Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  14-vjetori i ndrhyrjes s trupave t NATO-s n Kosov
  10-vjetori i ndrhyrjes s trupave t NATO-s n Kosov.

  Mesazhi i Kryeministrit t Qeveriss s Republiks s Kosovs, z. Hashim Thai, me rastin e 10 vjetorit t fillimit t intervenimit ushtarak t NATO-s mbi caqet policore dhe ushtarake serbe

  Prishtin, 23 mars 2009  Intervenimi ushtarak i aleancs m t fuqishme ushtarake t bots, NATO-s, kundr forcave policore, ushtarake dhe paramilitare serbe m 24 mars 1999 sht ngjarje e madhe historike pr Kosovn dhe botn demokratike.  Populli i Kosovs do t’u jet prgjithmon mirnjohs vendeve perndimore, Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Bashkimit Evropian dhe shteteve t tjera antare t NATO-s, si dhe miqve kudo q jan pr prkrahjen e lufts s drejt pr liri dhe pavarsi.  Prfundimi me sukses i fushats s intervenimit t NATO-s hapi kapitull t ri n historin e Kosovs. Kapitullin e liris dhe ndrtimit t demokracis s mirfillt.  Po ato shtete q ndihmuan lirimin e Kosovs, n periudhn e tranzicionit dhan kontribut t jashtzakonshm pr rindrtimin e vendit ton. Ato shtete vazhdojn edhe sot t kontribuojn n ndrtimin dhe sigurin e Kosovs, n kuadr t misionit ushtarak t KFOR-it.  Duke gzuar prkrahjen e shteteve demokratike, vullneti politik i qytetarve t Kosovs u realizua me shpalljen e Kosovs shtet i pavarur, sovran dhe demokratik m 17 shkurt 2008. Shtetin e Kosovs e kan njohur vendet m t fuqishme t globit dhe procesi i njohjeve vazhdon edhe m tej.  Kosova ka hyr n vitin e dyt t pavarsis me nj unitet politik t qndrueshm, me siguri, paqe dhe toleranc ndretnike, me marrdhnie t mira fqinjsore dhe me angazhim serioz pr t’i prmbushur t gjitha kriteret pr t’u antarsuar n t gjitha mekanizmat euro-atlantike dhe pr t’u br pjes e t gjitha organizatave ndrkombtare.  Hashim Thai

  Kryeministr i Republiks s Kosovs
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kosova falnderon prjetsisht NATO-n


  Shqiptart nuk mund ti jen kurr mosmirnjohs SHBA-ve dhe NATO-s q mori vendim pr ndrhyrjen n Kosov, por kurr nuk mund tia falin OKB-s, q e prbuzi fitoren madhshtore t Aleancs mbi regjimin gjenocidal t Beogradit. Kosova ka prjetuar pr her t par lirin pas shekujsh kur NATO-ja i dha fund okupimit t Kosovs nga Serbia. Por, Kosova vazhdon t vuaj prbuzjen q OKB-ja i bri ndrhyrjes s NATO-s, dhe fitores s saj ndaj Serbis. OKB vazhdon ta konvertoj paqn si liri.

  Aleanca m e fuqishme ushtarake n historin e njerzimit, NATO-ja, e nisur nga ideja humane pr shptimin e popullit t Kosovs, filloi sulmet ajrore kundr makineris vrastare serbe, sulme kto q zgjatn 78 dit me radh.

  Kryeministri Hashim Thai tha se periudha nga data e fillimit t bombardimeve t NATO-s deri ktu ku jemi sht nj periudh e historis s re t Kosovs dhe e suksesit t plot. Data e 24 marsit sht e nj rndsie t veant pr vendin ton, Kosovn e pavarur, sovrane dhe demokratike, pr lirin q e kemi fituar me sakrificn ton gjith popullore, me mbshtetjen e plot t bots perndimore, Uashingtonin, BE-n dhe NATO-n, tha Thai. Xhavit Beqiri zdhns i presidentit Fatmir Sejdiu, 24 marsin e quan dit t shpress Padyshim se sht nj dat tepr e rndsishme e historis moderne t vendit ton. Fushata e NATO-s kundr caqeve ushtarake, policore e paramilitare serbe q kryenin krime t rnd n Kosov sht ndrmarrja m e madhe humanitare q ka njohur ndonjher njerzimi, me qllim t shptimit t n populli t pambrojtur nga shfarosja kolektive, tha zdhnsi Beqiri. Ai falnderon SHBA-t, BE-n dhe vendeve t tjera t bots demokratike t cilat ndihmuan Kosovn dhe popullin e saj n ort m t liga t historis son.

  Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, tha se gjat gjith viteve pas qershorit 1999 institucionet dhe qytetart e Kosovs kan arritur suksese t lakmueshme q duhet ti vlersojm. Krasniqi e sheh t domosdoshm pranin e NATO-s n Kosov deri n konsolidimin e plot t institucioneve t siguris.

  Pr ekspertin ushtarak Ramadan Qehaja, data e 24 marsit sht nj prvjetor shum i rndsishm para s gjithash nga aspekti ushtarak. NATO-ja, edhe pse me vones, arriti t ndrpres nj spastrim etnik t popullats shqiptare nga trojet e veta, q ishte pozitive jo vetm pr shqiptart n Kosov, por edhe m gjer, tha z. Qehaja.

  Kryetari i AAK-s, Ramush Haradinaj, ka kujtuar ditt e tmerrshme t viteve t 99-ta, dbimet e shqiptarve nga shtpit e veta, prballjen me frikn e vdekjes. Sulmet e NATO-s mbi forcat serbe i dhan drejtim nj lufte t pabarabart, t drejt nga ana e popullit t Kosovs pr liri dhe u sigurua edhe prmbyllja e ksaj lufte q rezultoi me kthimin e njerzve t shprngulur n vend, me fillimin e jets n nj ambient t sigurt me ardhjen e forcave t NATO-s dhe me ndrtimin e proceseve t cilat kan rezultuar deri n ditn e sotme me Kosovn shtet, tha z. Haradinaj.

  Pr Adem Salihajn, nnkryetar i LDD-s, intervenimi i NATO-s ka vulosur fatin e Kosovs. Ishte nj intervenim i drejt, energjik dhe roli i NATO-s duke filluar nga 24 marsi ka qen i pazvendsueshm dhe askush tjetr nuk do t kishte munduar ta arrij kt q sht arritur, tha ai.

  Ismet Mulaj, antar i kryesis s AKR-s, thot se NATO-ja e shptoi nj popull nga shfarosja e planifikuar nga regjimi i Beogradit. Tash dhjet vjet nga ajo dit, shqiptart e vlersojn pozitivisht ndrhyrjen e NATO-s si dhe falnderojn gjith at ushtar q rrezikuan jetn e tyre q ne sot t jetojm si vend i lir, tha Mulaj.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  lavdi Natos.. shpetimtares se 3 milion shqiptareve te Kosoves..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  10 vite nga fillimi i bombardimeve t NATO-s kundr forcave serbe

  N mbrmjen e 24 marsit, para 10 vjetsh, Aleanca Veriatlantike filloi intervenimin e saj pr ti dhn fund lufts n Kosov. Pr t parn her n historin 50 vjeare t ekzistimit, lidert perndimor vendosn t prdornin NATO-n pr t parandaluar spastrimin etnik nga forcat e Millosheviqit n Kosov.
  24 mars 1999, mbrmja q ndryshoi historin jo vetm t Kosovs por edhe t Aleancs Veriatlantike. NATO filloi sulmet ndaj caqeve serbe, pr t ndaluar operacionet e tyre n Kosov dhe pr t parandaluar spastrimin etnik. Edhe pse Kshilli i Sigurimit nuk kishte autorizuar sulmet, NATO prmes Sekretarit t Prgjithshm, Havier Solana mbron arsyeshmrin e tyre.

  Mosmarrveshja jon nuk ka t bj me popullin e Jugosllavis por me qeverin dhe forcat ushtarake t cilat po abuzojn me njerzit n kundrshtim me t gjitha normat e t drejtave t njeriut, pati deklaruar Solana.

  Presidenti amerikan Bill Klinton, n fjalimin drejtuar kombit, fokuson t drejtat e njeriut dhe dhunn e Millosheviqit.

  Kemi vepruar me vendosmri pr disa arsye. Kemi vepruar pr t shptuar mijra njerz n Kosov nga ofensiva ushtarake; pr t parandaluar nj luft m t gjer; kemi reaguar me aleatt tan pr paqen; duke vepruar tani ne mbrojm vlerat dhe interesat tona si dhe shtyjm prpara shtjen e paqes, pati deklaruar presidenti Klinton.

  Por, Millosheviqi filloi n Kosov zbatimin e operacionit Patkoi me synim zbrazjen e saj nga shqiptart, kshtu q masakrat npr treva t ndryshme t vendit u bn prditshmria e kosovarve.

  Qindra mijra refugjat n Maqedoni, Shqipri, Mal i Zi. Tribunali i Hags ngre padi pr krime lufte ndaj Millosheviqit. NATO vazhdon fushatn e bombardimeve pr 78 dit. Ajo ka edhe astet e saj t dobta, si pasoj e gabimeve n shnjestra apo e mosmarrveshjeve ndrmjet aleatve. N marrdhniet ndrkombtare e vshtir sht gjithnj t merresh me dikn q kupton vetm gjuhn e forcs, thoshte Sekretarja amerikane Medlin Ollbrajt.

  Besoj se Millosheviqi sht shkaku i problemit. T gjith e kemi ditur se ai m s miri e kupton prdorimin e forcs dhe se sht i prgatitur t prdor forcn. sht e vshtir t merresh me dikn q kupton vetm forcn, pati deklaruar Ollbrajt.

  N fillim t qershorit, 1999 Millosheviqi dorzohet. Pranon Marrveshjen e Kumanovs, ndrsa me 10 qershor Kshilli i Sigurimit miraton rezolutn 1244. Faktort m t fuqishm ndrkombtar n ndrmarrjen e paprecedent vazhdojn angazhimin n Kosovn e paslufts, pr t ciln filloi beteja tjetr: ajo e brjes s paqes.  | s.b & RTK staff |

  24 mars 2009 - 09:54:11
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Dhjet vjet pas 24 Mars, 2009

  I. Para dhjet vjetsh, pikrisht m 24 mars 1999, ran bombat e para kundr caqeve ushtarake, paraushtarake e policore serbe. N nj koh kur shqiptart e Kosovs po prjetonin nj periudh apokaliptike, bombat q binin nga aeroplant ushtarak t Aleancs m t fort t bots, ishin nj mesazh shprese pr ndaljen e lufts s pabarabart q po zhvillohej. Por, lufta e NATO-s bashk me rezistencn e UK-s zgjati edhe pr 78 dit t tjera, gjersa u gjunjzua politika kriminale e Milosheviqit dhe gjersa forcat serbe u trhoqn t turpruara nga kishin ardhur.
  N kujtesn historike t kosovarve, 24 marsi do t mbetet si dita q shnoi fillimin e nj prfundimi t nj lufte t prgjakshme dhe q ndali gjenocidin serb kundr shqiptarve t Kosovs.
  Dhjet vjet m pas, Kosova tashm sht jo vetm e lir, por edhe shtet i pavarur. Ajo prmbylli nj kapitull t rndsishm t historis s saj t lavdishme. Kosovart kan pse t krenohen n kt jubile, sepse patn n ndihm Aleancn m t madhe t bots. Rreshtimi i kosovarve prkrah civilizimit botror u shprblye dhe shteti i ri po zhvillohet sot me ndihmn e po ktyre shteteve, t cilat kontribuuan n NATO dhe po kontribuojn edhe sot e ksaj dite n pikpamje politike, diplomatike e materiale pr t na ndihmuar.

  II. Dhjet vjet m prpara, pikrisht me kt dat, kujtojm edhe goditjen q mori gazeta "Kosova Sot" nga forcat e regjimit t egr serb, t cilat dogjn dhe shkatrruan n trsi shtpin botuese "Interpress R. Company" dhe shtypshkronjn e saj. Megjithse gazeta u prball me kt gjendje t rnd, vullneti i saj pr t'i informuar qytetart dhe pr t qen n shrbim t tyre nuk u thye. Ajo vazhdoi ecejaket e saj prball sfidave t kohs, duke u br gazeta numr nj n Kosov dhe duke rritur besueshmrin dhe lexueshmrin. Dhjet vjet pas shkatrrimit, gazeta "Kosova Sot" ka arritur q jo vetm t jet e para n tregun medial, por tirazhi i shitur i saj ka arritur t rritet aq shum, aq sa t jet i prafrt me tirazhin e shitur t shtat gazetave t tjera ditore s bashku.
  Gazeta "Kosova Sot" ndjek parimet e gazetaris moderne, pr t'i informuar qytetart drejt dhe paanshm, duke kritikuar dukurit e kqija q po lshojn rrnj n shoqrin kosovare, duke krijuar opinion dhe duke u br nj dritare e hapur pr t gjith ata q duan t shfaqin mendimet e tyre kritike.
  N kt dhjetvjetor gazeta sht m e fuqishme se kurr, ballhapur prpara lexuesve t saj dhe e gatshme t prballet me sfida t reja.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Me ndrhyrjen n Kosov NATO nisi t luaj nj rol t ri ndrkombtar

  Ndrhyrja e NATO-s n Kosov shnoi kthesn m t rndsishme historike pr popullin shqiptar. Kshtu u tha n konferencn "Integrimet Euroatlantike dhjet vite pas ndrhyrjes s NATO-s" organizuar nga Universiteti "Iliria" dhe Asociacioni Kosovar i Atlantikut. Pjesmarrsit than se me ndrhyrjen n Kosov NATO nisi t luaj nj rol t ri ndrkombtar.
  Pjesmarrs t lufts lirimtare t Kosovs dhe intelektual kan prkujtuar sot fillimin e bombardimeve t NATO-s, dhjet vite m par. N konferencne organizuar nga Asosacioni kosovar i Atlantikut dhe universiteti "Iliria" u tha se me ndrhyrjen e NATO-s filloi nj prmirsim i madh historik pr kombin shqiptar.
  Ish antari i Shtabit t Prgjithshm t UK-s, Ram Buja, theksoi se 24 marsi i vitit 1999 ishte kthesa me e madhe q prjetoi kombi shqiptar. Ai tha se NATO bombardoi nga ajri, mirpo ushtria toksore e saj ishte UK-ja. Dhjet vite m pas pritjet tona, sipas Bujs, kan qen t mdha, mirpo megjithat kemi realizuar ndrrn pr shtet t pavarur i cili shum shpejt do t integrohet n strukturat euroatlantike.

  Ndrkaq kryetari i Komisionit parlamentar pr siguri njherit njri ndr komandantt e UK-s, Rrustem Mustafa - Remi, tha se me ndrhyrjen e NATO-s u hapn kushtet pr jet dhe zhvillim m t mir si dhe u vendos fati i vendit ton pr integrim n strukturat euro atlantike. Mirpo Mustafa theksoi se vendit ton i mungoj kapacitetet njerzore n fushn ushtarake t cilat, sipas tij duhet ngritur sa m shpejt.

  Kreu i asociacionit Atlantiku - dega n Shqipri Arian Starova ndrkaq tha se ndrhyrja e NATO-s dhjet vjet m par shnoi nj lvizje t re t aleancs n bot, si dhe ndryshoi padrejtsin e madhe q iu b shqiptarve n vitin 1913.


  | s.b & RTK staff |

  24 mars 2009 - 12:21:16
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 24-03-2009 m 07:38
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime  Dhjet vjet nga bombardimet e NATO-s


  Arbr Vllahiu
  Korrespondent i BBC-s
  Edhe dhjet vjet pas, fillimi i fushats ajrore t NATO-s ndaj objektivave serbe vazhdon t mbetet ngjarje kundrthnse mes shqiptarve dhe serbve. Shqiptart e Kosovs e kan cilsuar at si ngjarjen m t madhe historike, kurse pr serbt, fushata ajrore ishte gabimi m i madh historik.

  Pas nj varg prpjekjesh pr t arritur nj marrveshje t negociuar mes Prishtins e Beogradit dhe dy konferencave t dshtuara n Rambuille dhe Paris, Aleanca Veriatlantike vendosi t nis nj fushat ajrore kundr objektivave serbe.

  Pikrisht n ditn e sotme, dhjet vjet m par, m 24 mars t vitit 1999, aviont e NATO-s, pak para ors 20 qlluan nj numr objektivash t ushtris e policis serbe n disa nga qytetet e mdha n Serbi, Kosov e Mal t Zi. Dy dit m hert, misioni verifikues, q vepronte nn ombrelln e OSBE-s, lshoi Kosovn, dhe ofensiva serbe kundr, si u tha, forcave t ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, prfshiu gjith territorin kosovar.

  Zyrtart e lart t NATO-s, prfshir edhe t drguarin e posacm amerikan, Richard Holbrooke nuk arritn t bindin udhheqsin e athershm jugosllav, Slobodan Milosheviq, q t trhiqte trupat e tij nga Kosova. Sekretari i prgjithshm i NATO-s, atbot, Javier Solana, dha urdhrin pr fillimin e fushats ajrore mbi objektivat serbe

  Nj numr vrasjesh t qytetarve shqiptar nga forcat serbe t sigurimit, ndodhn n natn e fillimit t fushats ajrore ndrkoh q mijra qyetar t Kosovs, u larguan me dhun nga shtpit e tyre, nga nj fushat, q u cilsua, spastrim etnik, e cila prfshiu gjith Kosovn.

  Udhheqsit ushtarak t NATO-s than se po bnin prpjekje pr t ndaluar krizn e krijuar humintare dhe fushatn e filluar t spastrimit entik.

  Ish komandanti i krahut jugor t NATO-s, gjenerali Wesley Clark, q udhhoqi me fushatn ajrore t NATO-s, i pati deklaruar BBC-s pak vite m von, se Aleanca ishte munduar ti jepte fund spastrimit etnik n Evrop:

  Mendoj se ishte me rndsi q t mos kishte m spastrim etnik n Evrop. Udhheqsit e NATO-s e kuptuan se aktivitetet e Milosheviqit, q po ndrmerreshin n Ballkan, ishin jo vetm t drejtuara kundr t drejtave t njeriut, por ishin edhe nj krcnim ndaj stabilitetit rajonal dhe gjithashtu edhe krcnim ndaj misionit t NATO-s n Bosnj. Sepse suksesi i tij ktu do t forconte elementet e vijs s ashpr q t prballeshin me forcat e NATO-s n Bosnj. Po! NATO-ja mori nj vendim t drejt, duke prdorur forcn vetm, vetm dhe vetm si nj alternativ t fundit, tha gjenerali Clark.

  N Kosov fillimi i fushats ajrore t NATO-s u pa si fundi i, si thuhet, dhuns s regjimit t Beogradit dhe u shnua si nj nga ditt m historike t saj.

  Ish-zdhnsi i Ushtris lirimtare t Kosovs dhe pjesmarrs n konferencn e Rambuilletit, aktualisht kryetar i Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqi, tha pr BBC-n se Aleancs Veriatlantike, pas prpjekjeve t dshtuara diplomatike, nuk i mbeti asnj rrug tjetr prvec fillimit t fushats ajrore pr t ndrprer krizn humanitare n Kosov.

  Bombardimet e NATO-s erdhn pas lufts lirimtare, pas krizs humanitare dhe njkohsisht bombardimet e NATO-s prfundimisht e nxorrn policin, ushtrin dhe edhe administratn e dhunshme serbe nga Kosova. Dhe Kosovs e gjith rajonit i hapn perspektivn e paqes dhe ndrtimit t demokracis dhe zhvillimit ekonomik, tha Jakup Krasniqi.

  Publicisti Veton Surroi, q kaloi gjith fushatn ajrore t NATO-s, i fshehur n qytetin e Prishtins, thot se kjo ishte nj ngjarje historike pr Kosovn:

  "Padyshim se sht nj ndjenj e njjt si e kam patur edhe ather dhe q sht nj moment i jashtzakonshm dhe historik pr Kosovn, n t cilin Aleanca perndimore, perndimi dhe vlerat perndimore, jan vn n mbrojtje t Kosovs. Kjo ka qen nj kthes gjat e pritur nga populli i Kosovs, tha Surroi.

  Fushata ajrore e NATO-s q zgjati 78 dit u ndrpre n qershor t vitit 1999. Gjat ksaj periudhe afro 1 milion shqiptar u dbuan nga shtpit e tyre drejt Shqipris, Maqedonis e Malit t Zi, mbi 10 mij veta u vran dhe qindra t tjer u plagosn. Me prfundimin e fushats ajrore nuk prfunduan edhe problemet. Mbi 2000 shqiptar vazhdojn t cilsohen si t zhdukur, kurse autoritetet serbe thon se edhe 1000 serb mbeten t pagjetur.

  Kosova, n marsin e vitit 1999, u shndrrua n nj fush t re t betejs q iu dha fund pas nj marrveshjeje pr largimin e plot t gjitha forcave serbe t sigurimit.

  Qytetart shqiptar e pan fushatn si shptimin e tyre:

  Un vlersoj se bomabardimet kan qen shum t mira se disi sht dashur t mbrohet populli. NATO na ka mbrojtur, thot nj qytetar.

  Nj tjetr ndrkaq nuk fsheh gzimin pr fillimin e bombardimeve.

  Neve shqiptarve na ka shptuar jetn, thot ai.

  Ndrkaq nj qytetare e Mitrovics thot: Ka shum kujtime. Kujtoj shum njerz q kan ikur n vendet e tjera pr t shptuar nga lufta dhe pr t shptuar familjet e tyre, thot ajo.

  Por pr serbt e Kosovs, vendimi pr fillimin e fushats ajrore t NATO-s ishte gabimi m i madh historik q ka br popullin t vuaj m shum. N Gjilan, serbt thon se fushata ajrore e NATO-s e ka vshtirsuar jetn e tyre:

  Mund tju them se ky ishte nj gabim i madh, sepse infrastruktura jo vetm n Koosv por edhe n Serbi u shkatrrua. Ai q ka psuar m s shumti nga bombardimet ishte populli, pamarr parasysh prkatsin etnike dhe fetare, tha nj qytetar serb.

  Ndrkoh, udhheqsit politik serb e kan cilsuar si t padrejt dhe t paligjshme fushatn ajrore t NATO-s ndaj, si kan thn, nj antari t OKB-s dhe nj vendi sovran. Oliver Ivanoviq sht nj nga udhheqsit serb t Kosovs, dhe zyrtar i lart n qeverin e Serbis:

  Kjo sht absolutisht e papranueshme, por duhet pranuar se nj politik e gabuar q sht udhhequr atkoh n Serbi, n thelb ka ndihmuar q t shkeljen t gjitha ligjet por edhe ligji ndrkombtar, tha Ivanoviq.

  Sidoqoft, n dhjetvjetorin e bombardimeve, Kosova ka shpallur pavarsin e saj, dhe sht njohur nga 56 vende t bots.

  Kundrshtimet ndaj vendimeve pr Kosovn vazhdojn ende dhe nj bashkpunim m i afrt n rajon duket se duhet t pres edhe pr nj koh. N mesokoh, trupat paqeruajtse t NATO-s, afro 16 mij syresh vazhdojn t ofrojn siguri pr t gjith qytetart e Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Sejdiu: Republika e Kosovs - nj faktor paqeje e stabiliteti n rajon

  Prishtin, 24 mars - Presidenti i Republiks s Kosovs, Fatmir Sejdiu, u ka adresuar qytetarve t Kosov nj mesazh me rastin e prvjetorit t dhjet t fillimit t sulmeve ajrore t NATO s mbi caqet e ushtris, t policis dhe t paramilitarve serb, duke theksuar se 24 marsi i vitit 1999 ishte nj sinjal i fuqishm i bots liridashse se sundimit t egr shtetror serb n Kosov duhej t'i vinte fundi. Me kt rast Presidenti Sejdiu ka shprehur mirnjohjen e gjithmonshme pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Bashkimin Evropian dhe t gjitha vendet e tjera t bots demokratike, q e ndihmuan Kosovn n ort m t liga t historis s saj dhe po e ndihmojn edhe sot n procesin e njohjes ndrkombtare dhe forcimin e institucioneve tona demokratike. M posht po japim mesazhin e plot: "Sot sht prvjetori i dhjet jubilar i sulmeve ajrore t NATO s kundr forcave pushtuese t Millosheviqit, t cilat po i vazhdonin krimet e tmerrshme kundr civilve shqiptar aneknd Kosovs. 24 marsi i vitit 1999 qe sinjal i fuqishm i bots liridashse se sundimit t egr shtetror serb n Kosov duhej t'i vinte fundi me gjuhn e forcs ushtarake, pasi q Beogradi zyrtar nuk kuptonte asnj lloj marrveshjeje politike. Sulmet 78 ditshe t Aleancs Veriatlantike mbi caqet e ushtris, t policis dhe t paramilitarve serb e shptuan popullin e Kosovs nga shfarosja e paramenduar, skenari i s cils ishte hartuar me ftohtsi n qarqet m t larta shtetrore e akademike serbe. Si t tilla, ato paraqesin nj akt t pakrahasueshm t humanizmit, sepse u nisn nga ideja sublime e mbrojtjes s jets s njerzve, t cilve nga asti n ast dhe n mnyr masive u kanosej vdekja. N manifestimet e tyre pr shnimin e ksaj date t rndsishme t historis moderne t Kosovs, t rinjt tan me t drejt e patn cilsuar 24 marsin si 'Dita e Shpress'. Sigurisht, kjo ishte sintagma m e natyrshme, atributi m i qlluar pr emrimin e ksaj dite historike, e cila simbolizon fillimin e kthimit prfundimtar t popullit t Kosovs n gjirin e familjes s kombeve t lira. Qytetar t dashur, Komandant dhe ushtar t nderuar t KFOR it, N kt dit t shnuar, ne e ritheksojm mirnjohjen ton t gjithmonshme pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Bashkimin Evropian dhe t gjitha vendet e tjera t bots demokratike, q e ndihmuan Kosovn n ort m t liga t historis s saj dhe po e ndihmojn edhe sot n procesin e njohjes ndrkombtare dhe forcimin e institucioneve tona demokratike. Falnderim t prhershm u shprehim komandantve dhe ushtarve t KFOR it, t cilt po bjn nj pun t shklqyeshme pr ruajtjen e paqes, t siguris dhe t stabilitetit n Kosov. Pjestart e KFOR it, gjat ktyre dhjet vjetve, kan qen garantues t integritetit territorial t Kosovs dhe faktor i rndsishm i rilindjes s prgjithshme t jets n vendin ton. Prve detyrave t prditshme profesionale n fush t siguris, ata u bn pjes aktive e shum projekteve dhe veprimtarive pr prmirsimin e jets s qytetarve dhe hapjes s perspektivave t reja pr ta. Si e kemi thn edhe m par, qndrimi i popullit t Kosovs pr ushtart e KFOR it mund t shihet n buzqeshjen e rikthyer t fmijve t Kosovs. Po kshtu, falnderojm edhe prfaqsuesit e EULEX it, i cili me ftesn ton ka ardhur n Kosov pr t ndihmuar perfeksionimin e kapaciteteve tona n fush t sundimit t ligjit dhe t drejtsis. Republika e Kosovs, n udhn e pakthyeshme t integrimit n strukturat euroatlantike, sikundr deri m tani, do t punoj n bashkrendim t plot me miqt e saj pr prmbushjen e plot t synimeve tona t prbashkta dhe pr integrimin e plot t t gjith bashksive etnike n jetn shoqrore dhe shtetrore t Kosovs. Kosova sht atdhe i prbashkt i t gjith qytetarve t saj t barabart. Fal intervenimit t NATO s, prkrahjes s pakursyer t bashksis ndrkombtare dhe prkushtimit t thell t institucioneve dhe qytetarve t vendit ton, Republika e Kosovs sht shndrruar n nj faktor paqeje e stabiliteti n rajon. Ajo angazhohet jetsisht pr kultivimin e fryms s bashkpunimit dhe t miqsis m t gjitha vendet fqinje dhe pret q t kuptohet drejt n kt qasje t saj. Kosova sht e prcaktuar pr t siguruar nj t ardhme m t ndritshme pr t gjith qytetart e saj, duke i kushtuar vmendje t veant punsimit t t rinjve, zhvillimit ekonomik dhe t nxitjes s investimeve t jashtme n vendin ton. N fund, duke ju prgzuar n kt dit jubilare, m lejoni t?ju shpreh urimet m t mira pr Ju dhe familjet tuaja! Zoti e bekoft NATO n! Zoti e bekoft Republikn e Kosovn dhe miqt e saj!"
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime  Ollbrajt: E uam NATO n n luft n emr t liris pr njerzit q prndiqeshin dhe vriteshin
  Prag, 24 mars - "Ishte edhe shtja e Kosovs dhe pyetja n kt rast ishte si t ndalej spastrimi etnik. Atbot, isha sekretare e shtetit dhe kisha qen dshmitare se na sht dashur shum gjat pr t hyr n Bosnj", ka thn ish sekretarja amerikane e Shtetit, Medlin Ollbrajt, pr Radion Evropa e Lir, duke folur pr luftn e vitit 1999 n Kosov. "Ksisoj, e uam NATO n n nj luft t gjat 78 ditshe. Ishte shum thelbsore, sepse bhej n emr t liris pr njerzit q prndiqeshin nga shtpit e tyre apo q vriteshin. Me kt u dshmua edhe vlefshmria e misionit t ri pr NATO n". Ollbrajt thot se kjo nuk ishte e leht n kuptimin e marrjes s vendimeve, por megjithat ajo mendon se pr NATO n ishin aste suksesi n prmbushjen e misionit. "Shpresoj se shum msime jan nxjerr nga fushata n Kosov, q mund t jen t dobishme n rajonet e tjera, si sht Afganistani. sht pjes e rrfimit t njejt t periudhs s pas Lufts s Ftoht", thekson znj.Ollbrajt n kt intervist.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N fokus t historianit  ME 24 MARS 1999 FILLOI EPOKA E PRMIRSIMIT T ASAJ Q

  MUND T KORRIGJOHET NGA PADREJTSIT NDRKOMBTARE

  NDAJ KOMBIT SHQIPTAR !?!  Nxjerrja para gjyqit ndrkombtar t katr-pes krerve shtetror, ushtarak e policor, pa e ngarkuar Serbin me dmet e lufts n Bosnje-Hercegovin dhe n Kosov sht shprblim pr Serbin gjaksore shekullore. S kndejmi rezulton se bombardimi 78 ditsh i NATO-s ishte shrbim i natyrs s zjarrfiksit n nj pjes t Evrops. Ndarja e Kosovs n Veriun serb e n Jugun multietnik, defaktorizimi ushtarak e politik lirimtar i shqiptarve t Kosovs dhe faktorizimi diplomatik-shtetror i Serbis, aktualisht si sust e carizmit rus putinian, sht pasoj e bombardimeve selektive t NATO-s, nga qielli, ndaj forcave serbe shfaruese ndaj shqiptarve dhe boshnjakve, me rrjedhime negative t paparapara pr Ballkanin dhe Evropn.  Shkruan: Prof.Dr.Muhamet Pirraku - Prishtin, 24. 03. 2009

  ____________________________  Prgjigje n pyetjen e gazetarit Isa Vatovci ( gaz. Kosova sot): Cila sht rndsia historike e 24 marsit 1999. A e ndryshuan 78 ditt e bombardimeve historin evropiane?

  Rndsia e nj ngjarjeje historike sht n prpjestim me rezultatet dhe pasojat e kthess q bn ajo pr historin e nj kombi apo t nj regjioni. Rezultatet dhe pasojat e nisms dhe t vazhdimit 78 ditsh t bombardimit selektiv t forcave ajrore t NATO-s mbi makinerin e rnd ushtarake pushtuese t Serbis n Kosov, ende nuk jan kurorzuar. Meq jam historian, mendimi im pr pyetjet e shtruara mbshteten n fakte historike, sado t hidhura q jan. Ln anash Dy Luftrat Botrore, pr Rusin dhe pes fuqit e mdha evropiane: Anglin, Francn, Gjermanin, Austro-Hungarin dhe Italin kjo sht hera e dyt q prdorn forcn e prbashkt politike e ushtarake n tokat shqiptare,

  - s pari her, m 1880, kundr trsis s Shqipris Etnike n vise t Ulqinit e

  - s dyti, m 1999, n Kosov, pr t promovuar fillimin e ndreqjeve t dhuns evro-ruse historike n dme t kombit shqiptar.

  Me fjalt e Z. Henry Kissinger, do t thosha: E tra ishte nj tragjedi e shkaktuar me ndeshjen midis islamizmit dhe krishterimit n Ballkan q vazhdon qindra vjet.


  Realisht, me burime t sakta mund t konstatojm se deri nga fundi i shek. XVII, areali i njsis etnokulturore i Shqipris, i konsoliduar me nj si ledh islam, arrinte n rreth 120.000km2. Gjat periudhs s ngritjeve t shteteve nacionale n Mal t Zi, Serbi dhe Greqi, nga njsia e Shqipris u shkputen rreth 5000km2, Kongresi i Berlinit, m 1878, nga Shqipria shkputi rreth 24.458km2, kurse Konferenca e Londrs nga njsia e Shqipris shkalloi rreth 61.510km2. Vrtet, derisa Kuvendi i Vlors, m 1912, shpalli Pavarsin e Shqipris mbi siprfaqen historike t katr vilajeteve shqiptare t Perandoris Osmane (Kosov, Shkodr, Manastir dhe Janin), t pas vitit 1881( q kishin rreth 90.100-90.270km2), ruso-evro-albanofobia (realisht islamofobia) ngriti Principatn e Shqipris n rreth 28.760km2.

  Konferenca e Versajs (Parisit), m 1919/20, po tmos ishte prania e SHBA-ve, do ta coptonte edhe kt cop Shqipni, sa nji han, si thoshte Hafuz Ymeri n vitet e 30-ta t shek. XX, pr ti dhn udh shprbrjes gjenocidiale definitive t kombit shqiptar historik para grek, para serb, para malazias e para bullgar.

  Me rezultatet e Lufts s Dyt Botrore shkrepn disa rreze n drejtim t ndriimit t Problemit shqiptar t krijuar me dhun ndrkombtare ruso-evropiane n dobi t zgjerimeve territoriale t Malit t Zi, Serbis, Bullgaris n pritje dhe Greqis.

  Me Rambujen, fillimin e bombardimeve t NATO-s, Marrveshjen e Kumanovs, t Konulit dhe t Ohrit, Evropa e mbshtetur n SHBA-t, e filloi epokn e prmirsimit t asaj q mund t korrigjohet nga padrejtsit ndrkombtare t shkaktuara ndaj kombit shqiptar s paku nga viti 1913!?!

  Deri tashti nuk ka ndonj analiz dhe vlersim politik dhe ushtarak publik pr Bombardimet 78 ditsh t NATO-s. Rezultatet e veprimit ushtarak t NATO-s mbi makinerin e rnd ushtarake t Serbis nuk sht ai q sht pritur, pr faktin se krijesa fantome ruso-evropiane e shekullit XIX e quajtur Serbi, pas Dejtonit me emrin Jugosllavi(!?!), u shprblye pr gjakderdhjen n Slloveni e Kroaci, dhe pr gjenocidin n Bosnj-Hercegovin dhe iu dha kartoni i gjelbr pr veprim n Kosov.

  Vrtet, me Marrveshjen e Dejtonit dhe t Kumanovs, Serbia, n vend q t dnohej s paku n shembullin q u dnua nazizmi n Gjermani, m 1945, iu lejua ta coptonte pariparueshm BH, ta aneksoj Vojvodinn dhe Sanxhakun historik t Vilajetit t Kosovs, si dhe ta ruaj t drejtn territoriale shtetrore mbi Kosovn!?!

  sht fakt se bombardimet 78 ditsh m shum solln pasoja pr ekonomin dhe mirqenien e jets n Kosov se sa n Serbi. Me bombardime selektive u b e mundur q komanda e ushtris serbe t kurdiste kurthe pr komandn e NATO-s, q ajo t bombardoj objekte civile, kolona civile, burgje e forcat lirimtare t aleatit UK.

  Bombardimi selektiv i makineris serbe krijoi ferr n Kosov dhe gjetk n trojet shqiptare, oi n zgjatjen e dhuns gjenocidiale serbe ndaj popullsis etnike shqiptare:

  plakitje,

  dhunime,

  vrasje sadiste,

  kallje t fshatrave,

  deportime me strategjin serbe Toka e djegur t mbi 50% t shqipfolsve t Kosovs, jasht Kosovs, koncentrimi n llogore, n gryka malesh, t m se 50% t shqiptarve t mbetur n Kosov,

  shkatrrimi i mbi 80% t ekonomive familjare t shqiptarve t Kosovs dhe i pjess m t madhe t ekonomis shtetrore (shoqrore) t Kosovs edhe prmes bombardimeve t objekteve industriale, si Feronikeli etj, nga vet NATO-ja.

  Pr t gjitha kto nuk sht dnuar as ushtria, as policia, as pushteti as kisha dhe as populli i Serbis, q masivisht ka mbshtetur dhe e mbshtet gjenocidin ndaj boshnjakve dhe shqiptarve.

  Nxjerrja para gjyqit ndrkombtar t katr - pes krerve shtetror, ushtarak e policor, pa e ngarkuar Serbin me dmet e lufts n Bosnje-Hercegovin dhe n Kosov sht shprblim pr Serbin gjaksore shekullore. S kndejmi rezulton se bombardimi 78 ditsh i NATO-s ishte shrbim i natyrs s zjarrfiksit n nj pjes t Evrops. Ndarja e Kosovs n Veriun serb e n Jugun multietnik, defaktorizimi ushtarak e politik lirimtar i shqiptarve t Kosovs dhe faktorizimi diplomatik-shtetror i Serbis, aktualisht si sust e carizmit rus putinian, sht pasoj e bombardimeve selektive t NATO-s, nga qielli, ndaj forcave serbe shfaruese ndaj shqiptarve dhe boshnjakve, me rrjedhime negative t paparapara pr Ballkanin dhe Evropn.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,666
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  llapi

  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  N fokus t historianit  ME 24 MARS 1999 FILLOI EPOKA E PRMIRSIMIT T ASAJ Q

  MUND T KORRIGJOHET NGA PADREJTSIT NDRKOMBTARE

  NDAJ KOMBIT SHQIPTAR !?!  Nxjerrja para gjyqit ndrkombtar t katr-pes krerve shtetror, ushtarak e policor, pa e ngarkuar Serbin me dmet e lufts n Bosnje-Hercegovin dhe n Kosov sht shprblim pr Serbin gjaksore shekullore. S kndejmi rezulton se bombardimi 78 ditsh i NATO-s ishte shrbim i natyrs s zjarrfiksit n nj pjes t Evrops. Ndarja e Kosovs n Veriun serb e n Jugun multietnik, defaktorizimi ushtarak e politik lirimtar i shqiptarve t Kosovs dhe faktorizimi diplomatik-shtetror i Serbis, aktualisht si sust e carizmit rus putinian, sht pasoj e bombardimeve selektive t NATO-s, nga qielli, ndaj forcave serbe shfaruese ndaj shqiptarve dhe boshnjakve, me rrjedhime negative t paparapara pr Ballkanin dhe Evropn.  Shkruan: Prof.Dr.Muhamet Pirraku - Prishtin, 24. 03. 2009

  ____________________________  Prgjigje n pyetjen e gazetarit Isa Vatovci ( gaz. Kosova sot): Cila sht rndsia historike e 24 marsit 1999. A e ndryshuan 78 ditt e bombardimeve historin evropiane?

  Rndsia e nj ngjarjeje historike sht n prpjestim me rezultatet dhe pasojat e kthess q bn ajo pr historin e nj kombi apo t nj regjioni. Rezultatet dhe pasojat e nisms dhe t vazhdimit 78 ditsh t bombardimit selektiv t forcave ajrore t NATO-s mbi makinerin e rnd ushtarake pushtuese t Serbis n Kosov, ende nuk jan kurorzuar. Meq jam historian, mendimi im pr pyetjet e shtruara mbshteten n fakte historike, sado t hidhura q jan. Ln anash Dy Luftrat Botrore, pr Rusin dhe pes fuqit e mdha evropiane: Anglin, Francn, Gjermanin, Austro-Hungarin dhe Italin kjo sht hera e dyt q prdorn forcn e prbashkt politike e ushtarake n tokat shqiptare,

  - s pari her, m 1880, kundr trsis s Shqipris Etnike n vise t Ulqinit e

  - s dyti, m 1999, n Kosov, pr t promovuar fillimin e ndreqjeve t dhuns evro-ruse historike n dme t kombit shqiptar.

  Me fjalt e Z. Henry Kissinger, do t thosha: E tra ishte nj tragjedi e shkaktuar me ndeshjen midis islamizmit dhe krishterimit n Ballkan q vazhdon qindra vjet.


  Realisht, me burime t sakta mund t konstatojm se deri nga fundi i shek. XVII, areali i njsis etnokulturore i Shqipris, i konsoliduar me nj si ledh islam, arrinte n rreth 120.000km2. Gjat periudhs s ngritjeve t shteteve nacionale n Mal t Zi, Serbi dhe Greqi, nga njsia e Shqipris u shkputen rreth 5000km2, Kongresi i Berlinit, m 1878, nga Shqipria shkputi rreth 24.458km2, kurse Konferenca e Londrs nga njsia e Shqipris shkalloi rreth 61.510km2. Vrtet, derisa Kuvendi i Vlors, m 1912, shpalli Pavarsin e Shqipris mbi siprfaqen historike t katr vilajeteve shqiptare t Perandoris Osmane (Kosov, Shkodr, Manastir dhe Janin), t pas vitit 1881( q kishin rreth 90.100-90.270km2), ruso-evro-albanofobia (realisht islamofobia) ngriti Principatn e Shqipris n rreth 28.760km2.

  Konferenca e Versajs (Parisit), m 1919/20, po tmos ishte prania e SHBA-ve, do ta coptonte edhe kt cop Shqipni, sa nji han, si thoshte Hafuz Ymeri n vitet e 30-ta t shek. XX, pr ti dhn udh shprbrjes gjenocidiale definitive t kombit shqiptar historik para grek, para serb, para malazias e para bullgar.

  Me rezultatet e Lufts s Dyt Botrore shkrepn disa rreze n drejtim t ndriimit t Problemit shqiptar t krijuar me dhun ndrkombtare ruso-evropiane n dobi t zgjerimeve territoriale t Malit t Zi, Serbis, Bullgaris n pritje dhe Greqis.

  Me Rambujen, fillimin e bombardimeve t NATO-s, Marrveshjen e Kumanovs, t Konulit dhe t Ohrit, Evropa e mbshtetur n SHBA-t, e filloi epokn e prmirsimit t asaj q mund t korrigjohet nga padrejtsit ndrkombtare t shkaktuara ndaj kombit shqiptar s paku nga viti 1913!?!

  Deri tashti nuk ka ndonj analiz dhe vlersim politik dhe ushtarak publik pr Bombardimet 78 ditsh t NATO-s. Rezultatet e veprimit ushtarak t NATO-s mbi makinerin e rnd ushtarake t Serbis nuk sht ai q sht pritur, pr faktin se krijesa fantome ruso-evropiane e shekullit XIX e quajtur Serbi, pas Dejtonit me emrin Jugosllavi(!?!), u shprblye pr gjakderdhjen n Slloveni e Kroaci, dhe pr gjenocidin n Bosnj-Hercegovin dhe iu dha kartoni i gjelbr pr veprim n Kosov.

  Vrtet, me Marrveshjen e Dejtonit dhe t Kumanovs, Serbia, n vend q t dnohej s paku n shembullin q u dnua nazizmi n Gjermani, m 1945, iu lejua ta coptonte pariparueshm BH, ta aneksoj Vojvodinn dhe Sanxhakun historik t Vilajetit t Kosovs, si dhe ta ruaj t drejtn territoriale shtetrore mbi Kosovn!?!

  sht fakt se bombardimet 78 ditsh m shum solln pasoja pr ekonomin dhe mirqenien e jets n Kosov se sa n Serbi. Me bombardime selektive u b e mundur q komanda e ushtris serbe t kurdiste kurthe pr komandn e NATO-s, q ajo t bombardoj objekte civile, kolona civile, burgje e forcat lirimtare t aleatit UK.

  Bombardimi selektiv i makineris serbe krijoi ferr n Kosov dhe gjetk n trojet shqiptare, oi n zgjatjen e dhuns gjenocidiale serbe ndaj popullsis etnike shqiptare:

  plakitje,

  dhunime,

  vrasje sadiste,

  kallje t fshatrave,

  deportime me strategjin serbe Toka e djegur t mbi 50% t shqipfolsve t Kosovs, jasht Kosovs, koncentrimi n llogore, n gryka malesh, t m se 50% t shqiptarve t mbetur n Kosov,

  shkatrrimi i mbi 80% t ekonomive familjare t shqiptarve t Kosovs dhe i pjess m t madhe t ekonomis shtetrore (shoqrore) t Kosovs edhe prmes bombardimeve t objekteve industriale, si Feronikeli etj, nga vet NATO-ja.

  Pr t gjitha kto nuk sht dnuar as ushtria, as policia, as pushteti as kisha dhe as populli i Serbis, q masivisht ka mbshtetur dhe e mbshtet gjenocidin ndaj boshnjakve dhe shqiptarve.

  Nxjerrja para gjyqit ndrkombtar t katr - pes krerve shtetror, ushtarak e policor, pa e ngarkuar Serbin me dmet e lufts n Bosnje-Hercegovin dhe n Kosov sht shprblim pr Serbin gjaksore shekullore. S kndejmi rezulton se bombardimi 78 ditsh i NATO-s ishte shrbim i natyrs s zjarrfiksit n nj pjes t Evrops. Ndarja e Kosovs n Veriun serb e n Jugun multietnik, defaktorizimi ushtarak e politik lirimtar i shqiptarve t Kosovs dhe faktorizimi diplomatik-shtetror i Serbis, aktualisht si sust e carizmit rus putinian, sht pasoj e bombardimeve selektive t NATO-s, nga qielli, ndaj forcave serbe shfaruese ndaj shqiptarve dhe boshnjakve, me rrjedhime negative t paparapara pr Ballkanin dhe Evropn.
  o llapo prerss kujdes nga thaqi se munet metu hidheru se aj tash me kushtetut shqiptaret e kosoves nuk i quan shqiptar por kosovar hahahaahahh por ju dhe fara juaj skeni turp ju si pas motit edhe e ndrroni kzofin hahah

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,666
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  llapi po na tregon lajme qe besoj qe ne edhe pa ndihmen e llapit ket dit e respektojm si gurisht me shum se ky kur dihet qe kta nuk respektuan deshmoret e kombit qe ran per kosove

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  llapi po na tregon lajme qe besoj qe ne edhe pa ndihmen e llapit ket dit e respektojm si gurisht me shum se ky kur dihet qe kta nuk respektuan deshmoret e kombit qe ran per kosove
  po po e kujtoni ju por ini si zishem qe jau ndoqum miqet e juaj dhe keni mbet pak si keq pa ta
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  114 falenderime n 104 postime
  a e sheh o llap..se kujt i themi Clirimtar?

  mos e harro kte.. e ju filloni e perdorni per vehte nickun..luftetar.. sepse eshte me i sakte..

  nese do vet quheni ju qlirimtara athere poplli do filloj me pas frik me i than natos qlirimtare.. e keshtu vjen nji dit qe.. ky etiketim krijon probleme.. sepse dhe ju do filloni me besue se vertet jini qlirimtara.. e kjo ka pasoja..
  nje nga ato eshte se krijohet ftohje me kosoves e natos..

  e kjo eshte TRAGJEDI... eshte tragjedia qe ma shum se cdo gjaje duhet me ju rujt..


  edhe i her.. lavdi 23 24 marsit.. Dites me te madhe te Shqiptareve..

  krejt ditet e tjera jan.. me i shumzu me xerro se skan kurnjifaR VLERE..

  kJO ESHTE fESTA E VERTETE PER MUA..

  APO JO O dRENICAKU.. E JU TJER..

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,472
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Festa e madhe eshte nderhyrja e Natos .. shpetimtarja e popullit Dardan !! Ata qe dolen si Clirimtar , moren paret e vjedhen prej Vendlindja Thrret , e erdhen neper malet e Kukesit/Tropojes dhe u fotografuan qe per te ardhmen , Llapi me compani me ju besu se ata vertet kan luftu..

  Jemi krenar qe njeher arriti me na njoft bota me ndihmen e te madhit Ibrahim Rugova e pastaj ata njerz qe u vran/masakruan arriti qe Nato-ja mos t'mendohet me shum por t'fillon me 23 Mars Bormbandimet kunder Srbies!

  Gjith te mirat.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 16. #16
  jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  RHONE
  Postime
  69
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne njeren nga vizitat e tij ne Kosove ne ate kohe ,i derguari i presidentit Clinton per Ballkanin(R.GELLBARD) pati deklaruar ,duke ju drejtuar politikes paqesore ne Kosove:"mos prisni SUPERMENIN t'ju liroje!"
  Nisi lufta e Uk-se,nisi lufta jone per liri.
  Lirine na e solli gjaku yne i derdhur ne token e Kosoves
  Gjithnje mirenjohes ndaj aleances:sulmet e NATOS na sollen lirine shume me shpejt se qe do te kishte ardhur me luften tone lirimtare(ndoshta do t'ishim ende ne lufte!)
  Gjithmone duhet te perkulemi para atyre qe rane...
  Gjithmone duhet t'i perkulemi figures se presidentit CLINTON
  FALEMNDERIT AMERIKE!
  Jetoj per tri dashurite e mia......

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Craddock:SHBA-t t prkushtuara n rirreshtimin e siguris n Kosov

  Shtetet e Bashkuara jan t prkushtuara pr konsolidimin e pavarsis s Kosovs dhe se do t vazhdojn prpjekjet e tilla diplomatike dhe politike, ndrsa Kosova zbaton rekomandimet e planit t Ahtisarit.
  Kshtu sht shprehur kryekomandanti i forcave t NAT0-s pr Evrop gjenerali Ben Craddock gjat nj debati para Komitetit pr forcat e armatosura n Kongresin amerikan, duke thn se Kosova edhe m tej sht burim paqndrueshmrie n rajonin e gjer t Ballkanit.

  Craddock ka theksuar se pala amerikane sht e prkushtuar n nj afat t gjat n ofrimin jo vetm t ndihms s siguris, por edhe t asaj konkrete n rirreshtimin e sektorit t siguris n Kosov. Kredok ka shtuar se Komanda e forcave ta bashkuara amerikane dhe NAT0 do t vazhdojn programet pr integrimin evroatlantik t Ballkanit Perndimor.
  rtk 25 mars 2009 - 10:06:11
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N Beograd prleshje ndrmjet demonstruesve e policis, prangosn 24 veta

  Policia ka prangosur mbrm (e mart) n qendr t Beogradit 24 persona nga grupi i protestuesve kundr bombardimeve t NATO-s, i cili ka filluar t sulmoj pjestart e xhandarmris dhe t demoloj makinat policore e t thyejn vitrinat dyqaneve.
  N polici thon se n incident jan lnduar 3 polic e dy qytetar, jan thyer disa vitrina n qendr dhe jan demoluar gjasht makina t policis. Prleshja midis policis e demonstruesve ka ndodhur rreth ors 22, kur nj grup demonstruesish prej rreth 150 vetash kryesisht t ri, e kan sulmuar njsitin e xhandarmris q ka qen afr tubimit t protests kundr bombardimeve t NATO-s.

  Policia me pajisje pr shprndarjen e demonstratave ka qen e sistemuar n rrugt prreth vendit t mitingut.

  N organizimin e disa organizatave ultra-nacionaliste e ultra-majtiste, me rastin e dhjetvjetorit t bombardimeve n qendr t Beogradit sht mbajtur mbrm nj miting me emrtimin Pr lirin dhe dinjitetin e Serbis

  Nga mitingu, ku kan marr pjes disa qindra veta kryesisht t ri, sht rekomanduar se bombardimi nuk guxon t harrohet dhe Serbia nuk duhet t bhet antare e Bashkimit Evropian sepse, sikurse sht cekur, vendet antare t BE, krahas SHBA, kan marr pjes n shkatrrimin e vendit dhe se Kosova sht pjes e Serbis.

  T tubuarit kan bartur flamujt e organizatave ekstremiste 1389, Obraz, t Partis Radikale Serbe, pankartat Jo n BE, jo n NATO, fotografit e Sllobodan Millosheviqit dhe kan hedhur parullat Kosova sht Serbi, Obraz, Serbia, Kosova e Metohia, "Serbia, Rusia, nuk duhet unioni, "Duam arm ", "Mbyte, there q shqiptari t mos ekzistoj "Mbyte, mbyte shqiptarin...

  N tubim midis tjerve kan folur ish prokurori i SHBA, Remzi Klark, gjenerali rus Leonid Ivashov e tjer../fa./


  | s.b & RTK staff |

  25 mars 2009 - 09:39:04
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  2,020
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: 10-vjetori i ndrhyrjes s trupave t NATO-s n Kosov

  NATO-ja arsyetoi ekzistimin e saj m 24 mars 1999

  Sirenat u dgjuan pr 78 dit rresht, aq sa zgjati edhe fushata ajrore e NATO-s ndaj caqeve serbe t siguris.

  Pr njohsit e shtjeve ushtarake, bombardimi ishte i domosdoshm. Por, ai zgjati m tepr sesa q e kishte menduar Aleanca Veri-atlantike.

  Ali Aliu, q sht shqiptari i par dhe i fundit pilot n aeroplant reaktiv dhe supersonik, thot pr Radion Evropa e Lir se NATO-ja ia arriti qllimit t saj q ta gjunjzoj Serbin, pa u futur n luft frontale me kmbsori.

  “Bombardimi ka qen i domosdoshm dhe ka zgjatur m tepr se q sht planifikuar, sepse ashtu ka qen situata. Domethn, sht dashur t shkohet deri te kapitullimi. Deri n fund. Praktikisht, sht nnshkruar nga Serbia kapitullimi i asaj Jugosllavie. Dhe, qllimi sht arritur. Pr t parn her n histori, sepse nuk ka ndodhur prpara q qllimi i lufts t arrihet vetm me fushat ajrore”, thot Aliu.

  Sipas tij, 14 vjet m par, Aleanca Veri-atlantike e arsyetoi ekzistimin e saj, meq si rezultat i kapitullimit t Serbis, refugjatt u kthyen n shtpit e tyre dhe intervenimi humanitar dha rezultatet e veta.

  Por, jo vetm kaq. Sipas pilotit kosovar, nj ndrmarrje e till vshtir se do t mund t bhej nga nj shtet i vetm, qoft ajo edhe superfuqia m e madhe botrore. Ndrsa, me prfshirjen e NATO-s, edhe pakti mori nj arsyetim tjetr pr funksionimin e tij n t ardhmen.

  “Po mos t ishte NATO, un nuk besoj q do t kishte mundur ndonj shtet i vetm vetvetiu t merrte nj aksion t till, qoft ajo edhe Amerika. Edhe pr at arsye, n nj far mnyre, e ka arsyetuar ekzistimin edhe NATO-ja, n kt rast”, shprehet Aliu.
  Mirpo, kujtimi pr fillimin e bombardimeve, nxjerr n pah edhe pritjet, t cilat, sipas tij, nuk u prmbushn as 14 vjet pas. Ish-piloti n Armatn Popullore t Jugosllavis, vlerson se procesi i normalizimit ishte i ngadalt, kurse fajin e sheh si te klasa politike vendore, ashtu edhe te faktori ndrkombtar.

  “Pr far arsye ne nuk e kemi armatn? Prse nuk i kemi pasur q m hert t definuar shtjen e kufirit, por tash duhet pas 14 vjetsh t diskutojm pr shtjet, t cilat sht dashur t zgjidhen shum m hert?!”, thekson Aliu.

  Prgjigjen n kt dilem e arsyeton zvendsministri i Forcs s Siguris s Kosovs, Bejtush Gashi. N nj prononcim pr Radion Evropa e Lir, ai thot se edhe pr ushtrin e ardhshme do t dihet s shpejti.

  Sipas zvendsministrit t Forcs s Siguris, e cila u ngrit pas shprbrjes s Trupave Mbrojtse q trashgoi Ushtrin lirimtare t Kosovs, brenda tre muajve do t dihet se far kompozicioni ushtarak do t ket vendi.

  “N qershor do t jet para autoriteteve vendimmarrse vendore, q t nxjerrin vendim pr strukturn e ardhshme t sektorit t siguris dhe prgjegjsive t secilit sektor n kuadr t ksaj strukture. N kt drejtim, Forca e Siguris s Kosovs shkon kah nj ushtri, e cila do t jet n raport me krkesat q sektori i siguris ka. Prkatsisht, standardet q krkohen pr t funksionuar dhe pr t qen kompatibile me strukturat ku ajo planifikon t antarsohet, pra n strukturat e NATO-s. Shpresoj dhe besoj se data kur Kosova do t ket ushtrin e saj nuk sht shum e largt”, deklaron Gashi.

  Zvendsministri i FSK-s thot po ashtu se prpos orientimit q po merr kjo forc dhe shoqria n prgjithsi, n ditn kur kujtohet ndrhyrja e NATO-s, t gjith duhet t tregojn m shum kujdes q t\'i prmbushin krkesat e t gjith qytetarve.

  Gashi pajtohet se pritjet, t cilat kan qen m 14 mars 1999, pr fat t keq nuk kan arritur t prmbushen q t gjitha. Por, arsyeton se ato ishin m t mdha sesa realiteti, nprmes t cilit ka kaluar dhe po kalon Kosova.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #20
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,538
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: 14-vjetori i ndrhyrjes s trupave t NATO-s n Kosov

  24 mars 1999, nje dite e shenuar per shqiptaret, duhet te kujtohet kjo dite... flm NATO !
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

Tema t Ngjashme

 1. E kaluara dhe e tashmja e Xhavit Halitit
  Nga Llapi n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 298
  Postimi i Fundit: 06-09-2012, 06:01
 2. Debati i Knusve (gjelave)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 04:15
 3. Mbulimi i krimeve te kryera gjate luftes ne Kosove
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 06:43
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-11-2007, 06:47
 5. Referendumi serb shpallet i paligjshm n Kosov
  Nga Llapi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 16:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •