Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e v3t0n
  Anėtarėsuar
  02-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  1 pyetje nga lenda e FIZIKES

  A mund qe te C'magnetizohet nje magnet i perhershem kur ne fushen e tij magnetike rrotullohet nje mbeshtjellje e mbyllur me nje rezistene?

  Mund te ma sqaroje kete mua ndokush, me ndihmonn shumm ne provim :S???

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e v3t0n
  Anėtarėsuar
  02-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ????????????????

 3. #3
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Nuk jam fizikan , ndoshta mundet e ndoshta jo. PEr veten time sa di une , magnetet jane dy llojesh, magnete permanent dhe te perkoheshem. Tani nese behet fjale per magnet permanet me duket se nuk ekziston mundesia qe te c'magnetizohet , e nga ana tjeter keto te perkoheshmit, krijojne fushe magnetike nepermjet rrumes elektrike, dhe ne momentin kur ndalet rruma elektrike , ne ate moment ky lloj magneti i humb vetit e tija magnetike.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 4. #4
  ThE WoRlD Is MiNe Maska e AjSi
  Anėtarėsuar
  05-04-2009
  Vendndodhja
  AlBaNia
  Postime
  372
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mund te ndihmoje dikush qe ka perfunduar shkollen e mesme

  keto lloj mesimesh me duket trajtohen ne vitin e 4
  I DiD NoT AsK 2 B AlBaNiAn , I JuSt GoT LuCkY
  AlBaGiRl

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kjo nuk ka te bej me shkollen e mesme apo me nxenesit e vitit te kater. Thjesht po te jap disa te dhena ne lidhje me magnetizimin dhe cmagnetizimin, dhe perfundimi i asaj qe kerkon ti eshte teper i thjesht dhe llogjik.

  Materiale te magnetizuara lehte dhe cmagnetizuara quhen te buta: keto jane perdorur ne makineri te alternuara. Problemi qe i ben te buta materialet eshte komplikuar nga fakti se jane te gatshme nga fabrika e metaleve. Zakonisht jane shume te kulluar me kristale dhe me kokrra te orientuara ne shume drejtime. Ideali lire e bute do te jete nje material hekur aliazh i sajuar nga disa teknika te lira te cilat ne te gjitha rezultatet kristal kokrra duke u orientuar ne te njejten ose afersisht te njejtin drejtim. Te ndryshme dhe te komplikuara qe perseritet metoda farketimit, jane zbuluar ne kerkim te vazhdueshem per te orientuar me mire kokerr ose "kubike" prej celiku.

  Materiale te cilin nuk bejne per vete as cmagnetizoj jane lehtesisht te quajtur te veshtire; keto jane perdorur ne magnet i perhershem. Nje numer i perhershem-magnet materialeve teknologjike kane gezuar nje rendesie te madhe. Magnet i celikt permbajne karbon, krom, material me ngjyre, kobalt , duke sherbyer per levizje dhe per te gjeneruar nje fushe magnetike. Shum metale si alumini, hekur, nikel permbajne fije te holla te disperzuar, orientuar. Magnete te fuqishem bazohen ne okside BaFe12O19 dhe SrFe12O19. Magnetet e fuqishem jane relativisht te lire dhe jane perdorur ne nje varietet te madh te aplikimeve komerciale. Magnetizim rrjedh kryesisht nga tranzicioni metalik-komponent. Shembujt perfshijne samarium e kobalt magnet bazuar ne SmCo5 ose Sm2Co17 intermetalik-komponimet.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e v3t0n
  Anėtarėsuar
  02-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  falemnderit te gjitheve
  me krete pune

 7. #7
  ... qė gjithnjė falė ... Maska e BIBIU
  Anėtarėsuar
  25-04-2008
  Vendndodhja
  Periferi e Prishtines
  Mosha
  49
  Postime
  388
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me sa di une nje magnet permanent ( i perhershem )i humbe vetite e tij nese ne te ndikohet me temperature te larte ( nxehet ).....
  Jeta jep dhe merr

 8. #8
  Velipoj- Shkoder Maska e Bernardi
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  cfare po me jep per shperblim ? se po te tregoj une
  Proud to be albanian.

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,495
  Faleminderit
  68
  178 falenderime nė 165 postime
  Citim Postuar mė parė nga v3t0n Lexo Postimin
  A mund qe te C'magnetizohet nje magnet i perhershem kur ne fushen e tij magnetike rrotullohet nje mbeshtjellje e mbyllur me nje rezistene?

  Mund te ma sqaroje kete mua ndokush, me ndihmonn shumm ne provim :S???
  E humbet aftesine terheqse magneti pershkak te mbeshtjellses me rezistencen,pasi humbet balanca ,prishet fusha majetike.Prishet magneti,i humbet aftesia terheqse nga nxehtesia dhe korenti.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e v3t0n
  Anėtarėsuar
  02-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  haha:S
  pergjigje te sakte asnje nuk me dhate:P
  nga vet fjala magnet i PERHERSHEM do te thote se gjithmone eshte magnet dhe nuk i humb vetite e tij magnetike...
  dmth kete pyetje ne test e kisha gabim

 11. #11
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Materiali magnetik ne nje temperatur te caktuar qe quhet temperatura Kyri humb vetit e tij magnetike por mbasi pyetje eshte per tjeter gje eshte pakes me ndryshe.

  Kur neper nje kontur te mbyllur kalon nje rryme ne ate hapesire krijohet fusha magnetike , po kur kontura gjindet ne nje fushe magnetike ateher krijohen forcat elektromagnetike , dhe krijohet nje fushe rezultante e perbashket ne mes tyre .

  Por ē'magnetizimi i magneteve nuk ndodh me kete rast .

  Me vjen keq qe se kam pare me heret kete pyetje v3ton.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e v3t0n
  Anėtarėsuar
  02-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  eh ske cti besh
  flm per Mundin gjithvee

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Anėtarėsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bernardi Lexo Postimin
  cfare po me jep per shperblim ? se po te tregoj une
  Shume i doje shperblimet.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  qe thua ti veton.. i thon rezistence e jo rezistene..

  nje peshtjelle nuk rrotullohet vete brenda poleve te nje magneti te perhershem apo permanent.. sepse dhe fusha magnetike qe krijon ky magnet eshte permanente..pra nuk ndryshon as si madhesi as si kahje..ose drejtim.. e kur nuku kemi ndryshim kahjeje ska as moment rrotullues..
  pra ti nuk sqaron se kush do e rrotulloje peshtjellen apo mbeshtjellen..
  ne fizik flitet qarte se ndryshe nuk le shteg per hamendje..

  duhet qe peshtjellen ta vej ne levizje rrotulluse nje forc e jashtme.. psh era apo uji apo dora e njeriut.. e athere ne peshtjelle lind nje rryme elektrike.. alternative.. me frekuence qe varet nga shpejtesia e forces qe rrotullon peshtjellen.. e kjo rryme shkarkohet ne rezistencen qe thua ti.. e aty thek buken mesuesi qerim..
  lol..
  a dobsohet magnetizmi ne magnetin permanent.. pyet ti..ne kte rast..
  joo
  .. vetem se lodhet dora e rrotullusit ose harxhohet uji i prroit apo era.. nuku fryn me..

  po pse e vuri Lenci ate minusin te formula..a ju ka sqaruar mesuesi..?

 15. #15
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  [QUOTE=Brari;2256316]qe thua ti veton.. i thon rezistence e jo rezistene..

  nje peshtjelle nuk rrotullohet vete brenda poleve te nje magneti te perhershem apo permanent.. sepse dhe fusha magnetike qe krijon ky magnet eshte permanente..pra nuk ndryshon as si madhesi as si kahje..ose drejtim.. e kur nuku kemi ndryshim kahjeje ska as moment rrotullues..
  pra ti nuk sqaron se kush do e rrotulloje peshtjellen apo mbeshtjellen..
  ne fizik flitet qarte se ndryshe nuk le shteg per hamendje..

  duhet qe peshtjellen ta vej ne levizje rrotulluse nje forc e jashtme.. psh era apo uji apo dora e njeriut.. e athere ne peshtjelle lind nje rryme elektrike.. alternative.. me frekuence qe varet nga shpejtesia e forces qe rrotullon peshtjellen.. e kjo rryme shkarkohet ne rezistencen qe thua ti.. e aty thek buken mesuesi qerim..
  lol..
  a dobsohet magnetizmi ne magnetin permanent.. pyet ti..ne kte rast..
  joo
  .. vetem se lodhet dora e rrotullusit ose harxhohet uji i prroit apo era.. nuku fryn me..

  po pse e vuri Lenci ate minusin te formula..a ju ka sqaruar mesuesi..?[/QUOTE]


  Pershendetje

  Dhe mua mu duk pyetja si pa kuptim por mbrenda mundesive i dhash nje pergjigje.

  Me duket se ke bere nje ngaterrim sepse Lenci flet per forcen elektromotore dhe jo mbi magnetizimin

  Dobesimi dhe c'magnetizimi jane dy gjera te ndryshme dhe sa i perket dobesimit te fushes magnetike nga ana e perquesit me rryme varet nga kahja e rrymes dhe nga fusha qe krijohet me ate rast, kurse c'magnetizimi i magnetit ndodhe vetem ne nje temp. Kyri .

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  o ti i xhamise..

  forca elektromotorre.. nuk krijohet atje ku ska magnetizem..pra pa fush magnetike..
  fusha elektrike e magnetike bashkjetojne..
  fjala motorr aty ska lidhje me ndonje motorr qe ben derr derr.. por me moment levizjeje qe vjen nga kundershtia e fushave magnetike..
  ti je njeri apo xhami..
  xhamia eshte institucion.. ku mblidhen njerez..
  ver nje nick qe kur te shkruash ta dim se flet nji njeri jo nje ushtri..

  xhamia.. kisha ..kuvendi.. komiteti .. keshilli.. nuk jan per tu vene si nicka..

  ne se je kosovar vere nickun lisi ne se je djal e shega ne se je vajz..  ..

 17. #17
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  o ti i xhamise..

  forca elektromotorre.. nuk krijohet atje ku ska magnetizem..pra pa fush magnetike..
  fusha elektrike e magnetike bashkjetojne..
  fjala motorr aty ska lidhje me ndonje motorr qe ben derr derr.. por me moment levizjeje qe vjen nga kundershtia e fushave magnetike..
  ti je njeri apo xhami..
  xhamia eshte institucion.. ku mblidhen njerez..
  ver nje nick qe kur te shkruash ta dim se flet nji njeri jo nje ushtri..

  xhamia.. kisha ..kuvendi.. komiteti .. keshilli.. nuk jan per tu vene si nicka..

  ne se je kosovar vere nickun lisi ne se je djal e shega ne se je vajz..  ..
  hahahhaha
  flm per keshille do ta kem parasysh

  Sa per temen e di qe nuk induktohet forca elektromotorre pa fushe magnetike , por sdo me then se duhet patjeter te jete nje magnet i perhershem te krijoj fushen .

  Brari i di fort mir kete se nuk behet fjal per motorr sepse kete kam profesion .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  sigurisht qe me kriju fem-ose forcen elektromotorre nuk duhet patjeter te kemi magnet permanent.. sepse kur ske pulen ha dhe sorren.. pra e krijojme magnetizmin duke cuar rryme elektrike alternative ne nji peshtjelle e kjo krijon fush magnetike te ndryshushme.. e tj etj..

  nejse..te uroj suksese ne kte profesion interesante..  ..

 19. #19
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  sigurisht qe me kriju fem-ose forcen elektromotorre nuk duhet patjeter te kemi magnet permanent.. sepse kur ske pulen ha dhe sorren.. pra e krijojme magnetizmin duke cuar rryme elektrike alternative ne nji peshtjelle e kjo krijon fush magnetike te ndryshushme.. e tj etj..

  nejse..te uroj suksese ne kte profesion interesante..  ..

  Flm Brari ..

Tema tė Ngjashme

 1. Disa pyetje, pėr ata qė e lodhin trurin :
  Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:17
 2. Kadare, i madh apo i famshėm?
  Nga kalemi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 05:36
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 4. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 5. Pyetje per diskutim
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 320
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 06:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •