Close
Faqja 22 prej 25 FillimFillim ... 122021222324 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 481
  1. #421
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Dje, më 21 korrik 2012, në organizim të UNIKOMB'it, në fshatin Kopiliq i Ulët të Drenicës u bë zbulimi i pllakës përkujtimore të “Bunarit të Millosh Kopiliqit”, ndërkaq në Shtëpinë e Kulturës në Skënderaj u mbajt Tryeza shkencore kushtuar, Betejës së Kosovës (1389) dhe figurës së Millosh Nikollë Kopiliqit. Në këtë Tryezë shkencore u ndriqua shumëanshëm figura e Millosh Kopiliqit, nga Prof. Dr.Muhamet Pirraku, Prof.Ahmet Qeriqi dhe shkrimtari e publicisti Bedri Tahiri.

    Prof. Ahmet Qeriqi ka folur për figurën e Milosh Kopiliqit në këngët historike e legjendare të betejës së Kosovës, duke spikatur faktin se prania e këtij eposi gjatë shekujve ndër shqiptarë, tregon përkatësinë arbërore të kryetrimit të mesjetës, i cili në logun e betejës, thuhet se ka therur me hanxhar Sulltan Muratin I, (më 15 qershor të vitit 1389).
    Ndërkaq Prof.Bedri Tahiri ka shpërfaqur përkatësinë arbërore të Milosh Kopiliqit, si dhe ka lexuar një tregim letrar për Betejën e Kosovës.





    Kumtesa e Prof.Dr.Muhamet Pirrakut:

    EMRI I MILLOSH NIKOLLË KOPILIQIT NË BURIMET OSMANE E EUROPIANE

    Në burimet për “Betejën e imagjinuar të vitit 1389", në rrjedhë të kohës është projektuar edhe rolin i fisnikut drenicas, Millosh Nikollë Kopiliqit si vrasës i Sulltan Muratit të Parë i vrarë nga i biri për pushtet, Sulltan Bajaziti i Parë, vrasës edhe i të vëllait, Jakupit, i Millosh Nikollës e i të disa besnikëve të tjerë të Sulltan Muratit. Përnjëherë duhet të qartësojmë faktin se ajo që u fut në histori si “Betejë të Kosovës", ishte një komplot për pushtet i Bajazitit dhe i Vuk Brankoviq, kurse fisniku drenicas Millosh Nikolla, i lindur në Kopiliqin e Epërm, e si burrë i vendosur në Kopiliqin e Poshtëm, ku bëri pasuri dhe emër, ishte denoncues i komplotit para iliro-vllahut përlepnicas Knez Llazarit e Sulltan Muratit. Dritën e gjelbër për ekzistimin e komplotit ushtarak në taborin e Sulltan Muratit, pikërisht për vrasjen e Sulltan Muratit e, Jakubt, nga Sulltan Bajaziti e dha Azis Ardäshira, më 1398 .

    Dita e flijimit të Sulltan Muratit dhe e Llazarit me besnikët e tyre, si edhe e Milloshit nuk dihet, së këndejmi në monumentin që sot po e përurojmë për datë të vrasjes së Fisnikut Millosh Nikollë Kopiliqit është skalitur data: “Verë 1389”.



    Vërtet “Vidovdani” ruso-serb është imagjinatë me bisht. Të nisemi nga "Fermani i Bajazitit” - dërguar nga Kosova kadiut të Bursës për varrosjen e kufomës së Muratit. Sipas këtij dokumenti, Sulltan Murati “u flijua për islamin, si plotësim i ëndrrës së tij”, “në mesin e muajit Shaban 791” të hixhrit. Muaji Shaban i vitit 1389, filloi në ditën e hënë, më 26 korrik dhe kishte 29 ditë, pra përfundoi më 23 gusht.

    Në Fermanin e Bajazitit për vrasës të Muratit shënohet emri: “Millosh Kopiliqi”, përkatësin etnike shqiptare të tij e ka pasur të qartë historiani frëng M.H.Lëmer, qysh më 1821. Në kronikat e “Oborrit Osman”, në rrjedh të kohës,do të futen edhe emra simbolikë si:”Një i pafe”, Kyble, Kuble,kurse ”Millosh Nikolla e quajti Idris Bitllisi, më 1505, e pas tij Sadedin, më1575, e shumë të tjerë e quajtën: Bilesh, Millosh Kopile(a).

    Në urimet europiane për imagjinatën “Betejën e Kosovës”: emrin e “vrasësit” të Muratit e gjejmë si: Melon, Meloen, Michel, Milish, Milesh, Bilesh e Millosh.

    Lindja e varianteve sllave ballkanase lidhen me emrin e Mbretit të Bosnjës, Tvrtko, i cili nuk ka pasur informata të sakta për ”komplotin Bajazit-Brankoviq". Kjo dëshmohet edhe nga letra e Firences, më 20 tetor 1389, në të cilën nuk përmendej emri i “Bujarit që me shpatë e theri” Sulltan Muratin.

    Kisha serbe e privilegjuar në Perandorinë Osmane Ndodhjen në Kosovë e përmendi vetëm rreth dy muaj e gjysmë pas ngjarjes. Realisht, Prifti Pahomije,me gjasë i kishës së Shën Onufrit të Shumicës, lokalitet në Shumadi, shkroi: “...Në këtë vit knez Lazarin e vranë turqit dhe Muratin serbët”.

    "Njëfarë burri fisnik” quhej vrasësi i Muratit nga Konstantin Filozofi në Biografinë e Stefan Lazarit , më 1431, si edhe në “Cetinski letopis” të viteve 1516-1572.

    Vërtet, ndonëse kronikat osmane dhe europiane deri në këtë kohë, emri i Millosh Nikollë Kopiliqit ishte fiksuar në disa trajta, serbo-kroatët si Vasilije. Petroviq, më 1754, mbiemrin e Milloshit e bëri Obiljeviq, kurse P.Gjulinac, më 1765 e ktheu në Obiliq, të cilin e preferoi kisha Ruse, Shënsaviane e Shënklimentiane.

    Të kujtojmë edhe këtë fakt: Diçka para tetorit të vitit 1389 francezi Filip Mezière, administrator në Qipro, e informonte Francën se ngjarja ku u vra Murati me të birin -“së bashku me disa udhëheqës eminent turq” ndodhi “në pjesët e Shqipërisë”.

    Vetëm historiani athinas, Laonici Chalcondyle, para vitit 1435, vrasësit të imagjinuar të Sulltan Muratit ia atribuoi emrin në tre variantet: Milo, Miloen dhe Michale. Laonici do të bëhet me ndikim në historiografinë botërore.


    Johan Duka më 1463 mbiemrin e Milloshit shënoi në variantet: Koblikio dhe Cobilichio“, kurse Jean Palerne i cili e vizitoi Dardaninë në vitet 90 të shek. XVI, e regjistroi kujtesën historike shqiptare për Skënderbeun dhe për Milo Komnenin si vrasës i Muratit.


    citati i Johan Dukas
    http://img115.imageshack.us/img115/6...sducaenepo.jpg


    Me ndikim të madh në literaturën historiografike evropiane do të bëhen vepra e Mavro Orbinit, e botuar më 1601 dhe e Petro Lukarit, e botuar më 1604. Këta i ndoqën kryesisht burimet europiane, kurse historiani anglez Richard Knolles në veprën: botuar më 1610 i ndoqi edhe kronikat osmane. Knollesin e ndoqi Joanne Cuspiniano më 1673.

    Në epikën historike, në përrallat shqiptare dhe në onomastikën e vendlindjes së Millosh Kopiliqit, ekziston vetëm trajta e emrit Millosh.

    Kjo diktoi faktin që në monumentin që po e përurojmë sot, të ruhet kujtesa historike shqiptare, për Millosh Kopiliqin historik.

    Trajtat: Malash e Milush janë të reja, frutë i fantazisë liridashëse shqiptare të themi të kohës sonë.

    Gati në fillim saktësuam se Millosh Nikolla u lind në Kopiliq të Epërm, ku u burrërua, kurse në Kopiliq të Poshtëm bëri emër. Onomastika e të dy fshatrave e ka ruajtur kujtimin për Fisnikun e saj, i cili para flijimit, thënë me fjalët e Idris Bitlisit “ishte i njohur me emrin Millosh Nikolla”.

    Në fshatin e lindjes 66 vjet pas vrasje së Milloshit ishte një Nikollë Dana dhe një Stanko Nikolla, pa dyshim të gjakut të Millosh Nikollës, të cilin pas flijimit shqiptarët, sipas traditës për mbiemër ia dhanë emrin e fshati Kopiliq.

    Të saktësojmë edhe këtë fakt: Millosh Nikolla e zhvilloi jetën në të dy Kopiliqet e sotme. Në Kopiliq të Epërm i pati tbanet e deleve. Kujtesa për këtë u ruajt në toponimi “Stanet e Milloshit“ dhe “Bunari i Milloshit. Në Kopiliq të Poshtëm një vend quhet “Vneshta” dhe konsiderohet se ishte e Milloshit. Këtu është toponimi “Te zidat e Milloshit”, quhet edhe “Kisha e Milloshit”.

    Në afërsi, një vend quhet “Trojet e Milloshit”. Në “Trollin e Milloshit“, dhe në tokat e Millosh Nikollës në Kopiliq të Poshtëm, qëmoti është vëllazëria e Shaban Idrizëve, të ardhur nga Açareva.

    Tashti duhet të saktësojmë këtë fakt: Jo larg “Trojeve të Milloshit”, pikërisht në “Livadhet rrutullake, të cilat njihen edhe me emrin: “Joshe”, është një pus i papërdorshëm, të cilin populli e quan “Bunari i Milloshit”. Këtu, në vitin 1939, është nxjerrë një helmetë e madhe, të cilën vendësit e konsideronin për të Milloshit, ose e Hyskut, njëri nga pasardhësit e largët, i cili e trashëgoi “Mullinin e Milloshit”, i njohur edhe me emrin “Mullini i Hyskut”.

    Në fund të saktësojmë se: Kujtesën historike të popullit, folklorin dhe burimet europiane e osmane i kam hulumtuar nga fundi viteve të ’60-ta të shek. XX, thënë simbolikisht deri “Dje!”.

    Verzionin e parë të dorëshkrimit, rreth 300 faqe A-4 të rrahura në makinë i formulova para 15 marsit të vit 1980, me dëshirë ta mbroja për tezë të doktoratës para Akademikut Aleks Buda - Ndera e kombit, i cili e vlerësoi nga 16 marsi deri më 14 prill 1980, “si një të arritur shkencore multidisciplinore befasuese...”!

    Universiteti i Prishtinës nuk lejoi mbrojtjen e kësaj teze, me arsyetimin: ”Nuk guxojmë të prekim në një mit në të cilin mbështetet ekzistimi i Kombit serb”.
    Mirëpo kurrë nuk i ndala hulumtimet, për të dëshmuar se “Lufta e Kosovës” nuk ka ndodhur, por ka ndodhur komploti për pushtet Bajazit - Vuk Brankoviq.

    Kopiliq, Skenderaj, 21 korrik 2012(pashtriku)


    Prishtinë, Janar 1981: Dr.Muhamet Pirraku, në Institutin Albanologjik.. dhe sot.
    Mua po me vje mirë që dikujt i vyejn edhe referancat mia...nuk kam asgjê kunder kësaj metode......por, te injorohet Beteja e kosoves, te thuhet "kurrê nuk ka egzistue" ..por Milosh Kopiliqi po, ai a egzistue...A nuk janê kêto manevrime qesharake ?
    Si ka mundêsikjo ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2012 më 15:32
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #422
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Askusho Lexo Postimin
    po kush fitoi?
    Fitoj Askushi, kreksi hahaha !

    Mua nuk po me shitet fare....!
    Është per tu habitur kjo, këtë ide qe e hapa para sa vitesh këtu ne forum, injorohet ose kundershtohet, ndërsa Referncat; https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink

    që kam hulumtuar prej vitesh pêr të dêshmuar se beteja e kosoves ka ndodhur siç e kemi deshmin nga Ducas... por ...shihen arsyjet këtu...se ne cilen anê iu rreh zemra njerëzve sot...! Mirëpo unê nuk ngutem, e drejta më nê fund do triumfoje !
    Turpi iu mbetet atyre ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2012 më 16:11
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #423
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Në betejen e Kosoves 1389 moren pjesë shqipptaret ne krye me komandantin Gjergj Kastrioti, me siguri xhaxhai ose kusheri i familjes Kastrioti, i cili kishte marrur pjesë edhe nê Btejen e Maricës mê 1371 me koalicionin kundêr osmanve;
    Shtrohet pyetja; pse t'iu humben vlerat shqiptarve, pse të injorohet Beteja e Kosoves nga ana shqiptare ? ....për mendimin tim, ky veprim i historianve shqiptar është i turpshëm...!

    https://lh6.googleusercontent.com/-M...2520171736.jpg
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #424
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    kreks.. kurukuku
    Citatin e Dukas e ka fut redaktori i portalit(pashtriku, nga ku e kam marre artikullin), per te dokumentuar qe Millosh Kopili nuk thirrej Obiliqi siq pretendojne shkijet. Verteto artikullin vet ketu.
    Nese referenca eshte juaja, aq me mire, perdorimi i saj nuk eshte bere nga prof. Pirraku. Profesori thote qe doktoraturen me kete teme e kishte pergaditur qe ne 1980-ten.. Nuk besoj qe referencat tuaja te shkojne aq prapa ne kohe.. Dardan djali.

    Milloshi ka egzistu.. edhe Murati, edhe Lazari. Beteja jo, s'eshte zhvillu, s'ka konfirmime. Historigrafia kishtare serbosllave pas dy-tre qind vjeteve, shpik mitin e betejes duke ja pershtatur nevojave te veta kriminale kronikat e vonshme te oborrtareve te Bajazitit(vrases i te atit Murat e vellait Jakup).

    Shkurt, jane taku dy etni gabele aziatike dhe komploti i kombinuar kunder shqiptareve te atehershem fisnor s'ka si te mos jete rezultati i vetem i mundshem.
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  5. #425
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Ne këtë version nga njêautor persan, ku pastaj ky liber u botua në spanjë, bëhët fjalë për vrasesin e sulltan Muratit I-rë, ku me siguri, njêri prej dy bijve te sulltanit, Jakubi apo Pajaziti, ia kishin percjellur fjalkalimin Milosaos, që ta vriste sulltanin; Pêr tê hyrë në tenden e sulltannit, patjetër se duhej te kalohej permes rojes, që ishin çaushet e sulltanit. Mirëpo, pêr të hyrë brenda pa u kontrollua nga çaushêt, duhej dhënë fjalkalimi, i cili ndrrohej pêr çdo ditë, vetëm Jakupi e Pajaziti e dinin se diten e betejes fjalkalimi ishte =kobila= ( pela në gjuhën turke) ..dhe posa lajmrohet Milosao në hyrje, çaushve ua citon fjalkalimin=pela= dhe çaushet i hapin rrugën, kêshtu isht urdhêri... mendonin ndoshta se njêri prej bijve te sulltanit ishte veshur me mburoje te hekurta si kundershtarêt dhe e lejojnê tê hyje nê tenden e sultanit... te cilin e vret, nê realitet, e plagos, ku pas dy orë mê voonê sulltani vdes... Tani shtrohet pytja; kush ia dha fjalkalimin Milosaos, Jakupi apo Bajaziti ?
    Duke i njohur rrethanat si dhe rivalitetin mes dy vllêzêrve që kishin, Jakupi ishte mê shumê tolerant, dh ka mundësi qê ka bashkêpunuar me Milosao te cilit ia ka dhënê fjalkalimin per te hyre ne tenden e sultanit...Sipas njohjes sê rrethanave tjera, pasi del nga tenda Milsao, vjenê Jakupi i cili e gjênê gjallê por te plagosur sulltanin,ps tij hyn mênjëherê edhe Pajaziti...Tani, mesiguri që sulltani, edhepse i plagosur rëndë, ka folur... duke e akuzuar Jakupin ndoshta se ai e ka palgosur, pasi qe nuk besohej se diksh tjeter ak patur mundêsi te hyje ne tenden e sulltanit, dhe nê kete rast, Pajaziti e merr harkun e shigjetes ia vë nê fyt dhe e mbyt Jakobin... pasi çe ky ndoshta e pranon se ia ksihet treguar fjalkalimin Milosaos.. armikut te tyre, per atê dhe e mbytë Jakupin, ku menjehere Pajaziti jep urdher qê ta kapin Milosaon pas qe ky kishte dalur nag tenda, i afrohet kalit te tij buzë lumit, tenton te ikte... por çaushet i sulen... dhe e kapin të gjallë...
    Sipas kësaj dëshmie; Milosao apo Milloshi, nuk quhej Kopiliqi, dhe se po vertetohet se nga vjenë emri Kopil=nga fjala truke =kobila=pela...qê ishet fjalkalimi i fshehur pêr tê hyrê ne tenden e sulltanit...

    Mê vonê ndoshta, sipas vendit te lindjes së Milosaos eshet emertuar edhe fshati i tij i lindjes=kobila=Kopiliqi... por, t'ju themi se kjo êshtê vetem se njê hipotez tjeter, pasi e analizuam se si dhe ne qfare menyre u vra sulltani, i tradhtuar nga njeri prej dy bijve te tij, Jakupi apo Bajaziti ? Dhe rendesi ka ketu; se, cili ishte interesi ?

    Nê te njêjten mënyrë edhe Orhani, i ati i Muratit, para disa dekadash kishte lidhur aleancê me Paleologun, që te dy ishi perbetuar se do qeverisnin se bashku ne Rumeli...por, dy djemt e trye, fshehurazi, e vendosin qe ti vrasin Paleplogun dhe Orhanin...ku pastaj keta dy princat e rinjê do sundoni tërë perandorinê sê bashku... mirêpo atentati deshton dhe dy prijsat kapen.. e verbohen...keshtu ishte kontrata...!

    https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink

    https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2012 më 18:08
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #426
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    kreks.. kurukuku
    Citatin e Dukas e ka fut redaktori i portalit(pashtriku, nga ku e kam marre artikullin), per te dokumentuar qe Millosh Kopili nuk thirrej Obiliqi siq pretendojne shkijet. Verteto artikullin vet ketu.
    Nese referenca eshte juaja, aq me mire, perdorimi i saj nuk eshte bere nga prof. Pirraku. Profesori thote qe doktoraturen me kete teme e kishte pergaditur qe ne 1980-ten.. Nuk besoj qe referencat tuaja te shkojne aq prapa ne kohe.. Dardan djali.

    Milloshi ka egzistu.. edhe Murati, edhe Lazari. Beteja jo...
    Vlla i dashtun, Albumin Pikasa me titull " Bataille du Kosovo 1389" e keni ketu;
    https://picasaweb.google.com/lh/phot...irectlink...po nuk merzitem fare, s'ka rendesi...Milloshin e lejuat e betejen e likiduat.... teper qesharake... ..nuk po thëmë se historiani e ka kopjuar nga unë jo... se kêto libra egzistojne para se te lindim une e hsitoriani.. nuk ka te keqe, te gjitha janê publike..... me e keqja êshtë se si injorohet ndodhja e betejes kurse ne anen tjeter Milleshi ka egzistua dhe ka kryer vepren ndaj sulltanit, nuk ju duket skandaloze, absurde kjo? ...
    kur ta lexojnê kête version ndonje student apo cilido lexues, duhet te na vije turp se si bêhên manipulimet sot ne histori dhe atë jo nga serbêt por nga historianet shqiptar, teper e habitshme kjo !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2012 më 18:41
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #427
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    kreks.. kurukuku
    Citatin e Dukas e ka fut redaktori i portalit(pashtriku, nga ku e kam marre artikullin), per te dokumentuar qe Millosh Kopili nuk thirrej Obiliqi siq pretendojne shkijet. Verteto artikullin vet ketu.
    Nese referenca eshte juaja, aq me mire, perdorimi i saj nuk eshte bere nga prof. Pirraku. Profesori thote qe doktoraturen me kete teme e kishte pergaditur qe ne 1980-ten.. Nuk besoj qe referencat tuaja te shkojne aq prapa ne kohe.. Dardan djali.

    Milloshi ka egzistu.. edhe Murati, edhe Lazari. Beteja jo...
    Vlla i dashtun, Albumin Pikasa me titull " Bataille du Kosovo 1389" e keni ketu;
    https://picasaweb.google.com/lh/phot...irectlink...po nuk merzitem fare, s'ka rendesi...Milloshin e lejuat e betejen e likiduat.... teper qesharake... A thua se vjeçar duhet te jene keta trima qe loxin si maca me miun ?..nuk po thëmë se historiani e ka kopjuar nga une jo... se keto libra egzistoje pa le une ehsitoriani.. nuk ka te keqe, te gjitha janê publike..... me e keqja êshtë se si injorohet ndodhja e beteja kurse ne anen tjeter Milleshi po ka kryer vepren ndaj sulltanit, nuk ju duket skandaloze e absurde ? ... kur te lexojne kete version ndonje student apo lexues, duhet te na vije turp se si behen manipulimet sot ne histori dhe ate jo nga serbet por nga historianet shqiptar, teper e habitshme kjo !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #428
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    Kumtesa e Prof.Dr.Muhamet Pirrakut:


    Verzionin e parë të dorëshkrimit, rreth 300 faqe A-4 të rrahura në makinë i formulova para 15 marsit të vit 1980, me dëshirë ta mbroja për tezë të doktoratës para Akademikut Aleks Buda - Ndera e kombit, i cili e vlerësoi nga 16 marsi deri më 14 prill 1980, “si një të arritur shkencore multidisciplinore befasuese...”!

    Universiteti i Prishtinës nuk lejoi mbrojtjen e kësaj teze, me arsyetimin: ”Nuk guxojmë të prekim në një mit në të cilin mbështetet ekzistimi i Kombit serb”.
    Mirëpo kurrë nuk i ndala hulumtimet, për të dëshmuar se “Lufta e Kosovës” nuk ka ndodhur, por ka ndodhur komploti për pushtet Bajazit - Vuk Brankoviq.

    Kopiliq, Skenderaj, 21 korrik 2012(pashtriku)
    sot.
    Halla mine, edh une po i besoj historianit tonê se, po te ksihte botuar kêtê tez ne tri gjuhê te huaja, jo vetem qe nuk ka egzistua beteja e par e ksoves, as e dyta, por jam i bindur se as Beteja e III-tê 1999 nuk do kishte ndodhur...se ky dokument na paska kene bombastik, gati s e na paska shpetur ..pa luftë fare.. me 300 faqe te ruajtura ne fioka...deri sot !? ....qe 30 vite ?! ..e paska pas ndermend me myt armikun me kete dosje bombastike...

    Shihe njehere ketu se çka deklaron sot historiani, fajsohet Univerziteti se perndryshe kemi mujt me pshtu... po na paska marr ne qafë Univeziteti;
    "Universiteti i Prishtinës nuk lejoi mbrojtjen e kësaj teze, me arsyetimin: ”Nuk guxojmë të prekim në një mit në të cilin mbështetet ekzistimi i Kombit serb”....?!

    ....çka nuk lexon njeriu në ditë te sotme...mirê qe na mbanê kjo tokë !

    ..diçka po zihet.. !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 25-09-2012 më 20:31
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #429
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga halla mine Lexo Postimin
    kreks.. kurukuku
    Citatin e Dukas e ka fut redaktori i portalit(pashtriku, nga ku e kam marre artikullin), per te dokumentuar qe Millosh Kopili nuk thirrej Obiliqi siq pretendojne shkijet. Verteto artikullin vet ketu.
    Nese referenca eshte juaja, aq me mire, perdorimi i saj nuk eshte bere nga prof. Pirraku. Profesori thote qe doktoraturen me kete teme e kishte pergaditur qe ne 1980-ten.. Nuk besoj qe referencat tuaja te shkojne aq prapa ne kohe.. Dardan djali.

    Milloshi ka egzistu.. edhe Murati, edhe Lazari. Beteja jo, s'eshte zhvillu, s'ka konfirmime. Historigrafia kishtare serbosllave pas dy-tre qind vjeteve, shpik mitin e betejes duke ja pershtatur nevojave te veta kriminale kronikat e vonshme te oborrtareve te Bajazitit(vrases i te atit Murat e vellait Jakup).

    Shkurt, jane taku dy etni gabele aziatike dhe komploti i kombinuar kunder shqiptareve te atehershem fisnor s'ka si te mos jete rezultati i vetem i mundshem.
    Ndoshta beteja ka ekzistuar, por jo ashtu sic pershkruhet...
    Sepse eshte absolutisht e mundshme qe ndonje prijes i krishtere apo serb, edhe pse nacion serb ne kuptimin modern nuk ka pase ne ate kohe, te kete kundershtuar okupimin e territoreve te veta nga Perandoria Osmane.
    Beteja, e cila me gjase ka qene e permasave jo aq te medha, sigurisht qe nuk eshte bere ne emer te "serbosllavizmit", por thjeshte per pasuri dhe pushtet.

    Rasti i Marko Kraljevic, i cili pikerisht ne kohen e "betejes se fushe kosoves" ishte vasal i osmaneve dhe u vra duke lufuar krahe per krahe me osmanet, tregon se ne ato kohe nuk ka pasur vetedije nacionale dhe fetare, sic pretendohet nga historianet nacionaliste, kishat etj.
    Marko, edhe pse ishte vasal i osmaneve, megjithate behet nje nder figurat me te medha heroike te popullit serb. Jo per meritat e tij per kombin, por per shkak te miteve qe jane krijuar rrethe personalitetit dhe rolit te tij...
    Personalisht mendoj se problemi kryesore qendron ne faktin se beteja ne fjale, pavaresisht permasave te verteta, eshte sterzmadhuar, pervetesuar, keqinterpretuar dhe keqperdorur nga nacionalizimi dhe kisha serbe per arsye politike te kohes.
    Ndersa sa i perket vrasjes se Sulltanit, edhe ne ate koha kane ekzistuar metoda dhe mundesi shume me te mira per ta likuiduar, se ajo qe propagohet nga kisha dhe historia serbe...
    Perandoria Osmani nuk do te ishte aq e suksesshme dhe jetegjate, nese cdo "katundar" serb etj. do te arrinte te mashtronte sistemin e sigurise se Sulltanit me metoda te perrallave te zakonshme per femije, qe perdoren edhe sot ne filma te vizatuar. Ne ato kohe njerezit ndoshta kane besuar ne keso perrallash, sepse kane besuar edhe ne shume perralla tjera...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 26-09-2012 më 02:23

  10. #430
    i/e larguar Maska e sheneri
    Anëtarësuar
    28-02-2012
    Postime
    185
    Ky verzion eshte ma i perafert kur dihet se froni i kaloi automatikisht Bejazitit
    Sa per ''beteja e kosoves'' ndoshta ka patur dikun ndoje gjuajtje me shtize apo hark nga ndoni kaqub aty afer ne malet Albanik, Ndoshta eshte pjell e imagjinates serbe dhe pastaj kete ''betej'' qe tregohet si prrall ne turqi nuk ka asnje kronike te shkruar perveq nga publikimet serbe. Dihet se perandorija osmane ne ate kohe ishte nje ushtri madheshtore kurse serbet qfar ushtrije qfar perandorije kishin kjo prrall qe e han pazari ballkanik shitet te te gjith keta popuj qe ushqim te vetem e kan mitin.

  11. #431
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    ...

    Sipas kësaj dëshmie; Milosao apo Milloshi, nuk quhej Kopiliqi, dhe se po vertetohet se nga vjenë emri Kopil=nga fjala truke =kobila=pela...qê ishet fjalkalimi i fshehur pêr tê hyrê ne tenden e sulltanit...

    ...
    E cuditshme...?

    Ne Kosove fjala turke kopil perdoret ne kontekst krejtesisht tjeter.
    Zakonisht behet fjale per femije adoleshente, te padegjueshem, pa respekt ndaj tjereve, te pakulturuar, provokues etj...
    Edhe perkthimi i fjales turke kopil ne gjuhe tjera, p.sh. gjermanisht, e ka kuptimin e njejte ose te ngjashem si ne Kosove.

    Fjala turke per pele eshte kisrak...
    kobila thone kroatet, boshnjaket, serbet, sllovenet...

    Ndersa, sa i perket legjendes per prejardhjen e mbiemrit te Milloshit bazuar ne emrin pele, ne Wikipedia thuhet:
    "Fuqine e jashtezakonshme e ka marre sepse eshte ushqyer me qumshte te peles (Pela=Kobila). Nga kjo rrjedhe edhe emri Kobilovic..."
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 26-09-2012 më 03:04

  12. #432
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Hungarezet duhej te kalonin Danubin per te mbrri ne Kosovë duehj hecur kembe dhe me kalores se paku 7 ditë, poashtu edhe ushtria Boshnjake, duhej te kalonte te gjithe ate rrugetim poashtu 7 dite rrugetim.
    Nuk ka shanca teorike qe hungarezet dhe boshnjaket te mbrrijne o ne kemb o me kuaj per 7 dite ne Kosove, e lere me ne Drenice, kjo eshte absurde cka ju thoni! Po te shikojme tani territorin hungarez dhe ate boshnjak, ata nuk kane ndryshe si te vijne ne Kosove vetem se nepermjet Serbise duke kaluar lumin Danub dhe per 7 dite ata nuk mund te ecin me shume se deri ne Nish e qe behej fjale me larte se lufta eshte zhvilluar diku ne kufi me Serbine. Drenica nuk eshte ne kufi me Serbine
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gon! : 26-09-2012 më 04:35

  13. #433
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Nuk ka shanca teorike qe hungarezet dhe boshnjaket te mbrrijne o ne kemb o me kuaj per 7 dite ne Kosove, e lere me ne Drenice, kjo eshte absurde cka ju thoni! Po te shikojme tani territorin hungarez dhe ate boshnjak, ata nuk kane ndryshe si te vijne ne Kosove vetem se nepermjet Serbise duke kaluar lumin Danub dhe per 7 dite ata mund te ecin me shume se deri ne Nish e qe behej fjale me larte se lufta eshte zhvilluar diku ne kufi me Serbine. Drenica nuk eshte ne kufi me Serbine
    Lereni kete pune krejt,pasi si po e shof une,disave ketu krejt Kosova po u duket Drenice
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  14. #434
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Lereni kete pune krejt,pasi si po e shof une,disave ketu krejt Kosova po u duket Drenice
    Po bre Drenica luftoi, Drenica ka burra trima, Drenica ka njerez te mencur, Drenices duhet t'i kendojme 'mevlud' (duke harruar masakren e Gjilanit ku u vrane dy fish me shume se ne luften e fundit), Drenica cliroi Kosoven, Drenica mbrojti kufijt, Drenica Drenica Drenica Drenica.... phiiiiiii...

  15. #435
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Le te shkojne e te clirojne Veriun

  16. #436
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Le te shkojne e te clirojne Veriun
    Erdhen besa,po nuk i lejuan ata qe u konvenonte kontrabanda...
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  17. #437
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Erdhen besa,po nuk i lejuan ata qe u konvenonte kontrabanda...
    E panjohur, kryeministrin e kemi drenicak, perse nuk e tregon ate trimi drenicake e te cliroj tani Veriun?!

  18. #438
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498
    [QUOTE=Gon!;3493453]Le te shkojne e te clirojne Veriun [/QUOTE

    Nuk munden me shku me shliru veriun,se shqiptaret i kan shitur shtepit shkive?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bajraku : 26-09-2012 më 06:18

  19. #439
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Si kane shitur, por jane uzurpuar nga serbet..

  20. #440
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Po bre Drenica luftoi, Drenica ka burra trima, Drenica ka njerez te mencur, Drenices duhet t'i kendojme 'mevlud' (duke harruar masakren e Gjilanit ku u vrane dy fish me shume se ne luften e fundit), Drenica cliroi Kosoven, Drenica mbrojti kufijt, Drenica Drenica Drenica Drenica.... phiiiiiii...
    Thonin se nuk po lufton Kelmendipor po lufton vendi...ti mjafton t'ia hedhish njê sy hartes së ksooves, drenica gjendet ne mes, ndaj dy fushave, te Dukagjini si dhe Fushe kosoves,Drenica gjindet si mbi njê rrafshnaltë, pastaj edhe malet epershtatshme per tu fshehur ushtria me luginat krojet e ujit të pjes te shumtê ky vendë pra ka njê pozit strategjike per luftëra ne te gjitha kohêrat..poashtu edhe per betejen q e u zhvilllua mes osmanve e aleatve me 1389 si dhe asaj te vitit 1448....

    http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...WO56Oq__n73UZW
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 26-09-2012 më 14:29
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 22 prej 25 FillimFillim ... 122021222324 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  3. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  4. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •