Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 115 prej 115

Tema: Numrat..!

  1. #101
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
    Me duket se tema ishte per historikun e numrave, dhe jo per te shpalosur dijet matematikore te forumsave.
    E atehere!?!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #102
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Jo per gje por duke lexuar keto ligjet matematikore, fillova te dyshoj pak, dhe kur shkova ne bace mblodha ca domate dhe kastraveca, e thash me mendje po ti mbledh domatet me kastravecat perfundimi do dali=DOMAVEC apo po ti mbledh kastravecat me domatet do me dali Kastradom, po e le fare se shum te thella qenkan keto pune, pastaj do vij Dariusi e do ti shkuli te gjitha domatet e kastravecat e ti hudhi te koshi i forumit, pastaj do thot me vete se numurimi i domateve dhe kastravecave na kish ngel pa bo ke forumi i shkences.
    eeeeeeeeeeeee
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 26-09-2011 mė 18:07

  3. #103
    Nuk merrem me ortikulturen dardajan . Sidoqofte ndonese tema eshte per historikun e numrave, diskutimi mbi to dhe nderthurja me debate matematikore eshte mese e pritshme. Nenforumi i shkences duhet te stimuloje diskutime te tilla neper te gjitha temat qe permban. E shoh dicka pozitive dhe me interes dhe per lexuesit qe gjithmone mund te mesojne dicka nga ata qe kane njohurine per ta ndare me te tjeret. Ajo qe une nuk bie dakort eshte gjuha paksa e ashper ne debat dhe fyerjet apo ofendimet qe padashur (jam i sigurt qe asnjera pale ska per qellim perdorimin e nje gjuhe vulgare) behen pjese e diskutimit. Ka momente qe te gjithe e humbasim pak qetesine dhe mund ta leshojme gojen. Ska njeri perfekt. Mjafton qe debati te kaloje perseri ne shinat e normales.

  4. #104
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Mire bere qe nderhyre por nuk po flisnim per rezultatin numerik po per rezultantėn veprimore.
    Edhe [5 - 3 ] te jep [2], dhe aniqe rezultati te ngel pozitiv -kjo s'do te thote se ke bere mbledhje!
    Rezultati s'erdh si pasoje e mledhjes, por e zbritjes. Andaj dhe qeshtja ne diskutim nuk kishte, as nuk ka ndonje varshmeri nga parashenja perfundimtare e rezultatit.
    Po por po harron se ketu po perdor tri shenja (+5) - (+3) = 2





    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin

    N pa[-], me[+] N = pa[-] //kemi bere [zbritje] - + = -;
    N me[+], pa[-] N = pa[-] //kemi bere [zbritje] + - = -;
    N pa[-], pa[-] N = me[+] //kemi bere [mbledhje] - - = +;
    N me[+], me[+] N = me[+] //kemi bere [mbledhje] + + = +;


    Per ta bere akoma me shqip:

    hiq biq = hiq;
    biq hiq = hiq;
    hiq hiq = biq;
    biq biq = biq;
    Te gjitha rastet tjera jane krasniq, apo vetem merrehiq te ketyre qe dhame.
    Pra, redundante...

    Ajo qe po thoja ne postet paraprirese, eshte se ai qe nuk sheh ate qe ka parasysh, -ate qe e ka mbrapasysh, e ka me te ndier; -qe do te thote se flet me te degjuar apo permendesh. Andaj dhe eshte e kote t'ia ilustrosh dhe t'ia vesh gjerat perpara papushim.

    ---summary---

    Operacionet prodhuese nuk kane asnje lidhje me ato sumare qe po diskutoheshin ketu.

    Dhe kur Mendimi po thoshte se [figurativisht]: "Ne Shqiperi flitet shqip", nuk ka vend askush te hidhet dhe ti thote: "Jo or mik, qenke lajthitur fare sepse ne Angli flitet anglisht!".

    Kurse keto me te kuqe te citimi dyt thjesht nuk egzistojn, nese nuk don ti shenosh 'n' atehere duhet ti shenosh minimum 3 vlera pra keshtu:

    + + + = +

    + + - = -

    - + - = -

    - + + = +

    + - + = -

    + - - = +

    - - + = -

    - - - = +


    Gjdo rast tjeter nuk egziston.

    Jam ne drek nuk kam kohe te zgjerohem por ne mbramje do ta mar shembullin me borgjin klm.
    Nothing comes from nothing

  5. #105
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga G.D
    Jo more, po qe je shprehur gabim ne kete punen e pluseve dhe minuseve:
    + edhe + = 2+
    - edhe += 0 (dhe inversi e njejta gje)
    - edhe - = 2-
    pra duhet ta korigjosh kete fjalen "edhe" me fjalen "shumezuar" dhe ne kete rast kjo pune e miqve eshte problem banal.
    Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
    Jo more gabim e ke ti ose e ke keqkuptuar kete cka kam dasht me thane, sepse kjo qendron.

    nuk e kisha fjalen qe mbledhen direkt pluset e minuset sepse kjo nuk ekziston por ndermjet numrave dmth pluset e minuset mbledhen sikur ne rastet ne fjale:
    1+ (-1) eshte e barabarte me 1-1=0 sepse + edhe - = -.
    1-(-1) eshte e barabarte me 1+1=2 sepse - edhe - = +
    Besoj se e ke te qarte, cfare kam dashur te them. Ne ekuacionet matematikore te gjithe e dijne qe - edhe - japin +.

    Pastaj kete teori nuk e shpika e ka thene profesori i matematikes prof.dr. Ramadan Zejnullahu kur po spjegonte si behet qe dy minuse dmth - edhe - japin +
    Po lexoni postimin origjinal ore, se late nam duke gjetur budallalleqe per te komentuar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 27-09-2011 mė 08:30

  6. #106
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    kjo teme ka marre nje drejtim teper qesharak,

    o rrushi, po mire ma shpjego nje cike, ne nje vend thua:
    (+5) - (+3) = 2

    kurse me poshte e pergjitheson si:
    + - + = -

    qe nuk mund te pergjithesohet se varet nga vlera e numrave:
    (+5) - (+3) = +2
    (+3) - (+5) = -2



    e kuptova une gabim ate qe po kerkoni te na shpjegoni?
    me siguri do e kem keqkuptuar une se ska mundesi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 27-09-2011 mė 09:05

  7. #107
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Po por po harron se ketu po perdor tri shenja (+5) - (+3) = 2
    REDUNDANCE
    Kurse keto me te kuqe te citimi dyt thjesht nuk egzistojn, nese nuk don ti shenosh 'n' atehere duhet ti shenosh minimum 3 vlera pra keshtu:

    + + + = +

    + + - = -

    - + - = -

    - + + = +

    + - + = -

    + - - = +

    - - + = -

    - - - = +


    Gjdo rast tjeter nuk egziston.

    Jam ne drek nuk kam kohe te zgjerohem por ne mbramje do ta mar shembullin me borgjin klm.
    HAHAHAHA
    Faleminderit shume per humorin. Mos harro pra qe kah te hash dreke, te hash dreke,te hash dreke,te hash dreke,te hash dreke, se mund ndodhe qe ngelesh pa ngrene, kete po thua ti. Do e kem parasysh lol.
    HAHAHAA
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #108
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    kjo teme ka marre nje drejtim teper qesharak,

    o rrushi, po mire ma shpjego nje cike, ne nje vend thua:
    (+5) - (+3) = 2

    kurse me poshte e pergjitheson si:
    + - + = -

    qe nuk mund te pergjithesohet se varet nga vlera e numrave:
    (+5) - (+3) = +2
    (+3) - (+5) = -2



    e kuptova une gabim ate qe po kerkoni te na shpjegoni?
    me siguri do e kem keqkuptuar une se ska mundesi.
    Kthehu te posti 97 e kam thene kete qe ke analizu ti, aty i kam shenu me '?' ku mvaret rexultati prej vlerave te numrave, kurse te shkrimi qe me ke citu i kam shenu sipas botkuprimit te Baptis sepse aj kishte deshire ku ka zbritje me shenu me '-' (pra '?' zevendova me '-') dhe ku ka mbledhje shenova me '+' pamvarsisht rezultatit.







    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    REDUNDANCE
    Kete pohova ne shkrimin e pare.

    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    HAHAHAHA
    Faleminderit shume per humorin. Mos harro pra qe kah te hash dreke, te hash dreke,te hash dreke,te hash dreke,te hash dreke, se mund ndodhe qe ngelesh pa ngrene, kete po thua ti. Do e kem parasysh lol.
    HAHAHAA
    Me dner qofsh, me pelqeu si je shpreh sepse si duket nuk pate pergjigje e ja fute gazit dhe kete duhet ta keshe mesuar nga Japonezet ndryshe ska mundesi.

    Tash per temen pse nuk me thua cka ke dasht me shprehe me keto me posht edhe pse un po te kuptoj.

    - + = -

    + - = -

    - - = +

    + + = +

    Kurse te kjo - - = + prap '-' eshte dasht te jete sepse edhe pse kemi mbledhje, eshte mbledhje negative dhe rezultati del '-', ne kto raste mbledhe po ka vetem te njera + + = +, pra '-' po fiton 3 me 1 ''absurde'' gjithnje sipas perllogaritjeve te botkuptimit tend.

    Ato qe ke shenu ti kishin me qene mese te skata vetem me nje kusht po te kishin pas nga nje '*' ne mes ndryshe nuk kan kuptim.
    Nothing comes from nothing

  9. #109
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin

    .....
    Tash per temen pse nuk me thua cka ke dasht me shprehe me keto me posht edhe pse un po te kuptoj.

    - + = -

    + - = -

    - - = +

    + + = +

    Kurse te kjo - - = + prap '-' eshte dasht te jete sepse edhe pse kemi mbledhje, eshte mbledhje negative dhe rezultati del '-', ne kto raste mbledhe po ka vetem te njera + + = +, pra '-' po fiton 3 me 1 ''absurde'' gjithnje sipas perllogaritjeve te botkuptimit tend.

    Ato qe ke shenu ti kishin me qene mese te skata vetem me nje kusht po te kishin pas nga nje '*' ne mes ndryshe nuk kan kuptim.
    Jo mer nuk ka thene ashtu, po ju dini vetem me pa dhe jo me lexu.

    - + = - (Humba me Milon, Fitova me Zylon)= Fitores i ZBRES "-" Humbjen
    + - = - (Fitova me Milon, Humba me Zylon= Fitores i ZBRES "-" Humbjen
    - - = + (Humba me Milon, Humba me Zylon)= Te dy Humbjet i MBLEDH "+"

    e me radhe.

  10. #110
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Kthehu te posti 97 e kam thene kete qe ke analizu ti, aty i kam shenu me '?' ku mvaret rexultati prej vlerave te numrave, kurse te shkrimi qe me ke citu i kam shenu sipas botkuprimit te Baptis sepse aj kishte deshire ku ka zbritje me shenu me '-' (pra '?' zevendova me '-') dhe ku ka mbledhje shenova me '+' pamvarsisht rezultatit.

    Kete pohova ne shkrimin e pare.
    Hahahahaha, eshte pergjegj posti 97 edhe e ke pa qe sje kurrkund aty, atash te shohim cka po thua.
    Me dner qofsh, me pelqeu si je shpreh sepse si duket nuk pate pergjigje e ja fute gazit dhe kete duhet ta keshe mesuar nga Japonezet ndryshe ska mundesi.

    Tash per temen pse nuk me thua cka ke dasht me shprehe me keto me posht edhe pse un po te kuptoj.

    - + = -

    + - = -

    - - = +

    + + = +

    Kurse te kjo - - = + prap '-' eshte dasht te jete sepse edhe pse kemi mbledhje, eshte mbledhje negative dhe rezultati del '-', ne kto raste mbledhe po ka vetem te njera + + = +, pra '-' po fiton 3 me 1 ''absurde'' gjithnje sipas perllogaritjeve te botkuptimit tend.
    2--2= per ty po bekan -2 a -4 a sa the
    se spo merresh vesh se pas buke qenke me humor akoma me te larte

    nuk bejne as -2 as -4 as -0 as x y
    po fiks 4.
    Se po bane qysh the ti, mjer ai njeri qe do ia mbash hesapet.

    Ato qe ke shenu ti kishin me qene mese te skata vetem me nje kusht po te kishin pas nga nje '*' ne mes ndryshe nuk kan kuptim.
    Hahahahaha
    humorist i mire po matematike elementare nuk po dike. Kur te mesosh me mbledhe e me zbrite kalojme te perrallat me shumzim e pjestim. Por per tani ke ngel.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #111
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Hahahahaha, eshte pergjegj posti 97 edhe e ke pa qe sje kurrkund aty, atash te shohim cka po thua.

    2--2= per ty po bekan -2 a -4 a sa the
    se spo merresh vesh se pas buke qenke me humor akoma me te larte

    nuk bejne as -2 as -4 as -0 as x y
    po fiks 4.
    Se po bane qysh the ti, mjer ai njeri qe do ia mbash hesapet.



    Hahahahaha
    humorist i mire po matematike elementare nuk po dike. Kur te mesosh me mbledhe e me zbrite kalojme te perrallat me shumzim e pjestim. Por per tani ke ngel.

    Hilegji i madh je ti sepse dyshin e vendose perpara - por keto rofe nuk te shiten te un, kur nuk jan numrat prezent kush dreqin e din se ku do ti vendosesh.

    Ti e ke shenu keshtu 2--2= 4
    Kurse un ta kam dhene te shkrimi 97 keshtu: n - (-n) = n ku pe shef dallimin.

    Pra kthehu e citoj gabimet nese mundesh me gjet tek shkrimi 97 mos perdor metoden Japoneze.

    Tash te kjo 2--2= 4 ti si duket qenke i uritur sepse po sa e ke ngrene nje + kete +2--2= 4 pra

    -- = + nuk ka kuptim, kurse

    +-- = + ka kuptim.
    Nothing comes from nothing

  12. #112
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Hilegji i madh je ti sepse dyshin e vendose perpara - por keto rofe nuk te shiten te un, kur nuk jan numrat prezent kush dreqin e din se ku do ti vendosesh.

    Ti e ke shenu keshtu 2--2= 4
    Kurse un ta kam dhene te shkrimi 97 keshtu: n - (-n) = n ku pe shef dallimin.

    Pra kthehu e citoj gabimet nese mundesh me gjet tek shkrimi 97 mos perdor metoden Japoneze.

    Tash te kjo 2--2= 4 ti si duket qenke i uritur sepse po sa e ke ngrene nje + kete +2--2= 4 pra

    -- = + nuk ka kuptim, kurse

    +-- = + ka kuptim.
    hajt bre se e dijme qe e ke gjuhen si te grave mos u zgjat me se kjo ka marre fund ne njeqind menyra
    gjej dikend tjeter
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #113
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Rrushi_CH Lexo Postimin
    Hilegji i madh je ti sepse dyshin e vendose perpara - por keto rofe nuk te shiten te un, kur nuk jan numrat prezent kush dreqin e din se ku do ti vendosesh.

    Ti e ke shenu keshtu 2--2= 4
    Kurse un ta kam dhene te shkrimi 97 keshtu: n - (-n) = n ku pe shef dallimin.

    Pra kthehu e citoj gabimet nese mundesh me gjet tek shkrimi 97 mos perdor metoden Japoneze.

    Tash te kjo 2--2= 4 ti si duket qenke i uritur sepse po sa e ke ngrene nje + kete +2--2= 4 pra

    -- = + nuk ka kuptim, kurse

    +-- = + ka kuptim.

    Si del kjo qė kam shėnuar nė bold ?

    n - (-n) = n ?
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  14. #114
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
    Si del kjo qė kam shėnuar nė bold ?

    n - (-n) = n ?
    Behet mbledhje midis dy numrave.

  15. #115
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Kohet e fundit nje rrjedhje e re ngjarjesh i shikon numrat prime si "konkuistatore" te skenes ne boten e pameshirshme dhe te piste te tregetise nderkombetare. Ata nuk ngelen me si kuriozitete te mbyllura ne katedrat e matematikes.Ne vitet 70' tre shkencetare, Rivest, Shamir dhe Adleman e trasformuan kerkimin e numrave prime ,nga nje loje e praktikuar ne boten akademike ne nje seri aplikimesh komerciale., duke shfrytezuar zbulimet e Fermat (Fermait),ne shekullin 17, dhe gjetur nje menyre per te perdorur numrat prime per mbrojtur kartat tona te kreditit kur udhetojne ne qendrat komerciale ne merkaton globale.Per te ruajtuar sigurine e tranaksioneve u besohet numrave prime me rreth 100 shifra...
    Siguria e tranaksioneve rrjedh nga veshtiresia e gjetjes se "distances" numerike qe ndan numrat prim dhe sekuenca e shfaqjes se tyre, faktorizimit te tyre dhe vetite e numrave prime dhe" sahatet llogarites" te shpikur nga Gauss. Nuk behet fjale per nje ore materiale,por per nje ide te Gauss-it.
    (N q s ne fushen e nje ore , ne vend te 12 oreve, shenojme 4 ,p sh , cdo mumer prim i pjestuar me 4 , jep si mbetje 1, dhe kjo eshte dhe hipoteza e Fermat , ku sahati llogarites i Gauss-it do te shenonte 1, infinit here. dhe ka infinit numra prim qe te pjestuar me 4 ,japin si mbetje 1, .........5,13, 17 ,29...... 5:4 -> mbetja 1 , 13: 4 -> ( 4x3=12 ) , 13-12= mbetja 1 , ........dhe keshtu me radhe)))
    Sistemi i sigurimit eshte pagezuar me RSA ,me inicialet e mbiemrave te shpikesve te tij, dhe perdoren me miliona numra prime per te mbrojtur boten e tregetise elektronike.
    La vida es un carnaval

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema tė Ngjashme

  1. Mbyllen numrat e aparateve celulare kondrabande!
    Nga YaSmiN nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 09:05
  2. Numrat e turpshem ne Bote !!
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 01:20
  3. QBASIC: numrat natyral qe pjestohen me tre
    Nga Gepardi nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 05-02-2004, 17:07
  4. BIBLA: Numrat & Apokalipsi
    Nga Eni nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 02-07-2002, 05:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •