Close
Faqja 18 prej 24 FillimFillim ... 81617181920 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 478
 1. #341
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga Longarus Lexo Postimin
  Balshajte nuk moren pjese ne kete beteje ... ???
  Balsha II jo se mbeti i vrare ne betejen tjeter ne Shqiperi ne betejene Saures me 1385-ten ...kjo eshte e sigurt...

  Tjeter gje eshte se a mori pjese pastaj familja e balshajve n e ekte betejen e 1389 tes..;
  Pra aty siper ishte fjala vetem se kush ishte Balsha II dhe se a mori pjese ne betejene kosoves, pra perfundimi eshte Jo se ishte i vrare 4 vite me pare...
  shendet Longarus e do lidhemi ne FB;
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #342
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sa mire qe qenka tema ende gjalle . Me ne fund gjeta pak kohe per FSH

 3. #343
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Rrofsh o Longarus...mbrme me kishe ikur ne fb....gezohem qe u ktheve edhe ti, Urme festa nese jeni ne Kosov festoni ...
  Lavdi Heronjve te popullit !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Ne RTK ishte nje emision per ket qeshtje nje plak i Drenices i cili kishte degjuar gjysherit e vet te flisnin tha . "Melloshi o ka i ktuhit ai o ka organizatori i betejes edhe beteja o ba ktu "
  We are all Aliens

 5. #345
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Ilmi Veliu Lexo Postimin
  Per Henorin.
  I nderuar, kroatet nuk pranojne se jene me origjine sllave por ilire dhe nese kjo eshte teza jote duhet ndryshuar. Kufiri i fiseve ilire ka qene Ilirska Bistrica, Sava-Drava Danubi Morava dhe ne jug te Velesi e Gjiri i Ambrakise. Dalmatet -Dalmacia. Dokleatet -Dukla.
  Kryeqyteti i Teutes ka qene Rizoni (Boka e Kotorrit)
  Dardania edhepse fis ilir nuk ka hu ne kuder te Ilirise. Iliret e jugut jene thirrut epirot-Epiri. Asnje autor me emrin ilir nuk identifikon sllavet sepse sllavet jene sllave, iliret ilire, halanet -helen. Shqo Aleksander Stipqeviq, Muzafer Kerkuti, Neritan Ceka, Zef Mirdita, etj, etj,
  Pajtohem me keto qe thoni me larte ,se nje pjese e madhe e te dhenave jan te argumentuara.

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Ne RTK ishte nje emision per ket qeshtje nje plak i Drenices i cili kishte degjuar gjysherit e vet te flisnin tha . "Melloshi o ka i ktuhit ai o ka organizatori i betejes edhe beteja o ba ktu "
  Pershendetje extreme,

  Ju lutem a mund te na informoni me teper per kete emision ne RTK se kur eshte dhene dhe se kush e ka bere kete emision ?

  Te lutem nese ke mundesi na sjellni edhe detaje tjera..falemenderit shum.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #347
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Pershendetje extreme,

  Ju lutem a mund te na informoni me teper per kete emision ne RTK se kur eshte dhene dhe se kush e ka bere kete emision ?

  Te lutem nese ke mundesi na sjellni edhe detaje tjera..falemenderit shum.
  Per fat te keq sja kam iden , ka ca muaj qe e kam pare kam qelluar krejt rastesisht pran Tv-s por tani qe me shtyre te mendoj nuk e di mos ka qen RTV21 , nese ishte ne RTK shum me asocion se ishte ne emisionin PRO ET CONTRA
  We are all Aliens

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime

  Ndodh edhe kjo tek ne pas 621 vite !

  KOSOV, PRKUJTOHET SULLTAN MURATI  Sulltan Murat I Sovrani, i cili ka rn dshmor n betejn e Fush Kosovs, sht prkujtuar pran tyrbes ku sht varrosur n 621-vjetorin e vdekjes.
  N ceremonin q sht mbajtur me kt rast n Kosov morn pje edhe prfaqsues nga Komuna Osmangazi dhe Bashkia e Metropolit t Burss.
  N kuadr t ceremonive u b edhe prurimi i Shtpis Kulturore t Sulltan Muratit q ndodhet pran tyrbes.
  Ceremonia filloi me kndimin e Kuranit t madhruar dhe mevlut. N fjalimet e rastit q u mbajtn n ceremoni u fol pr rndsin e Sulltan Muratit.
  Ambasadori i Turqis n Prishtin, Hsrev nler tha se tyrbja e Sulltan Muratit sht kthyer n nj simbol t paqes, qetsis dhe vllazris pr t gjith Ballkanin.
  Ndrsa Kryetari i Komuns Osmangazi nga qyteti i Burss, Mustafa Dndar tha se planifikojn ta vazhdojn aktivitetin, i cili sivjet organizohet pr t 5-n her.
  Ndrsa Kryetari i Bashksis Islame t Kosovs, Naim Trnave tha se Sulltan Murati nuk ra dshmor pr pushtet dhe pasuri, por n emr t islamit.
  N kuadr ceremonis prkujtimore t Sulltan Murat Sovranit n 621-vjetorin e vdekjes u organizua edhe festivali i brjes s fmijve synet n bashkpunim me komunn e Obiliqit.

  ================================================== =

  2010/8/12 Femi Cakolli <femi_cakolli@yahoo.com>


  A eshte kjo Kosova e shqiptareve apo e turqeve?
  A jemi ne Turqi apo ne Kosove?
  A jemi ne mesjete apo ne shek. XXI?

  Heroi i turqve Murati I behet deshmori i shqiptareve! Ne histori nuk kam mesuar keshtu, dhe as e verteta pra nuk eshte keshtu, e atehere cka eshte kjo dhe kujt i sherben?

  Pas 600 vitesh shqiptaret shkojne dhe e perkujtojne pushtuesin e tokave shqiptare sulltan Muratin I. Nuk habitem fare me aktivistet islamik shqiptare e aq me pak me turqit (osmanet e deridjeshem) qe zhvillojne keso ngjarjesh "kulturore" ne Kosove, por habia me e madhe eshte me strukturat zyrtare te komunes se Obiliqit qe behen pjese e ketij projekti. Taksat e popullit perfundojne atje ku perurohet shtepi per te vdekurit qe dikur ishin armiq te kombit tone dhe per syneti. Se komuna e Obiliqit ndane nga taksat e qytetareve me ba synet femijet nuk paraqet asnje problem nese sipas rregullit me pare nuk shpall tender.

  Historikisht une nuk bej asnjelloj dallimi mes Sulltan Muratit dhe Sllobodan Millosheviqit. Qe te dy kane qene pushtues te Kosoves dhe te shqiptareve. Ne si shqiptare kemi luftuar edhe kunder Sulltan Muratit edhe kunder Millosheviqit, por dallimi eshte se sulltan Muratin Ie ka vrare nje shqiptar, i besimit ortodoks, nga Drenica, i quajtur Millosh Kopiliqi, emer te cilin kot e mban komuna e Obiliqit, kurse Millosheviqi ka vdekur si i akuzuar per krime kunder njerezimit ne Hage.

  Zyrtaret e komunes se Obiliqit nese do te kishin menduar mire, mbare e arberisht, ne vend se te ndertojne/perurojne shtepi per nder te Muratit I, do te ishte me mire me ndertue/perurue shtepi per Milosh Kopiliqin. Rrotullimi i historise dhe i vlerave kombetare nuk lejohet askund ne bote. Ky fenomen mes shqiptareve nuk quhet ndryshe pos riosmanizim i shqiptareve.
  Paramendoni qe pas 600 vjetesh te shkojne ne Prekaz zyrtaret e komunes se Skenderajt, dhe jo vetem se ata nuk do te merreshin kurre me me emrin e Adem Jasharit, por aty ku ai ka rene deshmor te ngritet shtepi per Sllobodan Millosheqin. Dhe pastaj te dale edhe nje "hamdi" tjeter me shkrimin "Kosove - perkujtohet Millosheviqi".

  Femi Cakolli
  ================================================== ==


  Nxjerrur nga ; cameria@yahoogroups.com[cameria] KOSOV, PRKUJTOHET SULLTAN MURATI
  ================================================== ===

  Reazgim;

  Nuk di as ku t'ia nisi pas ketij shkrimi ?

  Njerzimi me duket se ka devijuar ose sot ka gjetur lirine e shkrimit se te mendimit te lir andaj i ofrohet mundesija secilit te shprehet ashtu si ia merr mendja dhe si deshiron ai...

  ===============================================
  Nje gje po ju garantoj se kete qe e bejne disa shqiptar nuk eshte aspake e hieshme dhe nuk e di si ua lejone karakteri ndergjegjeja e tyre qe ne kosoven e lire sote te devijojn grupacione te tilla ne dem te interesave tona dhe cili eshte qellimi i ktyre njerzve ?
  Po iu theme atyre se ne Kosv nuk ka dhe as qe ka patur asnjehere varr te sulltan Muratit Ir, as eshtra e asgje nuk ka ne ate vend po e tera eshte nj kurdisje e pushtuesve qe nje dite te vijne e te na qajne koken me marrina te tilal sa kerkojne ne fsuhe kosov betejen e famshme te humbjes serbe sa tjere otoman moderne kerkojne qe tyrbja e sulltanit te shendrrohet ne nje kerkese legjitime per ty kthyer turqit perseri ne kosve pas kater shekujve pushtim, ruana zot neser ka do kerkohet aty ne ato troje ku asgje asnjehere nuk ka ndodhur dhe qe eshet genjeshter e te dy pushtuasve;
  Le ta dijne ata forte mir se eshtrat e sulltanit ndodhen sot ne Turqi ne Burs dhe se vendi i betejes eshte i teri nje fallcifikim kur mesohet se kan genjyer e mashtruar deri soyt se gjoja aty ishte varri i sulltanit ata genjyen edhe per betejen e kosoves qe ne relitet ka ndodhur vetem se ne Drenicc jo forte larg vendlindjes se heroit tone Millesh Kopiliqi ne fashtin Kopilisq i sotem.

  Zoti ndihmofte te verteten e fali o zot ata qe nuk dijne se ka bejn !

  shendet
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #349
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Pr her t par (q dihet) kemi nj botim nga bota perndimore mbi variantin shqiptar t betejs s Fush-Kosovs. Dr. Anna Di Lellio ka shkruar jo para shum kohsh librin: "The Battle of Kosovo 1389 - An Albanian Epic". Ktu dokumentohet karakteri dhe origjina shqiptare e betejs, prvec karakterit dhe sigurisht origjinn shqiptare t Millosh Kopilit, i cili sipas legjendave tona ishte Mbret apo Princ i Drenics. Autorja bazohet kryesisht n burime perndimore, sllave edhe shqiptare madje ku tregohet nj histori "alternative" e ksaj beteje. Sigurisht ky libr sht pritur me egrsin q karakterizon institutet propagandistike slavone ne universitetet perndimore, por politikisht autorja e ka quajtur kt nj "history alternative". Kjo ka siguruar q pallavrat e shkruara dyqind vitet e fundit mbi origjinen sllave te familjes Kopili/Blloshmi (sic e analizon autorja) t rrijn akoma si t vrteta t pakontestueshme historike. Sidoqoft sht nj hap gjigant dhe nj introduksion sado modest i historis shqiptare t Fush-Kosovs n botn perndimore. E ka pr detyr Kosova t vazhdoj punn n kt drejtim, t informoj botn se kush ka qn realisht Millosh Kopili dhe se kur i fillojn serbt ti kndojn ktij personazhi. Cuditrisht kndimet e tyre fillojn n kohn kur ndodhin dhe dyndjet m t mdha sllave n Kosov si dhe me konvertimin e popullsis lokale n fen islame.

  Pr komentin sipr nga Kreksi - kta njerz nuk mund t prfaqsojn shumicn e shndosh shqiptare, nuk mundet.


  Kopertina e librit ku mund te blihet dhe n Amazon: http://www.amazon.com/Battle-Kosovo-.../dp/1848850948
  Komentet sllave jan dshmi pr frikn e tyre konstante se nj dit e vrteta do dali. Edhe sikur kjo e vrtet mos pranohet botrisht, dita q shqiptart do dijn historin e tyre, do jet dhe dita q do prfundoj skllavria pesqind shekullore turke, dhe dyqind shekullore ballkanase post-turke nprmjet marjonetave politike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 20-08-2010 m 04:40
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #350
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Ne RTK ishte nje emision per ket qeshtje nje plak i Drenices i cili kishte degjuar gjysherit e vet te flisnin tha . "Melloshi o ka i ktuhit ai o ka organizatori i betejes edhe beteja o ba ktu "
  extreme ne ate emisionin e RTK-s nder te tjerash shfaqte turqit te cilet nderonin kete dite ne tyrben e Sulltan Muratit I duke thene se Sulltani ishte mbret i madherishem i cili u vra nga nje serb i quajtun Millosh Kopiliqi.

  RTK eshte bere emision me shume i minoriteteve se sa i Kosoves.

 11. #351
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Beteja e Kosovs 1389.

  Beteja e Kosovs (1389) dhe kontributi i shqiptarve

  N Mesjet, nj ngjarje e madhe pr popullin ton dhe pr Ballkanin n prgjithsi, ishte edhe Beteja e Kosovs, 1389. N kt betej, njra nga figurat qendrore u shqua dhe Milosh Kopiliqi, pasi q mundi t vriste Sulltan Muratin I, q ishte Sovrani i Perandoris Osmane.
  Serbt e konsiderojn at si hero te vetin, por edhe shqiptart e Kosovs e kan ruajtur t gjall kujtimin e tij dhe i kan knduar kng pr 5 shekuj.


  Beteja, sipas Kostandin Jireekut, filloi t martn dhe vazhdoi deri t premten. Njri nga shtat princrit q mori pjes n kt betej, ishte edhe Gjergj II Balsha, sundimtari i Shkodrs, Teodor Muzaka, i cili u vra n betej. N nj prshkrim q i bn betejs, humanisti dubrovnikas, abati benediktin i manastirit t Shn Andreas dhe Shn Jakobit n Vishnjice, A. C. Tubera, (i njohur me emrin Tuberon Krijeviq) shkruan se n kt betej morn pjes: Dardant, Ilirt, Maqedonasit.
  D. Kostiq, i cili i ka kushtuar nj studim t gjer shtjes se emrit t M. Kopiliqit, konkludon q ai ishte dinarian, i dal prej simbiozs serbo-shqiptare; pra, Ballkanas i serbizuar.
  Si tham, M. Kopiliqit i jan knduar knga nga shqiptart e Kosov. I pari ka qen Dervish Ahmeti nga Gjakova (1918), ndrsa i dyti, G. Elezoviq (1923). Jedna arnautska pesma o boju na Kosovu, Elezoviqi e kishte dgjuar nga Xhem Bojku i Vushtrris.
  Cajkanoviq ka konstatuar, m 912: Kulti i Milosh Kopiliqit sht shum i fort ndr shqiptart dhe ata e quajn hero t tyre. Duke u nisur nga mbiemri i tij, dim q ndrmjet Pejs dhe Mitrovics, gjendet edhe sot fshati Kopiliq n Drenic dhe akoma edhe sot, kur banort e ktij fshati zihen me banor t fshatrave t tjera, ata thon un jam nga Kopiliqi, ku lindi ai burr q vrau sulltanin.
  Serbt nuk kan kng pr M. Kopiliqin. E prmendin n disa kng, por e prmendin bashk me t tjert. Dhe, n nj kng e dallojn edhe etnikisht, kur thon: Kopiliq qndron ndrmjet dy vojvodve Serb. Interesi i serbve pr Miloshin, sipas studiuesve, u zgjua nga fundi i shekullit XVII, kur koha kishte errsuar tashm origjinn e tij. N kt koh iu ndryshua edhe mbiemri, nga Kopiliq, iu b Obiliq. N shekullin XVIII, historiant P. Julina dhe V. Petroviq i dhan atij emrin Obiliq (bollk, tepri).
  Historiografia serbe sht prpjekur vazhdimisht, dhe po prpiqet q Kosovn gjat sundimit t Nemanjidve (fundi i shek. XII deri n vitin 1371) dhe n prgjithsi, n periudhn para sundimit osman, ta paraqes t banuar vetm nga serbt. Pretendimeve t ktilla tendencioze, nj prgjigje t merituar shkencore u dha profesor dr. J. Dranqolli, i cili thekson: Burimet e kohs, q ruhen n arkiva, kisha dhe biblioteka, japin t dhna krejtsisht t tjera nga ato q na i ofron historiografia serbe.
  Para se t parashtrojm kto t dhna, vlen t prmendet nj konkludim shum i qlluar i studiuesit francez, A. Dyselje, i cili pohon se Kosova gjat shek. XIII-XIV ka qen qendra ekonomike dhe politike e mbretris mesjetare serbe, por n mnyr shkencore vren se vendosja e nj qendre t pushtetit politik dhe ekonomik n nj territor t caktuar nuk garanton aspak, veanrisht n mesjet, karakterin etnik sundues t atyre q e kan pushtetin politik. N kt mnyr, ai merr shembull despotatin e vogl serb t Serit n Greqin Veriore, i cili mundi t sundonte nga viti 1355 deri m 1371, nj popullsi, pjesa m e madhe e s cils ishte greke.Prania e popullsis serbe n Kosov, sipas burimeve t shkruara, dshmohet q n shek. XI, ndrsa n nj far mase fillon t shtohet n gjysmn e dyt t shek. XII, dhe n fillim t shek. XIII, ather kur Kosova hyri n kuadrin e Shtetit t Nem*anjidve. Nj rritje e dukshme e popullsis serbe n Kosov, pa dyshim, bhet ather kur Serbia fitoi statusin e Perandoris.

  N at periudh, popullsia e viseve veriore serbe filloi t deprtoj me t madhe n drejtim t jugut, pra edhe t Kosovs. N far raporti arriti ajo ndaj popullsis vendase arbrore, nuk mund t thuhet kurrgj.
  T dhnat burimore, po ashtu dshmojn se arbrit, gjat gjith mesjets vazhduan t jetojn n trevat e tyre autoktone t Kosovs. Kjo provohet nga vet dokumentet cirilike t shek. XIII-XIV, n t cilat, krahas antroponimeve shumic serbe, hasen n mas t konsiderueshme edhe aso t pastra arbrore, por dhe arbrore t sllavizuara. Kur jemi tek t dhnat burimore cirilike, vlen t prmendet se n to hasen edhe familje t prziera n aspektin antroponomik.
  Kshtu p.sh., sipas nj t dhne q i prket viteve 1293-1302, msojm se n vendin Ship t Klins, n mesin e banorve t tij sht edhe Dobrosllavi, bir i Gjinit. Rast t njjt hasim edhe n krisobuln e manastirit t Deanit (1330) ku thuhet: Gjoni dhe djemt e tij, Radosllavi dhe Bogosllavi.
  Nga t dyja rastet shihet qart se prindrit mbanin emra arbror, kurse djemt e tyre emra sllav (serb), respektivisht emrin e serbit ka mundur ta mbaj edhe arbri.
  Duke marr parasysh faktin se pushteti politiko-kishtar ishte n duart e klass politike-kishtare serbe, ather, lirisht mund t thuhet se arbrit plotsisht u jan nnshtruar formave t diskriminimit, me t vetmin qllim q ti sundonin m leht, dhe tek e fundit nprmjet antroponimis s imponuar sllave ti identifikonin si sllav. Prandaj, antroponimia e tyre n mas t konsiderueshme u humb n at sllave (serbe).
  Prania e etnosit arbror provohet edhe nga burimet latine, prkatsisht raguziane. Kshtu, m 1369, prmenden tre treg*tar prizrenas q i kishin borxh Raguzs, dhe sipas emrave q mbanin (Liepur-Lepur, Lumasius-Lumi dhe Jovanich-Gjon) na dalin arbror. N kt drejtim duhet prmendur edhe Dhimitr Dranin dhe presbit Gjinin nga Novobrda, t cilt m 1382 mbanin lidhje afariste me Raguzn.
  Prania e arbrve n Kosov gjat feudalizmit t zhvilluar, mund t shpjegohet edhe me disa shembuj nga sfera e toponi*meve t prkatsis arbrore. Vend t rndsishm n kt drejtim zn toponimet: Unjemir (Ujmiri i sotm), Lloan dhe fshati Arbanas. N krisobuln e Stefan Dushanit t vitit 1348 (mbi themelimin e manastirit t shenjtorve Mihal e Gabriel n Prizren), zihen n goj edhe nj sr fshatrash arbror: Gjinov*ci, Magjerci, Pegogllavci, Flokovci, ruca, apari, Gonovci, Shpinadinci dhe Novaci, e mbi t gjitha aty arbrit prmenden me emrin e tyre etnik. Ky fakt jo vetm q dshmon pranin e popullsis arbrore n Kosov, por njkohsisht, n aspektin juridik, at e paraqet t nivelizuar me popullsin serbe.

  Jo rastsisht prshkurtazi prmendm pranin e arbrve n Kosov, sepse pikrisht n territorin e tyre u zhvillua beteja e famshme e Kosovs (15, prkatsisht 28 qershor 1389). Beteja e Kosovs ishte nj nga prpjekjet m t vendosura t popujve ballkanik, pr t ndaluar ekspansionin e mtejm osman n Gadishullin Ballkanik.
  Pr t arritur kt qllim ata bashkuan forcat e tyre n nj koalicion t prbashkt, t cilit i printe sundimtari serb Lazar Hreblanovi, dhe vendosn ti bnin ball ushtris osmane, e cila udhhiqej nga vet Sulltan Murati I dhe djemt e tij, Bajaziti dhe Jakupi. Prgatitjet serioze, numri i madh i ushtarve t ushtrive kundrshtare, rrjedhat e betejs, rrjedhojat dhe pasojat, kontribuan q ajo t hyj n analet historike dhe njkohsisht t shrbej si motiv pr krijimin e njrit nga ciklet m t mdha dhe m t bukura t epit ballkanik.
  N fushatn e tyre pr pushtimin e brendis s Gadishul*lit Ballkanik, ushtrit osmane, t kryesuara nga Sulltan Murati, m 1386, deprtuan n Serbi, ku pushtuan Nishin. M pas, tek Ploniku (sot fshat pran Prokuples), Murati u ndodh prpara sundimtarit t Serbis, Lazarit. Ky i fundit nuk guxoi t konfrontohej n nj betej t hapur me Sulltanin, por i premtoi Muratit dhnien e nj tributi, si dhe nj trupe ndihmse ushtarake prej 1000 vetash, mirpo shum shpejt hoqi dor nga premtimi i dhn.
  N kt koh edhe Shteti i Balshajve kalonte aste t vshtira. N t vrtet, pr shkak t veantis s brendshme feudale dhe nn sulme t vazhdueshme osmane, ku pr pasoj territori i Gjergjit II Balsha u ngushtua bukur shum (prfshinte vetm Shkodrn, Drishtin, Ulqinin dhe Tivarin), dhe pr t mos humbur krejtsisht zotrimet e mbetura, ai pranoi q t hynte nn vasalitetin osman.
  Sipas Orbinit, kjo u b n vitin 1386, respektivisht para 27 janarit t po atij vit, sepse po t ishte n kt koh n armiqsi me osmant, Gjergji nuk do t mund tu siguronte liri tregtarve raguzian n trevat e tij. Nga ana tjetr, mosprmendja e osma*nve nga ana e Gjergjit, l vend pr t konkluduar se ai kishte pranuar sovranitetin osman vetm formalisht.
  Duket se, pr t hequr qafet sovranitetin formal osman, Gjergji planifikoi tu jepte atyre nj goditje vendimtare. N kt drejtim, derisa n njrn an i nxiti dhe u premtoi ndihm osmanve kundr Bosnjs (me mbretin e s cils, Tvrtkon, deri ather ishte n marrdhnie t kqija), n ann tjetr fshehurazi vuri n lvizje planin e dshiruar antiosman, duke u afruar me vjehrrin e tij, Lazar Hreblanoviqin dhe me Tvrtkon.
  Njkohsisht, planet e tij duhet ti jen br t njohura edhe Raguzs, pr arsye se m 23 gusht 1388, aty u ndodh i deleguari i Gjergjit, Gjoni, i cili si thuhet erdhi pr shkak t bisedimeve me osmant, pr t mirn ton.
  Planet antiosmane arriti ti konkretizoj n ver t vitit 1388. Forcat osmane, nn komandn e Lala Shahinit, q n kt koh deprtuan n Bosnj, u thyen rnd nga forcat aleate t Tvrtkos, Gjergjit II Balshs dhe Lazarit.

  N kt disfat t osmanve, rolin udhheqs e kishte pasur Gjergji, sepse, si pohon Bitlisi, ai ishte br shkak pr vrasjen e 10 deri 15 mij lufttarve. Pas ksaj disfate t osma*nve, Gjergji duhej t kishte hequr qafe sovranitetin formal osman, sepse Neshriu, duke prshkruar rrethanat q solln n konfliktin e Bosnjs, Gjergjin II Balshn e cilsonte t nn*shtruar t sulltanit, kurse Bitlisi, duke prshkruar prgatitjet e pjesmarrsve udhheqs t Koalicionit ballkanik pr ditn e mynxyrs s Kosovs (1389), e radhiste at n mesin e banditve dhe t pafeve.
  Mosprmbushja e detyrimeve nga ana e Lazarit, disfata n Bilee t Bosnjs dhe roli vendimtar i Gjergjit II Balshs n at disfat q iu shkaktua osmanve, u b, si thot kronikani osman, Idris Bitlisi, e domosdoshme dhe detyr ndaj vullnetit perandorak q t prgatiteshin pr t vn n vend nderin e ushtarve t vrar dhe t likuidonin intrigat dhe ngatrresat e kokfortve.
  Pra, si mund t shihet, paraprgatitjet q u paralajmruan nuk kishin pr qllim q n nj betej vendimtare t thyenin vetm qndresn e sundimtarit serb Lazarit, si pretendon historiografia serbe, por, n fakt synohej q t thyheshin sundimtart ballkanik.
  Prgatitjet e osmanve, n krye me Sulltan Muratin, pr nj ndeshje vendimtare me sundimtart ballkanik, sipas t gjitha gjasave kishin filluar q n fund t vitit 1388.
  Murati dha urdhr perandorak, u bnte thirrje komandantve t Anadollit dhe t Rumelis, respektivisht t gjith bejlerbejve t vilajeteve, djemve t tij, Bajazitit dhe Jakupit, disa princave nga Azia e Vogl, si dhe sundimtarve t krishter, t cilt kishin pranuar vasalitetin ndaj shtetit osman, q me forcat e tyre t mblidheshin dhe t drejtoheshin pr ti mposhtur sundimtart ballkanik. Prve t siprprmendurve, Sulltanit i erdhi ndihm edhe nga perst edhe nga arabt, dhe n kt mnyr u krijua nj ushtri e madhe n krye t s cils qndronin Sulltan Murati dhe dy djemt e tij, Bajaziti dhe Jakupi.

  Prmendm pjesmarrjen e ktij spektri t gjer forcash n kuadr t ushtris osmane, nga shkaku se n historiografin serbe, jo vetm q anashkalohet kjo e vrtet, por nga ana tjetr synohet q t minimizohet Koalicioni ballkanik, duke theksuar se lajmet e mvonshme osmane jan krejtsisht fantastike, ku, sipas t cilave, Lazarin e ndihmuan edhe arbrit, vlleht dhe hungarezt, dhe gjithnj sipas tyre, duhej ta paraqitnin fitoren osmane sa m t rnd dhe sa m t rndsishme. Po t kishte qen me t vrtet ashtu, ather kronikant osman nuk do t prshkruanin edhe spektrin e gjer t ushtris osmane (duke prmendur si pjestar t saj edhe turqit nga principatat selxhuke t Kastamonis dhe t Karamanis, t cilat hyn nn mbrojtjen e Sulltan Muratit vetm formalisht (1387), ngase ato edhe m tej ruajtn autonomin e tyre, madje edhe gjat shek. XV u gjendn n luft me shtetin osman, derisa u pushtuan prej tij; si dhe ndihmn q i erdhi asaj nga perst dhe arabt; por do t knaqeshin me prshkrimin e pjesmarrsve t Koalicionit ballkanik.
  Me qllim q ta kishin m t leht kt fushat, forcat e mbledhura t ushtris osmane mendonin q at ta nisnin n pranver, prandaj dimrin e kaluan n Pllovdiv t Bullgaris. Prgatitjet e Muratit i shqetsuan dhe i vun n lvizje sundimtart e vendeve t ndryshme t Ballkanit.
  Pr ti br ball rrezikut, zotrinjt e tyre lan mnjan grindjet dhe konfliktet e vjetra dhe formuan nj koalicion nn kryesin e sundimtarit serb, Lazar Hreblanoviit. Gjergji II Balsha, i cili q prej kohsh e kishte ndjer rrezikun osman, si duket shum koh prpara Betejs s Kosovs, d.m.th. qysh n vitin 1388, ishte angazhuar n prgatitjen e koalicionit antios*man. Vitin n fjal, at s bashku me Vuk Brankoviqin, i ndeshim te vjehrri i tyre, Lazari.
  Prandaj, sipas ksaj t dhne, mund t dyshohet se ata u morn vesh pr nj aksion t prbashkt kundr osmanve.
  Pjestart e Koalicionit patn koh t mjaftueshme pr tu prgatitur dhe pr tu mbledhur n momentin e duhur. Kjo dshmohet nga vet kronikant osman, t cilt flasin mbi traktatet diplomatike ndrmjet t t deleguarve t Muratit dhe udhheqsit t Koalicionit, Lazarit, ku preken shtjet pr zgjidhjen e konfliktit t tyre dhe ku njkohsisht msohet pr prgatitjet ushtarake t palve kundrshtare.
  Ska dyshim se nj rol udhheqs n prgatitjen e Koalicionit ballkanik patn edhe arbrit. N kshillimin pr mnyrn e strategjis s lufts (t ciln do ta zbatonin sundimtart ballkanik kundr osmanve) t zhvilluar n prag t betejs, jo rastsisht kaloi propozimi i Jorgjit (Gjergj Kastriotit- gjyshi i Gjergj Kastriotit-Sknderbeut), q konflikti me osmant t zhvillohej ditn dhe jo natn, si kishte propozuar udhheqsi i Koalicionit, Lazari.
  Jo vetm gjykimi i tij qe i drejt, por edhe miratimi i propozimit t tij n mnyr unanime nga sundimtart pjesmarrs (duke prfshir ktu edhe vet Lazarin), sht nj dshmi tjetr se sa autoritativ kishte qen ai n mesin e pjesmarrsve t Koalicionit, aq m tepr kur dihet se kishte nj forc t rnd*sishme ushtarake.

  Le t ndalemi tani pak n shtjen e dilemave q ekzistojn n historiografi lidhur me identifikimin e Jorgjit dhe me numrat e ushtarve t ushtrive kundrshtare.
  Disa studiues Jorgjin e identifikojn si Gjergji II Balsha, kurse disa studiues t tjer si Gjergj Kastrioti. Ne konsiderojm se mund t mbshtetet qndrimi i dyt, ngase kronikant os*man Gjergjin II Balshn e cilsuan Sundimtar t Shkodrs Arbrore, por pa i shtuar ktij emrtimi emrin e tij, me ka u la vend pr tu kuptuar se nuk bhet fjal pr Gjergjin II Balshn, por pr Gjergj Kastriotin.
  Po ashtu duhet shtuar se disa studiues kan shprehur mendimin se gjyshi i Gjergj Kastriotit-Sknderbeut, Gjergji, do t jet quajtur Gjon, kurse studiues t tjer, duke u mbshtetur n njoftimet e Gjon Muzaks, se i ati i Sknderbeut quhej Pal, prcaktohen pr kt emr.
  Ndrsa, lidhur me numrat e ushtarve t ushtrive kundrshtare n burimet osmane dhe n ato serbe ato jan tepr t ekzagjeruara, ku pr pasoj n shkencn historiografike jan paraqitur mendime t ndryshme. Ne konsiderojm si m t pranueshm konkludimin e studiuesit P. Thngjillit, i cili duke analizuar kt fenomen, ka ardhur tek prfundimi se numri prej 20000-25000 ushtarsh n ann serbe (Koalicionit) dhe prej 30000-40000 ushtarsh n ann osmane, i paraqitur nga studi*uesit serb, me qllim t minimizimit t Koalicioni ballkanik, sht tepr i zvogluar. Studiuesi n fjal ka ln vend q t kuptohet se duhet mbshtetur numra m t mdhenj, nga ata q na i ofrojn studiuesit serb. Kurse ne konsiderojm se numrat n fjal duhet zmadhuar edhe ca, ngase njri nga kronikant osman, si sht Orui, duket se sht m afr realitetit.
  Ai thekson: Ai (Sulltani- Q. D.) me pesdhjet-gjashtdhjetmij ushtar shkoi dhe doli n fushn e Kosovs).
  Pas trajtimit t dilemave n fjal, i rikthehemi vazhdimit t problematiks s siprprmendur, prkatsisht rolit udhheqs q patn arbrit n prgatitjen e Koalicionit ballkanik.
  N kt drejtim duhet prmendur edhe rolin e rndsishm t princit nga Kosova, Milosh Kopiliqit (kronikani osman Enveri, Milosh Kopiliqin e prmend me titujt: Princ dhe Ban; humanisti raguzian Feliks Petani, Princ Ilir; humanisti arbror nga Kosova, ipeshkvi i Ulqinit, Martin Seguni, Baron; arqipeshkvi i Tivarit, Andrea, Ban; kurse humanisti yn Marin Beikemi e v at n cilsin e Perandorit t Mizis), i cili pr kryezot kishte Vuk Brankoviqin.
  Se sa personalitet me pesh kishte qen ai n radht e krerve t Koalicionit, vrtetohet nga nj e dhn e Enverit, ku thuhet: Lazari i dha Miloshit nj got me pije, duke i thn: thon pr ty q je br tradhtari im Miloshi i prgjigjet: nesr ke pr ta par tradhtarin, ke pr t par nse jam njeri i drejt apo tradhtar. Lazari n at moment e mori n dor gotn e dollis dhe e piu.
  Prshkrime afrsisht t ngjashme t ktij momenti na ofrojn edhe humanistt raguzian Feliks Petani, A. Cerva Tuberoni dhe Mauro Orbini, si dhe humanisti slloven Benedikt Kuripeshi. Ngritja e dollis nga ana e Lazarit, vetm ather pasi u sigurua pr besnikrin e Kopiliqit, flet qart se ai ishte njri nga princrit kryesor t Koalicionit, dhe nj prestigj t till e kishte arritur, padyshim, pasi q ishte prfaqsuar me nj forc t rndsishme ushtarake.
  Po pse u vendos q beteja t zhvillohej pikrisht n fushn e Kosovs? Rrethanat e karakterit ushtarak e strategjik, si dhe fakti se agresioni osman tashm i krcnonte drejtprsdrejti trevat e Ballkanit Qendror, bn q beteja t zhvillohej n Ko*sov, n afrsi t Prishtins; n nj rajon ku mund t organizoheshin m mir ushtrit e shteteve feudale ballkanike, por q ishte njkohsisht nj pik ku kryqzoheshin rrugt nga mund t deprtonin m tutje osmant.
  N rrethana t ktilla, ushtrit e Koalicionit, t kryesuara nga sundimtart e tyre, n mngjes t 15, prkatsisht t 28 qershorit 1389, zun nga nj pozicion t veant n fushn e Kosovs. N burimet osmane, t cilat me t drejt jan cilsuar si shum m t pasura se burimet serbe e bizantine, dallohen dy grupe kryesore lidhur me pjesmarrsit n betej: nga njri grup, pjesmarrsit prmenden n mnyr t paprcaktuar, ku thuhet se krahas ushtrive t Lazarit morn pjes edhe arbrit, boshnjakt, vlleht, ekt, hungarezt, polakt dhe frngjit; dhe nga grupi tjetr, pjesmarrsit prcaktohen drejtprsdrejti, si m kryesor serbt, arbrit dhe boshnjakt, duke i dalluar kta nga forcat e tjera ndihmse.
  Ushtria e Koalicionit u rreshtua n fushn e luftimit, duke pasur n qendr Lazarin, djathtas Vuk Brankoviqin dhe majtas fisnikun boshnjak Vlatko Vukoviqin dhe at arbror Dhimitr Jonimn, zotrimet e t cilit shtriheshin n zonn midis Lezhs dhe Rrshenit, kurse kronikani osman, Mehmet Neshriu, e quan at i biri i Jundit, Dimitri.
  Prndryshe, prijsit e tjer ballkanik dhe arbror ishin rreshtuar n t dy kraht e ushtris s Koalicionit. Nga kjo shihet se ndonj nga zotrinjt arbror (kuptohet jasht trevs s Kosovs) merrte pjes me forcat e veta pikrisht n krahun e djatht, ndrsa forcat e arbrve t Kosovs, logjikisht ishin n kuadr t forcave t Vukut, dhe shikuar nga kndvshtrimi i kritiks historike, pse aty, si vasal i Vukut, me forcat e veta t mos ishte edhe Milosh Kopiliqi.
  Rreth pjesmarrjes, apo mospjesmarrjes s Gjergjit II Balshs n Betejn e Kosovs, sht shkruar bukur shum n historiografi. Studiuesit sllav kryesisht e mohojn pjesmar*rjen e tij. Ndrsa, historiografia shqiptare e mbshtet n trsi pjesmarrjen e tij.
  Nse u besojm kronikave osmane, ather del e qart se ai ka marr pjes n betej. N t vrtet, duke marr parasysh faktin se Gjergji II Balsha n kronikat osmane cilsohet Sundimtar i Shkodrs Arbrore dhe Sundimtar i Shkodrs s Arbrve, ather, t dhnn q na e ofron Bitlisi lidhur me prgatitjet e pjesmarrsve t Koalicionit ballkanik pr ditn e mynxyrs s Kosovs, n mesin e t cilve prmend Sundimtarin e Arbrve, ssht gj tjetr, vese sht fjala pr Gjergjin II Balshn. Pjesmarrjen e tij e mbshtesin edhe njoftimet e kngve epike serbe.
  Sipas tyre, ai i ishte prgjigjur thirrjes s Lazarit pr ndihm, duke shkuar n Kosov me nj ushtri prej 6000 vetash. N njrn nga kngt n fjal madje thuhet se kishte marr pjes n betej Balsha me trimat e Zets dhe arbrort e rrept.
  N Betejn e Fush-Kosovs morn pjes edhe sundimtar t tjer t fuqishm arbror, si: sundimtari i Despotatit t Beratit, Theodori II Muzaka, i cili me vete kishte nj ushtri t madhe arbrore; zotr t tjer t Arbrit, n mesin e t cilve ishin edhe zotr feudal arbror t Himars dhe t Epirit. Arbrit kishin mbushur gjithashtu edhe radht e shigjetarve t ushtris s Koalicionit, t cilt ishin t part q filluan betejn.
  Sipas kronikanve osman, beteja filloi n mngjes. T njjtn gj e pohon edhe Anonimi nga Firencja, kurse sipas kujtimeve t Konstandin Jireeku, ajo filloi t mrkurn dhe prfundoi t premten. Konfrontimi ndrmjet ushtrive kundrshtare qe i ashpr.
  Pas disa sukseseve fillestare t ushtris s Koalicionit, ku ajo theu krahun e majt t ushtris osmane q udhhiqej nga Jakupi, me ndrhyrjen e Bajazitit q komandonte krahun e djatht, sukseset ushtarake u kthyen n t mir t osmanve, t cilve prfundimisht u takoi fitorja. Por humbjet n njerz nga t dyja palt ishin t mdha, saq, po t hidhej vshtrimi, n do an nuk shihej gj tjetr vese koka t prera. N mesin e t rnve mbetn edhe dy udhheqsit e betejs, Murati dhe Lazari. Aty u vran edhe Theodori II Muzaka dhe vrassi i Sulltanit, Milosh Kopiliqi.
  Pas vrasjes s Muratit, Bajaziti u trhoq pr n Edrene me qllim q ta siguronte marrjen e fronit t zbrazur. Tek pjesmarrsit e Koalicionit ballkanik, kjo trheqje krijoi prshtypjen se osmant u thyen. Kshtu, mbreti i Bosnjs, Tvrtko, n letrn e tij t shkruar disa dit pas betejs (1 gusht 1389) njoftonte qytetin e Trogirit, se duke fituar me triumf fushn e lufts, u shkaktuam disfat atyre (osmanve) i vram, saq nga ata mbetn pak t gjall. Lajmi i fitores duket se ishte prhapur me t madhe.
  Pr kt dshmojn:
  a) N letrn e dats 20 tetor 1389 q qytet-shteti i Firences i drgonte Tvrtkos, (n prgjigje t njoftimit t tij pr fitoren mbi osmant) i bnte t ditur se kt lajm t gzuar e dinte q m par, dhe se at e kishte marr prmes zrave t prhapura dhe letrave t shumta. Prandaj e dinte mir ngjarjen e 15 qershorit, ku n fush t Kosovs kishte mbetur i vrar edhe Murati, kurse n at betej t lavdishme, fitorja i kishte takuar Mbretris;

  b) Udhprshkruesi francez i shek. XIV, Filip de Mezier, n veprn ndrra e Pelerinit t mom, t shkruar n muajin tetor t vitit 1389, theksonte: Murati u mposht plotsisht nga t krishtert.
  N fakt, kto ishin prshtypje t gabuara, pasi, si kemi cekur m lart, fitorja u takoi osmanve, t cilve njherit i hapn dyert pr t deprtuar n pjest e Ballkanit Veriperndimor.
  M lart, kalimthi prmendm se n betej morn pjes edhe arbrit e Kosovs. Por, problemi i pjesmarrjes s tyre n betej sht prekur pak n historiografi, sepse mungojn t dhnat historike t drejtprdrejta mbi kt problematik. N qoft se m lart dshmuam pr pranin e arbrve n Kosov, ather ata nuk do t mund t qndronin t mnjanuar dhe t mos merrnin pjes n ngjarjet e mdha politike-ushtarake t kohs, t zhvilluara n truallin e tyre autokton.
  Mosprmendja n mnyr t drejtprdrejt n burimet historike e pjesmarrjes s tyre n betej, shpjegohet me faktin se autort e kohs q ishin sllav, bizantin e osman, jan knaqur me paraqitjen e pjesmarrjes s formacioneve politike-shoqrore e t sundimtarve t tyre, kurse, si zakonisht, nuk i kan marr parasysh masat popullore. Ajo sht mbuluar me paraqitjen e pjesmarrjes n luft t sundimtarit serb t Kosovs, Vuk Brankoviqit dhe ushtris s tij.N favor t ktij vlersimi, vlen t prmendet e dhna e Shn Denisit, ku thuhet: Mbreti i Kosovs mblodhi nj ushtri jo vetm nga feudalt, por edhe nga popullsia e rndomt d.m.th. arbrore. Prkundr faktit se kronika ka t bj me Betejn e Rovins t vitit 1395, prmendja e pjesmarrjes s popullsis vendase n nj betej jasht territorit t saj, sht nj sinjal i fort se popullsia n fjal do t ket marr pjes edhe m masovikisht (n kuadr t ushtris s kryezotit t saj, Vuk Brankoviqit) n Betejn e Kosovs, ngase ajo u zhvillua pikrisht n territorin e saj. Humanisti raguzian Tuberoni, nnshtetasit e Lazarit i quan dardan, ilir dhe maqedonas, ndrkaq Lazarin mbret t dardanve, t cilt gjat betejs mbroheshin me aq guxim, saq turqit mezi bnin ball.
  Ska dyshim se sht fjala pr popullsin arbrore t Kosovs, q autori e prmend me emrin e saj t vjetr. Se arbrit e Kosovs kishin marr pjes masovikisht n betej, dshmohet edhe nga nj e dhn tjetr, despoti Lazar i Serbis, bullgart dhe sundimtar t Arbrit nga Dardania u mblodhn u hapn luft turqve, por Lazari dhe shum t tjer humbn jetn n betej.
  Tek e fundit, Filip de Mezier, jo rastsisht, kt betej e vendosi n pjest e Arbrit, me ka la vend q t kuptohet drejt karakteri etnik arbror i Kosovs, pasi kuptimi gjeografik, pari*misht nuk e mohon kuptimin etnik.
  sht e vrtet se prmes tradits popullore nuk mund t ndrtohet historia, posarisht nse ajo nuk gjen mbshtetje n burimet historike. Por, tradita jon popullore q i kushtohet Betejs s Kosovs, me nj kuadr t hollsishm t ngjarjeve pr: organizimin dhe nisjen e ushtrive osmane nga Anadolli, itinerarin e tyre n Ballkan, marshin npr Selanik e Shkup dhe arritjen n Fush-Kosov; si dhe pr zhvillimin e lufti*meve, vrasjen e Sulltan Muratit dhe fundin e Miloshit, gjen nj mbshtetje pikrisht n burimet historike osmane, t cilat po ashtu, na njoftojn pr kto ngjarje.
  Prandaj, si e till, ajo mund t merret n konsiderat pr trajtimin e ngjarjeve pr kt betej. Pikrisht pjesmarrjen e arbrve t Kosovs n kt betej e dshmon ekzistenca e kngs s vjetr arbrore shqiptare mbi Betejn e Kosovs, q n fakt sht kng e popullsis vendase arbrore t Kosovs, sepse t gjith botuesit e varianteve t ndryshme t kngs n fjal, japin shnime t qarta se personat nga t cilt ata i kan mbledhur kto kng, q t gjith jan nga Kosova.
  Pra knga lindi n Kosov, sepse popullsia e saj mori pjes n betej.
  Vargjet e fundit t kngs popullore arbrore - shqiptare, flasin pr largimin e nj pjese t popullsis arbrore t Kosovs pas disfats n betej. Nj ik oms (d.m.th. t ms) a kish pas thon:
  - Ku po shkojm mori non?
  - Na po ikim prej turku, i ka thon.
  - E kur vim ko, mori non?
  - Kur artojet turku, sikur na
  Mendojm se ky emigrim mund t gjej mbshtetje n faktin se, qysh n vitin 1390, n Raguz tanim jetonte familja Kopiliqi, aq m tepr kur dihet fakti se prve ekzistimit t oazave arbrore q jetonin gjat gjith mesjets n pjesn jugore t bregdetit Adriatik gjer n Raguz, si dhe n prapatok (pra, edhe n troje t Bosnjs e Hercegovins dhe t Malit t Zi) gjat shekujve XIV-XV n trojet e prmendura, vemas n Raguz, ndeshim shum mrgimtar arbror, t cilt lshuan atdheun e tyre pr shkaqe t ndryshme.

  Pjesmarrja e arbrve t Kosovs n betej mund t shtrihet deri aty sa t pretendohet me t drejt e t diskutohet edhe pr prkatsin etnike arbrore t Milosh Kopiliqit, prndryshe hero i Betejs s Kosovs. Emri dhe mbiemri i tij ka zgjuar in*teres q prej kohsh, q s paku, duke e analizuar at n dritn e t dhnave antroponimike, ti afrohet zgjidhjes s shtjes s prkatsis s tij etnike.
  Por, n kt drejtim, historiani serb i shek. XVIII, P. Juli*anac, m 1765, nuk zgjodhi kritere (pr ta identifikuar at m leht si serb - Q. D.) dhe ia tjetrsoi mbiemrin nga Kopiliq /Kopil(i) ose Kobil(i) m von e ka marr sufiksin sllav Kopil(iq) Kobil(iq)/ n Kobiliq - Obiliq, term i cili u pranua nga his*toriant pasardhs t historiografis serbe.
  Prkundr faktit se mbiemri i Miloshit tek kronikani osman, Ashik Pashazade, i shkruar me grafin osmane, n radh t par mund t lexohet si Kopila e pastaj Kobila, studiuesit G. Elezoviq dhe A. Olesnicki, n rastin konkret prcaktohen dhe prdorin variantin Kobila, kuptohet q n baz t termit serb kobita pel, t lihej vend q prkatsia e tij etnike t krkohej vetm n mesin e serbve.
  Mirpo, studiuesi K. Jireek, lidhur me kt problematik, q prej kohsh me t drejt sinjalizonte se n shekullin XVIII emri q rridhte nga pela ishte i pahijshm, prandaj e tjetrsuan, duke i dhn pr baz termat (serb) obilan dhe obilje. Nga ana tjetr, rezultatet shkencore nga fusha e gjuhsis, megjithat dshmojn origjinn thjesht arbrore t emrit dhe mbiemrit t tij. Kshtu, prapashtesat osh, ush dhe oshe jan t prhapura sot e ksaj dite n t gjitha trojet ku jetojn shqiptart.
  Edhe rrnja Mil (Mill) lidhet me emrat shqiptar, si, bie fjala, Mhill, Mhill, Milo, (humanisti raguzian F. Petani e prmend Miloshin me emrat: Milon dhe Milo) dhe di t ngjashme.
  Studiuesi yn E. abej, duke analizuar prkatsin gjuhsore t nj vargu fjalsh, pohon: Nj problem m vete prbjn disa fjal q jan t prbashkta pr shqipen, sllavishten ballkanike e rumanishten, pjesrisht dhe pr greqishten e re. Fjal, t cilat kryesisht me ndrmjetsin e rumunve kan deprtuar edhe n disa gjuh t tjera, si n ekishten, sllovakishten, polonishten e ukrainishten.
  Hyjn aty, ndr t tjera: balg, buz, gush, katund dhe kopil. Studiuesit F. Mikloshi dhe P. Skok mendojn se bhet fjal pr term (d.m.th. kopil) me prejardhje shqipe, prkatsisht pr nj huazim nga shqipja. N t vrtet, emri Kopil sht shum i hershm, dhe n dokumente t shkruara prdoret n krisobuln e Shn Shtjefnit t Banjsks s Kosovs n vitin 1313, kurse si Kipil haset n fshatin abiq, i regjistruar n krizobulat e Deanit.
  Prndryshe, supozohet se emri Kopil ka prejardhje iliro-thrakase, i cili n gjuhn e vjetr arbrore-shqiptare ka kuptimin e fmijs t cilit nuk i dihet prindi-babai, ndrsa n gjuhn ru*mune ka kuptimin e fmijs. N kt drejtim, duket se enigmn e ka zgjidhur studiuesi kosovar prof. dr. sci. J. Dranolli, i cili pohon: Emri Kopil, gjithashtu sht nj emr me prejardhje thjesht shqiptare. Prve t tjerash, sot n shqip fjala kopil, ka kuptimin e sythit t mbir n nj rrnj, trung a n deg t nj bime.
  sht e njohur se n traditn mesjetare fshati merrte emrin e zotris, e s kndejm fshati Kopiliq i Drenics, prgjithsisht njihet si vend i Milosh Kopiliqit, aq m tepr kur kt fshat (prkatsisht Kopiliqin e Eprm dhe Kopiliqin e Poshtm) e hasim n regjistrin osman t vitit 1455, kushtuar krahins s Brankoviqve.

  Prkatsia thjesht arbrore e heroit t betejs, dshmohet edhe nga vet knga arbrore - shqiptare pr Betejn e Kos*ovs, ku ai del si figur kryesore e kngs. V. ajkanoviq, duke shpjeguar motivet e kngs arbrore shqiptare, t botuar nga ana e G. Elezoviqit, e karakterizon at, epopeja shqiptare nuk sht gj tjetr vese knga pr Miloshin.
  Ai m tej shton se gjat qndrimit t tij n afrsi t El*basanit, n rrethanat e lufts ballkanike (1912), i kan treguar pr disa shqiptar vendas se jan pasardhs t Milosh Kopiliqit. E gjith kjo, vazhdon m tej. Ai tregon se heroi, Miloshi, kishte kultin dhe traditn e tij n mesin e shqiptarve.
  Ndrsa M. Gjurgjeviq (shum koh prpara ktij t fun*dit) q qndronte n Prishtin si zyrtar i Austro-Hungaris n vitet 60 t shekullit XIX, e ka vlersuar prshkrimin e Betejs s Kosovs, sipas tradits gojore vendse, si m reale sesa t dhnat e shpjegimit historiografik, serb t modifikuara nga prirjet politike shoviniste.

  Knga n fjal sht nj poem me nj lnd origjinale dhe autentike, me tipare t dalluara nga ato t kngve epike serbe pr Betejn e Kosovs. N t nuk i kndohet knjaz Lazarit ose figurave t tjera t bujarve feudal serb q morn pjes n betej, si ndodhi n epikn serbe.
  Pavarsisht nga roli pozitiv q luajtn n luftn kundr vrshimit osman, ato mbeteshin t huaja pr botn arbrore-shqiptare, e cila epopen ia kushtoi pikrisht heroit q doli nga gjiri i saj.
  N kt truall, tek shqiptart, krahas kngs, organikisht jetojn edhe nj sr legjendash, kujtimesh, toponimesh etj. Sipas legjends popullore: Miloshi ka pas lindur n Ko*piliqin e Eprm, por m von sht vendosur n Kopiliqin e Poshtm.
  Pleqt e Drenics tregojn se Milosh Kopiliqi kan prej ktuhit (Drenics).

  Ata vn nj vij t qart demarkacioni: Car Lazari kan i serbve, Milosh Kopiliqi i yni; Milosh Kopiliqi kan m i madhi kreshnik i shqiptarve n luftn e Kosovs. N Kopiliq t Poshtm ka vende q quhen: Te trolli i Miloshit, Vneshta e Miloshit, Te kisha e Miloshit etj. N Sallabaj gjendet Vorri i Milosh Kopiliqit. Miloshi e mbante ushtrin n pyjet e iavics e t Kuks (pyje t Drenics). Car Lazari venin e tij e ka pas kah Kraleva dhe jo n Kosov.

  Prof. Dr. Muhamet Pirraku

 12. #352
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Pasardhsit serb t Vuk Brankoviqit festojn tradhtin e tyre kombtare


  sht pr t ardhur keq q kemi nj fqinj me pesqind fytyra. Pas Dimtrije Tucoviqit kemi serbin Dobrica Qosiq, i cili edhe njher flet nj t vrtet shum t madhe:” “Laz je odrzala srpski narod koliko junastvo.” “Sa trimria aq edhe rrena ka mbajtur gjall popullin serb”. Kjo veti e t qenit “trim i rrejshm” si pr vetdijen ashtu edhe pr nnvetdijen shqiptare sht e pakapshme, shkurt sht pr t ardhur keq q na ka ra hise t’i kemi serbt fqinj...!

  Para 622 vitesh serbt e Vuk Brankoviqit tradhtuan koalicionin antisoman, vran vllezrit e tyre, pren djalin e princit Lazar duke legalizuar kshtu koalicionin e tyre anti-katolik dhe anti-Europ t lidhur me turqit qysh para vitit 1389. N kt betej, m 15 qershor t vitit 1389, Milushi nj trim shqiptar nga Kopiliqi i Drenics arriti ta vras Sulltan Muratin. As kjo humbje e madhe e Osmanve nuk arriti t`i zmbrapste ata sepse ishin nj fuqi e madhe ushtarake.

  Pas vrasjes s Milushit, tradhtis serbe t Vuk Brankoviqit, ikjes s Princ Llazarit nga beteja, koalicioni katolik me shumic shqiptare u dobsua shum dhe pas disa ditsh lufte e humbi betejn e Kosovs. Edhe sivjet m 28 qershor 2011, pas 622 vitesh pasardhsit e Brankoviqve vijn prap n t njejtin vend q t provokojn kujtesn historike shqiptare, ata thirren si tua lyp nevoja her n emrin e Princit Llazar e her t Vuk Brankoviqit! Gjat gjith sundimit osman festonin fitoren e koalicionit t tyre me turqit dhe shanin Princin Llazar, i cili sipas tyre kishte lshuar betejn dhe kishte ikur nga lufta! Nga 1912 e kndej shajn Vuk Brankoviqin e thirren n emr t Princit Llazar! sht pr t ardhur keq q kemi nj fqinj me pesqind fytyra. Pas Dimtrije Tucoviqit kemi serbin Dobrica Qosiq, i cili edhe njher flet nj t vrtet shum t madhe:” “Laz je odrzala srpski narod koliko junastvo.” “Sa trimria aq edhe rrena ka mbajtur gjall popullin serb”. Kjo veti e t qenit “trim rrenacak” si pr vetdijen ashtu edhe pr nnvetdijen shqiptare sht e pakapshme, shkurt sht pr t ardhur keq q na ka ra hise t’i kemi serbt komshi…! Shqiptart vetm verbalisht kundrshtojn kt ardhje, por vet nuk e kan t qart se far duhet br n kt dit. Shqiptart nuk e din se pse nuk ndrmarrin dika pr kt dat e cila para se gjithash sht e tyre. Beteja e Kosovs sht nj nga betejat m t rndsishme pr shqiptart, pr popujt ballkanik dhe pr Europn. Mjerisht kjo betej sht nj nga betejat m s paku t ndriuara, njra nga betejat m t keqprdorura nga kisha dhe politika serbe. Pluhuri i ksaj beteje dhe fallsifikimi i realitetit historik n njern an sht rezultat i marrveshjeve serbo-turke qysh para v. 1389, para se t fillonte kjo betej-kurth serbo-osmane dhe n ann tjetr rezultat i pozits s palakmueshme t bots perndimore karshi ksaj lufte. N vend q t mblidhen me dhjetra mijra shqiptar nga gjitha trevat shqiptare e t ndezin qirinj pr strgjyshrit e tyre t therun nga shpata osmane dhe ajo serbe n vend q t mblidhen vet dhe t organizojn homazhe pr dshmort e rn para 618 vjetsh n betejn e tyre t v.1389, shqiptart shikojn “seri” se si dikush po ua nprkmb vendin dhe kujtesn historike! T shohim ka flasin faktet historike, fakte t cilat i pranojn vet historiant serb, t’i kthehemi pra shkencs, t shohim se ka na thot msuesja e jets historia.

  Betja e Kosoves ishte Koalicion i elementit t krishter pro perndimor n krye me shqiptart si i vetmi popull shumic. N mnyr direkte dhe indirekte shqiptart u ndihmuan vetm nga hungarezt, austriakt, polakt, italiant, dhe nga nj grusht serb t Princ Llazarit. Koalicioni i krishter i kryesuar nga shqiptart me n krye Gjon Kastriotin, Gjergj Balshn, Theodor Muzakn, Milush Kopiliqin i kishin premtuar Llazarit se nse ai merrte pjes n luft kundr turqve dhe korrej fitorem e do ta ndihmonin at q t rrzonte qeverin e Millutinit dhe t merrte fronin. M kt potez shqiptart dhe koalicioni i krishter pro perndimor deshn t bnin nj prishje t koalicionit turko-serb dhe mu pr kt arsye taktizuan edhe m tepr duke vendosur q n krye t betejs s Kosovs t jet Princi Llazar.

  Vet historiant serb pranojn se para ardhjes s osmanve n Ballkan kisha serbe ishte e ndar n dy rryma, rryma e cila bashkpunonte me Osmant nn devizn (“protiv koga ne možeš, pridruži mu se”) (“bashkoju atij kundr t cilit nuk mundesh”)!!??… ishte m e fort dhe “triumfoi” duke e vn popullin serb n pozit t popullit vasal! Princi Llazar, si disident q ishte, fshihej n Kurshumli dhe nuk kishte kurrfar fuqie dhe nuk dinte se dhndrri i tij Vuk Brankoviqi n betej do t ishte n krahun e Osmanve. Princi Llazar nuk donte t besonte se tradhtia e koalicionit do t’i vinte nga vet serbt, ai pas humbjes s par fajsoi shqiptarin Milush Kopiliq nga Drenica. Milushi pr t’i treguar koalicionit antiosman se nuk ka tradhtuar m n fund rrezikoi jetn pr t vra Sulltan Muratin. Ky sht ende shpirti i shqiptarit t asaj ane, i cili pr t tregua pafajsin, pr t tregua se nuk sht n ann e armikut vret vetn me gjith ka ka…! Historia flet se pas humbjes s betejs s Kosovs vullnetart serb t krahut t Princ Llazarit ia msyn ikjes n drejtim t Nishit, ku u dorzuan para ushtris jeniere serbe. Ushtart serb tanim jenier, gjith asaj ushtrie t lodhur e t rraskapitur nga lufta ua pren kokat dhe me kokat e tyre bn kulla q turqit i quanin Qele-Kulla! Prandaj, m 28 qershor gjith ata serb q mendojn t’i prkujtojn t part e tyre do t ishte mir t’i vizitojn ato vende dhe t’i mallkojn pasardhsit e Vuk Brankoviqit e jo t vijn n Kosov sepse Kosova kurr nuk ka qen dhe nuk do te jet djep i tyre. Kosova filloi t bhej djep i serbve pas betejs s Kosovs ku fitimtar doli koalicioni turko-serb, por Zoti e desh q ata 600 vjet mos t shtohen dhe mos t jen kurr shumic sepse kshtu ishin mallkuar pr jet t jetve nga gjith ata shprirtra t tradhtuar. Nj ngjashmri e festimit t tradhtis ndodh edhe tek disa fshatra maqedone q festojn ende tradhtin q u kan br kryengritsve shqiptar t kryengritjes s v. 1843 t udhhequr nga Dervish Cara, kryengritje kjo ndr ma t mdhat pas luftrave t famshme t Gjergj Kastriotit, si duket ky fenomen sht fenomen tipik sllav!

  Historia flet se pas betejs s Kosovs serbt ishin ata q shkuan n Kurshumli dhe pasi e zun djalin e princ Llazarit, i cili ishte vetm 14 vje, ia pren atij kokn, ia qiten kokn n pjat t argjend dhe me shum dekorime e dhurata e drguan n Konstantinopol. Serbt qen ata t part q kaluan n islam, dhe jo vetm q kalonin shpejt n islam po ata filluan t bnin krushqi me turqit, djali i sulltan Muratit Bajaziti u martua me vajzn e Princ Llazarit, pra me motrn e Stefan Llazareviqit, i cili bashk me nann e vet pranuan t jen popull vasal! Pas ksaj martese edhe 600 vite tjera nuk patn t ndalur martesat dhe dashurit tyre me turq. Veshja turke bahej me krenari deri n ditt e fundit, s’kemi e si mos ta prmendim babain e alfabetit serb Vuk Karaxhiqin, i cili mbante Fesin turk edhe n Vjen t Austrism kurse Knjaz Milloshi mbante hi ma pak se allmn turke n kok…! Islamizimi nuk filloi nga shqiptart, por nga serbt, konvertimin n islam e filloi populli serb, me shpejtsi marramendse pjesa m e madhe e serbve menjher pas betejs s Kosovs kaloi n islam. Serbt e islamizuar ndihmonin vllezrit e tyre Ortodoks,sehmbull tipik sht kthimi i patrikans serbe e cila kishte pushuar s qeni n v. 1459, sepse kishte ra nn Patrikann e Ohrit. Me ndihmn e serbit t muslimanizuar Mehmet-pash Sokoloviqit kjo patrikana iu kthye serbve n v. 1557, kthim ky q u b n frymn e politiks dhe marrveshjeve t bra me krahun proturk t kishs ortodokse serbe. Prandaj, nuk ka se si t shpjegohet vendosja e patriarkut Makarije n Patriarkann e Pejs, pr te cilin edhe historiant serb pranojn se i prkiste krahut proturk, krahut pr bashkpunim me turqit kundr Roms dhe bots katolike. Zaten n kohn e patriarkut Makarije shum kisha katolike shqiptare u shndrruan n kisha ortodokse serbe! Nj leje t till patriarku Makarije e kishte marr personalisht nga Sulltani! Karagjergji (Gjergji i Zi) (Karagjorgjeviq) udhheqsi i kryengritjes s par kundr osmane, pr t cilin serbt e pranojn se ishte me prejardhje shqiptare, u tradhtua nga vet serbt. Karagjergji s’pari u masakrua nga serbt pastaj ia pren kokn dhe ia drguan Sulltanit n Stamboll! Gjat sundimit osman pozita e gjith popujve t tjer, aq m tepr e shqiptarve katolik, q nuk pranonin islamin ishte shum e disfavorshme. Serbt bnin krushqi me turqit, kurse shqiptart me n krye Gjergj Kastriotin, luftuan edhe 25 vjet tjera me radh kundr hordhive turke. Pas vdekjes s Gjergj Kastriotit pr shqiptart po fillonte golgota e vrtet zhdukjes. Kur i kemi parasysh kto e shum fakte t tjera mendoj se pjesa e mbetur shqiptare pr ta ruajtur substancn kombtare zgjodhi si rrug konvertimin n islam.

  Prfundim:

  Pushtimet Turke n gadishullin ballkanik erdhn si rezultat i ndarjes s Krishtenizmit n at Ortodoks me qendr n Stamboll dhe n at Katolik me qendr n Rom. N kt kontekst mund t shpjegohet “koalicioni” i fshehur myslimano-ortodoks mes osmanve dhe serbve, i cili doli shterp sepse Osmant u knaqen me prqafimin e shkinave serbe duke lan rehat Europn katolike pas disa tentimeve pr pushtim por pa sukses. N fakt Osmant duke lan anash Romn kaluan m mir, 600 vjet me radh ata sunduan rehat rivalt e Roms dhe normal se u knaqn me miqsin 600 vjeare serbe. N gjith kt cirkus t historsis nse mund ta quajm kshtu m s keqi e psuan shqiptart q nuk arritn as sot e kesaj dite t’i kuptojn kto lojra t “trimave rrenacak serb”. N frymne vijs s Theodosit q u prcoll me shekuj, serbt u munduan ta bjn pr vete edhe Hamzain e Mojsi Golemin duke i bindur ata se armiku i tyre ishte Roma e jo Stambolli. Kjo propagand vazhdoi me shekuj ndr shqiptart, hoxhallart serb, rus etj., mbanin vajz (ligjrata) npr xhami duke u thn shqiptarve t konvertuar n mysliman se dallimi mes myslimanve dhe ortodoksve sht sa maza e qeps kurse me katolikt jeni larg si dita me natn! Ky shpjegim u mundua t futet deri n ditt tona si “urdhr” n vetdijen dhe nnvetdijen ton. Ta lm hallin q kan serbt me kujtesn tyre t shtrembruar historike, e lem anash pr momentin edhe ndrgjegjen e Europs, t shohim se ’ka kemi br ne n kt drejtim. Historiant shqiptar nuk i kan kushtuar kurrfar kujdesi ksaj beteje, krijues shqiptar kan shkruar romane historike pr ngjarje q nuk ojn kurrfar peshe historike, jan shkruar e luajtur drama, jan incizuar filma nga m t ndryshmit, por beteja e Kosovs sht ln sikur mos t ket ndodhur n Kosov, sikur mos t jet shtje me rndsi pr kujtesn historike, e cila sht baz pr ardhmri. Asnj nga qeverit kosovare t paslufts nga 99-ta e deri sot nuk ka br far plani se si duhet t’u zihet vendi ktyre “trimave rrenacak” q mos t ken vend e fytyr pr t ardhur n vend t huaj, n vendin, t cilin e kan gjakosur para 622 vitesh!

  Kjo ardhje e sivjetme n emr t Princit Llazar ishte e ngjashme me ate t Millosheviqit n v. 1989, ishte e drejtuar kundr liris e pavarsis s Kosovs, kundr shqiptarve dhe aleatve t tyre katolik.

  Ahmet Asani

  Bota sot

 13. #353
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-06-2011
  Postime
  271
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  N Mesjet, nj ngjarje e madhe pr popullin ton dhe pr Ballkanin n prgjithsi, ishte edhe Beteja e Kosovs, 1389. N kt betej, njra nga figurat qendrore u shqua dhe Milosh Kopiliqi, pasi q mundi t vriste Sulltan Muratin I, q ishte Sovrani i Perandoris Osmane.
  Serbt e konsiderojn at si hero te vetin, por edhe shqiptart e Kosovs e kan ruajtur t gjall kujtimin e tij dhe i kan knduar kng pr 5 shekuj.
  Pse nga ana shqiptare nuk flitet asnjehere per shkaterrimin e perandoris se Car Llazarit, e Vuk Brankovicit ?

 14. #354
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  keto citme nuk jane te sakta, nuk e kuptoj, si ka mundesi qe asnjehere nuk ndryshohet ky tekst as verifikohet deh te permirsohet por shkruhet rafal pa asnje analiz si ne ghum...permendsh afre...udi...
  "Beteja, sipas Kostandin Jireekut, filloi t martn dhe vazhdoi deri t premten. Njri nga shtat princrit q mori pjes n kt betej, ishte edhe Gjergj II Balsha, sundimtari i Shkodrs"
  "Po pse u vendos q beteja t zhvillohej pikrisht n fushn e Kosovs? Rrethanat e karakterit ushtarak e strategjik, si dhe fakti se agresioni osman tashm i krcnonte drejtprsdrejti trevat e Ballkanit Qendror, bn q beteja t zhvillohej n Ko*sov, n afrsi t Prishtins; n nj rajon ku mund t organizoheshin m mir ushtrit e shteteve feudale ballkanike, por q ishte njkohsisht nj pik ku kryqzoheshin rrugt nga mund t deprtonin m tutje osmant".
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #355
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Ketu tani kemi tablon e plot t fryrjes s errave ne drejtimin Veri-Jug. ku sipas kronikave, se nje dite para betejes ererat frynin Veri-Jug pra tani mund te jemi te sigurt se ne kete lugine kane fryer ererat ne kete drejtim si edhe sote ne te njejten kohe pra ne qerrshor me ka po perputhet me kronikat...
  *********************************************
  22.06. e ter dita. Veri- Jugu.
  23.06. ora. 8.00. Veri-Jug.- ora 15.00 dhe mbremje Lindje-Perendim.
  24.06. ora. 8.00. Veri-Jugu. ora 15.00 dhe mbremje Jugu-Veriu.
  25.06. e ter dita. Veriu Jugu.
  26.06. e ter dita. Lindje- Perendim. Ketu Drenas- SKenderaj.
  27.06. e ter Dita. Veri-Jugu.
  28.06. e ter dita Veri- Jugu.
  29.06. e ter dita prap Lindje Perendim. dmth Drenas-Skenderaj.
  30.06. ketu ka pas shume luhatje te erave por ne mbrmej Veri- Jugu.
  Falemenderojmi mikun tim B.E. qe na solli keto rezultate !
  ***********************************************


  Shum lajm me rendesi...
  Pra sa i perkete mundesive qenka e vertete se edhe ererat kane frye nga veriu ne jug kah ushtria e sulltanit, njashtu si eshte e pershkrueme ne kronologji....pra ketu vertetohet se beteja ka mundesi te kete ndodhur ne kete lugine 99%..na mbetet tani te kerkojmi armet e kesaj periudhe...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #356
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Keto dit mu kujtuan fjalt e ministrit turk se "Sulltan Murati erdhi ne Kosov me i rregullua punt, e jo per te pushtuar Kosovn"....

  Shum interesante kjo fraz e tij...!
  Pse ?
  Sepse perputhet m realitetin e rrjedhave te asaj kohe qe sipas te dhenave Sulltni me te vertete nuk e kishte ndermend ta pushtoje Ballkanin per arsyje se te gjitha keto principata e mbretni si serbet, bullgaret, bosnja e hercegovet i paguanin sulltanit tatime sipas marrveshjes pas betejes se Marices me 1371, ku menjehere Sulltani kishte derguar Spahinjet e tij ne keto vende per ti mbledhur tatimet per do vite dhe perpos kesj; serbet duheshin t'i japin sulltanit 1000 ushtar ne sherbim te tij per lufterat qe bente andej n Azi qe quhej Romenistan, mirepo kjo marrveshje u thye kur ushtaret serb u ankuan tek Lazari se atje keqtrajtoheshin ne menyre te pameshirshme keta njerez qe konsideroheshin si peng, punonin dhe ndertonin rrug ne kondita te veshtira, ku pas kthimit te tyre pas 15 vitesh te kesaj marrveshje, pra ne vitin 1388, Lazari vendosi ti largoje Spahijet e sulltanit nga vendi ku dhe menjehere u ngriten ne revolta qe perfundoi ne nje kryengritje te pergjitheshme dhe u vrane shume Spahij turq.
  Mirepo sulltani ishte i zenun ne kete moment neper Romenistan por menjehere posa korri fitore ne lindje iu kthye serish ballkanit epr ta RREGULLUA KETE QESHTJEN E Spahijve ? ....dhe ne muajin qerrshor te vitit 1389 i ftoi te gjithe ne lufte ne Kosov, OSE TE PAGUANIN borgjin qe i kishin sipas marrveshjes pas betejes se Marices.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #357
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  ‘Beteja e Kosovs’ (1389) nuk ka ekzistuar FARE
  Shkruan:
  Dr. Muhamet Pirraku
  N vitet e ’70-ta t shekullit q lam pas me kmbngulje i hulumtova burimet pr “Betejn e Kosovs” t vitit 1389, me dshir ta ndrioja pjesmarrjen e shqiptarve, rolin e drenicasit Millosh Nikoll Kopiliqit n kt ndodhje. Asokohe nga drejtori i institucionit ku punoja m ishte imponuar projekti shkencor “Marrdhniet ruse-shqiptare”, t cilin duhej ta mbroja edhe pr tez t doktorats. Mjetet pr hulumtime n Beograd, Shkup, Sarajev, Zagreb e Vjen i shfrytzova pr projektin “Betejn e Kosovs” dhe “Kultura Kombtare Shqiptare”, q m flinin. T dy kto projekte i realizova me disidentizm, deri nga marsi i vitit 1980. M 15 mars, katr veta shkuam pr nj qndrim studimoxr njmujor n Tiran. Dorshkrimin pr “Betejn e Kosovs” e mora me veti pr t’ia besuar pr vlersim Profesor Aleks Buds. Nga fillimi i prillit Profesor Buda ma solli dorshkrimin me sugjerime t shkruara n margjina t faqeve. Ishte i befasuar me rezultatet ndaj m propozoi ta mbroja pr tez t doktorats, duke marr Ai rolin e mentorit.

  Krkesa pr ndrrimin e tezs
  Sapo u ktheva nga Tirana shtrova krkesn pr ndrrimin e tezs, por nuk kaloi pr motive politike: “Nuk guxojm t luajm me Mitin serb t Kosovs”!?! Fillimi i viteve t ’80-ta shnoi dit t vshtira pr dijen historiografike shqiptare n Kosov, mirpo, nuk hoqa dor nga prpjeka pr ta ndriuar “Betejn e Kosovs”. N vitin 1989 n Prishtin, “Shoqata e Historianve t Kosovs” e organizoi nj simpozium shkencor kushtuar prvjetorit t “Betejs s Kosovs” ku morn pjes edhe historian serb nga Beogradi, midis t t cilve edhe Akademiku i mirnjohur, Sima irkoviq. Historiant shqiptar ndriuan aspekte q zbehnin Mitin serb t Kosovs. Personalisht u paraqita me dy kumtesa, njrn e lexova vet, kurse tjetrn nj historian q kishte guxim e kredibilitet shoqror. Profesor Sima, (nj Aleks Buda shqiptar, nj Jarosllav Shidak kroat, apo nj Toma Tomovsk maqedonas), u befasua dhe n intimitet, n gjasht sy, i vlersoi lart dy kumtesa q ishin fragmente nga dorshkrimi i vlersuar nga Profesor Buda, por nuk ngurroi t na kshillonte “t heshtnim edhe pr nj koh, sepse kombi serb sht ngritur mbi Mitin e Kosovs...!” Kto dy kumtesa jan botuar pa shum vones, n gazeta e n revistat shkencore t kohs., nga t cilat kuptohej se nuk ka pasur “Betej t Kosovs”, se ka ekzistuar komploti Bajazit I- V. Brankoviq.
  Nga mesi i korrikut t vitit 2005, katr- pes intelektual prishtinas ishim n Stamboll, mysafir t shoqats arsimore gyleniste “Atmosfera” t Prishtins. Nj dit ishim n pritje t rektorit t universitetit me renome “Mehmet Akif Aksoy”. Si edhe gjetk, diskutuam pr nevojn e thellimit t bashkpunimit kulturor, arsimor e shkencor midis kombit turk e shqiptar. N fjaln time u prqendrova n “Betejn e Kosovs”, i prmenda burimet relevante q prmendin komplotin Bajazit I-Vuk Brankoviq, i vura n pah kundrthniet n historiografin turke, ballkanike e evropiane pr ngjarjen datn personalitet kryesore q psuan dhe krkova q dija historiografike turke sa m par ta thot t vrtetn, se nuk ka pasur luft, se sulltan Murati I dhe knez Lazari jan vrar nga familjar t besueshm t tyre pikrisht n kampet e tyre, dhe se n kt komplot m s shumti kan psuar personalitetet shqiptare e ilire t romanizuara. Ushtria osmane (islame e krishter) n krye me sulltan Muratin, n vise t Shqipris nuk ka ardhur pr luft, por pr kontakte me vasalt ballkanik.
  Qndrimi pr Sknderbeun
  T pranishm n kt pritje ishin shum profesor t atij universiteti. Fjala ime u prcoll me kujdes. Shefi i Katedrs s Historis (quhej Mehmet) n vend t “polemizonte” me konstatimet e mia, sikur i zn ngusht ma shtroi pyetjen: “Profesor, cili sht qndrimi juaj pr Luftn e Sknderbeut?” U prgjigja flak pr flak: ”T gjitha kombet kan simbole. Nj i till pr kombin shqiptar sht Sknderbeu, njsoj si Ataturku pr kombin turk. Ata vlersohen pr ngjarjet n kohn e tyre. Lufta e Sknderbeut kundr pushtuesit osman ishte luft e drejt nga aspekti etnik, fetar e kulturor. Edhe simboleve tona Skndrbe- Ataturk mund t’u gjenden vrima t zeza, por duhet pasur kujdes se kombet tona pa ata mbesin asgj. T ndalemi pak tek Ataturku. Ja ku e kemi foton e tij si nj “Baba” i kombit turk, por shikoni at shnim me grafi arabe n gjuhn osmane (ishte n ball t salls) me nj gabim q nuk tolerohet!. Fajtor kryesor pr at gabim sht Ataturku i cili bri q t shkputen lidhjet e kombit turk me vlerat e kulturs osmane shekullore. Por kjo e keqe e Ataturkut, krahasuar me t mirat as guxon t prmendet. Ataturku i siguroi kufijt e ksaj Turqie q sot e gzon kombi turk, kurse kombi shqiptar pr simbol t unitetit ka marr Flamurin e Sknderbeut, ndaj Kastrioti, edhe Ataturku jan dhe mbetn t paprekshm!
  M 16 dhe 17 shtator 2006 n Prishtin u mbajt simpoziumi ndrkombtar; “Gjasht shekuj t Islamit ndr shqiptar”, n t cilin merrnin pjes edhe disa studiues m t njohur n Turqi. N kt simpozium e paraqita kumtesn me titull: Burimet pr Betejn e Kosovs t vitit 1389, kurse n diskutim ritheksova krkesn drejtuar qarave shkencore turke q ta korrigjojn mendimin historiografik pr t ashtuquajturn: “Beteja e Kosovs” e cila nuk ka ekzistuar dhe t pasqyrohet si komplot pr pushtet i Bajazit I- Vuk Brankoviq. Krkesa t tilla shtruan edhe disa historian shqiptar, kurse historiant turq vetm e prshndetn kumtesn tim edhe diskutimet tona, pasi u gjinden t “armatosur nga faktet q sollm, por nuk premtuan hapa t duhur n fush t dijes pr “Betejn e Kosovs t vitit 1389”

  Kumtesa e vitit 2006
  N vijim po e sjelli t plot kumtesn e vitit 2006: “Ndodhja n rrjedh t poshtme t lumit Llap, n ver t vitit 1389, sht moment historik pa asnj ndikim pr ndryshime t marrdhnieve ekzistuese n vendet e prfshira n ngjarje. Kjo ndodhje n historiografi deprtoi ngadal dhe u ngulit me atributin Beteja e Kosovs dhe Beteja e Par e Kosovs e vitit 1389, duke i prshkruar prmasa fantastike.
  Lnda burimore udhprshkruese, folkloristike, anuare dhe kronikale, q i bn jehon ksaj ndodhje sht e vllimshme, por shum kundrthnse njra me tjetrn deri n absurd. Vrtet, kto t mira kulturore letraro-kronikale t proveniencs sllave, turke, persiane, greke, latine, shqiptare, hungareze, frnge e t tjera, jan ngritur m von, pr qllime politike t palve, me interes pr afirmimin e hapave t rinj pushtues perandorak osman dhe Islamit drejt Perndimit dhe Lindjes s krishter, n nj an, dhe pr afirmimin e krkess pr krijimin dhe forcimin e bedemit antiosman t gjithkrishter, n ann tjetr. Motivet fetare t krishtera antiislame n burimet evropiane do t forcohen veanrisht pas shekullit XVI, pikrisht si produkt i lvizjeve t reja kulturore e politike nn atin e Humanizmit, t Renesancs, t Reformacionit dhe t Kundreformacionit. Prfundimisht deri n kt koh ndodhi kalimi masiv n Islam i shqiptarve ortodoks shnsavian e shnklimentian n ish-provincat romako-bizantine t Dardanis dhe t Maqedonis, q pati pr pasoj edhe deprtimin e motiveve fetare islame n kujtesn historike shqiptare pr Ndodhjen e Kosovs t vitit 1389.
  N kt kumtes nuk kam koh as vend t pasqyroj kt ndodhje n prplotni, ngase pr nj analiz kritike t burimeve dhe t literaturs duhet studim i veant monografik multidisciplinor. Pr ktu e konsideroj t rndsishme vetm evidencimin kronologjik t kronikave lindore dhe perndimore t krijuara n rrjedh t historis nga fundi i viteve t 80-ta t shek. XIV deri n fillim t viteve t 70-ta t shek. XVII, me nj gjykim t prmbledhur n fund pr shtjet e hapura.

  Burimet e proveniencs osmane
  Pr burim t par t proveniencs osmane, i pari i njohur deri tashti, ku zuri fillin versioni zyrtar osman pr Betejn e Kosovs, sht poema “Iskender-name” e poetit Ahmedije t Anatolis, e prfunduar m 13 mars 1390. Ndrkaq trajtimi kronikal i ngjarjes n Kosov, m 1389, nisi me veprn “B?zm u rzm” persisht t Azis ibn Ardshira Astr?b?dija, e prfunduar m 1398. Ky krijues jetoi n oborrin e nj emiri t pavarur, ndaj e dha dritn e gjelbr pr ekzistimin e komplotit ushtarak n taborin e Sulltan Muratit. Sipas tij Murati I, si dhe biri i tij, Jakubi, u likuiduan me komplot nga i biri, prkatsisht vllai, Sulltan Bajaziti I. Kjo drit m von do t mjegullohet me versionet zyrtare pr vrasjen e Muratit I, shkruar nga kronist dhe historian oborrtar, nisur me veprn “Menakib-name” t Jahshi Fakih-ut, shkruar nga bashkkohsi i ndodhjes. Fakih ishte i biri i Iljasit, imam i Bajazidit I dhe vdiq para vitit 1413.
  Vepra e Fakihut u b baz e fort pr pretendimet e tjera historiografike osmane pr ndodhjen n Kosov, m 1389. Pasoi historia e Mulla Shukrullah-ut: “Behxhet-ut Tevarih”, e prfunduar m 2 nntor 1459. Versionin zyrtar osman e shpini edhe m tutje kronisti i quajtur Enver, n veprn “Dstr-name” t viti 1464. Tri vjet m pas u prfundua vepra historiografike madhore: “Tevarih-i al-i osman” e Uruxh-it, e shkruar deri n vitin 1467, i cili u mbshtet kryesisht n veprn e Fakihut, t ciln e prfilli edhe historiani zulmmadh, Ahmed Ashik-pasha Zade, n veprn e njohur me emrin “Menakib“ ose “Tevarih-i al-i Osman”, t shkruar deri n vitin 1484. Pasha Zade jetoi dhe veproi n Shkup n vitet 30-50 t shek. XV, ndaj veprn e pasuroi edhe me t dhna nga kujtesa historike n Kosov. Mirpo, me ndikim t madh n historiografin botrore do t bhet “Kitb-i Cihan-nm” i Mehmet Neshriut, e shkruar midis viteve 1484-1493, e fryr me t dhna fantastike.
  kosova sot
  Vijon n faqe 39

 18. #358
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Edeh une po theme se ne Rrafshin e Kosoves aty ku serebt kane ngritur monumentin e tyre se gjoja ka ndodhur beteja e kosoves ne kete vend jane vetem se mashtrime...!

  Ndersa, nese ndonjehre ka ndodhur ndonje betej e ketij rangut, me siguri se ka ndodhur ne Luginen e Drenices, por me siguri se Beteja e II t e Kosoves ne vitin 1448 ka ndodhur ne Luginen e Drenices...per kete jam i sigurt ! Dhe nese kjo betej eshet zhvillua ne Drenic mes ushtrise se hunijadit dhe sulltan Muratit te II-t me siguri do ta deshmonte edhe rrafshi i Kosoves por as kete betej nuk ka mundesi ta deshmoje asnjeri se ato jane manipulime te kota ....mirepo ne Luginen e drenices mudn te argumentohet ende edhe sot; varrezat e shkruajtura mbi keto varreza te shekullit XV deshmojne mir ...sa per te dalur ne perfundim se ketu eshet zhvilluar beteja ne vitin 1448 ne kete hapsir te ngushte si e cek edhe humanisti Bofini prane oborrit te Hunijadit deshmon keshtu: " Beteja u zhvillua ne nj fush te vogl 500 hapa t gjr e 20 000 e gjat, rrethuar nga te gjitha anet me male kodrinore, ne mes te kesaj fushe kalon nje lum i cekt, bregut te ketyre kodrave shtrihen fshatra pitoreske" ....
  Pra, te gjtha keto kushte i ploteson lugina e drenices, poashtu deshmojne sote edhe varrrezat, poashtu deshmon edhe mbishkrimi mbi varre te shkruaar me alfabet arab ku sipas nje specialisti i takojne shekullit te XV... mu kesaj periudhes qe u zhvillua beteja e dyte e Kosoves me 1448, dhe tanina dalin argumente tjera si ky shenimi me siper qe paska qendrua gati 50 vite pa u botua se gjoja "KURR SKA PATUR BETEJ TE KOSOVES NE VITIN 1389 !"...njesoj njashtu si thote edhe turku per me ndryshua historine; "KURR TURKU NUK KA LUFTUA KUNDER SHQIPTAREVE"...etj...etj...
  Mir, po elemi pra ashtu si thojn historianet tane, nuke kam asgj kunder profesor Muhamet Pirrakut, por ku ishin me pare pse heshten deri me sot ?...kjo eshte per tu habitur !

  Qe nga postimi i pare un kam thn dhe kam sjellur keto argumente nga Bofini se, Beteja e Kosoves me 1448 ka ndodhur ne te njejten hapsir ku ndodhi edhe beteja e par me 1389-ten...!

  Dhe nese kemi argumenet epr betejen e dyte pra ato vlejne edhe epr betejen e pare... edhepse me mire na qenka qe sot te "fshijmi historin" le te fshijmi edhe kete betejen e vitit 1389 por kurrrsesi nuk mund te "fshihet" e as te mshifet beteja e dyte e ksooves me 1448 e cila me siguri ndodhi ne ekte hapsire, ne luginen e drenices njashtu si e pershkruan gjeografikishte terrenin edhe autori bashkohes i kesaj periudhe e ndoshat edhe ishet pjesmarres ne kete betej sespe jep pershkrimte saket te terrenit.

  Ju falemenderit !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 19. #359
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  vazhdimi..........


  Kujtesa historike ballkanike pr ngjarjen n Kosov, m 1389, gjeti afirmim n Kronikn turke t Janiarit, Mihail Konstantin - Ostrovica, e shkruar n vitet 1491/92, pr nevojat e mbretit t Hungaris. Pas ksaj kronike vije historia e rndsishme Hesht behisht e Idris Husam ed-Din - Bitlis, e prfunduar n vitin 1505, ndrkaq kjo u ndjek nga historia, gjithashtu madhore, Tevrih-i l-i Osman e Kemal Pashazades, e shkruar midis viteve 1502-1510.
  Midis viteve 1490-1512, nj krijues anonim nga Edrenea e prshtati historin e Uruxhit, Tevarih-i al-i osman, e pasuroi me motive t reja dhe vende-vende e stilizoi. Tani vijn veprat historiografike osmane: Trih-i Niŝanc e Ramazan zade Mehmet elebi - Nishanxhiut, e shkruar para vitit 1561 dhe vepra madhore Tac-ut-tevrih, e Saaduddin Mehmet Hoxha Efendis, e shkruar m 1575. E ktij viti konsiderohet edhe vepra e Ahmed Ferdn-it: Mejmūah-i nunshāt-i Saltn, n t ciln jan botuar letrat e sulltanve, prfshir edhe Fermanin e Bajazitit I - drguar kadiut t Burss nga Kosova pr varrosjen e kufoms s Muratit I. Sipas ktij dokumenti, Sulltan Murati u flijua pr islamin, si plotsim i dshirs s tij, n mesin e muajit Shaban t madhrueshm 791 t hixhrit, prkatsisht m 1389. Muaji Shaban i atij viti filloi ditn e hn, m 26 korrik dhe kishte 29 dit, deri m 23 gusht. Del se tragjikomendia n vendin Kosov ndodhi m 8 ose 9 gusht 1389, dat t ciln nuk e gjejm n kronikat osmane t hershme, as t prfillur nga historiografia turke, e cila pr dat t Betejs s Par t Kosovs e mban 20 qershorin 1389.
  Prafrsisht t mesit t viteve t 70-ta t shek. XVI sht edhe vepra: Badāi ul-waqāi e autorit Hoxha Husejn dhe Nuhbet-t-tevarih ve L-abar e Mehmed bin Mehmed. T dhna me interes pr ngjarjen e Kosovs t vitit 1389 la edhe Mustafa Ahmedi - Aliu, i cili shrbeu n Bosnj, m 1577, kurse kronikn e rndsishme: Knh-l-ahbr e shkroi midis viteve 1591-1599.
  Nj vepr historiografike voluminoze midis kroniks dhe historis me pretendime t mdha, sht historia Tārih-i Sollakzde, e shkruar para vitit 1657, e Mehmet Handamit - Solakzade. Ndrkaq, t dhna me interes nga kujtesa historike shqiptare dhe ballkanike pr Ndodhjen n Kosov, m 1389, prjetsoi n kujtesn turke dhe n historiografin osmane udhprshkruesi i famshm Evlie elebi, n veprn madhore Sijaset-name. Ai tokat shqiptare, Kosovn dhe vendin e ndodhjes i vizitoi n vitin 1660/62. Pr traditn vendse shqiptare t Kosovs me interes pr ngjarjen e Kosovs s vitit 1389 ka ln edhe dervishi i Selanikut Ahmet Dede Lutfullah-Mynexhimbashi,n veprn: Mneccimbaşi Sahif-ul-ahbar, t shkruar pas vitit 1672. Ktu, t themi kushtimisht, prfundon faza e historiografis letraro-kronikale zyrtare osmane.
  N rrjedh t kohs, prkrah kronikave osmane, lindn anuart dhe kronikat e proveniencs ballkanike dhe evropiane pr Ndodhjen n Kosov, m 1389. Mirpo, derisa para kronikave osmane nuk njohim asnj dokument arkivor t proveniencs lindore, vjetarve dhe kronikave evropiane pr kt ngjarje u kan paraprir informatat me shkrim t individve si prpjekje pr t informuar opinionin pr ndodhjen.
  Informatn e par pr Ndodhjen n Kosov e la gjakoni Ignjatie, m 27 qershor 1389, prcjells npr Lindje i mitropolitit rus, Pimen. Ai shkroi se n popull po flitet pr vrasjen e Muratit I, por nuk e zuri ngoje vrassin, as ditn e vrasjes. M 1 gusht 1389, Mbreti i Bosnjs, Tvrtko I, e informoi komunn e Trogirit dhe t Firencs se ushtria e tij e ka thye ushtrin osmane t Mratit I. Nga prgjigjja e Firencs, m 20 tetor 1389, n Letrn e Mbretit Tvrtko I, shihet se firentinasit kishin siguruar edhe informata nga burime t tjera pr Betejn e Kosovs. Ata Tvrtkos i uronin fitoren dhe i gzoheshin vrasjes s Muratit I nga ana e 12 bujarve t besatuar, nga t cilt - njri prej tyre me shpat e therri.
  Ktu e vlen t thellohemi pak m shum n t dhnat e proveniencs serbe. T theksojm fillimisht se Kultin e Lazarit dhe Mitin serb t Kosovs e krijoi qeveria dhe kisha ruse deri n fund t shek. XVI. Kisha serbe n Perandorin Osmane pr Ndodhjen n Kosov u mur vetm rreth dy muaj e gjysm pas ngjarjes. Prifti Pahomije,me gjas i kishs s Shn Onufrit t Shumics, lokalitet afr Ravanics, n Shumadi, shkroi: ...N kt vit knez Lazarin e vran turqit dhe Muratin serbt. Dhe, vetm rreth dhjet vjet pas ngjarjes, aty nga fundi i shekullit XIV, kemi edhe nj shnim tjetr t kishs serbe ku thuhej: Sa gjm u b n vend kur u vra knezi dhe mbreti i madh turk, pa ua z ngoje emrat. Tani kjo kish Tragjedin Lazar-Murat m nuk e zuri ngoje pr rreth 100 vjet, deri nga fundi i shekullit XV. N nj shnim t ksaj kohe zihej ngoje vrasja e Muratit I dhe e Lazarit dhe humbja e ushtris s krishter pr shkak t ikjes t ca njerzve serb. Emrin e vrassit t Muratit nuk e prmendi asnjri nga burimet kishtare serbe t shek. XIV - XV. Emrin e vrassit t Muratit I nuk e prmendi as Konstantin Filozofi n Biografin e Stefan Lazarit , m 1431, dhe as autori i anuarit Cetinski letopis (1516-1572). N njrin dhe n tjetrin shkrim, vrassi i Muratit I quhej vetm me atributin: ...njfar burri fisnik, ndonse kronikat osmane dhe evropiane deri n kt koh, pr vrass e konsideronin Milosh Nikoll Kopiliqin - krahinar vends kosovar, vasal dhe i njohur mir nga afr i Muratit I. Edhe Gjergj II Brankoviq n veprn Cronica Serbica (fundi i shek. XVII), botim i vitit 1704, i iku rolit t Milosh Nikoll Kopiliqit n Tragjedin e Kosovs t vitit 1389 dhe nuk dha shenja pr ekzistimin e Kultit serb t Lazarit dhe t Mitit serb t Kosovs.
  Tashti t prmendim radhazi burimet e tjera evropiane pr Betejn e Kosovs 1389. Dika para tetorit t vitit 1389 francezi Filip Mezire, ushtarak dhe administrator n Qipro, e informonte Francn se ngjarja ku u vra Murati I me t birin - s bashku me disa udhheqs eminent turq ndodhi n pjest e Shqipris. Me interes sht edhe Letra e Dimitrije Kidonit drejtuar n burg mbretit Mihaili II Paleolog, n ditt e para pas ndeshjes s koalicionit t krishter kundr ushtris osmane. Tani, m s pes vjet m nuk u fol pr Ndodhjen n Kosov, deri n Kronikn e murgut t Saint Denisit, m 1395, e cila nuk e zuri ngoje emrin e vrassit t Muratit I. Filip Mezire Ndodhjes n Kosov iu kthye edhe njher, m 1396/7. Tashti informonte se jan vrar 20 mij trupa t Sulltanit dhe po aq t Lazarit. Pason kronika e nj Anonimi grek, e botuar nga Zoras dhe Anonimi i Raguzs, m 1402, i cili ndiqte kujtesn boshnjake. Ky do t konstatoj se n Kosov, n mesin e qershorit 1389, pran Lazarit , t cilin e quante mbret i Bosnjs, ishin boshnjakt, Vuk Brankoviqi dhe Vojvoda Vllatko Vukoviq (i Kroacis). Nuk e prmendi fare emrin e atij q Muratit I i dha plag n zemr. Kronisti anonim i Fiorentins (Kronika e Friulit), n dhjetvjetshit e dyt t shekullit XV, foli pr ngjarjet nga vrasja e Karlo Durrsakut, m 1385, deri n vitin 1409. Sipas tij, Murati pati m se 70 mij viktima, kurse t krishtert m se 30 mij.
  Me ndikim n historiografin evropiane do t bhet vepra e Laonici Chalcondyle Atheniensis: De origjine et rebus gestis Turcorum..., e shkruar para vitit 1435 dhe e botuar m 1556. Ky e dinte se vrass n variantet: Milo, Miloen dhe Michale. Ndrkaq, sipas informatave q kishte Mbreti hungarez, Albrehti, m 1438 - Murati e Lazari u vran n dyluftim. Pr ndodhjen n Kosov, m 1389, shkroi edhe Armtari Jerga i Nirnbergut, i cili shrbeu n oborrin e Stefan Vukiq - Kosaqit para vitit 1466. Mirpo, ndikim t madh n historiografin evropiane do t bj Kronika e Johan Mihail Duks, e botuar italisht n fillim t shek. XVI. At kryekreje e prfilli Marin Barleti si dhe nj grup kallogjersh n Letrn pr Papn, m 1598, si edhe relatort: Marin Bici (1610), dhe Pjetr Mazreku (1623/24). Kta relator e afirmuan edhe kujtesn historike shqiptare t Kosovs pr vrasjen e Muratit dhe t Milosh Kopiliqit. Nga fillimi i shek. XVI pr Ndodhjen n Kosov, m 1389, la t dhna edhe prifti ulqinak Martin Segoni n itinerarin: De itineribus in Turciam Libellus dedikuar nevojave t mbretin hungarez, m 1502, e cila m von i atribuohet udhprshkruesit Filice Petantio-s, m 1522.
  Me rndsi t posame dhe saktsi t madhe pr pjesmarrjen e shqiptarve n koalicionin e t krishterve antiosman ofron kronika Historia e generalogia della casa Musachia e Gjon Muzaks, e shkruar n vitin 1510. Kt e ndjek raguzani Ludovik Cerva Tubero n Comentario de rebus quae temporibus eius...gestae funt, e shkruar para vitit 1515, kurse e botuar m 1590 me titull: ...De Turcorum origjine.... Ngjarjes s vitit 1389 n Kosov iu kushtua edhe Benedikt Kuripeshiq n Itinerarium der Botschaftstreise..., m 1530, kurse m 1550 u botua n gjuhn gjermane kronika osmane e quajtur: Girabi Tevarichi. Ngjarjes n Kosov, m 1389, do ti prkushtohet edhe Francesco Sansouino n Gl Annali overo le vite deprincipi et singnori della casa Othomana, botuar m 1571 si dhe udhprshkruesi Jean Palerne Forensien, i cili vizitoi viset e Dardanis n vitet 90 t shek. XVI dhe regjistroi kujtesn historike shqiptare t ndritur pr Sknderbeun dhe pr Milo Komnenin (Milosh Nikoll Kopiliqin).
  Nga fillimi i shekullit XVII zuri fill trajtimi historiografik humanist evropian pr ndodhjen n Kosov t vitit 1389. Me ndikim t madh n literaturn historiografike evropiane do t bhen veprat: Il regno de gli Slavi..., e Mavro Orbinit, e botuar m 1601 dhe Ristretto de gli anali di Rausa e Petro Lukarit, e botuar m 1604. Kto dhe disa kronika osmane i ndoqi historiani anglez Richard Knolles n veprn: Generall Historie of the Turkes...e botuar m 1610 dhe 1710, i ndjekur nga Joanne Cuspiniano: De Turcorum origjine... t botuar m 1673. Nga ktu mund t flasim pr fillin e dijes shkencore pr Betejn e Kosovs n Perndim dhe n Lindje mbi bazn e t dhnave t kronikave osmane e evropiane pr Ndodhjen n Kosov m 1389, me pasoja t konsiderueshme pr historiografin dhe pr historin e popujve ballkanik, veanrisht n dm t qenies shqiptare n Djepin e shqiptarizms, n Kosov.
  T prmbledhim shkurtimisht: Pr shkencn e historis nuk sht i njohur asnj dokument nga dita e ngjarjes dhe me burime nuk mund t saktsohet dita kur ndodhi ajo. Vidovdani serb i dats 15 prkatsisht i 28 qershorit 1389, sht shpikje e kishs dhe e politiks serbe nga fundi i shekullit XVIII - fillimi i shekullit XIX, njsoj si edhe Kulti i Lararit dhe Miti serb pr Kosovn. Realisht, sipas gjykimit kritik t informatave dhe t kronikave osmane dhe evropiane, mund t thuhet se ka ekzistuar prpjekja e fsheht e Princ Lazarit pr nj aleanc t t krishterve ballkanik e evropian kundr pushtuesit osman, kurse Murati I erdhi n Kosov, nj vend vasal midis Bosnjs dhe Serbis vasale, me qellim t kontrollonte dhe t forconte lojalitetin e vasalve n Shqipri, n Serbi dhe n Bosnj.
  Analiza kritike e fakteve tregon se Ndodhja sht komplot n kreun komandues t koalicionit t t krishterve ballkanik n nism, n nj an dhe n kreun komandues t ushtris aziatike-ballkanike perandorake osmane, n ann tjetr. Sipas gjith gjasash, tragjedia n dy pamjet e saj origjinale, n dy tabort ushtarake, sht zhvilluar n intervalin kohor prej rreth dy orsh dhe n fshehtsi t madhe nga trupat ushtarake dhe kreu i ult komandues. Kjo Ndodhje nuk shkaktoi asnj rregullim n marrdhniet shoqrore t kohs n relacionin okupator osman - vasal ballkanik. N terren nuk mbetn gjurm t lufts - varre as gjsende nga Beteja..., e cila n burimet e prmendura tregohet se kishte armatim kmbsorie, kalorsiake dhe artilerike t prmasa fantastike: mbi 100 000 t rn, e po gati aq t plagosur, pjesa m e madhe e t cilve nuk u prballuan plagve. Kufoma e Muratit dhe kufoma e Lazarit, t padmtuara, u varrosn me nderime t larta fetare e pushtetore, i pari pran xhamis n Burs, kurse i dyti pran kishs ortodokse n Prishtin. Pak muaj m von kufoma e Lazarit do t zhvarroset dhe rivarroset me nderime kishtare e pushtetore n kishn e prshpirtshme t tij, n Zhi t Shumadis, Bajazidi I do t bhet dhndr i Lazarit dhe Stefan Lazareviqi do ti bashkohet me ushtri Bajazidit n pushtimet e reja.
  Sekuencat m reale t ksaj tragjedie jan ndr motivet m t hershme t kujtess dhe t epiks historike t popullit shqiptar t Kosovs t periudhs s krishter ortodokse shnsaviane. N epiqendr t saj sht fati tragjik i Sulltan Muratit I dhe i krahinarit vends drenicas, Milosh Nikoll Kopiliqit, zotrues vasal i Kosovs, i njohur nga afr me Sulltan Muratin. Me kto shmbllejn fuqishm motivet e hershme t kujtess epike boshnjake, kroate e serbe, e cila sa ka ardhur dhe sht pasuruar me aktor t imagjinuar dhe me motive fetare, mitike, legjendare e politike, t gjitha kto me provenienc nga versionet zyrtare t Oborrit perandorak Osman dhe t kishs ortodokse dhe t oborrit qeveritar rus e serb n shekujt XV- XIX.
  Dhe, nj fakt duhet t vihet n spikam: T gjitha personalitetet historike nga tabori i krishter, t cilt jan flijuar n Komplotin Bajazi I - Vuk Brankoviq, pr pushtet e mirqenie vasale osmano-serbe, jan personalitete shqiptare ose t prkatsis vllahe, amallgam ky iliro-roman, si ishte edhe kosovari prlepnicas anamoravas - Lazar Pribezi, dhndr i fisniku serb nga Krushevci i Shumadis. T gjithve, prpos Lazarit, vrassi ua humbi edhe varret, prfshir edhe varrin e princit Theodor Muzaka II.
  S kndejmi, ndonse pr t ashtuquajturn Beteja e Kosovs 1389 jan botuar shum shkrime, studime dhe monografi historiografike e folkloristike n gjuh t ndryshme, si ngjarje historike n fushn e dijes ka ngel e errt dhe e pambyllur. Ndr shtjet m parsore t cilat jan t hapura pr hulumtim dhe pr ndriim shkencor kritik me interes pr historin dhe pr historiografin, jan njohja e prapaskenave politike t tragjedis, karakteri i asaj q sht emetuar n historiografi si Beteja e Kosovs, prmasat reale t ngjarjes, roli i Sulltan Bajazitit, i Vuk Brankoviqit dhe i Milosh Nikoll Kopiliqit n zhvillimin dhe epilogun e ndodhjes - n flijimin e Muratit I me pak besnik osman dhe t Lazar Pribezit e t Theodor Muzaks II me besnik t pakt.

  Prishtin, 15 shtator 2011.

 20. #360
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime

  Itinerazrum 1531 kalimthi neper kosv..

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Edeh une po theme se ne Rrafshin e Kosoves aty ku serebt kane ngritur monumentin e tyre se gjoja ka ndodhur beteja e kosoves ne kete vend jane vetem se mashtrime...!

  Ndersa, nese ndonjehre ka ndodhur ndonje betej e ketij rangut, me siguri se ka ndodhur ne Luginen e Drenices, por me siguri se Beteja e II t e Kosoves ne vitin 1448 ka ndodhur ne Luginen e Drenices...per kete jam i sigurt ! Dhe nese kjo betej eshet zhvillua ne Drenic mes ushtrise se hunijadit dhe sulltan Muratit te II-t me siguri do ta deshmonte edhe rrafshi i Kosoves por as kete betej nuk ka mundesi ta deshmoje asnjeri se ato jane manipulime te kota ....mirepo ne Luginen e drenices mudn te argumentohet ende edhe sot; varrezat e shkruajtura mbi keto varreza te shekullit XV deshmojne mir ...sa per te dalur ne perfundim se ketu eshet zhvilluar beteja ne vitin 1448 ne kete hapsir te ngushte si e cek edhe humanisti Bofini prane oborrit te Hunijadit deshmon keshtu: " Beteja u zhvillua ne nj fush te vogl 500 hapa t gjr e 20 000 e gjat, rrethuar nga te gjitha anet me male kodrinore, ne mes te kesaj fushe kalon nje lum i cekt, bregut te ketyre kodrave shtrihen fshatra pitoreske" ....

  Pra, te gjtha keto kushte i ploteson lugina e drenices, poashtu deshmojne sote edhe varrrezat, poashtu deshmon edhe mbishkrimi mbi varre te shkruaar me alfabet arab ku sipas nje specialisti i takojne shekullit te XV... mu kesaj periudhes qe u zhvillua beteja e dyte e Kosoves me 1448, dhe tanina dalin argumente tjera si ky shenimi me siper qe paska qendrua gati 50 vite pa u botua se gjoja "KURR SKA PATUR BETEJ TE KOSOVES NE VITIN 1389 !"...njesoj njashtu si thote edhe turku per me ndryshua historine; "KURR TURKU NUK KA LUFTUA KUNDER SHQIPTAREVE"...etj...etj...
  Mir, po elemi pra ashtu si thojn historianet tane, nuke kam asgj kunder profesor Muhamet Pirrakut, por ku ishin me pare pse heshten deri me sot ?...kjo eshte per tu habitur !

  Qe nga postimi i pare un kam thn dhe kam sjellur keto argumente nga Bofini se, Beteja e Kosoves me 1448 ka ndodhur ne te njejten hapsir ku ndodhi edhe beteja e par me 1389-ten...!

  Dhe nese kemi argumenet epr betejen e dyte pra ato vlejne edhe epr betejen e pare... edhepse me mire na qenka qe sot te "fshijmi historin" le te fshijmi edhe kete betejen e vitit 1389 por kurrrsesi nuk mund te "fshihet" e as te mshifet beteja e dyte e ksooves me 1448 e cila me siguri ndodhi ne ekte hapsire, ne luginen e drenices njashtu si e pershkruan gjeografikishte terrenin edhe autori bashkohes i kesaj periudhe e ndoshat edhe ishet pjesmarres ne kete betej sespe jep pershkrimte saket te terrenit.

  Ju falemenderit !
  ketu ne Itinerarum kemi nje deshmi te rendesishme;

  https://picasaweb.google.com/1150926...eat=directlink
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 18 prej 24 FillimFillim ... 81617181920 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •