Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 57
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Sefedini_PZ
    Anėtarėsuar
    05-03-2009
    Postime
    205

    Hadithet dhe Synneti

    Mėnyra tjetėr e frymėzimit dhe synneti i Pejgamberit

    U kuptua se Kur’ani ėshtė fjalė e Allahut, kjo do tė thotė, edhe shprehja edhe kuptimi janė prej Allahut, pėrveē transmetimit, as Xhibrili as Muhammedi a.s. nuk kanė pjesė nė tė.
    Mėnyrės tjetėr tė frymėzimit i thuhet: “vahjun bin-nefethi” ose “en-nefethu fir-ruhi” – frymėzimi nė thellėsi tė zemrės. Ajo ishte njė mėnyrė tjetėr. Nė atė mėnyrė njeriu frymėzohet pėr ndonjė punė apo detyrė. Pejgamberi ynė ishte frymėzuar nė atė mėnyrė.
    Nė kėtė mėnyrė qenė frymėzuar edhe pejgamberėt tjerė si edhe njerėz tė tjerė tė mirė.
    Njerėzit e frymėzuar nė kėtė mėnyrė dinin se ai ishte frymėzim prej Zotit, ngase porositen pėr punė tė mira e tė mbara, andaj janė tė bindur dhe tė vendosur nė zbatimin e asaj pėr ēka porositen.
    Nėpėrmjet atij frymėzimi Pejgamberi ynė ėshtė njoftuar, pėrveē domethėnies ose qėllimit tė ndonjė pjese tė Kur’anit, edhe me ndonjė ēėshtje tjetėr.
    Edhe hadithi i Pejgamberit ka pėr burim atė frymėzim, pra edhe synneti ėshtė frymėzim prej Allahut.
    Kėtė e vėrteton Kur’ani kur thotė:

    “Ai (i dėrguari) nuk flet nga hamendja e vet, ai (tė folur) nuk ėshtė tjetėr vetėm se frymėzim me tė cilin frymėzohet” (En Nexhm: 3-4).

    Edhe hadithi kudsij ishte frymėzim i asaj mėnyre.
    Nė hadithi kudsij nuk ka ndonjė dispozitė tė sheriatit, nė to theksohet madhėria dhe fuqia e pakufishme e Zotit, mėshira e tij, tė mirat dhe begatitė me tė cilat i ka pajisur njerėzit, etj.
    Asnjė pjesė e Kur’anit nuk e kishte atė mėnyrė tė frymėzimit.
    Pėr tė kuptuar edhe mė mirė dallimin ndėrmjet shpalljes sė Kur’anit dhe ndėrmjet mėnyrės sė frymėzimit nė synnet, Sujutiu shėnon thėnien e Xhuvejnisė:
    Shpallja e Allahut ishte prej dy llojesh. Njė lloj ishte: Allahu i thotė Xhibrilit: Thuaj pejgamberit, tek i cili po tė dėrgoj, puno kėtė dhe kėtė, urdhėro pėr kėtė dhe pėr atė! Xhibrili e kuptoi atė ē’i tha Zoti, vjen te pejgamberi dhe ia thotė atė, por jo edhe tekstin e fjalės, por vetėm kuptimin, kurse pejgamberi e shpreh atė me gjuhėn e vet, pra teksti i fjalės ėshtė tjetėr. I atij lloji ishte synneti, prandaj synneti mund tė kumtohet vetėm nė kuptim pa e lexuar tekstin, kurse Kur’ani jo. Lloji tjetėr ishte: Allahu i thotė Xhibrilit: Lexoja pejgamberit kėtė! Xhibrili vjen dhe ia lexon tekstualisht, fjalė pėr fjalė, pra i thotė lexoja kėtė, e jo kumtoja kėtė. I kėtij lloji ishte tėrė Kur’ani.

    Marrė nga Kur’an-i Pėrkthim i Sherif Ahmetit

    Shkroi: Sefedin Muēaj, Prizren, Kosovė.
    Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

  2. #2
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Nuk di a te shkruaj ose jo ne kete teme , sepse kam frige do te etiketohem si "qafir".
    Po nejse pa marre parasysh se si etiketohem , e verteta duhet te dali ne shesh.
    Shpesh here kam thene se ne mesin e haditheve te Buharit ka edhe shum hadithe tjetra qe jane plotesisht fabrikime ose pjeserisht fabrikime nga llogjike.

    Psh hadithi i marrut nga Vellimi 1, Libri 1, hadithi me Nr 6.

    Fol per takimin e Abu Sufjanit me Perandorin bizantin Haraklius, ne nje periudhe kur Ebu Sufjani ka qene idhujtar (armik i Islamit), ajo cfar eshte interesante se Ebu Sufjani lene qe nuk e shan a.s. Muhamedin dhe fene e re Islame ( te cilen ai e luftoj pa meshire fare) por e levderon !!!
    Akoma me interesante eshte lene Ebu Sufjanin, por nese shikon pyetjet qe Herakliusi i ben Ebu Sufjanit, dhe pasi degjon pergjigjet nga Ebu Sufjani, Herakliusi ben komentimin e pyetjeve dhe pergjigjeve te marrura, ku ne baze te pergjigjeve ai haptas pranon qe a.s. Muhamedi eshte profet i Zotit duke thene citim: " se e dija qe do te paraqitet ( bazuar ne Bibel) por nuk e dija se do te jete nje nga ju" !!!
    Pra ne baze te kesaj Herakliusi pohon qe a.s. Muhamedi eshte profet!!!!
    Parashtrohet pyetja nqs se Herakliusi pranon qe a.s. Muhamedi eshte profet, valle pse nuk e pranoi fene Islame, por zgjodhi rrugen e luftes ?!!!

    Yes, e vertete eshte se hadithet jane thene nga profeti dhe se ne duhet ti besojme, por ama po ashtu eshte e vertete qe ne mesin e atyre haditheve jane futur ca hadithe qe nuk e kane vendin aty.
    Psh si ky hadithi i lartpermendur ( qe nuk ka te bej me jeten e profetit aspak biles nuk flet per profetin ne menyre direkte por flet per Ebu Sufjanin).

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  3. #3
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Nuk di a te shkruaj ose jo ne kete teme , sepse kam frige do te etiketohem si "qafir".
    Po nejse pa marre parasysh se si etiketohem , e verteta duhet te dali ne shesh.
    Shpesh here kam thene se ne mesin e haditheve te Buharit ka edhe shum hadithe tjetra qe jane plotesisht fabrikime ose pjeserisht fabrikime nga llogjike.

    Psh hadithi i marrut nga Vellimi 1, Libri 1, hadithi me Nr 6.

    Fol per takimin e Abu Sufjanit me Perandorin bizantin Haraklius, ne nje periudhe kur Ebu Sufjani ka qene idhujtar (armik i Islamit), ajo cfar eshte interesante se Ebu Sufjani lene qe nuk e shan a.s. Muhamedin dhe fene e re Islame ( te cilen ai e luftoj pa meshire fare) por e levderon !!!
    Akoma me interesante eshte lene Ebu Sufjanin, por nese shikon pyetjet qe Herakliusi i ben Ebu Sufjanit, dhe pasi degjon pergjigjet nga Ebu Sufjani, Herakliusi ben komentimin e pyetjeve dhe pergjigjeve te marrura, ku ne baze te pergjigjeve ai haptas pranon qe a.s. Muhamedi eshte profet i Zotit duke thene citim: " se e dija qe do te paraqitet ( bazuar ne Bibel) por nuk e dija se do te jete nje nga ju" !!!
    Pra ne baze te kesaj Herakliusi pohon qe a.s. Muhamedi eshte profet!!!!
    Parashtrohet pyetja nqs se Herakliusi pranon qe a.s. Muhamedi eshte profet, valle pse nuk e pranoi fene Islame, por zgjodhi rrugen e luftes ?!!!

    Yes, e vertete eshte se hadithet jane thene nga profeti dhe se ne duhet ti besojme, por ama po ashtu eshte e vertete qe ne mesin e atyre haditheve jane futur ca hadithe qe nuk e kane vendin aty.
    Psh si ky hadithi i lartpermendur ( qe nuk ka te bej me jeten e profetit aspak biles nuk flet per profetin ne menyre direkte por flet per Ebu Sufjanin).

    GV_USA
    ne rrall te par ku e ke argumentin qe ky eshte hadith i shpifur ?mos je gje muhadith?

    shum mushrik e shanin resulin alejhi selam,i marr i ēmendu r apo magjistar ,e me pas po vet pohonin qe ai nuk ishte i till.

    edhe faraoni e besonte Zotin e Musait alejhi selam ,pse nuk u be musliman faraoni ?

  4. #4
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga paridi26 Lexo Postimin
    ne rrall te par ku e ke argumentin qe ky eshte hadith i shpifur ?mos je gje muhadith?

    shum mushrik e shanin resulin alejhi selam,i marr i ēmendu r apo magjistar ,e me pas po vet pohonin qe ai nuk ishte i till.

    edhe faraoni e besonte Zotin e Musait alejhi selam ,pse nuk u be musliman faraoni ?
    Dale pak paridi26 dale. NEse e lexon bukur hadithin, Herakliusi pranon qe a.s. Muhamedi eshte ne te vertete profet i Allahut!
    Paramendoje Herakliusi i thot Ebu Sufjanit sikur te me jepet rasti te jem me te (dmth me a.s. Muhamedin) une mesiguri do tia laja kembet atij!!!

    KEto Paridi26 jane fjale te medha!!! Fjale te cilat jane thene sipas perendorit te Perandorise Bizantine!!!!
    Mendo !!!! Sa ka gjasa qe Herakliusi te shprehet ne ate menyre dhe perseri te vdesi si kristijan !!!
    Lene se vdes si kristijan po edhe ngriti ushtrine me te madhe te pare ndonjehere kunder fese islame, mobilizoi 200.000 ushtare !!!!
    200.000 nuk i pate as gjate kryqezatave, por Herakliti e ngriti nje ushtri te tille qe fale dinakerise dhe trimerise se Khalid Iben Walidit muslimanet e fituan ate beteje ( me siguri me ndihmen e Allahut ) !!!

    Sa i perket faraonit , nuk krahasohet faraoni me Herakliusin. Faraoni tan jeten luftoj kunder a.s. Musait, ndersa sipas haditheve keto fjale Herakliusi i thot ne kohen kur muslimanet dhe kristijanet ishin ne paqe!
    Pra nuk kishte lufte kunder muslimaneve dhe kristijaneve, me vone keto dy pale armiqesohen.
    Dhe me te vertete nese lexon hadithin me vemendje , Herakliusi haptasi pranon qe a.s. Muhamedi eshte profet!!!! Biles shkon deri ne ate nivel sa qe thot qe sikur ti jepet rasti te takohet me profetin do tia kishte la kembet!!!!
    Nqs kjo qe thuhet te kete hadith eshte e vertete, atehere parashtrohet pyetja si ka mundesi qe te pranojsh se A.S. Muhamedi eshte profet i Allahut dhe mos behesh musliman, dhe mos i nenshtrohesh vullnetit te Allahut ?!!!!!!!!!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Sefedini_PZ
    Anėtarėsuar
    05-03-2009
    Postime
    205
    Gostivar kete teme e kam shkruajtur pikerisht per ceshtjen e haditheve, por te atyre haditheve qe na mesojne si ta zbatojme islamin, si ta falim namazin apo si te jemi te moralshem.
    Pajtohem me ty se ka shume hadithe te pasakta.
    Ja disa hadithe qe mua me duket se jane te palogjikshme dhe ku njerezit i kane zmadhuar teper gjerat!

    Nė njė hadith kudsijj thuhet:

    (O robi im) Po tė mos ishe Ti, nuk do ta krijoja gjithėsinė.

    Ebu Hurejre r.a. transmeton se:

    Shokėt e pyetėn pejgamberin s.a.s, Kur tė ėshtė dhėn pejgamberia o i Dėrguari i Allahut? Pejgamberi s.a.s u pėrgjigj: Kur Ademi ishte ndėrmjet ujit e dheut.

    Kjo bie ne kundershtim me ajetin vijues:

    18:110. Thuaj: "Unė jam vetėm njeri, sikurse edhe ju, mua mė shpallet se vetėm njė Zot ėshtė Zoti juaj, e kush ėshtė qė e shpreson takimin e Zotit tė vet, le tė bėjė vepėr tė mirė, e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos e pėrziejė askė".

    Pastaj, Muhamedi a.s. para vdekjes sė tij tha: "Mos mė nderoni dhe lartėsoni sikurse bėnė tė krishterėt me Isain a.s. birin e ‎Merjemes. Por thoni qė unė jam rob dhe i dėrguari i Zotit!"

    Gjithashtu ne bejme dallim ne te derguarit e Allahut xh.sh. kur pas emrit te Muhammedit a.s. e vendosim fjalen sal Allahu alejhi ve selam kurse kur permendim profetet e tjere sic bie fjala per Isen a.s. themi vetem alejhi selam.
    Isa a.s. tere jeten e tij ja ka kushtuar Islamit dhe perveq misionit te tij te pare do te kthehet edhe ne misionin e tij te dyte per ta perhapur drejtesine e Allahut xh.sh. kurse ne po e ulim ate ne nivel me te poshte se Muhammedin a.s.

    Kjo qe ne po bejme eshte ne kundershtim me ajetin vijues:

    2:285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut, engjėjve tė Tij, shpalljeve tė Tij, tė dėrguarve tė Tij. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij, dhe thanė: “Iu pėrgjigjėm thirrjes dhe respektuam urdhėrin. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė! Vetėm te Ti ėshtė ardhmėria jonė”.

    Shtrohet pyetja: hafiz Sherif Ahmeti apo korrektuesi Mensur Halili paskan qene budallenje kur e kan shkruar ne Kur'an Muhammedi a.s. kurse ne qenkemi me te menqur qe themi Muhammedi s.a.v.s.?

    Gjithashtu sot shoh rinine qe vetem tallen me pleqte qe falen ne xhami (paramendoni ne xhami!) dhe kjo me duket katastrofe per nje musliman te veproje ashtu.

    Edhe nese keta pleq jane per t'u tallur me ta ne duhet te kemi frike Allahun xh.sh. dhe t'ia lejme Atij te beje gjykimin apo ndeshkimin e jo ta marrim ne duart tona!

    Allahu na i falte gabimet e bera pa qellim!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sefedini_PZ : 23-03-2009 mė 16:13
    Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooo

    a u bet dijetar a ēfare ?

    sa hadithe dini ?

    sa ajete dini ?

    sa tefsire dini ?

    a e dini arabishten ?

    ēka jeni ty bo re ?

    qekur kushdo na vendoska nga llogjika e tij a eshte hadithi i vertet a jo ? kini mend a jo ?subhanallah kini frik Allahun

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga paridi26 Lexo Postimin
    oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooo

    a u bet dijetar a ēfare ?

    sa hadithe dini ?

    sa ajete dini ?

    sa tefsire dini ?

    a e dini arabishten ?

    ēka jeni ty bo re ?

    qekur kushdo na vendoska nga llogjika e tij a eshte hadithi i vertet a jo ? kini mend a jo ?subhanallah kini frik Allahun
    te gjitha ajetet i di !
    te gjitha hadithet i di !
    edhe arabishten e di!
    Po ti a ke ndermend te pergjigjesh ose jo?
    Ose vetem ke ardh ketu te na tregojsh se duhet me pas Allahun frike?!!
    Nese ke ardh per kete pune , me fal per ke ardh shum vone, 1400 vite vone!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #8
    tung gostivari si ja kalon a je mire , ka koh qe nuk te kam shkruar , si ja kalon atje ne shba cish eshte jeta , ti vet si ke qene ......

    sa u perket haditheve ka te sakta dhe jo te sakta dhe nuk dua te diskutoj me tej per adithet kaq kam .

    por kam nje verejtje deri te ti dhe ate te lus si shok dhe si vella musliman , kur e shkruan emrin e pejgamberit tone MUHAMEDIT a.s shkruaje si duhet e jo ne kundershtim me parimet islame sepse shkruhet ( MUHAMED a.s ) e jo (a.s MUHAMED) me mirkupyim dhe besoj se nuk te kam ofenduar , dhe te lutem mos u mundo te me sqarosh dicka ne lidje me kete .

    me respekt halil_gostivari....
    I penduari nga gjynahu eshte si ai i cili nuk ka fare gjynah

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2008
    Postime
    285

    Smile Hadithet dhe Synneti....

    Te nderuar miq dhe dashamir,
    sigurisht mund te pyeteni ... se kush jam... cka kerkoj.... pse po pyes.... e keshtu me rradhe.
    Un jam i ri dhe kam deshir te di sa me shume.
    Kam uri dhe etje per shume gjera fetare, shkencore, filozofike, teologjike etj.
    prandaj; deshiroj te pyes dike, ndoshta nuk jam i tepert, qka jane Al Hadith? Synneti? ne sa Grupe ndahen Al Hadith? Cilat jane kriteret per tu pranuar Al Hadith?

    Mbasi jam fillestar dhe paqedashes, kam deshire te di sa me teper per keto gjera?

    Po e shoh se po shkruhet gjithqka dhe cdo lloj interpretimi, e keshtu shpesh po has edhe ne kundershtime...
    besoj se nuk isha i tepert.
    Rroni.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2008
    Postime
    285
    Hej a ban me dite ne shqip cka d.m.th kjo fjali e huaj adith, synet e keso barbarizma!
    Nese jeni shqipetare thuajin ne shqip e lejeni arabishten e turqishten.
    Kemi Shqipen!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Sefedini_PZ
    Anėtarėsuar
    05-03-2009
    Postime
    205
    Hadith d.m.th. fjale apo thenie, kurse Synnet urdher, metode, menyre ose veper!
    Vetėm Zoti mund tė mė gjykojė!

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2008
    Postime
    285

    Smile

    Citim Postuar mė parė nga rroni-01 Lexo Postimin
    Te nderuar miq dhe dashamir,
    sigurisht mund te pyeteni ... se kush jam... cka kerkoj.... pse po pyes.... e keshtu me rradhe.
    Un jam i ri dhe kam deshir te di sa me shume.
    Kam uri dhe etje per shume gjera fetare, shkencore, filozofike, teologjike etj.
    prandaj; deshiroj te pyes dike, ndoshta nuk jam i tepert, qka jane Al Hadith? Synneti? ne sa Grupe ndahen Al Hadith? Cilat jane kriteret per tu pranuar Al Hadith?

    Mbasi jam fillestar dhe paqedashes, kam deshire te di sa me teper per keto gjera?

    Po e shoh se po shkruhet gjithqka dhe cdo lloj interpretimi, e keshtu shpesh po has edhe ne kundershtime...
    besoj se nuk isha i tepert.
    Rroni.




    a ka kush qe mundet me ma dhene ndonje spiegim?
    ju falenderoj e cdo te mire
    rroni

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-06-2004
    Postime
    11
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    te gjitha ajetet i di !
    te gjitha hadithet i di !
    edhe arabishten e di!
    Po ti a ke ndermend te pergjigjesh ose jo?
    Ose vetem ke ardh ketu te na tregojsh se duhet me pas Allahun frike?!!
    Nese ke ardh per kete pune , me fal per ke ardh shum vone, 1400 vite vone!

    GV_USA
    jo ky nuk ka ardh von se ti nuk ja ke friken allahut , e ti qe thua i din te gjitha ajetet , i din hadithet ti paske qen i udhezuar por paske deviju, po flas keshtu se ne shum komente tuaja je ka paraqitesh si armik i islamit

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar mė parė nga sopa-theranda Lexo Postimin
    Hej a ban me dite ne shqip cka d.m.th kjo fjali e huaj adith, synet e keso barbarizma!
    Nese jeni shqipetare thuajin ne shqip e lejeni arabishten e turqishten.
    Kemi Shqipen!
    Mos na mbaj leksione ti ne, por ik shikoj shoket dhe shoqet tuaj, qe me kullerizm e kan bastardizu, shqipen dhe per tu duk me "king" perdorin fjal te huaj.
    Sipas teje edhe mjeket e kan bastardizu shqipesn, seps po perdorin terma latinisht e jo shqip.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  15. #15
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga halil_gostivari Lexo Postimin
    tung gostivari si ja kalon a je mire , ka koh qe nuk te kam shkruar , si ja kalon atje ne shba cish eshte jeta , ti vet si ke qene ......

    sa u perket haditheve ka te sakta dhe jo te sakta dhe nuk dua te diskutoj me tej per adithet kaq kam .

    por kam nje verejtje deri te ti dhe ate te lus si shok dhe si vella musliman , kur e shkruan emrin e pejgamberit tone MUHAMEDIT a.s shkruaje si duhet e jo ne kundershtim me parimet islame sepse shkruhet ( MUHAMED a.s ) e jo (a.s MUHAMED) me mirkupyim dhe besoj se nuk te kam ofenduar , dhe te lutem mos u mundo te me sqarosh dicka ne lidje me kete .

    me respekt halil_gostivari....
    Halil Gostivari, e kam verejt qe gjat kohe nuk je fut ne forum, biles vet me vete mendoja mos valle te ka ndodhur dicka e keqe!!! Dhe tani qe te shikoj se shkruan perseri te pakten e di qe je mire dhe shendosh , dhe kjo me gezon.

    Sa i perket emrit te profetit a shkruhet a.s. Muhamedi ose Muhamedi a.s. , eshte njelloj sikur me thene psh Mbreteresha Teuta ose Teuta Mbretereshe !!!
    Fjala Alejhi Selam eshte titulli i profetit, pra nuk ka gabim nese permend titullin para ose pas emrit te tij.

    E per hadithet i kam dhene fjalen dikujt ketu ne forum andaj nuk do te shkruaj haptas mendimet e mija, por kete pune do te bejme permes emailava.

    Sinqerisht,
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #16
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga panajot Lexo Postimin
    jo ky nuk ka ardh von se ti nuk ja ke friken allahut , e ti qe thua i din te gjitha ajetet , i din hadithet ti paske qen i udhezuar por paske deviju, po flas keshtu se ne shum komente tuaja je ka paraqitesh si armik i islamit
    Ore panajot ne cilen kohe jeton ti a ?!!! Ne mesjete ?!!! Ne kohen e faraonave ?!! Ose valle ne kohen moderne?!!!
    Te gjitha hadithet i ke ne internet, ti me trego vellimin, librin dhe numrin e hadithit , une do ta sjell ketu ne forum jo vetem ne shqip, por ne arabisht, ne anglisht, ne gjermanisht , ne cilen gjuhe te kesh qef!
    Sa i perket Kuranit , e njejta pune , e ke ne internet edhe ate ne te gjitha gjuhet e botes.
    Sot Kuranin dhe hadithet nuk i din vetem ai qe eshte analfabet, qe nuk din shkrim dhe lexim, dhe te tille jane shum pak.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Mustalahul Hadith

    Inshallah ne kete teme pak e nga pak fusim disa postime sa per introduksion te kesaj shkence Islame duke u bazuar ne ato qe dijetaret e hadithit kane thene rreth saj (kuptohet kjo do jete shume shkurtimisht). Te gjithe vellezerit inshallah do te kontribojne ne te sipas mundesive dhe kohes dhe ne fund inshallah dikush prej vellezerve i sistemon keto postime qe te jete dicka rreth hadithit ku vellezerit mund te lexojne dhe te njihen me hapat e para te kesaj shkence fisnike inshallah.

    Cfare eshte mustalahul hadithi?

    El-Mustalah el-hadith eshte shkenca e studimit te hadithit qe mundeson njohjen e terminiologjise, principeve, kushteve dhe rregullave nepermjet te cilave mundesohet stabilizimi i gjendjes se transmetuesve dhe i asaj qe transmetohet ne lidhje me pranimin apo braktisjen.

    Pra kjo eshte shkenca qe mundeson qartesimin mes haditheve te pranuara dhe te braktisura sipas autenticitetit te tyre. Kjo eshte nje nga shkencat me te nderuara dhe njohesit e saj jane nga dijetaret me te nderuar te Islamit pasi ata jane ata qe qartesojne per umetin gjendjen dhe vertetesine e gjykimeve duke iu referuar asaj qe eshte padyshim e sakte.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Pse nevojitet shkenca e mustalahul hadithit?

    Allahu ka urdheruar te Derguarin e Tij duke i thene:

    "....Ne ta kemi shpallur shpalljen ty qe tu shpjegosh njerezve cfare shpallet per ta dhe qe te bejne kujdes" (16:44)

    Ky urdher ne vetvehte konsiston ne dy pjese:

    1-Urdheri ndaj Profetit qe te shpalle shpalljen dhe ta shpjegoje ate

    2- Urdheri per ne qe ti permbahemi shpjegimit te Profetit

    Dhe ky urdher eshte perforcuar ne vende te ndryshme ne Kur'an sikurse:

    "O ju qė besoni! Mos i vini vehtet tuaja para Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij, por kini frikė Allahun..." (49:1)

    "Nuk i takon asnjė besimtari apo besimtarje qė kur Allahu dhe i dėrguari i Tij kanė vendosur pėr njė ēėshtje, qė ata tė zgjedhin ndonjė zgjidhje tjetėr pėr atė ēėshtje. E kush nuk i bindet Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij, kanė dalė nė rrugė tė shtrembėr dhe nė humbje tė hapėt.” (33:36)

    “Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e Allahut edhe pse u qe sqaruar rruga e drejtė dhe kundėrshtuan tė dėrguarin, ata s’mund t’a dėmtojnė aspak Allahun. Ai do t’ua shkatėrrojė veprat e tyre.O ju qė besoni! Bindjuni Allahut dhe tė dėrguarit dhe mos i shkatėrroni veprat tuaja”.(47:32-33)

    “Kush kundėrshton tė dėrguarin pasi i bėhet e qartė e vėrteta dhe ndjek rrugė tjetėr nga besimtarėt i japim ē'ka zgjedhur dhe do t’a hedhim nė xhehenem. Sa pėrfundim i keq. (4:115).

    Duke pasur parasysh qe nje urdher i tille eshte aq preciz dhe aq me pasoja po qe se nuk ndiqet, eshte e natyreshme qe dikush duhet te sigurohet mire per gjithecka qe i ofrohet nga dija/feja se vertete kjo gje qe i ofrohet eshte nga profeti ose jo. Nese eshte nga profeti nuk levizet as djathtas e as majtas por i duhet nenshtruar asaj e nese eshte nga tjeter vec profetit, duhet pare dhe analizuar. Imam Melik Allahu e meshirofte tha te verteten kur tha se secilit do ti pranohen dhe do ti refuzohen theniet e tija pervec profetit.

    Pra te siguruarit e dijes/fese se ajo vjen nga burimi kryesor nga vete profeti per te cilin Allahu te ka urdheruar qe ti referohesh per cdo ceshtje qofte kjo e madhe apo e vogel eshte pjese e fese dhe eshte detyrimi i pare qe bie mbi robin e Allahut. Vertete qe Allahu nuk mund te adhurohet pos me ate qe Ai ka kerkuar nga ne dhe sipas menyres qe Ai ka percaktuar per ne. Kjo nuk mund te arrihet pos me ndjekjen e te derguarve te Tij. Allahu e ka perfeksionuar dhe percaktuar rrugen qe duhet ndjekur me ardhjen e Muhamedit tek tere njerezit dhe xhinet bashke. Pra askush nuk mund te njohe, te adhuroje dhe te afrohet tek Allahu pos sipas asaj me te cilen u dergua Muhamedi. Kjo ka dy fusha:

    1-Permbajtja me te cilen Muhamedi u dergua

    2-Menyra e plotesimit te saj

    Qe te dyja keto duhen plotesuar plotesisht dhe njekohesisht. Dhe nuk mund te plotesohen asnjera nga keto pervec sipas transmetimeve te sakta dhe precize te vertetuara qe kane ardhur nga ai qe "....nuk flet nga mendja e tij. Seshte tjeter vec shpallje qe i shpallet" (53:3-4).

    Dhe transmetimet qe te verifikohen dhe te saktesohen apo braktisen duhet qe te behet kjo mbi dije te qarte dhe precize. Kjo dije e qarte dhe precize duhet te jete nje dije e kodifikuar drejt dhe e percaktuar si ne princip edhe ne detaje. Dhe shkenca qe kryen kete funksion eshte mustalah el hadith.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    "Disa principe qe duhen pasur parasysh gjate studimit te shkencave te hadithit".

    Principi i pare qe duhet njohur:

    Diferencimi mes pranueshmerise dhe braktisjes se informacionit/transmetimit duke marre parasysh mbartesit e saj.

    Di, Allahu te udhezofte ne ate me te cilen Ai eshte i kenaqur se kjo fe eshte e bazuar mbi argumente te qarte dhe precize. Kjo fe eshte transmetuar nga besniket e saj tek besniket pasardhes e keshtu me rradhe. Kjo fe eshte sikurse hallkat e zinxhirit te lidhura fort njera me tjetren dhe ne harmoni me njera tjetren. Per aq kohe sa hallkat e zinxhirit jane te pa demtuara sigurohet vazhdueshmeria dhe zgjatja e ketij zinxhiri e nese ne te hyn nje hallke e ndryshkur dobesohet tere pjesa e varur mbi kete hallke.

    Domosdoshmerisht behet e qarte dhe e obligueshme kujdesi dhe perzgjedhja e hallkave qe te sigurohet vazhdimesia e shendeteshme e ketij zinxhiri sa qe hallka e fundit e tij te arrije te jete ne harmoni totale me te paren.

    Di, Allahu te meshirofte dhe te drejtofte ne bindje ndaj tij se nuk i lejohet askujt te flase per kete ceshtje (Islamin) sipas deshirave dhe epsheve te tij/tija perkundrazi secili duhet te sigurohet qe ta marre fene e tij/saj te kulluar dhe kristal te qarte ne menyre qe te mos bie ndesh me ate qe Ligjvenesi ka urdheruar apo te mos kundershtoje ate qe i Derguari ka percaktuar. Kjo ne vetvehte sjell domosdoshmerine e perkujdesit ne pranimin e asaj qe sillet duke permbushur keshtu urdherin e Allahut:

    "O ju qe besoni! Nese nje fasik vjen tek ju me nje lajm, verifikojeni ate qe te mos demtoni njerezit gabimisht dhe me pas te pendoheni per ate qe bete" (49:6)

    Perkundrazi jo vetem qe verifikojme lajmin e fasikut por ne te njejten kohe pranojme:

    "...te tille qe ju i pranoni si deshmitare" (2:282)

    "...dy burra te drejte nga mesi juaj" (65:2)

    Natyrshmerisht del qarte fakti se lajmi i fasikut nuk pranohet sikurse edhe deshmia e jo te drejtit braktiset dhe pranimi i transmetimeve edhe pse ndryshon nga deshmia ne disa aspekte, eshte e ngjashme me te ne aspektin me kryesor ngase deshmia e fasikut nuk pranohet nga fukahate sikurse edhe deshmia e te pa drejtit braktiset.

    Ky pranim dhe braktisje nuk duhen bazuar ne epshe apo inate apo deshira personale pasi kjo do te qe ne vetvehte nje kundershtim i urdherit te Allahut. Perkundrazi, veprohet me drejtesi dhe barazi pasi ceshtja qe kerkon gjykim eshte ceshtje madhore dhe mbit te varet fati i individit prandaj duhet kujdes dhe drejtesi ne te.

    Ibn Kajim thekson nė "Risalat et-Tebukijah": Allahu i komandon besimtarėt qė tė stabilizojnė barazi dhe drejtėsi. Kjo i duhet drejtuar gjithėkujt si armikut edhe mikut. Ėshtė tepėr e rėndėsishme qė tė stabilizohet drejtėsia nė lidhje me pozicionet, opinionet dhe animet ngase ato i referohen urdhėresave tė Allahut dhe mėsimeve tė Tij. Tė stabilizosh pozicionet, opinionet dhe animet duke u bazuar nė dėshira dhe paragjykime, bie ndesh me urdhėresat e Allahut dhe udhėzimit tė tė Dėrguarve. Pėrkundrazi, stabilizimi i tyre me drejtėsi ėshtė misioni i pasardhėsve besnikė nga ndjekėsit e ēdo tė Dėrguari nė ymetin e tij. Askush nuk e meriton tė pėrshkruarit e drejtėsisė pėrveē atyre qė stabilizojnė drejtėsi tė plotė nė kėto ēėshtje dhe kėshtu duke plotėsuar kėshillėn e kėrkuar pėr Allahun, Librin e Tij, tė Dėrguarin e Tij dhe adhuruesit e Tij. Ata janė nė vėrtetėsi trashėgimtarėt e mesaxhit dhe jo dikush qė merr shokėt apo miqtė e tij, opinionet, dhe animet si masa dhe kritere tė drejtėsisė. Sa larg ėshtė njė person i tillė nga stabilizimi i drejtėsisė qė Allahu ka obliguar mbi gjithėkėnd sidomos nė ēėshtjet e besimit ku obligimi i drejtėsisė ėshtė shumė mė i madh...".

    Dhe ajo qe kihet parasysh ne drejtpeshimin e individeve qe transmetojne eshte pozicioni i tyre fetar dhe veprimtaria e tyre sikurse Bukhari transmeton nga Umari se ai tha: "Njerėzit qenė gjykuar sipas shpalljes gjatė kohės sė Profetit por tani nuk ka mė shpallje. Tani ne do u gjykojmė ju sipas veprave qė bėni".

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454
    Principi i dytė

    Zinxhiri i transmetimit ėshtė pjesė e fesė dhe transmetimi i takon vetem te besueshmeve. Kritikimi i transmetuesve si pasoje e asaj qe gjendet tek ta jo vetėm qė ėshtė e lejuar por ėshtė obligim. Kjo nuk ėshtė ajo qė ėshtė ndaluar si mbajtje neper gojė e dikujt por pėrkundrazi ėshtė nga mbrojtja e fesė Islame.

    Imam Muslim ne Mukadimah-n e sahihut tė tij transmeton se Ibn Sirin tha: "Vėrtetė qė kjo dije ėshtė fe, pra kujdes se nga e merr fenė tėnde".

    E Abdullah Ibn Mubarek thoshte: "Zinxhiri i transmetimit tė haditheve tek unė ėshtė pjesė e fesė. Sikur tė mos kishte qenė pėr zinxhirin e transmetimit, kujt ti tekej do te fuste nė fe ēfarė ti tekej".

    Dhe Ibn Sirin tha: "Nuk pyetej pėr zinxhirin e transmetimit por kur fitneja u bė e pranishme, ata (njerėzit e dijes nė fe) thoshin: Na tregoni njerėzit tuaj (nga tė cilėt i keni marrė transmetimet)! Ata qė ishin nga njerėzit e sunetit, u pranohej hadithi ndėrkohė qė ata qė ishin nga bidatēinjtė nuk u merrej hadithi".

    Ibn Ebi Zinad transmetoi nga i ati qė: "Unė kam takuar nė Medina 100 individė (qė transmetonin hadithe). Tė tėrė ishin tė besueshėm. Dhe transmetimi nuk merrej prej tyre e thuhej: ata nuk janė nga njerėzit e tij (transmetimit qė janė verifikues dhe kėrkues).

    E sa i pėrket denoncimeve te gėnjeshtarėve dhe braktisjes sė trilluesve librat e dijetarėve tė hadithit janė tė mbushur plot e pėrplot dhe kjo nuk ėshtė konsideruar nga marrja nepėr gojė e dikujt dhe vetė hadithet e transmetuara nga Profeti dėshmojnė pėr kėtė hadithe tė ndryshme dhe prej tyre:

    "Dikush kėrkoi tė leje tė hynte tė takonte profetin dhe profeti tha:- Le tė hyjė por ai ėshtė i keq me familjen e tij". (Bukhari dhe Muslim nga Aisha)

    Profeti tha: "Unė nuk besoj se filani dhe filani (dy hipokritė) pėlqejnė diēka nga besimi ynė" (Bukhari nga Aisha)

    Profeti tha: "Sa i pėrket Muawijes ai ėshtė i varfėr dhe nuk ka pasuri. Abu Jahm nuk e lėshon shkopin nga dora. Martohu me Usamėn mė mirė..." (Bukhari dhe Muslim nga Fatima bint Kais)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Duke lexuar hadithet :)
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 18-11-2010, 18:14
  2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
    Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
  3. Kurani, hadithet dhe grate!!!
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-03-2009, 10:13
  4. A ben dikush te me sqaroj metodat e punes...
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 12-12-2008, 16:47
  5. Me kerkese te Farukut
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •