Close
Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 243
  1. #1
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375

    Dy natyrat e Krishtit, njerezorja dhe hyjnorja

    Mbasi ne nje teme tjeter filluam nje diskutim me toni77 , qe nuk ishte vendi i duhur po hap nje tem per kete qellime.

    I lutem mod. te ketij nenforumi qe perveq atyre qe jane serioze ne diskutim te mos lejohen shkrimet e tjerve sepse qdo teme po e humb efektin e vet duke share , ofenduar njeri tjetrin , dhe kjo nuk i ka hije nje shqiptari .

    Po filloj me te njejten pyetje qe e kam bere edhe ne temen tjeter por ketu shpresoj se do marr pergjigje me te madhe

    Si ka mundesi qe Zoti ti lutet vetes , dhe pse thuhet qe shpirti dhe trupi jane te pandare , kurse ne anen tjeter thuani qe njerzorja i lutet hyjnores qe ne kete rast i ndani ?

    Shpresoj ne nje debat te qet si na ka hije .

  2. #2
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Mbasi ne nje teme tjeter filluam nje diskutim me toni77 , qe nuk ishte vendi i duhur po hap nje tem per kete qellime.

    I lutem mod. te ketij nenforumi qe perveq atyre qe jane serioze ne diskutim te mos lejohen shkrimet e tjerve sepse qdo teme po e humb efektin e vet duke share , ofenduar njeri tjetrin , dhe kjo nuk i ka hije nje shqiptari .

    Po filloj me te njejten pyetje qe e kam bere edhe ne temen tjeter por ketu shpresoj se do marr pergjigje me te madhe

    Si ka mundesi qe Zoti ti lutet vetes , dhe pse thuhet qe shpirti dhe trupi jane te pandare , kurse ne anen tjeter thuani qe njerzorja i lutet hyjnores qe ne kete rast i ndani ?

    Shpresoj ne nje debat te qet si na ka hije .
    Xhamia, unė mendova qe do ta hapesh kėtė tem tek komunitei katolik keshtu qe mos te kemi nderhyrje, sidoqoftė pasi vėrej se edhe pse nuk mendojmė njėjtė je i sinēert. Per ata edhe ketu do tė debatojmė, por askujt tjeter nuk i shkruaj.

    Nė fillim, ajo qe unė kerkoj, dua nga ti tė di se; a beson ti qe njeriu a ėshtė mish, gjak dhe eshtra qe ka shpirtin. Dmth a ka njeriu shpirt apo jo?

    Pas kesa pergjigje mund te vazhdojmė.

    toni77
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  3. #3
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Xhamia, unė mendova qe do ta hapesh kėtė tem tek komunitei katolik keshtu qe mos te kemi nderhyrje, sidoqoftė pasi vėrej se edhe pse nuk mendojmė njėjtė je i sinēert. Per ata edhe ketu do tė debatojmė, por askujt tjeter nuk i shkruaj.

    Nė fillim, ajo qe unė kerkoj, dua nga ti tė di se; a beson ti qe njeriu a ėshtė mish, gjak dhe eshtra qe ka shpirtin. Dmth a ka njeriu shpirt apo jo?

    Pas kesa pergjigje mund te vazhdojmė.

    toni77
    Vet fakti qe jam besimtar i nje besimi ndryshe nga ti , me bene te besoj se njeriu ka shpirte dhe nje dite do jap llogari .

    Po une besoj qe njeriu ka shpirte.

    Une preferoje nje diskutim te hapur vetem me ata qe jane serioze , dhe pa fjale fyrse , sepse me siguri dhe ndokush tjeter dine me shum dhe deshirone ti ndaj me neve ate dituri ,qe shpresojme te ndihmoje .

  4. #4
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Vet fakti qe jam besimtar i nje besimi ndryshe nga ti , me bene te besoj se njeriu ka shpirte dhe nje dite do jap llogari .
    .

    Falemnderit per "kompliment" por unė vet fakti qe jam besimtar i nje besimi ndryshe nga ti nuk kam per qellim tė jap vlersime dhe paragjykime, por pergjigje dhe sqarime, aq sa mundemi dhe kete me sinēeritet.

    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Po une besoj qe njeriu ka shpirte.
    .
    Kėrkoj falje por per te filluar diēka duhet tė drejtohemi sepse tema ka filluar keshtu. Ka rendesi te veqantė dhe duhet tė shtroj disa pytje keshtu qe mund tė hapet rruga per debat lidhur me trupi dhe shpirtin.

    Shpirti qe ka njeriu, ėshtė i ndarė nė njeriun apo jo?
    Nėse vepron shpirti, vepron edhe trupi apo jo?
    Nėse flen (bie ne gjumė) trupi, flen edhe shpirti apo jo?
    Nėse vdes trupi, vdes edhe shpirti apo jo?

    toni77
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  5. #5
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Falemnderit per "kompliment" por unė vet fakti qe jam besimtar i nje besimi ndryshe nga ti nuk kam per qellim tė jap vlersime dhe paragjykime, por pergjigje dhe sqarime, aq sa mundemi dhe kete me sinēeritet.



    Kėrkoj falje por per te filluar diēka duhet tė drejtohemi sepse tema ka filluar keshtu. Ka rendesi te veqantė dhe duhet tė shtroj disa pytje keshtu qe mund tė hapet rruga per debat lidhur me trupi dhe shpirtin.

    Shpirti qe ka njeriu, ėshtė i ndarė nė njeriun apo jo?
    Nėse vepron shpirti, vepron edhe trupi apo jo?
    Nėse flen (bie ne gjumė) trupi, flen edhe shpirti apo jo?
    Nėse vdes trupi, vdes edhe shpirti apo jo?

    toni77
    Te njejtin qellim kam dhe une , me respekt dhe sinqeritet te te pyes dhe te kthej pergjigje pa paragjykime .

    Sa i perket pyetjes se pare une besoj qe shpirti dhe trupi jane nje deri ne qastin e vdekjes .

    Po besoj qe kur vepron trupi vepron dhe shpirti .

    Mbasi jane nje besoj qe shpirti se bashku me trupin fle , d.m.th pushone.

    Kur vdes trupi shpirti kalon ne nje gjendje tjeter , pra nuk vdes.

  6. #6
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Tash veq kemi orientimin e debatit, unė sė shpejti do tė postoj njė shkrim lidhur me Jezusin Njeri dhe Jezusin Zot. Mbi natyren njerzore dhe natyren hyjnore. Lidhur me vdekjen e natyres njerzore dhe pavdeksinė e natyres hyjnore e keshtu me radhė.

    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Sa i perket pyetjes se pare une besoj qe shpirti dhe trupi jane nje deri ne qastin e vdekjes .
    .
    Po eshte edhe besim i imi, mishi dhe shpirti janė tė pa ndarė, edhe pse nuk eshte vetem njė, prap mund te thuhet se janė njė pasi qe janė tė bashkuar dhe tė pa ndarė. Shpirti ėsht ai qe jep jeten mishit. Pa shpirt njeriu (trupi mish) vdes, por shpirti prap nuk vdes por ndahet nga tupi.


    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Po besoj qe kur vepron trupi vepron dhe shpirti .
    Edhe unė ashtu besoj. Shpirti qė ėshtė nė njeiun - i pa ndashem deri nė vdekje, vepron bashk me trupi. Ēdo veprim i trupit ėshtė veprim edhe i shpirtit, apo ēdo veprim i shpirtit, ėshtė veprim edhe i trupit. Por nuk duhet asesi tė anashkalohet realiteti se nuk ėshtė asnjėri vetem, nuk ėshtė njė, edhe pse duket ashtu. Shpirti dhe trupi janė tė bashkuar nė natyren njeri. Kjo quhet misherim i shpirtit - tė pa ndashem - nji natyre nė dukje por kurrsesi nuk ėshtė vetem njė!

    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Mbasi jane nje besoj qe shpirti se bashku me trupin fle , d.m.th pushone.
    .
    JO xhamia, shpirti nuk flen, shpirti nuk njef kohė as nuk lodhet, lodhja ndodhė nė gjymtyret e njeriut dhe ato kanė nevojė per pushim, ndersa shpirti nuk flen, ėshtė frymorė, nuk flen dhe eshte aktiv nė organizmin e njeriut. Ai ėshtė aktiv deri nė tė sosur tė botes. Poashtu edhe nuk vdes.

    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Kur vdes trupi shpirti kalon ne nje gjendje tjeter , pra nuk vdes.
    Shpirti prap qendron nė gjendje shpirtėrore - frymore, por ndahet nga trupi, nuk vdes as, ai nuk kalon ne gjendje tjeter, ajo gjendje shpirtėrore ėshtė e perjetshme, pra deri nė diten e gjyqit siq besojmė. Shpirt eshte dhe shpirt mbetet. As trupi nuk kalon ne gjendje te tjeter, ajo gjendje "pluher" eshte sepse trupi ashtu ėshtė dhe do tė mbetet, pra as trupi nuk e ndryshon gjendjen deri nė diten e gjyqit siq edhe besojmė. Pluher eshte dhe pluher mbetet.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  7. #7
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Tash veq kemi orientimin e debatit, unė sė shpejti do tė postoj njė shkrim lidhur me Jezusin Njeri dhe Jezusin Zot. Mbi natyren njerzore dhe natyren hyjnore. Lidhur me vdekjen e natyres njerzore dhe pavdeksinė e natyres hyjnore e keshtu me radhė.



    Po eshte edhe besim i imi, mishi dhe shpirti janė tė pa ndarė, edhe pse nuk eshte vetem njė, prap mund te thuhet se janė njė pasi qe janė tė bashkuar dhe tė pa ndarė. Shpirti ėsht ai qe jep jeten mishit. Pa shpirt njeriu (trupi mish) vdes, por shpirti prap nuk vdes por ndahet nga tupi.



    Edhe unė ashtu besoj. Shpirti qė ėshtė nė njeiun - i pa ndashem deri nė vdekje, vepron bashk me trupi. Ēdo veprim i trupit ėshtė veprim edhe i shpirtit, apo ēdo veprim i shpirtit, ėshtė veprim edhe i trupit. Por nuk duhet asesi tė anashkalohet realiteti se nuk ėshtė asnjėri vetem, nuk ėshtė njė, edhe pse duket ashtu. Shpirti dhe trupi janė tė bashkuar nė natyren njeri. Kjo quhet misherim i shpirtit - tė pa ndashem - nji natyre nė dukje por kurrsesi nuk ėshtė vetem njė!



    JO xhamia, shpirti nuk flen, shpirti nuk njef kohė as nuk lodhet, lodhja ndodhė nė gjymtyret e njeriut dhe ato kanė nevojė per pushim, ndersa shpirti nuk flen, ėshtė frymorė, nuk flen dhe eshte aktiv nė organizmin e njeriut. Ai ėshtė aktiv deri nė tė sosur tė botes. Poashtu edhe nuk vdes.



    Shpirti prap qendron nė gjendje shpirtėrore - frymore, por ndahet nga trupi, nuk vdes as, ai nuk kalon ne gjendje tjeter, ajo gjendje shpirtėrore ėshtė e perjetshme, pra deri nė diten e gjyqit siq besojmė. Shpirt eshte dhe shpirt mbetet. As trupi nuk kalon ne gjendje te tjeter, ajo gjendje "pluher" eshte sepse trupi ashtu ėshtė dhe do tė mbetet, pra as trupi nuk e ndryshon gjendjen deri nė diten e gjyqit siq edhe besojmė. Pluher eshte dhe pluher mbetet.

    Nje gje ta sqarojme ne fillime , nuk mirrem me studimen e fese , e me kete rast disa terme , ose disa kuptime munden me qen te pakuptimta per mua dhe nuk besoj se do vie merzi nese pyes per disa her rrethe te njejtes gje .

    Logjika ime e percepton shpirtin si diqka te nderlidhur me njeriun (trupin) deri ne momentet e fundit te jetes .

    Edhe une besoj se shpirti e leshon trupin ne momentin e vdekjes.

    Une nuk e mendova ne nje tjeter gjendje fizike kalimin e shpirtit nga trupi ne qastin e vdekjes . Shum ne rregull eshte qe shpirti , shpirt eshte dhe shpirt mbetet por kur largohet nga trupi i njeriut ai merr nje forme tjeter qe ne nuk e njohim.

    Me thuaj c'kupton ti me gjume ?

    Kam dhe nje pyetje tjeter : kur Maria ishte shtatzene a ka qen fryma e shejte (zoti) ne barkun e Marise ?

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Xhamia,
    sa per disa informata deshiroj te te udhezoj diqka; pikerisht per kete teme, esshte mire te kesh mundesi te studiosh (jo ta lexosh) por ta studiosh me vemendje; Platonin, Aristotelin mandej te arrish edhe me vone edhe tek Toma i Akuinit....
    ku shume shume ne menyre te perpikt ta spjegojne intersin tend mbi kete teme.

    edhe pse toni77 posa ka filluar ta shtjelloje mire kete teme.

    xhamia,
    per ti kuptuar mire keto krahasime - ndarje - ballafaqime te ketij realiteti, duhet te jeshe i disponuar me zemerqeltesi ti pranosh shtjellimet ok?!

    mos hi te humbesh kohe kot, (siq e kam pare ne temat e tua te meparshme, duke dekoncentruar veten dhe duke i krijuar vetes "armiq" ne tematika te tjera).

    mos u frymezo duke u nenshtruar sistemeve kolaterale, ose intereseve perkatese, te cilat nuk te lene te veprosh ne liri dhe menquri adeguate te mendjes sate.

    pra,
    eshte vetem nje keshill: JI VETVETJA OK.

    ti ke te drejt te jesh vetvetja.

    keto nuk jane tema teologjike (vetem teologjike) por jane tema filozofike dhe logjike.

    pune dhe debat te mbare.

    MOs lyp kundershtime dhe kundershtare, por miq debatues dhe mesues te denje.

    kerkoje ndjese per nderprerje
    .

  9. #9
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Mbasi ne nje teme tjeter filluam nje diskutim me toni77 , qe nuk ishte vendi i duhur po hap nje tem per kete qellime.

    I lutem mod. te ketij nenforumi qe perveq atyre qe jane serioze ne diskutim te mos lejohen shkrimet e tjerve sepse qdo teme po e humb efektin e vet duke share , ofenduar njeri tjetrin , dhe kjo nuk i ka hije nje shqiptari .

    Po filloj me te njejten pyetje qe e kam bere edhe ne temen tjeter por ketu shpresoj se do marr pergjigje me te madhe

    Si ka mundesi qe Zoti ti lutet vetes , dhe pse thuhet qe shpirti dhe trupi jane te pandare , kurse ne anen tjeter thuani qe njerzorja i lutet hyjnores qe ne kete rast i ndani ?

    Shpresoj ne nje debat te qet si na ka hije .

    Tė folesh nė kėtė temė, ėshtė vėshtir tė permbledhesh me ni shkrim, por, do tė perpiqna tė them thjesht dhe shkurt sa per tė dhėnė arsye besimit nė kėto qe ju keni pytur.

    Shumėher edhe nga miqt e mi si dhe nga anėtarėt e forumit janė paraqitur disa paqartesi lidhur me dy natyrat e Jezusit, ajo Hyjnore si dhe Njerzore!

    Unė si njė qytetar, person I njėjtė me tė gjithė njerėzit tjerė, por qe dalloj nė bindje. As nuk jam prift as nuk jam teolog, thjeshtė, njė person qe kam fitue bindjen se njeriu ka perardhjen – ėshtė krijesė e Zotit (Perendi) dhe qe gjithsesi duhet tė jetojmė nė kėtė botė tė bashkuar me Tė, dhe nė rast tė ndarjes nga kjo botė tė kthemei prap atij qe edhe I takojmė – ZOTIT.

    Tani duke kerkuar nė lutje, nė lexime dhe meditime, kam fituar bindjen dhe besimin nė Zotin. Besimi I im ėshtė se ZOTI ėshtė I Madherushem dhe madheria e Tij ėshtė nė veteveten e Tij e mbrenshme e pa ndarė. Ku nė mbrendsin – madherin e Tij shtė Shpirti qė ėshtė JETĖ – pavdeksiai-amshimi. ZOTI nuk ėshtė I kufizuar, Ai ėshtė I gjithpushtetshem dhe gjithpushtetshmeria e Tij gjithnjė ėshtė edhe nė madherinė e Tij qe ajo nenkupton edhe pandashmerinė e TIJ. Te gjitha ato qe janė nė madherinė e TIJ burojnė nga Shpirti-JETA I cili ėshtė I pandashem me Perendinė.


    Per mua Zoti ėshtė Jetė. Jeta ėshtė nė Zotin dhe secili qe ka jetė, ajo jetė buron nga Zoti.
    Jeta shumėher kuptohet apo trajtohet ndryshe nga ajo qe ėshtė. Por vet fjala Jetė nėnkupton diēka i gjallė I pa vdekshem, frymor-shpirt, qe ka gjalleri, qe ushqen gjalleri, JETĖ qe kurr nuk ka fund.

    Jeta-Shpirti nuk ėshtė e ndarė nga Zoti. KJo gjithnjė ėshtė nė mbrendėsinė-madherinė e Tij.

    Zotin, njeriu (ai qe don) e takon nė JEZUSIN. Duke perkur Jezusin njeriu Prek JETĖ qe eshte vet Zoti.


    Jezus Krishti ėshtė Zoti-Jeta qė u misherua.

    Nėse lexojmė Biblen, nė shumė raste Jezusin e takojmė tė pa ndashem me Perendinė.

    Jezusi veten e quajti edhe bir I njeriut, kjo ėshtė e vertetė sepse njerėzorja nuk e ndanė nga njeriu por qe lindja e Tij nuk ėshtė e zakonshme, njerzorja-Jezus lindi nga Virgjera Mari e jo si njerėzit e zakonshem-Adam.

    Ai e quajti veten bir I Hyjit, edhe kjo ėshtė e vertetė sepse Hyjnorja nuk endanė nga Hyji, Jezusi lindi nga Shpirti-Hyjnorja.

    Ai e quajti veten edhe rruaga, edhe kjo ėshtė e vertetė sepse shtegtimi dhe kalimi I tij nė mes tė dy realiteteve; njerėzore dhe hyjnore janė rrugė qe te drejton; nga njerėzorja nė hyjnore.

    Ai e quan veten e verteta, edhe kjo ėshtė e vertetė sepse; e verteta e Perendisė takohet dhe ėshtė nė realitetin Jezus.

    Ai e quan veten JETA, e kjo ėshtė edhe qellimi I ZOTIT. Njerzorja –njeriu-Adam, atė qė kishte humbur-Jeten, tani kjo Jetė u misherua nė natyren njeri-Jezus, njerėzores do tė jep Jetė me bollak, kėshtu qe njerėzorja e vdekshme neper mes Jezusit do tė shendrrohet nė Jetė.

    Tani pasi qe tema lidhet me vdekljen dhe jeten unė dua tė perqendrohna mė shumė tek Jeta.

    Vet Jezusi thot; “Unė jam rruga, e verteta dhe Jeta”!


    Si ka mundesi te jetė dikush tjeter JETA pos ZOTIT qe ėshtė JETĖ? Jo,askush. E pra, Jezusi kėtė e tha per vetveten!

    A e deshmoj Jezusi kėtė tė Vertetė?

    PO.

    SI?

    Sė pari dua tė kujtoj mrekullitė e Jezusit tė mbinatyrshme, ato janė shembull i mirė qe ato ngjarje tė mbinatyrshme qe udhėheqen nga pesoni Jezus nuk janė thjeshtė ngjarje tė zakonshme, janė ngjarje se vetem Zoti mund tė komandoj.

    Jezusi pos qe deklaroj, kėtė edhe e deshmoj. Ai e deshmoj edhe me vdekjen dhe ngjalljen eTij qe Ai vertetė ėshtė JETA. Dhe kush prek Jezusin prek Jeten.

    Per secilin njeri qe Jezusi ėshtė rruga, ai ėshtė nė rrugen qe te drejton tek JETA.
    Per secilin njeri qe Jezusi eshte everteta, ai ėshtė ne tė verteten qe tė afron tek JETA.

    Per secilin njeri qe Jezusi ėshtė Jeta, ai ėshtė nė JETĖ dhe per tė nuk ka vdekje.


    Tani dua tė marr shembullin Jezusi – Njeri.

    Sipas mėsimeve biblike Jezusi-Njeri ėshtė Adami i Dytė.

    "Kėshtu edhe ėshtė shkruar:
    ‘Njeriu i parė, Adami, u bė shpirt i gjallė;
    por Adami i fundit ėshtė Shpirt qė jep jetė.
    Por frymėrori nuk ėshtė mė parė, por pėrpara ėshtė natyrori, pastaj frymėrori.
    Njeriu i parė i bėrė prej dheu, ėshtė tokėsor;
    njeriu i dytė ėshtė Zoti nga qielli.
    Siē ėshtė tokėsori ashtu janė dhe tokėsorėt;
    dhe siē ėshtė qiellori, tė tillė do tė jenė edhe qiellorėt.”

    Lindja e Jezusit nuk ėshtė thjeshtė njė lindje sikurse ndodhė me pasardhesit e Adamit. Jezusi ėshtė frymėrori, nuk ėshtė tokėsor, ėshtė Jeta – Zoti.

    Ndersa ne asnjė shkrim nuk mohohet njerėzorja e Jezusit. Ai vertetė ishte Njeri.
    Njeri- Jezus ėshtė misherimi I Shpirtit tė amshuar – JETA.

    Mirpor, ajo qe shumher pyesin dhe ndoshta kan te drejtė tė pyesin ėshtė se; pse Jezusi ėshtė lutur, apo kujt iu ka lutur Jezusi!

    Nė asnjė shkrim nuk thuhet se Jezusi nuk ėshtė lutur Atit, nėse dikush thotė ai e ka gabim.

    Jezusi-njeri pra siē tham ėshtė Adami I dytė. Njerėzorja edhe pse ėshtė e pa ndarė me hyjnoren, sikurse nuk ėshtė I ndar as trupi I njeriut (I imi apo I yti) me shpirtin, duhej ti nenshtrohet hyjnores-Atit tė tij qė Jezusi posedon nė vetveten. Jezusi-njeri I lindur nga Shpirti dhe I pa ndarė me Shpirtin nuk e kufizoj Shpirtin as nė nji moment, Ai kėtė tė vertetė e deshmoj edhe atėher kur tha; “At, nėse do largoje kėtė nga unė, jo si dua unė por le tė bėhet vullneti I yt”. Dmth njerėzorja nuk vepron dhe nuk kufizon Hyjnoren. Njėzorja nenshtrohet hyjnores deri nė vdekje. Jezusi shumėher thotė se “Ati ėshtė nė mua” apo shumėher tha se “Ai qe ėshtė nė mua po krynė veprat”! Kjo do tė thotė se njerėzorja e Jezusit nuk kufizoj hyjnoren dhe te gjitha veprat e Jezusit janė vepra tė Hyjit por tė pa ndashme nė personin Jezus.

    Tė kthehemi pak tek shembulli njeri:
    Njeriu nė veveten e tij ka mishin – natyren njerėzore dhe shpirtin – natyren shpirtėrore! Prap janė tė pa ndashem dhe gjithqka vepron mishi eshte edhe veper e shpirtit, apo qka vepron shpirti ėshtė edhe veper e mishit.
    E tani nėse lutemi; ne nuk mendojmė se natyra njerėzore e perkufizon apo nė shumė raste e okupon shpirtin! Nėse jo, atėher natyra njerėzore – mishi duhet qe ti nenshtrohet shpirtit, shpirti I njeriut e udhėheq njeriun nė lutje. Kur lutesh nuk shef askė por gjithnjė je duke biseduar me dike! Kjo pra ėshtė se natyra jote njerėzore I lutet natyres shpirtėrore dhe I nenshtrohesh. Nuk I duket njeriut e qartė apo, njeriu as qe mendon kėtė realitet mbi vetveten, por, vertetė njerėzorja I nenshtrohet frymores, dhe frymorja ėshtė nė perngjasimin e Shpirtit-Perendi; dhe nepermes frymores ndigjohet lutja.

    Shembulli Jezus:
    Njerėzorja-Jezus lindi nga Shpirti-Hyjnorja
    Njerėzorja-Jezus siē thash nuk e perkufizon-Shpirtin-Hyjnoren dhe Ai vepron.
    Njerėzorja –Jezus ēdo veprim ėshtė e pa ndarė nė Shpirtin-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus udhėheqet nga Shpirti-Hyjnorja.
    Njėzorja-Jezus lutet dhe nenshtrohet –Shpirti-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus vdes, Shpirti-Hyjnorja nuk vdes por tani ngjallė Njerėzoren-Jezus dhe ngritė personin Jezus nė Hyji.

    Per kėtė edhe thuhet nė Bibel; “Prandaj edhe Hyji e lartėsoi tesėve dhe i dha emrin qė ėshtė mbi ēdo emėr qė nė Emer tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gjuhė i atyre qė janė nė qiell, nė tokė e nė nėntokė dhe ēdo gjuhė tė dėshmojė se: "Jezu Krishti ėshtė Zot! Nė nder tė Hyjit At"

    toni77
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    i nderuari toni77,
    ende nuk kam ra ne gjume, posa ia shkrova mikut me siper nje udhezim dhe nje keshille, e kam fjalen per xhamia, i cili ne shkrimet e tjera... eshte shume shume i ashper dhe aspak (ne disa raste i logjikshem), tani per tani menjeher u be i bute dhe po perdore stil tjeter te shrimit.
    por mire, eshte vendim i tije (ndoshta) por eshte ne tolerancen fetare, dhe po e tolerojme edhe ne.

    i nderuari toni77,
    i kam lexuar me vemendje shrimet e tua,
    jane shume shume te zorshme, jo per kah shrimim, por per kah permbajtja dhe thellesia e te kuptuarit.
    jo te gjithe i kuptojne shrimet e tua.
    sidomos ata qe nuk jane ne sintoni dhe ne harmoni me ate qka shkruan ti, sidomos ne kete teme delikate dhe konceptuale te rendesishme.
    po e shohe se filozofia e filozofeve te hershem, te Platonit, Aristotelit, Omerit, mandje Toma i Akuinit.... filozofia analitike.... e keshtu me radhe , ne konceptet e tua jane te SINTETIZUARA SHUME SHUME BUKUR.
    nuk di a do ti kuptoi miku im xhamia,????

    por sidoqofte, per keto tema jane shkruar shume shume libra.... pra, koncepti berthamor i shrimit tende qendron kjarte dhe mire.

    Ke bere nje krahasim te mire dhe esencial: ne veqanti sinteza e mendimit;
    ---------------------------------------------------------------------
    Njerėzorja-Jezus lindi nga Shpirti-Hyjnorja
    Njerėzorja-Jezus siē thash nuk e perkufizon-Shpirtin-Hyjnoren dhe Ai vepron.
    Njerėzorja –Jezus ēdo veprim ėshtė e pa ndarė nė Shpirtin-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus udhėheqet nga Shpirti-Hyjnorja.
    Njėzorja-Jezus lutet dhe nenshtrohet –Shpirti-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus vdes, Shpirti-Hyjnorja nuk vdes por tani ngjallė Njerėzoren-Jezus dhe ngritė personin Jezus nė Hyji.
    ----------------------------------------------------------------------

    Mund te te them lirisht: e tere kjo nuk eshte lehte te kuptohet nga gjithkush, sidomos nga ata qe nuk jane ne prospektive apo ne retrospektive te kesaj logjike.

    te pergezoj
    toni77

  11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Rroni01 pėr postimin:

    lace (06-11-2014)

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    xhamia

    ja nje njeri qe e shqyrton seriozisht realitetin. Flas per ty, xhamia!

    Kam lexuar shume postime te tua e kam pare nje perparim te madh.

    Nese ke kohe, te keshilloj qe t'i lexosh dy tema ne Komunitet katolik: "Jezu Krisht eshte Zot (Rm 10,9)" dhe "iniciacioni i krishtere". Esdhte kot qe te shkruajme gjithmone te njejta gje.

    Jane tema te veshtira e nuk kam arritur t'i bej me te tjeshta: por ti mund t'i kuptosh mire.

    Atje mund ta gjesh pergjigjen qe feja jone u jep pyetjeve te tua.

    Torrkerry

  13. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar mė parė nga ExTaSy Lexo Postimin
    Un e thash ate qka deshta ti thuaj q`te duash....
    Feja eshte nje menyre njohjeje,
    menyra me e forte dhe domethenese,
    sepse nepermjet fese
    arrihet deri ne kuptimin e plot te se vertetes:
    Hyji eshte gjithēka ne te gjithe!


    torrkerry
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga torrkerry : 20-04-2009 mė 05:47

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anėtarėsuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Per komente nuk e kam hap kete tem , dhe nuk me nevojiten as komplimentet e as verejtjet e askujte.

    Torrkey , Rroni nese keni diqka per te thene rrethe temes mund te inkuadroheni nese jo mos prisheni temen .
    xhamia,
    po shihet qe nuk paske nevoj as per komplimente e as per verejtje, sepse nuk po i pranoshe.
    por, eshte keshill per ty:
    ne qofte se don te flasesh per disa tema (kjo te vlen edhe gjate jetes, eshte rregull e domosdoshme), duhet te vehesh ne prospektive te pranosh dhe te analizosh te gjitha parimet dhe te gjitha qendrime.
    jo jo, ta shohesh realitetin ashtu siq don ti.
    del nga levorja dhe shihe realitetin me sy tjere.
    Lexo me siper, ose, studjo me mire, dhe vleresoje spjegimin filozofik te te qenurit njerzore dhe shpirterore - hyjnore, ok


    GJITHQKA QE LIND NGA NJERIU MISH ESHTE; GJITHQKA QE LINDE NGA ZOTI ESHTE SHPIRTE...
    - ke aftesi ta kuptosh kete??? se cka don te thote kjo?

  15. #14
    Veritas liberatis Vos
    Anėtarėsuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Kjo qe po ben ti o Rroni01, eshte njelloj sikur te mbushesh pusin me gjilpera.

    Ti Xhamia, je ne krize identiteti fetar keshtu qe po interesohesh kaq shume per krishterimin? Nqs e ben per kulture te pergjithshme, shfleto libra ashtu sic te keshilloj Rroni01, boll e lodhe dhe Tonin dhe te tjeret te te shpejgojne e te harxhojne kohen me ty.
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  16. #15
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    Kjo qe po ben ti o Rroni01, eshte njelloj sikur te mbushesh pusin me gjilpera.

    Ti Xhamia, je ne krize identiteti fetar keshtu qe po interesohesh kaq shume per krishterimin? Nqs e ben per kulture te pergjithshme, shfleto libra ashtu sic te keshilloj Rroni01, boll e lodhe dhe Tonin dhe te tjeret te te shpejgojne e te harxhojne kohen me ty.

    E ke gabim! Ai qe duhet te ruhet me se shumti eshte pikerisht Rroni01, sepse Kristologjia e tij eshte e dyshimte dhe e pasqaruar mire, mos te them krejtesisht e gabuar.

    Ja psh;


    Ke bere nje krahasim te mire dhe esencial: ne veqanti sinteza e mendimit;
    ---------------------------------------------------------------------
    Njerėzorja-Jezus lindi nga Shpirti-Hyjnorja
    Njerėzorja-Jezus siē thash nuk e perkufizon-Shpirtin-Hyjnoren dhe Ai vepron.
    Njerėzorja –Jezus ēdo veprim ėshtė e pa ndarė nė Shpirtin-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus udhėheqet nga Shpirti-Hyjnorja.
    Njėzorja-Jezus lutet dhe nenshtrohet –Shpirti-Hyjnorja.
    Njerėzorja-Jezus vdes, Shpirti-Hyjnorja nuk vdes por tani ngjallė Njerėzoren-Jezus dhe ngritė personin Jezus nė Hyji.


    Ketu te krijohet pershtypja, sidomos tek pjesa me bold, se Rroni flet sikur identiteti i Krishtit te ishte = nje trup njerezor plus, sic e shkruan ai, Shpirti-Hyjnorja.
    Nje kristologji e tille eshte krejtesisht e gabuar.

    Tek Krishti kemi Perendine Bir qe merr natyre njerezore (kjo = trup dhe fryme, si tek cdo njeri). Natyra hyjnore e Krishtit domethene nuk eshte prezenca e, sic e perdor Rroni, Shpirtit-Hyjnorja tek Krishti. Natyra hyjnore e Krishtit garantohet nga fakti se Ai qe u misherua eshte vete Perendia Bir. Nqs kemi nje Krisht qe vepron ne menyre te pandare nga Shpirti, kjo vjen pikerisht si rezultat se Krishti eshte vete Personi i Perendise Bir, qe garanton njeshmerine e veprimeve te natyres njerezore te Birit te Perendise me Shpirtin e Shenjte.

    Kur Krishti vdiq, nuk shtrohet fare pyetja, nese bashke me te vdiq, sic e perdor Rroni, Shpirti-Hyjnorja. Pikerisht nje ngaterrim i tille nga Rroni, te le te nenkuptosh se Rroni mund te mendoje se, sic e thote ai, Shpirti-hyjnorja luan ne Krishtin rolin qe luan fryma tek njeriu, e cila nuk vdes, kur njeriu vdes.
    Nqs eshte keshtu, eshte tejet gabim.

    Ajo qe quhet vdekja e Krishtit nuk eshte vecse ndarja e frymes njerezore te Krishtit nga trupi i tij njerezor per tre dite.
    Krishti vete si Person i Perendise Bir nuk vdiq as nuk mund te vdese.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 21-04-2009 mė 15:43

  17. #16
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Per forumistin Xhamia, une do te sjell nje shembull qe ia kam dhene nje te konvertuari ne mysliman i nje perendimori te bardhe, i cili mbante veshur madje veshje tipike arabo-myslimane, dhe i cili beri te njejten pyetje.

    Atij i thashe se pikerisht ai vete, duke qene nje i bardhe, po themi si shembull gjerman, paraqitej me veshje, po themi, arabe, nuk do te thoshte se ajo qe ishte e bardhe dhe gjermane tek ai behej arabe per shkak te rrobes, as rrobja tek ai nuk behej europiane per shkak se mbahej veshur nga nje i bardhe europian, por qe te dyja, europiania dhe arabja qendrojne te bashkuara tek i njejti person te dalluara nga njera tjetra, ashtu eshte dhe me dy natyrat e Krishtit.



    Perkufizimi zyrtar mbi dy natyrat e Krishtit eshte dhene ne vitin 451 pas.K, 106 vite para lindjes se Muhamedit ne Arabi, ne Koncilin e Kalkedonit, me kontributin e njohur te Papes se Romes Leo bazuar ne Traditen e gjalle = Shkrim i shenjte plus tradita gojore dhe e shkruar.
    Ai perkufizim do te ishte i pamundur po te perdorej parimi ore ore lule bore e Sola Scriptures se protestanteve dhe evangjelisteve. Sepse ne DHR nuk behet fjale direkte per natyrat e Krishtit as per se si jane te perkufizuara ato, gje qe do te thote qe po tu lihej evangjelisteve sot te perkufizonin natyrat e Krishtit duke u bazuar thjeshte mbi interpretime vargjesh biblike, do te kishim nje katrahure te kush e di se cfare lloji. Kjo dmth qe spiritualisht me protestantizmin krishterimi ka ecur ne regres jo ne evoluim sic mund te pelqeje te mendoje ndokush paralel me ligjet e natyres fizike.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 21-04-2009 mė 15:40

  18. #17
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    E ke gabim! Ai qe duhet te ruhet me se shumti eshte pikerisht Rroni01, sepse Kristologjia e tij eshte e dyshimte dhe e pasqaruar mire, mos te them krejtesisht e gabuar.

    Ja psh;






    Ketu te krijohet pershtypja, sidomos tek pjesa me bold, se Rroni flet sikur identiteti i Krishtit te ishte = nje trup njerezor plus, sic e shkruan ai, Shpirti-Hyjnorja.
    Nje kristologji e tille eshte krejtesisht e gabuar.

    Tek Krishti kemi Perendine Bir qe merr natyre njerezore. Natyra hyjnore e Krishtit domethene nuk eshte prezenca e, sic e perdor Rroni, Shpirtit-Hyjnorja tek Krishti. Natyra hyjnore e Krishtit garantohet nga fakti se Ai qe u misherua eshte vete Perendia Bir. Nqs kemi nje Krisht qe vepron ne menyre te pandare nga Shpirti, kjo vjen pikerisht si rezultat se Krishti eshte vete Personi i Perendise Bir, qe garanton njeshmerine e veprimeve te natyres njerezore te Birit te Perendise me Shpirtin e Shenjte.

    Kur Krishti vdiq, nuk shtrohet fare pyetja, nese bashke me te vdiq, sic e perdor Rroni, Shpirti-Hyjnorja. Pikerisht nje ngaterrim i tille nga Rroni, te le te nenkuptosh se Rroni mund te mendoje se, sic e thote ai, Shpirti-hyjnorja luan ne Krishtin rolin qe luan fryma tek njeriu, e cila nuk vdes, kur njeriu vdes.
    Nqs eshte keshtu, eshte tejet gabim.

    Ajo qe quhet vdekja e Krishtit nuk eshte vecse ndarja e frymes njerezore te Krishtit nga trupi i tij njerezor per tre dite.
    Krishti vete si Person i Perendise Bir nuk vdiq as nuk mund te vdese.

    Ti nuk ke lexuar shkrimin komlet si po duket, apo te ka kaluar neper sy pa e pa! Shkrimi eshte i imi e jo i rronit sikurse thua.

    Kur te duash dhe ku te duash te deshmoj se kjo qe thua lidhur me shkrimin ne fjalė hedhet posht nga e verteta qe ekziston.

    Per ndryshe per t'i dhėnė spjegim paqartesive qe ekzistojnė nė ty lidhur me shkrimin ne fjalė, mund te lexojsh kete rresht timin; "Njerėzorja –Jezus ēdo veprim ėshtė e pa ndarė nė Shpirtin-Hyjnorja". Kur them Shpirtin, ne mua nenkuptohet Hyjin. Ne anen tjeter Ai ishte edhe Njeri, per atė edhe besohet dhe quhet; Zot dhe Njeri. Ēka je ka don me thėnė nuk po te kuptoj.

    Per ndryshe trupi-njerėzorja - bota njerėzore nė Jezus, i nderuar vdiq dhe per atė edhe u misherua, bile vetem nepermes vdekjes u arrit ngadhnjimi. Pavarsisht se Krishti nuk vdiq.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 21-04-2009 mė 15:49
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  19. #18
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Dallimi eshte ne ate se une perdor gjuhen dhe terminologjine kishtare ne shkrimin tim, ndersa ti perdor nje gjuhe dhe terminologji individuale personale, bazuar mbi nje kuptim po individual personal deri diku te sakte por jo i gjithi.

  20. #19
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    Kjo qe po ben ti o Rroni01, eshte njelloj sikur te mbushesh pusin me gjilpera.

    Ti Xhamia, je ne krize identiteti fetar keshtu qe po interesohesh kaq shume per krishterimin? Nqs e ben per kulture te pergjithshme, shfleto libra ashtu sic te keshilloj Rroni01, boll e lodhe dhe Tonin dhe te tjeret te te shpejgojne e te harxhojne kohen me ty.
    Korcar nuk mendoj se je i denje per te percaktuar krizen apo jo sepse se pari nuk me njef fare , dhe nuk din per qka e kam hapur temen .

    Nese Toni ndjen lodhje nuk besoj se do te kishte filluar debatin , dhe do me kishte treguar me kohe , por nuk e ka bere nje gje te tille dhe nese ke diqka per temen je i ftuar te ndash , nese jo te uroj te kalosh bukur.

  21. #20
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Pershendetje toni

    Fillojme perseri sepse si duket Albo nuk ka bere transfere tek komuniteti katolik .

    Une parashtrova dy pyetje me nalt por si duket nuk i ke pare .

    Do ti them perseri :

    Qfare nenkupton me gjume ?

    Dhe kur Maria ka qen shtatezen a ka qen fryma e shejte (zoti) ne barkun e Marise ?

Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Referenca e burime historike
    Nga Kreksi nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 09-04-2015, 16:42
  2. Pėr dėshmitarėt e Jehovait
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
  3. Disa data historike
    Nga urtesia nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 12-10-2006, 13:47
  4. Ē'ėshtė Krishti?
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-07-2006, 17:18
  5. Kronologjia e ngjarjeve qė nga 360 para Krishtit deri mė sot.
    Nga ALBA nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 25-09-2005, 17:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •