Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617

    Në kërkim të "ëndrrës"!

    Pershendetje

    Te gjithe e kemi ushqyer brenda vetes kush me shume e kush me pak vizionin e nje dashurie perfekte....ndonjehere madje mendojme se kjo eshte me e pakta qe meritojme...ndoshta dhe gabohemi...ndoshta thjesht iluzionohemi....enderrojme shume dhe pretendojme qe te ralizojme ate qe ndonjehere e quajme si dicka qe e meritojme me patjeter dhe arrijme deri aty sa e gjejme veten duke u ankuar e duke lotuar per ate qe ndoshta na mungon.....kjo ndonjehere na shpie ne vendime drastike per jeten tone....ka nga ata te cilet arrijne deri aty sa jane te predispozuar te braktisin grua e femije vetem per te gjetur "lumturine" qe ata e meritojne dhe nuk u eshte dhene nga familja qe kane krijuar....dhe nese i pyet se perse arriten deri ketu pergjigjia e vetme qe do degjoni eshte :

    Jam ne kerkim te DASHURISE SE VERTETE.....

    por do ishte e kote ta zgjasni me tej biseden sepse ai vete nuk do dinte t'ju shpjegonte se kush eshte "dashuria e vertete"....dhe ai mund te kerkoje e kerkoje..ndoshta edhe 100 te tjera te provoje dhe prap se prap jeta nuk 'ia mundeson ate qe ai kerkon......ndoshta zgjidhja perfekte do ishte sikur ai te martohet me veten...vetem keshtu do gjeje ate qe kerkon....

    Ndoshta do ndihemi me pak te frustruar sikur te vije dikush tek i cili do te besonim plotesisht i cili do te na pohonte se DASHURIA E VERTETE nuk egziston dhe nuk do egzistoje kurre ne toke.....ne kete univers pervec dashurise njerezore tjeter lloj nuk ka sado ta idealizoje njeriu....ndoshta pas kesaj te gjithe do mund te kthehemi me kembe ne toke dhe do mund ti perkushtohemi me teper dashurise e cila na eshte dhuruar ose dhe e kemi fituar....

    Ju c'mendoni per kete fakt????

    Respekte...s_s_c
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  2. #2
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Citim Postuar më parë nga stella_senza_cielo Lexo Postimin
    Pershendetje

    Te gjithe e kemi ushqyer brenda vetes kush me shume e kush me pak vizionin e nje dashurie perfekte....ndonjehere madje mendojme se kjo eshte me e pakta qe meritojme...ndoshta dhe gabohemi...ndoshta thjesht iluzionohemi....enderrojme shume dhe pretendojme qe te ralizojme ate qe ndonjehere e quajme si dicka qe e meritojme me patjeter dhe arrijme deri aty sa e gjejme veten duke u ankuar e duke lotuar per ate qe ndoshta na mungon.....kjo ndonjehere na shpie ne vendime drastike per jeten tone....ka nga ata te cilet arrijne deri aty sa jane te predispozuar te braktisin grua e femije vetem per te gjetur "lumturine" qe ata e meritojne dhe nuk u eshte dhene nga familja qe kane krijuar....dhe nese i pyet se perse arriten deri ketu pergjigjia e vetme qe do degjoni eshte :

    Jam ne kerkim te DASHURISE SE VERTETE.....

    por do ishte e kote ta zgjasni me tej biseden sepse ai vete nuk do dinte t'ju shpjegonte se kush eshte "dashuria e vertete"....dhe ai mund te kerkoje e kerkoje..ndoshta edhe 100 te tjera te provoje dhe prap se prap jeta nuk 'ia mundeson ate qe ai kerkon......ndoshta zgjidhja perfekte do ishte sikur ai te martohet me veten...vetem keshtu do gjeje ate qe kerkon....

    Ndoshta do ndihemi me pak te frustruar sikur te vije dikush tek i cili do te besonim plotesisht i cili do te na pohonte se DASHURIA E VERTETE nuk egziston dhe nuk do egzistoje kurre ne toke.....ne kete univers pervec dashurise njerezore tjeter lloj nuk ka sado ta idealizoje njeriu....ndoshta pas kesaj te gjithe do mund te kthehemi me kembe ne toke dhe do mund ti perkushtohemi me teper dashurise e cila na eshte dhuruar ose dhe e kemi fituar....

    Ju c'mendoni per kete fakt????

    Respekte...s_s_c
    Kjo qe ti pershkruan do te thote qe dhe nese nuk funksionon lidhja duhet te rine bashke?????
    Tani varet ke quan ti dashuri te vertet.
    tema njer flet per nje ftoje mes 2 partnerve,,,,,,, e me pas sikur trasformohet ne fiksim
    Per mendimin tim nese mes tyre nuk funksionon me ,me mire ndarja e secili te jetoj jeten e vete pa u bere peng i te ashtuquajtures lidhje sa per forem.
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  3. #3
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    Jo jo ...fjala eshte ne faktin qe njeriu shpesh here kryen veprime te tilla ne emer te nje dashurie e cila ju duket si me e bukura dhe e cila i shpie drejt perfeksionit....nuk eshte nje histori mes nje cifti...kur them : "ai" nuk e kam fjalen tek nje person ne vecanti.....por e kam si shembull per te paraqitur njeriun si nje qenie komplekse me shume ide here abstrakte here jo...ide te cialt shpesh here te shpien ne dicka fatale......
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  4. #4
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Te them te drejten nuk jam vene ndonjehere ne mendime kaq te thella...
    Dashuria per nje person tjeter eshte pjese e jetes, por nuk eshte e vetmja gje qe na duhet.
    Nqs gjejme personin e sakte lum si ne, ndryshe kjo eshte jeta per te gjithe, qe kshu rendesi ka te jemi mire me veten e shpirterisht, se gjerat e tjera rregullohen me kohen. Nje gje eshte e sigurte, qe nqs nje person nuk te do me mire qendroji larg, sepse i ben me shumender vehtes me nje hap te tille e i jep vlere jetes tende, duke pasur parasysh qe meriton per me shume...
    La vita è bella...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Nuk ka dashuri ''perfekte'', sepse nuk ka as njerez perfekt.
    Feelings change - memories don't.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e kleos
    Anëtarësuar
    28-04-2006
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    426
    Sa me shpejt ta kuptoni qe ska dashuri perfekte aq me mire eshte . Dashuria perfekte qe vazhdon gjithe jeten , ekziston vetem neper filma . Sado e forte , pasionante qe mund te jete ne fillimet e saj dashuria mes dy personave , me kalimin e kohes cdo gje fillon e zbehet e pastaj ngelen vertet gjerat qe kane rendesi , si respekti , mirekuptimi reciprok , qendrueshmeria , kenaqsia e te denjurit me nje person qofte dhe per te biseduar , si te thuash nje shok i mire.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e toni 89
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    COLE CITY
    Postime
    68
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Nuk ka dashuri ''perfekte'', sepse nuk ka as njerez perfekt.
    po sikur te isha un njeri perfekt.do ta gjeja dashurin perfekte

  8. #8
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    varet se c'fare quan perfekte ..........
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  9. #9
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    varet se c'fare quan perfekte ..........
    Dashuria perfekte eshte pa fjale, prandaj s'mund t'a pershkruash nje ndienje te tille!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  10. #10
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    po sikur te isha un njeri perfekt.do ta gjeja dashurin perfekte
    Te siguroj une qe jo, sepse s'ka femra perfekte, beje ti te tille. Femra me perfekte eshte ajo qe s'flet fare!!!
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  11. #11
    BESASHEHT Maska e PELASG
    Anëtarësuar
    11-12-2008
    Vendndodhja
    Në tokën e lashtë Pellazge
    Postime
    154
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    kte po kerkoj dhe un
    Mos u lodh kot, duhet ta besh ti te tille femren qe te jete dhe dashuria PERFEKTE!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga PELASG : 15-03-2009 më 17:33
    Pellazg nuk bëhesh, lind i tillë!

  12. #12
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga PELASG Lexo Postimin
    Dashuria perfekte eshte pa fjale, prandaj s'mund t'a pershkruash nje ndienje te tille!!!


    kur dashurohesh perfekt duket ai i shkreti

    me von i nxjerr bishtat


    varet c'fare kerkon tek ai person qe te te duket perfekt .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    po sikur te isha un njeri perfekt.do ta gjeja dashurin perfekte
    Sikur te ishe edhe mbase..., por dhe ti si ne te tjeret je besoj.D.m.th jo perfekt.
    Feelings change - memories don't.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    ndoshta nuk i dihet
    Edhe sikur te jesh perfekt ti, kam frike se do te ikte jeta duke kerkuar vajzen perfekte. Gje qe se besoj te ekzistoje.
    Feelings change - memories don't.

  15. #15
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    un them dashuri perfekte.dhe kur e them kete nuk ka bishta

    e thashe kur je i dashuruar eshte perfekt ,ne sensin qe dashuria vet si ndjenje eshte perfekte

    varet prap c'fere eshte per ty perfekte

    nje njeri i bukur, i urte, i sjellshem, i edukuar, .......etj.
    ose
    nje qe zoti na rujte ,por shume veta eshte perfekt ,i pakrahasushem.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e mistreci87
    Anëtarësuar
    12-03-2009
    Postime
    51
    Citim Postuar më parë nga toni 89 Lexo Postimin
    un them dashuri perfekte.dhe kur e them kete nuk ka bishta
    dashuria perfekte si pergjithesia e kesaj bote eshte pak ashume abstakte dhe nuk mund ta percaktosh me fjale duke qene se eshte nje ndjenje qe permbledh nje kompleksitet shume te gjere ndenjash qe jane faktor shume te rendesishem ne jeten e njeriut por nje gje eshte e sigurt qe dashuria perfekte eshte kur ne arrijme te japim ne te gjithcka pra dhe te miren dhe te keqen tone pra vetveten pa u fshehur nga asgje dhe asnje.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mistreci87
    Anëtarësuar
    12-03-2009
    Postime
    51
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    e thashe kur je i dashuruar eshte perfekt ,ne sensin qe dashuria vet si ndjenje eshte perfekte

    varet prap c'fere eshte per ty perfekte

    nje njeri i bukur, i urte, i sjellshem, i edukuar, .......etj.
    ose
    nje qe zoti na rujte ,por shume veta eshte perfekt ,i pakrahasushem.
    mendoj se njeres te tille egzitojne por nuk e shprehin veten sepse jetojme ne nje shoqeri jo perfekte dhe njerzit pergjithesisht pershtaten me shoqerine pra dhe ata qe ju citoni jane te pakrahasueshem nuk tregojne kte fytyre nese mund ta quaj keshtu por ate cka shoqeria do

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Askush s'ka nxjerre konkluzione te sakta mbi dashurine duke u marre me studime shoqerore .

    Ndjenja e dashurise nuk jane meshkujt apo femrat qe bejne kete apo qe bejne ate , por je ti vete , aq ka kufinj dashuria e aq ka pafundesi sa shpirti i njeriut qe e mban .
    Per mua eshte diçka e mrekullueshme edhe thjesht enderrimi i dashurise ideale , nuk do merzitesha edhe sikur mos te vinte asnjehere ne trajten e nje femre por ideja e kesaj dashurie do te me bente ate njeri qe do t'i pershtatej asaj endrre .

  19. #19
    Selfish Maska e djall_dhe_dreq
    Anëtarësuar
    19-03-2009
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    31
    eshte e kote te sforcojme veten per te gjetur nje dashuri te cilen mund ta enderrojme. jane raste shume te rralla kur dikush i'a del por besoj se shumica e njerezve jane te prirur te duan ate qe kane madje ta mbajne fort kur e duan me shpirt. ndersa persona si keta te shembullit qe ka marre hapsja e temes them se i perkasin me teper librave. realiteti eshte ndryshe dhe jo nje liber qe i perket romantizmit.
    chi crede di sapere tutto non ha modo di scoprire che non e' affato vero

  20. #20
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    Pershendetje Djall_dhe_dreq.

    je i vetmi qe e ke dhene nje pergjigje shume te afert me ate qe doja te percillja...,.

    ajo cka kam shkruar eshte marre nga libri "nati per amare--te lindur per te dashuruar" e autorit te shume njohur nga italianet Leo Buscaglia....ne njefare menyre ky fragment i drejtohej atyre njerezve qe bien ne adhurimin e vetes te cilet kerkojne dicka shume te ngjashme me veten por ne te njejten kohe dhe shume larg vetes.....
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në kërkim të lumturisë – Thirrje ndaj jomuslimanëve
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:16
  2. Ekstradohen dy shtetas te shpallur ne kerkim per vrasje
    Nga AlbaneZ në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-03-2007, 05:47
  3. Në kërkim të hebrenjve të vjetër të Sarandës
    Nga Hyllien në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-06-2004, 09:27
  4. Në kërkim të avangardës...'e PËR-7-SHME'
    Nga Dita në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2004, 11:02
  5. programet dhe faqet me te mira per te bere kerkim ne internet
    Nga benseven11 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-05-2003, 19:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •