Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
  1. #41
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    Ndoshta eshte pikerisht ajo qe na duhet,nje Rilindje te re sic e the dhe ti.Ndoshta ka ardhur koha te zgjohemi ndonese vone,megjithate eshte rritur deshira per te bere mire dhe kjo me mbush me fryme.Le te shpresojme qe fjalet te kthehen ne vepra.
    Ah se harrova
    Gezuar 28 nentorin
    Se tashi e pashe
    Geri se tani kam kohe te shkruaj prap lol
    Njoh nje shqiptar qe nga US u kthye ne Tirane me deshiren e tij. Kompania qe punonte ne US se ciles ja harrova emrin por qe eshte firme finance, atijt i lejuan te hapte division apo shtegtim te kompanise ne Tirane. Thoshte: -c'kam gjete rehat me rinine, se kur kisha me te moshuarit 'jo do ikim ne shtepi do hajme dreken apo kam femijet ne shkolle' nuk ja benin punen me ore te gjata kur i nevojiteshe punes. Por me rinine ai vete eshte i mundur ti drejtonte punen sic ishte mesuar ne US.

    Faleminderit per urimin


    Izzi ta bera urimin nga tema e lagjes :P

  2. #42
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Geri se tani kam kohe te shkruaj prap lol
    Njoh nje shqiptar qe nga US u kthye ne Tirane me deshiren e tij. Kompania qe punonte ne US se ciles ja harrova emrin por qe eshte firme finance, atijt i lejuan te hapte division apo shtegtim te kompanise ne Tirane. Thoshte: -c'kam gjete rehat me rinine, se kur kisha me te moshuarit 'jo do ikim ne shtepi do hajme dreken apo kam femijet ne shkolle' nuk ja benin punen me ore te gjata kur i nevojiteshe punes. Por me rinine ai vete eshte i mundur ti drejtonte punen sic ishte mesuar ne US.

    Faleminderit per urimin


    Izzi ta bera urimin nga tema e lagjes :P
    Keshtu e konfiguroj une nje forme kontributi pasi ka dhe shume forma te tjera.Ne fakt cdo biznes i ri qe eshte hapur nje pjese e mire e stafit eshte perbere nga te rinjte duke qene me aktive dhe me me pak angazhime.Megjithate ajo cfare me shqeteson mua eshte se eshte nje tendence qe nje pjese e mire mos te them shumica te zgjdhin nje dege ne rastin tone Juridikun ku jurista ka boll dhe mbesin duke punuar lokaleve por jo vetem kjo,pervec Tiranes dhe Durresit neper qytetet e tjera mungojne keto biznese qe jo vetem do te zhvillonin ato zona por edhe do te punesonin te rinjte te cilet nuk do te kishin nevoje me qe te vinin ne Tirane per tu punesuar tek ndonje sipermarrje apo administrate
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  3. #43
    Pyetjes nese do te riemigroja..., nuk e di sa rendesi do te kishte sot.
    Por per nje diēka jam i bindur, emigrantet lane Atdheun jo per veten e tyre, fillimisht , por po ta shohim shtruar ata vetem sa u sakrifikuan per te tjeret, si jashte vendit ashtu edhe atje ku i ra rrisku...
    Jetojne me mire ne Atdhe sot(ata qe mbeten )se sa ata qe shkuan..., por kjo ndodh me nje perqindje te lart pothuaj per tere popujt qe dhane shume per emigracjonet..., keshtu italianet, greket, polaket, spanjollet, turqit,etj..., pasi qe krenaria nuk i le te rikthehen, pranojne te zhduken me kohen.
    Kuptohet kjo nuk vlen per te gjithe, por qe jane nje pjese e konsiderueshme, e me shume se gjysma e atyre qe shkuan, po e njejta edhe me ne shqiptaret...

    Nje emigrant eshte i huaj ne shtepi te tij (Shqiperi), po keshtu edhe ne vendin ku rri! - Ndonese i jepen kredi, te drejta e leshon rrenje, por per ate vete s'ka qetesi shpirterore, do te mbetet i huaj gjithmon. Kur kthehet ne vendlindje, nuk njeh me njeri, atje ku rri kuptohet derisa te vdese qe nuk eshte i lindur aty, pra pyetjes nese do te kthehesha mbrapsht me kohen..., sigurisht nuk do te emigroja me!!!
    Sa thashe vlejne pergjithesisht ne Evrope..., nuk njoh boten, por po kete fat paten italianet e shekullit te kaluar ( 25 miljone ) ku as 1/20 nuk u kthyen me, jo pse nuk kishin kushte, por sepse nuk kishin kurrajo...
    Keshtu u shendrruan ne argjentinas, venezuelan, amerikan etj, por qe humben, kujtojne Italine kur emertohen makaronat, pizza dhe mafja...
    Ndoshta e kam gabim......
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    E ke thene shume bukur, nuk e ke aspak gabim.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Pyetjes nese do te riemigroja..., nuk e di sa rendesi do te kishte sot.
    Por per nje diēka jam i bindur, emigrantet lane Atdheun jo per veten e tyre, fillimisht , por po ta shohim shtruar ata vetem sa u sakrifikuan per te tjeret, si jashte vendit ashtu edhe atje ku i ra rrisku...
    Jetojne me mire ne Atdhe sot(ata qe mbeten )se sa ata qe shkuan..., por kjo ndodh me nje perqindje te lart pothuaj per tere popujt qe dhane shume per emigracjonet..., keshtu italianet, greket, polaket, spanjollet, turqit,etj..., pasi qe krenaria nuk i le te rikthehen, pranojne te zhduken me kohen.
    Kuptohet kjo nuk vlen per te gjithe, por qe jane nje pjese e konsiderueshme, e me shume se gjysma e atyre qe shkuan, po e njejta edhe me ne shqiptaret...

    Nje emigrant eshte i huaj ne shtepi te tij (Shqiperi), po keshtu edhe ne vendin ku rri! - Ndonese i jepen kredi, te drejta e leshon rrenje, por per ate vete s'ka qetesi shpirterore, do te mbetet i huaj gjithmon. Kur kthehet ne vendlindje, nuk njeh me njeri, atje ku rri kuptohet derisa te vdese qe nuk eshte i lindur aty, pra pyetjes nese do te kthehesha mbrapsht me kohen..., sigurisht nuk do te emigroja me!!!
    Sa thashe vlejne pergjithesisht ne Evrope..., nuk njoh boten, por po kete fat paten italianet e shekullit te kaluar ( 25 miljone ) ku as 1/20 nuk u kthyen me, jo pse nuk kishin kushte, por sepse nuk kishin kurrajo...
    Keshtu u shendrruan ne argjentinas, venezuelan, amerikan etj, por qe humben, kujtojne Italine kur emertohen makaronat, pizza dhe mafja...
    Ndoshta e kam gabim......

    fiks fare!! nje i nipcja ime i thote te jemes vet, ' po ca behet keshtu me mami, kur isha ne greqi greket me therrisnin shqiptar, vij ne shqiperi, shqiptaret me quajne grek? '
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Endless : 28-11-2011 mė 17:19
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  6. #46
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Duke qene se jetoj pjeserisht ne mergim dhe pjesen tjeter ne atdhe , them se me pelqejne te dyja , secila ka te vecanten e vete ... ne atdhe ndjehesh mire se je ne vendin tende , me e lire nga shume gjera , por ka pastaj ato momente kur ndjehesh se je shume mbrapa ne krahasim me vendet e tjera... kur kthehem ne shtetin perendimor ndjehem mire se kam cdo service gjera materiale qe si gjej dot me cilesi ne shqiperi .. por eshte me ftohte jeta sociale , atje pak me ndryshe ke me ke te dalesh e te kalosh kohen etc etc ... pra me e mira eshte ti kesh dy kunguj ne nje sjetull

  7. #47
    Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
    Anėtarėsuar
    10-08-2009
    Vendndodhja
    Angli
    Postime
    298
    Qe do emigroja eshte pa diskutim qe po, por me vjen keq qe nuk kam ardh ktu ku jam tani shume me heret se para 15 vitesh.
    U cant judge a book by its cover but you can tell its price

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e mateo
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Vendndodhja
    united kingdom
    Postime
    286
    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    Seriozisht tashi,mu me behet zemra mal kur shoh emigrant qe kthehen dhe japin nje kontribut sado i vogel dhe i parendesishem qe te jete ketij vendi.Ndoshta per mua ajo eshte e vetmja menyre qe ne te perthithim edukaten perendimore ashtu sic duhet dhe jo sic eshte bere deri tani.Normalisht qe eshte nje sfide goxha e madhe per tu integruar ndoshta edhe me e madhe sesa te ikesh dhe natyrisht qe do perballesh me shume fenomene qe nuk do te pelqejne,por megjithate nuk ka kurrkush ne shqiperi qe nuk don rregull,siguri, dhe mireqenie si cdo vend tjeter,thjeshte nuk kemi gjetur rrugen e duhur drejt tyre pasi te vetmet rruge qe kemi ndjekur jane ato qe na u jane servirur nga politikanet nepermjet shplarjeve te trurit qe bejne si neper media por edhe kur bejne premtime boshe.Nga ana tjeter ju emigrantet duke qene jo te influencuar nga asnje kah politik dhe me vizione koncize dhe te sakta i mesoni shqiptareve(ata qe duan ti mesojne) ne menyre indirekte sa ka nje menyre tjeter e te sjellurit dhe te berit drejtesine.Une shpresoj me gjithe zemer ndoshta dhe me ate naivitetin e moshes sime qe bashkatdhetaret e mi te cilet kane mundesi dhe mendojne se mund te bejne dicka per vendin e tyre te mos e cojne eksperiencen dhe mundin e tyre te perthithet nga vende te tjera te cilat as nuk con e as nuk ul peshe por t'ia japin vendit te cilit me te vertete ka nevoje.
    blah blah blah, kupa me kapak kupa pa kapak, lol por me pelqen ajo tr the shitty metropolis.
    mateo

  9. #49
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga mateo Lexo Postimin
    blah blah blah, kupa me kapak kupa pa kapak, lol por me pelqen ajo tr the shitty metropolis.
    Ke nevoj te thuash blah blah kur s'te pelqen ose duartrokasesh kur te pelqen, njera nga te dyjat sepse vete nuk dike te lidhesh nje mendim tendin.

  10. #50
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    fiks fare!! nje i nipcja ime i thote te jemes vet, ' po ca behet keshtu me mami, kur isha ne greqi greket me therrisnin shqiptar, vij ne shqiperi, shqiptaret me quajne grek? '
    Prandaj o mbeturine here tjeter pyet nipcen si ndihet sepse ashtu ndihem edhe une kur ti me theret mua greke edhe te gjithe mbeturinat e katigorise tende qe nuk kini edukate per veten tuaj ne rradhe te pare edhe te vetmen gje qe dini te beni eshte te shani femra.
    Mjer ajo nena tende qe nese mesonte sjelljen e fidanit qe solli ne jete do ndjeheshe e turperuar!
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •