Close
Faqja 4 prej 25 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 481
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Vazhdoni ju o Prometejtë e njerëzimit, unë meqenëse kam farefisni me Zeusin do t'i them që t'iu lirojë nga prangat.
    ..Jo mos u tut, kam met vetun, "megjithate sillet".
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    ..Jo mos u tut, kam met vetun, "megjithate sillet".
    E vetmja bashkesija e Skenerajt qe ka vene ne portalin e tij nje dosje te shkelqyshme per fshatrat e Drenices ku ne te jep sqarime edhe per klimen dhe drejtimin e ererave ne kete rrethine.
    Sipas ketij informimi, gjate pranveres dhe veres fryejn ererat nga Jugu, gje qe duhet hulumtuar ende se mos ndoshta ne Drenas fryjne ne drejtim te kunder.
    Dimrit dhe ne vjeshte fryjne ererat Jug Veri ptra ka mundesi qe beteja nuk eshte zhvilluar ne pranver por kah vjeshta siç pohojne disa tautor tjere.

    Epergezojmi punen e mbare te bashkesise se skenerajt !


    Ketu keni te gjitha fshatrat e drenices.




    http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...11#Post1224511
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 30-05-2009 më 12:06
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks a bon me te vet, qka ka lidhje kah fryejn ererat???
    Fusha ne fjal po korespondon me ate qe po e pohon?

    Kroni i Mbretit ne Llapushnik perse permendet? Perse sulltanit ju desht me shku ne ket krua me i mshu e me rrjesh ai uje, a nuk pat krue tjeter? Nese ka shkue tek kroni i Mbretit athere sulltan Murati I e ka pushtu Prizrenin, Pejen, krejt Rrafshin e Dukagjinit!!!

    Millosh Kopiliqi kah shkoj bre vlla prej Obiliqi i kaloj malet e Qyqavices e hy biroo ne Kopiliq?!
    Kjo me te vertet nuk po korespondon me realitetin historik.

    Ketu te nderuar nuk jam duke u mundu me ba digresion historik, mirepo disa gjana me te vertet nuk po pijn uje!

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Ai ose duhet ket shkue permes rruges Ferizaj-Prishtine

    Ose permes rruges Ferizaj-Lipjan-Llapushnik-Fushe e drenices!

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    jane te rendesisheme edhe ererat se ne cilin drejtim frynin para 600 vite sepse permenden ne nje citm te asaj kohedhe se na duhen sot per te gjetur edhe vendin e duhur por edhe stinen se a eshte zhvilluar beteja gjate veres apo mos ndoshta ne vjeshte ?
    Pra si e shifni jane te rendesishme edhe drejtimi i ererave.
    Harta kryesishte perputhet, ne harten me siper qe e kam sjellur dje tregon qarte sipas te dhenave se beteja eshte zhvillua ne nje fushe te vogël e te rrethuar me male pake te ngritura qe edhe en kete rast lugina e drenices ka kete pershtatje sipas te dhenave te epokes.
    Kurresesi njeriu nuke mund te quaj fushe te vogel Fushen e Kosoves qe eshte nje fushe e madhe per se tepermi.

    Per ate qe lexon kronikat e epoke menjehere bie ne sy se ka diçka qe nukeperputhet.
    Pastaj edhe Kroni i Mretit eshte nje deshmi e madhe ne popull se kene ta pytesh sot ne derenice ai do te te thote se ai ishte i hapur nga baba Mreti, pra sulltan Murati e duke pare vendin e ketij kroni atehere pyesim se perse te vije mbreti deri para fushes se drenices per te hapur kronin per te shpetuar ushtrine e tij nga etja e te kthehej pastaj mbrapa te luftoje ne fushe kosovë ?
    Pra edeh kjo eshte mbeshtetj e madhe...
    Tjetra, sa i perkete Millosh Kopiliqit, ne kete betej kan ardhur edhe hungarez e polake e vllehe nga larg, ka mujtur te vije edhe Millesh Kopiliqi nga aty afer, ketu s'eshte problemi por eshte ne favor sepse mesiguri ne ate kohe Mlleshi ndoshta kishte ne posesion kete fushe te tij se fshati i tij gjindej vetem 6 kilometra nga vendi i betejes, sido qe te jete dallimi i dy fushave eshte i madh.
    Ne jemi duke kerkuar kete fushe te betejes e jo se ku gjindet Kosova sipas hartave te atehershme tere kete rrethine, drenice e fushe kosove i kane quajtur Amselfelder, Campus Merule ose fusha e mllinjave qe me kete emer pra indikon edhe drenicen siç indikon edhe sot tere kosoven edhe dukagjinin.

    Ne na duhet vetem se te hulumtojmi rrethe gjetjes se armeve qe i perkisnin kesaj kohe, sidomos gjate te lavrimit te arave duhet kerkuar keto arme siç jane maje heshtave e shigjetave apo muzdrake apo shpata qe jane mbuluar me dhe qe nga ajo kohe por edhe patkonje te kuajve sepse gjendet periardhja e atij metali menjehere me mjetet qe posedojmi.
    Besoj se mbledhja e te gjitha ketyre te dhenave do qes ne drite edhe me tej kete hulumtim per betejen e famshme qe e quajne beteja e kosoves e vitit 1389 qe u zhvillua diku ne nje fushe te vogel ne krahasim me ate te fushe koosves;
    Mirepo edhe kjo fusha e drenices kur e shkelim me kembe nuke mund te thuhet se eshte e vogel por eshte me siguri me e vogel se fusha e kosoves, ketu ska dyshim.
    Pokush eshte ai qe do kerkoje keto armet e vjetra tani se ?
    Qe te mos perseris gjerat, fjalen e kane tani vetem kerkimet dhe ndonje deshmi eventuale nga fshataret e drenices te cilet ndoshta shpeshe here duke lavruar kane hasur ne keto arme te ndryshkkura por le ti ruajne se kane rendesi te madhe sot ne histori.

    shendet njehere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 30-05-2009 më 15:10
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Na interesojne te gjejmi keto arme turke; sopata, muzrake, maje shigjetash, maje te shtizave etj...


    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Na interesojne te gjejmi keto arme turke; sopata, muzrake, maje shigjetash, maje te shtizave etj...


    P.S: harrova te ceki se une i blej keto shigjeta te ndryshkta, sopata, maje te shtizave qe gjenden ne ara me kushte qe te fotografojne se ku eshte gjetur vendi, 50 deri 100 euro i ka pronari qe i gjene keto sene te ndryshkta.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks mire je kujtu me ket foto, mirepo harrovae edhe naj foto te armeve shqiptare!

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Po duhet vendosur edhe ato pse jo, atp duhet te jene aty, skan ku shkojne...por me duhen disa foto te atyre shtizave sidomos sepse keto kane mundesi qe te jene ne toke se gjate hedhjes jan ngulur ne toke e disa jane thyer nga druri dhe eshte shume me lehte per te ardhur deri tek keto arme se sa tek shpata e sopata etj...
    Per kete hulumtim perkates na nevoitet te gjejmi arme me periardhje osmane, hungareze apo rumune e tjera ku pastaj do ti analizojmi dha datojmi.

    Perpos ndihmes qe mund te na ofrojne fshataret e ketyre anve qe punojne arat ne duhet te paisemi edhe me detektor elektronike qe arrin te gjeje te gjitha metalet ne thellesi te mjaftueshme (tuj i lut zotit mos te hasim ne ndonje terren te minuar...) mirepo per keto kerkime se besoj se ka nevoj leje nga arganet e komunes. Thjeshte eshte nje kerlim metalesh si amator.

    shendet
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Veshtire eshte tybe pa lejen e organeve komunale, Ministris se Kultures, I M. M. dhe Inst. Arkeologjik. Keto jane kompetente per ket pune, mirepo nese gjejm mirekuptim me organet e komunes respektivisht me drejtorin e kultures athere ok, pasiqe me decentralizim komuna ka te drejte te beje qfaredo me regjionin e saj.

    A ke ndonje far dosti ne komune???

    P.S: objektet arkeologjike te gjetura duhet ti dorzohen Muzeut te Drenasit ose te Skenderajit, mvaresisht se ku gjenden ato.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Oooooooouuuuuuuuu Drenicaaaak a jeni gjall najkund a jo?

    A ka burra e burrnesha qe hyn ketu e kan ndonje informat shtes per lokalitetet arkeologjike mesjetare nga kjo trevë?

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks nese je kendej pari ish kon mire edhe fushen e Drenices me lokalizu sa i perket betejes se Kosoves saktesisht ku ka mujt me ndodh.
    Permendet kodra....

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Kreks nese je kendej pari ish kon mire edhe fushen e Drenices me lokalizu sa i perket betejes se Kosoves saktesisht ku ka mujt me ndodh.
    Permendet kodra....
    Po e kam lokalizu i nderuar, eshte ne fillim plani i betejes...;
    Po, ke te drejte, fshatrat nuk i kam vendosur ende per nje arsye tjeter por do i vendosi posa te me lejoje koha. ke te drejte.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632


    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 12-06-2009 më 17:47
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Pamje nga ana Veriore

    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks hartat jan te mira, tash te shkojm ne harten e ngushte 1 : 30.000.000
    Territori ku u zhvillu Beteja e Drenices nga Kroni i Mretit e deri te Kopiliqi dhe rrjedha e lumit te Drenices, princat shqiptar kan shku ne maje te Qyqavices per me shiku fushen ne fjal dhe taborret e osmaneve, poashtu ne burime osmane permendet nje koder ku ka hyp Sulltan Murati I per me kqyr ushtrine e koalicionit ballkanik, ku thuhet se ka nis mu frigu prej armatures trupore te princave arberor.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Poashtu mos te anashkalohen edhe fshatrat, si dhe ndonje toponim lidhur me temen ne fjal.

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anëtarësuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Ali Bab sipas teje kush po u duhka me u kyq ne vend te drenicakve mbasi beteja nuk eshte zhvilluar ne Drenice?!
    Une aludoj tek Drenicaket pasiqe jan te vetmit te cilet e kan trashegu historine gojore per betejen e Kosoves, sidomos pleqt ta tregojn njgarjen si mu kan film duke u zhvillu. Qka osht ma interesant une e kom ndi poashtu prej nje plaku te regjionit te Llapushes, regjion i cili osht ne kufi me Drenicen.

    POr te them te drejten kom ndejt edhe me Llapjan, edhe me Shaljan veq kurr permend Betejen e Kosoves se kan, as era nuk vike pej tyne.
    krejt e permenin bile edhe dragojin duke e pritur kuqedren me kamgjik e le ma drenicen qe edhe ne koh te guri permendet si kenga me e gjat me qitelija te gurit

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    Goleshi

    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Kreks hartat jan te mira, tash te shkojm ne harten e ngushte 1 : 30.000.000
    Territori ku u zhvillu Beteja e Drenices nga Kroni i Mretit e deri te Kopiliqi dhe rrjedha e lumit te Drenices, princat shqiptar kan shku ne maje te Qyqavices per me shiku fushen ne fjal dhe taborret e osmaneve, poashtu ne burime osmane permendet nje koder ku ka hyp Sulltan Murati I per me kqyr ushtrine e koalicionit ballkanik, ku thuhet se ka nis mu frigu prej armatures trupore te princave arberor.
    Ke edhe ketu te drejte i nderuari Humanisti,

    Perpos qe fusha e betejes i pergjigjet kronikave latine si te Bonifusi (e ke nen 3 me duket ata dy rreshtat tek Hist. osm. fusha e betejes eshte e ngusht 5000 hapa qe i bie perafersishte 5 kilometra... dhe e gjate prej Kronit te mretit e deri ne Skeneraj 20 000 hapa pra afer 20 kilometra, pra ne krahasim me kete vend, fusha e kosoves eshte okean, pra nuk perputhet fare.

    1.Kroni i Mretit
    2. fshati kopiliq eshte shume afer
    3. malet qe e rrethojne...
    4. mandej edhe Maja e malit qe permend se perpos aleatve qe kane shikuar nga Qiqavica, ka mundesi te kene shikuar dhe kontrolluar edeh nga kodra e Staneve qe eshte ne mes Rezalle e Terrsteniku...por edhe nga Qiqavica mirepo s'eshte edhe ndonje koder e rendesishme ne krahasim me Kosmaçin qe ka emer te veçant qe tregon diçka ose Luften e kosoves qe do thot; Kos=kosoves+maç=shpati ose shpata ?
    Mandej ne mes te drenices ne harta te vjetra kemi njetoponim interesant si Waternikë ? çka do thote ky emer ? Duke ditur se ne kete lufte kan marrur pjes disa here edhe kombe te tjera si gjerman, francez, polakë, si e dimi hungarez e tj, ky emer i kesaj kodre te vogel ne mes te Drenices eshte shume interesant te veshtrohet më afer...




    http://img7.imageshack.us/my.php?ima...enices1389.jpg

    Mandej si thua edhe me tej, nga ana turke, ne drenice kan mbijetuar perplote gojdhena tjera edhe per malin Golesh ku aty afer eshte edhe Kroni i Mbretit, si e cikem me siper rrjedhen e burimit, poashtu goleshi thuhet se ishte mal i dendur ku e tere ushtria e Mbretit i kishte shkyer rrobat ne lluga(çuba) edhe kete here Sulltani bene lutje qe i konkretizohet; hej perendi bere kete koder cullak(te gjveshur) dhe qe prej atehere kjo koder ka mbetur e gjveshur nga nema e sulltan Muratit.
    Mirepo ketu duhet intervenua qe te mesojmi se si i thone ne turqishte "i gjveshur" ne menyre qe te kerkojmi ne tekstet turke kete toponim..?
    Me intrigon edhe nje emer tjeter ne nje vend qe hasim ne kronika te ndryshme per betejen e dyte te kosoves ku citohet emri i nje lumit "Karasum" duhet nxjerrur domethenjen e ketij emri nga turqishtja.
    Pra sulltani fushebetejen ka mundur ta shiqoje me se mirei ngaMaja e Goleshit kurse aleatet e kane pare kete fushe te betejes ose nga Kodra e Staneve ose nka Kosmaçi ku shume kan mundur te shifen pozicionet osmane te perqendruara prej Kronit te Mbretit deri ne Kamaran(komaran, se edhe ky emer lidhet disi me lumin e kerkuar me siper "karasum=kamaran" ? pra trupat osmane ishin te shtrira ne jug lindje te kesaj fushe deri te ky lumi drenicë.. e te krishteret ne veri dhe perendim te lugines se drenices..shif harten...

    P.S; Humanisti, me duhet patjeter edeh keto fryrjet e ererave mu per daten 15 Qerrshor ku sipas kalendarit tone eshte zhvilluar kjo betej...
    I thua mikut nga Drenasi qe te na mbledhi dis ashenime se nga cila an fryjne keto erera keto dite te lutem...jane teper te rendesishme...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 13-06-2009 më 07:41
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Ska problem njeri do ta pyes dhe do te bejne ndoshta naj gja.
    mirepo per mendimin tim ererat qe permenden ne histori gojore jan burim apo element relevant,
    po nejse sidoqoft besoj se me shpjegojn diq...

Faqja 4 prej 25 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  3. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  4. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •