Close
Faqja 13 prej 25 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 481
  1. #241
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Kreksi MOre MESAZHIN per vena te frances ,te ilireve,

  2. #242
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Kreksi MOre MESAZHIN per vena te frances ,te ilireve,
    Nga nje Betej ne tjetren...

    jam i rrethuar ne beteja zoti hoteli...qe lidhja per vërën ilire...jam ende ne kerkime por kam gjetur emrin e Prefektit te Durresit qe ishte nje kelte i ndershem qe sipas memoareve te nipit te tij kuptojmi sot me mirë se si u importua vera (hardhija,gixha e rrushit) iliro shqiptre ne Bordaux ku sot pas 2000 vite ky regjion eshte bere i famshemne bote duke iu falemenderuar ketij Perfekti qe solli rrenjen e rrushit nga Durresi...
    Per megjate shiqoni temen ketu;



    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=116524
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  3. #243
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    kreks, ato dokumente që disponoj unë në lidhje me kosovën janë regjistrimet kadastrale të tokave dhe të popullsisë për shek. e xv dhe të xvi. pra regjistrime deri në rang katundi e familjeje (për gjithë sanxhakun e kosovës). nqs kërkon informacione për nonjë familje a fshat apo të duhet nonjë dokument nga këto më thuaj.
    Pershendetje Bizantin,

    Jamduke pritur pergjigjejen tuaj, nuk e di nese e keni marrur mesazhin apo jo...

    shendet
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #244
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Te gjitha zbulimet te ndonje vendi te famshem te betejes kalojne se pari me thurjen e hiptezave e pastaj vijmi tek gjurmimet arkeologjike....

    Parandjenjat jane gjera tjera por duke i krahasuar te gjitha kronikat ne lidhje me betejen e kosoves 1389 dhe betejen e dyte te Kosoves 1448 qe ka qene shume me e madhe se e para vijmi ne perfundim se betejat e kosoves nuk jane zhvilluar aty ku sot eshte caktuar ai vend por me siguri diku tjeter e i vetmi vend qe iu pergjigjet ketyre rrethanave eshte lugina e drenices.
    Duke i studiuar mirë se si beheshin betejat ne ate kohe dhe se çfare strategjije perdornin osmanet per te fituar luften, se çfare terreni zgjidhnin dhe se ku dhe ne cilin vend e perfundonin betejen me shtyejn te mendoj se keto beteja jane zhvilluar ne ato terrene qe edhe sot mund te vrehen ne vendin e ngjarjes ne pjesen veri perendimore te drenices.
    mandej numri teper i madh i varrezave ne kete trev deshmon se aty eshet zhvilluar nje betej vendimtare, pran nje gryke, ne nje grop te thelle, pran nje burimi dhe një lumi...
    Humanisti, nese te qet rruga ndonjehere kah Drensai, do ia vlente te ndalesh ne kete luginen e drenices.

    Humanisti, nese te qet rruga ndonjehere kah Drensai, do ia vlente te ndalesh ne kete luginen e drenices.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #245
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Humanisti, nese te qet rruga ndonjehere kah Drensai, do ia vlente te ndalesh ne kete luginen e drenices.
    Humanisti spo nihet hiqe,ashte humbe,ka harue se qysh munde te hyje ne ket forum.

  6. #246
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Te nderuar antar,
    Nuk e di se a keni vrejtur edhe ju, nje çudi e madhe eshte me keta simpatizuesit e BETEJA E KOSOVES ketu ne forum, disi e dyshimt me duket, veni re ! keta njerez mezi qe i shkruajne dy fjale shqipe pa sharje e ofendime, a thua prej nga vijne ? Mos vijne nga Sllobostani ,nji dite do te bindeni,KU ASHTE E VERTETA,bashke me ANNA DE LEILLO.

  7. #247
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    pa therra...

    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Te nderuar antar,
    Nuk e di se a keni vrejtur edhe ju, nje çudi e madhe eshte me keta simpatizuesit e BETEJA E KOSOVES ketu ne forum, disi e dyshimt me duket, veni re ! keta njerez mezi qe i shkruajne dy fjale shqipe pa sharje e ofendime, a thua prej nga vijne ? Mos vijne nga Sllobostani ,nji dite do te bindeni,KU ASHTE E VERTETA,bashke me ANNA DE LEILLO.
    I nderuari hoteli,

    Ti vjen me idhnimin per shkake te mospajtimit qe patem tek tema ne lidhje me Behxhet Pacolin, une e thash haptas se une nuk e perkrahi dhe kurre nuk do votoje per te dhe se ata njerez qe shkruanin atje ne ate tem ua bera me dije se jane te pa pjekur por kurresesi ti nuk hyn ne ate regjister, pra ti e paske keqkuptuar kete ankesen time dhe kthehesh si bumerang e me gjuhesh mue ne kete tem qe lidhje ska beteja e Kosoves me Pacolin dhe perkrahesit e tij.
    Pra i nderuari hoteli, ne mund te jemi bashkebisedues ne kete tem por sa i perket Pacolit une qenkam kundershtar i yti por kjo nuk do thote se nuk ju rrespektoje, pra lirishte mund te theme se bindjet tona rrethe Pacolit nuk mund te rrexojne iden e betejes se Kosoves ne Luginen e Drenices, sado qe te flasim shtrebt e drejta duhet te fitoje.

    Ti sa duash perkrahe Pacolin qe eshte zhytur ne lloje lloje ujrash te trubellta, per keta njerez nuk ka nevoj populli i koosves,mos harro !
    Pra ata qe lakmojne se do fitojne para me votue per Pacolin mashtrohen sepse kajta,lakmija e prish njeriun.*

    me mire te mbesim ashtu si jemi sesa te behemi PRON e Pacolit i cili tere jeten e tij e tere pasurin e tij e ka fituar vetem se me ndjersen e huaj, nje eskllavazhizemmodern gjoja.
    une voten do ia dha nje njeri te ndershem e jo mashtruesve e mendjemdhenjeve.

    Pra i nderuari hoteli, ende nuk eshte vone te ndrroni mendimet per kete nejri, perndryshe nuk prish pune aspake, ne mund te jemi edhe me tej bisedues dhe bashkebisedues te mire te ketij forumi pa shtruar polemika me rrespektin me te madh ndaj njeri tjetrit si iu ka hije njerzve te ndershem.

    shendet

    shendet
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 02-11-2009 më 14:51
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #248
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Nuk e di se a keni vrejtur edhe ju, nje çudi e madhe eshte me keta simpatizuesit e BETEJA E KOSOVES ketu ne forum, disi e dyshimt me duket, veni re ! keta njerez mezi qe i shkruajne dy fjale shqipe pa sharje e ofendime, a thua prej nga vijne ? Mos vijne nga Sllobostani ,nji dite do te bindeni,KU ASHTE E VERTETA,bashke me ANNA DE LEILLO.Neqofse mundesh te vesh BAST atehere do te vejme BAST vetem UNE DHE JU,zotni KREKSI,une kure neke e ndroje MENDIMIN,sa per kete qe kame SHKRUARE ,jame i lire dhe VETEM une e ZOTI e dime te VERTETEN,se une KURE SHKRUEJ SHKRUEJ ME ARGUMENTE,kame pase SHUME DESHIRE ,qe populli im te KTHEHET NGA E VERTETA,pore nuke deshirone,kure KRITIKOJE KADAREN ,kure KRITIKOJE NDONJI PERSON,une munde te BALLAFAQOHEM ME TE,dhe ti TREGOJE GABIMET,mirepo ne kettext qe e postova,vetem e vetem me te tregue,se UNE JAME SHQIPETARE,dhe SHQIPETARE,mirepo ti gjuen nji POSTIM ku ceke ,postimi ma NALT se nga jemi na,une ne mbrojtje,te nji personi,qe quhet B.pacolli kame kritikue vete PACOLLIn,per RETHINEN E TIJE qe e KA,ne rend te PARE partin AKR,pore ate KURSESI,sepse shume mire dihet sa MILIARDERA JANE ne AMERIKE qe munden me ble Z.Pacollin me Dollar,dhe ATA jANE prej SHQYPNIJE ,i njohe se paku TRE 3,dhe ata nuke deshirojne ase te ndiejne te investojne ne SHQIPERI,me kane thane PSE,pore nuke i kame KUPETUE para Shume VJETE,pore tashe po i KUPETOJE,pasi une mbrojta,ket Pacoll,ateher ju POSTUET dhethate shikoni kush e mbron Pacollin,aty ishim vetem tre persona,Xh.GASHI,hoteli dhe drifillon,dhe asekush tjeter,prandaj jame quditur,ska problem,kure shef se Xh .Gashi ka postime shume te mira,dhe shume te kjarta,mirepo edhe ai ka kthye shamjet,per trein person nuke e njofe,mirepo o jes vetem une ,si i dushimte ne postin tande,une kurgja nuke jame tue bamur vetem te verteten po e SHKRUEJ,me fale ,qe nuke qes pike,dhe ase presje,sepse gjithmone percjelli tv ALL SAT e ata folin SHPEJT pa presje dhe pa pika,kurse une i kopijoj ne shkrim,se me kane thane se ne text nuke kane ase pike e ase presje ne gjuhen TONE SHQIPE,flm

  9. #249
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Shumë te falemenderit zotri hoteli, jeni shprehur taman si njeri i rritur dhe intelegjent, i pjekur dhe me vlera te medha kombtare per ate edhe te çmoj shumë...

    Te them te drejten une as qe iu ve re antarve te ndershem se si shkruajn, a me shkronja te medha a me te vogla, mua aspak nuk me pengon sepse jam lexues i madh dhe sido qe te shkruaj nje antar une e kuptoj dhe e nderoj ate dhe shkrimin e tij kryesishte cilesin e mendimit te tij, pra mua me intereson CILSIJA e mendimit te personit e jo bukurshkrimi...;
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #250
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Shumë te falemenderit zotri hoteli, jeni shprehur taman si njeri i rritur dhe intelegjent, i pjekur dhe me vlera te medha kombtare per ate edhe te çmoj shumë...

    Te them te drejten une as qe iu ve re antarve te ndershem se si shkruajn, a me shkronja te medha a me te vogla, mua aspak nuk me pengon sepse jam lexues i madh dhe sido qe te shkruaj nje antar une e kuptoj dhe e nderoj ate dhe shkrimin e tij kryesishte cilesin e mendimit te tij, pra mua me intereson CILSIJA e mendimit te personit e jo bukurshkrimi...;
    KETO DY TEMA qe jane per Kosoven duhet,mbyllur,sepse ,nuke jane PJES e HISTORISE se popollit tone,ne Kosove,keto PROPAGANDA,dihet te KUJTE,jane,prandej,duhet MBYLLUR,sepse,shume,Shqipetare ,jane te irituem,dhe te GENJYER,Zotni KREKSI,nuke jepe kurfare ARGUMENTI,vetem,shkruen...vetem... shkruen,dhe vetem...shkruen.dhe nuke .ka ARGUMENTE,beteja e Kosoves ,nuke ka LIDHJE me SHQIPETARET tone,edhe Anna de leillo edhe Kreksi,vetem ja futin,pa lidhje,ajo,me LIBRA,kurse,KREKSI,me WEB,Shqipetare.

  11. #251
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632

    hoteli humb vetedijen, çti beshe ?

    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    KETO DY TEMA qe jane per Kosoven duhet,mbyllur,sepse ,nuke jane PJES e HISTORISE se popollit tone,ne Kosove,keto PROPAGANDA,dihet te KUJTE,jane,prandej,duhet MBYLLUR,sepse,shume,Shqipetare ,jane te irituem,dhe te GENJYER,Zotni KREKSI,nuke jepe kurfare ARGUMENTI,vetem,shkruen...vetem... shkruen,dhe vetem...shkruen.dhe nuke .ka ARGUMENTE,beteja e Kosoves ,nuke ka LIDHJE me SHQIPETARET tone,edhe Anna de leillo edhe Kreksi,vetem ja futin,pa lidhje,ajo,me LIBRA,kurse,KREKSI,me WEB,Shqipetare.
    Te falemenderit hoteli per thiken pas shpine...!

    Tani po pres derisa te dali çpija...e sa i perket temes, kjo nuk mvaret nga ti se a duhet te mbyllet kjo tem apo jo, moderatoret vendosin.

    Ku ta di une se çfaje ka Drenica apo çju kane bere keqe drenicaket ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 07-11-2009 më 12:42
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #252
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Te falemenderit hoteli per thiken pas shpine...!

    Tani po pres derisa te dali çpija...e sa i perket temes, kjo nuk mvaret nga ti se a duhet te mbyllet kjo tem apo jo, moderatoret vendosin.

    Mirepo si duket me keto shkrimet tuaja koheve te fundit ti vetveti po ia nenshkruan "perjashtimin" definitiv nga forumi !

    Dhashte zoti e ke bere gati ndonje pseudonim tjeter....
    Jo ,ZOTNI KREKSI,une vetem po lexoje gazeta te hueja dhe libra qka shkruejne,dhe e di qe krejte qka SHKRUEN KETU ashte GABIM,mendimi,im i lire,sa per PERJASHTIM,me ke perjashtue,me HESHTJE,edhe pse me perjashtuen 3 muej,prape u ktheva,te trgoje ,se me kane perjashtue njihere 30 dite ,pastaj pergjithmone,si ashte e mundur une te kthehem prape me ket EMER? logjiko,ose ke qene me JAVAN dhe te tjeret ne nji grupe KUNDER MEJE,sepse ALFEKO,nuke u kthye ma,qudi qe thua mere nji emen jeter,une nuke i ndroje emrat,dhe ,mose u idhno,per ket ,se une kame ARGUMENTE PER KOSOVEN DHE PEr MILOSHA,.ketu ashte demokrati,ne Shkrim,pa Sharje,PA FYERJE,une ketu nuke shaje,si te tjeret ,dhe pse ?sepse vetem them.kie drejte,skie drejte,nuke fyeje me fjale te vjedhje,mashtrime dhe tjera une qarte ceki mendimin dhe FILOZOFIN e texteve,

  13. #253
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Pra edhe ske pse perjashtohesh, rri me neve e na kritiko sa te duash, une pra e them mendimin tim me argumente te cilat ti i injoron, as nuk i pranon e as qe lexon por thjeshte thua; "po shkruan pa argumente", me thuaj te kunderten pra ?
    Ku dhe ne cilin postim nuk dhash argumente te mjaftueshme ?

    Tjeter gje eshte nese ti nuk pajtohesh me keto argumente, nuk do thote se te gjithe antartet duhet te pajtohen me argumentet qe kam nxjerrur ne kete tem.

    Aspak nuk me mbetet hatri nese ty te mbushet mendja se nuk kam dhene argumente ne kete tem, prekundrazi me jep vullnet qe te punoje edhe me teper dhe ne te ardhmen do sjelli burime tjera.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #254
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Pra edhe ske pse perjashtohesh, rri me neve e na kritiko sa te duash, une pra e them mendimin tim me argumente te cilat ti i injoron, as nuk i pranon e as qe lexon por thjeshte thua; "po shkruan pa argumente", me thuaj te kunderten pra ?
    Ku dhe ne cilin postim nuk dhash argumente te mjaftueshme ?

    Tjeter gje eshte nese ti nuk pajtohesh me keto argumente, nuk do thote se te gjithe antartet duhet te pajtohen me argumentet qe kam nxjerrur ne kete tem.

    Aspak nuk me mbetet hatri nese ty te mbushet mendja se nuk kam dhene argumente ne kete tem, prekundrazi me jep vullnet qe te punoje edhe me teper dhe ne te ardhmen do sjelli burime tjera.
    Si munde te THUAS NUKE i LEXOJE?KJO ASHTE E TEPERTE TE THUASH,Argumentet e postimit i LYPE,te theme krejte qe ke Shkrue ne lidhje me ket TEME,une nuke kame thane se te tjeret antare,vetem moderatorin kame permende,dhe se fundit,ZGJOHU PREJ XHUMIT DHE LOGJIKO,njihere te kame thane,ne fillim te kesaj teme,pore kote,je plote me PRALLA te Franqezeve,serbe,turke veneciane,e ku ta di une,gjermane,miresh me legjenda,te cilat nuke jane verifikue,dhe nuke jane te sakta,500 vjet,turqit,sunduen,dhe nuke dine per keto gjana,bile 50 vjete pastaj nuke dine,po te duket,interesante,sikurs momentalish te i kie 50 vjetdhe nuke dine qka ka ndodhe para 35 vjeteve ne SHKOLLEN TANDE,qesharake apo jo,shume qesharake,BANE MIRE PERMBLEDHJEN
    Ndryshuar për herë të fundit nga hoteli : 07-11-2009 më 15:20

  15. #255
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Mirë, edhe 5 faqe nese do i shkruash ti mjaftojne, kryesorja eshte mendimi yt,po e zemi keto 3 faqe te librit qe dua ta shkruaj te jene parathenje nga hoteli e 495 tjera te mijat..;

    Mirepo ti ketu do jesh fitimtar hoteli sepse njerzit i lexojne sot vetem parathenjet e librave...

    nejse, ti lemi shakat;une mbroj teorin time se e tera kjo betej eshte genjeshter serbe, se kjo betej eshtezhvilluar ne fushen e drenices ne breg te lumit drenicë e jo ne luginen e lumit Sitnica si thojne serbet.

    Argumenti nr.1
    Tyrbja e Muratit qe eshte sot ne fushe te kosoves nuk eshte argument aspake per arsyen me bindese se aty nuk ka fare as eshtra e asgje qe dokumenton se eshte varri i sulltan muratit.

    Argumenti nr.2

    Kroni i Mretit qe eshte i njohur nga populli i kesaj ane se kur erdhi sulltan Murati deri te Goleshi ne hyrje te Drenices, ushtria e tij ishte kallur eti pa ujë.
    Thuhet se ai nxori shpaten dhe i ra shkembit ku doli uji dhe shpetoi ushtrin....

    Mandej, te gjitha keshtjellat shtriheshin ne drenice, si ajo e orlaltit, e galices, keshtjella e tushiles, keshtjella e terrstenikut e shume tjera ne drenicë...

    E tere beteja lidhet me heronjet e drenices prandaj edhembeshtetem ne keto argumente

    Argumenti nr.3

    Ne shkrimet e historianve te mesjetes, si tek Antonio Bonffinus gjejmi edhe edhe pershkrimin e saket te vendit te betejes ku ai thote se; " fusha e betejes ishte e vogel, e gjere 5000 hapa dhe e gjatë 20 000, e rrethuar me male te ulta dhene mes te fushes kalonte nje lum i vogël"

    Pra, kurresesi ky pershkrim nuk perputhet me fushe kosoven qe mendohet se kjo betej eshte zhvilluar aty...

    Lexoji mire postimet qe i kamilustruar edeh me imazhe...nga te dy fushat dhe krahasoji.

    Mandej vjen Argumenti tjeter, i 5-ti;

    Ne kenget epike kendohet se sulltan murati arrijti deri ne Golesh dhe aty ushtria e tij e kallur nga etja nuk kishte me force te shkonte me tej per te luftuar..
    Nese e shikon mire harten, e vren edeh sot se kroni i Mretit eshet afer 20 kilometra large tyrbes se sotme qe thuhet tyrbja apo varri i Muratit...
    E pa nevojshme do ishte qe sulltani te arrije ne drenice njehere e te kthehet mbrapa te behet gati per lufte ne nje vend qe ska uje fare kurse aty te kroni kishte uje te mjaftueshem...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #256
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Mirepo ti ketu do jesh fitimtar hoteli sepse njerzit i lexojne sot vetem parathenjet e librave
    Ne SHQIPETARET I LEXOJME PARATHANJET,dhe pastaj jepim Fillozofi,aty ke te DREJTE.
    1 Tyrbja e Muratit qe eshte sot ne fushe te kosoves nuk eshte argument aspake per arsyen me bindese se aty nuk ka fare as eshtra e asgje qe dokumenton se eshte varri i sulltan muratit.PO KU ASHTE PRA?

    2 Kroni i Mretit qe eshte i njohur nga populli i kesaj ane se kur erdhi sulltan Murati deri te Goleshi ne hyrje te Drenices, ushtria e tij ishte kallur eti pa ujë.
    Thuhet se ai nxori shpaten dhe i ra shkembit ku doli uji dhe shpetoi ushtrin kjo ashte LEGJENDE,dhe LEGJENDAVE JU BESON KREKSI? me shpate,QFARE SAMURAJAVE ?

    Ne kenget epike kendohet se sulltan murati arrijti deri ne Golesh dhe aty ushtria e tij e kallur nga etja nuk kishte me force te shkonte me tej per te luft,e MIRE ,PRA KREJTE NATYRA ASHTE BAMURE SHKRETI pa nevojshme do ishte qe sulltani te arrije ne drenice njehere e te kthehet mbrapa te behet gati per lufte ne nje vend qe ska uje fare kurse aty te kroni kishte uje te mjaftueshem...PREJ NJI KRONI,sa MIRE PO E STILIZON MORE KREKSI

  17. #257
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    hmm dert e dertmbidert edhe me hulumtua njeriu, të binë në qafë langojt e nuk të lanë as sytë me i çelë, thuase po thonë diçka...po pse të injorohet një njeri që don të vërtetoj diçka reale, e me fakte dhe kënd po e mërzitka, që nuk po del beteja e Kosovës 1389, në Furshëkosovë, por në Luginen e Drenikes? Apo dikush është i prirur, vetëm të hudhi poshtë përpjekje reale, e vet asgjë nuk din!

    Kënga shqipe - KOBGA E LUFTES SE KOSOVËS 1389, është e botuar në revisten Perparimi Prishtinë dhe aty janë detajet kryesore, të fakteve historike, ku edhe Shefqet Pllana e ka publikuar me një punim të tij në Shkup dhe thoshte, se u ndanë të knaqur vet historianët e vërtetë, por që ata sllav i paskan thënë se ''nije lose'', nuk i kanë thënë - bukur, por ''nuk asht keq''!

    Ju sa i bini kreksit në qafë edhe e akuzoni e ofendoni, hapni sytë e mendjes e veproni vet, e mos provokoni, as pa dijt asgjë reale, vetëm çfarë keni lexuar nga historitë sllave, asgjë tjetër nuk dini - po as kreksi mos të bazohet krejt në dokumentet frenge, se edhe ata janë kurva ruse, në të shumten e rasteve...

    Mirë e mka kreksi, ju që jeni atje, shkoni pak kohë, sa sielleni si hamshorët, e vizitoni ventet përkatëse, asgjë nuk ju kushton edhe bissedoni me vendasit me ata që janë gjallë edhe e vërtetoni vendin e Sharanit, që ishte emri i kalit të Milleshit, e jo i atit babait të tij, sepse iu kanë mbështjellë kabllot e mendjes, AT, ATI = KALI DHE AT ATI I ATI=BABAI, SE NË SHQIP THOHET AT PËR KALIN E SHALËS, EDHE AT PËR BABAIT, AT ETEN, ETNIA, ETNIKU, ETNOS... NOMI ETNIK EMRI ETNIK, E JO ETNONIM - PO NOM=EMËR!

    Kuptohet nxitje e njeritu për të gjurmuar ma thellë edhe kuptohet injoranca e tepruar, bash injorancë harambashësh, që ta presin udhen edhe kur don të veprosh diç tç mirë në dobi të kombit e atdheuit!

    Thirrni mendjes pak, e frenohuni!!!
    euuu po msus i ashper qenke ti...asgje nuk ùmesohet me presion.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  18. #258
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Kënga shqipe - KOBGA E LUFTES SE KOSOVËS 1389, është e botuar në revisten Perparimi Prishtinë dhe aty janë detajet kryesore, të fakteve historike, ku edhe Shefqet Pllana e ka publikuar me një punim të tij në Shkup dhe thoshte, se u ndanë të knaqur vet historianët e vërtetë, por që ata sllav i paskan thënë se ''nije lose'', nuk i kanë thënë - bukur, por ''nuk asht keq''!

    SHIKO QKA I PASKAN THANE SHEFQET PLLANES NUKE ASHTE KEQ { NIJE ,, LOSHE,,}serbijanet ,i kane thane,mere me mende,ska rejte keq ka rejte pake,se serbet na e msuen me rrejte,dhe ska problem,rencat nuke e dine qe rejne,edhe pse shkruejne RRENA ATA MENDOJNE SE ASHTE E VERTETA,ashte nji fjale popullore Shqipetare,KU

  19. #259
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Beteja e Kosoves 1389 sipas folklorit shqiptar.

    Nxjerrur nga Epika Historike e popullit shqiptar, botim 1990, tiranë, permbledhje nga Qamil Haxhihasani

    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #260
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1259435084
    AlbanicaNr57/58.http://www.albanica.net/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 28-11-2009 më 15:04

Faqja 13 prej 25 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  3. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  4. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •