Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 115

Tema: Numrat..!

  1. #1
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151

    Numrat..!

    Numrat

    Numrat qė ne i shkruajm nga (1,2,3,4…etj.) quhen numra arab, dhe dallojn nga numrat romak (I, II, III, IV…etj,).

    Por a e keni pyetur veten tuaj ndonjėher se pse numrat arab e kan kėtė form.
    Pra pse 1 ėshtė “njė”, pse 2 ėshtė “dy” etj.

    Cila ėshtė logjika e ketyre numrave gjegjsisht formes sė ketyre numrave.

    Ėshte shum e lehtė,
    Forma e tyre ėshtė, apo bazohet nė kende.

    Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh nė kohrat e vjetra, te themelimit tė ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.

    Emri:  numratttforumi.jpg

Shikime: 45991

Madhėsia:  21.3 KB

    Asnjėher nuk ėshtė von pėr tė mėsuar....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altruisti_ek84 : 18-04-2009 mė 05:35
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  2. #2
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Kendi i pare tek nr . i pare nuk eshte i vetem. Eshte edhe nje kend tjeter i gjere. Po keshtu edhe ne numrat e tjere. Pra thuaj ka x kendet me te vogla te kufizuara nga dy gjysmedrejteza.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Nje teori shume "plausible" por jo shume bindese.

    ajo vija e tepert tek "kemba" e numrit Shatate, si dhe ajo spiralja e tepert tek numri Nente,
    me duken artifica.

    Megjithate shume interesante.

  4. #4
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Kendi i pare tek nr . i pare nuk eshte i vetem. Eshte edhe nje kend tjeter i gjere. Po keshtu edhe ne numrat e tjere. Pra thuaj ka x kendet me te vogla te kufizuara nga dy gjysmedrejteza.
    GD pse ben si ata femijet harrakat, do patjeter ta thuash ti fjalen e fundit

    Mua me duket shume interesante dhe bindese, sme kishte vajtur mendja ndonjehere.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Epo e mete e profesionit , mbase. Ne themi gjithnje fjalen e fundit.

  6. #6
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Nje teori shume "plausible" por jo shume bindese.

    ajo vija e tepert tek "kemba" e numrit Shatate, si dhe ajo spiralja e tepert tek numri Nente,
    me duken artifica.

    Megjithate shume interesante.
    Poashtu edhe tek nr 8, nuk mendoj se ka dikush qė nr 8 e shėnon nė atė mėnyrė me qėllim qė tė formohen kėnde.
    Sui generis

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Action
    Anėtarėsuar
    20-11-2008
    Postime
    77
    Kete nuk e kam ditur.....

    Faliminderit per kete post me vlere.

  8. #8
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga RaPSouL Lexo Postimin
    Poashtu edhe tek nr 8, nuk mendoj se ka dikush qė nr 8 e shėnon nė atė mėnyrė me qėllim qė tė formohen kėnde.
    Me siguri keshtu ka qen ne fillim e me kalimin e kohes ka ardh deri te numrat qe kemi sot.

  9. #9
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    O Rapi, lere X-filesin ore se e ka per nga natyra ai te jete dyshues

    Shife mire djalin djalin qe ka hapur temen se c thote :

    Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh nė kohrat e vjetra, te themelimit tė ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.
    Pastaj normalisht si cdo gje tjeter ( gjuha e folur psh ), keto forma kane evoluar dhe jane bere me te thjeshta.
    Une se kuptoj pse e keni kaq te veshtire te thoni : Ore dale se shume interesante qenke kjo !

  10. #10
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Interesante.


    Dito.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    mendoj se munde te kete sherbyer kjo teori per tu krijuar numrat dhe duket shume bindese, sa kende aq eshte numri. Pastaj me kalimin e kohes ca forma ndryshuan por ne parim ato mbeten.
    Kjo ngjet me ate teorine e e mbledhjes se pluseve dhe minuseve. po e them pasi i perngjan temes.
    + edhe + = + sepse miku i mikut tim eshte miku im
    + edhe - = - sepse miku i armikut tim eshte armiku im
    - edhe + = - sepse armiku i mikut tim tim eshte armiku im
    - edhe - = + sepse armiku i armikut tim eshte miku im
    Edhe matematika eshte prire nga teoria

  12. #12
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Jo more, po qe je shprehur gabim ne kete punen e pluseve dhe minuseve:
    + edhe + = 2+
    - edhe += 0 (dhe inversi e njejta gje)
    - edhe - = 2-
    pra duhet ta korigjosh kete fjalen "edhe" me fjalen "shumezuar" dhe ne kete rast kjo pune e miqve eshte problem banal.

  13. #13
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    biles po e saktesoj nje cike duke shtuar qe pas gjithe ketyre plus-minuseve te perdorura ne veprimin "edhe" duhet te vihet nje nr. a qe i perket bashkesise se nr. racionale.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Jo more, po qe je shprehur gabim ne kete punen e pluseve dhe minuseve:
    + edhe + = 2+
    - edhe += 0 (dhe inversi e njejta gje)
    - edhe - = 2-
    pra duhet ta korigjosh kete fjalen "edhe" me fjalen "shumezuar" dhe ne kete rast kjo pune e miqve eshte problem banal.
    Jo more gabim e ke ti ose e ke keqkuptuar kete cka kam dasht me thane, sepse kjo qendron.

    nuk e kisha fjalen qe mbledhen direkt pluset e minuset sepse kjo nuk ekziston por ndermjet numrave dmth pluset e minuset mbledhen sikur ne rastet ne fjale:
    1+ (-1) eshte e barabarte me 1-1=0 sepse + edhe - = -.
    1-(-1) eshte e barabarte me 1+1=2 sepse - edhe - = +
    Besoj se e ke te qarte, cfare kam dashur te them. Ne ekuacionet matematikore te gjithe e dijne qe - edhe - japin +.

    Pastaj kete teori nuk e shpika e ka thene profesori i matematikes prof.dr. Ramadan Zejnullahu kur po spjegonte si behet qe dy minuse dmth - edhe - japin +

  15. #15
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    N q s ndonjeri ka shume njohuri per numrat , a mund te shpjegoje pak ne se perpjestueshmeria e numrave ka lidhje me teorine e matricave ku dhe vete percaktori i nje matrice a nuk do te ishte ekstension i kesaj perpejestueshmerie? Doja nje koment te lehte dhe te thjeshtesuar.
    P sh : nje matrice eshte nje tabele drejtkendeshe qe perman m (numra) rreshta dhe n (numra) shtylla.
    Kur behen veprime me matricat , ne fillim thuhet.: Perkufizim,,,,,,,,,,,,,pastaj mbledhje ,zbritje , shumezim etj. Pyetja qe doja te beja ishte ? A jane vetite e numrave , p ,sh ato qe na lejojne te bejme perkufizme te tilla , si tek shumezimi i matricave, ku cdo element i ri eshte rezultat i shumezimit dhe pastaj mbledhjes se e elementit te rreshtit dhe shtylles perkatese.
    Pra kush na lejon te bejme perkufizime te tilla, pasi ne shikim te pare mund te duket si nje kaprico e autorit. Besoj se eshte nje moment me i rendesishem se sa te mesosh permendesh ,rangun e matrices ,formulat e Kramerit apo metodat e Gauss-it.
    Gjeja me intereson shume! Po patet mundesi ndonje koment!
    La vida es un carnaval

  16. #16
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    per mendimin
    Ky ore bir, eshte manipulim aspak profesional nga ana jote , biles kalon edhe ne absurditet.
    Une nuk njoh prof. dr Ramadan Zejnullahu dhe megjithate e kam te veshtire te besoj qe ne fakultet paska profesore te tille mediokra (jam i bindur qe nuk ka por po e perdor ti si lecke kete person) qe i spjegojne studentit rregulla shumezimi te plus-minuseve dhe aq me pak ta spjegojne gabim duke e ngaterruar shumezimin me mbledhjen me ane te perdorimit te lidhezes shtuese "edhe" mes pluseve dhe minuseve.
    Je duke ngaterruar ti dhe profesori yt imagjinar shumezimin me mbledhjen dhe per kete ndjej keqardhje.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    per mendimin
    Ky ore bir, eshte manipulim aspak profesional nga ana jote , biles kalon edhe ne absurditet.
    Une nuk njoh prof. dr Ramadan Zejnullahu dhe megjithate e kam te veshtire te besoj qe ne fakultet paska profesore te tille mediokra (jam i bindur qe nuk ka por po e perdor ti si lecke kete person) qe i spjegojne studentit rregulla shumezimi te plus-minuseve dhe aq me pak ta spjegojne gabim duke e ngaterruar shumezimin me mbledhjen me ane te perdorimit te lidhezes shtuese "edhe" mes pluseve dhe minuseve.
    Je duke ngaterruar ti dhe profesori yt imagjinar shumezimin me mbledhjen dhe per kete ndjej keqardhje.
    Une deri me tani nuk gabova asgje. Dikush e quan mbledhje e dikush shumezim te plus minuseve, sepse ne fakt nuk eshte as njera as tjetra, sepse plus minuset nuk jane numra pra. Dhe une kete lloj teorie e dhash siq e kam degjuar nga profesori i cili ka qene edhe dekan e fakultetit matematiko natyrore ne prishtine. Nuk e thash une se ky eshte nje spjegim shkencore, askund nuk thash qe ky eshte nje ligj, por ky eshte thjesht nje spjegim racional qe mendja e njeriut te munde ta kuptoj pse - edhe - bejne +. Dmth me vjen keq qe dola jashte temes se numrave dhe po ta shohin te nevojshme moderatoret munde ta fshijne, dhe ky spjegim e them qe nuk eshte ndonje ligj shkencore, thjeshte nje arsyetim logjik.

    Thjesht mendoj qe ska me teper nevoje per debat, po te pelqeu ky arsyetim pranoje, po nuk te pelqeu mos e prano, kjo eshte nje gje subjektive pikerisht siq jane edhe tema e numrave me kende larte dhe skemi te bejme fakte, prandaj debatet jane te kota sepse nuk kane mundesi argumentimi.

    Pershendetje

  18. #18
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Po si ore nuk gabove? Shikoje mire treshin ; ka kater kende ( duke perfshire edhe kendin e gjere ne qender) , dhe jo tre.Kurse 9-ta dhe 6-ta jane" konfiguruar" ndryshe! Shtesat ne fund ,poshte,majtas , qe i jane bere 5-es, dhe 9-es, mund te ishin edhe te pa nevojshme. Po ashtu ,mbeshtetja e kembes, ne fund te 7-es!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 18-04-2009 mė 12:21
    La vida es un carnaval

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
    Une deri me tani nuk gabova asgje. Dikush e quan mbledhje e dikush shumezim te plus minuseve, sepse ne fakt nuk eshte as njera as tjetra, sepse plus minuset nuk jane numra pra. Dhe une kete lloj teorie e dhash siq e kam degjuar nga profesori i cili ka qene edhe dekan e fakultetit matematiko natyrore ne prishtine. Nuk e thash une se ky eshte nje spjegim shkencore, askund nuk thash qe ky eshte nje ligj, por ky eshte thjesht nje spjegim racional qe mendja e njeriut te munde ta kuptoj pse - edhe - bejne +. Dmth me vjen keq qe dola jashte temes se numrave dhe po ta shohin te nevojshme moderatoret munde ta fshijne, dhe ky spjegim e them qe nuk eshte ndonje ligj shkencore, thjeshte nje arsyetim logjik.

    Thjesht mendoj qe ska me teper nevoje per debat, po te pelqeu ky arsyetim pranoje, po nuk te pelqeu mos e prano, kjo eshte nje gje subjektive pikerisht siq jane edhe tema e numrave me kende larte dhe skemi te bejme fakte, prandaj debatet jane te kota sepse nuk kane mundesi argumentimi.

    Pershendetje
    Do kisha deshiruar shume qe ti te mos ishe shprehur gabim dhe te mos kishte ardhur puna gjer aty sa te coroditeshe fare dhe te mos beje nje dallim te thjeshte: qe - ose + mund te sherbeje edhe si veprim edhe si shenje. Per me teper , hutimi jot i pafajshem (them keshtu sepse fajin e kane ata qe te kane mesuar matematiken dhe nese ke qene ndonjehere per matematike , atehere eshte kulmi) arrin gjer aty sa tashme nuk deshiron te permiresosh konceptet qe me vjen keq nese ti quaj edhe primitive e per me teper te gabuara.
    (-) si shenje perfaqeson numrin -1 , po keshtu edhe shenja (+) perfaqeson numrin +1.
    Lidhesa "edhe" eshte lidhes shtuese dhe ne matematike merr direkt kuptimin shtues dhe shtesa me simbol ne matematike shenohet (+) dhe mes dy numrave ose shprehjeve i themi veprim mbledhes.
    Kur perpiqesh te me sqarosh me shembullin : 1- (-1) = 2 , ti e merr minusin si akt matematik dhe jo si shenje sic gabimisht e perkthen ne rastin: - edhe - = +.
    Prandaj tregohu i sjellshem dhe prano verenjtet me gjakftohtesi. Analizoi ato vete dhe mos me detyro mua te ul nivelin tim duke te spjeguar matematiken e klases se katert.
    Te sakta jane :
    (+) x (+) = (+)
    (+) x (-) = (-)
    (-) x (+) = (-)
    (-) x (-) = (+)

    Kalofsh kendshem!

  20. #20
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga brandon Lexo Postimin
    N q s ndonjeri ka shume njohuri per numrat , a mund te shpjegoje pak ne se perpjestueshmeria e numrave ka lidhje me teorine e matricave ku dhe vete percaktori i nje matrice a nuk do te ishte ekstension i kesaj perpejestueshmerie? Doja nje koment te lehte dhe te thjeshtesuar.
    P sh : nje matrice eshte nje tabele drejtkendeshe qe perman m (numra) rreshta dhe n (numra) shtylla.
    Kur behen veprime me matricat , ne fillim thuhet.: Perkufizim,,,,,,,,,,,,,pastaj mbledhje ,zbritje , shumezim etj. Pyetja qe doja te beja ishte ? A jane vetite e numrave , p ,sh ato qe na lejojne te bejme perkufizme te tilla , si tek shumezimi i matricave, ku cdo element i ri eshte rezultat i shumezimit dhe pastaj mbledhjes se e elementit te rreshtit dhe shtylles perkatese.
    Pra kush na lejon te bejme perkufizime te tilla, pasi ne shikim te pare mund te duket si nje kaprico e autorit. Besoj se eshte nje moment me i rendesishem se sa te mesosh permendesh ,rangun e matrices ,formulat e Kramerit apo metodat e Gauss-it.
    Gjeja me intereson shume! Po patet mundesi ndonje koment!
    Vertete me vjen mire qe matematiken e meson me logjike. Tek matricat nuk duken logjikisht te prekshme vetem vetite si shumezimi, mbledhja apo zbritja apo cilesimi i percaktorit. Pra keto duken si koncepte qe nuk rrjedhin logjikisht. Por p.sh. shihet qarte se gjate shumezimit te matricave nuk mund te shumezojme nese nr. i shtyllave te matrices se pare nuk eshte i njejte me nr te rrjeshtave te matrices se dyte. Pra mund te jene nxjerre me marreveshje ose ata qe kane perfunduar fakultetin e matematikes mund ta sqarojne hollesisht. Ne qe kemi bere nje matematike me te reduktuar nga ata mund te themi keto qe mundemi. Formulat Kramer apo metoda e Gausit jane , besoj logjikisht te prekshme nese i marim te mireqena te parat.
    Kalofsh kendshem!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Mbyllen numrat e aparateve celulare kondrabande!
    Nga YaSmiN nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 09:05
  2. Numrat e turpshem ne Bote !!
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 01:20
  3. QBASIC: numrat natyral qe pjestohen me tre
    Nga Gepardi nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 05-02-2004, 17:07
  4. BIBLA: Numrat & Apokalipsi
    Nga Eni nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 02-07-2002, 05:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •