Intervista

Nysret Muqiqi

S shpejti do t bj nj album live

23 Mars 2009


Nysret Muqiqi

Kohve t fundit krkesat e publikut jan m ndryshe, pr shembull nj kng shqipe, autoktone dgjohet shum m pak ose nuk dgjohet aspak n krahasim me nj kng q sht greke, rumune, turke, por q ka vetm tekstin shqip, ka thn n nj intervist pr Kosovapress kngtari Nystret Muqiqi.

Kosovapress: Nystret, po ndalemi s pari te fillimi i karriers tnde. Kur jeni paraqitur pr her t par para publikut pr t knduar?

Nystreti: Hera e par q kam filluar t kndoj s pari npr dasma kan qen vitet e 78-ta, kur kam qen 14 vjear. M kujtohet npr dasma n komunn ton, Besiann dhe n rrethin. Pas viteve 78-ta, kam qen antar i Shoqris Kulturore-Artistike Josip Rela. N at koh kemi pasur koncerte n gjith Kosovn. Pra, n koncerte ishte hera e par q kam dal para publikut. N kt shoqri ishte kngtarja Shyhrete Behluli, e cila n at koh ishte edhe nuse e Llapit. N kt shoqri kam qen deri n vitet 83-84 ku m pas vazhdova studimet n Fakultetin Ekonomik n Prishtin dhe n vitin 1984-85 u bra edhe antar i Shoqris Kulturo-Artistike Akademike t studentve Ramiz Sadiku dhe qndrova n kt shoqri deri n vitet e 90-ta. Mirpo, si e dini edhe nga regjimi i athershm u mbylln shum institucione tona dhe ather n vitet 90-91 s bashku me Valton Beqirin, Ylber Asllanin, Arben Asllanin dhe Valbon Beqirin e pam t rrugs ta formojm nj grup muzikor, ansamblin Korona, ku edhe sot e tutje jam antar.

Kosovapress: Ndjesia jote n ato momente kur ishe para publikut?

Nystreti: Me t vrtet sht nj detaj q nuk di as vet si ti prshkruaj emocionet q kan qen, pasi un kisha nj prvoj npr dasma e ahengje, mirpo kur ishte turma e madhe prej 1000-2000 personash, sht dika tjetr. sht shum nj prgjegjsi e madhe, por kur kisha parasysh q publiku m ka pritur shum mir, ather harrova emocionet.

Kosovapress: Mund t veoni ndonj koncert, ku je ndjer m s miri?

Nystreti: do koncert i ka karakteristikat e veta, mirpo koncertet e para me Shoqrin Kulturo-Artistike Akademike t studentve Ramiz Sadiku, n vitin 1985, kur i kemi pasur tri koncerte n Gjermani, jan t paharruara kur i gjith publiku kndon dhe qan me ty.

Kosovapress: Po m i lodhur dhe i zhgnjyer, pas interpretimit t kngs?

Nystreti: Mund t them se kohve t fundit ndoshta sht kur ti e kndon nj kng shum t mir, shum artistike, e punuar me shum mund nga kompozitor shum t mir dhe publiku nuk e mirpret at pun t kompozitorit, s pari e pastaj t interpretuesit, me t vrtet sht nj zhgnjim shum i madh.

Kosovapress: Pse sipas teje nuk mirpriten kngt me vlera t larta artistike?

Nystreti: Me t vrtet sht nj tem q krkon shum analiza. Nuk e di. Kohve t fundit krkesat e publikut jan m ndryshe. Un nuk dua t hy n temat e kngve tallave e t tjera, mirpo me t vrtet sht nj tem q nuk mund ta kuptoj as vet pse ndodh kjo. Mund ta vresh pr shembull krahasimin e nj knge shqipe, autoktone dgjohet shum m pak ose nuk dgjohet n krahasim me nj kng q sht greke, rumune, turke, por q ka vetm tekstin shqip.

Kosovapress: Kalojm pak t jeta private. Si duket nj dit e zakonshme pr Nystretin?

Nystreti: Po ndrlidhemi me djalin tim kur ka pasur 7 vjet dhe e kan pyetur i kujt je. Ai ka thn i Nystretit. Cilit Nystret? Ai ka thn Nystretit q fle ditn! Ne punojm natn dhe rutina jon ta imponon q deri n ora 11.00 apo 12.00 t jem fjet. Un jam baba i tre fmijve, Albatritin 17-vjear, Albionn 15-vjeare dhe Enesn 5-vjeare, t ciln posa zgjohem e drgoj n erdhe. Gjat asaj kohe takohem me shokt, n ora 15.00 shkoj e marr Enesn nga erdhja dhe n drek zakonisht jam n shtpi. Pas dreks zakonisht merrem pak me sport, me futboll, n mbrmje me familje. Kshtu, sht dita ime kur nuk kam pun, por profesioni sht pak m i komplikuar pasi e kemi vshtir me fmij, sepse zakonisht kur ata e kan t lir vikendeve, ne i kemi dit pune.

Kosovapress: Prve paraqitjes me kng t reja n programet e Vitit t Ri, ka nj koh q Nystreti nuk sht paraqit n ekranet televizive. Pse nuk kemi pas kng t reja nga ti?

Nystreti: Po, sht e vrtet se un vetm pr Vitin e Ri dhe tash i kam dy kng t reja. Po ashtu, edhe Merita. Por nuk e di, tregova, ndryshimi i shijes s tregut ka ndikuar q ne t jemi m dembel, mos t punojm si un, si Merita. Mirpo, edhe nga natyra un jam, t bhem i sinqert, dembel, meqense po kemi pun shum npr ahengje e diskoteka. Kohve t fundit jam angazhuar t punoj dika m shum pr djalin, sepse edhe ai ka filluar t merret me kt profesion, i ka br diku 9 kng t reja.

Kosovapress: T flasim pak pr punn q keni filluar rreth nj albumi live?

Nystreti: Po, n kt sezon kam parapar t bj nj album live, ku do t jen diku 3 ose 4 kng t reja e t tjerat do t jen t dgjuara dhe kryesisht t gjitha kngt do t jen kng t dasmave live. Pra, do t jet ajo se si kndon Nystreti n nj dasm, apo n nj mbrmje n diaspor, kshtu q i kam prmbledh disa nga kngt m t dgjuara, por do t ket edhe t reja. Tash ju kemi rrek pak m seriozisht kngve t reja, si un, si Merita, ashtu edhe djali. N fillim t dhjetorit mendoj se do t dal edhe albumi tjetr i imi me t gjitha kngt e reja.

Kosovapress: Kush e ka br tekstin, muzikn e ktyre tri apo katr kngt e reja q do t jen n albumin live?

Nystreti: Knga e par sht e punuar nga Florent Boshnjaku, kngn e dyt Ylber Asllani, knga e tret sht e kitaristit t Kastriotve nga Ferizaj, Agimi me t cilin bashkpunoj. Ai para katr vjetsh ma pat punuar nj kng shum t bukur A sa t dashuroj, q sht shum e ngjashme me kngn q ma ka punuar tash, por pak me arazhmane m t reja.

Kosovapress: Deri ku ka shkuar puna rreth albumit, i cili do ti ket t gjitha kngt e reja?

Nystreti: Ministrin ton Valton Beqirin, me t cilin kam bashkpunuar, doher e kemi shum t angazhuar dhe besoj q deri n fillim t dhjetorit do t prfundoj e gjith puna rreth ktij albumi.

Kosovapress: Cila sht ndrra jote q ka mbetur dikur pa u realizuar?

Nystreti: Me shpalljen e pavarsis s Kosovs, si shumica e kosovarve, ndrra ime e fundit sht realizuar dhe ktu prfundojn t gjitha dshirat q kam pasur m hert./Intervistoi: Labinot Gashi/