Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-12-2008
    Postime
    136

    shpjegimi i numrave binare?

    pershendetje si jeni me shendet mire ? kisha 2 pyetje nese me lejoni ti shkruaj.

    1. cfare jane numrat binare, ku perdoren keto tek kompjuteri , a kane rendesi keto qe ti mesosh apo jo. sepse tani po i zhvillojme ne mesim tek kursi por nuk po i marr vesh mire sepse tani po i shikoj edhe degjoj per here te pare.

    2. kam edhe nje problem tjeter . kam kompjuterin tek shkolla por e kam me problem , me nxjerr gjithemone nje tabele DON'T SEND . me cmendi nuk mundem dot qe te mbaj nje faqe ne internet max 1 minute hapur sepse me del ajo edhe ma mbyll , a thoni se do te kete marr virus kompju, sepse i kam bere formatim para se te nxirrte tabelen por u futa shume here ne internet pa i vene antivirus ben vaki te jete kjo , sepse tani dua te instaloj antivirusin ne komp nuk ma pranon asgje nuk e di pse jam bere lemsh fare , ju lutem me ndihmoni sa me shpejt gjithe te mirat , edhe ruhuni nga gripi , hahaha ciao
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga erisa_djana : 11-03-2009 mė 05:48

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Sistemi u numrave binar me baz 2 pra 0 dhe 1 eshte sitemi i numrave qe punon Kompjutri, pra kompjutri punen vetem me sistemin e numrave binar dhe nuk punon me asnje sistem tjeter, gjithqka qe ne i japim kompjutrit ai se pari e shenderron ne sistem binar pasta vazhdon perpunimin.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-12-2008
    Postime
    136
    po tek ip e kompjuterit a nevojiten ata , ose me sakte gjate konfigurimit te ruterit?

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    E thash kompjutri punon me sitemine numrave binar, ndersa te konfigurimi o router-it apo IP, ti konfigurimin e ben me numra te sitemit numerik decimal 0123...9, por kompjutri i shendrron ne sitem binar sepse at gjuh njef.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-12-2008
    Postime
    136
    ok rrofsh altruisti ek84 , po ndonje pergjigje per ate temen te dyten di ti ??

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anėtarėsuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Citim Postuar mė parė nga erisa_djana Lexo Postimin
    ok rrofsh altruisti ek84 , po ndonje pergjigje per ate temen te dyten di ti ??
    Provo perdor nje browser tjeter jo internet explorer provo mozilla firefox eshte shum me funksional edhe besoj nuk ta qet at problem qe ke tani...
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    me fal se nuk dua te dukem arrogant,
    por ti ke shume pretendime,
    do te konfigurosh nje router, te besh site web, etj etj, por nga kompjuterat je 0 me bisht.
    Me mire lexo nje liber dhe do i kursesh vetes gjthe keto pyetje dhe ne kohen qe harxhojme per ti lexuar.
    Nese nuk ke ndermend ti futesh programimit ne nivel te ulet nuk kane per tu dashur ndonjehere numrat binar, aq me teper ty.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-12-2008
    Postime
    136
    pse u merzite ti xfiles , une libra po lexoj ama cdo gje nuk kuptohet direkt lexoj nje cik ketu me ndihmen tuaj nje cik neper libra sa te marr vesh dicka, po ti thuaj se kam shume pretendime , po mire temat perse i kane vene keta ketu per lezet dhe per bukuri apo per te ndihmuar njeri- tjetrin , une nuk po i kerkoj njeriu me zore me ndihmo se sben thjesht nese mundeni nese jo asgje , nuk me pelqeu kjo pergjigja jote aspak forumi per kete eshte bere po ashtu ka edhe tema te hapura per te postuar jane, shpresoj qe ti lexoj MODERATORI keto qe kam shkruar une ketu, nese kam te drejte apo jo qe et postoj , gjithe te mirat ciao

  9. #9
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Erisa nuk eshte problemi se nuk te ndihmon njeri po eshte "common sence". Te them te drejten per mendimin tim ti nuk po lexon liber po lexon ne internet ndonje gje ose nga ndonje bisede me dike edhe vjen pyet ketu per gjera qe nuk mund te te hyjne ne pune kure. Psh numrat biraner ose me renje 2 pra numra qe perbehen nga 0 edhe 1 qe nese nuk I hyn programimit nuk te hyjne ne pune fare ne kompjuter.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  10. #10
    Un i bej ne shkoll kto dhe se kuptoj pse me duhen , sikur do programojm ne gjuh makine ne.
    Numrat binare (sistemi binar dmth) perdoret per te paraqitur informacionin , dhe perdoren vetem zero dhe njisha ne menyre qe te shmangen sa me shum gabimet.
    1 gje se mora vesh un ca lidhje ka konfigurimi i routerit me kte.
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e che_guevara86
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    verdalle anej ktej
    Postime
    641
    o erisa ti ben informatike ne shkolle moj vajze andej nga gjimnazi ka libra te vegjel dhe shume te lehte bli ndonje dhe e ke te lehte dhe ti vete dhe keta qe ju duket sikur i "ofendon" me keto pyetje . Te themi te drejten nuk po lexon asgje apo jo :P se dukesh qe nga pyetjet , gjithsesi gje e bukur te mesosh vazhdo keshtu .
    Bėji nder qenit, qė ai tė kafshojė kėmbėn

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Erisa hyn ketu edhe ki pak Informata per numrat binare.

    Kodi:
    http://sq.wikipedia.org/wiki/Sistemi_binar
    JO NEGOCIATA - VETĖVENDOSJE

Tema tė Ngjashme

  1. Sfidė: Mbledhja e numrave romak
    Nga edspace nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-06-2006, 17:55
  2. Risalet Ibn Asakir (shpjegimi)
    Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2006, 13:55
  3. Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-11-2005, 10:08
  4. Sfida nga Pr-Tech: Mbledhja e dy numrave 256 shifror
    Nga edspace nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 18-03-2005, 20:32
  5. Qeveria merr vendimin per shtimin e numrave ushtarake ne Irak
    Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 16:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •