Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e cinderella
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lufta e par botrore

  Nese mundet dikush te tregoj dicka per luften e pare boterore gjate viteve 1914-16 ...me duhet urgjentisht ....

  shum flm ...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e kleantin
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  ku shkel aty jetoj
  Postime
  74
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hi.hyre ne gogle dhe shtyp lufta e pare boterore shqip dhe do te gjesh gjithcka po ne shqip per luften e pare

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2006
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shiko andej nga shkrimet e Albos mos gjene ndonje gje.
  Sa do rrosh do te mesosh......

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e cinderella
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kleantin Lexo Postimin
  hi.hyre ne gogle dhe shtyp lufta e pare boterore shqip dhe do te gjesh gjithcka po ne shqip per luften e pare


  ne google ka shum pak , nuk ka material sa me duhet mu...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2006
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nga Enciklopedia e Lir

  Lufta e Par Botrore apo Lufta e Madhe ishte lufta q prfshiu pothuajse gjith botn, nga viti 1914 deri n vitin 1918. Kjo luft e papar ndonjher n historin e njerzimit i kushtoi atij humbjen e mbi nnt milion njerzve. "Lufta e Madhe" prfshiu gjasht kontinentet e banuara t lmshit toksor: Evropn, Azin, Afrikn, Amerikn e Jugut, Amerikn e Veriut dhe Australin.

  Lufta e I Botrore nisi me vrasjen e kryeduks Franc Ferdinandit, trashgimtarit t tronit t Perandoris Austro-Hungareze n Sarajev t Bosnjs nga kombtaristi serbo-boshnjak Gavril Princip me 28 qershor 1914.

  N kt konflikt mbarbotror t armatosur u prballuan dy fuqi t mdha: Perandorit qendrore (Perandoria gjermanike dhe Perandoria Austro-Hungareze) dhe nga ana tjetr Pakti i Trefisht (me Mbretrit e Bashkuara, Francn, dhe Rusin). Lufta e Madhe filloi me 4 gusht 1914 dhe prfundoi m 11 nntor 1918 me fitoren e Paktit t Trefisht.

  Lufta shkaktoi shprbrjen e katr perandorive: Perandoris Austro-Hungareze, Prusis, Perandoris Osmane dhe Rusis. Gjermania humbi perandorit koloniale dhe shtetet evropiane t ekosllovakis, Estonis, Finlands, Letonis, Lituanis, Polonis dhe Jugosllavis fituan pamvarsin.

  Lufta e I Botrore shnoi mbarimin e rendit botror q u vendos pas Luftrave Napoleoniane, dhe ishte nj shkaktare e rndsishme pr shprthimin e Lufts s Dyt Botrore.

  Shkaku kryesor i shprthimit t Lufts I Botrore ishte prplasja e interesave dhe ashprsimi i rivaliteteve n mes t dy aleancave ushtarake: Bllokut Qendror dhe Antants.

  Shkaqet e lufts s 1 Botrore ishin t shumllojshme.Britania e Madhe dhe Franca humbn parsin ekonomike dhe ushtarake, kurse vendi i tyre ishte marr nga forcat e reja ushtarako-ekonomike SHBA , Gjermani dhe Japonia.Ky ekulibr i ri ushtarako-ekonomik, kmbngulja pr ndarje t re t bots n zona per ndikim, ndarja e re koloniale, dshira pr sigurim t tregjeve t reja dhe lnd t par- e gjitha kjo e komplikoi seriozisht jetn politike ndrkombtare dhe krizat politike bheshin gjithnj me te shpeshta dhe m t rrezikshme.Rivaliteti midis fuqive t mdha u theksua n Evrop,Azi dhe Afrik. Pr arritjen m t mir t qllimeve t tyre, fuqit e mdha evropiane formuan dy blloqe t luftarako-politike ANTANTEN dhe FORCAT QENDRORE


  Ne Janar 1916 te vena midis dy fronteve nga forcat ushtarake Austro-Hungareze dhe Bullgare, forcat serbe dhe malazeze u terhoqen drej jugut te Shqiperise per ne territorin grek, nga ku u vendosen ne ishullin e Korfuzit. Austro-Hungarezet u shtrine deri ne vijen Vjose-Berat-Pogradec. Ne zonen e Fierit perparimi i tyre u ndal ne brigjet e lumit Vjose, ku u vendos edhe vija e frontit me italianet, qe ndodheshin matane lumit ne zonen e Vlores. Ne qytetin e Fierit dhe krahinen e tij1 ashtu si ne te gjithe territorin shqiptar te pushtuar prej tyre autoritetet austro-hungareze ngriten flamurin shqiptar, hapen shkollat shqipe, organizuan administraten me nepunes shqiptare, por nen kontrollin e tyre ushtarak. Nga ana tjeter ata filluan rekrutimin e popullsise ne trupat e tyre ushtarake, per qellimet e luftes me italianet. Meqenese vija e frontit kalonte pergjate lumit Vlose, Fieri zuri nje vend te rendesishem ne perqendrimin e forcave austro-hungareze. Ne te gjithe zonen e tij u vendosen posta ushtarake per te ruajtur rendin dhe qetesine pergjate prapavijave te frontit ne te cilin beheshin luftime sporadike. Per te furnizuar trupat ushtarake u bene mjaft rekuizime te gjese se gjalle dhe prodhimeve bujqesore ne te gjithe krahinen. Gjithashtu u mobilizua me force edhe nje pjese e popullsise per ndertimin e veprave ushtarake. Keto veprime shkaktuan pakenaqesi dhe zemerim ne radhet e popullsise, te cilat u shoqeruan edhe me goditje spontane me arme kunder ushtrise Austro-Hungareze. Ketyre reagimeve trupat pushtuese iu pergjigjen me raprezalje dhe djegie te shtepive te atyre njerezve qe iu kunderviheshin dhe rebeloheshin ndaj tyre. Austro-hungarezet treguan nje interes te veante ne fushen e studimit te kultures se popullit shqiptar duke sjelle nga Vjena shkencetare te ndryshem qe bene studime ne fushat e historise, arkeologjise, gjeologjise e etnografise etj. Ne vitet 1916 – 1918 nje repart i veante ushtarak i kryesuar nga arkeologu Kamilo Prashniker, kreu germime arkeologjike ne Apoloni, Bylis, Klos, Ballsh dhe Margelli.

  1. Historia e Shqiperise fq.176 vell 3 Tirane 1984

  Ne Ballsh ai zbuloi mbishkrimin e dyfishte mbi kristianizimin e bullgareve dhe epitafin e varrit te kryqtarit norman. Ne rrenojat e bazilikes ai gjeti nje nga mbishkrimet per ndertimet e bera ne Bylis nga Perandori Justinian si dhe beri zbulime te tjera. Te gjitha rezultatet e germimeve dhe studimeve te tij Prashnikeri i permblodhi ne librin “Muzakia und Malakastra” (Myzeqeja dhe Mallakastra) te cilin e botoi ne Vjene ne vitin 1922. Ne germimet qe kreu ne qytetin1 antik te Apolonise grupi i Prashnikerit iu nenshtrua goditjeve te artilerise italiane qe nga vija e frontit te luftimeve pertej Vjoses. Duke patur rezultate te kufizuara ai u kujdes per te grumbulluar objekte arkeologjike qe u grabiten nga muret e kishave dhe manastireve te zones2.


  Viktima te kesaj veprimtarie u bene rrenojat antike te Apolonise, Bylisit, Klosit, Margelliit, Ballshit dhe kishat ortodokse te Gradishtes, Libofshes, Petoves, Havaleasit, Kurjanit, Hoxhares, Ardenices, Kolkondasit dhe shkolla femerore e Fierit. Kesaj brabitjeje te bere iu kundervune tre patriote te mobilizuar ne ushtrine austrohungareze. Me ndjenjen e mbrojtjes se vlerave qe i perkisnin kultures kombetare ata u perpoqen te ndalnin kete grabitje, por nuk ia arriten ketij qellimi. Ne Gusht te vitit 1916 komanda austriake arrestoi Kamber Benjen, Izet Manastirin dhe Abaz Taushanin nen akuzen e tradhetise dhe i pushkatoi.

  Kjo ishte “fatura” qe pagoi populli i treves se Fierit gjate viteve te luftes se I-re Boterore. Ne vitin 1918 edhe Fieri ashtu si gjithe shqiperia nisi e perjetonte traumat e krizes ekonomike e cila u shoqerua me: zi buke, semundje epidemike, zhvleresim te monedhes (korones austriake) dhe pasigurine per te nesermen

  1. N. Ceka “Apolonia e Ilirise”, fq.9
  2. C. Prashniker “Muzakhia und Malakastra” fq.134-203, Vjen


  Po te gjej gje tjeter do ta postoj ok
  Sa do rrosh do te mesosh......

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e kleantin
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  ku shkel aty jetoj
  Postime
  74
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga cinderella Lexo Postimin
  ne google ka shum pak , nuk ka material sa me duhet mu...
  nuk e di cfare konkretisht kerkon por ka 6 faqe per luften e pare

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2006
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk sht e leht t shpjegosh, sidomos t rinjve, prvojn e Lufts s Par Botrore dhe domethnien e saj pr shekullin q kaloi. N at luft, Shtetet e Bashkuara ishin pjesmarrse dhe n t gjetn vdekjen 114 mij amerikan - dy her m shum se numri i atyre t vrar n Vietnam. Por ndrkoh, m shum amerikan gjetn vdekjen gjat Lufts s Dyt (292.000) dhe t dy kto shifra, nga ana tjetr, jan shum m pak se numri i viktimave gjat Lufts Civile n SHBA (mbi 600.000). Angazhimi i amerikanve n Luftn e Par zgjati vetm 19 muaj; si rezulat, ndonse prqindja e vdekjeve t amerikanve n muaj qe e lart, prvoja ishte jetshkurtr. Dhe duke qen se ishte nj luft q u luftua shum milje larg, jehona e saj me vshtirsi mbrrinte n brigjet e SHBA.

  Humbjet ushtarake t britanikve n Luftn e Dyt Botrore ishin t krahasueshme me ato t SHBA - 265 mij burra dhe gra. Por ato duken shum t vogla statistikisht dhe nga pikpamja njerzore kur mendon horroret e konfliktit t mhershm. N nj kodr t vogl n fshatin verior francez Thiepval, 20 milje n jug t Arrasit, ndodhet nj memorial ku jan t renditur emrat e 70 mj ushtarve britanik t humbur apo t paidentifikuar, pas betejs q ndodhi aty n vern e 1916.

  Thieval shtrihet n luginn e lumit Somme, mesprmes vijave t frontit t Perndimit. Sot sht nj vend i but e i gjelbrt, me krahina e fshate paqsor (dhe t rindrtuar). Por n betejn e Somme, q ishte nj prej dhjetra konfrontimeve, t mdhenj e t vegjl, prgjat ktij fronti gjat katr viteve t lufts, - britanikt psuan 420 mij humbje n njerz, francezt 195 mij dhe gjermant 600 mij. Vetm n ditn e par t betejs s Somme, n 1 korrik 1916, brenda vetm 24 orve, 20 mij ushtar britanik u vran dhe 40 mij t tjer u plagosn.

  Kjo ishte, si shkruan John Keegan n librin e tij "Lufta e Par Botrore", "humbja m e madhe e jetve n historin e ushtris britanike". Bashk me betejn e tret t Ypres n korrik 1917 (e njohur m mir si beteja e Passchendaele, duke mar emrin e fshatit belg ku dhe ndodhi), ku gjetn vdekjen 70 mij ushtar britanik dhe u plagosn 170 mij, Somme ishte nj goditje e fort n shtylln kurrizore t ushtris britanike dhe "ajo shnoi fundin e nj epoke optimizmi n jetn britanike, e cila nuk sht rigjeneruar asnjher q ather".

  Por britankt e fituan Luftn e Par Botrore, nj luft e luftuar n territor t huaj dhe ku gjetn vdekjen m pak se 2000 civil britanik. Domethnia e ksaj lufte pr gjermant, q humbn at dhe bashk me t edhe 2 milion njerz apo francezt, n territorin e t cilve u luftua dhe q humbn 1.7 milion njerz, vetm mund t imagjnohet. N 1918, kishte 630 mij vejusha lufte n Franc, si dhe dhjetra mijra gra beqare q nuk do t martoheshin asnjher - ato mund t shiheshin deri n vitet gjashtdhjet tek plakeshin duke kryer pun burrash n sektorin publik, nj kujtes e zymt e Lufts s madhe, ashtu si edhe memorialet pr t vdekurit n pothuajse do fshat t Francs.

  Kshtu u prjetua Lufta e Par n Evropn Perndimore. N Evropn Lindore, pasojat ishin njsoj t kqia. N Serbi gjetn vdekjen 15% e popullsis; rust humbn pothuajse po aq njerz sa francezt, ndrsa humbjet e turqve as q nuk u llogaritn ndonjher, ndonse me siguri ishin qindra mijra. Nse kujtimi i Lufts s Par sht m pak i pranishm n Lindje, kjo ndodh vetm sepse humbjet ushtarake gjat Lufts s Dyt ishin edhe m keq. Por lufta n Evropn Lindore ishte ashtu si luftrat e mhershme atje, me burra e kuaj q prshkonin hapsira t mdha - do t kish qen e pranueshme pr Napoleonin n madhsi dhe lvizje. N Perndim, ajo kish zbritur n 475 milje llogore n nntor 1914 dhe mbeti aty pr afro katr vite. Ja prse imazhi klasik i Lufts s Par Botrore n Britani dhe n SHBA sht ai i nj ushtari t kmbsoris q lufton ose vdes, n nj pellg me balt dhe prandaj ne, kur mendojm pr Luftn e Madhe, mendja na shkon menjher tek Fronti Perndimor.

  John Keegan sht nj historian ushtarak, ndoshta historiani ushtarak m i mir i kohve t sotme dhe historia e tij e saposhkruar e lufts mishron pikat e forta t tij. Esht shkruar n mnyr elegante, me qartsi dhe n detaje. Si narativ sht e mrekullueshme, duke rrfyer historin se si nisi lufta, si u luftua dhe prse u fitua nga aleatt. N syt tan, Lufta e Par mund t duket shum misterioze: prse ndodhi nj luft kaq e pakuptimt? Prse masakra dhe horrore t till duhej t zgjasnin kaq shum? Prse njerzit vazhdonin t shrbenin dhe luftonin n kushte kaq t paimagjinueshm? Keegan nuk i injoron asnjher kto shqetsime, por ai meret me to n mnyra t kuptueshme pr bashkkohsit.

  Lufta e Par nisi me nj seri incidentesh dhe vendimesh, q u ndrmorn duke menduar shum pak pr pasojat e tyre dhe askush, aq m pak gjeneralt gjerman prgjegjs q ia kshilluan drejtuesve t tyre, nuk prisnin q t merrte formn q mori dhe pr aq gjat. N kt kuptim, lidert ushtarak gjerman vshtir se mund t fajsohen pr nisjen e asaj q u b e njohur si Lufta e Madhe, duke qen se kurr nuk e patn qllim at. Sa pr ushtart profesional q luftuan n betejat e hershme, Keegan shkruan se "ata vdiqn me mijra n Ypres jo pr shkak t ndonj ideali t vetflijimit por sepse kjo gj pritej prej tyre dhe, n do rast, nuk sht se kishin ndonj alternativ".

  Rekrutt, t cilt n 1916 prbnin shumicn drrmuese t ushtrive, luftuan dhe vdiqn me nj vendosmri dhe kuraj q sht e vshtir ta kuptosh sot; por n 1917, pas betejs s Passchendaele, si dhe ofensivs katastrofike franceze t urdhruar nga gjenerali Robert Nievlle n prill t atij viti, ata kishin mbrritur n limit. 49 divizione francez u rebeluan at ver; ata do t vazhdonin deri n fund t mbronin vijat e frontit dhe tokn e tyre, por nga ana tjetr kundrshtonin thirrjet e mtejshme pr t sulmuar. Dika e krahasueshme ndodhi me ushtrin ruse, si dhe ushtrin gjermane pas ofensivs s pasuksesshme t pranvers s 1918. Fryma dhe rendi social i shekullit evropian t XIX vdiq n katakombet e baltosur t Flanders dhe Argonne.

  Keegan shpjegon m mir se dokush tjetr arsyen prse fronti perndimor ishte kaq vrastar. N nj far kuptimi, ishte nj luft e mods s vjetr: gjermant mobilizuan 715 mij kuaj, austriakt 600 mij. Kavaleria franceze n 1914 mbante prazmore t ngjashme me ato q kish mbajtur n Vaterlo nj shekull m hert. Komunikimi n det kryhej prmes ngritjes s flamujve, ndrsa n tok me mesazher apo sinjale me duar. Nelson dhe Uellingtoni do ta kishin njohur mir kt sken.

  Armatimi, nga ana tjetr, ishte transformuar. Vetm nj grusht automatiksh mund t fshinin nj regjiment t tr brenda disa orsh. E vetmja mnyr pr t fituar ishte t drgohej kmbsoria q t sulmonte kmbsorin prball n llogore disa qindra metra larg dhe e vetmja mnyr pr t siguruar q ata do t mbrrinin atje ishte t shkatrroheshin llogoret kundrshtare. Artileria britanike hodhi tre milion predha n pozicionet e gjermanve prpara ofensivs s Somme.

  Por artiliert nuk kishin si t kuptonin nse predha kish goditur objektivin dhe kmbsort q marshonin prpara pr t pushtuar terrenin q kish kundrshtari nuk kishin si t informonin artilerin se ku t shnjestronte dhe kur t qllonte. Shkurt, n Luftn e Par Botrore, gjeneralt kishin teologji vrasse destruktive nn komandn e tyre, por nuk kishin asnj mnyr si ta vendosnin n prdorim me efektivitet. N vitet e mparshm ata mund t shihnin prparimin e trupave t tyre; n vitet e mvonshm ata kishin komunikim t astit me radio apo telefon. Mes viteve 1914 dhe 1918 ata u mbrthyen n nj boshllk teknologjik dhe mimin e paguan njerzit e tyre.

  T kuptosh nuk do t thot t falsh. Duhet br nj dallim i qart mes dnimit t gjeneralve pr rrethana q ishin prtej kontrollit t tyre dhe justifikimit t tyre pr dshtimin pr t kuptuar dhe prshtatur me nj lloj t ri lufte.

  Erich von Falkenhayn n Verdun dhe Doouglas Haig n Ypres nuk kishin strategji prtej asaj t gjakosjes pr vdekje t armikut. Tek Haig sht i dukshm fakti q nuk ka asnj lloj shqetsimi pr vuajtjet njerzore. Tek Somme, ai "kish drguar lulen e rinis britanike drejt vdekjes apo gjymtimit; n Passchendaele kish drguar t mbijetuarit n batakun e dshprimit". Gjeneralt, ashtu si politikant, ndodheshin n nj luft q nuk e kishin pritur dhe q nuk e kuptonin; por entuziasmi mosprfills me t cilin ata drguan qindra mijra t rinj drejt vdekjes e ruan gjithsesi fuqin pr t tronditur dhe shkaktuar krup nj shekull m von.

  Keegan e shpejgon shum mir se si nisi lufta dhe prse n shum drejtime ajo ishte nj aksident - vetm nacionalistt serb q synonin t gjymtonin pushtetin e Habsburgve n Ballkan dhe stafi i gjeneralve gjerman q kish nj "plan" t eleminonte Francn e m pas t shtypte rust krkuan n mnyr aktive nj zjarr t madh.

  Fuqit e mdha arritn q t meremetojn qndrimin gjat konfliktit, por nuk ishin ato q e shkaktuan at. N shpjegimin q jep pr fundin e lufts, Keegan mbshtetet kryesisht n iden q ishte nj eksperienc e prjetuar dhe kujtuar nga ushtart. Kshtu q, n memorien e britanikve, Lufta e Par Botrore ishte nj fitore e bler me gjak, nj konflikt, rezultati pozitiv i t cilit nuk mjafton pr t justifikuar kostot njerzore. Por, domethnia e tij institucionale dhe politike ishte e vogl.

  N Evropn kontinentale, trashgimia e lufts shkonte m tej. Mnyra se si u humb lufta sht ajo far kish rndsi pr memorien e Gjermanis dhe prandaj zhvillimet politike t 1918 jan kaq t rndsishm. N Franc, msimet e Verdun, ofensivs s Nivelle, si dhe rebelimet solln frute t hidhura n znkat e politiks mes luftrave, si dhe katastrofn e 1940. N pjesn m t madhe t pjess tjetr t kontinentit lufta solli munges stabiliteti ekonomik, rendi social dhe autoriteti imperial. Historia e Lufts s Par Botrre n tokat e Evrops Qendrore, Lindore dhe Juglindore sht e pandashme nga kolapsi n frontin kryesor, si dhe nj seri revolucionesh dhe kundrrevolucionesh t prgjakshm.

  Keegan e shpreh kt n rastin e rusve, por neglizhon aplikimin n vende t tjer.

  Kur polakt apo ukrainasit shkruajtn apo foln m von pr luftn, ata kujtonin jo vetm prvojat e betejave n Galici apo n Prusin Lindore, por edhe, e ndoshta veanrisht, luftrat civile, si dhe znkat e hidhta partiake, si dhe masakrat q nisn prpara armpushimit t nntorit 1918 dhe q zgjatn pr shum vite me radh. N Turqi, luta, revolucioni politik i Ataturkut si dhe konfliktet me Greqin q pasuan, prbjn n fakt nj t tr e t pandashme. N histori lute q kufizohet n luftimet e organizuar n frontet kryesor dhe q merr fund n 1918 ka nj histori pr t rrfyer; por sigurisht, jo t gjith historin.

  Sepse, si ka thn nj ushtar indian q i shkruante shtpis q nga fronti perndimor n 1915, "kjo nuk sht luft, ky sht fundi q po pson bota".

  Dhe kshtu ishte. Bota q vdiq n fushat e Evrops, bashk me m shum se 9 milion vet gjat vetm 52 muajve luftime, ishte dika q shkonte prtej shums s copzave t saj t plagosura. Bota e re e Evrops q do t dilte nga ai konflikt, ishte krejt ndryshe: m e errt, m e dhunshme, m e polarizuar, m cinike, m pak e sigurt tek vetvetja dhe m pak e dhn pr shpalljen me vetbesim t superioritetit dhe shanseve t veta, prvese n nj form t helmt ideologjike.

  Shiko edhe Karl Gribenrgun, sme kujtohet se cili eshte numri i librit qe flet per L.1.B
  Sa do rrosh do te mesosh......

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e cinderella
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kleantin Lexo Postimin
  nuk e di cfare konkretisht kerkon por ka 6 faqe per luften e pare


  luften e viteve 1914-16 ... prej 12 deri me 15 faqe ... me duhet se cka ka ndodhur ne luftene pare boterore ne mes ketyre viteve ....


  Apolloni31 flm shum ..

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e cinderella
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  luften e viteve 1914-16 ... prej 12 deri me 15 faqe ... me duhet se cka ka ndodhur ne luftene pare boterore ne mes ketyre viteve ....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Kreshniku1985
  Antarsuar
  14-03-2006
  Mosha
  32
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Lufta e par botrore

  Pershendetje,
  Nese ka mundesi dikush te postoje autoret qe kane shkruar mbi luften e pare boterore,apo me saktesisht: "Koncepte historiografike mbi luften e pare boterore" ?

  Ju faleminderit!
  Veq nj komb e nj flamur n'histori e njeh shqiptari...

Tema t Ngjashme

 1. Monumentet e Shqiperise te cilat jane ne rrezik!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-04-2011, 22:46
 2. Berisha t ik, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 02:38
 3. Kontributi Orthodhoks n shtje themeleore botrore
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-03-2005, 00:49
 4. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-01-2005, 08:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •