Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 58
 1. #1
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Materiale mbi Provimet e Lirimit nga Ministria e Arsimit (MASH)

  Per t'iu ardhur ne ndihme te gjithe maturanteve te ketij viti, ne kete teme do postohet ēdo informacion i nxjerre nga MINISTRIA E ARSIMIT,si dhe burimet mediatike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ClaY_MorE : 02-06-2009 mė 09:09
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 2. #2
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Rregullore Pėr Zhvillimin E Provimeve Tė Maturės Shtetėrore Nė Republikėn E Shqipėris

  DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME


  • Neni 1

  Kjo Rregullore pėrcakton rregullat e zhvillimit tė provimeve tė Maturės Shtetėrore, institucionet shtetėrore dhe strukturat arsimore pėrgjegjėse pėr kėtė proces.

  • Neni 2


  Nė kuptimin e kėsaj rregulloreje:
  2.1 “Matura Shtetėrore” (mė poshtė do tė quhet Maturė) ėshtė njė standard i njėsuar dhe i pėrgjithshėm provimesh tė detyruara dhe me zgjedhje qė vėrtetojnė mbarimin e shkollės sė mesme dhe japin tė drejtėn pėr tė hyrė nė Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik, nė pėrputhje me procedurat pėrkatėse tė pranimit.
  2.2 “Shkollė e mesme” quhet shkolla publike dhe private, 4 (katėr) ose 5 (pesė) vjeēare.
  2.3 “Maturant” ėshtė individi qė vazhdon vitin e fundit tė shkollės sė mesme ose e ka pėrfunduar atė, por nuk ka marrė dėftesėn e pjekurisė.
  2.4 “Kandidat” ėshtė nxėnėsi qė ka marrė dėftesėn e pjekurisė dhe jep provimin me zgjedhje.
  2.5 “AVA” ėshtė Agjencia Qendrore e Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve.

  2.6 “DAR” ėshtė Drejtoria Arsimore Rajonale; ”ZA” ėshtė Zyra Arsimore.
  2.7 “KMSH” i DAR/ZA ėshtė Komisioni i Maturės Shtetėrore pranė DAR-it ose ZA-sė.
  2.8 “KSHMSH” ėshtė Komisioni Shkollor i Maturės Shtetėrore.
  2.9 “PAP” ėshtė Pėrgjegjėsi i Administrimit tė Provimit.
  2.10 “AP” ėshtė Administratori i Provimit.
  2.11 ”AS” ėshtė Administratori i Sekretimit.
  2.12 ”PTP” ėshtė Pėrgjegjėsi i Testit Pėrfundimtar.
  2.13 “KOPOTED” ėshtė Komisioni pėr shqyrtimin e testeve qė dyshohen pėr kopjim.

  • Neni 3

  Autoriteti shtetėror pėrgjegjės pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės ėshtė Ministria e Arsimit dhe e Shkencės dhe institucionet e saj tė varėsisė.

  • Neni 4

  Komisioni Operativ i Maturės Shtetėrore (KOMSH) ėshtė organ kėshillimor dhe mbikėqyrės pranė Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės dhe pėrfaqėson grupet e interesit nė lidhje me Maturėn.
  Anėtarėt e Komisionit Operativ tė Maturės Shtetėrore zgjidhen nga Ministri i Arsimit dhe i Shkencės njė herė nė dy vjet.

  • Neni 5

  Institucionet e varėsisė sė Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės, pėrgjegjėse pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės janė:
  a. Agjencia Qendrore e Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve (AVA)
  b. Drejtoritė Arsimore Rajonale dhe Zyrat Arsimore (DAR dhe ZA)
  c. Drejtoritė e shkollave tė mesme

  • Neni 6

  AVA lidhur me zhvillimin e provimeve tė Maturės Shtetėrore kryen detyrat e mėposhtme:
  6.1 Harton teste tė standardizuara.
  6.2 Trajnon anėtarėt e KMSH-ve tė DAR-ve dhe ZA-ve si dhe individė tė tjerė tė pėrfshirė nė zhvillimin e provimeve tė Maturės.
  6.3 Boton materiale ndihmėse pėr provimet e Maturės.
  6.4 Shumėfishon tė gjitha materialet e provimeve tė Maturės.
  6.5 Kryen paketimin e materialeve tė provimeve.
  6.6 Harton grafikun e shpėrndarjes dhe grumbullimit tė materialeve tė provimeve tė Maturės.
  6.7 Organizon dhe realizon vlerėsimin e testeve.
  6.8 Emėron vlerėsuesit e jashtėm tė testeve.
  6.9 Shpall rezultatet e arritjeve tė ēdo nxėnėsi/kandidati nė provimet e Maturės.
  6.10 Arkivon ēdo material tė provimit dhe i ruan ato pėr 6 muaj nė mjediset e institucionit.
  6.11 Pėrgatit raportin publik mbi arritjet e nxėnėsve nė provimet e Maturės.
  6.12 Kryen veprimet financiare pėr hartimin dhe vlerėsimin e testeve nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi dhe detyrat e saj.

  • Neni 7

  Pėr zhvillimin normal tė provimeve tė Maturės ngrihen kėto komisione tė pėrkohshme:
  7.1 Komisionet e hartimit tė programeve orientuese lėndore tė Maturės.
  7.2 Komisioni i Maturės Shtetėrore i DAR-it, ZA-sė (KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė).
  7.3 Komisioni Shkollor i Maturės Shtetėrore (KSHMSH ).

  • Neni 8

  Komisionet e hartimit tė programeve orientuese lėndore ngrihen nga IKT. Secili prej tyre, pėr provimet e detyrueshme dhe ato me zgjedhje, shkruan programin orientues lėndor pėr nxėnėsit dhe grupin qė harton testin lėndor tė provimit tė Maturės. Programet orientuese lėndore pėr provimet e detyrueshme dhe ato me zgjedhje miratohen nga MASH.

  • Neni 9

  Komisioni i Maturės Shtetėrore pranė DAR-it dhe ZA-sė ngrihet deri mė 13 Shkurt dhe pėrbėhet nga 5 (pesė) anėtarė, ku kryetar ėshtė drejtori i DAR-it dhe i ZA-sė dhe 4 (katėr) anėtarė tė tjerė, punonjės tė kėtyre institucioneve qė punojnė nė sektorėt e trajnim-kualifikimit, inspektimit, burimeve njerėzore, kėshillimit pedagogjik dhe tė statistikės.
  Drejtori i DAR/ZA,PAP dhe AP, me caktimin nė detyra qė lidhen me zhvillimin e procesit tė Maturės Shtetėrore, janė tė detyruar tė pranojnė ,me anė tė njė deklarate personale,qė nuk kanė fėmijė,nipėr/mbesa maturantė tė pėrfshirė nė provimet e Maturės nė njėsinė ku ushtrojnė funksione qė lidhen me realizimin e provimeve tė kėsaj Mature.

  • Neni 10

  Komisioni i Maturės pranė DAR-it dhe ZA-sė kryen kėto detyra:
  10.1 Miraton pėrbėrjen e Komisionit Shkollor tė Maturės Shtetėrore (KSHMSH).
  10.2 Koordinon veprimet ndėrmjet MASH-it, AVA-s dhe KSHMSH-sė.
  10.3 Pajis KSHMSH-nė me dokumentacionin pėrgatitor pėr zhvillimin e provimit tė Maturės, tė miratuar nga MASH-i dhe AVA.
  10.4 Trajnon anėtarėt e KSHMSH-ve sipas detyrave tė ngarkuara..
  10.5 Dorėzon nė afat nga AVA nė KSHMSH dhe anasjelltas, ēdo material tė provimit tė Maturės nė pėrputhje me kėtė Rregullore.
  10.6 Krijon bazėn e tė dhėnave pėr plotėsimin e dokumentacionit pėrkatės;bashkon dhe plotėson tė dhėnat e tabelave T pėr tė gjitha shkollat e DAR/ZA.
  10.7 Evidenton dhe cakton mjediset ku zhvillohen provimet e Maturės.
  10.8 Harton listėn e pėrgjegjėsve tė administrimit, tė administratorėve tė provimit e tė sekretimit tė provimeve tė Maturės.
  10.9. Organizon nė mjediset e saj shortin pėr shpėrndarjen nė ēdo mjedis tė provimeve, tė ēdo pėrgjegjėsi tė administrimit tė provimeve, tė ēdo administratori tė provimeve dhe sekretimit, 3 (tre) orė para zhvillimit tė ēdo provimi tė Maturės.
  10.10. Dėrgon pranė ēdo KSHMSH-je rezultatet e ēdo nxėnėsi/kandidati dhe ēdo dokument tė pėrfundimit tė Maturės, tė dėrguar nga AVA.
  10.11 Shqyrton dhe vendos pėr shkeljen e ēdo rregulli tė administrimit tė provimit tė Maturės, bazuar nė informacionin me shkrim tė dėrguar nga pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit.
  10.12 KMSH-ja, 3-5 dite pas mbarimit te ēdo provimi, dorėzon nė AVA, zyrtarisht, ne fletė dhe kopje elektronike, listėn e plotė tė emrave te PAP, administratorėve tė provimit dhe tė sekretimit, pėr ēdo mjedis, tė ndarė sipas mjediseve dhe sallave ku ata kane qene administratorė, ku shėnohet dhe numri i nxėnėsve qe ka pasur ne administrim.
  10.13. KMSH-ja pranė DAR/ZA organizon procesin e kėshillimit tė nxėnėsve pėr plotėsimin e formularėve A1,A1z,A2 nė pėrputhje me interesat e tyre pėr pėrzgjedhjen e shkollave tė larta qė duan tė vazhdojnė.
  10.14. KMSH-ja pranė DAR -it dhe ZA-sė kryen edhe detyra tė tjera qė dalin nė zbatim tė kėsaj Rregulloreje si edhe udhėzimeve tė tjera tė dala nga MASH.

  • Neni 11

  Komisioni Shkollor i Maturės Shtetėrore ngrihet deri mė 17 Shkurt dhe pėrbėhet nga 3 (tre) -5 (pesė) anėtarė, nė varėsi tė numrit tė maturantėve tė ēdo shkolle.
  Kryetari i kėtij komisioni ėshtė drejtori i shkollės. Anėtarėt e tjerė zgjidhen nga personeli i shkollės. Nė kėtė komision pėrfshihet edhe njė nga zv.drejtorėt e shkollės, nėse ka tė tillė.
  • Neni 12

  Komisioni Shkollor i Maturės Shtetėrore kryen kėto detyra:
  12.1 Afishon nė mjediset e shkollės tė gjitha dokumentet dhe informacionin e nevojshėm pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės.
  12.2 Pajis ēdo nxėnės me formularin A1 dhe ēdo kandidat tė interesuar me formularėt A1z; A2.
  12.3 Ndihmon dhe sqaron ēdo nxėnės/kandidat pėr provimet e Maturės dhe pėr plotėsimin e formularėve A1, A1z dhe A2 . nė pėrputhje me interesat e tyre pėr pėrzgjedhjen e shkollave tė larta qė duan tė vazhdojnė.
  12.4 Siguron saktėsinė e plotėsimit tė formularėve A1 ,A1z dhe A2 nė tėrėsi dhe pėr pjesėn qė plotėsohet nga shkolla,nė veēanti.
  12.5 Merr nė dorėzim formularėt A1, A1z dhe A2 dhe mandat-arkėtimet qė dorėzohen nga ēdo nxėnės.
  12.6 Hedh tė dhėnat e nxėnėsve nė tabelėn pėrmbledhėse tė listės emėrore tė nxėnėsve qė do tė marrin pjesė nė provimet e detyruara dhe me zgjedhje(tabela T).
  12.7 Dorėzon nė KMSH e DAR-it dhe ZA-sė formularėt A1, A1z dhe A2, tė plotėsuar prej ēdo nxėnėsi/kandidati, sė bashku me tabelėn e regjistrimeve T tė plotėsuar nė bazė tė formularėve tė dorėzuar A1,A1z tė nxėnėsve(me shkresė zyrtare dhe nė formė elektronike).
  12.8 Shpall listėn e nxėnėsve/kandidatėve qė japin provime tė detyruara dhe me zgjedhje.
  12.9 Shpall listėn e mjediseve ku do tė zhvillohen provimet; informon me shkrim ēdo nxėnės/kandidat pėr mjedisin ku do tė zhvillohen provimet e Maturės.
  12.10 Organizon dhe rregullon mjediset/sallat e provimeve 5 (pesė) ditė pėrpara datės sė ēdo provimi tė Maturės.
  12.11 Informon KMSH-nė nė DAR/ZA pėr numrin e individėve qė nevojiten pėr administrimin dhe sekretimin e provimeve tė Maturės, nė pėrputhje me mjediset e caktuara nga KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė
  12.12 Plotėson dhe jep dėftesėn e pėrfundimit tė shkollės sė mesme si edhe vėrtetim me notat e provimeve me zgjedhje ,sipas kėrkesės sė nxėnėsit.
  12.13 KSHMSH-ja kryen edhe detyra tė tjera qė dalin gjatė zbatimit tė kėsaj Rregulloreje si edhe prej udhėzimeve tė tjera tė dala nga MASH ose AVA.

  I. PROCEDURAT E PROVIMIT TĖ MATURĖS


  • Neni 13

  Provimet e Maturės zhvillohen pas pėrfundimit tė procesit mėsimor tė shkollės sė mesme.

  • Neni 14

  14.1 Provimet e Maturės pėrbėhen nga provime tė detyrueshme dhe me zgjedhje.
  14.2 Provimet e detyrueshme zhvillohen secili nė njė ditė tė veēantė.
  14.3 Provimet me zgjedhje zhvillohen nė njė ditė.
  14.4 Provimet me zgjedhje zhvillohen vetėm njė herė nė vit.
  14.5 Provimet e Maturės zhvillohen vetėm me shkrim

  Neni 15

  Datat e provimeve tė Maturės caktohen nga Ministri i Arsimit dhe i Shkencės.

  • Neni 16

  Provimet e detyruara tė Maturės i jep ēdo nxėnės qė ka pėrfunduar vitin e fundit tė shkollės sė mesme dhe ka plotėsuar formularin A1.
  Ēdo nxėnės mbetės nė provimet e detyruara ka tė drejtėn e riprovimit nė sesionin e dytė.

  • Neni 17

  Ēdo nxėnės qė ka vlerėsimin kalues nė tė dy provimet e detyruara dhe dėshiron tė vazhdojė studimet nė Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik, jep edhe provimet me zgjedhje.
  Nxėnėsi, i cili ėshtė mbetės qoftė edhe nė njė nga provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e parė, nuk ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje. Ky nxėnės duhet tė japė riprovim lėndėt e detyruara nė sesionin e dytė dhe, nė qoftė se i merr ato, ka tė drejtė tė futet nė provimet me zgjedhje vitin e ardhshėm.
  Kanė tė drejtė tė kandidojnė pėr tė vazhduar studimet nė Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik vetėm nxėnėsit qė vlerėsohen kalues nė tė katėr provimet e Maturės Shtetėrore(dy provimet e detyruara dhe dy provimet me zgjedhje).
  Nėse njė nxėnės ka vlerėsim kalues vetėm nė njėrin nga provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore, rezultati i tij ruhet (konsiderohet i vlefshėm) edhe nė vitet nė vazhdim.
  Kandidatėt qė duan tė vazhdojnė studimet vetėm nė Akademinė e Arteve tė Bukura, Akademinė e Edukimit Fizik dhe Sporteve si dhe nė programin e studimit tė Edukimit Fizik dhe Sporteve nė Universitetin “Luigj Gurakuqi” tė Shkodrės, mund tė konkurrojnė nė kėto Institucione tė Arsimit tė Lartė Publik pa qenė tė detyruar tė japin provimet e lėndėve me zgjedhje.

  • Neni 18

  Ministria e Arsimit dhe e Shkencės, nė bashkėpunim me Ministrinė e Brendshme, organizon ruajtjen e mjediseve tė provimeve dhe tė AVA-sė.

  II. PROCEDURA E PĖRGATITJES SĖ TESTEVE NGA AVA


  • Neni 19

  Pėr tė gjitha lėndėt e provimeve tė detyruara dhe me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e parė veprohet sipas kėsaj procedure:
  19.1. DKMV nė MASH dėrgon zyrtarisht nė AVA programet orientuese lėndore tė hartuara nga komisionet e ngritura sipas nenit 8 tė kėsaj Rregulloreje.
  19.2. Pas marrjes sė programeve orientuese, drejtori i AVA miraton ngritjen e grupeve lėndore tė hartimit tė testeve. Me propozimin e specialistėve lėndorė tė AVA ai emėron anėtarėt e grupeve lėndore tė hartimit tė testeve. Ata angazhohen nė punė pas nėnshkrimit tė kontratave tė posaēme,tė cilat vėnė si kusht ruajtjen e sekretit dhe mungesėn e konfliktit tė interesit.
  19.3. Specialistėt lėndorė tė AVA-sė trajnojnė ēdo anėtar tė grupeve lėndore tė hartimit tė testeve, pas emėrimit tė tyre.
  19.4. Ēdo grup lėndor harton fondin e kėrkesave tė testeve, bazuar nė matricėn e specifikimeve,tė hartuar nga specialisti lėndor. Ky fond ėshtė sa 10(dhjetėfishi) i kėrkesave qė do tė pėrmbajė testi.
  19.5. Pilotimi i njohjes sė karakteristikave tė kėrkesave, procedurave logjistike dhe administrative pėr realizimin e provimit kryhet nga fondi i kėrkesave tė hartuara nga ēdo grup lėndor,nėn drejtimin e specialistit lėndor.
  19.6 Pėrzgjedhja e testit tė lėndės bėhet nga specialistė tė caktuar prej Ministrit tė Arsimit e Shkencės, qė emėrtohen pėrgjegjėsa tė testit pėrfundimtar (PTP), nė kushtet e ruajtjes sė plotė tė sekretit(KOEPS), brenda ambienteve tė izoluara tė AVA. Menjėherė pas pėrzgjedhjes sė testit kryhet shumėfishimi dhe paketimi i test-broshurave.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 17-03-2009 mė 14:51
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 3. #3
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  III. PROCEDURAT E APLIKIMIT PĖR PROVIMET E MATURĖS


  • Neni 20

  MASH miraton deri mė datė 11 Shkurt :
  20.1 Formularėt A1 dhe A1z (tė dhėnat e nxėnėsit/ kandidatit dhe kėrkesat e tij pėr provimet e lėndėve me zgjedhje).
  20.2 Udhėzuesit e formularėve A1, A1z.
  20.3 AVA dėrgon nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė formularėt A1, A1z , udhėzuesit pėr ta dhe modelin pėr tabelėn T pėr pėrmbledhjen e tė dhėnave nga formularėt A1,A1z . KMSH-tė e DAR-ve dhe ZA-ve i dėrgojnė ato nė KSHMSH-tė deri mė 20 Shkurt.

  • Neni 21

  MASH miraton deri mė datė 1 Prill :
  21.1 Formularin A2 (tė dhėnat e nxėnėsve qė kanė marrė provimet e detyruara, me notėn mesatare dhe pėrzgjedhjen e degėve tė shkollave tė larta ku dėshiron tė studiojė).
  21.2 Udhėzuesin e formularit A2
  Kandidatėt qė dėshirojnė tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta duhet tė plotėsojnė edhe formularin A2 ,brenda datės 30 Qershor dhe ta dorėzojnė atė nė KSHMSH.

  • Neni 22

  Ēdo nxėnės nė vitin e fundit tė shkollės sė mesme, pavarėsisht nėse jep apo jo provimin me zgjedhje, plotėson dhe dorėzon formularin A1 nė KSHMSH-nė e shkollės ku ai mėson,brenda datės 10 Mars.Ēdo kandidat plotėson dhe dorėzon formularin A1z nė KSHMSH-nė e shkollės ku ai caktohet,brenda datės 10 Mars.
  Nė periudhėn 11-24 mars KSHMSH plotėson nė bazė tė formularėve A1,A1z tė dorėzuar nga nxėnėsit e kandidatėt tabelėn T.
  Formularėt e plotėsuar A1,A1z dėrgohen zyrtarisht nga KSHMSH e shkollės nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė brenda datės 25 Mars,sė bashku me tabelėn e plotėsuar T pėrmbledhėse tė tė dhėnave tė formularėve.
  KMSH-tė e DAR-ve dhe ZA-ve hartojnė mbi kėtė bazė listat e plota me tė dhėnat e tė gjithė kandidatėve,sipas modelit tė dėrguar nga AVA, dhe i dėrgojnė ato zyrtarisht dhe nė formė elektronike,tė ndara sipas shkollave,nė AVA,brenda datės 31 Mars.

  • Neni 23

  Tė gjithė personat qė kanė kryer shkollat e mesme para vitit shkollor 2005-2006, kanė marrė dėftesė pjekurie dhe dėshirojnė tė vazhdojnė studimet nė shkollat e larta,do tė japin dy provimet me zgjedhje. Regjistrimi pėr provimet me zgjedhje do tė bėhet:
  a) Nė shkollat ku kėta persona kanė kryer shkollat e mesme.
  b) Nė KMSH tė DAR-it apo ZA-sė, ku ka figuruar shkolla e mesme, nėse shkolla e mesme apo profili i shkollės sė mesme qė kanė kryer ėshtė mbyllur. Nė kėtė rast, kėta persona paraqesin nė kėtė KMSH dokumentet e mėposhtme:
  1 Vėrtetimin qė ka mbaruar shkollėn e mesme, i shoqėruar me notat e 4 (katėr) ose 5 (pesė) viteve tė shkollės sė mesme, lėshuar nga drejtori i shkollės pėrkatėse, bazuar nė regjistrin themelor (amza).
  2 Kopje tė noterizuar tė Dėftesės sė Pjekurisė.
  3 Njė kopje tė dokumentit tė identifikimit tė noterizuar (pasaportė ose certifikatė lindjeje me fotografi, lėshuar jo mė vonė se tre muajt e fundit, ose letėrnjoftim).
  4 Kėrkesėn me shkrim pėr dhėnien e provimit me zgjedhje.
  KMSH i DAR-it apo ZA-sė cakton shkollėn e mesme ku kėta persona do tė plotėsojnė formularėt A1 dhe A2 dhe do tė japin provimet me zgjedhje. KMSH i DAR-it apo ZA-sė pėrcakton pėr kėta nxėnės, nė bazė tė dokumentave tė paraqitura, notėn mesatare tė viteve tė shkollimit si edhe notat e provimeve tė detyruara D1 e D2 dhe ia pėrcjell ato zyrtarisht shkollės ku i cakton.

  • Neni 24

  Ēdo nxėnės qė ka mbaruar shkollėn e mesme para vitit shkollor 2005-2006, por NUK ka marrė dėftesėn e pjekurisė, jep provime tė detyruara dhe me zgjedhje. Ai plotėson dhe dorėzon Formularin A1 nė shkollėn ku e cakton KMSH i DAR-it dhe ZA-sė pėrkatėse, pasi ka paraqitur tek ato dokumentet e mėposhtme:
  1. Vėrtetimin qė ka mbaruar shkollėn e mesme, tė shoqėruar me notat e 4 (katėr) ose 5 (pesė) viteve tė shkollės sė mesme, lėshuar nga drejtori i shkollės pėrkatėse, bazuar nė regjistrin themelor (amza).
  2. Njė kopje tė dokumentit tė identifikimit tė noterizuar (pasaportė ose certifikatė lindjeje me fotografi, lėshuar jo mė vonė se tre muajt e fundit, ose letėrnjoftim).
  3. Kėrkesėn me shkrim pėr dhėnien e provimeve.

  • Neni 25

  Tė gjithė nxėnėsit qė nė vitet shkollore 2005-2006; 2006-2007; 2007-2008 dhanė vetėm provimet e detyruara, por jo provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore, pėr t’u regjistruar nė degėt e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik kėtė vit duhet tė japin provimet me zgjedhje, pranė shkollave tė mesme ku kanė dhėnė provimet e detyruara.Pėr kėtė ata duhet tė bėjnė kėrkesė pranė KMSH tė DAR/ZA pėrkatėse, duke paraqitur Dėftesėn e Pjekurisė origjinale.
  Pėrjashtohen kandidatėt qė duan tė vazhdojnė studimet vetėm nė Akademinė e Arteve tė Bukura, Akademinė e Edukimit Fizik dhe Sporteve si dhe nė programin e studimit tė Edukimit Fizik dhe Sporteve nė Universitetin “Luigj Gurakuqi” tė Shkodrės.

  • Neni 26

  1.Tė gjithė nxėnėsit qė nė vitet shkollore 2005-2006; 2006-2007;2007-2008 dhanė provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore dhe nuk janė regjistruar nė asnjė nga degėt e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik,pėr t’u regjistruar nė kėto shkolla kėtė vit nuk janė tė detyruar tė rijapin provimet me zgjedhje ,pėrveē rasteve kur e kėrkojnė kėtė vetė.Nė kėto raste ata i rijapin provimet me zgjedhje pranė shkollave tė mesme ku kanė dhėnė provimet e detyruara.Pėr kėtė ata duhet tė bėjnė kėrkesė pranė KMSH tė DAR/ZA pėrkatėse, duke paraqitur Dėftesėn e Pjekurisė origjinale dhe mandat-pagesėn e njė tarife ,masa dhe modalitetet e pagesės sė tė cilės do tė bėhen tė njohura nga MASH.
  2. Pėr tė gjithė nxėnėsit qė nė vitet shkollore 2005-2006; 2006-2007;2007-2008 dhanė provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore dhe nuk janė regjistruar nė asnjė nga degėt e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė Publik,rezultatet e arritura nga nxėnėsi nė provimet me zgjedhje nė njė vit shkollor ruhen(konsiderohen tė vlefshme)edhe nė vitet nė vazhdim,edhe nė rastin kur nxėnėsi ka marrė vlerėsim kalues vetėm njėrin nga provimet me zgjedhje(pėrveē rasteve kur nxėnėsi kėrkon ta rijapė lėndėn).Nėse nxėnėsi kėrkon t’i ruhet rezultati i mėparshėm,nė pėrllogaritjen e pikėve pėr sistemin meritė-preferencė pėr kėtė lėndė merret koeficienti qė lėnda ka pasur nė vitin qė ėshtė dhėnė.
  3.Nė rast se nxėnėsi e ka dhėnė mė shumė se njėherė njė lėndė tė caktuar nė provimet me zgjedhje dhe kėrkon t’i njihet rezulati i saj,do t’i njihet rezultati i arritur nė vitin e fundit kur e ka dhėnė lėndėn.

  • Neni 27

  KMSH i DAR/ZA pas verifikimit tė dokumentacionit dhe kėrkesės sė ēdo nxėnėsi/kandidati, tė parashikuar nė nenet 23, 24,25,26 cakton shkollėn ku nxėnėsi/kandidati regjistrohet pėr provimet e Maturės dhe e informon atė me shkrim.
  KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė dėrgon nė KSHMSH dokumentacionin e ēdo nxėnėsi/kandidati, tė parashikuara nė nenet 23, 24,25,26.
  KSHMSH-ja pas marrjes sė njoftimit zyrtar dhe dokumentacionit pėrkatės, merr masa pėr regjistrimin e ēdo nxėnėsi/kandidati, tė parashikuara nė nenet 23, 24,25,26.

  • Neni 28

  Ēdo kandidat, i parashikuar nė nenet 22, 23, 24, 25,26, qė jep provimin/provimet me zgjedhje, paguan tarifėn e Maturės Shtetėrore, nė mėnyrė individuale, sipas udhėzimit tė posaēėm qė dėrgon MASH, para se tė dorėzohet i plotėsuar formulari A2.

  • Neni 29

  Regjistrimi i ēdo kandidati pėr provimin me zgjedhje, parashikuar nė nenet 23, 24, 25, 26, 27, konsiderohet i plotė, nė qoftė se krahas plotėsimit me saktėsi tė ēdo tė dhėne tė kėrkuar, formularit A2 i bashkėngjitet mandatarkėtimi origjinal qė vėrteton pagesėn e tarifės sė Maturės Shtetėrore. Formulari A2 pranohet vetėm i shoqėruar me mandat-arkėtimi

  • Neni 30

  Nė qoftė se pėr arsye tė ndryshme kandidati NUK merr pjesė nė provimin me zgjedhje pėr tė cilin ka bėrė pagesėn, kjo e fundit NUK kthehet.

  • Neni 31

  Formularėt A1 ,A1z, A2 dhe tabela pėrmbledhėse T konsiderohen tė plotėsuar, kur nė to janė hedhur tė gjitha tė dhėnat qė duhet tė plotėsojė nxėnėsi dhe shkolla.Pas plotėsimit secilit formular i bėhet njė fotokopje qė mbahet e protokolluar nė drejtorinė e shkollės.

  • Neni 32

  KSHMSH dėrgon zyrtarisht nė KMSH-nė e DAR/ZA-sė formularėt A2, tė plotėsuar sipas nenit 29, si edhe tabelėn e regjistrimeve, brenda datės 2 korrik. KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė, pasi bėn verifikimet pėrkatėse, i dėrgon formularėt,ndarė sipas shkollave, sė bashku me tabelat e regjistrimeve, zyrtarisht me shkresė pėrcjellėse nė MASH, mė 11 korrik.

  • Neni 33

  33.1. Nxėnėsit shqiptarė qė kanė kryer arsimin e mesėm jashtė shtetit, kanė tė drejtė tė vazhdojnė studimet e larta nė Republikėn e Shqipėrisė .
  Nxėnėsit qė kanė kryer arsimin e mesėm jashtė shtetit dhe qė nuk kanė dhėnė provimet ekuivalente me Maturėn Shtetėrore (provimet me detyrim D1 dhe D2 dhe ato me zgjedhje Z1 dhe Z2), pėr t’u pranuar nė Institucionet e Arsimit tė Lartė Publik duhet tė japin provimet me zgjedhje.
  33.2. Me Urdhėr tė Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, pranė MASH ngrihet njė Komision i Posaēėm pėr tė shqyrtuar kėrkesat e kėsaj kategorie.
  33.3. Nxėnėsit e pėrmėndur nė pikėn 33.1 tė kėtij Udhėzimi, paraqesin pranė kėtij Komisioni kėto dokumente:
  1. Kėrkesėn me shkrim pėr tė vazhduar shkollėn e lartė publike.
  2. Dėftesat origjinale me notat e tė gjitha viteve tė shkollės sė mesme, tė pėrkthyera
  dhe tė noterizuara.
  3. Pasaportė , Certifikatė lindjeje me fotografi ose letėr njoftimi.
  4. Paraqitja e dokumentave bėhet nga data 1 deri 15 prill 2009.
  33.4 Komisioni, pasi njeh vlefshmėrinė e dėftesės shkollore, pėrcakton mbi bazėn e dokumentacionit tė paraqitur nėse provimet e dhėna qė figurojnė nė kėtė dėftesė janė ekuivalente me Maturėn Shtetėrore.
  33.5. Pėr nxėnėsit e pėrmendur nė pikėn 33.1, pėr tė cilėt Komisioni vlerėson se dokumentet shkollore tė tyre nuk dėshmojnė pėr dhėnien e provimeve ekuivalente me Maturėn Shtetėrore, ky komision pėrllogarit notėn mesatare tė viteve tė shkollimit dhe notat e provimeve tė detyruara D1 dhe D2. Kėto nota Komisioni ia pėrcjell zyrtarisht KMSH-sė DAR/ZA-ve, ku nxėnėsi ka vendbanimin, deri nė datėn 30 prill 2009. KMSH e DAR/ZA-ve cakton shkollėn ku kandidati do tė kryejė provimet me zgjedhje dhe ku do tė plotėsojė formularėt A1 dhe A2, duke i pėrcjellė kėsaj shkolle dhe notat qė ka pėrcaktuar Komisioni i Posaēėm.
  33.6. Formularėt A1 tė plotėsuar nga nxėnėsit pėr tė cilėt bėn fjalė ky nen dorėzohen zyrtarisht si edhe nė formė elektronike nė AVA, sėbashku me pėrmbledhėsen e tė dhėnave tė nxėnėsve, brenda datės 5 Maj.

  • Neni 34

  Tabelat “T” pėrmbledhėse tė dorėzuara nė AVA, pėrpunohen prej saj.
  AVA ndėrton bazėn e tė dhėnave tė ēdo nxėnėsi/kandidati dhe pajis ēdo nxėnės/kandidat me njė numėr regjistrimi pėrkatės, i cili pėrbėn elementin kryesor tė identifikimit tė nxėnėsit/kandidatit.
  AVA dėrgon zyrtarisht, deri mė 2 maj, nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė, njoftimin ku jepet numri i regjistrimit tė ēdo nxėnėsi/kandidati pėr provimet e Maturės Shtetėrore dhe tė dhėnat qė rezultojnė pėr tė nė bazė tė tabelave T tė plotėsuara nga shkolla.
  KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė i dėrgon kėto njoftime nė KSHMSH brenda datės 5 Maj.
  KSHMSH merr masa qė ēdo nxėnės tė njihet me numrin e tij identifikues dhe me tė dhėnat qė rezultojnė pėr tė nga plotėsimi i tabelės T dhe dėrgon reklamimet eventuale zyrtarisht dhe nė formė elektronike nė KMSH brenda datės 10 maj.KMSH i sjell reklamimet eventuale nė AVA,me shkresė zyrtare dhe nė trajtė elektronike,brenda datės 15 maj.
  • Neni 35

  KSHMSH, 1 (njė) ditė pas pėrfundimit tė vitit shkollor, njofton ēdo nxėnės pėr numrin e regjistrimit.
  KSHMSH-ja evidenton nxėnėsit mbetės dhe njofton zyrtarisht KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė pėr nxėnėsit mbetės, 1 (njė) ditė pas pėrfundimit tė vitit shkollor
  KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė, 2 (dy) ditė pas pėrfundimit tė vitit shkollor, njofton zyrtarisht AVA-nė pėr ēdo nxėnės mbetės, duke dėrguar edhe nė formė elektronike listėn e nxėnėsve mbetės sipas shkollave.

  • Neni 36

  AVA, bazuar nė nenin 35, ndėrton bazėn e tė dhėnave pėrfundimtare dhe listėn emėrore pėrkatėse tė nxėnėsve/kandidatėve qė marrin pjesė nė provimet e Maturės Shtetėrore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 17-03-2009 mė 15:00
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  IV. PĖRZGJEDHJA E MJEDISEVE TĖ ZHVILLIMIT TĖ PROVIMEVE TĖ MATURĖS SHTETĖRORE


  • Neni 37

  KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė evidenton dhe inspekton mjediset ku zhvillohen provimet e Maturės, 2 (dy) muaj para kryerjes sė tyre.

  • Neni 38

  Konsiderohen mjedise tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e provimeve tė Maturės, ato qė plotėsojnė kriteret e mėposhtme:
  38.1 Mjedisi mė i vogėl i pėrshtatshėm pėr zhvillimin e provimeve tė jetė i mjaftueshėm pėr tė paktėn 15 nxėnės.
  38.2 Largėsia ndėrmjet ēdo nxėnėsi/kandidati tė jetė jo mė pak se 120cm larg nga njeri nxėnės/kandidat tek tjetri, si majtas-djathtas, ashtu dhe para-prapa.
  38.3 Nė ditėn e provimit NUK zhvillohen aktivitete tė tjera qė ndėrpresin provimin.
  38.4 Mjediset tė jenė tė ajrosura dhe tė ndriēuara.
  38.5 Nė mjediset ku zhvillohet provimi NUK ka postera, tabela ose materiale tė tjera qė kanė lidhje me lėndėn qė jepet provim.
  38.6 Nxėnėsit/kandidatėt ulen me fytyrė nė tė njėjtin drejtim.
  38.7 Sipėrfaqja qė nxėnėsi/kandidati ka nė dispozicion pėr tė shkruar ėshtė tė paktėn (40 x 60) cm.
  38.8 Ēdo mjedis qė pėrzgjidhet pėr zhvillimin e provimeve, tė ketė komunikim me rrugė automobilistike.

  • Neni 39

  Pėr provimet e Maturės, nė shkollat ku numri i nxėnėsve/kandidatėve ėshtė mė i vogėl ose e barabartė me 20 (njėzetė), KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė grupon shkollat dhe cakton mjedisin ku zhvillohen provimet.
  KMSH-ja njofton KSHMSH-tė pėrkatėse pėr tė lajmėruar ēdo nxėnės/kandidat me shkrim dhe pėr t’u krijuar atyre kushte lehtėsuese transporti pėr provimet e detyruara.
  Nxėnėsit e shkollave jopublike do t’i zhvillojnė provimet e maturės shtetėrore nė mjediset e shkollave publike.

  • Neni 40

  KMSH-ja e DAR-it dhe e ZA-sė merr masa qė provimet me zgjedhje tė zhvillohen VETĖM nė qytetet e DAR-it dhe ZA-sė, mundėsisht nė mjedise tė mėdha dhe qė plotėsojnė kriteret e pėrcaktuara nė nenin 38.

  • Neni 41

  KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė pas pėrcaktimit tė mjediseve ku zhvillohen provimet e Maturės, dėrgon nė MASH, AVA dhe nė KSHMSH, deri mė 10 maj listėn e mjediseve pėrkatėse pėr provimet e detyruara dhe tė mjediseve tė lėndėve me zgjedhje.
  Nuk lejohet ndryshimi i mjediseve pa marrė miratimin e AVA.Saktėsimi i mjediseve pėr shkolla tė veēanta bėhet nga KMSH nė bashkėpunim me AVA
  KSHMSH-ja pas marrjes sė njoftimit nga KMSH e DAR-it dhe ZA-sė merr masat e nevojshme pėr organizimin dhe rregullimin e ēdo mjedisi.
  KSHMSH-ja njofton ēdo nxėnės/kandidat, pėr mjedisin ku ai jep provimet e Maturės

  V. PROCEDURAT E SHPĖRNDARJES DHE GRUMBULLIMIT TĖ MATERIALEVE TĖ PROVIMEVE TĖ MATURĖS


  • Neni 42

  Shpėrndarja dhe grumbullimi i materialeve tė provimeve bėhet me procesverbal. Materialet e provimit tėrhiqen nė AVA nga dy persona: pėrfaqėsuesi i autorizuar me shkrim nga kryetari i KMSH, tė DAR dhe ZA dhe njė person i autorizuar nga MASH, sipas grafikut te shpėrndarjes te dėrguar nga MASH. Personat e autorizuar sipas kėtij neni mbajnė pėrgjegjėsi pėr ruajtjen e sekretit dhe sigurimin e tyre deri nė dorėzimin tek kryetari i KMSH-sė sė DAR-it dhe ZA-sė.

  • Neni 43

  Kryetari i KMSH-sė sė DAR-it dhe ZA-sė, pas marrjes nė dorėzim tė materialeve tė provimit, i ruan ato nė kasafortė dhe mban pėrgjegjėsi ligjore, individuale, institucionale, sipas dispozitave ligjore nė fuqi pėr ruajtjen e sekretit dhe sigurimin e tyre.

  • Neni 44

  Materialet e provimit tėrhiqen me procesverbal nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė nga Pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit (PAP), nė prani tė pėrfaqėsuesit tė KMSH-sė sė DAR-it dhe ZA-sė qė do ta shoqėrojė atė, nė mėngjesin e ditės sė provimit, 2 (dy) orė para fillimit tė provimit.
  Pėrfaqsuesi i KMSH sė DAR/ZA nė ēdo mjedis provimi caktohet me short, qė hidhet nė mėngjesin e ditės sė provimit, 3(tre) orė para fillimit tė provimit.
  Kėta dy persona mbajnė pėrgjegjėsi ligjore, individuale, sipas dispozitave ligjore nė fuqi, pėr ruajtjen e sekretit dhe sigurimin deri nė momentin e hapjes sė tyre. Kutia me materialet e provimit ėshtė pėrgjegjėsi e PAP.
  Nė zonat rurale koha e shpėrndarjes sė materialeve tė provimit ėshtė nė varėsi tė largėsisė sė mjedisit tė provimit nga DAR-i dhe ZA-ja.

  • Neni 45

  45.1 Pas shpėrndarjes se testeve nga PAP pėr ēdo administrator provimi (AP), testet e ngelura(te papėrdorura) PAP i fut ne zarf dhe i mbyll. Kėto teste qėndrojnė ne kasafortėn e drejtorisė se shkollės (ose ne ndonjė vend tjetėr te sigurte) deri ne pėrfundim te provimit.
  45.2 Pas pėrfundimit tė provimit, administratori i provimit i dorėzon me procesverbal pėrgjegjėsit tė administrimit tė provimit test-broshurat e plotėsuara nga ēdo nxėnės/kandidat. Pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit test-broshurat e grumbulluara, testet e papėrdorura dhe materialet e tjera te provimit i mbyll ne kuti nė kushtet e sigurisė nė prani tė pėrfaqėsuesit tė KMSH-sė sė DAR-it dhe ZA-sė, dhe administratorit-eve tė provimit.
  45.3 Kutia e mbyllur vuloset nga drejtori i shkollės pėrkatėse.Nė rast tė grupimit nė njė mjedis tė nxėnėsve nga shkolla tė ndryshme,pėrdoret vula e shkollės pritėse.
  45.4 Pėrfaqėsuesi i KMSH-sė i DAR-it dhe ZA-sė dhe pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit, dorėzojnė nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė me procesverbal kutinė me materialet e provimit.
  45.5 Personi i autorizuar nga MASH, ngarkohet edhe me detyra tė tjera si koordinator dhe mbėshtetės i KMSH sė DAR dhe ZA, pėr zhvillimin normal tė provimeve tė Maturės Shtetėrore.

  • Neni 46

  Ditėn e provimit, pas pėrfundimit tė provimit, pėrfaqėsuesi i autorizuar me shkrim nga kryetari i KMSH tė DAR/ ZA dhe personi i autorizuar nga MASH, kutitė e dorėzuara sipas nenit 45, si dhe materiale tė tjera tė provimit, i sjellin nė AVA.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #5
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  VI. PROCEDURA E SHPĖRNDARJES SĖ PĖRGJEGJĖSIT TĖ ADMINISTRIMIT, ADMINISTRATORĖVE TĖ PROVIMIT DHE TĖ SEKRETIMIT NĖ MJEDISET E PROVIMEVE TĖ MATURĖS


  • Neni 47

  47.1 Pėr mjediset/sallat me mbi 15 nxėnės caktohet njė administrator provimi pėr ēdo 20-25 nxėnės.
  47.2 Ēdo KMSH e DAR-it dhe ZA-sė, pasi merr informacion nga KSHMSH-ja pėr numrin e nevojshėm tė administratorėve tė provimeve dhe sekretimit, bėn hartėn e shpėrndarjes sė tyre nė mjediset/sallat e provimit.
  47.3 KMSH e DAR-it dhe ZA-sė harton listėn emėrore pėr ēdo provim tė Maturės, tė individėve sipas rendit alfabetik, qė do tė jenė pėrgjegjės tė administrimit, administratorė provimi dhe njėkohėsisht listėn emėrore tė administratorėve tė sekretimit.
  47.4 KMSH e DAR/ZA pėr mjediset e mėdha e me disa kate mund tė zgjedhė edhe nga njė administrator kati(palestre),me qėllim qė kėta tė asistojnė PAP nė administrimin e provimit.
  47.5 KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė organizon shortin pėr shpėrndarjen sipas mjediseve tė pėrgjegjėsve tė administrimit, administratorėve tė provimit dhe sekretimit,nė ditėn e provimit tė Maturės, 3 (tre) orė para fillimit tė tij.
  47.6 KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė vendos me short emrat e mjediseve ku do tė zhvillohen provimet.
  47.7 Pasi pėrzgjidhet mjedisi i provimeve, nė pėrputhje me numrin e administratorėve tė provimeve dhe sekretimit pėr kėtė mjedis, vendoset vija ndarėse sipas rendit zbritės, nė listat emėrore tė shpallura tė pėrgjegjėsve tė administrimit tė provimit, administratorėve tė provimit dhe tė sekretimit.
  47.8 Nė DAR-tė dhe ZA-tė ku provimet zhvillohen vetėm nė njė mjedis, pėrzgjedhja respekton kėrkesat e nenit 50.
  VII. ADMINISTRIMI I PROVIMIT

  • Neni 48

  Detyrat e Pėrgjegjėsit tė Administrimit tė provimit (PAP)
  Gjatė dhe pas zhvillimit tė provimeve PAP ka kėto detyra:
  48.1 Tėrheq nė DAR-nė ose ZA-nė, materialet e provimit.
  48.2 Udhėzon dhe shpėrndan administratorėt e provimeve.
  48.3 Bėn identifikimin e nxėnėsve/kandidatėve pėrpara hyrjes nė provim sipas listės emėrore tė dėrguar nga AVA
  48.4 Shpėrndan materialet e provimeve administratorėve tė provimeve tė Maturės dhe i hap ato nė prani tė nxėnėsve/kandidatėve.
  48.5 Respekton orarin e zhvillimit tė provimeve.
  48.6 Nuk lejon hyrjen e personave tė paautorizuar nė mjediset e provimit.
  48.7 Njofton dhe raporton tek KMSH-ja pranė DAR-it dhe ZA-sė pėr ēdo rast parregullsie gjatė zhvillimit tė provimit.
  48.8 Dokumenton ēdo parregullsi dhe masė qė merr dhe ia dorėzon ato KMSH–sė pranė DAR-it dhe ZA-sė.
  48.9 Bėn paketimin e test-broshurave tė papėrdorura, pas shpėrndarjes sė test-broshurave ēdo nxėnėsi/kandidati nė mjedisin e provimit.
  48.10 Bėn paketimin e test-broshurave tė pėrdoruara dhe materialeve tė tjera tė provimit, pas pėrfundimit tė provimit.
  48.11 Plotėson formularin e zhvillimit tė provimit tė dėrguar nga AVA.
  48.12 Kryen dorėzimin e materialeve tė provimit nė KMSH-nė e DAR-it dhe ZA-sė, pas pėrfundimit tė provimit.

  • Neni 49

  Detyrat e administratorit tė provimit(AP)
  Gjatė ditės sė provimit administratori i provimit kryen detyrat e mėposhtme:
  49.1 Bėn identifikimin e ēdo nxėnėsi/kandidati pėrpara hyrjes sė tij nė provim, sipas listės sė dėrguar nga AVA, nė qoftė se i kėrkohet nga PAP.
  49.2 I shpėrndan dhe i grumbullon ēdo nxėnėsi/kandidati materialet e provimit.
  49.3 Njeh ēdo nxėnės/kandidat me rregullat e provimit dhe masat qė merren ndaj atyre qė nuk i zbatojnė ato.
  49.4 Mbikėqyr gjatė gjithė kohės procesin e provimit.
  49.5 Respekton orarin e zhvillimit tė provimit.
  49.6 Nuk lejon hyrjen e personave tė paautorizuar nė mjediset e provimit qė i janė caktuar pėr tė mbikėqyrur.
  49.7 Njofton dhe raporton tek pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit pėr ēdo rast parregullsie gjatė zhvillimit tė provimit.
  49.8 Dokumenton ēdo parregullsi si dhe masat qė merren dhe ia dorėzon ato PAP.
  49.9 Lajmėron nxėnėsit 30 minuta pėrpara mbarimit tė kohės sė zhvillimit tė provimit.
  • Neni 50

  Rregulla pėr administratorin e provimit( AP)
  Administratori i provimit qė caktohet pėr mbikėqyrjen e nxėnėsve/ kandidatėve nuk ėshtė mėsues i asaj shkolle dhe i lėndės qė po merret nė provim. Gjatė provimit ai zbaton rregullat e mėposhtme:
  50.1 Ndalohet tė mbajė celular gjatė zhvillimit tė provimit.
  50.2 Drejton ēdo nxėnės/kandidat nėpėr vende dhe nuk lejon ndėrrimin e vendeve.
  50.3 Nuk lejon asgjė tjetėr, pėrveē stilolapsit, dhe pasaportės(ose certifikatės personale, ose letėr njoftimit) nė tavolinėn e ēdo nxėnėsi/kandidati.
  50.4 Sigurohet qė ēdo nxėnės/kandidat e ka kuptuar se ēfarė duhet tė bėjė.
  50.5 Gjatė kohės sė provimit, zė njė pozicion qė tė mbikėqyrė tė gjithė mjedisin e provimit.
  50.6 Nuk largohet pėr asnjė moment nga mjedisi i provimit.
  50.7 Nuk lejon ngrėnien, zhurmėn, kopjen ose komunikimin e nxėnėsve/ kandidatėve me njėri-tjetrin.
  50.8 Vendos ēdo nxėnės/kandidat nė mėnyrė tė atillė qė ēdonjėri tė shikojė nė tė njėjtin drejtim.
  50.9 Nuk i pėrgjigjet asnjė pyetjeje tė nxėnėsit/kandidatit mbi pėrmbajtjen e testit.
  50.10 Nuk lejon pėr asnjė arsye largimin e nxėnėsit/kandidatit nga mjedisi i provimit pa realizimin e procesit tė sekretimit dhe pa bėrė dorėzimin e testit.
  50.11 Kontrollon, gjatė marrjes nė dorėzim tė testit, mos-dėmtimin e barkodit dhe mos-dėmtimin e testit(palosje,grisje etj)nga ana e nxėnėsit/kandidatit.
  50.12 Vendos nė dosjen e caktuar materialet e provimit qė dorėzohen nga nxėnėsit/kandidatėt.
  50.13 Ndalohet tė shfletojė ose tė bėjė shėnime nė materialet e provimit, si gjatė tij edhe pas tij.
  50.14 Nuk lejon ASNJĖ nxėnės/kandidat tė ketė kohė shtesė pėr zhvillimin e provimit.
  50.15 Nuk lejon asnjė individ tjetėr tė paautorizuar nė mjedisin e provimit.
  50.16 Pas shpėrndarjes sė testeve drejton procesin e verifikimit nga ēdo nxėnės tė rregullsisė fizike tė testit tė vet.
  50.17 Evidenton me detaje nė proces-verbal ēdo rast parregullsie tė ndodhur nė mjedis nga ana e ndonjė nxėnėsi.

  • Neni 51

  Administratorėt e sekretimit(AS)
  51.1 Pėr kryerjen e procesit tė sekretimit nė mjediset e provimit qė kanė mbi 60 nxėnės/kandidatė, caktohen administratorė tė sekretimit. Kėta administratorė caktohen nga KMSH-ja e DAR-it dhe ZA-sė. Pėr ēdo 60- 70 nxėnės/kandidatė ka nga njė administrator sekretimi.
  51.2 Administratorėt e sekretimit kryejnė vetėm procesin e sekretimit dhe identifikimit tė nxėnėsve.
  51.3 AVA, mbėshtetur nė numrin e nxėnėsve/kandidatėve tė regjistruar, pėrgatit listėn emėrore tė nxėnėsve/kandidatėve dhe barkodet pėrkatėse.
  51.4 AVA pėrgatit udhėzimet pėr pėrgjegjėsit e administrimit tė provimit dhe administratorėt qė merren me sekretimin, pėr vendosjen e barkodeve nė test-broshurėn e nxėnėsit/kandidatit dhe nė listėn emėrore.

  • Neni 52

  Hyrja e nxėnėsve/kandidatėve nė mjediset e provimit
  52.1 Nxėnėsi/kandidati paraqitet nė shkollė 1 (njė) orė pėrpara fillimit tė provimit. Nė kėtė kohė kryhet identifikimi i nxėnėsit/kandidatit, hyrja nė mjediset e provimit (klasa), ulja e tyre nė vende si dhe leximi i rregullave pėr nxėnėsit/kandidatėt.
  52.2 Procesi i identifikimit tė ēdo nxėnėsi/kandidati gjatė hyrjes sė tyre nė mjediset e provimit kryhet nga pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit. Me kėrkesėn e tij,ai mund tė ndihmohet nga drejtori i shkollės, administratorėt e provimit dhe administratori i sekretimit.
  52.3 Pas fillimit tė zhvillimit tė provimit, drejtori i shkollės qėndron nė shkollė por NUK lejohet tė hyjė nė mjediset ku zhvillohet provimi.
  rendin zbritės te listės emėrore te dėrguar nga AVA.
  52.5 Nxėnėsi/kandidati, ditėn e provimit, ka me vete pėr identifikim pasaportėn[ose certifikatėn personale me fotografi ose letėrnjoftimin].
  52.6 Lejohet hyrja nė provim vetėm e nxėnėsit/kandidatit tė shpallur nė listė.
  52.7 Sistemimi i ēdo nxėnėsi/kandidati, nė mjediset/sallat e provimit bėhet njė nga njė, sipas rendit te hyrjes se tyre. NDALOHET ndėrrimi i vendeve.
  52.8 Nė ato shkolla apo mjedise ku provimi administrohet vetėm nė njė klasė, sistemimi i nxėnėsve bėhet sipas rendit alfabetik.

  • Neni 53

  Procedura e sekretimit tė testit
  53.1 Sekretimi i testeve fillon menjėherė, pasi ka filluar procesi i zhvillimit tė provimit.
  53.2 Procesi i sekretimit tė testeve realizohet nga administratori i sekretimit dhe pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit.
  53.3 Administratori i sekretimit, pasi kryen identifikimin e nxėnėsit /kandidatit dhe prezencėn e tij nė listėn emėrore, realizon ngjitjen e etiketave tė kodit tė sekretimit(barkodeve) nė hapėsirat e parashikuara nė test dhe nė listėn emėrore.Gjatė procesit tė sekretimit nxėnėsi tė firmosė pasi tė ketė verifikuar ngjitjen e barkodeve nė listėn emėrore dhe nė testin e tij.
  53.4 Administratori i sekretimit ngjit njėrėn nga etiketat e kodit tė sekretimit(barkodit) pėrkrah emrit tė nxėnėsit/kandidatit nė listėn emėrore dhe etiketėn tjetėr tė barkodit, e ngjit mbi vendin e parashikuar nė test.
  Pėr provimet e lėndėve me zgjedhje mund tė pėrdoren barkode treshe.
  53.5 Pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit sė bashku me administratorėt e sekretimit bėjnė mbylljen e kodeve tė sekretimit tė papėrdorura, pas pėrfundimit tė procesit tė sekretimit.

  • Neni 54

  Pėrjashtimi ose mosnjohja e rezultateve tė provimit tė nxėnėsit/kandidatit
  Ditėn e provimit nxėnėsi/kandidati pėrjashtohet dhe nuk i njihet rezultati i provimit nė qoftė se:
  54.1 Nuk ėshtė i pajisur me dokument identifikimi .
  54.2 Nuk qėndron nė vendin qė i caktohet.
  54.3 Pėrpiqet tė japė provimin pėr njė nxėnės/kandidat tjetėr.
  54.4 Bėn pėrpjekje tė fitojė nė mėnyrė tė padrejtė informacion mbi pėrmbajtjen e testit.
  54.5 Merr ose jep ndihmė, informacion, kopje ose komunikon me nxėnės /kandidatė tė tjerė.
  54.6 Bėn komente lidhur me pėrmbajtjen ose zgjidhjen e testit gjatė kohės sė zhvillimit tė provimit.
  54.7 Pėrdor mjete shkrimi tė ndryshme nga ato tė specifikuara pėr kėtė qėllim (tė cilat janė:stilolaps me ngjyrė tė zezė ose blu dhe(vetėm pėr provimin e matematikės )vizore e kompas.
  54.8 Merr me vete telefon celular, radio ose ēdo mjet tjetėr komunikimi nė mjedisin e provimeve.
  54.9 Largohet nga mjedisi i provimit pa kryer procesin e sekretimit.
  54.10 Heq, shkruan ose dėmton kodin e sekretimit (barkodin) tė vendosur nė test.
  54.11 Dėmton testin(palos,zhubros,gris) ose nuk e dorėzon atė.

  • Neni 55

  Penalizimet e nxėnėsve/kandidatėve
  Nė qoftė se njė nxėnės/kandidat thyen rregullat e provimit, atėherė administratori i provimit njofton pėrgjegjėsin e administrimit tė provimit dhe merr kėto masa disiplinore:
  55.1 Nxėnėsi/kandidati pėrjashtohet nga provimi, nė qoftė se thyen rregullat e provimit.
  55.2 Nxėnėsi/kandidati pėrjashtohet nga provimi dhe i hiqet e drejta tė japė provimet e Maturės pėr vitin nė vazhdim, nė qoftė se nuk zbaton rregullat e pikave 54.3, 54.4, 54.5, 54.8.
  Nė qoftė se pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit merr njė nga masat e parashtruara nė pikėn 55.1 ose 55.2, ai urdhėron nxėnėsin/kandidatin tė largohet nga salla e provimit, pa shqetėsuar tė tjerėt.
  Nė rast se nxėnėsi/kandidati refuzon tė largohet nga mjedisi i provimit, pėrgjegjėsi i administrimit tė provimit e informon atė mbi mosnjohjen e rezultatit,evidenton rastin me procesverbal dhe lejon vazhdimėsinė e provimit.

  • Neni 56

  Tė drejtat e nxėnėsve/kandidatėve
  56.1 Nė rast se nxėnėsi/kandidati vėren ndonjė shkelje tė rregullores sė provimit nga ana e nxėnėsve tė tjerė, ai ka tė drejtė tė raportojė pėr parregullsi tek administratori i provimit, PAP-i ose pėrfaqėsuesi i DAR/ZA.
  56.2 Nxėnėsve maturantė tė verbėr, pasi u jepet broshura e testit, tė veēohen nė njė mjedis tė pėrshtatshėm. PAP cakton njė person pėr leximin e pyetjeve tė testit dhe pėr plotėsimin e pėrgjigjeve, qė jep me gojė nxėnėsi, nė fletėn e testit. Nė kėto raste tė mundėsohet regjistrimi i pėrgjigjeve.
  56.3 Maturantėt qė dorėzojnė testin e provimit pėrpara kohės sė pėrcaktuar, nuk duhet tė dalin nga mjedisi ku zhvillohet provimi para dy orėsh nga fillimi i tij,por tė grumbullohen nė njė sallė, tė pėrcaktuar qė mė parė.
  56.4 Nėse testi qė i jepet nxėnėsit ėshtė i dėmtuar ose me faqe tė bardha,ai ka tė drejtė tė kėrkojė menjėherė ndėrrimin e testit.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #6
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  VIII. PROCEDURA E VLERĖSIMIT TĖ TESTEVE


  • Neni 57

  57.1 Vlerėsimi i pėrgjigjeve tė nxėnėsve/kandidatėve nė provimet e detyruara dhe me zgjedhje bėhet me pikė tė cilat ekuivalentohen nė notė.
  57.2 Vlerėsimi i ēdo pėrgjigjeje tė dhėnė nga nxėnėsi/kandidati pėr kėrkesėn pėrkatėse, mbėshtetet nė skemėn e vlerėsimit tė pėrgatitur nga hartuesit e testeve.
  57.3 Skema e vlerėsimit ėshtė njė standard vlerėsues i njėjtė pėr ēdo nxėnės/kandidat. Ēdo pėrgjigje e plotė, e saktė ose e pjesshme e dhėnė nga nxėnėsi/kandidati pėr ēdo kėrkesė, vlerėsohet me pikė, sipas skemės sė vlerėsimit.
  57.4 Nxėnėsi/kandidati vlerėsohet me 0 (zero) pikė, kur jep pėrgjigje tė gabuar, kur nuk jep asnjė pėrgjigje ose kur nė pyetjet me alternativa shėnjon nė mė tepėr se njė alternativė.
  57.5 Pas pėrfundimit tė ēdo provimi tė Maturės, AVA shpall skemėn e vlerėsimit tė testit.
  57.6 Vlerėsues tė jashtėm vlerėsojnė testet e provimit tė Maturės.
  57.7 Vlerėsues i jashtėm pėr provimet e Maturės ėshtė ēdo mėsues i shkollės sė mesme, pedagog ose specialist me pėrvojė nė mėsimdhėnie nė lėndėn qė zhvillohet provimi.
  57.8 Drejtori i AVA-s emėron vlerėsuesit e jashtėm dhe pėrgjegjėsit e tyre.
  57.9 Zgjedhja e vlerėsuesve tė testeve kryhet ēdo vit. Numri i tyre ėshtė nė varėsi tė numrit tė testeve qė vlerėsojnė dhe kohės sė shpalljes sė rezultateve tė vlerėsimit.
  57.10 Ēdo vlerėsues firmos nė ēdo test qė vlerėson.
  57.11 Para fillimit tė procesit tė vlerėsimit tė testeve, grupi i hartimit te testeve te AVA trajnon vlerėsuesit e testeve.
  57.12 Vlerėsimi i testeve realizohet nė mjediset qė pėrzgjidhen nga AVA dhe miratohen nga Ministri i Arsimit dhe Shkencės, nė kushte tė pėrshtatshme dhe tė sigurta.
  57.13 Ēdo test vlerėsohet nga dy vlerėsues.
  57.14 Kur midis dy vlerėsuesve ka ndryshime pikėsh pėr tė njėjtat kėrkesa, pėrgjegjėsi i vlerėsuesve tė lėndės cakton njė vlerėsues tė tretė, vendimi i tė cilit ėshtė pėrfundimtar.
  57.15 MASH-i ngre grupe monitoruesish tė vlerėsimit tė testeve sipas lėndėve, tė cilėt nė mėnyrė tė rastėsishme monitorojnė testet e vlerėsuara. Kėta grupe gjithashtu shqyrtojnė rast pėr rast tė gjithė testet qė raportohen si tė dyshimta pėr kopjim nga vlerėsuesit e testeve.
  57.16 MASH ngre komisione tė posaēme (KOPOTED), qė shqyrtojnė rast pėr rast tė gjithė testet qė raportohen si tė dyshimta pėr kopjim nga vlerėsuesit e testeve.
  57.17 Pėr tė gjitha parregullsitė qė konstaton, secili KOPOTED informon MASH-in,i cili merr vendimin pėrkatės.
  57.18 Procesi i vlerėsimit tė testeve mbikėqyret nga pėrfaqėsues tė Komitetit tė Maturės Shtetėrore.
  57.19 Shpallja e rezultateve bėhet jo mė vonė se 15 (pesėmbėdhjetė) ditė, pas ēdo provimi tė Maturės.

  IX. ZHVILLIMI I PROVIMEVE TĖ DETYRUARA TĖ MATURĖS SHTETĖRORE NĖ SESIONIN E DYTĖ


  • Neni 58

  Ēdo DAR dhe ZA tė paraqesė nė AVA, njė(1)muaj para datės sė zhvillimit tė provimit tė parė(tė detyruar) tė sesionit tė dytė, listėn e nxėnėsve qė kanė plotėsuar formularin A1,qė kanė qenė me njė ose dy lėndė pakaluese nė fund tė vitit shkollor,por i kanė dhėnė provim kėto lėndė nė sesionin e vjeshtės dhe kanė fituar tė drejtėn tė hyjnė nė provimet e sesionit tė dytė tė Maturės Shtetėrore. Lista dorėzohet me shkresė zyrtare dhe nė formė elektronike. Bashkė me kėtė listė dorėzohet nė AVA edhe lista e mjediseve ku do tė zhvillohen provimet Hartimi i testeve pėrfundimtare pėr provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e dytė bėhet nga persona tė pėrcaktuar me urdhėr tė brendshėm tė drejtorit tė AVA-s. Nė AVA bėhet shumėfishimi dhe paketimi i test-broshurave.
  Shpėrndarja e dokumentacionit tė pėrgatitur nga AVA pėr provimet e detyruara tė Maturės Shtetėrore nė sesionin e dytė bėhet sipas grafikut tė hartuar nga ky institucion.
  Dokumentacioni i provimeve tėrhiqet pranė AVA-s 1 (njė) ditė para datės sė zhvillimit tė provimit nga pėrfaqėsuesi i autorizuar prej drejtorit tė DAR,shoqėruar nga pėrfaqsuesi i MASH nė DAR/ZA dhe ruhet nė ambiente tė sigurta. DAR tėrheqin edhe dokumentacionin e ZA qė kanė nė vartėsi.
  Provimet zhvillohen nė mėnyrė tė pėrqendruar nė mjedise, tė pėrcaktuar nga DAR/ZA duke zbatuar tė njėjtat rregulla dhe procedura sipas “Rregullores sė zhvillimit tė Maturės Shtetėrore”.
  Dorėzimi i dokumentacionit tė provimit tė bėhet menjėherė pas pėrfundimit tė provimit, njėlloj me skemėn e tėrheqjes.
  Pėrpunimi informatik i tė dhėnave,lidhja e kodeve tė sekretimit(barkodeve) me ID e nxėnėsve dhe dhėnia e rezultateve bėhet nga AVA nė mjediset e saj.

  X. KLASIFIKIMI I MATERIALEVE DHE RUAJTJA E SEKRETIT


  • Neni 59

  Konsiderohen materiale tė “klasifikuar”:
  59.1 Fondi dhe banka e kėrkesave tė testeve.
  59.2 Testet pėrfundimtare dhe skemat e vlerėsimit tė testeve pėrkatėse.
  59.3 Kodet e sekretimit te prodhuara nga AVA.
  59.4 Test-broshurat e plotėsuara nga ēdo nxėnės/kandidat.
  59.5 Pikėt dhe notat pėrkatėse.
  59.6 Baza e te dhėnave te Maturės Shtetėrore te AVA-s.

  • Neni 60

  Nė mjediset e AVA-sė zbatohen rregullat e mėposhtme:
  60.1 Lejohet hyrja nė mjediset e AVA-s vetėm e personave tė autorizuar.
  60.2 Lejohet hyrja nė mjedisin teknik vetėm e personave qe kanė lidhje me procesin e punės.
  60.3 Hyrja nė mjediset e AVA-s kontrollohet nė mėnyrė elektronike.
  60.4 Mjedisi teknik vėzhgohet nga kamera.
  60.5 Ndalohet qėndrimi vetėm i njė individi nė mjedisin teknik.
  60.6 Ndalohet mbajtja e celularėve, mjeteve tė tjera tė komunikimit dhe gjithēka tjetėr qė cenon sigurinė e procesit nė mjedisin teknik.
  60.7 Bėhet kryerja e kontrollit fizik gjatė hyrjes dhe daljes sė personave nė mjedisin teknik.

  • Neni 61

  Pėr sigurimin e kėrkesave tė testeve zbatohen kėto rregulla:
  61.1 Nėnshkrimi i kontratės individuale me ēdo person qė angazhohet nė hartimin e fondit, bankės dhe kėrkesave tė testit pėrfundimtar.
  61.2 Nėnshkrimi i deklaratės nga punonjėsit e AVA-s pėr konflikt interesi.
  61.3 Ruajtja nė kompjuter e materialeve tė provimeve nga specialistėt lėndorė, duke aplikuar elemente sigurie si fjalėkalime tė shumėfishta, mungesė komunikimi elektronik dhe nė rrjet.
  61.4 Paketimi me elemente sigurie i materialeve tė provimit.

  • Neni 62

  Personat fizikė e juridikė, tė cilėt janė nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me materialet e konsideruar tė “klasifikuar” sipas pikave tė nenit 59, janė tė detyruar tė veprojnė nė pėrputhje me kėtė Rregullore. Nė rast shkeljeje, i kalohen organeve tė drejtėsisė pėr ndjekje penale.

  XI. REGJISTRIMI DHE RUAJTJA E TĖ DHĖNAVE

  • Neni 63

  Pėr qėllime tė mbikqyrjes dhe tė pėrmirėsimit tė provimit tė Maturės, AVA mban tė dhėnat e ēdo nxėnėsi/kandidati, tė vlerėsuesve tė jashtėm dhe tė mjediseve ku janė realizuar provimet e Maturės si dhe rezultatet e ēdo nxėnėsi/kandidati nė kėto provime.
  AVA mbledh, pėrpunon, ruan tė dhėnat personale dhe ēdo shėnim tjetėr. Kėto pėrdoren nga AVA pėr qėllime administrimi dhe analiza tė provimeve tė Maturės, nga MASH-i dhe institucione tė tjera shtetėrore,me autorizim tė MASH.
  Tė dhėnat personale tė ēdo nxėnėsi/kandidati dhe vlerėsuesve tė jashtėm janė konfidenciale.
  Informacioni dhe renditja e shkollave sipas rezultateve tė ēdo nxėnėsi/kandidati ėshtė konfidencial.

  XII. NJOHJA ME REZULTATET E PROVIMEVE TĖ MATURĖS SHTĖTĖRORE


  Neni 64
  Ēdo nxėnės/kandidat pjesėmarrės nė provimet e Maturės Shtetėrore, pas shpalljes sė rezultateve tė provimit,nė bazė tė njohjes me skemat e publikuara tė vlerėsimit, ka tė drejtė tė kėrkojė nga AVA rivlerėsim tė testit tė tij. Pėr kėtė, brenda 4 ditėve pas shpalljes sė rezultateve tė provimit, ai paraqet pranė KSHMSH-sė njė kėrkesė dhe mandat arkėtimin e pagesės sė njė tarife ,masa dhe modalitetet e pagesės sė tė cilės do tė bėhen tė njohura nga MASH.
  KSHMSH, pasi grumbullon tė gjitha kėrkesat, i pėrcjell ato sėbashku me mandat-arkėtimet nė KMSH pranė DAR/ZA-sė,brenda 5 ditėve nga shpallja e rezultateve tė provimit. KMSH pranė DAR/ZA shqyrton kėrkesat e paraqitura nga KSHMSH-tė dhe i pėrcjell ato zyrtarisht tek AVA, shoqėruar me mandat- arkėtimet pėrkatėse,brenda 7 ditėve nga shpallja e rezultateve.
  AVA ngre grupet e vlerėsimit tė testeve, me vlerėsues tė trajnuar. Rivlerėsimi bėhet me tė njėjtat rregulla e procedura si vlerėsimi i testeve,duke vazhduar tė jenė tė sekretuara me barkode testet qė rivlerėsohen.
  Rezultatet e rivlerėsimit dėrgohen nga AVA zyrtarisht pranė KMSH tė DAR/ZA me njė afat nga 15 deri 30 ditė nga data e shpalljes sė rezultateve tė provimit dhe konsiderohen rezultate pėrfundimtare tė nxėnėsve. KMSH, nėpėrmjet KSHMSH njofton pėr rezultatin e rivlerėsimit ēdo nxėnės qė ka kėrkuar rivlerėsim testi.

  XIII. ARKIVIMI I DOKUMENTEVE TĖ PROVIMIT TĖ MATURĖS


  • Neni 65

  Ēdo dokument i provimit tė kandidatit arkivohet si dokument sekret nė arkivin e AVA-s deri mė 31 dhjetor tė vitit ku ēdo kandidat i nėnshtrohet provimeve tė Maturės Shtetėrore.
  Pas datės 31 janar tė vitit nė vazhdim, AVA eliminon ēdo test-broshurė tė ēdo nxėnėsi/kandidati.

  • Neni 66

  Kjo rregullore zbatohet duke filluar nga viti shkollor 2008-2009
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 7. #7
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Matura 2009, koeficientet e shkollave tė mesme


  Universiteti i Tiranės dhe ai Politeknik, zbardhin koeficientet pėr secilin profil shkollor tė mesėm


  Koeficientet do shėrbejnė pėr shumėzimin e notės mesatare dhe dy lėndėve me detyrim, qė do jepen nė provim
  Koeficientet qė universitetet do tė caktojnė pėr secilin profil shkollor tė mesėm, do tė mbeten tė pandryshuar.

  Burime pranė dekanateve tė Universitetit tė Tiranės dhe atij Politeknik, thanė pėr gazetėn "Shekulli" se nuk do tė kėrkojnė ndryshime nė koeficiente, por do tė ruajnė ato qė janė pėrdorur nė maturėn e kaluar.

  Edhe kėtė vit, degė tė ndryshme do vlerėsojnė me koeficiente mė tė lartė, profilin shkollor qė ėshtė mė pranė programit dhe pėrmbajtjes qė ato kanė. Universiteti Politeknik do tė vlerėsojė me koeficientin mė tė lartė tė mundshėm, 1.4, nė kėtė maturė, profilin Natyror, ndėrsa me koeficientin mė tė ulėt, 1.0, shkollat me disiplina kulturore dhe sportive.

  E njėjta logjikė do tė ndiqet edhe nė degėt e Universitetit tė Tiranės, ku degėt me pėrmbajtje shkencat natyrore, apo anasjelltas, do tė vlerėsojnė me koeficient mė tė lartė shkollat me profil tė ngjashėm.

  Nė koeficientet qė i pėrkasin llojit tė shkollės sė mesme, ēdo degė e shkollės sė lartė ka nė dispozicion 5 koeficiente, nga 1.0 deri nė 1.4 (1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), me tė cilėt vendos preferencėn e saj pėr llojet e ndryshme tė shkollave tė mesme.


  Koeficienti i shkollės sė mesme do t'i shėrbejė maturantit pėr tė zgjedhur mė drejt degėn e studimit ku preferon tė vazhdojė.

  Pėr tė pėrfituar shumėn qė do t'i duhet pėr tė qenė pjesė e pranimeve nė universitete, maturanti duhet tė shumėzojė fillimisht secilėn nga 3 notat e para (nota mesatare dhe 2 notat pėr provimet e lėndėve tė detyruara matematikė e gjuhė-letėrsi) me koeficientin e vendosur nga dega e fakultetit, pėr llojin e shkollės sė mesme qė ai ka kryer, dhe tė mbledhė kėtė shumė me pikėt e dala nga shumėzimi i koeficienteve tė dy lėndėve me zgjedhje, me notėn e provimit qė kandidati ka marrė nė secilėn lėndė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 17-03-2009 mė 15:50
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. #8
  Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  REPUBBLICA ITALIANA
  Mosha
  41
  Postime
  815
  Faleminderit
  1
  21 falenderime nė 20 postime

  Post

  Nje nga reformat ne arsimin tone eshte dhe menyra e dhenies se matures se shtetit dhe shumellojshmeria e zgjedhjes se lendeve

  P,S [Perla] linkun e mesiper per MASH e ke shkruar gabim

  Suksese te gjithe maturanteve dhe dalshi faqebardhe !!

  Albmaster

 9. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime


  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #10
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  .....................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. #11
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  .........................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 12. #12
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ........................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. #13
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  .............................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 14. #14
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ............................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 15. #15
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  .........................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 16. #16
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ...............................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. #18
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ..........................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 17-03-2009 mė 17:12
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 19. #19
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  ......................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 20. #20
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Universiteti "Fan S. Noli" Korce -1
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
  Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 3. Matura
  Nga Lumis nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 03-06-2009, 11:31
 4. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-03-2006, 04:23
 5. Ju rrefej krizen shqiptare
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2003, 13:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •