Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 115

Tema: Numrat..!

  1. #21
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622

    Cool

    Isha gati duke te pyetur. Flm ,per pergjigjen!
    I kam bere dikur, por thjesht ,po u hidhja nje sy keto dite. Por me sa mba mend edhe ne shkolle nuk eshte thene! Pikerisht , tek numri i barabrte i rreshtave dhe shtyllave e kisha fjalen , dhe me shume tek marreveshja dhe perkufizimi. Pse duhet bere marreveshja pikerisht ne ate menyre , dhe jo tjeter, ? Ka ndonje rregull empirik qe u korrespondon vetive te numrave? Apo tjeter kriter?

    Ne qofte se po ,do ishte me thjeshte , per te mos i harruar, duke i mesuar permendesh.
    Pastaj duhet kujdes ,nganjehere, me ata qe kane studiuar kurs te plote, matematike,se kur i pyet,i bien "shkurt", dhe po s'i kuptove nxjerrin ne pah injorancen e pyetesit
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 18-04-2009 mė 12:50
    La vida es un carnaval

  2. #22
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Shpresojme te dale ndonje matematicien te na sqaroje me teper.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Numrat

    Numrat qė ne i shkruajm nga (1,2,3,4…etj.) quhen numra arab, dhe dallojn nga numrat romak (I, II, III, IV…etj,).

    Por a e keni pyetur veten tuaj ndonjėher se pse numrat arab e kan kėtė form.
    Pra pse 1 ėshtė “njė”, pse 2 ėshtė “dy” etj.

    Cila ėshtė logjika e ketyre numrave gjegjsisht formes sė ketyre numrave.

    Ėshte shum e lehtė,
    Forma e tyre ėshtė, apo bazohet nė kende.

    Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh nė kohrat e vjetra, te themelimit tė ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.

    Skedarėt e Bashkėngjitur 116701

    Asnjėher nuk ėshtė von pėr tė mėsuar....

    Asnjėher nuk ėshtė von pėr tė mėsuar...
    jo jo asnjeher por me duket se edhe ju keni pak nevoje per te mesuar .

    Nje teori te tille pak a shume e kam perpunuar edhe une 20 vjet me pare nga kureshtja se si kan lindur numrat, por qe ka per base dicka tjeter dhe jo kendet, ajo base gjendet edhe tek foto e numrave te juaja por nuk po ju a tregoj qe ne fillim, sepse dua qe ta vrisni vet mendjen, pastaj ne fund po nuk e gjetet do detyrohem t'ja u tregoj, keshtu qe , po ja u le si detyre te gjithve, per ta gjetur rrugen e sakte se si kane lindur numrat.
    Ndonjeher do tju jap ndonje ndihme te vogel.

    Ne fillim po jap te metat e shpjegimit te formimit sipas kendeve

    1- Tek numri 1 nuk e keni vene visen ne fund sepse ju krijon me shume kende, por cuditerisht e keni vene tek numri 7 qe zakonisht nuk eshte dhe kete e keni bere per te vertetuar teorine tuaj.

    2- Tek numri 9 bishtin e keni kthyer deri ne fund qe te realizosh 9 kende por cuditerisht tek numri 5 nuk e keni vene deri ne fund sepse ju jep nje kend me shume.

    3-Po ashtu edhe numrin 8 e keni bere sic doni ju per te realizuar 8 kende.

    Perfundimisht mund te them se qendron deri diku si hipoteze me disa pershtatje qe keni bere.

    Ndersa ajo qe kam menduar une eshte shume me e thjeshte dhe qe ta kuptoni duhet te ktheheni mbrapsht ne kohe kur nuk kishte shkrim e kendim por vetem jeroglife dhe mendoni si do ta pershkruanit ju ne leter nje dele po dy dele po tre dele e keshtu me radhe.
    Pataj ketu jemi flasim prap.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Do kisha deshiruar shume qe ti te mos ishe shprehur gabim dhe te mos kishte ardhur puna gjer aty sa te coroditeshe fare dhe te mos beje nje dallim te thjeshte: qe - ose + mund te sherbeje edhe si veprim edhe si shenje. Per me teper , hutimi jot i pafajshem (them keshtu sepse fajin e kane ata qe te kane mesuar matematiken dhe nese ke qene ndonjehere per matematike , atehere eshte kulmi) arrin gjer aty sa tashme nuk deshiron te permiresosh konceptet qe me vjen keq nese ti quaj edhe primitive e per me teper te gabuara.
    (-) si shenje perfaqeson numrin -1 , po keshtu edhe shenja (+) perfaqeson numrin +1.
    Lidhesa "edhe" eshte lidhes shtuese dhe ne matematike merr direkt kuptimin shtues dhe shtesa me simbol ne matematike shenohet (+) dhe mes dy numrave ose shprehjeve i themi veprim mbledhes.
    Kur perpiqesh te me sqarosh me shembullin : 1- (-1) = 2 , ti e merr minusin si akt matematik dhe jo si shenje sic gabimisht e perkthen ne rastin: - edhe - = +.
    Prandaj tregohu i sjellshem dhe prano verenjtet me gjakftohtesi. Analizoi ato vete dhe mos me detyro mua te ul nivelin tim duke te spjeguar matematiken e klases se katert.
    Te sakta jane :
    (+) x (+) = (+)
    (+) x (-) = (-)
    (-) x (+) = (-)
    (-) x (-) = (+)

    Kalofsh kendshem!
    me vjen keq por nuk the asgje me ndryshe nga une. ti shumzon shenjat ne te njejten menyre si i mbledha une dhe vjen ne te njejtin rezultat. Thelbi mbetet ai qe thash ne fillim 2 minuse japin nje plus, dhe arsyetimi logjik eshte armiku i armikut tim eshte miku im, dy negative japin pozitiven.
    Ne munde te vazhdojme ne pakufi e lagu se lagu, sepse siq e thash ky eshte arsyetim logjik dhe jo argument shkencore.
    Une skam nevoje te debatoj me teper sepse ti anasjelltas the ate qe thash edhe une. ti munde te vazhdosh por ne te njetin rezultat do te vish. Shendet.

  5. #25
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Nuk e di ku e sheh te njejtin perfundim sepse une nga fillimi ne fund po ju kundershtoja. Ketej me thua ne menyre terthore qe kam te drejte ne argumenta matematik , nga ana tjeter thua qe perfundimi i njejte , megjithese une po ju korrigjoja gjithe kohen.
    Tani mos abuzo duke mos pranuar gabimin. Leri keto budallalleqe, tani!

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-03-2008
    Postime
    224
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Numrat

    Numrat qė ne i shkruajm nga (1,2,3,4…etj.) quhen numra arab, dhe dallojn nga numrat romak (I, II, III, IV…etj,).

    Por a e keni pyetur veten tuaj ndonjėher se pse numrat arab e kan kėtė form.
    Pra pse 1 ėshtė “njė”, pse 2 ėshtė “dy” etj.

    Cila ėshtė logjika e ketyre numrave gjegjsisht formes sė ketyre numrave.

    Ėshte shum e lehtė,
    Forma e tyre ėshtė, apo bazohet nė kende.

    Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh nė kohrat e vjetra, te themelimit tė ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.

    Skedarėt e Bashkėngjitur 116701

    Asnjėher nuk ėshtė von pėr tė mėsuar....
    Mund te jete arabishte e vjeter kjo se arabishtja qe njoh une nuk eshte keshtu.

  7. #27
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Jeni tė sigurtė se numrat e parė ishin kėshtu siē po shihen nė tabelėn e altruistit???

    Mjafton njė kėrkim i vogėl nė rrjet, ose edhe njė kujtesė e vogėl nga mėsimet e shkollės fillore, qė tė shihni sa absurde ėshtė kjo teori.

    Ja si ishin numrat indianė (jo-arabė, se arabėt veē i morėn nga India), para se tė bėheshin ashtu siē janė sot, dhe pasi t'i keni shikuar kėto atėherė mundohuni tė jepni njė pėrgjigje se si u krijuan kėta numra:

    Emri:  Indian_num_4.gif

Shikime: 13879

Madhėsia:  2.1 KB

  8. #28
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Jeni tė sigurtė se numrat e parė ishin kėshtu siē po shihen nė tabelėn e altruistit???

    Mjafton njė kėrkim i vogėl nė rrjet, ose edhe njė kujtesė e vogėl nga mėsimet e shkollės fillore, qė tė shihni sa absurde ėshtė kjo teori.

    Ja si ishin numrat indianė (jo-arabė, se arabėt veē i morėn nga India), para se tė bėheshin ashtu siē janė sot, dhe pasi t'i keni shikuar kėto atėherė mundohuni tė jepni njė pėrgjigje se si u krijuan kėta numra:

    Emri:  Indian_num_4.gif

Shikime: 13879

Madhėsia:  2.1 KB
    Nuk jane numrat indiane keta more djale, jane numra arabe. Vetem numri zero eshte shpikur nga indianet.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga G.D Lexo Postimin
    Nuk jane numrat indiane keta more djale, jane numra arabe. Vetem numri zero eshte shpikur nga indianet.
    ne fakt zero eshte shpikur nga arabet.
    keshtu thone

  10. #30
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Jo , zero si numer eshte trajtuar nga indianet pastaj ishin arabet ata qe u ndihmuan ne matematike nga ky numer i cili u zgjidhi rrugen per revolucion ne matematike. Arabet me pas ia dhane oksidentit.
    Lehtesisht e verifikueshme me kerkim ne google ose me sakte mund te na e sqaroje edhe moderatori duke na ndihmuar me ndonje detaj per simboliken e ketij numri qe ne babiloni.

  11. #31
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    BOTĖRISHT me fakte shkencore, arkeologjike, historike, me shkrime tė vjetra e gjitha faktet tjera, numrat rrjedhin nga India.

    Foto qė solla lexon qartė: Nagari numerals. Ēfarė' janė kėta nagari???

    http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_numerals

  12. #32
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    alibaba, numrat qe bota po perdor sot jane numrat arabe dhe jo indiane apo kineze. Tema eshte hapur per keta numra dhe jo per disa numra te mbetur ne arkaizem qe nuk i hyjne njeriu ne pune. Prandaj edhe postimi juaj me larte me ate tabelen eshte me duhet ta them komplet i pa vend per temen dhe me gabime duke thene qe numrat qe perdoren sot jane numra indiane.

  13. #33
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ajo qė kam sjellė ėshtė plotėsisht brenda temės.

    Numra arabė nė Evropė nuk ka.

    Origjina ėshtė tek numrat indianė. Arabėt i morėn nga India, dhe kur i morėn i ndryshuan prandaj quhen arabė, sikurse edhe ne kur i morėm nga arabėt i ndryshuam, prandaj nuk duhet tė quhen numra arabė, sepse numrat qė ne pėrdorim nuk pėrdoren nė Arabi.

    Kam pasur rastin tė njoh numrat qė pėrdoren nė Arabi dhe ėshtė e pamundur pėr tregtarėt e rrobeve qė sjellin rrobe nga Arabia qė tė tregojnė se ēfarė numri janė rrobet.

    Prandaj tabela dhe shpjegimi qė ka bėrė altruisti janė pavend. Nėse do tė tregosh si janė bėrė numrat ktheju numrave hindusė, qė ti me plot tė drejtė i quan arkaikė, se dhe janė tė tillė, sepse janė numrat e origjinės.

  14. #34
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Numrat qe perdoren sot ne oksident i quajme numra arabe sepse i kemi marre nga ata dhe i kemi modifikuar. Une qe ne fillim nuk kam qene ne dakort me altruistin dhe e kam argumentuar matematikisht. Numrat kane qene te shpikur me pare sesa te shpiken sisteme lokale si ai hindu apo ai arab. Rendesi ka qe revolucionin ne matematike me numra dhe me gjeometri e bene arabet. Nga indianet kemi vetem zeron. Them qe jam i qarte sepse nuk jam aspak ne dakord me altruistin dhe po aq me postimin tend me tone te egra dhe mohuese ndaj nje kulture arabe qe realisht ka qene e shkelqyer ashtu sic kane qene te shkelqyera edhe ato kultura hinduiste apo ato budiste , ose sic shkelqen sot kultura oksidentale.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Numrat

    Numrat kane egzistuar gjithmon dhe njeriu vetem sa i zbuloj ato. Njeriu ka filluar te numeroje qe kur filloj te krijoje kopete e para te bagetive te imta dhe te trasha rreth 30 mije vjet me pare. Nevoja per te numeruar keto kope e beri ate qe te zbuloje edhe numrat. Keshtu qe numrat e pare nuk ksihte se si te mos ishin vetem viza te drejta dmth numerim me baze 1.
    DMTH qe per cdo koke dhie vendoste nje vize dhe aq viza sa koke dhie kishte.
    Per numerim me baze 1 te gjithe popujt e botes kane perdorur gishtat e duarve dhe te kembeve. Qyteterimi Romak perdori numerimin e kombinuar te bazes 1 dhe 5 ku pese ishin pese gishtat e njeres dore ku po ti shtrengosh bashke dhe te hapesh gishtin a madh del forma V qe u more si baze per te treguar numrin pese qe ju korespondon 5 gishtave. Pastaj llogjika ishte e thjeshte duke shtuar para ose mbrapa VI nga nje vize(gisht) numri behet 6 ose 4 ndersa dy V ne te kundert perbejne 10 gishta sepse jane dy pellembet e duarve te vena kunder njera tjetres X se ciles mund ti bashkangjisim perpara ose mbrapa viza deri ne kater ose V plus visa per te percaktuar numra te ndryshem.
    Njerzit e pare i kane numeruar bagetite duke bere viza neper gure drunj apo kocka ketu po ju jap nje kocke 6500 mije peseqind vjecare para Krishtit te gdhendur me viza qe duket qarte se jane numerime .

    http://www.science.unitn.it/~caranti...meri_primi.pdf

    dhe ketu nje tjeter 30 mije vjecare qe gjendet ne muzeumin e historise natyrale ne Bruksel dhe eshte gjendur ne malet e Afrikes ekuadoriale. Dhe quhet Kocka e Ishango

    http://www.science.unitn.it/~caranti...meri_primi.pdf

    Ndersa Indianet krijuan sistemin e numerimit me base 10 ky sistem lindi ne Indine veriore 5 shekuj para Krishtit dhe vetem aty rreth 400- 700 vjet pas Krishtit u shpik numri 0 vjen nga fjala "zefiro" Numri 0 u vendos ne mes te numrave per te treguar nje vend bosh qe na tregon mbarimin e nje numerimi dhe fillimin e nje tjetri dhe akoma me vone pastaj mori kuptim te plote.
    Me pas ky sistem u mor nga arabet dhe ne vitin 1223 u soll ne Evrope nga Leonardo Fibonacci i cili shpjegon ne librin "Liber Abaci"
    se ky sistem eshte marre nga arabet ne Indi dhe e quajti Indo-arabik

    Por si mund te jene evoluar ato gjate kohes ?

  16. #36
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Numrat qe perdoren sot ne oksident i quajme numra arabe sepse i kemi marre nga ata dhe i kemi modifikuar. Une qe ne fillim nuk kam qene ne dakort me altruistin dhe e kam argumentuar matematikisht. Numrat kane qene te shpikur me pare sesa te shpiken sisteme lokale si ai hindu apo ai arab.
    Faleminderit, shumė, por nuk kam nevojė tė mė tregosh pėr njė temė qė e njoh mjaft mirė. Dardhaxhisė mos i shit dardha.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Ky eshte evolucioni i formes se numrave dhe origjina e tyre. S'ka lidhje fare me kendet.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar mė parė nga brandon Lexo Postimin
    Isha gati duke te pyetur. Flm ,per pergjigjen!
    I kam bere dikur, por thjesht ,po u hidhja nje sy keto dite. Por me sa mba mend edhe ne shkolle nuk eshte thene! Pikerisht , tek numri i barabrte i rreshtave dhe shtyllave e kisha fjalen , dhe me shume tek marreveshja dhe perkufizimi. Pse duhet bere marreveshja pikerisht ne ate menyre , dhe jo tjeter, ? Ka ndonje rregull empirik qe u korrespondon vetive te numrave? Apo tjeter kriter?

    Ne qofte se po ,do ishte me thjeshte , per te mos i harruar, duke i mesuar permendesh.
    Pastaj duhet kujdes ,nganjehere, me ata qe kane studiuar kurs te plote, matematike,se kur i pyet,i bien "shkurt", dhe po s'i kuptove nxjerrin ne pah injorancen e pyetesit
    Dyshimi yt eshte i drejte. Ka nje fare arbitrariteti aty.
    Megjithate duhet sqaruar se te percaktosh nje veprim mbledhje (per shembull) duhet qe ai veprim te plotesoje disa veti, si vetine e nderrimit, shoqerimit, bashkesia te kete element asnjanes etj. Keshtu veprimi qe percaktohet behet i perdorueshem.

    Sidoqofte, parimisht te flasim, askush nuk te ndalon te maresh nje bashkesi me elemente dhe te percaktosh veprimin e mbledhjes si te duash ti. Mjafton qe te mos krijosh kontradikta llogjike. Mund ta besh kete dhe te krijosh teori dhe po arrite qe kjo teori te perdoret te siguroj qe ke arritur famen.
    Ka ndodhur edhe me pare kjo qe them. Shpika e numrave komplekse erdhi pikerisht nga perkufizimi plotesisht arbitrar i rrenjes katrore te numrit -1.

  19. #39
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar mė parė nga altruisti_ek84 Lexo Postimin
    Numrat

    Numrat qė ne i shkruajm nga (1,2,3,4…etj.) quhen numra arab, dhe dallojn nga numrat romak (I, II, III, IV…etj,).

    Por a e keni pyetur veten tuaj ndonjėher se pse numrat arab e kan kėtė form.
    Pra pse 1 ėshtė “njė”, pse 2 ėshtė “dy” etj.

    Cila ėshtė logjika e ketyre numrave gjegjsisht formes sė ketyre numrave.

    Ėshte shum e lehtė,
    Forma e tyre ėshtė, apo bazohet nė kende.

    Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh nė kohrat e vjetra, te themelimit tė ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.

    Skedarėt e Bashkėngjitur 116701

    Asnjėher nuk ėshtė von pėr tė mėsuar....
    Shum interesante.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Pythagorean Theorem in Cuneiform Numerals
    ________________________________________
    From many tablets it is clear that the Babylonian mathematicians at least after circa 1900 BC knew the Pythagorean theorem---and more than maybe 1400 years before Pythagoras too (Ne-35--36). We don't know if they ever evolved a rigorous proof: it seems unlikely---unlike Greek and modern mathematicians such proofs don't seem to have interested them.
    But the Babylonians did investigate number properties it seems. A famous cuneiform tablet Plimpton 322 strongly suggests that they knew a general procedure for constructing Babylonian triples: i.e., three integers that satisfy the Pythagorean theorem (Ne-40). The tablet gives a demonstration of the procedure it seems: it doesn't give any directions. Plimpton 322 was first deciphered by O. Neugebauer and A. Sachs O. Mathematical Cuneiform Texts Amer. Oriental Series 29. American Oriental Society, New Haven, 1945.
    I know of no verified public domain images of Plimpton 322 although unverified ones are at many sites. But Plimpton 322 is part of the Plimpton Collection of Columbia University and one is free to go to the Plimpton 322 page of Columbia's

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Mbyllen numrat e aparateve celulare kondrabande!
    Nga YaSmiN nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 09:05
  2. Numrat e turpshem ne Bote !!
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 01:20
  3. QBASIC: numrat natyral qe pjestohen me tre
    Nga Gepardi nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 05-02-2004, 17:07
  4. BIBLA: Numrat & Apokalipsi
    Nga Eni nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 02-07-2002, 05:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •