Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Action
  Anėtarėsuar
  20-11-2008
  Postime
  77
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vrimat e Ozonit dhe pasojat e saj.

  Ne vitin 2065 pothuajse dy te tretat e sasise se pergjithshme te Ozonit do te zhduken, jo vetėm ne pole por kudo.
  Vrima e parė e Ozonit eshte diktuar qysh ne vitin 1980 mbi Antartik.

  Rrezet Ultraviolete apo radioaktive do te bien ne gjeresi te mesme gjeografike dhe do shkaktojne pasoja ne qytete si Washington..keto rreze do jene mjaftė te forta per te shkaktuar djegje nga dielli per vetem 5 minuta.DNA rrezatimi UV do te jete deri ne 650 perqindė,me pasoja te demshme ndaj bimeve, kafsheve si dhe do shkaktojė Kancerin e lekurės te Njeriu.

  Ozoni eshte mbrojtesi natyral i tokes nga rrezet,absorbon dhe bllokon pjesen me te madhe te rrezatimeve te demshme qe vien nga dielli,dhe e mbron njerzimin nga DNA-rrezatimi i demshem.Ky Gazė (Ozoni) eshte krijuar ne menyre natyrale,ku ne atmosferė nje molekulė e Oksigjenit O2 bashkohet me nje atom te tij O, duke formuar Ozonin O3.

  Vrima me e madhe e Ozonit eshte regjistruar ne Antartik ne vitin 2006.
  Freonet dhe Halonet jane subsancat te cilet ndikojne ne zvogelimin e sasise se Oksigjenit ne Atmosferė,prandaj njerzimi duhet te bej diqka qe ta ndaloje kete fenomen.

  Shiko si ka qene Toka ne vitin 1989 dhe si do te jete ne vitin 2028 !! 2. #2
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  E cfar u dashka te bejm? Te mos pime cigare? Se kshu tha njera nje dite "cigarja demton ozonin" lol

  O per te tere ere sbehet llaf.. ne te semes kjo bote.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 3. #3
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Anėtarėsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  E cfar u dashka te bejm? Te mos pime cigare? Se kshu tha njera nje dite "cigarja demton ozonin" lol
  U pa puna do fillojme kokainen

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 4. #4
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Po... Pooo .. Kokaine kokaine, bertisinin njerzit si te cmendur.

  lol

  Na shtro ndonje vize i Sua Ecellenza
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2008
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte dicka shume serioze. Ka arritur siperfaqja e vrimes se ozonit sa siperfaqja e Europes. Vetem nje kompromis midis gjithe njerezve te botes do ta shpetonte ate.

Tema tė Ngjashme

 1. AIDS dhe pasojat e saj!
  Nga PLaku-i-Detit nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 24-09-2009, 12:13
 2. Virgjėria tek femrat
  Nga klandestini nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 260
  Postimi i Fundit: 03-05-2007, 16:37
 3. Divorci dhe pasojat mbi femijet
  Nga AuGuSt_ nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-05-2006, 04:32
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2004, 14:56
 5. Si tė shėrohen vrimat nė fytyrė?
  Nga Stentori nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 20-11-2003, 18:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •