Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  mal ombre Maska e UliseNesta
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Postime
  90
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si te shkruaj nje esse argumentuese?

  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mina711
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sot rastesisht pash te UFO education ate emisionin q ndihmon maturantet dhe ne lenden e letersise po shpjegonte esete
  pergjithsisht te gjith esete kan kete strukture
  1. Hyrja 3-5 fjali ku te shpjegohet qellimi i esese duhet te kesh shume kujdes ketu pasi kjo mban peshen e te gjithe esese.

  2.Zhvillimi pergjithsisht 3 paragrafe. eshte e rensishme q ne keto paragrafe te nxjerresh argumenta bindes dhe mjaft objektive kurrsesi nuk duhet te thuash per nje argument kjo eshte keshtu se un keshtu mendoj, argumentat duhet te jene te bazuara ne fakte.

  3. Permbjedhja ose konkluzioni- ketu ti shpreh mendimin tend per te gjitha argumentat e mesiperme. gabimi q behet ketu ne shumicen e rasteve eshte se shtojne argumenta te tjera te cilat kane nevoje te shtjellohen. ne kete etape kurrsesi nuk duhet te shtosh argumenta te tjere ato duhet te jene te ezauruara ne etapen e dyte.
  "I find that the harder I work, the
  more luck I seem to have."

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga UliseNesta Lexo Postimin
  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???
  Mjafton t'iu shmangesh thashethemeve dhe je ok me argumentet.
  Por qe ta fillosh - gjithesesi ta fillosh nga thashethemet. Argumentet pastaj dalin vet.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2008
  Postime
  530
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  kujdes te mos devijosh nga tema kryesore, ne 3 paragrafet e "trupit" te eses.
  evito perseritjen e te njejtave fjale apo fjali
  mos shkruaj per cfare skupton apo nuk di

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  kur kam shkruar esse argumentuese kam permendur ne "introduction" per cfare do flas, duke reprezantuar argumentin qe suportoj, dhe argumenti qe eshte kunder argumentit tim...parografi i dyte eshte evidenca dhe detajet e argumentit qe suportoj, parografi i tret, eshte evidencat dhe argumentet kunder cfare suportoj une...pastaj parografi i katert eshte konkluzioni....

  oh dhe para se te shkruaj introduction...mund te shkruash dhe "abstract" nese profesori/a e kerkon
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 6. #6
  Kuksjan_Forever Maska e Blerim London
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Atje ku nuk ta pret mendja ty!.
  Mosha
  33
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  shekulli moderrn dhe media audiovizive libri
  I love you not only for who you are,but for what I am when i'm with you!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2004
  Postime
  2,393
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  te duhet vetem nje gje: gjithcka
  imagine there's no countries...
  nje fjale, nje kuptim...
  :))))

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afėr kojshisė
  Postime
  228
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 6 postime
  Per te shkrue ese per cfaredo teme ke librin e Eseve dhe te meson gjithcka. Mesohu te punosh vete, se s'merret shkolla me kopje. Ose nderro profilin e jetes. Nuk bahet buka me miell "HUA". Shndet e mend asaj/atij qe do "Ese argumentuese".

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Citim Postuar mė parė nga UliseNesta Lexo Postimin
  kush mund te me ndihmoje : si te bej nje ese argumentuese ? si mun ta filloj si mund te vazhdoj ???
  Ja si mund te shkruash nje ese argumentuese.Duhet te ndjekesh kete radhe pune:

  Ne fillim percakto nje teme ;-p.sh Si t'i ndryshosh nenes tende nje opinion te keq qe ajo ka per nje miken tende.

  TEMA-Psh do qe t'i mbushesh mendjen nenes tende se shoqja jote nuk eshte ashtu si mendon ajo.

  2-PROPOZIMI-Duhet te propozosh nje ide qendrore ku do te mbeshtetesh idete e tjera.P.sh i propozon mamase qe ta njohe shoqen tende ashtu sic duhet.

  3-ARGUMENTET-Celesi kryesor i kesaj eseje jane argumentet e sjella nepermjet fakteve reale.Silli nenes dy-tre fakte qe nxjerrin ne pah cilesite e vajzes.Perdor edhe nje ton bindes dhe emocional.

  GJUHA-Perdor nje gjuhe te thjeshte dhe bindese.

  MBYLLJA-Ajo c'ka paraqite ne fillim si propozim,duhet ta shkruash me shkurt dhe me argumentues.P.sh ,duhet t'i mbushesh mendjes nenes tende se je ti ai qe humb nga ndarja me shoqen tende apo nga shoqerimi i mikes sate.

  Besoj se do te te vleje ky spjegim per nje ese argumentuese!Teta!

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pranvera bica pėr postimin:

  Esja (15-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė shkruaj nė ndarje NTFS
  Nga McKINLEY nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-06-2004, 17:48
 2. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 04:15
 3. Pėr Shqipėrinė
  Nga onchesmos nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58
 4. Te shkruaj...
  Nga SyntheticZero nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-08-2002, 19:32
 5. Per Shqiperine
  Nga onchesmos nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-05-2002, 16:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •