Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 73 prej 73
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Antarsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sjelljet q bezdisin n jetn e nj ifti! ?

  GERHITJA,
  megjithese eshte nje sjellje e pavetedijeshme ,eshte shume bezdisese
  Tant Qu'il y a La Vie, y a De L'espoir!

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Bile shum bezdisse

  Citim Postuar m par nga pseudo Lexo Postimin
  Sjelljet q bezdisin n jetn e nj ifti! ?

  GERHITJA,
  megjithese eshte nje sjellje e pavetedijeshme ,eshte shume bezdisese
  Duke i shpalos kujtimet e mia t viteve tridhjeta, dyzeta, pesdhjeta, ka pasur raste se tani jam turpruar me sjelljet e mia q i kam br n ato kohra pikrisht ndaj bashkshortes sime t dashur. Nuk kan qen as veprime dhune e as veprime q e kan nnmuar t dashurn, por thjesht veprime neglizhence apo edhe t pa matura ndonj her, q pr mua sot jan qesharake apo te turpshme. Kso sjellje kam pasur edhe ndaj babait, nns, motrave dhe vllazrive. T gjitha kto nj dit me shtyn t shprehem n mnyr t prer: Askujt nuk do i besoi deri n vitet e pesdhjeta, jo q do me tradhtoi apo gnjej me qellim, por pjekuria e ult e moshs s till njerzore n disa raste mund t prodhoi ndonj t pa vrtet pa dashje, pa vetdije apo edhe neglizhuese. Me kt dua t bj me dije bashkshortve t ri, q far do mbjellin at do e korrin, se gruaja apo burri n rini jan nevoj pr t krijuar familje, por bashkshorti/bashkshortja m s t domosdoshm jan n ditt e pleqris.

 3. #63
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Citim Postuar m par nga pseudo Lexo Postimin
  Sjelljet q bezdisin n jetn e nj ifti! ?

  GERHITJA,
  megjithese eshte nje sjellje e pavetedijeshme ,eshte shume bezdisese
  Vitin e kaluar me erdhi nje mike nga Slovenija me burrin dhe kur shkuan me fjet,me besoni qe dhomen e kisha bukur lerg nga ata por tere naten nuk fjeta nga gerhatja e tij!Kur u zgjua ne mengjes mikja ime i thash: Si fjete?
  - Uf, tha si ne uje kam fjet shum shum mire!E ti me tha?
  -Une nuk futa gjume ne sy,i thash nga gerhama e burrit tend,si mund ta durosh?
  Ajo qeshi me te madhe dhe me tha:
  -O une nuk mund te flij pa e degjua gerhamen e tij,ne fillim tha me pengonte e tani mu ka bere si serenad,dhe nuk mund te paramendoj gjumin pa at serenad!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Gruaja q nuk ka pi raki

  Data 04. 06. 2009, ora 19, isha i shtrir n emergjencn e reparti pr kardiologji n spitalin e Tirans. Gjat asaj ore n emergjenc solln nj grua n gjendje shum t rnd, ndrsa burri e shoqronte n nj gjendje gjysm i dehur. Gruaja nga dhimbt e mdha brtiste n mnyr t pa kontrolluar dhe me sa z qe kishte, ndrsa burri i brtiste duke i thn: Zoti t vraft ashtu si t ka vra, m mir t kishe pir raki si un e sot nuk do gjendesh ktu ku je. Ather, me plasi gazi dhe i thash: xhaxhi, si nuk ma solle edhe mua nj gjysm litre raki ndoshta do shptoja pr mos t ardhur ktu ku jam! Ather gruas i pushuan dhimbt nga qetsuesi q ja dhan prmes gjilprs. Plasi gazi n rrethin ku ne gjendeshim. Ndrsa, nga dhimbt kaluam ne tregimin e fjalve shpotitse, kshtu q tr nata kaloi pa dhimbje.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Transparenca n dashuri dhe efektet e saja.

  M duket i ka ardhur koha t rrumbullaksonim ca mendime rreth harmonis s iftit. Shndeti sht jet, pasuria gjithashtu, por harmonia n familje sht mbretria dhe pasuria m e madhe e nj ifti gjat jets s vet. Si tja bjm q t krijojm nj harmoni t till? Do shkruaj ashtu si me ka msuar provoja ime edhe si ma thot mendja ime. Andaj, do ndihmes konstruktive n kt drejtim sht e mirseardhur dhe e respektuar me nj sinqiritet t devotshm. Vazhdimi i tems kishte me qen: Transparenca n dashuri dhe efektet e saja. Kam ardh n prfundim q pa trensparenc gjat jets bashkshortnore nuk ka harmoni. Edhe pse transparenca luan rol n ter veprimtarin njerzore, tani prtani, jam i prqendruar n jetn bashkshortore q sht nj njsi themelore institucionale e shenjt n kt bot.
  Harmonia bashkshortore varet nga dy faktor kyq si jan: faktort e jashtm edhe ata t brendshm. Shembull: faktor i jashtm sht kur rrethi implikohet n mes bashkshortve pr shum shkaqe dhe arsy, ndrsa faktor t brendshm jan faktort intim n mes bashkshortve. Njerzit e menur mund ti evitonin t dy faktort q destabilizojn harmonin bashkshortore. Pres sugjerime nga antart e ktij forumi t m ndihmojn. A ka vend kjo tem t hapet n kt hapsir vlersoni Ju t nderuar/a? Do t jet tem shum e nxeht! Ju prshndes.

 6. #66
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime n 101 postime
  Do ju tregoj nje ngjarje per prinderit e mi,isha tete vjeqare kur kuptova se babi dhe mami kur sdo te ndahen,edhe pse mbas gjdo grindje kisha frik se do te ndodh.Babi gjdo her vonohet ne pune e ne si gjdo here e prisnim per te ngrene,por nje dit u vonua aq shum saqi mami filloj te nervozohet ne fillim por tani te brengoset.E thirte ne tel por babi su pergjigjej,i thiri disa koleg po azgje per babin, tani mami filloj te theret policin spitalet dhe me ne fund edhe kapelat.nga ora kater mami filloj te qaj dhe po priste, her shikonte ne dritare, here mbante lukthin me dor,e lute Zotin qe te jet i gjall qe te kthehet qe mos ti ndodhe gje e keqe,kur babi ja erdhi. Une po behesha se po flej,dhe mendoja qe do te grinden,kur mami nga gezimi sdi se pse ju versul babit ne perqafim dhe i ra te fiket,tani babi shum u merzit saqe ja pash lotet ne fytyr per here te par, ju betua se me kur sdo vonohet se nese ndodh do ti lajmron e tje e tje,por edhe mami qe nga ateher me se pret babin per te shtruar darken,i thot ne tel ok na po fillojm e kur te vish e ke gati.E un i dua ashtu siq jan edhe kur ngrinden edhe kur perqafohen,te mir jan kur sdo te ndahen

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mungesa e sinqeritetit dhe korekteses jane dy sjellje qe shkaktoje sheret ndermjet nje cifti.Mendimi im!
  Edhe dembelizmi eshte icik shkak sherri.Djemte shqiptare e kan shume te theksuar.E kan te trasheguar s'kan faj!!.Andon Zako Cajupi e ka thene bukur.

  Burrat nene hije lozin kuvendojne!
  Pika qe su bie kur nga grate shpresojne!.
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  jane ca femra qe me sjelljet e tyre me te vertete qe ja shkaterrojne jeten ca njerezve qe nuk e meritojne.
  Kam ne farefis dike e cila nuk kishte tjeter menyre komunikimi vetem bertitjen, mos theme ulerimat , i shoqi i saj e vuante shume kete gje dhe c'fare nuk i thoshte dhe i bente qe te ndryshonte, por ajo hic,
  Ai ishte njeri shume i mire , mbante shtepine , bente gjithcka ndersa e shoqja vetem i kerkonte llogari dhe gjithmone e pakenaqur dhe gerr verr , vetem sherre provokonte, derisa nje dite ky vdiq , i ra infarkt dhe vdiq i ri vetem 55 vjec, si shumica e burrave ne shqiperi
  Tano ajo qan c'do dite me kenge dhe kur e shoh c'me vjen ti them nja dy fjale , por e mbaj veten.
  Keshtu more graria, kini kujdes si flisni me burrat, juve ja fusni nje te gerthitur dhe pastaj nje te qare dhe e nxirrni stresin , ndersa burrave ne zemer u vete direkt i gjithe stresi

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Faktort e brendshm

  Un far kam prjetuar dhe msuar nga librat e ndryshm si jan romanet, biologjia, psikologjia etj. do i ceku faktort e brendshm pr rregullimin e harmonis n mes qiftit. Do filloi me nj rrfim m t nxeht e pastaj do kalojm n faktort m relaksues ku do hapet nj hapsir interesante pr shkmbimin e mendimeve t ndryshme, jo provokuese, jo fyese, jo ofenduese, se thell jam i bindur q n kt tem do t kyen autoritete q kan njohuri pr kt lmi. Q edhe njher po e ceku se pjesa drmuese e prarjeve, dshtimeve dhe shkatrrimeve totale t familjeve vjen pikrisht nga kta faktor, duke sjell telashe t pa prshkruar familjes dhe shoqris son shqiptare e gjetiu.
  Nj dit ja behn nj grup nxns t klass s tet n kopshtin tim q i solli profesori i tyre pr t shpjeguar di rreth kultivimit t bimve, n pyetje ishte pikrisht pemtaria. Prve pemve, perimeve, kultivoja 20 pula dhe 50 lepurush. Nduke folur di rreth pemve, pulat silleshin vrdall npr pemishte. N nj moment gjeli i krcej puls dhe kur zbriti dukej sikur ti kishte rn t fikt. Nj nxnse nga guximi apo nga habia foli m z t qart: uh! sa pak qndroi gjeli mbi puln! T gjith u shtangen, disa fillojn t qeshin, ather un e mora fjaln. Dgjoni nxns t dashur, gjeli sht shpend mashkull qe jetn seksuale e kalon n form haremi. Nxnsit me pyetn far sht haremi, un ji shpjegova. Ata ishin t disponuar t kalojn edhe me tutje pr t pyetur pr harem, un u ndrpreva se ishte tem e strzgjatur. Ather u drejtova pikrisht n problemin e gjelit (kndesit). Gjeli qndron mi puln n nj koh t shkurtr duke fekonduar puln pr nj arsye se gjeli ka detyr ti fekondoi deri njzet pula n dit, nganjher nj pule i krcen edhe dy her. Paramendoni kur nj njri ta kishte at detyr ku do vajte dhe si do e kalonte ditn pr njzetekatr or. t dashur lexues, fort mir e dini pr far e kam fjaln, por me vjen keq qe nga asnj autor t ksaj fushe shkencore nuk lexova se do qenie biologjike sht produkt i seksit ashtu edhe njeriu, por gjithnj kam msuar dhe dgjuar se njeriu shpie ose anon n drejtim t seksit. Kt far e them, n vijim do e ilustroi me shembuj konkret.

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  jane ca femra qe me sjelljet e tyre me te vertete qe ja shkaterrojne jeten ca njerezve qe nuk e meritojne.
  Kam ne farefis dike e cila nuk kishte tjeter menyre komunikimi vetem bertitjen, mos theme ulerimat , i shoqi i saj e vuante shume kete gje dhe c'fare nuk i thoshte dhe i bente qe te ndryshonte, por ajo hic,
  Ai ishte njeri shume i mire , mbante shtepine , bente gjithcka ndersa e shoqja vetem i kerkonte llogari dhe gjithmone e pakenaqur dhe gerr verr , vetem sherre provokonte, derisa nje dite ky vdiq , i ra infarkt dhe vdiq i ri vetem 55 vjec, si shumica e burrave ne shqiperi
  Tano ajo qan c'do dite me kenge dhe kur e shoh c'me vjen ti them nja dy fjale , por e mbaj veten.
  Keshtu more graria, kini kujdes si flisni me burrat, juve ja fusni nje te gerthitur dhe pastaj nje te qare dhe e nxirrni stresin , ndersa burrave ne zemer u vete direkt i gjithe stresi
  Eshte per tu habitur se shumica e ketyre femrave marrin burra vertet familjar, dhe kurre nuk ua dine vleren. Dhe e kunderta ka burra qe nuk ua dine vleren gruas qe kane. Vetem dine te ofendojne e bejne krahasime me femra te tjera te mehalles, sidomos ato qe jane cik sexy. Vetem kur e humbasin ate, kuptojne rendesine e tyre. Kjo eshte jeta! Dy njesoj Zoti nuk i bashkon. Edhe kur ndodh, i ndan shume shpejt nga njeri-tjetri. ;(

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Kohzgjatja seksuale dhe transparenca

  Kur prmendi faktort t brendshm un nnkuptoi marrdhniet e drejtprsdrejti n mes burrit dhe gruas, apo mes dashnores dhe dashnorit. Problem qe trajtohet n intimitet si n shoqri n e ngusht n pun, shkoll, fakultet e gjetiu trajtohet kohzgjatja e qndrimit t bashkshortve, apo dashnorve t iftzuar duke krye marrdhnie intime seksuale ose nga futja e p... n v... e deri t eksitimi, apo nj lloj ekstaze varsisht nga individi femr apo mashkull. Sipas disa autorve kjo kohzgjatje ndahet n tri grupe: e shkurtr tre deri pes minuta, e mesme pes deri tet , apo dhjet minuta dhe e gjat dhjet deri n pesmbdhjet minuta. Ka raste ekstreme si sht kohzgjatja m e madhe, mirpo n kto raste dmtohet lkura e organit gjenital t mashkulli dhe mukoza e organit gjenital te femra duke u gjakosur nga frkimet e mdha, respektivisht t gjata. N kto raste jo normale bjn pjes infomankat dhe infomanet ose frigjidt etj. Pr kto raste zakonisht kujdesn mjekt gjinekolog. Sipas t gjitha shkrimeve nga t cilat kam msuar dhe shkmbim mendimeve me miq t profileve t tilla, ky faktor luan rol ky n harmonin bashkshortore. Morali i fort e sidomos te prindrit, paraardhsit ton me edukat patriarkale e kan tejkaluar kt problem kur burri gruan e ka trajtuar rob. Edhe kjo e ka pasur t vetn. Mirpo me zhvillimin e tekniks dhe teknologjis sidomos n fushn e informatiks, tani t drejtat e gruas son jan duke u barazuar, e nganjher edhe duke ja tejkaluar barazin e mashkullit, ka shum m shum divorce dhe lnd gjyqsore rreth divorcit. Ja disa shembuj konkret qe favorizojn kt faktor si ky: E ter bota sillet rreth K...! Frojdi. K... i fort qetsi n shtpi! Latine etj, etj. Pasi q sht vlersuar si faktor ky, me vshtrsi i kam shprehur kto fjal, me qllim q t thyhet tema tabu at far e flasim n intimitet t publikohet.
  do gj sht e mundur! Fjal filozofike, por edhe e vrtet. Pr t realizuar kt filozofi duhet mund, guxim, moral i fort, vullnet si dhe n trsi t eliminohet prtacia si shkaktar kryesor qe i sjell probleme qenies njerzore. Kur kto kishin me qen prezent t njeriu, thell jam i bindur se dukshm do prmirsohet gjendja e njeriut pr t mir. Pr t arritur qllimin e harmonizimit t ktij akti seksual nevojitet transparenca e pa hezituar n mes burrit dhe gruas, respektivisht dashnorit dhe dashnores. Me transparenc nnkuptojm q nse gruaja nuk sht e knaqur, far i pengon asaj? ti thot burrit do gj qe i pengon me nj maturi dhe urti, po n t njjtn mnyr vlen edhe pr burrin.
  Problemi sht m i vogl, nse gruaja kt ekscitim respektivisht knaqsi e prjeton m shpejt se burri, pr arsye se gruan nuk e pengon vazhdimi i knaqsis s burrit edhe ndonj minut. E kundrta sht nse gruaja krkon kohzgjatje m t madhe e burri nuk ka mundsi t ja plotsoi krkesn e knaqsis q krkon nga burri, ather gruaja duhet haptas t i tregon burrit. Zgjedhja sht nj ik e vshtir, por me nj strvitje pak m t madhe, burri mund ta arrij at kohzgjatje t knaqsis s gruas duke mos u koncentruar drejtprsdrejti n seks, por ti kullot mndet n fushat ndryshme t jets, apo n fund t fundit t filloi t njehsoi, deri sa gruaja jap shenj qe ka arritur kulmin e knaqsis. Kjo sht nj ndr metodat qe sht e mundur. Ka edhe metoda tjera, me siguri n kontest t ksaj teme do gjenden njerz me provoj m t madhe dhe do na msojn pr gjra t tilla, me qellim qe ta ruajm qetsin dhe harmonin familjare duke krijuar familje t shndosha.
  Pr kulmin e knaqsis do i shkruaja edhe ca fjali. Kur nna e leks s madh (Aleksandri) ka arrift kulmin e knaqsis s vet, ka br gjam (britm) shum t madhe sa q e ka tmerruar edhe burrin e vet. Burri e ka pyetur, si ashtu far t ndodhi? Gruaja ju ka drejtuar: kjo ngjizje ka me u kurorzuar me nj mashkull, i cili ka me qen komandant i pa prshkruar n kohen e tij dhe ka me pushtuar shum toka. Burri si mund t arsyetosh kt thnie? N kulmin e knaqsis n trsi kam kaluar aq thell n ekstaz sa q i tr qielli sht hapur dhe ka shndrit do cep t bots, me krisma dhe bubullima t pa prshkruara. Ashtu edhe ka ndodh. Ky fenomen m s miri shpjegohet n psikologji kur bhet fjal rreth deprtimit t vetdijes n fushn e nnvetdijes.
  N vijim do ceku edhe disa shembuj konkret si faktor q prishin harmonin mes bashkshortve, por jan nj ik m t lehta dhe ma leht evitohen vetm me nj vullnet t mir n mes tyre, sepse nuk ka jet pa harmonin n mes bashkshortve. Familja sht institut i shenjt, e ai q prish kt institut, kurr nuk do bhet rehat, por do sjell probleme familjes, e pastaj rrethit ku jeton dhe tr shoqris. Njoh shum familje, qe jan penduar thell pr shkak t shkatrrimit t familjes, mirpo, buka kur ndahet nuk ngjitet prsri!. Kt shkrim m fort ua dedikoi t rinjve dhe atyre qe kan koh pr tu prmirsuar.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Faktori i radhs apo faktori dy

  N faktorin e dyt pr t ruajt harmonin n mes iftit kisha me cekur mujoren (menstruacionin). Ky fenomen qe paraqite nj her n muaj te grat krijon mjaft bezdi te meshkujt. Bezdia sht m e madhe kur burri sht sa m i ri, apo me potenc t lart seksuale. Ky faktor gruas i sjell kokarje pr nga shndeti fizik, ndrsa te burri rregullime psikologjike. Pr te tejkaluar kt bezdi, mashkulli qpari duhet t jet i njoftuar mir pr kt dukuri. Pr kt dukuri duhet t informohet edhe gruaja mir, sepse nse nuk kujdest ashtu si duhet dhe t konsultohet me mjekun specialist si sht gjinekologu/ja. N harmonin e qiftit t till, menstruacioni sjell shum kokarje. Shpesh her vjen edhe deri t prarjet n mes gruas dhe burrit. Mirpo, gjithnj dhe n do kshill japi kt mendim. do gj q investohet n harmonin bashkshortore sht m e lir (e pa kushtueshme) dhe e shenjt sesa ndrmarrje tjera ekstreme. Pr t ja arrift qllimit edhe ktu luan rrol t madh transparenca n mes gruas dhe burrit. Shum kush nga autort e ndryshm akuzojn Frojd-in pr perversitetin e tij. Edhe perversioni e ka vendin e vet. N kt moment shum m mir sht t prdoret perversioni se t dmtoi raportin harmonik n bashkshortsi. Mirpo edhe kjo ndrmarrje duhet br n marrveshje n mes t dy palve n raportin grua burr. Fare nuk kam dshir t prdori fjal epo fjali me konotacion negativ. Por pr t painformuarit dua t shkruaj kt fjali q sht e vrtet, por e dhimbshme. do penges n marrdhnien intime seksuale n mes burrit dhe gruas, si nga gruaja ashtu nga burri shkaktohen gabime fatale. Nse gruaja nuk mund ti plotson krkesat seksuale burrit t vet, ather burri me karakter t dobt do i lshohet aventurave m tragjike si po ndodhin pr dit n hapsirn shqiptare e gjetiu e q jan: Incesti, tradhtia seksuale, etj q shpien deri t vrasjet m mizore dhe t pa kapshme pr trurin e njeriut normal.

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Faktori tre

  Edhe shkrimet paraprake kan mjaft mangsi, me nj fjal nuk jan t detajuara, por qllimi im sht q gjithnj dhe me do kusht t ruhet harmonia familjare. Sot n RTSH sht br fjal rreth dashuris, krijimit t familjes dhe divorcit. Profesori i nderuar q prgjigjej para kamerave krijimin e familjes dhe dashurin e bri sikur t ishte nj plak: po bj dashuri, nuk po bj dashuri, martohem sipas dshirs, bj divorc sipas dshirs. Me lente prshtypje se bhej fjal pr gjra sekondare. Dashuria sht dashuri n shum drejtime, dashuria me t dashurn, dashuria ndaj prindrve, dashuria ndaj fmijve etj. Por dashuria n mes gruas e burrit sht dashuri jetike ku duhet quar dashuri gjat tr jets, jo vetm pr vetn e vet por pr krijesa t reja q jan pasuria m e madhe e nns dhe babait si dhe krijesa t shenjta qe do shndrisin tr rrethin aty ku jetojn dhe veprojn, nse ata jan t edukuar mir dhe kan prind t edukuar ashtu si e krkon bota njerzore.
  Nj antar i shtpis s madhe, apo si e quanin Big Brother tha: tri jav qndrove brenda, por aq u mrzita sa nuk ka m! Me shkoi mendja po sikur t kishte kaluar me nj grua si kam kaluar un dyzet vite, far kishte me thn?
  Faktorin tre do ta filloi me disa shembuj konkret e pastaj do ta elaboroj. Ktu bhet fjal pr sjelljet, veshjet dhe pastrtia personale e iftit brenda shtpis. Dikur lexoja revista javore apo mujore t ilustruar nga Zagrebi e Beogradi. N nj revist ilustruese e quajtur "Adam i Eva" n vitet e shtatdhjeta, autori kishte shkruar edhe kt fjali pr sjelljet e gruas: edhe gruaja ime n shtpi nga njher duhet t sjellt si lavire!
  Shembulli tjetr: Nj mik imi pinte raki bukur fort, por gjithmon n kafene. Gruaja e luste: o i dashuri im, pije rakin sa t duash por pije n shtpi. I kemi t gjitha t mirat. Do t prgatis meze t mir, mish t llojllojshm, sallata e far don ti!
  Nj mbrmje miku im me thirri pr dark pr t na br nj surpriz. Duke ndenjur n dhomn e pritjes miku im i tha gruas: sonte veshe nj fustan nj ik m mini e jo krejt t shkurtr dhe do ta luash rolin e kamerieres, pr t treguar se pse pi n kafene e jo ne shtpi n sy t mysafirve! E zonja e shtpis bri ashtu si i tha burri. Prgatiti tryezn, mezen, rakin e kshtu me radh. Un me mikun tim u ulem n tryez dhe filluam te pinim Pas pak miku im preku gruan e vet n prapanic n syt ton. Ajo krcej dhe i tha: si more burr, a po e shef se ktu kemi mysafir! Miku im: ne ktu kemi dy mysafir edhe po kundrshton, por sikur t ishin me dhjeta mysafir si n kafene, far kishe me br? Pasi qe prfunduam s piri, miku thirri gruan dhe tha: llogarite krejt far kemi pi do i paguaj. Gruaja erdhi me llogari dhe kthej kusurin cent pr cent. Miku tha: nuk do pi ktu m se nuk me vodhe asgj nga kusuri!
  Edhe nj shembull sht kur gruaja prgatitet deri n prkryeshmri pr t shkuar n dasme e burri i thot: gruaja ime a vetm pr t huajt bhesh kaq e bukur, e pr mua aspak nuk zbukurohesh edhe un kam dshir ta shikoi n shtpi nj grua si je ti tani!
  Si shembulli i par ashtu i dyti bn me dije iftin, se e tr jeta nuk kalohet n form zyrtare. Andaj si gruaja ashtu edhe burri duhet t ken kujdes t veant q gjat pushimit n shtpi t jen t veshur bukur, t jen t pastr dhe t zbukuruar, n mnyr qe asnjri mos ti jap shkas njeri tjetrit pr t kritikuar. do vrejtje e iftit duhet t jet transparente, q me transparenc t tregoi njeri tjetrit se far i pengon e far jo. Edhe ktu po e prsris: do investim n ruajtjen e harmonis familjare sht margjinal n krahasim me investimin q bhet gjat dhe pas divorcit.
  Gjat jets s njeriut ka divorce q jan ma se te nevojshme, por ato jan n nj numr margjinal q nuk i sjell fare telashe shoqris. Mirpo, tani n Kosov jan t shnuara 40% t divorceve q jan zyrtarizuar, por far t thoni pr divorcet "nn plaf", po q nuk jan t zyrtarizuara?

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Sondazhi: 60 % e adoleshenteve, ekseperienca e pare si homoseksuale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-06-2005, 18:01
 2. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-08-2002, 06:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •