Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Me duhen disa shenime per Henen planetin

  me duhen disa shenime per henen planetin a ka mundesi ndonjeri te me gjej ndonje shkrim ju flm klm

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Solomoni
  Anėtarėsuar
  18-10-2008
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nė fillimet e hershme tė krijimit tė Sistemit Tonė Diellor Toka e atėhershme pa praninė e Hėnės rrotullohej shumė vrullshėm. Ditėnata zgjaste vetėm 4 orė.
  Sipėrfaqja e Tokės ishte e mbuluar nga oqeanė tė pafundė me valė gjigande tė krijuara si pasojė e kėmbimit tė menjėhershėm midis natės dhe ditės.

  Toka nuk kishte njė bosht tė qėndrueshėm ēfarė shkaktonte njė kaos tė vėrtetė ku brenda njė kohe tė shkurtėr ngricat u linin vend tė nxehtit tė madh dhe e anasjellta

  Po tė vazhdonte tė ishte nė kėtė gjendje nė Tokė nuk do tė ishte zhvilluar ndonjė jetė e pasur. Ajo do tė zhvillohej mė sė shumti nė det dhe ne njerėzit nuk do tė ishim. Ndoshta ndonjė lloj likurishtėsh inteligjentė do tė ishte rraca mbizotėruese nė Tokė.

  Kjo Tokė e atėhershme gjendej nė mes tė njė vendi me trazira, me shumė trupa qiellorė qė shumė shpejt po bėheshin gjithnjė e mė tė mėdhenj dhe ndesheshin me njėri-tjetrin pėr tė fituar hapėsirė.

  Kėshtu sipas teorisė mė tė re me tė cilėn ka ardhur William Hartmann dikur para katėr miljard vjetėsh Toka ėshtė ndeshur me njė trup qiellor me madhėsi sa ajo e Marsit. Toka nė njė farė mėnyre i mbijetoi kėsaj pėrplasjeje.
  Copat e shkėputura si pasojė e pėrplasjes u bashkuan duke formuar Hėnėn.
  Nė bazė tė llogaritjeve tė bėra duke pėrdorur kompjuterat mė tė fuqishėm qė zotėron ushtria amerikane Jay Melosh ka arritur nė pėrfundimin se kjo teori qėndron.
  Ajo qėndron edhe nėse shohim disa fakte tė tjera si provat qė kanė sjellur misionet hėnore ku duket qartė qė Hėna ėshtė e pėrbėrė nga shkėmbinj tė njėjtė me ato tė Tokės.

  Fakti tjetėr ėshtė ai qė Hėna dikur ka qenė nė gjendje tė vlueshme dhe kjo shpjegohet me tė nxehtin e madh qė lind si pasojė e pėrplasjes sė trupave.
  Me krijimin e Hėnės ndryshoi gjithēka nė Tokė.
  Hėna me forcėn e saj tėrheqėse e bėri tė qėndrueshėm boshtin e Tokės tek rreth 23 gradėt. Kjo solli njė qėndrueshmėri edhe nė klimė.
  Hėna i largohet Tokės pėrvit me 3,2 cm. Misionet hėnore kanė treguar se atje mund tė ketė hidrogjen ēfarė do tė thonte se mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė ngrirė. Nėse kjo do tė ishte e vėrtetė atėherė ajo do tė bėhej edhe e banueshme.

  Diametri i henes eshte 3,474 km
  Me shume informacion: http://en.wikipedia.org/wiki/Moon
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Solomoni : 01-04-2009 mė 13:51

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  flm per ket solomoni po me duhet siq ishte ajo tek wiky po te jet ne shqip klikova ne shqip te wiky po nuk kisht shum shkrime kishte pak (:

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Meso anglisht dhe mund te shkruash per henen volume....
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Meso njehere faktin qe teknikisht hena nuk konsiderohet planet, sepse planet quhet objekti qiellor qe rrotullohet rreth nje ylli.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e flag
  Anėtarėsuar
  24-04-2005
  Postime
  348
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  benseven11 - Meso anglisht dhe mund te shkruash per henen volume....
  Une i kisha keshilluar te mesoj gjuhen Shqipe e pastaj Anglishten.
  Nur_11 -"per henen planetin"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Hena eshte antene satelitore , prej kesaj mund te pergatisesh nje material .

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ok E Gjeta Materijalin Ju Flm Per Ndihmen

Tema tė Ngjashme

 1. Rrezik nga asteroid
  Nga StormAngel nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 10-08-2006, 20:02
 2. Shenime per evangjelistet....
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 23-12-2004, 13:08
 3. Franz Baron von Nopca (1877-1933)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-05-2004, 15:23
 4. Varferia Kercenon Planetin
  Nga Kryeplaku nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2003, 11:20
 5. Shenime nga nje udhetim
  Nga BenAlbani nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2003, 21:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •