Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  Kenge Italiane ne vite..

  po behen mbi 80 vjet besoj qe shqiptaret degjojne kengen italiane..

  pra qe kur dolen gramafonet e radiot e para.. u degjua dhe ne shqiperi kenga e bukur italiane..

  fale youtube-s po e filloj nje koleksion me keng italiane te vjetra e te reja.. me nji kenge as te vjeter por as te re..
 2. #2
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Ne vitin 1968, ne San Remo u kendua kjo kenge e famshme e Don Backy-t nga Marisa Sannia:  Me vone, ne vitet '80 e kendoi dhe vete aoutori, Don Backy:


 3. #3
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Ndersa kjo eshte nje nga me te njohurat e muzikes se lehte italiane.
  E kompozuar nge i njohuri Paolo Conte, u be e famshme nga i famshmi Adriano Celentano:


 4. #4
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kam nje t'vetje  Kerkoj emrin e dy kengetareve italiane, ato dolen apo moren fame mesa m'kujtohet aty nga vitet 2000, jane shume simpatike madje kan kenduar dhe ne anglisht.


  Shendet dhe gjithe te mirat.

 5. #5
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Nje tjeter klasike e interpretuar nga shume kengetare, por po e sjell nga Don Backy qe eshte edhe autori. 6. #6
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Ndersa kjo eshte nje kenge qe s'vdes kurre. Akoma dhe sot degjohet ne Itali, sidomos ne kohen e plazhit. lol


 7. #7
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,707
  Faleminderit
  186
  237 falenderime nė 190 postime
  Pershendetje!
  Un po sjell nje kengetar qe, kenget e tij i degjoj shum shpesh dhe me knaqsi.
  Stili i tij asht unik.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #8
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po e pati ndonjeri tekstin e 'Vita tranquilla' , mbase e poston ketu.
  S me kujtohet autori ,por fillon keshtu:
  Ho sempre sognato ;
  Quando avro' quello ,poi
  Saro' saziatto.
  Sognavo il mare,
  Mi son' bagnato,
  Ma un altra volta
  Non mi son' saziato
  ...................
  ....................
  La vida es un carnaval

 9. #9
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  vetem kenget e adriano celentanos jan dicka...kenget italjane tjera do ishin me te bukura sikur ti degjoshe pa ze fare...kot jan.

 10. #10
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Pervec "Questo piccolo grande amore" e Claudio Baglionit, jane edhe keto te dyja me poshte, qe mbahen si me te mirat e muzikes se lehte italiane te pas luftes;

 11. #11
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Pa llogaritur Lucio Battistin qe revolucionarizoi muziken italiane, si nga ana muzikore edhe nga tekstet.
  Sipas specialisteve kjo eshte kenga me e mire e tij:


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  nji hit te muzikes italiane, meqe po vjen edhe vera, apo summer si i thoni ju Brari

  e knon nji dhonderr yni,

  http://www.youtube.com/watch?v=_9gAw...eature=related

  ja varianti tjeter...

  http://www.youtube.com/watch?v=yXrG_...eature=related
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhuxhumaku : 28-04-2009 mė 19:37
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  e knon nji dhonderr yni,
  ishte ky vianello ne nji reality show te rai. del kjo gruja kti, ajo shqiptarja, ne trasmetim direkt e i'a fut me torte turive prezantuses.

 14. #14
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Youtube dhe google kane kenge plot. Kenge italiane, franceze, spanjolle etj ka me mijra ne internet. Temat e forumit hapen per te diskutuar. Prandaj per te vene thjesht nje link kenge se me pelqen per momentin, se dua te pershendes, se m'u kujtua...ekziston nje teme qe i permbledh te gjitha, ajo tek forumi i muzikes shqiptare.
  Ne kete teme, jane lene dhe do te lihen vetem postimet qe kane nga nje kuriozitet, informacion, koment ku lexon dicka me shume.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-01-2009
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Besoj se duhet tė keni dėgjuar pėr dy nga kėngėtaret mė tė famshme italiane me origjinė shqipėtare. E para Rafaela Kara, babai i saj me origjinė nga Kruja, Rafaela kėngėtare shumė e njohur nė Itali gjithashtu prezantuese dhe aktore shumė e njohur e atyre viteve.
  Me kėngėn 'A far l'amore comincia tu' arriti tė futet nė Chartet angleze nėn titullin 'Do it , do it again'.

  E dyta ėshtė e talentuara Anna Oxa edhe i ati i saj me origjine shqiptare. Nje gje qe me beri shume pershtypje eshte se njerin nga femijet e saj e quajne Qazim....
  Ne 1989 fitoi vendin e pare ne Sanremo ne nje duet me Fausto Leali ,me kengen 'Ti lascero'  Me pas ne 1999 zuri perseri vendin e pare me kengen 'Senza pieta'  I'u pershendes!!!!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e katjushka
  Anėtarėsuar
  25-04-2009
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga brandon Lexo Postimin
  Po e pati ndonjeri tekstin e 'Vita tranquilla' , mbase e poston ketu.
  S me kujtohet autori ,por fillon keshtu:
  Ho sempre sognato ;
  Quando avro' quello ,poi
  Saro' saziatto.
  Sognavo il mare,
  Mi son' bagnato,
  Ma un altra volta
  Non mi son' saziato
  ...................
  ....................


  uroj qe te te ndihmoj kjo video klm.

 17. #17
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime


  si na dukej dikur canzionissima.

  mrekulli!!!!!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  ja nji nga kenget qe beri buje nga fund 70 apo fillim 80, qe ndejti mbi 20 jave ne vend te pare ne hitparaden qe kishte radio 2 te premten ne 12 e gjys ose te shtunen

  e mban mend plako qe lejshin oren e fundit per me digju hitparene

  bile bile, ja mori edhe "woman in love ", te barbara straighten.
  Dammi il tuo amore
  non chiedermi niente
  dimmi che hai bisogno di me
  tu sei sempre mia anche quando via
  tu sei l'unica donna per me

  quando il sole del mattino mi sveglia
  tu non vuoi lasciarmi andare via
  il tempo passa in fretta, quando siamo insieme noi
  e' triste aprire quella porta
  io resterņ se vuoi, io resterņ se vuoi

  dammi il tuo amore
  non chiedermi niente
  dimmi che hai bisogno di me
  tu sei sempre mia anche quando vado via
  tu sei l'unica donna per me

  (orchestra)

  quando il sole del mattino mi sveglia
  tu non vuoi lasciarmi andare via
  il tempo passa in fretta, quando siamo insieme noi
  e' triste aprire quella porta
  io resterņ se vuoi, io resterņ se vuoi

  sei proprio tu l'unica donna per me
  il resto non conta se io sono con te
  non voglio andar via
  se ti perdo non ho
  pił nessuna ragione per vivere

  dammi il tuo amore
  non chiedermi niente
  dimmi che hai bisogno di me
  tu sei sempre mia anche quando vado via
  tu sei l'unica donna per me

  dammi il tuo amore
  non chiedermi niente
  dimmi che hai bisogno di me
  tu sei sempre mia anche quando vado via
  tu sei l'unica donna per me
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhuxhumaku : 29-04-2009 mė 18:42
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 19. #19
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Po mer xhuje .

  ai ishte ngushellimi jone.

  ma fshiu shigjeta Fiordaliso.sa kisha pa e ndigju.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  po boj noj koment mer plak, per kongen edhe sta fshi mo
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A qėndron shteti pas korrupsjonit dhe mafjes ne Shqiperi?
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 05:24
 2. Kronikė e njė pėrdhosjeje
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2006, 17:06
 3. Arratisja e madhe
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 05:49
 4. Raporti sekret i CIA-s pėr Enver Hoxhėn.
  Nga BlueBaron nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2004, 12:28
 5. Policia italiane vret ne qender te Romes "Ujkun"
  Nga StormAngel nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-08-2004, 12:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •