Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Prap pagëzime në Kishen katolike ne Prishtinë

    Të shtunen në mbrëmje, në meshen tradiocionale - Nata e Pashkës, ishte vertetë atmosferë fesitive ku filloj të ipet Lajmi i gëzueshem - ngjallja e Jezusit të pa vdekshem. Po në këtë mbrëje Jezusi u ringjall në njerez të cilët ka kohë që jamë duke e kerkuar. Këta e takuan Krishtin e ngjallur në mësimet biblike, mësimet kishtare dhe pikërisht në sakramentin e Pagëzimit qe e pranuan në Kishen katolike në Prishtinë.

    Naten e Pashkëve, në meshen e mbrëmjes, të cilen e udhëheqi don Lekë Oroshi - famullitar i Kishes në Prishtinë, në mes të besimtarëve qe ishin ardhur të kujtojnë Jezusin-Shpetimtarin e njerëzimit, të parnishem pati edhe shqiptar nga besimet etjara, Kishes iu shtuan edhe disa motra dhe vëllezer në Krishtin duke u pagëzuar. Me plotë gëzim ishte zemra e atyre qe per herë të parë i than "ja ku jam" Jezusit të ringjallur në pagëzimin e Shenjt.

    Koheve të fundit, në Kosovë, Jezusi po vepron dhe zemrat epa ngurrta dhe bujare të shqiptarëve per dit e më shumë po hapen duke i thënë "eja o Jezus në zemren time, unë të dua dhe të adhuroi për Zot të jetës time", duke u pagëzuar dhe kështu duke iu shtuar Kishes deshmitar të ri të Jezusit.

    Kjo qe ndodhë, apo më mirë të them, kjo qe ka ndodhur para dy ditëve, me rastin e Pashkëve duke iu shtuar Kishes besimtar të ri, është dhe duhet të jetë shembull i mirë për të gjithë besimtarët e Kishes katolike. Thjeshtë, njerëz të ndryshem, me kualifikime të ndryshme shkollore, të gjinive të ndryshme, pa imponime, pa interese, pa dhunë deshirojnë të pagëzohen, e bile për t'u pagëzuar bëjnë pergaditje të gjatë në mësime biblike dhe katekizma te Kishes katolike. Pra, është Krishti Ai qe vepron dhe kjo duhet të na forcon edhe më shumë ne të verteten e Jezusit dhe mësimeve të Tij.

    Pritet se së shpejti të pagëzohen edhe të tjerë të cilet janë në pergaditje e siper. Disa kanë shprehur deshiren (per hirë të respektit) të pagëzohen po në at Kishë ku e kan ndigjuar per herë të parë zërin e Krishtit. Disa të të tjerë po në të njëjten Kishë të Prishtines.

    Unë, sikurse edhe gjatë kohes së pergaditjeve të këtyre sapo të pagëzuarve; lutëna Zotit që e verteta e Tij të zbulohet sa më shumë dhe Ai t'i percjellë gjdo kohë me hire dhe bekime të veta.

    Sidoqoftë, besimi është liri e së cilit, askush nuk ka të drejtë të nderhyj në boten e mbrenshme të njeriut. Besimi është individual dhe me liri të plotë. Prandaj, as ne nuk kemi të drejtë të frikësohemi apo të lavderohemi sepse merita apo pergjegjsia është e secilit person në mënyrë individuale, dhe kjo mbetet në kompetenca të Zotit.

    Lutena qe Zoti ti bekoj popullin shqiptar dhe në veqanti lutena per ata qe janë duke e kerkuar Zotin e Vertetë.



    toni77
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 14-04-2009 më 14:54
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Rroni01
    Anëtarësuar
    19-03-2009
    Postime
    355
    Zoti i bekofte keta njerez.
    te gjithe te forte e intelektual.
    kane dhene deshmi qe si numer e si kualitet jane te shumte qe po kthehen ne fene e te pareve te tyre.
    kjo nuk eshte risi.
    prandaj ti perkrahim me lutje dhe me lavdata.

    Sot ka shume shume ne tere trojet tona qe po kthehen.

    pra, jemi me ju o vellezer.

  3. #3
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga Rroni01 Lexo Postimin
    Zoti i bekofte keta njerez.
    te gjithe te forte e intelektual.
    kane dhene deshmi qe si numer e si kualitet jane te shumte qe po kthehen ne fene e te pareve te tyre.
    kjo nuk eshte risi.
    prandaj ti perkrahim me lutje dhe me lavdata.

    Sot ka shume shume ne tere trojet tona qe po kthehen.

    pra, jemi me ju o vellezer.


    Pershendetje rroni01

    Shiqoje kete foto, ishte pagezimi para ketij, nje numer i konsideruashem u kenvertuan, ata u pagezuan ne emer te Jezusit-ZOT

    toni77
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    [B][I]Të shtunen në mbrëmje, në meshen tradiocionale - Nata e Pashkës, ishte vertetë atmosferë fesitive ku filloj të ipet Lajmi i gëzueshem - ngjallja e Jezusit të pa vdekshem. Po në këtë mbrëje Jezusi u ringjall në njerez të cilët ka kohë që jamë duke e kerkuar. Këta e takuan Krishtin e ngjallur në mësimet biblike, mësimet kishtare dhe pikërisht në sakramentin e Pagëzimit qe e pranuan në Kishen katolike në Prishtinë.

    Naten e Pashkëve, në meshen e mbrëmjes, të cilen e udhëheqi don Lekë Oroshi - famullitar i Kishes në Prishtinë, në mes të besimtarëve qe ishin ardhur të kujtojnë Jezusin-Shpetimtarin e njerëzimit, të parnishem pati edhe shqiptar nga besimet etjara, Kishes iu shtuan edhe disa motra dhe vëllezer në Krishtin duke u pagëzuar


    toni77
    Ju lumte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e beta85
    Anëtarësuar
    20-03-2009
    Postime
    137
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Të shtunen në mbrëmje, në meshen tradiocionale - Nata e Pashkës, ishte vertetë atmosferë fesitive ku filloj të ipet Lajmi i gëzueshem - ngjallja e Jezusit të pa vdekshem. Po në këtë mbrëje Jezusi u ringjall në njerez të cilët ka kohë që jamë duke e kerkuar. Këta e takuan Krishtin e ngjallur në mësimet biblike, mësimet kishtare dhe pikërisht në sakramentin e Pagëzimit qe e pranuan në Kishen katolike në Prishtinë.

    Naten e Pashkëve, në meshen e mbrëmjes, të cilen e udhëheqi don Lekë Oroshi - famullitar i Kishes në Prishtinë, në mes të besimtarëve qe ishin ardhur të kujtojnë Jezusin-Shpetimtarin e njerëzimit, të parnishem pati edhe shqiptar nga besimet etjara, Kishes iu shtuan edhe disa motra dhe vëllezer në Krishtin duke u pagëzuar. Me plotë gëzim ishte zemra e atyre qe per herë të parë i than "ja ku jam" Jezusit të ringjallur në pagëzimin e Shenjt.

    Koheve të fundit, në Kosovë, Jezusi po vepron dhe zemrat epa ngurrta dhe bujare të shqiptarëve per dit e më shumë po hapen duke i thënë "eja o Jezus në zemren time, unë të dua dhe të adhuroi për Zot të jetës time", duke u pagëzuar dhe kështu duke iu shtuar Kishes deshmitar të ri të Jezusit.

    Kjo qe ndodhë, apo më mirë të them, kjo qe ka ndodhur para dy ditëve, me rastin e Pashkëve duke iu shtuar Kishes besimtar të ri, është dhe duhet të jetë shembull i mirë për të gjithë besimtarët e Kishes katolike. Thjeshtë, njerëz të ndryshem, me kualifikime të ndryshme shkollore, të gjinive të ndryshme, pa imponime, pa interese, pa dhunë deshirojnë të pagëzohen, e bile për t'u pagëzuar bëjnë pergaditje të gjatë në mësime biblike dhe katekizma te Kishes katolike. Pra, është Krishti Ai qe vepron dhe kjo duhet të na forcon edhe më shumë ne të verteten e Jezusit dhe mësimeve të Tij.

    Pritet se së shpejti të pagëzohen edhe të tjerë të cilet janë në pergaditje e siper. Disa kanë shprehur deshiren (per hirë të respektit) të pagëzohen po në at Kishë ku e kan ndigjuar per herë të parë zërin e Krishtit. Disa të të tjerë po në të njëjten Kishë të Prishtines.

    Unë, sikurse edhe gjatë kohes së pergaditjeve të këtyre sapo të pagëzuarve; lutëna Zotit që e verteta e Tij të zbulohet sa më shumë dhe Ai t'i percjellë gjdo kohë me hire dhe bekime të veta.

    Sidoqoftë, besimi është liri e së cilit, askush nuk ka të drejtë të nderhyj në boten e mbrenshme të njeriut. Besimi është individual dhe me liri të plotë. Prandaj, as ne nuk kemi të drejtë të frikësohemi apo të lavderohemi sepse merita apo pergjegjsia është e secilit person në mënyrë individuale, dhe kjo mbetet në kompetenca të Zotit.

    Lutena qe Zoti ti bekoj popullin shqiptar dhe në veqanti lutena per ata qe janë duke e kerkuar Zotin e Vertetë.



    toni77
    Vertetë besimi është i lirë dhe secili mund të vendosë për veten e jo të nderhyj apo tia ndaloj dikush tjeter. Per ata e zgjodha këtë rresht sepse shumë më pelqej.

    "Sidoqoftë, besimi është liri e së cilit, askush nuk ka të drejtë të nderhyj në boten e mbrenshme të njeriut. Besimi është individual dhe me liri të plotë. Prandaj, as ne nuk kemi të drejtë të frikësohemi apo të lavderohemi sepse merita apo pergjegjsia është e secilit person në mënyrë individuale, dhe kjo mbetet në kompetenca të Zotit".

  6. #6
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Smile

    Ani de mire shume paskan bo, megjithese une se perkrahi Kishen Katolike sepse eshte munduar ta komplikoje besimin krishter me gjithe ato doktrina njerezore dhe gjera te huazuara nga paganizmi. Megjithese respekt per katoliket. (pseudo) Islamika po ju kap panika a?

    Islami eshte rritur 700% keto dy ditet e fundit?



    Pra eshte e drejte e secilit, e juve qe s'ju konvenon natyrisht ju jeni ne humbje te plote... Pra edhe me presione, spo mund te ndalet krishterimi

    Pyetni islamiket, thuaju perse besoni nje pedofil si shpetimtarin tuaj ne vend qe te besoni Shpetimtarin e vertete?!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    MESIA 4 EVER: KE SHKRUAR:
    "Ani de mire shume paskan bo, megjithese une se perkrahi Kishen Katolike sepse eshte munduar ta komplikoje besimin krishter me gjithe ato doktrina njerezore dhe gjera te huazuara nga paganizmi. Megjithese respekt per katoliket. (pseudo) Islamika po ju kap panika a?"

    kATOLIKE E KANE LUFTUAR PAGANIZMIN EDHE ME VDEKJEN>
    Katoliket nuk e komplikojne besimin krishtere me doktrina njerezore: jane pasardhesit e thjeshte e atyre qe e kane njohur Krishtin e qe e kane fiksuar ne Beselidhjen e Re eksperiencen e tyre.

    Nuk kane huazuar asgje nga paganizmi, por nga afersisht 2000 vjet vazhdojne ta shpallin Ungjillin, dhe te kthehen te Zoti, me shume gabime e veshtiresi, sipas nje tradite panderprere. .

    Kane qene shkaku e renies te paganizmit ne Europen perendimore e ne shume vende tjere. Lexo "De Civitate Dei" te Shen Augustinit!

    Ju kur keni filluar? Ne shekullin XIX? Ndoshta Krishti nuk ka shelbuar askend per 1840 vjet (afersisht) pas vdekjes dhe ringjalljes se tij?

    Torrkerry
    Ndryshuar për herë të fundit nga torrkerry : 20-05-2009 më 06:26

  8. #8
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Prap pagëzime në Kishen katolike ne Prishtinë



    Pagëzimi është sakrament në të cilin na falet mëkati i rrjedhshëm dhe të gjitha mëkatet personale. Me pagëzim bëhemi fëmijë të Zotit dhe anëtarë të Kishës. Fitojmë hirin shenjtërues dhe të drejtën për të marrë sakramente tjera.

    Vetë shkrimi i shejtë na jep porosinë dhe doktrinën e pagëzimit, duke kërkuar prej besimtarëve të kthehen e ta pranojnë Ungjillin.

    Andaj, sot, me 26.07.2009, në Kishen katolike në Prishtinë, pas meshes e së dieles, pati pagëzime, këta kandidat me pagëzim u bënë fëmijë të Zotit - anëtarë të Kishës katolike.

    Don Oreste SDB iu ndau sakramentet, Pagëzimin dhe Kungimin e pare atyre kandidatëve se dëshiruan të kthehen nga jeta e kaluar në një jetë të re me ZOTIN npër Jezus Krishtin.


    I lutemi Zotit qe Ai; ju mbush me hiret e veta ju qe jeni pagezuar, ata qe ju kan pagezuar në emer të Krishtit - qe ju kan drejtuar në rrugen e vertetë – JEZUS.


    O Zot, Ti që urdhëron forcat e natyrës dhe shuan urinë e çdo të gjalli, bëj që të kuptojmë se je pikërisht Ti ushqimi që nuk prishet dhe na bën të hyjmë në jetën e amshuar.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  9. #9
    εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
    Anëtarësuar
    21-05-2009
    Vendndodhja
    Heaven
    Postime
    115
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Prap pagëzime në Kishen katolike ne Prishtinë



    Pagëzimi është sakrament në të cilin na falet mëkati i rrjedhshëm dhe të gjitha mëkatet personale. Me pagëzim bëhemi fëmijë të Zotit dhe anëtarë të Kishës. Fitojmë hirin shenjtërues dhe të drejtën për të marrë sakramente tjera.

    Vetë shkrimi i shejtë na jep porosinë dhe doktrinën e pagëzimit, duke kërkuar prej besimtarëve të kthehen e ta pranojnë Ungjillin.

    Andaj, sot, me 26.07.2009, në Kishen katolike në Prishtinë, pas meshes e së dieles, pati pagëzime, këta kandidat me pagëzim u bënë fëmijë të Zotit - anëtarë të Kishës katolike.

    Don Oreste SDB iu ndau sakramentet, Pagëzimin dhe Kungimin e pare atyre kandidatëve se dëshiruan të kthehen nga jeta e kaluar në një jetë të re me ZOTIN npër Jezus Krishtin.


    I lutemi Zotit qe Ai; ju mbush me hiret e veta ju qe jeni pagezuar, ata qe ju kan pagezuar në emer të Krishtit - qe ju kan drejtuar në rrugen e vertetë – JEZUS.


    O Zot, Ti që urdhëron forcat e natyrës dhe shuan urinë e çdo të gjalli, bëj që të kuptojmë se je pikërisht Ti ushqimi që nuk prishet dhe na bën të hyjmë në jetën e amshuar.


    Zoti i mbajt nen hirin e vet dhe i udheqte ne rrugen e vet

  10. #10
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga Rroni01 Lexo Postimin
    ahhhh,
    sa jane kthyer e sa do te kthehen ne fe te eterve tane.

    nga Drenica, Istogu, Llapushniku, Komorani, nga rrafshi i Dukagjinit e keshtu dal ngadale te gjithe.
    Eshte me mire.
    Eshte liri e secilit.
    Eshte Lavdi Zotit.
    Ketyre nga Istogu, para dy ditesh ja u dogjen shtepine.

    Akte barbare antikristiane në Kosovë: Shkrumbohet shtëpia e familjes Mehaj nga Prigoda e Istogut- link
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  11. #11
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Nuk besoja në një gjë të tillë ... ? Me sa duket edhe Katoliki më i devotshëm ka në gjak "OFENDIMIN".
    normal kur i bjen Shqiprti ne fyt prej mjekrroshave qe thone se krishteret po bejne propagande per ti kthyer ne fene e te pareve e kinse muslimaneve po ju dhunohet psikologjia...se edhe njeriu duron dej diku ama kur pëlcet ka ndonje arsyje...edhe nese ndihesh Taliban mund te ofendohesh nese ndihesh Shqiptar ski qka mu ofendu! edhe lexo lajmin mire se qajo organizate po tenton me bo luftë.

    keta jane tradhtare te ilireve qe cdo kohe i ndegjojme qe bejne thirje ne fene e te pareve te tyre qe kane qene pagan , e ne fakt i tradhtojne ata duke u kthyer ne fene e krishtit qe dtth se iliret ishin idhujtare tani keta behen krishter e ne fund as vete nuk e dine se cfar jane,

    na rruajte Zoti nga propaganda e xhahilave dhe tradhtareve
    Sa per info krishterimin e sollen komisioneret e delegacionet me paqe dhe iliret vet e pranuan kurse Islamin e solli ai qe e detyroi gjyshin tand e ja nguli thiken ne fyt dhe me ne fund nga imponimi i tepert u kthye ne Islam edhe kur u interesove ti per Ilirinë a nuk je ti musliman a nuk thua ti se besimi i ilireve asht besimi i kotë?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gordon Freeman : 22-08-2009 më 14:58

  12. #12
    Lerini njerezit te bejne çfar te duan,ai qe konvertohet nuk mund te detyrohet me force te mos konvertohet!
    Perderisa ka edhe kristiane qe kthehen ne muslimane,ku qendron problemi?Nuk e kuptoj!
    Xhihad ne tokat shqiptare?Xhihad kunder vllazenve?Xhihad ndermjet vellazenve?

    Ej,ne cilen epoke jetoni ju?
    Tek ne njihet vetem kanuni,e jo xhihadi!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  13. #13
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Besimi i c'do individi duhet te respektohet,dhe nuk duhet te paragjykohet kurrsesi.Kete me mire e dine ata qe jane besimtare vete.E pra si mund ti mohosh dikujt te drejten per te praktikuar fene e te pareve te tije,apo cilendo fe qe ai zgjedh si me te pershtatshme?Me kete logjike na u dashka tani te marim edhe leje nga talibanet per me shku ne stadium,ne teater,ne muze, apo ne restorant?Jetoni jeten tuaj o njerez,dhe lini edhe te tjeret te jetojne jeten e tyre.Keta qe gjoja kercenojne se edhe Srebrenica do te harrohet kur medemek keta do bejne qe gjaku te derdhet deri ne gju,nuk jane gje tjeter pos disa mjerane,injorante te lajthitur dhe burracake.Shqiptaret mysliman dhe te krishtere jane aq te mencur sa te bejne dallimin mdis fese dhe perkatesise kombetare.Interesat tona kombetare do te qendrojne gjithmone e kurrdohere mbi fene,cilendo fe,te reja a te vjetra.Nje detyre madhore shtrohet perpara mesuesve shqiptare kudo qe jane,te percjellin tek femijet mesazhin e paqes dhe mirekuptimit,sepse jane ata qe neser do te perballen me sfidat e jetes dhe duhet te jene te pregatitur.Ju uroj shendet te gjitheve ju o shqiptart e mi,mysliman e te krishtere,pagane,ateista,qeflinj rakie a vere,edhe caji qofshi...

  14. #14
    humble
    Anëtarësuar
    24-03-2007
    Vendndodhja
    in M.T's heart
    Postime
    637
    Ne asnje moment historik sllavt NUK kane ushtru terror, apo cfaredo presioni ndaj kosovarve me qellim imponimi te fes t'Kshten.
    Yevgeny Rodionov
    Rroft AMERIKA!

  15. #15
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534

    Prap pagëzime të reja në Kosovë!

    Prap pagëzime të reja në Kosovë!


    Sot me 27.12.2009, në Karavasari të Malisheves, në ora 11:00, në meshen e shenjtë e të së dielles, në praninë e Kishes dhe ipeshkvit të Kishes katolike të Kosoves z Dodë Gjergji, me plotë gëzim ishte zemra e kandidatëve qe per herë të parë i than "ja ku jam" Jezusit të ringjallur në pagëzimin e Shenjt.

    Kishes katolike iu shtuan edhe dhjet besimtar te cilet u pagëzuan në emer të Atit, Birit dhe Shpirtit të Shenjt.

    Lavdi Zotit, këta kandidat të rinjë qe u pagëzuan sot, e takuan Krishtin e ngjallur dhe e deshmuan sot duke pranuar sakramentin e Pagëzimit. Pagëzimi është sakramenti i parë në krishterim me anë të cilit një besimtar i kësaj feje pranohet në gjirin e saj. Me këtë mundësohet pastrimi nga mëkati si edhe "vdekja" e njeriut të vjetër dhe "rilindja" e njeriut të ri.

    Pritet se së shpejti të pagëzohen edhe të tjerë të cilet janë në pergaditje e siper.


    toni77
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Urime ca tju thot vllai. Shpresoj i jet me trehatshme menoj kta qe jan pagezu tashi jan pagzu per arsye per tgjet i jet met bukur nen vellon e Krishtit (Krishterizmit ne pergjithesi).

    Shpresoj i jet met mir dhe ju uroj krishtlindjet (pas ca ditesh) ketyre qe jane pagzuar tashi.



  17. #17
    Kjo eshte rruga e vetme qe shqiptaret te kthehen aty ku kane vendin, mes kombeve te medha dhe kulturave te vjetra europiane. Do te jete nje periudhe e gjate, e mundeshme, qe do te kerkoje shume pune, por jam i sigurt se edhe shqiptaret do te arrine t'a shikojne driten ne fund te tunelit. Ajo qe me ben optimist eshte se, ç'do vit qe kalon rastet e shqiptareve qe braktisin islamin sa vijne e shtohen. Kjo eshte periudha me delikate qe kombi shqiptar eshte duke kaluar. Thuajse eshte ne luhatje me veten e tije. Njerzit jane ne krize identiteti, te bombarduar nga shume drejtime, nga kultura te ndryshme. Ne luhatje, mes te shkuares dhe te ardhmes. Te kondicionuar nga nje e shkuar jo shume pozitive, me pak drite e shume hije.
    Eshte per te te ardhur keq se, ky proçes do te kishte qene e mundur te pershpejtohej. Ndoshta do te kishte qene e mundur te kishim nje proçes me te shpjte, nese kombi shqiptar te kishte patur te pakten 100 Ismail Kadare, dhe nje Kishe(e kam fjalen per kishen katolike) qe mos te qendronte brenda sferave te saje burrokratike, por te dialogonte me shume me njerzit. Me vjen keq por kjo eshte e verteta. Sikur te kishim nje Kishe me protagoniste, me aktive, me afer njerzeve, shqiptaret qe do te braktisnin islamin do te ishin me mijera.
    Sidoqofte, "kaderjanet" jane gjithmone dhe ne rritje, pamvarsisht nga te gjitha veshtirsite e radhes. Kthimi ne origjinen e te pareve tane, eshte objektivi qe ç'do shqiptar i ndershem duhet te kete ne rrugen e tije. Shkeputja nga lindja islamike, eshte e vetmja menyre qe kombi shqiptar te vazhdoje ne rrugen e zhvillimit dhe prosperitetit.
    Ju uroj jete te gjate dhe lumturi shqiptareve te kthyer ne origjinen e te pareve te tyre, ne krishterimin europian.

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Nga 10 copa ne vit , sjeni larg per ti kthy shqiptart ne fene "e te pareve" ( edhe pse kjo feja e par ka qen ortodokse ne shumic, e jo katolike , e dijm si qendrojn kto dyja ne raport me njera tjetren )

    Ky pagezimi , mos jet dicka pagezim i atyre qe kan qen krishter , por qe sjan pagezuar ne kohe , e tash kan vendos me u pagezu , ose jan dicka familje krishtere qe jan turperu me u deklaru krishter.
    Edhe se nuk jane 10 ne vit por shume me shume, sidoqofte jane teper pak. Se dyti nuk mund te manipulohet me nje gje te tille sepse personat ne fjale si edhe ata te viteve te fundit kane nje emer dhe nje mbiemer, dhe do te jua sjellim shume shpejt. Se treti Kosova nuk ka qene ndonjehere ortodokse por katolike, ashtu si e gjithe Shqiperia e veriut. Se katerti, nuk ka rendesi se si konvertohen, ne katolik apo ortodoks eshte e njejta gje, mjafton mos te jene me musliman.
    Ne ditet ne vazhdim do t'u informojme per shume raste te tjera.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    U shtofshin si bleta.
    E kan vendin nuk kan nevoj te shtyhen.
    =====================
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  20. #20
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933
    U shtofshin gjithmon e me shum njerzit qe kthehen ne fen e besimin e te parve tvet.

    MIR SE ERDHEN!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kush ishte në të vërtetë Josip Broz - Tito?
    Nga Cimo në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 284
    Postimi i Fundit: 19-01-2015, 10:36
  2. Gonxhe Bojaxhiu - Nënë Tereza
    Nga Brari në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 30-12-2006, 15:05
  3. Historia e Kishes Katolike shqiptare ne Kosove
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-06-2006, 16:43
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  5. Përgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •