Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Punim Seminarik

    Nese mundet dikush te me ndihmon.....me duhet hyrje dhe perfundim ne temen Llojet e shpenzimeve....

    Falemenderit..

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    heyy...a mundet dikush me ndihmuar...?

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2007
    Postime
    1,285
    Faleminderit
    0
    2 falenderime nė 2 postime
    Unė do tė ndihmoja, por nuk jam ekspert i kėsaj lėmie. Nėse tė duhet ndonjė lekturim i tekstit, urdhėro lirisht.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga xani1 Lexo Postimin
    Unė do tė ndihmoja, por nuk jam ekspert i kėsaj lėmie. Nėse tė duhet ndonjė lekturim i tekstit, urdhėro lirisht.
    e kam punuar punim ... por nuk mundem te bej perfundim ...

  5. #5
    gone Maska e INFINITY©
    Anėtarėsuar
    08-11-2007
    Postime
    4,376
    Faleminderit
    0
    13 falenderime nė 13 postime
    Citim Postuar mė parė nga cinderella Lexo Postimin
    e kam punuar punim ... por nuk mundem te bej perfundim ...
    Cinderella kur thua do perfundim per Llojet e shpenzimeve, shpenzime per cfare, ne c'fushe?

    Pastaj qe dikush te arrij te te bej mbylljen e nje seminari te tille mbi dicka qe ti po prezanton, ata duhet te dine se cfare ke shkruar ti deri tani qe te bejne dhe nje permbledhje te gjerave me kryesore qe ti ke dashur te pasqyrosh ne prezantimin tend.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    lemia ekonomi
    tema : llojet e shpenzimeve

    Pagesa pėr blerjen dhe mirėmbajtjen e mjeteve, pėr pagesėn e punės sė punėtorėve, pėr lėndė tė para dhe si pagesa tjera qė janė pjesė pėrbėrėse e ēmimit kushtues tė prodhimit quhen shpenzime.
    Shpenzimet janė shprehje monetare e harxhimit tė elementeve tė prodhimit (mjete pėr punė,lėndė pune dhe fuqi pune) dhe harxhime pune tė cilat janė tė lidhura pėr realizimin e
    prodhimeve.
    Shpenzimet janė shprehje neutrale tė harixhimeve tė elementeve tė prodhimit. Harxhimet janė komponent sasior i shpenzimeve. Vėrejtur kuantitisht shpenzimet janė prodhim i harixhimeve dhe ēmimi i njėsive pėr harxhim.

    Tr = Ut x C

    Shpenzimet paraqesin njė nga treguesit mė tė rėndėsishėm tė suksesit ekonomik tė ndėrmarjes.
    Shpenzimet e ndėrmarjes definohen si shprehje e harxhimit tė faktorėve ne procesin e punės nė lidhje me prodhimin(fitimin) e kompanis.
    Nė kuadėr tė afarizmit tė ēdo ndėrmarrjeje apo firme vend thelbėsor zėnė shpenzimet e prodhimit.Shpenzimet e prodhimit I shėrbejnė firmės, pėrkatėsish ndėrmarjes qė tė marrė vendime pėr sasunė e prodhimit e produktit konkret nė pėrgjithsi.

    Dallojmė disa lloje shenzimesh, por mė tė rrėndėsishėm janė :

    • Shpenzimet e pėrgjithshme (TC)
    • Shpenzimet fikse (FC)
    • Shpenzimet variabil (tė ndryshueshėm) (VC)
    • Shpenzimet margjinale (MC)
    • Shpenzimet mesatare (ATC)
    • Shpenzimet oportune (OC)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cinderella : 19-03-2009 mė 08:47

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Shpenzimet e pėrgjithshme (TC)

    Njė ubject ekonomik, qoftė person juridik apo fizik, pėr tė prodhuar njė tė mire materiale duhet tė krijoj edhe shpenzime tė caktuara, duke angazhuar faktorėt a prodhimit.
    Tėrėsia e shpenzimeve varsisht nga ajo se ēfar konbinimi ėshtė bėrė me faktorėt e prodhimit vlerėn e caktuar tė produktit apo shėrbimit paraqet shpenzimet e pėrgjithshme (totale).
    Ēdo ndėrmarrje duhet tė ketė kujdesė rreth shpenzimeve tė pėrgjthshme, sepse nga lartėsia e tyre nvaren edhe tė ardhurat e pėrgjithshme dhe fitimi. Shpenzimet e pėrgjithshme pėrbėhen nga dy kategori kryesore tė shpenzimeve:
    shpenzimeve fikse (FC) dhe
    shoenzimeve varijabile (VC)
    Nė kėtė katgori shpenzimesh madhėsia nuk ndryshon kur ndryshon madhėsia e prodhimit. Ndėrsa shpenzimet varijabile janė tė ndryshumeshme me tė cilat ndryshojnė nė qoftė se ndryshon sasia e prodhimit.Pėr ti kuptuar mė afėr shpenzimet e pėrgjithshme po marim njė shembull numerik shkollor.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    dhe keshtu me radh ..per te gjithe llojet e shpenzimeve ...

    por perfundim nuk di si ta bej ... per at nese mundet te me ndihomj dikush ..

  9. #9
    gone Maska e INFINITY©
    Anėtarėsuar
    08-11-2007
    Postime
    4,376
    Faleminderit
    0
    13 falenderime nė 13 postime
    Citim Postuar mė parė nga cinderella Lexo Postimin
    dhe keshtu me radh ..per te gjithe llojet e shpenzimeve ...

    por perfundim nuk di si ta bej ... per at nese mundet te me ndihomj dikush ..
    Ok Cinderella, do perpiqem te te ndihmoj por te lutem me fal paraprakisht nese do perdor disa fjale qe mund te jene anglisht sepse nuk e di se si i thone ne shqip.

    Ne menyre qe nje bank apo investues te investoj ne nje kompani, ata do duan te shohin nje Plan Bisnesi, i cili perfshin Plan Operacional, Marketing, dhe patjeter ate financiar. Ne kuadrin financiar, nje investues eshte jashte mase i interesuar te shikoj statements vjetore apo cdo 4-mujor qe kompania nxjerr. Pervec aseteve dhe cash-it qe eshte shume e rendesishme per te pare se sa likuiditet ka nje kompani, nje nder statements me te rendesishme qe shikohet prej tyre eshte ajo e te ardhurave vjetore. Ketu pasqyrohen shitjet, kostoja e prodhimit te ketyre produkteve qe u shiten, ashtu sic dhe shpenzimet fikse apo variable qe jane bere nga kompania gjate asaj kohe qe pasqyrohet ne statement. Akoma me e rendesishme eshte fakti qe keta investor do kerkojne nje plan 5 vjecar ku duhet te tregohet se ku mendon kompania se do te jete ne 5 vitet e ardhshme, dhe shpenzimet jane nje nder treguesit me te rendesishem. Kjo duket qarte dhe ne analizen qe ju behet treguesve financiar (Financial ratios), si psh: Net Profit Margin apo Return on Investment (ROI). Nje investor do te dij se cfare kthimi do te marrin ne investimin e tyre mbas nje kohe te caktuar, dhe eshte shume e rendesishme per nje kompani te tregoj qe shpenzimet jane shume here me te vogla ne krahasim me te ardhurat ne kompani, ne menyre qe ata te tregojne fitim ne fund te vitit dhe jo humbje.

    Shpresoj te te kem ndihmuar pak edhe pse e kisha pak problem me terminologjine sepse i di ato fjale ne anglisht por jo ne shqip.

    Gjithsesi te uroj suksese dhe marrsh nje 10.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Ok Cinderella, do perpiqem te te ndihmoj por te lutem me fal paraprakisht nese do perdor disa fjale qe mund te jene anglisht sepse nuk e di se si i thone ne shqip.

    Ne menyre qe nje bank apo investues te investoj ne nje kompani, ata do duan te shohin nje Plan Bisnesi, i cili perfshin Plan Operacional, Marketing, dhe patjeter ate financiar. Ne kuadrin financiar, nje investues eshte jashte mase i interesuar te shikoj statements vjetore apo cdo 4-mujor qe kompania nxjerr. Pervec aseteve dhe cash-it qe eshte shume e rendesishme per te pare se sa likuiditet ka nje kompani, nje nder statements me te rendesishme qe shikohet prej tyre eshte ajo e te ardhurave vjetore. Ketu pasqyrohen shitjet, kostoja e prodhimit te ketyre produkteve qe u shiten, ashtu sic dhe shpenzimet fikse apo variable qe jane bere nga kompania gjate asaj kohe qe pasqyrohet ne statement. Akoma me e rendesishme eshte fakti qe keta investor do kerkojne nje plan 5 vjecar ku duhet te tregohet se ku mendon kompania se do te jete ne 5 vitet e ardhshme, dhe shpenzimet jane nje nder treguesit me te rendesishem. Kjo duket qarte dhe ne analizen qe ju behet treguesve financiar (Financial ratios), si psh: Net Profit Margin apo Return on Investment (ROI). Nje investor do te dij se cfare kthimi do te marrin ne investimin e tyre mbas nje kohe te caktuar, dhe eshte shume e rendesishme per nje kompani te tregoj qe shpenzimet jane shume here me te vogla ne krahasim me te ardhurat ne kompani, ne menyre qe ata te tregojne fitim ne fund te vitit dhe jo humbje.

    Shpresoj te te kem ndihmuar pak edhe pse e kisha pak problem me terminologjine sepse i di ato fjale ne anglisht por jo ne shqip.

    Gjithsesi te uroj suksese dhe marrsh nje 10.
    Falemenderit shummm ...

  11. #11
    gone Maska e INFINITY©
    Anėtarėsuar
    08-11-2007
    Postime
    4,376
    Faleminderit
    0
    13 falenderime nė 13 postime
    Citim Postuar mė parė nga cinderella Lexo Postimin
    Falemenderit shummm ...
    Asgje fare...Ishte kenaqesi!

    Na thuaj si dole

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Asgje fare...Ishte kenaqesi!

    Na thuaj si dole

    hehe okk..por ka koh deri ather ..

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    nese ka mundesi diksuh te me ndihmoj edhe per hyrjen .. :$

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anėtarėsuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,972
    Faleminderit
    1
    13 falenderime nė 12 postime
    UNIVERSITETI I PRISHTINĖS
    FAKULTETI I
    PRISHTINE

    DREJTIMI:

    PUNIM SEMINARI

    TEMA

    LĖNDA:

    LIGJĖRUES: Prof. dr. St:

    Prishtine, mars 2009

    KJO ISHTE SA I TAKON FAQES SE PARE

    PASTAJ NE FAQEN E DYTE SHKRUAN PERMBAJTJEN

    NE FAQEN E TRETE SHENON HYRJEN, PO TE JAP NJE SHEMBULL TE NJE HYRJE:

    Hyrje

    Nė kuadėr tė Metodologjisė sė Mėsimdhėnies pėrfshihen edhe aspektet menaxhuese, tė cilat kanė njė rėndėsi thelbėsore nė zhvillimin e procesit tė mėsimit. Kjo ka qenė edhe arsyeja qė na nxiti qė pikėrisht tė zgjedhim trajtimin e kėsaj teme, dhe me njė ēasje pak mė ndryshe se ajo shkencore jemi munduar tė bėjmė njė antologji, duke bėrė kėshtu seleksionimin e temave dhe pikave mė tė rėndėsishme tė cilat lidhen me praktikėn aktuale nėpėr shkollat tona.
    Ky trajtim teorik, nė kėtė punim seminari, pėrfshinė kriteret mė themelore qė ndėrlidhen me menaxhimin e klasės, atribute kėto, tė cilat duhet t“i posedojė dhe zbatojė ēdo mėsimdhėnės bashkėkohorė. Studimi i tillė ka tė bėjė me drejtimin e klasės, formimin e grupeve, fillimin dhe pėrfundimin e mėsimit, ekologjinė e klasave, klimėn e klasės, motivimin e nxėnėsve, vetitė e mėsimdhėnėsit, komunikimi me nxėnėsit, mbajtja e disiplinės nė klasė dhe trajtesa tė tjera qė mund tė rrjedhin gjatė kėtij prezentimi. Duke ditur rolin e madh qė ka kalitja pedagogjike pėr ne studentėt, tė cilėt pretendojmė qė nesėr tė bartim ditarin e mėsimdhėnėsit, nuk do tė ishte e tepėrt qė pėr sė afėrmi tė njihemi me disa problematika tė cilat mund tė na ndodhin nesėr nė praktikė.
    Fillimisht duhet tė njoftohemi se shumica e artikujve janė pėrzgjedhur dhe bazuar nė “Metodologjinė e Mėsimdhėnies” sė Bardhyl Musait. Pėr mė tepėr mund tė njihemi nė vazhdim.

    Ne pjesen e hyrjes shenon deri ne tre paragrafe ne pika te shkurta per ate se per ēfar ben fjale punimi yt.

    Pas hyrjes shkruan me thlbesisht per temen qe ke per te folur, ndersa ne faqen e fundit shenon dhe literaturen ose burimet/referimet.

    SHPRESOJ SE TE PAKTEN TE KEM NDIHMUAR, ME MIREKUPTIM, SUKSESE!
    "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e cinderella
    Anėtarėsuar
    16-03-2009
    Postime
    21
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    flm shum sidoqofte ..

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-02-2008
    Postime
    9
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    prej shkolles


    Shpenzimet FIkse


    Shpenzimet Fikse jan ato shpenzime te cilet ngelin te njejta panvarsisht ndryshimin e vellimit te prodhimit , shpenzimet fikse mund te thiren edhe si shpenzime indirekte sepse nuk bejn pjes drejtperdrejt ne processin e prodhimit
    Si shpenzime Fikse mund te permendim :

    Qiraja e Duqanit
    Amortizimi Kohor!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e misioni23
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Postime
    11
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    cinderella! po ban punim e nuk din me ja ba hyrjen dhe perfundimin, phaaaaaaaaaa
    e paimagjinueshme

Tema tė Ngjashme

  1. punim seminarik
    Nga bufii nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-03-2009, 16:52
  2. Punim seminarik " Kongresi i drejtshkrimit "
    Nga Tetova's boy nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-02-2009, 15:32
  3. Punim seminarik " shprehjet racionale algjebrike " ( polinomet )
    Nga Tetova's boy nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 31-12-2008, 11:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •