Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Thumbs up Autostrada Prishtin - Durrs duhet t emrohet me emrin e ish presidentit I. Rugova

  Autobani politik

  Autostrada Prishtin - Durrs duhet t emrohet me emrin e ish presidentit Ibrahim Rugova. Ky sht propozimi m i ri i LDK-s. Partit tjera politike kan reaguar ashpr. E quajn vetm marketing politik.

  Nga Nebih Maxhuni m 04.04.2009 n ora 8:04
  N rast se Lidhjes Demokratike i shkrepin tri propozimet, ather Aeroporti i Prishtins, Ndrtesa e Opers dhe Baletit si dhe autostrada Prishtin- Durrs do ta mbajn emrin e ish kryetarit Ibrahim Rugova. Propozimet q ndrtesa e Opers dhe e Baletit si dhe Aeroporti i Prishtins t pagzohen me emrin Ibrahim Rugova ishin propozuar koh m par nga zyrtar t lart t LDK-s, ndrsa t premten zyrtar t ksaj partie kan dal edhe me nj propozim tjetr.

  Zvendskryeministri i Kosovs nga radht e LDK-s, Ram Manaj, ka propozuar q autostrada Prishtin - Durrs t emrohet me emrin Ibrahim Rugova, duke arsyetuar kt propozim t LDK-s se ish kryetari Rugova ka qen ideatori i ksaj lidhjeje dhe i shum lidhjeve tjera kombtare. Ramaj ka krkuar q autostrada q lidh Kosovn me Shqiprin te mbaj ermin edhe n pjesn matan kufirit me Kosovn e q sht deri n Durrs.

  Ne do ti inkurajonim qytetart e t dy vendeve tona, si dhe qeverit e tyre, q t msohen me kuptimin simbolik t emrtimit t ksaj autostrade Autostrada Dr. Ibrahim Rugova, ka thn zvendskryeministri i Kosovs, Ram Manaj.

  Pr Lidhjen Demokratike t Kosovs ideja pr autostradn Prishtin-Durrs mbetet nj projekt, i cili ndrlidhet me, si e kan quajtur ata, prijsin e vizionarin Ibrahim Rugova, udhheqsin shpirtror t shqiptarve dhe simbolin e pavarsis s saj.

  Npr vendin tim kalojn rrug t rndsishme evropiane, sikur ishte rruga antike Via Egnatia, ka cituar fjalt e Rugovs, Ram Manaj. Ndrtimi i autostrads, sipas zyrtarve t LDK, sht angazhim i tyre pr integrime rajonale dhe se sht kryekput ide e saj.

  Un e prmenda dhe krkova n emr t LDK-se q qytetart e dy shteteve tona gradualisht t msohen me iden, n kuptimin simbolik, sepse kjo ishte ide e par, e lindur, e plasuar nga presidenti historik Dr. Ibrahim Rugova q t quhet, q ta pranojn, q ta akceptojn, natyrisht, pas formalizimit t saj, ka krkuar ai.

  Propozimi i br n opinion t premten ka ngjallur reagimet e partive politike. Ata kt nism t LDK-s e shohin vetm si marketing politik dhe prfitim n emr t njerzve q tashm nuk jan gjall. Pr Lulzim Zenelin nga Lidhja Demokratike e Dardanis, propozimi i LDK sht vazhd e propozimeve q bhen nga LDK-ja n kuadr t nj marketingu politik.
  Nuk sht fjala vetm e autostrads, kjo parti ka krkuar q Aeroporti, Opera e tash autostrada t kt emrin Ibrahim Rugova. sht pjes e nj fjalori t politiks ditore , sht n pushtet , ka qen n pushtet dhe kurr nuk realizon asgj , por kjo sht thjesht pr konsum t brendshm. Fatkeqsi kemi nj subjekt politik t till q emrin e presidentit Rugova e lakon aq shum dhe n ann tjetr ata nuk bjn asnj hap, thot shefi i grupit parlamentar t LDD-s.

  M e ashpr pr propozimin e LDK-s ka qen Aleanca Kosova e Re. Ibrahim Makolli thot se ky propozim tregon nivelin e ult politik q ekziston n vend. Sipas tij, m i rndsishm sht ndrtimi i autostrads sesa emrtimi i saj.

  Seriozisht kta njerz m s paku e kan parasysh interesin e qytetarve dhe prpiqen n kt form t prfitojn nga njerzit q kan dhn kontribut pr kt vend e q nuk jan m. Nuk e di q ka autostrad me emra t njerzve, nivel i ult politik ekziston n kt vend, thon zyrtar t AKR`s.

  Pr dallim nga partit tjera politike, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs nuk ka qen kundr propozimit t LDK q autostrada Prishtin-Durrs t emrtohet me emrin e Ibrahim Rugovs. Ahmeti Isufi, nnkryetar i AAK-s, thot se pr kt vetm duhet t ket nj konsensus ndrmjet partive politike.

  Ne jemi q qndrimi t jet i unifikuar i t gjitha subjekteve politike dhe i institucioneve t Kosovs dhe normalisht nuk jemi kundr. Prkundrazi, krkojm q t jen unike subjektet dhe pse jo, vlerson ky zyrtar i lart i AAK-s.

  Dy propozimet e mhershme t Lidhjes Demokratike t Kosovs pr ndrtesn e Opers dhe Baletit si dhe Aeroportit Ndrkombtar t Prishtins, q t emrohen me emrin e ish presidentit Ibrahim Rugova, kan mbetur vetm deklarime publike

  gazeta express online

 2. #2
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Jam kundra, ate pjesen e Kosoves emertojeni keshtu, pjesen e Shqiperise do ta emertojme ndryshe. Ne fakt, nuk kam degjuar ndonje rast kur autostradave u vihet emer njeriu.
  Life's too short to remove USB safely.

 3. #3
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Pordhe pa rigon.
  -

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Po mire paskan than disa tek ai postimi i pare
  kjo eshte vetem edhe nji hajde luajna qoke me emrin e rugovnes

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Rruga e mbretit DARDAN.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-02-2008
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Autostrada Ilire .

 7. #7
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Auostrada Baskimi.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 8. #8
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Auostrada Baskimi.
  pr shkurt autostrada Bai

  M shum mundsi rrugs do t'i vihet emri standart q u vihet rrugs, nj numr. Ndrsa nga populli, n Shqipri t paktn, pavarsisht si mund t'ia vn do t njihet rruga Durrs Kuks, apo rruga e Kuksit.
  Life's too short to remove USB safely.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kaoni
  Antarsuar
  19-03-2009
  Postime
  268
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Autostrada Prishtin - Durrs duhet t emrohet me emrin e ish presidentit I. Rugova
  Ide gjeniale.
  Kujt i erdhi ne mend kjo ide?
  C'far lidhje ka Ibrahimi me rrugen, se nuk e kuptova une?
  Kjo nuk eshte rruge lagje, qe te emertohet me emra njerezish, por rruge nacionale. Ne gjithe boten rruget emertohen me kode shiferor, Jug - Veri dhe Lindje - Perendim.

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,166
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  ...ahahahaha...qfar emri ibrahim rugova ....looooooooooooooooooool.

  po po , por a edini sa shpesh e pat vizitu rugova shqiperin ..uhaaaaaaaa me qindra her , edhe sa her qe e ka vizitu qasja rruge i bike , kur s'ja ka shkoq veq qasaj rruge shkojke ...prishtin - prizren -- kuks - e drejt e n'durrs shkojke , mandej u kthejke ne tiran . loooooooooooooool.

  ncncncncncn ...po debilla te mdhejn qe jan keta LDK-ja....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  un pajtohem me njerin nga ata qe thon se skam degjuar qe autostradve tu vihet emri i njeriut jam kunder dhe shum bileeeeeee LDK-JA KA DREJT VEQ partis se saj ti ve emrin e brahim rugoves e jo autostrades kisha paska qen i de e ti ja fusin kot e dhe un mund te ep ide per diqka per sdote thot qe emrin tim ta vendosin jen tranu kta te LDK- PO mendojn se krejt qa fluturon edhe mund te ngrent jo o zotri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  kto jan ide kot fare

 13. #13
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,848
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime
  nse ja ngjsin rugoviq , ngjtjani bile t plot millosheviq-rugoviq , se idhnohet shoku i tij.

  shnet!

  Kili

  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Jam kundra, ate pjesen e Kosoves emertojeni keshtu, pjesen e Shqiperise do ta emertojme ndryshe. Ne fakt, nuk kam degjuar ndonje rast kur autostradave u vihet emer njeriu.
  Emr jashttoksori

  LDK ka prshtypjen sikur kan br namin, dhe tash edhe Afriks duhet t'i ngjitet emri Ibrahim Rugova.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e genti1972
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  46
  Postime
  304
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  une them t'ja veni emrin autostrades . namik hoti se ka qen dhe ekologjik


  M'KA IK ZARI

 16. #16
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ide e pa kuptimte

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Tani qdo shqiptar e din kush ishte i madhi Ibrahim Rugova(perveq atyre qe ju mungon truri i vogel)por nuk ka asnje logjik qe nje autostrad te emrohet me emer njeriu.
  Une jam i bindur se edhe propozuesit e bejn kete vetem per te ber marketing politik,dhe jan po ata qe kan shkel me dy kembet vizionin e Rugoves.
  Eshte pozitive qe edhe thaqi sot viziton bukur shpesh varrin e rugoves dhe perkulet para tij,bile ndegjova qe nje dit kishte pas gjakderdheje prej hundes sepse kishte godit gurin e varrit nga perkulja e tepert.
  Sido qe te jet ne politiken e kosoves nga te gjitha partit pa dallim vrejm se mundohen ta emitojn politiken Rugoviane dikush me sukses e dikush del qesharak sepse deri dje e quajten tradhetar kurse sot jan fut me dy kembet ne kete politik.
  Dhe mire bejn sepse rrug tjeter nuk ka,por kete eshte dashte ta pranojn shume me heret e jo pas vdekjes se tij.
  BAC PO RREJN SE NUK U KRY

 18. #18
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Eshte pozitive qe edhe thaqi sot viziton bukur shpesh varrin e rugoves dhe perkulet para tij,bile ndegjova qe nje dit kishte pas gjakderdheje prej hundes sepse kishte godit gurin e varrit nga perkulja e tepert.
  Hahaha un kam ni se u ue Rugova dhumpir e ka hangr Thain n hun e pr ata ka pas gjakderdhje

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Disa nga propozimet e bra nga disa komentues vrtet jan t qlluara dhe do vepr e prmasave t ktilla do ti kishte pr nder.
  Un nuk shoh ndonj gj t keqe n kt propozim t Z. Ram Manajt t br n emr t LDK-s.I vetdishm se kt propozim e kan br pr marketing politik,tashti kur po bhen prgatitjet pr zgjedhjet lokale t vjeshtes,se kjo Kryesi e LDK-s sht jo serioze dhe aspak parimore karshi emrit t Dr. Rugovs (kujtoni shtjen e flamurit,himnit,emrit t Aeroportit Ndrkombtar t Prishtins,Filharmonise etj),megjithate kt her ia kan qlluar.
  Rruga e bashkimit,e shqiptarve,trans-iliria,Mbreti Dardan,apo si t doni quajeni,e meriton emrin e Dr. Rugovs,sepse ngrthen n vetvetje t gjitha synimet shekullore t kombit pr bashkim,liri,pavarsi e demokraci.
  Kjo rrug nuk sht thjesht nj projekt ingjinjerik,ajo sht m tepr se nj simbol i nj kahje,vizioni dhe kursi t ri t shqiptarve n kt mijvjear t ri.
  Pas qindra e mijra vitesh robri,bizantizm,sllavizim,turqizim e rusizim t nj pjese t qenjes e ndergjegjs son,kjo rrug (e propozuar ktu e shum vite m par nga Dr. Rugova),sinjalizon e dshmon pr nj fillim t ri,ate t rikthimit n identitetin ton kah rrnjt q gjithmon ishin me perendimin,civilizimin e kulturen e tij.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  komentet nga www.gazetaexpress.com

  Bujari-USA (USA): 6.04.09 n ora:06:35

  Emertimi i autostrades me emre te personaliteteve te njohura eshte gjithkund ne bote. Pse te mos quhet edhe kjo e jona Ibrahim Rugova. Une mendoj se ne kosovaret kemi bere pak per te sa ishte gjalle por edhe pas vdekjes. E di se Ibrahim Rugova, sic tha edhe kryeministri Berisha para pak diteve, ka merita te pamohueshme per kombin shqiptar. Ndihem i turperuar kur gjenerata jone kalli flamurin e propozuar nga ai e tash i perkulen para nje lecke pa kurrfare domethenie. Pse te mos emertohet edhe me emra te tjere nese eshte nevoja si Skenderbeu, Nena Tereze, Agim Ramadani, Adem Jashari etj. Quditem kur disa lexues thone: nuk do kaloj kurre nese ajo rruge emertohet Ibrahim Rugova. Shtrohet pyetje mos do kaloni neper rruget "Bratso-Jedinstvo" neper Serbi, Mal te zi apo Maqedoni? Poashtu jam shume i bindur qe propozimi shume karakter politik para zgjedhjeve. Per mua, Ibrahim Rugova, eshte vizionari shqiptar me i madh i te gjitha koherave. Zoti e bekofte ate dhe familjen e tij.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kush ishte n t vrtet Josip Broz - Tito?
  Nga Cimo n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 284
  Postimi i Fundit: 19-01-2015, 09:36
 2. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 09:16
 3. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 4. Tito dhe shqiptaret e Kosoves ?
  Nga Petrit_AK47 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-07-2011, 18:43
 5. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •