Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-08-2008
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post Pytje Filozofike?

  Perdhendetje te gjithve kish pas deshire qe kush mundet me ju pergjigj ketyre pytjeve filozofike se po me nevojiten shume .
  1.qfare kuptoni me pikpamje ekonomike e qfare me biologjike?
  2.te vertetat jan te lidhura apo...?
  3.cili eshte koncepti juaj per gjykimin?
  4.perse gjykimet gjithmon paraqiten te lidhura me pervojen tone kaluar se psh bora dhe bardhesia?
  5.gjykimi eshte akt i ndergjegjes sepse....?
  6.a guzon te ngatrrohet nje gjykimme kategorit e gjuhes?
  7.kush e solli iden mbi demonet?
  8.konstatoni: njeriu duhet te hesht atje ku eshte e pershtatsme heshtja?
  9.sipas jush cila eshte permbajtja e konceptve pervoj dhe njohje?
  10.krahasoni pikpamjet ne vazhdim: njohja eshte njohje e ideve apo njohja e nje realiteti pertej njohjes empirike?
  ju lutem mu pergjigjeni
  flm shumeee

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Filozofia nuk eshte shkence ekzakte,
  mendimi jot mbi ato pyetje vlen po aq sa mendimi jone.

  Po ajo "Kush e solli idene mbi demonet" a mund te konsiderohet is pyetje filozofike? apo thjesht pyetje historike, apo thjesht nje pyetje pa pergjigje perderisa koncepti i demoneve eshte po aq i vjeter sa dhe vete njerzimi.

  Bullshit.

 3. #3
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Mos u merzit plako, te ka zene taksirati. Ka edhe me keq, po he!

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime nė 165 postime
  Perdhendetje te gjithve kish pas deshire qe kush mundet me ju pergjigj ketyre pytjeve filozofike se po me nevojiten shume .
  1.qfare kuptoni me pikpamje ekonomike e qfare me biologjike?
  Pikepamje ekonomike eshte ne rastet kur ai qe flet ose shkruan i jep idete,opinionet faktet ne nje sfond kontekst ekonomik.
  Dhenja e mendimeve opinioneve fakteve ideve ne kontekst biologjik menjehere
  te krijon idene qe personi shtron nje pikepamje biologjike.Pikepamjet dallohen nga njera tjetra lehte,sdo tru.

  2.te vertetat jan te lidhura apo...?
  Varet,mund te jene te lidhura mund te mos jene.Jep nje shembull.
  3.cili eshte koncepti juaj per gjykimin?Gjykimi eshte nje rezultat i mendimit te krijuar nga perceptimi.
  .Cfare eshte perceptimi?Nje mendimi i menjehershem qe krijohet duke pare,degjuar,prekur shijuar.Nje konkluzion i shpejte bazuat ne ndjenjat pa u futur thelle ne analize apo studiuar fakte..Pikerisht ketu gjykimi mund te jete i sakte ose jo.varet.
  Nese nje konkluzion i krijuar eshte i mbeshtetur ne fakte gjykimi eshte i sakte.Nese nje konkluzion eshte i bazuar thjesht ne ndjenja,opinione dhe jo fakte mund te jete i vertete dhe eshte gjykim i drejte.Por mund te jete gjykim i gabuar qe merr nje emer tjeter,paragjykim ose spekullim pasi nuk mbeshtetet ne fakte reale.
  4.perse gjykimet gjithmon paraqiten te lidhura me pervojen tone kaluar se psh bora dhe bardhesia?Kjo ndodh pershkak se njerzit pelqejne te krahasojne dicka me te cilen ato ndeshen ne jeten e perditshme me dicka te ngjashme qe u ka ndodhur me pare.
  Eshte procesi natyral i te menduarit te njerzit,trurit te tij,nje arshive ndjenjash perceptimesh qe ruhet ne kujtese.Pjese e procesit te te menduarit eshte krahasimi i ngjyrave,objekteve situatave si duket cfare ngjashmerie kane etj,Krahasimi eshte nje refleks i natyrshem ne procesin e te menduarit, Kjo i ndihmon njerezit te nxjerrin nje konkluzion,per shkak se njerzve u pelqen gjithmone te njohin te verteten,ne pergjithsi nuk nxitohen ne konkluzione por perqendrohen ne studimin e detajeve,analizat,verifikojne fakte dhe me vone arrijne ne nje konkluzion.Menjehere me lindjen e konkluzionit,nje gjykim eshte krijuar.
  5.gjykimi eshte akt i ndergjegjes sepse....?
  Gjykimi nganjehere eshte rezultat i bazuar mbi ndergjegjen por jo gjithmone dhe kjo aplikohet ne fenomenet shoqerore dhe jo ne shkenca dhe teknologji,pra ka lidhje me shoqerine,politiken dhe ekonomine ku theksi i forte eshte mbi njeriun si qenie sociale.
  Pse gjykimi eshte i varur nga ndergjegja dhe krijohet si rezultat i ndergjegjes?
  Per shkak se ndergjegja nuk eshte gje tjeter vecse kodi moral dhe etik,kulturor
  i asaj qe eshte e ndershme e drejte me vlere dhe e kunderta ne nje shoqeri,
  Ne kete rast njeriu i referohet ndergjegjes kodit moral kur terheq nje konkluzion per nje veprim akt,ngjarje ne shoqeri.
  6.a guzon te ngatrrohet nje gjykimme kategorit e gjuhes?
  Nuk e kuptoj 6-en.
  7.kush e solli iden mbi demonet?
  Origjina vjen nga lashtesia.Greket quajten demon shpirtin e keq dhe Roma e vjeter quajti demon perendite fallco ose engjellin e rene nga qielli si perendi fallco.Ideja erdhi nga greket dhe me vone romaket.Ideja lindi si rezultat i imagjinates.(Imagjinata=enderra me sy hapur lol)Perderisa jane rezultat i imagjinates se nje personi te panjohur ne lashtesi,ato nuk kane vertetesi.
  Ideja u perdor ne ideologjine fetare art,filozofi dhe psikologji.
  8.konstatoni: njeriu duhet te hesht atje ku eshte e pershtatsme heshtja?
  Njeriu duhet te heshte atehere kur duhet.Shume e sakte.
  9.sipas jush cila eshte permbajtja e konceptve pervoj dhe njohje?
  Njohje apo njohuri?
  Pasi pervoja lidhet me njohurine.
  Pervoja ka te beje me gabimet qe ben dhe cfare eshte bere per ti korigjuar.Totali i gabimeve te bera dhe veprimeve per ti korigjuar e bashkuar me njohurite,intelektin e personit perben eksperiencen(pervojen).
  Eksperienca fitohet nga gabimet,zgjidhjet e gatshme te marra nga te tjeret ose zgjidhje origjinale jo te gjetura te gatshme nga te tjeret ose libra.Eshte rezultat i gabimeve qe ndodhin, i te menduarit gjate,provave eksperimenteve,analizes,konkluzioneve paraprake etj.
  Nuk mund te arrish te krijosh pervoje pa gabuar.Pervoje e krijuar rrit njohurite.
  Njohuria eshte dijet e fituara te gatshme nga librat degjuar,nga analizat studimet personale,zbulimet dhe pervoja e krijuar,Nuk ka kufi te ndare midis njohurive dhe experiences,
  10.krahasoni pikpamjet ne vazhdim: njohja eshte njohje e ideve apo njohja e nje realiteti pertej njohjes empirike?
  Varet se cfare, idesh degjon apo lexon.Ka ide qe jane gjeniale,ka ide qe jane mediokre dhe ide idiotesira.Idete varet sipas rastit disa mund te te cojne ne njohje,disa mund te cojne ne qorrsokak.Kur themi njohje ne njohim dicka qe nuk e kemi njohur me pare,dicka e re te vertete.
  Njohja e realitetit pertej njohjes empirike te con gjithmone drejt njohjes,pasi ne kete njohje perfshihet shkenca dhe aty ku futet shkenca kemi rezultate me te besushme,por jo gjithmone te sakta.Ndodh qe shkenca gabon.Shkencen kush e krijon?Njeriu qe punon per shkencen(shkencetari).Njeriu qe punon per shkencen gabon.Per pasoje nje teori ne shkence e krijuar nga njeriu mund te jete gabim.
  ju lutem mu pergjigjeni
  flm shumeee
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 22-02-2009 mė 15:47
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Tema tė Ngjashme

 1. Ese filozofike!
  Nga auiu nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-12-2017, 05:06
 2. Libra filozofike, psikologjik
  Nga imprint nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 30-10-2015, 16:35
 3. ...Mendime Filozofike...
  Nga xixe xixellonja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 20-12-2011, 15:03
 4. ndihme per nje ese filozofike plz...
  Nga mina711 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 06:50
 5. Mendime Filozofike
  Nga Estella nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 21-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •