Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 178
  1. #41
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    O ju qe i thoni vetit musliman, terhiquni nga keto paraganda, mos bini preh e tyre...

    Pse nje rrugaqe e asimiluar ne skandinave beri nje gjest te tille, nuk don me than qe ky eshte ndonje mesazh qe terhjek vemendjen motrave tjera muslimane, kjo vetem se i trondit dhe eshte per t'u dhimbsur per ate. Pse nje e pa vlere ben nje gjest te till nuk do me than qe e demton aspak islamin, sepse ky islam eshte shume i madh dhe i paster nga njerz te tille, pse nje njeri nuk pajtohet me nje norme islame, ne nuk jemi si te krishteret t'i ndrrojme ajetet kur'anore ne pershtatje me deshirat tona. Ky eshte islami, te pelqen merre, nese jo?, ik dhe na ler rahat, sepse nuk kemi nevoj ne per ju, por ju per islam.

    Perseris, kujdes ne pergjigjet tuaja ooo musliman. Ai qe mohon se mbulesa (hixhabi) nuk eshte detyrim fetar, ka ber kufr (dalje nga feja) dhe si i tille, ai duhet te pendohet, pastaj te pastrohet dhe ta rideklaroj shehadetin (deshmine), nese don te rifutet ne islam. Sepse ky eshte kundershtim dhe mos pranim i kur'anit, gje qe shembe njerin nga kushtet e imanit dhe te diskualifikon nga islami.

    Hixhabi eshte detyrim fetar, qe kan praktikuar dhe pranuar gjeneratat islame qe prej kohes se pejgamberit a.s e deri me sot, gje qe ne numer i bie aferisht dhejtra apo qindra milarda muslimane qe e kan mbajtur. Kjo do te vazhdoj deri ne kijamet.

    Subhen'Allah! vallė, ose i bije qe te gjitha keto qindra milarda muslimane te jen te ēmendura, dhe mos ta kuptojne nje ajet kur'anor per hixhabin, ose Gostivari eshte me i menquri i kohrave dhe na tregon se nuk eshte detyrim fetar hixhabi.


    ps, shko pastrohu sa me pare!!!!

  2. #42
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin

    Perseris, kujdes ne pergjigjet tuaja ooo musliman. Ai qe mohon se mbulesa (hixhabi) nuk eshte detyrim fetar, ka ber kufr (dalje nga feja) dhe si i tille, ai duhet te pendohet, pastaj te pastrohet dhe ta rideklaroj shehadetin (deshmine), nese don te rifutet ne islam. Sepse ky eshte kundershtim dhe mos pranim i kur'anit, gje qe shembe njerin nga kushtet e imanit dhe te diskualifikon nga islami.
    Mullah Arber, ka mundesi te na japesh ajetin kuranor ku i kerkohet femrave te vishen me hixhab?! Flm per mirekuptimin
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  3. #43
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Edhe po ta sjelli ty ajetin kur'anor nuk beson dhe nuk te hyn ne pune!!!

    Te them une ty se pari shko pastrohu, sepse per te lexuar nje ajet kur'anor duhet te jesh i paster! ndoshta ateher do ta kuptojshe.

  4. #44
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin
    Edhe po ta sjelli ty ajetin kur'anor nuk beson dhe nuk te hyn ne pune!!!

    Te them une ty se pari shko pastrohu, sepse per te lexuar nje ajet kur'anor duhet te jesh i paster! ndoshta ateher do ta kuptojshe.
    Lol, mos me qaj hallin e pastrimit mua se sa me vjen ere kjo qe kam poshte aq t'iu vij ere juve gamileve Arabike i gjithe trupi do ishit mire. Tani ki miresine te na japesh ajetin kuranor qe te lexojme dhe ne me syte tone qe ato qe thua jane te verteta dhe jo pallavra magjypo-islamike te bera boze tashme.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  5. #45
    Xp Maska e Vista
    Anėtarėsuar
    30-01-2008
    Vendndodhja
    Mbi dhe
    Postime
    582
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Lol, mos me qaj hallin e pastrimit mua se sa me vjen ere kjo qe kam poshte aq t'iu vij ere juve gamileve Arabike i gjithe trupi do ishit mire. Tani ki miresine te na japesh ajetin kuranor qe te lexojme dhe ne me syte tone qe ato qe thua jane te verteta dhe jo pallavra magjypo-islamike te bera boze tashme.
    Si krishter qe je , duhet me shum tet interesoje kjo tem :

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=106368
    E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

  6. #46
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin
    O ju qe i thoni vetit musliman, terhiquni nga keto paraganda, mos bini preh e tyre...

    Pse nje rrugaqe e asimiluar ne skandinave beri nje gjest te tille, nuk don me than qe ky eshte ndonje mesazh qe terhjek vemendjen motrave tjera muslimane, kjo vetem se i trondit dhe eshte per t'u dhimbsur per ate. Pse nje e pa vlere ben nje gjest te till nuk do me than qe e demton aspak islamin, sepse ky islam eshte shume i madh dhe i paster nga njerz te tille, pse nje njeri nuk pajtohet me nje norme islame, ne nuk jemi si te krishteret t'i ndrrojme ajetet kur'anore ne pershtatje me deshirat tona. Ky eshte islami, te pelqen merre, nese jo?, ik dhe na ler rahat, sepse nuk kemi nevoj ne per ju, por ju per islam.

    Perseris, kujdes ne pergjigjet tuaja ooo musliman. Ai qe mohon se mbulesa (hixhabi) nuk eshte detyrim fetar, ka ber kufr (dalje nga feja) dhe si i tille, ai duhet te pendohet, pastaj te pastrohet dhe ta rideklaroj shehadetin (deshmine), nese don te rifutet ne islam. Sepse ky eshte kundershtim dhe mos pranim i kur'anit, gje qe shembe njerin nga kushtet e imanit dhe te diskualifikon nga islami.

    Hixhabi eshte detyrim fetar, qe kan praktikuar dhe pranuar gjeneratat islame qe prej kohes se pejgamberit a.s e deri me sot, gje qe ne numer i bie aferisht dhejtra apo qindra milarda muslimane qe e kan mbajtur. Kjo do te vazhdoj deri ne kijamet.

    Subhen'Allah! vallė, ose i bije qe te gjitha keto qindra milarda muslimane te jen te ēmendura, dhe mos ta kuptojne nje ajet kur'anor per hixhabin, ose Gostivari eshte me i menquri i kohrave dhe na tregon se nuk eshte detyrim fetar hixhabi.


    ps, shko pastrohu sa me pare!!!!
    Ja une mohoj , urdhero e me bind!!!
    Jo nuk jane te cmendura, por juve i keni detyruar qe te mbajne hixhabin me ane te haditheve te rejshme, kjo eshte e verteta.
    Dhe sa i perket KURANIT TA GARANTOJ QE NE ASNJE VEND KURANI NUK THOT QE FEMRAT TE MBAJNE FEREXHE!
    Andaj kur nuk e ke lexuar Kuranin, mos shto fjale te cilat nuk gjenden aty. KJO ESHTE KUFER TE SHTOJSH FJALE NE KURAN QE NUK JANE ATY!!!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  7. #47
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri
    keto qindra milarda muslimane te jen te ēmendura
    Hajde ca i punoni shifrave ju hajde. Edhe pak dhe do thoni i gjithe Universi eshte mbushur me msylimane

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anėtarėsuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Ncncncncnc hajde pastaj mos thuaj qe nuk civilizohen kollaj keta derra. Rrugace thote njeri, perverse thote tjetri... e shitur tek perendimi vazhdon nje i trete... Po normal, ku e njihni ju termin zgjedhje personale, respekt ndaj vendimit te tjetrit, e drejte per te ndertuar jeten si e ndjen dhe deshiron etj. Nga njera ane pellisni qe i perkisni fese te se drejtes, mos imponimit, dashurise e mirekuptimin, nga ana tjeter slini te zeze pa nxjerre nga goja. Po pse mer ca ka te keqe qe nje femer nuk e ndjen se ferexheja i ruan besimin apo e mban te paster nga joshjet dhe mekatet e kesaj bote? Pse paska ajo me pak vlera se nje tjeter qe se ka vene kurre as hixhab e as burka? Po ma merrni jeten kur thoni qe nuk ka imponim dhe e vene ferexhene me deshiren e tyre. Ncncncncn ketu afer ku jetoj kam ca mjeker cjape qe ne mes te Kanadase i mbajne grate si ninja nga koka te kembet te mbuluara. Qe thoni ju i ra njeres nje dite mbulesa e fytyres dhe i shoqi, nje shtaze arabie e enjti me shkelma ne mes te parkingut. I lumte dora kush mori policine ne telefon, e kapen per veshin birbon dhe brenda 48 oreve e degdisen mbrapsht ne Pakistan (ishte akoma claim refuge). Dhe ta degjonit si shante Kanadane dhe sistemin. Epo thashe me vete, te kesh 4 mendere e ti cash te katerta. Te vjen biri i botes nga shpellat, e ben njeri, i jep mundesine te jetoje, e mban shteti me welfare si parazit (ndersa une paguaj taksa per keta MF), i jep mundesine te praktikoje fene e tij, te ruaje kulturen e tij, i lejon xhamine dhe minaren, i thote jeto i lire dhe ndjehu si ne shtepine tende dhe ky zagar shkon e te kafshon doren qe i beri mire, aplikon ate lloj dhune ne mes te publikut pa ju dridhur as qerpiku i syrit dhe me pas mallkon dhe shan sistemin qe e pranoi gjithe bujari...ky eshte kulmi. Ah shtaza nuk behet njeri jo!!!
    Fjalet qe kam bere me bold, tregojne anen tende te erret, dhe ke nderin ti gezosh keto epitete:
    1, derri eshte i pist dhe i ndyte, pikerisht si ti qe nuk zgjedhe fjale.
    2, shtaza gjithashtu si ti nuk ka ndergjegje dhe vetedije se mund te ofendoje dike.

    Nese nuk mund ta permbash veteveten nga urrjtja dhe frustracionet qe ke mos shkruaj me mire.

  9. #49
    Raim o raim (ta vazhdoj rimen?)... E kuptoj qe je ndjere keq por me beso po mundohesha te tregohesha sa me 'elegant' ne te shprehur. Mund te kisha gjetur fjale te tjera po thashe ta evitoj ashpersine meqe ishte ne pergjithesi. Derri ska rendesi si eshte i piset apo i ndyte, ne kete rast derri eshte derr...gje e trashe qe smerr vesh, toc kuklle, pyke ne diell, shkurt hesapi derr. Ndersa shtaza eshte nje epitet shume i fisem per kalibrin e njerezve te pershkruar me lart ne shkrimin tim. E ke pyetur veten pse? Po mundohem ta shpjegoj une: Shtaza eshte e tille sepse ne ndryshim nga humanet ska ndjenja, ska tru, ska emocione, ska parime, ska norma. Eshte shtaze sepse i pelqen te jete e tille, larg nga te tjeret, do te beje me koken e saj, do ti nguli dhembet kujtdo qe ka afer, sulmon kedo qe sheh, do te jete vetem ajo dhe nuk pyet per qeniet e tjera. Eshte shtaze sepse nuk behet dot njeri dhe mbetet shtaze sepse ndihet mire ashtu si eshte. Nuk i pelqen ndryshimi, ka frike nga grupi, e tremb ajo qe nuk di, ndjek vetem instiktin shtazarak qe e ka mesuar te jete armiqesore me kedo qe nuk eshte si ajo...E shikon sa pika te perbashketa ka. Hajde me thuaj ti, a mund te behet shtaza njeri?


    p.s. Sa per te shkruaren ben mire mos ja kujtosh nje smod se ku duhet te shkruaje e ku nuk duhet. Thjesht keshille per ty nese ha pyka dhe merr vesh.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ketu ne Usa ka plot femra nga Turqia,Arabia,Iran etj.Ka femra qe e kane heq komplet veshjen,vishen me Evropiane se vet evropianet ,dhe ka nga ato qe e mbajne shamine,,sidomos ato afrikane.Po te Afrikanet ndikon dhe tradita e tyre e veshjes mendoj,me ato shamite e fustanellat e tyre te renda pale-pale shumengjyreshe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 09-03-2009 mė 09:56
    Feelings change - memories don't.

  11. #51
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin

    Subhen'Allah! vallė, ose i bije qe te gjitha keto qindra milarda muslimane te jen te ēmendura, dhe mos ta kuptojne nje ajet kur'anor per hixhabin, ose Gostivari eshte me i menquri i kohrave dhe na tregon se nuk eshte detyrim fetar hixhabi.
    ti nuk je terezi

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Raim
    Anėtarėsuar
    09-11-2007
    Postime
    473
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Raim o raim (ta vazhdoj rimen?)... E kuptoj qe je ndjere keq por me beso po mundohesha te tregohesha sa me 'elegant' ne te shprehur. Mund te kisha gjetur fjale te tjera po thashe ta evitoj ashpersine meqe ishte ne pergjithesi. Derri ska rendesi si eshte i piset apo i ndyte, ne kete rast derri eshte derr...gje e trashe qe smerr vesh, toc kuklle, pyke ne diell, shkurt hesapi derr. Ndersa shtaza eshte nje epitet shume i fisem per kalibrin e njerezve te pershkruar me lart ne shkrimin tim. E ke pyetur veten pse? Po mundohem ta shpjegoj une: Shtaza eshte e tille sepse ne ndryshim nga humanet ska ndjenja, ska tru, ska emocione, ska parime, ska norma. Eshte shtaze sepse i pelqen te jete e tille, larg nga te tjeret, do te beje me koken e saj, do ti nguli dhembet kujtdo qe ka afer, sulmon kedo qe sheh, do te jete vetem ajo dhe nuk pyet per qeniet e tjera. Eshte shtaze sepse nuk behet dot njeri dhe mbetet shtaze sepse ndihet mire ashtu si eshte. Nuk i pelqen ndryshimi, ka frike nga grupi, e tremb ajo qe nuk di, ndjek vetem instiktin shtazarak qe e ka mesuar te jete armiqesore me kedo qe nuk eshte si ajo...E shikon sa pika te perbashketa ka. Hajde me thuaj ti, a mund te behet shtaza njeri?


    p.s. Sa per te shkruaren ben mire mos ja kujtosh nje smod se ku duhet te shkruaje e ku nuk duhet. Thjesht keshille per ty nese ha pyka dhe merr vesh.
    Sa i shpejte qe je ne pergjigje, une jam njeri konkret dhe racional nuk dshiroj te me mbajsh ligjerata filozofike me nje ironi te pa shijshme.
    Ti a e pranon apo jo me ato fjale dhe ato shprehje qe ke perdor ndaj personave qe nuk besojne si ti, se i ke ofenduar.
    Nuk eshte morale se edhe une di shume pika te perbashketa ti permbledh ne nje fjale per te ofenduar por nuk eshte e hijshme.

    p.s une nuk mund te detyroj dike te shkruaj apo te mos shkruaj, qellimi im ishte nese shkruan, shkruaj si ka hije dhe mos ofendo duke i gjeneralizuar sendet.

  13. #53
    Nuk kam problem me njerezit qe nuk besojne si une sepse nuk i mas gjerat ne ate menyre. Dhe se kuptoj ti pse revoltohesh kur komenti im i drejtohet te pagdhendureve. Dhe jo, nuk pranoj asnje gje se kam ofenduar njeri. Njeriu ofendon vetvehten me gjerat qe shkruan e thote. Nese ai qe nuk beson njesoj si ti etiketohet me fjale rrugace, e perdale, e shitur etj... atehere ai qe leshon keto fjale meriton epitetet me 'te fisme' te kesaj bote. Kapish?

  14. #54
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Tan kohen me akuzoni se fol kunder islamit ( gje qe kurre nuk e kam be as qe do ta bej ne ardhmeri ) dhe kur ju them te sjellni fakte, askush nuk e merr guximin te me tregoj se ku shkruan ne Kuran se femrat duhet te mbajne hixhab ose burka ?!!
    Urdheroni , pres me padurim pergjigjen tuaj!!!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  15. #55
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Edhe une Nexhat mendoja te njejten gje si ty, dmth qe Kurani nuk e detyron femren te mbulohet por ja konsultohu ketu http://www.forumishqiptar.com/showpo...85&postcount=6

  16. #56
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
    ti nuk je terezi
    Ti dhe kok trashet tjere as qe e keni lexuar tektsin tim, por vetem keni marr nje fraze te shkurtur dhe normalisht qe keni keqkuptuar.

    Une thash qe nga koha e pejgamberit a.s e deri me tani, i bije qe ne kete periudhe kan ecur mbi kete toke rreth dhjetra apo qindra milarde muslimane...

    Ndersa tani ne e dim qe nuk jan aq, por mbi nje miljarde.


    ps, gostivari une me ty nuk flas, aq me pak ne kete vend, jo qe nuk kam guxim, por e tera qka flas me ty eshte e kote dhe humbje kohe

  17. #57
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga white-knight Lexo Postimin
    Edhe une Nexhat mendoja te njejten gje si ty, dmth qe Kurani nuk e detyron femren te mbulohet por ja konsultohu ketu http://www.forumishqiptar.com/showpo...85&postcount=6
    Ilion perkthimi i atij ajeti eshte komplet gabim. Fjala "mbi te gjithe trupin" nuk ekziston ne Kuranin ne gjuhen arabe. Perkthyesi e ka integruar kete fjale ne Kuranin shqip, duke u munduar te bej pershtatjen e atij ajeti dhe ka perfunduar duke futur ne perkthimin shqip gabim trashanik.

    Per me shum lexo te njejtin perkthim ne gjuhen angleze.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  18. #58
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Si shpjegohet qe te gjitha magjypet me mire dine kuranin se sa dine gjuhen shqipe. Asnjeri prej ketyre me siper nuk ka thene gje vetem blah blah blah....!

    Nuk e di po paskam patur ide te keqe per gostivarin ... Me fal GV per paragjykimet!

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  19. #59
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Ca ka te beje ky postimi jot me ate te timin qe me paske permendur?! Ti qenke per te vene duart ne koke mor zoteri po shko me mire falju Allahut dhe lutju te te japi pak tru se qenke berrnut fare.
    Un te sqarova se ajo ishte nje manipulim dhe asgje tjeter, sarah as ke ka veshur ndonjeher hixhab, ky eshte nje manipulim qe u duartokit nga ca kurva qe ishin aty. Kurse muslimanet ja dhane pergjigjen. ti cke qe e ke kete vinel bisedes kaq te ulet, apo ju ka shokuar ylli

    ps;ta beri mire bruklin femra si ty ate pergjegji duan B...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 09-03-2009 mė 21:00
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  20. #60
    Mes Que Un Club Maska e DiAbLo-KiNg
    Anėtarėsuar
    27-02-2009
    Vendndodhja
    In my WorlD
    Postime
    31
    A eshte bere fetar dikush nga ju pa ndihmasen prinderve?

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Muslimanet ne U.S.S.R (ish Bashkimi Sovietik)
    Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-11-2008, 20:23
  2. Njė tezė greke: Problemi i ēamėve myslimanė
    Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-05-2006, 18:19
  3. Nektari I Vulosur I Xhennetit
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-04-2006, 10:47
  4. Qëndrimet e Perëndimit ndaj Islamit dhe mulimanëve
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-02-2006, 17:46
  5. SHBA deklaron: I forti te rreh dhe nuk te le te qash!
    Nga DeuS nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 20:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •