Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2009
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  udheheqesi i muslimaneve ne RM-njeri i UDB-se

  Edhe pse ishte ky artikull i vjeter,dhe pasiqe nuk kishte ndoj teme e hapur me kete person,vendosa te postoj kete artikull me qellim te njohen shqiptaret se kush esht udheheqes i muslimaneve ne maqedoni dhe cfar karakteri njerzor ka ky person i mbrapsht.....lexojeni se nuk esht keq te dini ca fakte per nje kryetar


  Nė dorė tė kujt ėshtė Bashkėsia Islame nė Maqedoni
  Shtune, 17 Shkurt 2007 21:22

  Pėr tė habitur fakti ėshtė se, si njė parti si PDSH qė nė mandatin e tyre tė parė kishte nxjerrur nė pah se kush ėshtė Sulejman Rexhepi, derisa ishte kryetar i BFIM-sė nė mandatin e dytė qė kishte marrė rreshtazi, tani pėr interesa tė ngushta partiake shkelėn interesin e gjithė muslimanėve tė Maqedonisė. Ky ėshtė edhe njė fakt se Partitė politike sekulare shqiptare nė skenėn politike tė Maqedonisė, por edhe mė gjerė, nuk pėrfaqėsojnė vullnetin e popullit tonė nė ēėshtjet kombėtare, e mos tė flasim pėr ato fetare.

  Mė 15 shkurt nė gazetėn Lajmė shkruan:

  "Pronat qė i kthehen BFIM-sė me kompensim, vlerėsohen me shuma qesharake. Ato arrijnė nė 25 denarė pėr metėr katror nė Shtip, deri nė 50 euro pėr metėr katror nė mes tė Shkupit."

  "Problemi nuk pėrfundon kėtu. Kėto tė holla, BFIM-ja nuk mund ti marr menjėherė. Ato kthehen nė kėste nga banka, nė njė afat pėr 10 deri nė 15 vjet."

  "Koordinatori pėr kthimin e pronave tė BFIM-sė, Jusuf Zimeri, thotė se kthimi i pronave nė Maqedoninė Lindore ėshtė njė katastrofė mė vete."

  Poashtu thotė:

  "Nuk na kthehet prona, por na paguhet kompensimi me njė ēmim shumė simbolik, qė pėr Shkupin ėshtė qesharak – rreth 50 euro pėr metėr katror. Ndėrsa nė lokacione ku ėshtė ministria e punėve tė brendshme (pėr atė parcelė po flasė), njė metėr katror shkon prej 500 deri nė 1.800 euro.", tha Zimeri.

  Them: Mė katastrofale dhe mė qesharake ėshtė ajo se, kush pėrfaqėson muslimanėt e Maqedonisė.

  Edhe kėsaj here shihet qartė pėrse UDB-je e Maqedonisė, e kėtij shteti sllavo-maqedonas i dha pėrkrahjen e madhe ardhjes sė Sulejman Rexhepit nė krye tė BFIM-sė dhe mediumet e tyre e quajtėn si musliman liberal.

  Ēfarė u premtoi Sulejman Rexhepi UDB-sė sllavo-maqedonase, dhe ēfarė u premtoi ambasadės Amerikane nė Maqedoni, vetėm Allahu e din, dhe ata qė luftuan pėr ta sjellė Sulejman Rexhepin nė krye tė BFIM –sė, nga krerėt e PDSH-sė.

  Pėr tė habitur fakti ėshtė se, si njė parti si PDSH qė nė mandatin e tyre tė parė kishte nxjerrur nė pah se kush ėshtė Sulejman Rexhepi, derisa ishte kryetar i BFIM-sė nė mandatin e dytė qė kishte marrė rreshtazi. Tani pėr interesa tė ngushta partiake shkelėn interesin e gjithė muslimanėve tė Maqedonisė. Ky ėshtė edhe njė fakt se Partitė politike sekulare shqiptare nė skenėn politike tė Maqedonisė, por edhe mė gjerė, nuk pėrfaqėsojnė vullnetin e popullit tonė nė ēėshtjet kombėtare, e mos tė flasim pėr ato fetare.

  Nuk ka nevojė tė rikujtojmė se Jugosllavia ishte e ndėrtuar mbi kurriz tė popullit musliman, tė ndarė nė disa njėsi federale. Ėshtė e tepėrt tė ceket veprimtaria e UDB-sė dhe KOS-it, pasiqė tė gjitha kėto struktura, ne si muslimanė i kemi bartur nė shpinėn tonė.

  Ndoshta ėshtė paradoksale, por ėshtė e vėrtetė se, personalitete tė shumta qė kanė pasur funksione nė ish Jugosllavi, edhe mė tutje privilegjohen nga shoqėria e sotme "demokratike".

  Ka qenė praktikė qė reisėt (krerėt e Bashkėsisė Islame tė Jugosllavisė), tė jenė tė paktėn anėtar tė Lidhjes Socialiste tė Popullit Punonjės dhe tė kenė pėrkrahjen e diktatorit Tito. Por, tek shqiptarėt, krerėt e Bashkėsisė Islame kishin edhe disa kritere tė tjera, e qė ėshtė, bashkėpunimi i tyre me UDB-nė dhe KOS-in.

  Mos tė harrojmė se njė ndėr ata qė i dėnoi ashpėr "seperatistėt" dhe "irredentistėt" shqiptar, dhe i bėri lėvdata Titos ishte edhe i ashtuquajturi "teolog i diplomuar" Sulejman Rexhepi (molla Sula).

  Sulejman Rexhepi…ose Mulla Sula siē njihet, ka qenė dhe mbetet njė fenomen i njė hibridi apo njė fare tė keqe, qė pėrfaqėson UDB-ėn dhe Jugosllavinė nė institucionin qė pėrfaqėson muslimanėt nė Maqedoni, Bashkėsinė Islame tė Maqedonisė. Veprimtaria e tij jetėsore ka dhėnė argumente tė shumta pėr njė gjė: Se Mulla Sula ėshtė shėrbėtor i shkaut.

  Nuk ka artikull nė tė cilin shkruhet pėr Mulla Sulėn, e qė kjo nuk asocion me LSDM-nė.

  Prirjen pro LSDM-sė Mulla Sula e ka shfaqur haptazi, pa pikė turpi, pasiqė njė pjesė e madhe e shokėve tė tij nga Jugosllavia gjenden aty.

  Sula insistoi qė gjatė ndryshimeve tė Kushtetutės nė vitin 1999, BIM tė pėrcaktohej si autoriteti qendror dhe despotik i muslimanėve tė Maqedonisė, duke kėrkuar njėherėsh qė kryetari i BIM tė caktohet nga shteti (lexo: LSDM).

  E tėrė kjo qė, atij t’i zgjateshin mandatet me vite me radhė, siē iu zgjaten nė tė kaluarėn, e sė bashku me mandatet, tė fryheshin edhe kontot e tija private nė dėm tė muslimanėve tė Maqedonisė.

  Nė kėtė kontest, Sula gjithmonė ruajti lidhjet me Kishėn Ortodokse Maqedone (edhe kur u vendosen kryqet nė sahatkullat e Prilepit e Manastirit), me pretekstin e ruajtjes sė unitetit fetar nė Maqedoni, por gjithmonė me veprimet e veta nxiti urrejtjen e pėrēarjen brenda muslimanėve.

  Me 22 korrik 1999, gazeta Flaka paralajmėroi se nė mbledhjen e radhės sė Mexhlis Shura-sė sė BIM, nga mbi 4 muftini do tė kėrkohet dorėheqja e Sulės. Arsyetimi ishte i thjeshtė: keqpėrdorimet financiare, shkelja e dinjitetit tė nėpunėsve tė BIM, marrja nė biseda informative e imamėve nga policia maqedone me rekomandime tė Sulės, si dhe shprehja e tij e hapur antikombėtare kur thotė se "fati i muslimanėve ėshtė ēėshtje e brendshme e BIM". Mulla Sula nuk ngurron dhe kėtė e demanton disa ditė mė vonė, por ky ishte vetėm fillimi i publikimit tė maskarallėqeve tė tij.

  Nė kohėn kur ishte nė themelim e sipėr Universiteti i shumėpritur i Tetovės, Mulla Sula i bashkėngjitet listės sė donatorėve, duke tubuar nga myslimanėt nėpėr xhamia rreth 115 mijė marka gjermane. Nga kėto mjete, nė UT u dorėzuan vetėm 30 mijė marka, duke u ditur fakti qė vetėm muslimanėt e Tetovės grumbulluan rreth 40 mijė. Nuk ka nevojė qė tė jeni matematikan apo ekonomist, e qė tė konstatoni se Sula vodhi 85 mijė marka gjermane, me tė cilat ndoshta e bleu Mercedesin e tij luksoz qė kishte vlerėn e 80 mijė markave.

  Sula ėshtė treguar shumė zemėrgjerė me Universitetin, pasiqė ndihmat e grumbulluara pėr ndihmė Turqisė gjatė kohės sė tėrmetit, nuk i dorėzoi fare nė destinacionin e duhur, por me to hapi kontot e veta nga tė cilat merr kamata tė majme. Kamata nė fenė islame ėshtė e barasvlershme me shpalljen luftė Allahut dhe Pejgamberit (SalAllahu Alejhi ve Selem).

  Kėto krime nuk kaluan pa u vėrejtur nga imamėt, muezinėt, nėpunėsit e BIM dhe nga xhemati. Nė fund tė vitit 1999 themelohet Kėshilli Iniciues pėr Riorganizimin e BIM, me disa kėrkesa kryesore: rikthimi i autoritetit tė BIM, rikthimi i personalitetit tė imamit dhe nėpunėsit fetar, rikthimi i unitetit tė muslimanėve. Mulla Sula, me fetuatė e tij, nuk ngurroi dhe i quajti "murted" (felėshues) kundėrshtarėt e vet.

  Pasiqė njė pjesė tė mirė tė krimeve Sula i mbajti sekrete dhe u publikuan vetėm pas disa viteve, ai nuk arriti tė shpėtojė nga njė skandal publik. Edhepse u mundua tė korruptojė disa persona, banorėt e fshatit Grupēin qitėn nė pah njė nga skandalet mė tė mėdha tė BIM me Mulla Sulėn nė krye.

  Pėr rindėrtimin e rrugės Shkup – Tetovė, Banka Evropiane dha fonde tė majme pėr dėmshpėrblimin e pronarėve tė tokave qė do t’i pėrshkonte kjo rrugė. Deshi fati dhe plani urbanistik, qė nė mesin e tokave, tė jenė edhe 4254 metra katrorė, ku ishin tė varrosur mbi njė mijė muslimanė tė fshatit Grupēin. Sula shiti varrezat islame pėr 60.000 DM, nga tė cilat 53.250 DM i dorėzoi tek disa fshatarė tė korruptuar dhe manipuluar nga ai. Aty ndodhi diēka qė Sula nuk e priti: protesta e fund shkurtit 2000. Grupēinasit kėrkuan dorėheqjen kolektive tė Kryesisė sė BIM. Natyrisht Sula nuk e ēau kokėn pėr ta. Nė shtyp u botua deklarata e njė diplomati nga vendet islame, i cili kur pėrcolli protestėn dhe mosdorėheqjen e Sulės, tha se ėshtė dėshmitar i njė diēkaje tė pashėnuar nė historinė e gjatė islame.

  Kėshilli Iniciues pėr Riorganizimin e BIM formoi Lėvizjen pėr Riorganizimin e BIM (LR BIM) me nė krye Mulla Jakup Hasipin (Zoti e mėshiroftė). Asokohe Mulla Jakup Hasipi i kėrkon duel televiziv Sulės, kėrkesė qė nuk pėrmbushet asnjėherė. Ai theksoi se edhe bota arabo-islame janė tė distancuar nga BIM pėr shkak tė veprimeve tė Mulla Sulės, "teologut tė diplomuar". Sula, menjėherė pėrhapi propagandėn se gjoja ishte PDSH-ja ajo qė qėndronte prapa Lėvizjes pėr Riorganizim. E bėri kėtė duke harruar shėrbimin e tij tė pėrhershėm nė aleancėn LSDM-PPD.

  Ndėrkohė, bėhen publike kontot e Mulla Sulės nė Turqi, kamatat e majme, marrėveshjet e dyfishta me "AvioImpeksin" pėr bartjen e haxhilerėve, afera e dyqaneve tė BIM nė Ēarshinė e Shkupit, shitja e diplomave tė FSI-sė, udhėtimet zyrtare qė i paguhen nga 60 dollarė nė ditė, shitja e vizave tė Haxhit nga 150-200 marka, shitja e furrės sė Medresesė e cila ishte donacion nga El-Hilal, e shumė tė tjera. Erdhi puna qė korrupsioni nė Maqedoni tė identifikohet me Mulla Sulėn, kreun e Bashkėsisė Islame.

  Kur ndonjė funksionar shqiptar apo maqedon pasurohej nė mėnyrė tė paligjshme, arsyetoheshin duke thėnė se "nėse Mulla Sula i bėn me qindra hajni, ēka janė pėr neve 2-3 hajni tė vocrra". Kėshtu, duke shfrytėzuar pozitėn e tij qė duhej tė ishte pozitė e nderit, autoritetit dhe respektit, "hirėsia e tij" Sulejman Rexhepi u bė koka e krimit.

  Pėr fjalorin e Sulės, fjala "murted" ėshtė diēka e zakonshme. Ai nuk ngurroi qė udbashin tjetėr, Jakup Selimovskin, ta shpall "murted", e menjėherė mė pas tė bėjė marrėveshje me tė, me qėllim tė ruajtjes sė ndikimit tė jugosllavėve nė BIM. Njė kohė tė shkurtėr pas shpalljes sė Selimovskit "murted", Sula e emėroi atė si referent tė arsimit fetar nė BIM dhe punėsoi tėrė stafin e ish "Bashkėsisė sė Muslimanėve" nėpėr poste tė ndryshme nė BIM, Medrese dhe FSI.

  Sulejman Rexhepi, ka pasur bindjen e plotė qė BIM ėshtė pronė e tij private. Flet fakti se revista fetare "Hėna e Re" qė zakonisht botohej 6-7 herė nė vit, nė prillin e vitit 2000 u botua tri herė, pėrkatėsisht numrat 149, 150 dhe 151. Nė ata numra makabėr, flitej pėr "munafikėt", "murtedėt" e terma tė tjerė qė, vetėm personi qė nuk ka kurrfarė vlere e morali merr guximin tė i pėrdorė, nė mėnyrėn si i pėrdorė molla sula.

  Njerėz tė afėrt qė qėndrojnė me tė kanė dėshmuar se molla sula, duke qenė si kryetar i bashkėsis islame, nė tė kaluarėn ka shajtur Qaben nė oborr tė Qabes, vetėm pse dikush e ka kėshilluar qė ta fik duhanin sepse nuk ėshtė nga edukata e njė muslimani tė ndez duhanin para Qabesė., e mos tė flasim pėr njė kryetar te bashkėsisė islame.

  Megjithėse Sula u largua nga udhėheqja e BIM-it, klani i tij dhe Arif Emini si udbash lokal i Gostivarit, qė kishte kaluar nė udbash tė nivelit shtetėror, ia mbuloi tė zezat atij pėr pesė vite me radhė dhe ndoq rrugėn e Mola Sules, ashtuqė pėr muslimanėt nuk bėri asgjė pėr 5 vite qė kaluan.

  Tani UDB-eja kthehu sėrish Mola Sulėn qė tė vazhdoj misionin e tij qė ėshtė nė shėrbim tė shkaut dhe ti mbuloj tė zezat e udbashit tė kaluar, Arif Eminit.

  Sula qė e shau Qaben, tash ėshtė kryetar i bashkėsis islame i ardhur me ndihmėn e UDBES dhe shėrbėtoreve tė UDBES. Pas gjithė kėsaj qė ka ndodhur, tani mund ta kuptoni se ēfarė kishin pėr qėllim mediumet sllave kur thonin se nė bashkėsi islame ka rrymė radikale dhe liberale.

  Tani mund ta kuptoni se, pėr tė qenė musliman liberal, te sllavet, duhet tė jesh UDBASH, qė punon nė interes tė shkaut, qė vjedh pasurin e muslimanėve, qė nuk e fal namazin, qė nuk edukon nė parimet islame as njerėzit mė tė afėrt tė familjes, tė dalėsh nė gjueti pėr derra tė egėr, qė ti gostitėsh inspektorat e UDBES me mish derri.

  Musliman liberal te mediumet sllave do tė thotė, tė heshtėsh kur sahatkullave islame i vendoset kryqi mbi to, siē ndodhi nė Manastir kur ishte molla sula si kryetar.

  Tė heshtėsh pėr tokat e vakėfit tė uzurpuara nga shkau, mbi tė cilat janė ndėrtuar gjykata pėr ti mbushur burgjet me djema musliman, tė heshtėsh kur nxirret Pejgamberi (SalAllahu Alejhi ve Selem) nė karikatura dhe tallen sllavet me ne. Ky ėshtė liberalizmi islam pėr tė cilėn na flet shkau nė mediume, o ju Musliman.

  Radikalizėm te shkau ėshtė tė mbrosh nderin, krenarinė, tė kėrkosh qė UDB- eja tė heq dorė nga bashkėsia islame me ata udbashėt e vet.

  Radikalizėm ėshtė tė kėrkosh qė tokat tua tė kthehen, djemtė tonė mos tė burgosen, xhamitė tona mos tė pengohen nga ndėrtimi, siē ndodh nė Bitol dhe nė Prilep.

  Monumenteve tona islame tu hiqet kryqi, vajzat tona tė mbuluara tė kenė dokumente tė identifikimit me mbulesė, islami tė jetė fe zyrtare, si nė disa vende evropiane.

  Dijeni o ju vėllezėr musliman se, krenaria jonė nuk kthehet pėrderisa ne nuk ndėrrojmė udhėheqėsit e bashkėsisė islame me njerėz qė kanė biografi tė pastėr dhe qė e duan Allahun dhe Pejgamberin (SalAllahu Alejhi ve Selem), qė mbrojnė dinjitetin tonė si musliman., qė nuk lejojnė muslimanėt tė ndahen e tė ndjekin Titistėt e Enveristėt qė po bėjnė koalicione me shkaun dhe aspak se kanė dert pėr muslimanėt, me votat e tė cilėve vijnė nė pushtet.

  Pėrfundimisht, e rikujtoj molla sulen dhe jaranėt e tij prej shkijeve dhe hipokritve se, ne muslimanėt e Maqedonisė nuk jemi nė vitet qė kaluam kur ti ishe njėherė kryetar i zgjedhur nga UDB-eja. Mos harro se, ne jemi pas viteve 2001, tash flet edhe ajo qė nuk ka folur para 2001. Dije se, ēdo vepėr dhe fjalė e jote pėrcillet dhe regjistrohet.

  Pėr atė qė ke punuar dhe ke vepruar, dhe vazhdon tė veprosh nė dėm tė islamit dhe muslimanėve, do ta paguash njė ditė qė do tė jetė shumė e gjatė pėr ty, mė e gjatė se ato vitet e kolltuqeve. Do ta harrosh harenė dhe gėzimin e atyre viteve. Do tė pendohesh pėr kėto ditėt tua tė lumtura qė i kalon me shkaun.

  Mbi ty do tė peshojė dheu i vakėfit qė e ke shitur e keqpėrdorur me decenie, lotėt e haxhilerėve tė maltretuar nėpėr ambasada, dhe plagėt e imamėve tė pėrndjekur me rekomandime tua.pėrgaditi

  Edhe nje gje per fund,turp te vije qe u be publike se vajza yte po ec me pistolete ne canten e saj,dhe turp te vije qe VAJZA YTE E C“ARMATOSUR NGA MORALI,u detyrua te armatoset me pistoleten qe ja dhuroi babi kinse ka nevoj per mbrojtje nga kundershtaret...

  : Rrustem Fishta
  Kur“an dhe Sunnet

 2. #2
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Nuk eshte as i pari dhe nuk do te jete as i fundit !!!
  Ne duhet te vazhdojm te jetojm sikur kemi jetuar me pare, e per spiunat dhe agjentat duhet te formohet nje organizate sekrete qe do te merret me eliminimin e tyre.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Do i vie fundi edhe ketij,do shohem se cfar perfundimi do te kete,ska dyshim se zoti te keqit nuk ia mer shpirtin para se tia mer fytyren,ketij ia ka nxire qe moti por un mendoj se do te peson dhe dicka me keq!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2009
  Postime
  141
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ahahaha,a sot e dini se kush esht molla BIKI-kryt si Bik e ka

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Qafen si muzat e ka ba

Tema tė Ngjashme

 1. Vritet udhėheqėsi i ri i Hamas-it, Abdel Aziz Rantisi
  Nga Hyllien nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-02-2008, 18:23
 2. Shėn Evgjenia - 24 dhjetor
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2005, 02:59
 3. Vritet udhėheqėsi rebel ēeēen
  Nga Hyllien nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 10-05-2005, 13:36
 4. Zgjidhja e Krizes Presidenciale
  Nga alumni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 12-07-2002, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •