Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 47

Tema: Vizat Kroate

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Vizat Kroate

  Vizat Kroate

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kroacia nuk leJon nė kalim tranzit popullin shqiptarė pa viza -
  dhe tallet me me ne shqiptarėt e diaspores qe jetojmė ne europė e kemi leje qendrimi te perhershme ne ato vende ku punojm e jetojmė-
  kroacia na bllokon me viza-
  ata na e kan bllokuar shtegun e levizjes sė lirė-
  nuk na lejojn as tranzit kalimin ne drejtim te atdheut tonė shqiperisė dhe kosoves - a ėsht ky veprim i kroatve antishqiptarizėm-
  nga ana e kroacisė siq po duket veprim i qellimshem antishqiptarė-

  a duhen marrė masa ndaj kroacisė-
  dhe qfar masash -
  dhe a e ka populli shqiptarė kėt mundsi-
  po mendoj dy shtetet shqiptare shqiperia dhe kosova -

  qė ta kushtzojnė kroacinė ta detyrojn te ndryshoj sjellje -
  ose liri kalimi -ose stop te gjitha kontratave te tregtisė e mallrave me kroacinė -
  sanksionime te mallrave e tregtive -
  apo qdo lloj marrveshje tjeter me koracinė derisa sa ajo sillet kshtu me ne -
  dhe ku jan shkaqet qe kroacia sillet keshtu me ne dhe pse-
  a mund te ja ndaloj dikush ket sjellje-a ka gisht europa ne ket lloj sjellje te kroacis ndaj shqiptarve apo rusi e serbia apo dikush tjeter -


  ne duam kalim te lirė tranzit neper kroaci sepse andej e kemi rrugen e kalimit nga europa ne drejtim te atdheut tonė etnik -
  me viza dhe kso lloj bllokimesh ku vetem ne shqiptarve na bllokoi nga te gjith popujt tjer europian -
  me ket sjellje kroacia po tregohet qka tjeter per veq se antishqiptare
  ju lutem jepni komentet tuaja gjerė e gjat e mirė pasi te jeni menduar mirė dhe me analizė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 20-03-2009 mė 19:21

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk e di nuk e kam tė kjartė- por shpesh mendoj vet me vete- qka paskemi qenė ne shqiptarėt kėshtu q'ėsht puna jonė pse
  si-
  ku bėjm pjesė ne ne ket planet te quditshem qe quhet glob me dhe -
  si mund tė jetojmė ne kėshtu deri kurė mund tė tallen me ne kush te do-
  tė gjith me radhė pra-
  mendoj nganjiher qfar jete paskemi pasur ne shqiptarėt -
  dhe si mund tė lejohen tallje tė tilla me ne -
  a kemi far kurrizi a principi ose vendosmerie ose uniteti qė ti kundervihemi poshtersive te tilla antishqiptare-
  dhe veprimeve te tilla maltretuese per ne -

  Maqedonia nxjerri vizat per shqiptarė por menjiher u reagua ndaj kti
  provokimi -
  bile edhe europa nderhyri e disa shtete
  por pėr kroacinė jo as nuk e trazoi kush-

  Kroacia edhe gjat luftes ne ish jugoslavi ne kohene sllobodan millosheviqit ndrroi fytyren ----
  ia ktheu shpinen amerikes europes perendimit dhe beri kompromis me seerbi per ndarjken ebosnjes -kur bota demokratike ishte kthyer kunder serbve ajo pikrisht beri bisedime te fshehta me ta ne kurriz te bosnjes dhe befasoi boten kur filoj te bisedoj me kasapet e ballkanit serbet-

  --franjo tugjmani me millosheviqin me kasapin serb -
  qė e urrente gjith bota-
  bėri pazare me ciptimin e bosnjes dhe ne dem te interesave te shqiptarve te kosoves -

  Gabimi ma fatal i amerikes ishte ky lejim -
  dhe vonesa ne intervenimin per bosnjen---

  amerika u manipulua nga shum mashtrues ---
  dhe nuk e kuptonte me kohė lojen serbo kroate
  Nuk duhej lejuar as edhe nji serb tė vetėm nė bosnje sepse te gjith ata jan ardhacak dhe kolon ne bosnje-
  ndėrsa ne qverisje te kroacisė duheshin njerz properendimorė por jo“““ne fakt jan njerz proru s siq po shihet ne veprime dhe perendimi nuk don me pa - sepse i jan mbyllur syt sepse e sht krijuar nji far simpatije ndaj kroatve por mua kroacia me duket serbi e dyt me kso lloj veprimesh e sjelljesh -
  njerz poreserb prorus jan teguar me disa sjellje-
  qe ndihmonin politken pansllaviste -dhe ishin poashtu disa mbeturina te komunizmit ne kroaci si ai franjo tugjman pansllav qe i sherbenin kujt tjeter perveq rusve me sjeljet e tyre -

  -mbeturina fashisto komuniste te perziere me gjithfar kopilizmash shoven-
  te perzier me sisteme te ndertuara nga ndryshku i trurit pansllav qė pėr synim dhe qėllim kishte -

  Rusia dhe serbia
  cakun e europes perendimore ma saktesisht perendimin dhe detin E KISHIN-

  pra sėrbėt qetnik ne kto pika u koncentruan---

  kah perendimi-----


  ata pra serbianet me kohė qysh ne shekujt 6 e 7 te mesjetes s e hershme u joshen nga perandoria latine--

  me ndihmen e agjentve latin qė ksihin pushtuar gadishullin e ballkanit tokat ma te bukura ilire shqiptare --
  qe i kishin futur nen sundimin e vet---

  ata joshnin pastaj grupe te mdha sllave nga rusia ukraina qe ta popullzojnė gadishullin ballkanik
  NE KETO GRUPE TE MDHA NOMADESH BENIN PJES EDHE SERBT E KORATET sllav ardhacak  te cilat asimiluan pastaj fiset ilire gjysm te romanizuara
  qė ma parė roma i kishte gjysmėasimiluar----

  Interesi ne keto zona pra daton qysh nga kohrate hershme
  ilirėt e ksajė ane -------kroatet sllav u bashkuan me ssllav tjer ne invazion drejt ballkanit -
  ku pastaj roma iku u shkrinė me sllav nen dhunen dhe trysninė sllave ---

  poashtu edhe serbet sllav te njejtat veprime kanibaleske i kan bė
  dhe zhduken nji teritor e popul po thuaj se ---

  serbet kolonizuan rajonet e ilirisė dalmatisė dhe kroacisė e bosnjes-----
  qe nga ajo kohė ata krijuan enklava serbe---
  ne knin dubrovnik bosnje e regjione tjera tė asaj ane tė perendimit ata shkuan deri ne ister dhe ne zonat ma te thella te tokave ilire ----------
  Kroatet katolik her pas here luftonin me ta --------por kishte edhe mjaft martesa te perziera ne mes te serbve e kroatve me serb dhe bashkjetesė edhe pse serbet kishin frejt kryesorė te kroacisė---------

  Gjat kohes se luftes se dytė botrore kroatet dhe serbet u pergjaken ne luftra e masakra ma qnjerzore te pa para askund -
  kishte pergjakje e masakra ne mes te qetnikve serb dhe kroatve ustash-


  por edhe ne anen tjeter edhe bashkime te partizanve serb dhe partizanve kroat -
  pra aq sa kishte urrejtje e prerje kokash kishte edhe bashkim vllazrime-
  her nen petkun e masken e komunizmit her ne masken e pseudoashurisė-
  her nen masken e disa interesave qe kroacia kishte nga serbia
  Edhe ne kohrat e pas vitit 1990 1991 kroacia dhe serbia pereseriten te njejtat gjėra serbet bėnė masakra ne kroaci kan dhunuar femra kroate kan masakruar kroat numer te madh dhe deshte ta shuajn kroacinė-
  edhe pse kishte masakra tė tmershme ne te dy a net por masakra e dhunime mbi kroatet nga ana e serbve ishin llahtare-

  prap se prap kroacia gjentte menyra dhe metoda e kohra per te ra ne pazare me armikun e sajė jetik serbin qetnik --

  Dashuria e tyre neper mes thikes e interesit e her kompromisit per pazare te ndryshme e marveshje te mshefta-
  siq ka bė marrveshja kroacia me serbi---

  gjithmonė edhe ne kohen e mbretėrisė serbo kroato sllevene
  ku shqiptarėt ishin rober -
  perseri u vendos bashkkim vllaazrimi serbo kroat -


  ku u vendos qė tė bėhet bashkimi i tė gjith sllavėve nė njė shtet ne krye me serbin udhheqse te kti projekti anti njerzorė anto botrorė -
  dhe filloi tė quhet jugosllavi ne te cilen dominonte serbia dhe kroacia tradhtoj perseri perendimin dhe shqiptarėt - qe ma par ajo i quante aleat -
  ekroacia cila filloj ti mosperfillte interesat e perendimit-
  duke bė pazare e kompromise me millosheviqin -

  nji satelit rus ne mes te europes si serbia e shtinte edhe lroacin ne kthetra --
  ---
  sepse flamurin pansllav per pushtime te reja ne ballkan te politikes shovene ekspansioniste dhe te arnatimit t e rrezikshėm e udhheqnin sėrbėt ---


  por kishte edhe mjaft kroat proserb---

  e slloven proserb e boshnjak proserb -----
  qe ishin edhe ma te kqi se serbet vet ---

  nė disa raste----------
  qė jan dėshmuar me proserbizmin e tyre tradhtarė---


  Duke qenė se edhe pas mbarimit te luftes me serbinė--- edhe ne mes te luftes ---

  kroacia donte kompromise dhe pazare tė mshefta me serbinė ---
  pėr ndarjen e bosnjes ---
  dhe shuarjen e atij nacionaliteti
  deri sa amerika flente------

  dhe vonė i doli gjumi ---
  edhe kur i doli nuk ua ktheu boshnjakve fuqinė ---

  dhe kroatve------ por po thuajse boshnjakt mebeten peng te serbve ---
  ndersda serbia ka ndikim te madh edhe sot nė politiken kroate---


  Pra marrveshje te mshefta serbi kroaci ekzistojn edhe sot---

  kursesi tė vjen ajo ditė kur kroacia te bllokoj serbinė---
  e tė ndeshkoj per t e kalueren e sajė si kriminale---

  masakruese gjenocidiale ---
  pra qe kroacia te jet vertetė besnike aleate e perendimit europes dhe shqiptarve -


  por ju jep privilegje serbve ---dhe i bllokon shqiptarėt ---


  ne teritorin e sajė-----

  ndersa pasaporta serbe qarkullon pa kurfar viza ne token kroate  Sėrbėt kan tė drejta nė kroaci nė shkolla biznese nė hyrje dalje pa viza---

  ndersa shqiptarėt nė kroaci qė jan numer shum i madh aty ---

  dhe jan me shekuj ---

  e disa jan ilir vendas neper shekujt e historisė ---

  nuk i kan as tė drejtat elemntare ne kroaci ------
  as nuk kan kurfar shkolle nė gjuhen shqipe---

  ndėrsa ne shiptaret neper euoropė qė jemi mergimtarė---

  dhe kemi leje qendrimi ne shtetet e perendimit ---

  nuk kemi as te drejt kalimi nper kroaci pa viza tranzit .
  Qfar absurdi ky ---

  gjithnji kam menduar si e si te behet realitet ėndrra ime
  qė me vite ėndrroja qė tė hapet nji tunel nėn deti i cili lidhte italinė
  dhe perendimin me shqipėrinė e kosoven ---


  nė mėnyrė qė transporti ynė dhe njerzit tanė tė kalojnė andej---

  por kroacisė tė ja kthejmė hakmarrjen me te njejten mėnyrė qė asnjiher ajo neper tokat tona tė mos kaloj pa vizė---

  sepse kroacia askuj tjeter nė europė nuk ja bėri kėt veprim vizash pėrveq shqiptarve---


  Sėrbėt qė deri dje kan pre kan gri kan pjekė kroat kan rjepur e masakruar pėr sė gjalli ---

  kan bė gjat gjith kohes me shekuj krime mbi ta burgosje perndjekje -
  njė gjė tė tillė ---
  ndersa neper burgje kan burgosur shum kroat ---
  gjat kohes se komunizmit te ish bashkimm vllazrimit socialsit jugosllav ---

  megjithat kroatėt ndaj sėrbve sillen tash si qingja e kunderr shqiptarve si ujq -

  kurse ndaj ne shqiptarve sillen si ujq edhe pse ne asnji borgj nuk ua kemi kroatve

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk sillen ndaj shqiptarve, por ndaj shtetit shqiptar. Nese ky i fundit nuk hiqet si langaraq, medoemos nje kope sllavesh kroate nuk do sillet me qytetaret e ketij shteti si ujk.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vizat Kroate

  --------------------------------------------------------------------------------

  Poilitika e tillė e sjelljes kroate ndaj shqiptarve
  qė maltreton shqiptarėt
  veqmas
  duke e vequar si popull nė mbarė europen
  ėsht fyerje dhe poshtrim per ne
  dhe ka pėr qėllim urrejtjen pėrbuzjen dhe sjelljen antishqiptare

  politikanėt tanė as qeveria e shqipėrisė as ajo e kosoves
  nuk kordinuan nji bashkim asnjiher nji reagim tė pėrbashkėt
  ndaj ksaj shėmtie ksaj sjellje antishqiptare te kroatve proserb
  po ju them proserb sepse te tillė u treguan me kto veprime

  qeveria shqiptare nuk u kujdes qė tė bėj qmos qė lejim kalimi i shqiptarve apo hyrja nė kroaci tė bėhet pa viza kurfare
  por shqiptarėt tė ken tė drejt edhe te kalojn edhe te qėndrojnė aty me aktivitet biznesi po tė duan pse serbet e kan nji te drejt t e tillė e shqiptarėt jo sepse politka kroate esht proserbe dhe sillet si e tillė
  para hundve para syve te perendimit sillest ashtu para syve te amerikes
  dhe kta si duket nuk kan qka i bėjnė apo e tolerojnė vet

  Kroatėt e kan qendren e tregtisė nė prishtinė dhe tiranė
  qė un mendoj s e duhet tė mbyllet menjiher
  ajo dhe tė ndalohet
  qdo mall kroat te mos hyj ne kosovė e nė shqipėri
  por askush nga shqiptarėt tė mos blej mall kroat
  nė shenj proteste ndaj ksaj sjlelje qe shqiptarve ua bėjn me viza te rrepta
  ti bėhet bojkot mallit kroat per shkak tė sjelljeve antishqiptare tė qeveris kroate
  pėr shkak tė zullumit tė vizave ndaj shqiptarve

  dhe tė ju qiten viza te rrepta kroatve

  per shqiperi dhe kosovė por edhe ne gjith europen e perendimin

  dhe tė insistojmė edhe te shtete tjera te europes qė kroatve tė ju qesin viza
  pėr shkak tė sjelljes antishqiptare
  me kėto viza

  Kroacia nuk duhet lejuar qė tė tallet me shqiptarė me viza
  kalimi
  ne duhet tė bėjmė perpjekje kombtare kolektive reagime kombtare
  ndaj kti shemtimi e poshtrimi

  NE duhet qė andej kah rumunia tė qelim nji koridor
  autostrade
  gjermani austri hungari rumani
  maqedoni kosovė shqipėri
  nė mėnyrė qė shqiptarėt te mos ken nevojė pėr kroatėt tė kalojnė andej kah kroacia
  por qė tė mos lejojn ė as kroatet tė tallen me ne
  si tė duan ata
  veqmas me popullin shqiptarė sqi po tallen me kto viza qė nuk jan asgjė tjeter perveq poshtrime per ne
  por tė mos mendojnė kroatėt se kurr nuk do tė ken nevojė
  per kalimin neper tokat tona sigurisht do te vie dita kur shqiptarėt do te ua kthejn ket peshqesh me te njejten menyrė qe kroatet na e bėnė ne

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00
  Ndarja ...
  Nje fjale goje
  Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta nxjerr.
  Te ndertosh nje ndarje per te qene
  Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.
  Si yjet jane vertete vizat ,
  E njerezit kerkojne hapsira te medha me po aq mund.
  por jeta e shqiptarit s'eshte galaktike
  Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.
  Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
  Per nje vize te vockel,
  Per Kroaci,
  Harrese.
  Pleksen pasaportat vjeterohen e rrudhen
  dhe bardhesia e tyre lajmeron ndarjet kufinjte
  E une si kengetar i thinjur shetites syqorruari
  Kerkoj lemoshe
  neper ambasada.
  Era e dimrit te than ne rradha
  Rradha te pafundme si dallge deti .
  E mileti u be grusht perpara kangjellave
  duke uluritur trishtuar.
  Te gjitha keto rikujtoj
  Ripertyp.
  Ne dhembe guret e zemerimit me kerrcasin,
  Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.
  Keshtu pra, vule e mallkuar.
  Keshtu pra, viza ime kroate.

  ja si e pershkruan nji bashkatdhetarė i yni pritjen para kangjallave te ambasades kroate -
  ku njerzit shqiptar te perulur te perbuzur prisnin para amabsades se kroatve e ata me fodullizem e perbuzje silleshin dnaj qytetarve shqiptar per nje viz kalimi ne drejtim te shtepisė ne drejtim te tokes se quajtur
  shqiperi etnike

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  kroacia me sjelljet e sajėqe ua bllokoj shtigjet e liris shqiptarve te rrugess e tranzitit
  beri gabim te madh me kto sjellje dhe u tregua mosmirnjohse ndaj shqiptarve

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  NJė JETė Mė SHKOJ ME VIZA DHE QEVERIT TONA KOSOVė SHQIPERI

  NUK JAN TE AFTA TE BėJN DIQKA PER QYTETARėT E TYRE-
  SE PAKU TRANZIT VIZAt NEPER KROACI TE N A HIQEN-

  QFAR ABSURDI KOHORė KY NE KET SHEKKULL --
  SA PRIMITIVE ANTINJERZORE SA ANTISHQIPTARE SJELLJET E DISA SHTETEVE -  SI KA MUNDSI QE QEVERITė SHQIPTARE AS NDER MEND NUK JU SHKON---

  TE BEJN AS VEPRIMIN MA TE VOGEL NE DOBI TE MIJLONA QYTETARVE TE TYRE NEPER EUROPė -
  QE TE UA HEQIN VIZAT -SE PAKU MERGIMTARVE QE KAN QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETE EUROPIANE -

  PER TU HABITUR---


  ATA PER VETE NUK KAN PROBLEM SE KAN PASAPORTA DIPLOMATIKE---


  NDERSA PER NE NUK E QAJN KOKEN FARE AS TE BISEDOJN ME NDONJE QEVERI---

  APO ME VENDET TE CILAT NA BLLOKOJNė NE KALIM TRANZIT DREJT ATDHEUT TONė KUR DUAM TE SHKOJMė TE UUDHTOJMė-
  NE QDO HAP ME REGJIMIN ABSURD TE VIZAVE---


  REGJIMI I VIZAVE ESHT LUFTė SPECIALE PSIKOLOGJIKE NDAJ SHQIPTARVE ---

  NE JEMI POPULL KOMPLET I ZIOLUAR---
  DHE I MALTRETUAR NE KET PLANET---


  VUAJTJET QE JA SHKAKTOJN KTI POPULLI DUKKE MOS JA LėNė LEVIZJEN NE LIRė AS TRANZITE PRA ---

  KJO MUND TE QUHET SADIZEM DHE RRACIZEM ANTISHQIPTARė---


  TMERR I VERTET PER KOHEN E SOTIT---

  PER KOHEN PER TE CILEN FLITET PER INTEGRIME LIRI E DEMOKRACI GJOJA POR NUK ESHT GJė TJETER VETEM MASKė E PSEUDOCIVILIZIMIT -

  NDALIM QARKULLIMI I SHQIPTARVE--- KUR GREKT LIVADHISIN KAH TE DUAN NEPER EUROPė PA VIZA ---
  ESHT PER TU HABITUR ---
  QEVERIT TONA NUK BEJN KURFAR PERPJEKJESH PER TA NDRYSHUAR KET SITUATė---


  A NUK E SHT TURP QE NJI POPULLI TI VEHEN VIZA ---

  DHE PSE SHQIPERIA NUK VEN VIZA PER TE GJITHA KTO SHTETE---

  QE NA VEJN NE VIZA---
  POR TE NJEJETEN GJė DUHET TA BEJ EDHE KOSOVA---

  TASH NESE TE KERKON VIZė KERKOJ EDHE TI VIZė QDO GJė RECIPROKE---


  MENDOJ SE NE SE VAZHDON KY REGJIMI I VIZAVE NE JEMI POPULL PA ARDHMERI ---

  PA PERSPEKTIVė---

  ASNJIHER NUK DO TE INTEGROHEMI NE BASHKIMIN EUROOPIAN---


  KALUAN DEKADA E DEKADA VITE DHE I NJEJTI QENDRIM NDAJ NESH---


  ME VIZA---E BLLOKIME ---


  MENDOJ SY KY ESHT TURP DHE ARMIQSI KRIMINALE KUNDER NJI POPULLI---


  HABITEM PSE EDHE VENDET SI SHQIPERIA KOSOVA TURQIA NUK QESIN REGJIM VIZASH PER ATO VENDE QE SILEN KSHTU ME NE---


  TE GJITHA SHTETET QE JAN TE BLLOKUARA ME SISTEM VIZASH DUHET TE BEJN NJI MARRVESHJE


  TE PERBASHKT PER TE JU IMPONUAR ATYRE SHTETEVE QE NXJERRIN REGJIME VIZASH---


  VETEM KSHTU TE BASHKUARA MUND TE DALIN NGA KTHETRAT E PAMESHIRSHME TE ATYRE SHTETEVE ---

  QE SILLEN NE MENYR SI TE THEM MENYR MALTRETUESE SADISTE

  MALTRETIMI I PA FUND I SISTEMIT T E VIZAVE ---

  SIDOMOS I VIZAVE TE NE MERGIMTARVE--- QE KEMI QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETET PERENDIMORE ---

  KJO ESHT TEPER E PA KUPTIM TEPER ARMIQSORE---


  PROVKUESE MALTRETIM---


  MUND TE THEM LIRISHT---

  DHE KY ESHT MENDIM I SHUM NJERZVE---

  SE NE SHQIPTARVE QEVERIT TONA NA LėNė GJITHMON PAS DORE ---

  DHE NUK KUJDESEN FARE PER NE ---

  SIDOMOS PER MERGATEN
  NUK E BESOJ NE BOTė QE KA SHTET QE SILLET KSHTU INDIFERENT
  NDAJ MERGATES S E VET---

  SI KOSOVA DHE SHQIPERIA ---- ME MERGIMTART E VET---

  TE CILėT PLOTSISHT I I LARGON I MOHON
  NUK INTRESOHET PER TA FARE ---

  QUDI KJO E PAPARė DERI ME SOT MBI GLOB E
  MBI TOKė------

  REGJIMI I VIZAVE KY ANTISHQIPTARIZEM SIDOMOS KROACIA---

  Q EME KA BEFASUAR FARE KU SHQIPTARėT DHAN KONTRIBUT PER KROAT---

  ATA ME AQ PABESI NA E KTHYEN SHPINEN DHE SILLEN SOT
  NDAJ NESH ME REGJIM VIZASH ---

  SE PAKU TE NA JEPNIN VIZAT NE KUFI---
  POR NA SOROLLATIN POSHT E LART NEPER KONSULLATA---


  TE TYRE ---

  MENDOJ SE KY ESHT KULMI PROVOKIM
  NDAJ SHQIPTARVE---

  DHE SJELLJE PERBUZSE E QELLIMSHME ANTISHQIPTARE ---

  NDERSA QEVERITė TONA FARE NUK REAGOJNė AS NUK BEJN PERPJEKJE TE KERKOJNė AS MA TE VOGLIN SQARIM PER KET PUNė NGA KROATET ---


  KISHA PROPOZUAR Q E TE GJITHA MALLRAT KROATE MARVESHJET APO KONTRATAT TE BOJKOTOHEN ---

  DERI SA TE JET NE FUQI REGJIMI I VIZAVE NDAJ SHQIPTARVE---


  IMPORTI KROAT TE BOJKOTOHET NE KOSOV E SHQIPERI---


  OSE ATA TE NDRROJN SJELLJET NDAJ NESH PERFUNDIMISHT---

  TI HEQIN VIZAT NDAJ SHQIPTARVE ---

  VETEM ME TE TILLA KUSHTE ARRIHET DIQKA ---

  PERNDRYSHE KSHTU DO TE NA MBAJN GJITH JETEN NE IZOLIM---


  GJAT GJITH KOHES U INJORUA DIASPORA---

  DHE U ND A PARTIAKISHT PER INTERESA TE KARRIERISTVE---

  DIASPORA NUK ARRITI TA THEMELOJ LOBIN E VET ---

  PER SHKAK TE PARTIAKIZMIT DHE NDARJEVE ME KLANE E INATE MESKINE PRIMITIVE --

  PRANDAJ EDHE NUK ARRIN TI MBROJ INTERESAT E VETA ---

  PRANDAJ
  ESHT E DOBT--- DHE E SHPARTALLUAR---
  PERNDRYSHE SIKUR TE ISHTE E FUQISHM E--
  DHE E BASHKUAR NDRYSHE DO TE ISHTE POZICIONI I SAJ

 8. #8
  100 % Shqiptar Maska e ervislive
  Anėtarėsuar
  03-12-2007
  Vendndodhja
  Belgium
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vizat kroate nuk kane ndonje rendesi te veēante por mendoj se pas hyrjes ne BE ne vitin 2011 kroacia do ndryshoje politiken e saj dhe fuqine e saj te brendshme dhe do behet nje shtet i njohur dhe besoj qe do anetaresohet edhe ne Shengen pas hyrjes se kroacise ne BE do kete dhe lehtesim vizash per shqiptaret sepse greket na mbyten

 9. #9
  100 % Shqiptar Maska e ervislive
  Anėtarėsuar
  03-12-2007
  Vendndodhja
  Belgium
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sipas qeverise shqiptare kroacia mund te heqe se shpejti vizat per shtetasit shqiptare shqiperia do kete levizje te lire per ne kroaci

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Vizat ndikojnė keq te njė popull -
  nė karakterin e ndjenjat njė populli krijohet njė revoltė-
  ndjenjė e pėrbuzjes dhe armiqsi tė mos them ndaj poshtrimit .
  Koha ėsht qė tė bėhet presion i madh nė tė dy qeveritė shqiptare-

  nė tiranė dhe nė prishtinė,qė ato tė angazhohen pėr liberalizimin e vizave
  pėr shqiptarė .
  Mjaft ma me izolimin e kėtij populli-
  popullit shqiptarė duhet ti liberalizohet levizja--
  ne duhet dal ngadal tė mėsohemi nė integrime europiane---

  prandaj edhe lėvizja e lirė ėsht e nevojshme.

  Nuk i kuptoj disa shtete qė sillen aq primitvisht dhe aplikojn sistemin e vizave pėr rruge tranzite--

  dhe kalimin e lirė--------
  qysh nė kohrat parahistorike jan bė marrveshje kalimi per rruget--
  ndersa sot disa shtete sillen sot nė at shekullin e parahistoris edhe ma primitive
  me viza .
  Rruga e lirė qarkullimi i njerzve dhe i mallrave duhet tė jet ideali njerzorė i sė ardhmes -
  dhe sa ma lirisht e me ma pak shpenzime tė lėvizin njerzit---

  aq ma e bukur do tė jet jeta dhe pėrpunimi i njeriut

 11. #11
  Nihilist Maska e DeLiRiUm TrEmEnS
  Anėtarėsuar
  27-04-2004
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  Vizat Kroate

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kroacia nuk leJon nė kalim tranzit popullin shqiptarė pa viza -
  dhe tallet me me ne shqiptarėt e diaspores qe jetojmė ne europė e kemi leje qendrimi te perhershme ne ato vende ku punojm e jetojmė-
  kroacia na bllokon me viza-
  ata na e kan bllokuar shtegun e levizjes sė lirė-
  nuk na lejojn as tranzit kalimin ne drejtim te atdheut tonė shqiperisė dhe kosoves - a ėsht ky veprim i kroatve antishqiptarizėm-
  nga ana e kroacisė siq po duket veprim i qellimshem antishqiptarė-

  a duhen marrė masa ndaj kroacisė-
  dhe qfar masash -
  dhe a e ka populli shqiptarė kėt mundsi-
  po mendoj dy shtetet shqiptare shqiperia dhe kosova -

  qė ta kushtzojnė kroacinė ta detyrojn te ndryshoj sjellje -
  ose liri kalimi -ose stop te gjitha kontratave te tregtisė e mallrave me kroacinė -
  sanksionime te mallrave e tregtive -
  apo qdo lloj marrveshje tjeter me koracinė derisa sa ajo sillet kshtu me ne -
  dhe ku jan shkaqet qe kroacia sillet keshtu me ne dhe pse-
  a mund te ja ndaloj dikush ket sjellje-a ka gisht europa ne ket lloj sjellje te kroacis ndaj shqiptarve apo rusi e serbia apo dikush tjeter -


  ne duam kalim te lirė tranzit neper kroaci sepse andej e kemi rrugen e kalimit nga europa ne drejtim te atdheut tonė etnik -
  me viza dhe kso lloj bllokimesh ku vetem ne shqiptarve na bllokoi nga te gjith popujt tjer europian -
  me ket sjellje kroacia po tregohet qka tjeter per veq se antishqiptare
  ju lutem jepni komentet tuaja gjerė e gjat e mirė pasi te jeni menduar mirė dhe me analizė
  Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

  Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

  Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

  Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

  njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

  Me shume respekt,

  Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga DeLiRiUm TrEmEnS Lexo Postimin
  Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

  Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

  Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

  Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

  njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

  Me shume respekt,

  Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.  ---------------------------------------------------

  ok ore tru dhjeri delirium tremens llum -
  largohu nga forumi shqiptar e leni te qetė shqiptarėt t e shkruajn neper
  tema -
  mendpjerdhuri i zi mos pjerdh nga truri se i neverite shqiptarete flliqe mbarė boten-o frikacak
  perse nuk me dal ballė ballė i pjerdhuri mendsh o tru flliqur -
  si nuk te vjen turp te kam kerkuar mejdan sa e sa her e nuk ke zemer me
  dalė o pa fytyrė me dil per ballė o un o ti -
  njeni do te mbetet mbi dhe -
  por dije se nese te gjej se kush je do t e pendohesh per se gjalli qe te ka pjellur bushtra nena jote antishqiptare mos harro se me kend i ke kryqzue briret o kucovlleh sikur ta dije ti kurr nuk do ta bėje kėt -
  dhe un i lutem te gjith lexuesve qe te me ljamrojn ne privat qe te zbulojn se prej cilit vend ose kompjuter shkruan ky bagel e zezė armike jam shum i interesuar ta gjej -
  pastaj shofim se si do te rrokkullosen rropllimat kush do t embetet mbi dhe ky apo un -
  deri me tani asksuh nuk ka shkuar aq larg sa ti o pis nuk te kam borgj ty asgje as hiq por ti kekron bela me mua do te gjesh mos ke merak

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ju lutem forumistve te mos dalin nga tema dhe te vazhdojn temen pa marr para sysh -se qka llomotit ky delirium tremens tru ziu gjarpri grek -mos delni nga tema sepse qellimi i tij esht qe ta devijoj temen ky -
  me qellime politike ky esht ne sherbim te grekve gjė qe shihet hapur se ky spiun esht ne
  sherbim te veprimeve antishqiptare kunder interesave tona kombtare -
  ky asnji temė asnji varg nuk e len te zhvillohet-
  por si duket e ka perkrahjen e plotė nga stafi i forumit perndryshe si guxon ky i semurė te veproj keshtu ose forumi esht i tij perse albo nuk del te deklarohet as shigjeta as fiori as asksuh nga stafi pra ky forum po duket i dyshimt dhe shum i qiditshem-

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ne te gjitha kohrat dhe historitė e forumeve shqiptare as nji njeri ma i poshter dhe pengeus se ky manjaku delirium tremens nuk doli askush deri me sot-ky i ka tejkaluar te gjitha psikopatitė njerzore shum forumist me kan shkruar ne privbvat dhe me kan thėnė ti shmangem se ky esht nji njeri i semurė psiqik me te meta i spitaleve -
  sikur ta dije me te vertet qe esht i semurė ky manjak ndoshta ndryshe do mendoja i semuzri i semurė esht nuk behet gjygj per te semurin-
  por ky si sillet ky fundrrinė nuk len temė pa e provokuar me forma agjentureske -
  prandaj ju lutem lexuesve jepni menimin tuaj per vizat kroate te4 mos arrij ky fundrrina te ju largoj nga qellimi e te ua ndrroj temen se qellimi i tij ne sherbim te grekve ky esht qe asnji temė shqiptare te mos shqyrtohet -
  prandaj jepni mendimet per inat te mos ja arrij ky delirium qellimit

 15. #15
  Nihilist Maska e DeLiRiUm TrEmEnS
  Anėtarėsuar
  27-04-2004
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Xhelal ti je burre shum i mire!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DeLiRiUm TrEmEnS : 21-03-2009 mė 13:50
  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  me dil pėr ballė o i shkerdhyer mendsh -
  se tu paska shkru qe besa taksirati-

  se do e shohim se kush ke do e fut shtat pllembė nen dhe
  ti mua apo un ty -o qen kudre bushtre i sherdhyer -
  e te shoh se qfar trimi je -
  ka kohė qe te kam ftuar ne dyluftim e nuk ta ka mbajt zuza ó qen bushtre-
  pa do shohim s e kush ke do e fut shtat pllembe nen dhe -

  pastaj por dil nga maska mos u msheh e sa per ate q e mendon te me ja bė nenes time bėja nenes tende e fisit tend *** muti -
  e te parve tu-
  se mua nuk me luan syri as nga ti as nga ata shekerdhatat tu tradhtarė tu qe mshefen
  pas maskave e me fyejn -
  le te me dal dikush para te shohim pastaj sa i vlen lėkura -se nėnė e kujt do te qajė pastaj
  e sa per tėt emė e kucovlleh bėja tėndes at punė e robve tu -
  vetem sa ta shoh nji her ballin ma shum nuk dua -
  se do pendohesh per keto te shara ne se jam gjhall un mbi dhe -
  mbaje ne mend ti se me ke i kryqzuar shpatat-
  mos harro pastaj
  ik e mbylle ma o qen bir qeni mos llomotit e hajde dil ma s epo te pres ku je-
  se nese jam un gjall mbi dhe ke per tu penduar me ke ja ke fillue sherrit me dil,perball heqe maken kurvė mashkullore pastaj te shohim
  s e sa do jetsosh mbi dhe o grek muti i shkerdhyer

 17. #17
  Nihilist Maska e DeLiRiUm TrEmEnS
  Anėtarėsuar
  27-04-2004
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Permbaju temes Xhelo se perndryshe Moderatoret te japin keto opsione:


  The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
  RAF

 18. #18
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  Kroatet jan edhe me pis se sa serbet kam jetu 3 vite ne Zagreb dhe kam kuptu se jan pis milet Me pelqen vendi si vend dhe e vizitoi cdo vit .............
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 19. #19
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Mendoj se fjala grek lidhet me skutherine me shume (me sakte grek=skuth, pra jane nje fjale e vetme). Veti e tyre qe ne lashtesi, ske ci ben.

  Emertimi i politikes (lojes) ne kete rast...lavirash.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  Kroatet jan edhe me pis se sa serbet kam jetu 3 vite ne Zagreb dhe kam kuptu se jan pis milet Me pelqen vendi si vend dhe e vizitoi cdo vit .............
  ----------------------------------
  E nderuar moter shqiptare -
  brigadat e trimave shqiptarė nga kosova kan ndihmuar kroacinė-
  ne luften kunder serbve -
  flitet se nuk ka pasė bir i nenes shkine-
  qe ka mundur me hy ne teritoret -
  ne zonat ku ishin vullnetaret shqiptar nga kosova-ne kroaci -

  trimat Fehmi Lladrofci Bekim Berisha -Naim Shala-qe i rrezonin edhe helikopteret serb-
  si rambo ne filma ndersa nga gjeneralėt intelegjent dhe trima shqiptar
  nga gjeniu ushtarak trim -
  RRahim Ademi nga kosova E Nga Ahmet Krasniqi -

  -
  e nga shum shqiptar tjer intelegjent te kosoves qe e njihnin artin e luftes -
  kroacia ka marr konstruksione-
  se si te merren kazermat serbe ne kroaci -
  ata e shfrytzuan shqiptarin ne maksimum-
  ne zonat ku luftuan shqiptarėt zadar benkovac shibenik grdaqac karlovac -
  e zona tjera kroate ne teritore shum te veshtira te luftes ne kroaci-
  tmerruan qetnikun serb duke lėn qetniket me mija te vrar ne beteja -
  Bekim Berisha si rambo e Fehmi Lladrofci te dy Hero j te popullit shqiptar -
  lan nam ne kroaci neper beteja si qindra tjer shqiptar ė vullnetarė nga kosova-
  kunder qetnikve te millosheviqit ne frontin eluftes -
  flitet se -
  SE KETA DY NJERZ KAN VRA RRETH TREMIJ qetnik SERB NE BETEJA -
  DHE TE DY JAN VRA HEROIKISHT PASTAJ NE KOSOVė-FEHMIU DHE BEKIMI
  Parlamenti kroat mbajti nji minut heshtje kur jan vra kta dy rambo-
  qe luftuan si neper filma ishin te jashtzakonshem -
  pra sa ka shembuj te till te tjer qe kroacia disi i i heshtė-NUK I TREGON -


  sa shqiptar nga kosova luftuan vullnetarisht ne kroaci -
  deri sa keta e treguan fytYren e vertetė -
  me sjelljet e tyre dhe u deshmuan qe ma teper jan me serbet se me te tjeret -
  kroacia ja ktheu shpinen pastaj kosoves dhe bosnjes por ne nji far menyre edhe shqiperisė
  sepse filloj te kthehet andej nga serbia pra e habitshme mbetem pa tekst -
  masakrat te cilat ka bė serbija ne kroaci jan te llahtarshme dhunime prerje ne fyt te njerzve foshnje dhunime te grave por prap se prap kroacia serbet i pergdhelė sillet ndryshe me ta ndersa shqiptart qe ishin aleat
  te pa hile i diskriminon -
  pasaprta serbe kalon ne kroaci pa vizė kah te don ndersa ne shqiptaret qe i perkrahem me shekuj kroatet kunder serbve diskriminohemi ne ket menyrė e habitshme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 21-03-2009 mė 16:32

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Central berthamor ne Shkoder, nga Kroatet?
  Nga DOR nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 12:47
 2. Lajme ekonomike
  Nga Era1 nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 09-05-2008, 15:03
 3. Gonxhe Bojaxhiu - Nėnė Tereza
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 30-12-2006, 14:05
 4. Vritėt Lulzim Krasniqi njėri nga bosat e tregėtisė me drogė nė Kroaci
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 25-03-2006, 06:00
 5. Mjedisi dhe shqiptaret
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 03-06-2003, 15:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •