Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dhune ne spitalin rajonal te Fierit

  Bluzat e bardha ne qytetin e Fierit ankohen se nuk ndihen te sigurt ne punen e tyre, pasi nje i dehur shkon per ndihme te pare ne kete spital, dhe ushtroi dhune mbi mjeket.
  Por jo vetem, i dehuri nga nje fshat i Fierit ka thyer e shkaterruar cfare i ka dale perpara, madje duke u futur edhe ne dhomat e te semureve te tjere duke shkaktuar nje konfuzion per disa minuta ne kete spital.
  Gjendja eshte kthyer ne normalitet me ardhjen e policise, e cila po te ishte ndodhur aty me pare, nuk do te ishte krijuar ajo gjendje.

  Ne shume njerez raste tilla qe ndodhin ne shume qendra shendetsore ne mbare vendin ngjallin nje ndjenje solidariteti duke ju bashkangjitur shqetesimit te mjekeve, por disa te tjere mendojne dhe e shprehin "He mo se mire jua bejne e meritojne pasi abuzojne me hallet e njerzeve"

  Si mendoni a ja vlen te solidarizohemi me rastin ne fjale apo te heshtim, duke pasur parasysh gjendjen ne te cilen ndodhet sistemi shendetesore ne pergjithesi?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Bageti e bujqesia dmth kjo.
  Keshtu eshte kur nuk funksionon shteti.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Agjensia e Lajmeve "SOT"

  Urgjenca e Fierit "kanoset" nga tė dehurit, mjekėt kėrkojnė ndihmėn e policisė
  E ndėrsa shėrbimi spitalor ėshtė duke u pėrballur me vėshtirėsi tė shumta nė spitalin e Fierit, njė fenomen tepėr shqetėsues ka zemėruar mjekėt e pacientėt. Njė person i dehur i ėshtė drejtuar spitalit rajonal tė Fierit paraditen e djeshme, duke shkatėrruar gjithēka e duke prishur rregullin dhe qetėsinė nė repartin e urgjencės. Kanė qenė pacientėt ata qė kanė kėrkuar ndihmė, e ndėrsa janė lajmėruar menjėherė uniformat e policisė. "Personi i dehur u fut menjėherė nė dhomėn ku ndodhet e shtruar nėna ime, e filloi tė shante e bėrtiste me tė madhe. E shoqėruan deri te dera e repartit dy persona tė tjerė, ndėrkohė qė i dehuri shkatėrroi krevatet e hodhi nė tokė ēdo gjė qė ishte nė dhomė. Mjekėt u alarmuan, por nuk kishte kush ta mbante. Lajmėruan menjėherė policinė, por nėse do tė ishte e nevojshme do tė pėrballeshim vetė", shprehet Vladimir Bane, nga fshati Zharrėz i rrethi tė Fierit, i cili kishte sjellė nė urgjencė tė ėmėn e sėmurė me zemėr. Ai shtoi se mjekėt lajmėruan policinė, e ndėrsa i dehuri kishte hedhur nė tokė shtretėrit e orendi tė tjera. Vetė mjekėt e spitalit tė Fierit janė shprehur se kjo situatė ėshtė e pėrsėritur dhe se duhet tė merren masa imediate pėr tė zgjidhur kėtė problem tepėr shqetėsues.
  "Ky nuk ėshtė rasti i parė qė persona tė dehur hyjnė nė repartin e urgjencės dhe shkatėrrojnė gjithēka. Mendoj se faj pėr kėtė gjendje ka organizimi i punės qė bėhet nė repartin e pranim-urgjencės. Pėr kėtė arsye, i jemi drejtuar me kėrkesa tė herėpashershme drejtorisė sė spitalit, e cila aktualisht ėshtė duke marrė masa. Mesa dimė po ndėrtohet njė mjedis i veēantė pėr trajtimin e personave tė dehur, pasi ne kemi vetėm shtatė shtretėr, ku trajtohen tė sėmurėt e tė gjitha kategorive, mes tyre edhe tė dehur. Nė kėto kushte ėshtė vėrtetė keq, sidomos natėn qė jemi nė mėshirė tė fatit", tregon mjeku Ndriēim Kallashi,
  Kėrkesa e mjekėve
  Sipas mjekėve tė spitalit, problemit i jep zgjidhje vetėm vendosja e njė patrulle policore nė mjediset e urgjencės, nė mėnyrė qė qetėsia tė jetė e garantuar gjatė 24 orėve. Pikėrisht pėr kėtė problem mjekėt e spitalit i kanė dėrguar njė peticion drejtorisė sė spitalit Fier, pėr tė vendosur nė dije kėtė tė fundit mbi situatėn qė mbizotėron nė kėto mjedise. Tė detyruar nga pėrsėritja e tė tilla akteve mjekėt dhe i gjithė stafi i shėrbim- urgjencės ka shprehur nėpėrmjet peticionit rrezikun qė i kanoset gjatė ushtrimit tė detyrės si dhe ka kėrkuar marrjen e masave tė menjėhershme pėr tė ndryshuar situatėn.
  Mjekėt e shėrbimit tė urgjencės kanė theksuar ndėr tė tjera se nėse nuk merren masa do ti detyrojnė tė ndėrpresin edhe punėn nė shenjė proteste. E ndėrsa kaosi pushtoi repartin e urgjencės, reagime ka pasur edhe nga drejtoria e spitalit tė Fierit. Kreu i kėtij institucioni, Najada Jahiqi ėshtė shprehur se pėr tė gjetur njė zgjidhje i ka kėrkuar ndihmė dhe bashkėpunim komisariatit tė policisė Fier, pėr tė shmangur pėrsėritjen e tė tilla rasteve. Edhe pse gjithēka ėshtė stabilizuar, frika mbizotėron nė mjediset e spitalit, mjekėt e tė cilit, deri nė vendosjen e njė patrulle stabėl do tė vazhdojnė tė punojnė tė pasigurt.

  --  cben baftoja..
  po nishani..

  me hekur duhen shtypur bandat e fierit qe jane me te rrezikshmet ne shqiperi..

  qe ne vitet 1980e ca ne nje mbledhje ne ministri te brendeshme Hekuran Isai ..ministri athershem.. i brendeshem pat deklaruar se Fieri mbante vendin e pare ne republike per kriminalitet..
  sigurisht kjo nuk dilte ne gazetat zp -iste.. se do mbusheshin gazetat me realizimet e misrit hamullor me 132,7 perqind..

  dhe kish pasur te drejte hekri.. fieraket u bene mbas 90 tes boset me te rrezikshem te prostitucionit droges skafeve e te te gjitha te zezave..
  llumi i myzeqese e mallakastres e i tere sorrollopit lumpen.. qe banon ne at hapsira.. pra ne trekendeshin e bermudes.. vlore berat lushnje-fier.. jane jo me kot.. jo rastesisht dhe bastonet me te forta te enverizmit.. aty fitojne ps me m.utrit e tjere deputetet me reaksionare e me staliniste..e na e qelbin parlamentin..

  jo me kot 97 ta filloj ne lushnje e u perhap ne fier berat e arriti kulmin ne vlore..
  enver hysni kapua.. ka punuar me shum mjeshteri qe ajo zone te mbaj gjalle edhe per shum kohe hijen e urryer te enverizmit.. e cila shkon rrot me rrote me krimin .. e rrugacerine e pocaqinė..


  ..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nuk eshte komunizem o brar po cdo shoqeri ka pocaqite e vet e duhen vene nen fre.
  E keqja eshte se spo i ve kush nen fre prandaj e shajme shtetin.
  Pesqind pash nen dhe thote fjala duhen futur keta birbo qe spo slene doktor pa ngare.

 5. #5
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Brari po te pergjigjem si Fierak.


  Ku e di ti daku qe qenka Llumi ne Fier???Kujdes me Fjalorin se sdihet kush eshte llum ne Realitet.


  Po I rikthehem Temes.
  Me vjen keq qe ne 2009 ne Shqiperi ekzistojne akoma te tilla gjera.Normalisht qe prezenca e Forcave te Rendit neper spitale jo vetem ne Fier po ne mbare Shqiperine do i jeptje me qetesi Mjekve ne punen e tyre edhe do kishte me shume rregull e qetesi.
  Vertet mjekeket arrijne te
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e arilda
  Anėtarėsuar
  27-03-2004
  Vendndodhja
  gjithkund e askund
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vertete gje e ulet! Nuk ka gje me te ulet se te dhunosh nje institucion ne sherbim te jetes, nuk ka vend ku te rrije. Gjeja me e keqe eshte se perseri jane po ata mjeke e infermiere te urgjences qe do perballen perseri e perseri me tipa te tille, qe shkojne e pine e hiqen si kapo atje ku e dine se nuk gjejne hundelesha qe t'u tregojne vendin, shkojne e bejne trimin atje ku jepet ndihma e pare. Me kohe i ka pasur spitali i Fierit keto probleme e policia edhe kur eshte thirrur nuk ka ardhur menjehere, po edhe kur ka ardhur i ka marre me vete e i ka leshuar me pas se filani eshte i njohuri i filanit apo se njihet si " i forte". E keta persona perseri kane ardhur ne spital e kane thene ca me bere, asgje, une policet i kam shoke,ose edhe policet nuk kane c'me bejne, etj etj. Si mendoni ju se punohet ne keto kushte, nese mund ta quash pune. Si mund te jepet ndihma e pare kur cdo gje shkaterrohet e nuk ke bazen materiale te domosdoshme? Si mund te punoje nje njeri qe kercenohet e dhunohet ne vendin e punes duke bere detyren? Prandaj ia vlen te ngrihet zeri per te gjithe ata qe punojne e ata qe i con halli ne spital se asnje nuk shkon ne spital per qef, shkon se ka nevoje per ndihme mjekesore e jo te pesoje ndonje infarkt ose shok si pasoje e ketyre ngjarjeve.
  Dikush pak me siper tha se ekziston edhe mendimi: he mo se mire ua bejne, e meritojne pasi abuzojne me hallet e njerezve. Nuk eshte e drejte kjo. Vete ne, populli u kemi dhene leke, i kemi "qerasur"; e kemi ne fajin te gjithe ne kete drejtim e nese e meritojne qe te dhunohen bluzat e bardha, atehere te gjithe ne e meritojme te dhunohemi, se jemi shkaku edhe pasoja.
  Brari e ke gabim kur thua se fieraket u bene kreret e prostitucionit, droges, etj etj. Ke derra te tille ne te gjitha zonat e krahinat e qytetet e vendit. Do te te permend shkodranet apo matjanet e lezhjanet qe vertete jane bere bosa me keto lloj tregetish ne Itali, Belgjike, Angli etj etj? Prandaj mos me te tilla paragjykime.
  Jeto dhe leri te tjeret te jetojne.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga arilda Lexo Postimin
  Vertete gje e ulet! Nuk ka gje me te ulet se te dhunosh nje institucion ne sherbim te jetes, nuk ka vend ku te rrije. Gjeja me e keqe eshte se perseri jane po ata mjeke e infermiere te urgjences qe do perballen perseri e perseri me tipa te tille, qe shkojne e pine e hiqen si kapo atje ku e dine se nuk gjejne hundelesha qe t'u tregojne vendin, shkojne e bejne trimin atje ku jepet ndihma e pare. Me kohe i ka pasur spitali i Fierit keto probleme e policia edhe kur eshte thirrur nuk ka ardhur menjehere, po edhe kur ka ardhur i ka marre me vete e i ka leshuar me pas se filani eshte i njohuri i filanit apo se njihet si " i forte". E keta persona perseri kane ardhur ne spital e kane thene ca me bere, asgje, une policet i kam shoke,ose edhe policet nuk kane c'me bejne, etj etj. Si mendoni ju se punohet ne keto kushte, nese mund ta quash pune. Si mund te jepet ndihma e pare kur cdo gje shkaterrohet e nuk ke bazen materiale te domosdoshme? Si mund te punoje nje njeri qe kercenohet e dhunohet ne vendin e punes duke bere detyren? Prandaj ia vlen te ngrihet zeri per te gjithe ata qe punojne e ata qe i con halli ne spital se asnje nuk shkon ne spital per qef, shkon se ka nevoje per ndihme mjekesore e jo te pesoje ndonje infarkt ose shok si pasoje e ketyre ngjarjeve.
  Dikush pak me siper tha se ekziston edhe mendimi: he mo se mire ua bejne, e meritojne pasi abuzojne me hallet e njerezve. Nuk eshte e drejte kjo. Vete ne, populli u kemi dhene leke, i kemi "qerasur"; e kemi ne fajin te gjithe ne kete drejtim e nese e meritojne qe te dhunohen bluzat e bardha, atehere te gjithe ne e meritojme te dhunohemi, se jemi shkaku edhe pasoja.
  Brari e ke gabim kur thua se fieraket u bene kreret e prostitucionit, droges, etj etj. Ke derra te tille ne te gjitha zonat e krahinat e qytetet e vendit. Do te te permend shkodranet apo matjanet e lezhjanet qe vertete jane bere bosa me keto lloj tregetish ne Itali, Belgjike, Angli etj etj? Prandaj mos me te tilla
  paragjykime.

  Pajtohem me ty Arlinda
  Sa do rrosh do te mesosh......

 8. #8
  i'm not fragile Maska e Daniel Maker
  Anėtarėsuar
  17-03-2008
  Postime
  1,807
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  sa traagjedi shikoni dhe ju..aman shyqyr ka rraf rob ne spital te pakten i njallin priher
  mos luj se sta quj

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e kryenece
  Anėtarėsuar
  17-01-2005
  Postime
  167
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Daniel Maker Lexo Postimin
  sa traagjedi shikoni dhe ju..aman shyqyr ka rraf rob ne spital te pakten i njallin priher
  E ke provuar ndonjehere ti te jesh ne punen tende e te te rrahin si gomari ne duhan si pa te keq, e pastaj te presin qe ti te vazhdosh punen sikur te mos kete ndodhur asgje? Aq me keq kur nje gje e tille ndodh neper spitale. Ketu ku jam une vetem po e fyeve dike ne detyre ke procedime ligjore, ne Shqiperi nje gje e tille nuk ndodh, kjo duket qarte. Eshte turp te dhunosh dike e aq me teper ne krye te detyres.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  DITARI I KRIMINELIT
  » Dėrguar mė: 22/02/2009 - 08:49


  Lajme te ngjashme
  Ditari i Kontit Ciano, j planet pėr tė vrarė mbretin Zog
  • Datė: Feb 08, 2009


  Gerti Xhaja

  TIRANE -Gazeta publikon sot pjesėn e tretė tė ditarit tė tė penduarit pėr krimet e bandave tė Fierit, Ilirjan Sallku. Ngjarjet datojnė nė vitin 2002 dhe Sallku pėrshkruan bisedėn me Arben Isufin, i njohur si Ben Qimja, gjatė rrugės pėr tė shkuar nė Shkodėr, tek Isa K., ku Qimja blinte mina me celularė dhe armė. Aty diskutohet pėr njė person tė cilit, Gazeta i publikon inicialin e emrit dhe mbiemrin e plotė Xh.Hasanbelliu, i implikuar nė njė vrasje dhe plagosjen e Kasandėr Nogės, ky i fundit ish-student i Akademisė sė Policisė, i “kthyer” nė njė nga vrasėsit mė tė tmerrshėm nė Shqipėrinė e pas vitit 1997. Sallku ėshtė arrestuar nė vitin 2005, sipas tij, 20 ditė para se tė martohej. Ėshtė i dėnuar me 16.5 vjet burg. U arrestua pėr tentativėn e vrasjes sė Arta Dhjarit dhe fėmijėve tė saj. Sipas policisė, Sallku kishte vrarė vėllanė e Dhjarit, Genci Muhan dhe donte tė vriste dhe tė motrėn e kėtij pėr tė mbyllur hetimet. Vetė Sallku e pranon vrasjen e Muhos, por edhe qė kishte fituar pafajėsinė pėr kėtė krim, pasi kishte paguar pėr tė korruptuar gjykatėsit dhe prokurorin 30 milionė lireta mė 14 qershor 1999. Sallku rezulton tė jetė plagosur nė sulmin ndaj PD-sė nė vitin 1997, nė mbrojtje tė godinės.
  Biseda me Qimen
  “…Mė pas Isai mė merr nė telefon. Mė thotė se kishte gjetur disa armė tė tjera dhe na fton qė tė shkonim t’i shihnim. Unė i bėj ftesė Ben Qimes dhe R.., shokut tė tij dhe ikim nė Shkodėr. Sa hymė nė autostradė bie zilja e telefonit. Flet Ben Qimja. Sa mbaron me tė, Qimja mė thotė se ishte ‘hetuesi’. ‘E kam shokė – thotė. - Ai do mė ndihmojė nėse mė vjen letra nga Interpoli. Ai do ta zhdukė fare atė’. Bėhet fjalė pėr Xh.Hasanbelliun (pėr kėtė kishte diskutuar nė telefon). Nė vitin 2002 Hasanbelliu ishte arrestuar pėr armėmbajtje pa leje dhe pėr tė pritej qė tė vinte njė porosi nga Belgjika - kėtė ma ka treguar Ben Qimja. Letra qė pritej tė vinte nga Belgjika bėnte fjalė pėr vrasjen e hasmit tė tij Julin, si dhe ka plagosur Kasandėr Nogėn. Xh.Hasanbelliu ka qenė bashkė me Miklovanin nga Vlora, Miklovanin e kam pasur dy vjet nė burgun e Tepelenės. Ben Qimja e ndihmonte Hasanbelliun dhe kishte mjaft detyrime pėr tė, pasi ai me gjithė Julianin vranė nė Spanjė hasmin e Benit, Pajtimin. Juliani qė tashmė ka vdekur, ėshtė nipi i Benit. Jo vetėm me Julianin por edhe me kushėririn e Benit, R…, unė kam pasur shoqėri. Ai mė ka treguar edhe pėr vrasjen e Lad Hasanit. Unė me R…, kushėririn e Ben Qimes, shokun e tij R…, dhe me Benin kemi shkuar bashkė nė Maqedoni me makinėn time. Nėse vinim nė Shkodėr tek Isai, shkonim nė krah tė djathtė tė rrugės pasi andej ėshtė kufiri. Poshtė njė ure, 1 km larg vjen njė shoku i Isa Kryeziut qė sjell armėt. Beni i shikon me radhė dhe provon edhe vetė njė armė tė rėndė. Me tė nė dorė kthehet nga unė dhe thotė: ‘Ilir, unė dua njė armė tė mirė se do t’i zhduk ēamėt e malit’. Ai qėllonte. Qėllova edhe unė e R…. Mė pas drekuam sė bashku. Ben Qimja edhe pse provoi shumė armė, nuk bleu asnjė atė ditė, por arriti dhe bleu njė makinė tė vjedhur tė tipit “Audi” pėr gjashtė mijė euro. Shoku i tij R…, atė ditė gjatė kthimit u sėmur mjaft rėndė. E ēuam nė spital dhe u ndamė. Marr vesh disa orė mė vonė se R…, kishte hequr apandesitin.”
  Agim Boriēi
  “Vrasės, grabitės personash, shitės droge, vėnie gjobash, pra me pak fjalė tė gjitha poshtėrsirat ka bėrė ai”, - kėshtu e pėrshkruan Sallku nė ditarin e tij Agim Boriēin.
  “… Agim Boriēi sot ndodhet nė burg. Ai vrau Mond Zefin dhe plagosi shokun e tij, Agim Mulėn. Vrau Altin Yzeirin bashkė me Edi Binxhon, pastaj vret edhe kėtė tė fundit qė e kishte shok tė ngushtė. Dhe pėr tė realizuar vrasjen e Edi Binxhos, merr bashkėpunimin e kushėririt S.D.. Gim Boriēi ka qenė shumė vite para se tė arrestohej nė arrest shtėpie, por nė banesėn e tij prokurori N.T., dhe avokati T.K., hanin darka bashkė tek shtėpia e tij. Sot prokurori N.T., ka dalė pėr korrupsion nga puna. Agim Boriēi dhe A.M., vranė Tanin tek lokali “Zėrat e Natės”. Kur udhėtuam bashkė pėr nė spitalin e burgut, Agim Boriēi mė tha: ‘Ilir, mė futėn nė burg nga inati se mora tė gjithė tenderat nė Fier dhe e di se kush ma bėri. E di kėtė. Vetėm mos dalsha prej kėtej’…”
  Vrasja e Agim Dervishit
  Maksi Q…, ka vrarė Agim Dervishin. Gimi ka qenė shok me mua, me Selam Ramėn, Fatmir Krasniqin, Adriatik Resulin. Rinim shpesh bashkė edhe me njė Gecė Nilo nga Hoxhara e Fierit. Gimi ishte zėnė me Maksin pėr rrugėn me makinė. Gimi nuk kishte duruar dhe kishte nxjerrė pistoletėn. I kishte shpuar gomat Maksit dhe i kishte thėnė, ‘po tė lajmėroj se herė tjetėr e ke nė kokė’. Pas kėsaj Tiku, Miri dhe unė ikėm nė Itali. Selam Rama kishte ikur para nesh dhe vjen tė na takojė. Mė mori pėr darkė dhe mė thotė se janė hapur fjalė pėr mua sikur kam dorė nė vrasjen e Zudhapit. Mė thotė gjithashtu se nuk kishte tė bėnte fare me kėtė vrasje dhe se atė e kishte kryer Maks Q….”
  Vrasja e Paulin Toskės
  “Fatmir K…, Arben V…, Altin P…, Lenc K…, si dhe Bledi F…, janė shokė. Edhe unė dikur kam qenė shokė me ta. Me tre tė parėt kemi qenė nė birucat e policisė sė Fierit gjatė vitit 1999. Fatmir K., nga Fermė-Ēlirimi, u arrestua pėr grabitjen e makinės sė lekėve qė drejtohej nga Klodi Nana. Ai e nxori emrin e Fatmir K., nė polici. Nė gjykatė gjithēka u rrėzua, pasi Fatmir K., u lirua shumė kohė para meje sepse bėri presion. Arben V., ka shkaktuar njė plagosje nė Patos, por pagoi lekė dhe doli paq. Lenc K., akuzohet pėr njė grabitje. Ai ka grabitur njė gjirokastrit nė bashkėpunim me kushėririn e tij, Agim K. U lirua pasi pagoi lekė dhe arriti qė gjirokastriti i grabitur tė ndryshojė thėniet. Fatmir K., Arben V., Altin P., dhe Lenc K., kanė plagosur nė gusht tė vitit 1999 tek shkolla “Mark Dashi” nė Fier Julian Topallin, tė cilit iu kėput kėmba mė vonė. Arben V., Fatmir K. dhe Altin P., kanė vrarė Paulin Toskėn nga frika se mos ai merrte hak pėr Julin. Mė vonė nė Milano, Lenc K., dhe Bledar F., kanė vijuar aktivitetin e tyre. Bledar F., sot ėshtė nė grup me Arjan Selimin. Altin P., ėshtė nė burg…”
  Dhuna nė burgje
  Pjesė e ditarit tė Sallkut, tė cilin ai e quan “Ditar i krimeve qė unė di”, ėshtė edhe trajtimi e dhuna qė ushtrohet nė burgje. Sallku sjell njė episod ku protagonist ėshtė polici i burgut tė Peqinit, tė cilit ne i kemi publikuar vetėm inicialet L.A., dhe qė sipas ditarit, ėshtė personi qė e pyeste rreth bisedave dhe dėshmive qė Sallku jepte pėr prokurorėt dhe oficerėt e policisė pėr ngjarjet kriminale tė bandave tė Fierit.
  “Unė kam vuajtur rrahjen e burgut tė Tepelenės, atė tė burgut tė Burrelit, por dhuna ndaj tė burgosurve nė formėn mė ēnjerėzore regjistrohet nė burgun e Peqinit. Unė kėtė burg e quaj ‘Burgu i Spaēit’, qė kishte emėr para ‘90-ės. Nė burgun e Peqinit rrihen tė burgosurit, degjenerohen nė kulme. Ju tregoj njė shembull: Ishte njė djalė nga Elbasani me emrin Liu. Ai u zu me njė korēar nė burg. Kur po rriheshin kėta dy tė burgosur rastėsisht erdhi shefi L.A., dhe e qėllon mjaft fort Liun. Liu ia kthen dhe shefi i policisė e qėllon mė pas me grusht. Por edhe Liu vijon ta qėllojė me grushte. Kur e qėllonte shefi i policisė Liun e shkretė, e shante edhe nga robtė. I thoshte qė ‘tė q… motrėn’, ‘mua mė qėllon o b…q…’. Ia merrte kokėn dhe ia shkelte me kėmbė. Kur e ēuan nė izolim Liun, i thyen edhe dy brinjė. L.A., e rrihte Liun natėn. Ia lagte dyshekun me ujė kur bėnte ftohtė dhe kur ishte dimėr i madh. E detyroi me torturat e tij qė Liu tė priste damarėt e duarve pėr tė vdekur. Shefi L.A., ia nxiu jetėn Liut. Kėto tortura nuk bėheshin edhe nė kohėn e Enver Hoxhės. Nė atė kohė dhe nė hetuesi speciale nuk tė trajtonin si trajtoi L.A-ja, Liun e gjorė, por pėr ēudi kjo ndodhte nė vitin 2007, nė kohėn kur qeveriste PD-ja. Familja e Liut bėn denoncim pranė Avokatit tė Popullit pėr shefin dhunues. Familja e hoqi denoncimin prapė, pasi shefi L.A., i thoshte Liut: ‘Hiqe denoncimin qė dhe unė tė trajtoj mė mirė’. Shefi i policisė ra nė kompromis me Liun qė tė hiqnin tė dy palėt denoncimin pasi sipas tij, ishin burra dhe e mbanin fjalėn…”  gsh

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e arilda
  Anėtarėsuar
  27-03-2004
  Vendndodhja
  gjithkund e askund
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Brari, Fieri ka mbi 200 000 banore e nuk mund t'i besh te gjithe kriminele si keta nja 10 emra qe permban artikulli. Kam pas rastin e i kam njohur personalisht nje pjese te mire te ketyre qe jane permendur ne artikull. Nje gje e kane pasur ata: kurre nuk kane ushtruar dhune mbi bluzat e bardha ne spitalin e Fierit pavaresisht nevojes per ndihmen e pare e kur kane qene te shtruar ne pavionin e kirurgjise.
  Jeto dhe leri te tjeret te jetojne.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  arilde..

  po marr shkas nga kjo ngjarje per te dhen nje panorame te kesaj ane..
  eshte ceshtje qe duhet studiuar nga ekspertet kjo gjendje se si ka ardhur..

  dikur as pulat as myshkonjat as piligorkat.. as njgjalat as sorrat.. nuk trembeshin kur kalonte nje lal myzeqeje.. flas ketu e 70 vjet me pare..
  cfar ka ndodhur ne myzeqe qe eshte bere pellemb e gango e kriminele..

  dini gje juve?
  flisni.. me ate mendjen tuaj.. ose pyesni gjysherit.. se i e mbajn mnd ata myzeqene e lalin.. e si eshte sot..

  kam then aty me lart..se ne vitet e enverit hekuran isai ministri brendeshem ka thene ne mbledhje te mbyllur te ministris.. pra jo per gazeta e tv.. se nuku thuheshin gjerat ahere..se.. o shok.. rrethi i fierit ze vend te pare me statistike per krime ne republike.. etjetj..  ..  ja cthot ki gazetari i bollinos..

  --

  GSH

  --
  "Gėzimin e vranė dhe e hodhėn nga Ura e Semanit"
  » Dėrguar mė: 23/02/2009 - 13:31

  (vijon nga faqja 15)
  ...apandesitin."
  Vrasja e
  Agim Dervishit
  "Maksi Q… ka vrarė Agim Dervishin. Gimi ka qenė shok me mua, me Selam Ramėn, Fatmir Krasniqin, Adriatik Resulin. Rrinim shpesh bashkė edhe me njė Gecė Nilo nga Hoxhara e Fierit. Gimi ishte zėnė me Maksin pėr rrugėn me makinė. Gimi nuk kishte duruar dhe kishte nxjerrė pistoletėn. I kishte shpuar gomat Maksit dhe i kishte thėnė, po tė lajmėroj dhe se herė tjetėr e kishte nė kokė. Pas kėsaj, Tiku, Miri dhe unė ikėm nė Itali. Selam Rama kishte ikur para nesh dhe vjen tė na takojė. Mė mori pėr darkė dhe mė thotė se janė hapur fjalė pėr mua, sikur kam dorė nė vrasjen e Zudhapit. Mė thotė gjithashtu se nuk kishte tė bėnte fare mė kėtė vrasje dhe se atė e kishte kryer Maks Q…."
  Vrasja e
  Paulin Toskės
  "Fatmir K…, Arben V…, Altin P…, Lenc K…, si dhe Bledi F…, janė shokė. Edhe unė dikur kam qenė shokė me ta. Me tre tė parėt kemi qenė nė birucat e policisė sė Fierit gjatė vitit 1999. Fatmir K., nga Fermė Ēlirimi u arrestua pėr grabitjen e makinės sė lekėve qė drejtohej nga Klodi Nana. Ai e nxori emrin e Fatmir K. nė polici. Nė gjykatė gjithēka u rrėzua, pasi Fatmir K. u lirua shumė para meje, pasi bėri presion. Arben V., ka shkaktuar njė plagosje nė Patos, por pagoi lekė dhe doli paq. Lenc K. akuzohet pėr njė grabitje. Ai ka grabitur njė gjirokastrit nė bashkėpunim me kushėririn e tij, Agim K.. U lirua pasi pagoi lekė dhe arriti qė gjirokastriti i grabitur tė ndryshojė thėniet. Fatmir K., Arben V., Altin P., dhe Lenc K., kanė plagosur nė gusht tė vitit 1999, tek shkolla "Mark Dashi" nė Fier, Julian Topallin, tė cilit iu kėput kėmba mė vonė. Arben V., Fatmir K. dhe Altin P., kanė vrarė Paulin Toskėn, nga frika se mos ai merrte hak pėr Julin. Mė vonė, nė Milano, Lenc K., dhe Bledar F., kanė vijuar aktivitetin e tyre. Bledar F., sot ėshtė nė grup me Arjan Selimin. Altin P. ėshtė nė burg…"
  Dhuna nė burgje
  Pjesė e ditarit tė Sallkut, tė cilin ai e quan "Ditar i krimeve qė unė di", ėshtė edhe trajtimi dhe dhuna qė ushtrohet nė burgje. Sallku sjell njė episod ku protagonist ėshtė polici i burgut tė Peqinit, tė cilit ne i kemi publikuar vetėm inicialet L.A., dhe qė sipas ditarit, ėshtė personi qė e pyeste rreth bisedave dhe dėshmive qė Sallku jepte pėr prokurorėt dhe oficerėt e policisė pėr ngjarjet kriminale tė bandave tė Fierit.
  "Unė kam vuajtur rrahjen e burgut tė Tepelenės, atė tė burgut tė Burrelit, por dhuna ndaj tė burgosurve nė formėn mė ēnjerėzore regjistrohet nė burgun e Peqinit. Unė kėtė burg e quaj Burgu i Spaēit, qė kishte emėr para '90-ės. Nė burgun e Peqinit rrihen tė burgosurit, degjenerohen nė kulm. Ju tregoj njė shembull. Ishte njė djalė nga Elbasani me emrin Liu. Ai u zu me njė korēar nė burg. Kur po rriheshin kėta dy tė burgosur, rastėsisht erdhi shefi L.A., dhe e qėllon mjaft fort Liun. Liu ia kthen dhe shefi i policisė e qėllon mė pas me grusht. Por, edhe Liu vijoi ta qėllojė me grushte. Kur e qėllonte shefi i policisė Liun e shkretė, e shante edhe nga robtė. I thoshte qė 'tė q… motrėn', 'mua mė qėllon o b…q…'. Ja merrte kokėn dhe ja shkelte me kėmbė. Kur e ēuan nė izolim Liun, i thyen edhe dy brinjė. L.A., e rrihte Liun natėn. Ia lagte dyshekun me ujė kur bėnte ftohtė dhe kur ishte dimėr i madh. E detyroi me torturat e tij qė Liu tė priste damarėt e duarve pėr tė vdekur. Shefi L.A., ia nxiu jetėn Liut. Kėto tortura nuk bėheshin edhe nė kohėn e Enver Hoxhės. Nė atė kohė, dhe nė hetuesi speciale nuk tė trajtonin si trajtoi L.A-ja, Liun e gjorė, por pėr ēudi kjo ndodhte nė vitin 2007, nė kohėn kur qeveriste PD-ja. Familja e Liut bėn denoncim pranė Avokatit tė Popullit pėr shefin dhunues. Familja e hoqi denoncimin prapė, pasi shefi L.A., i thoshte Liut: 'Hiqe denoncimin qė dhe unė tė trajtoj mė mirė'. Shefi i policisė ra nė kompromis me Liun qė tė hiqnin tė dy palėt denoncimin, pasi sipas tij ishin burra dhe e mbanin fjalėn…"
  Gardiani
  "Mua mė merr shef L.A., nė dhomė mė vete dhe mė thotė: 'Ilir, pse tė takoi Agron Kuliēi?'- Unė ia kthej se ėshtė punė pėr mua. 'Mirė, - mė thotė ai, - por mos i beso shumė Agron Kuliēit se nuk ėshtė burrė i mirė dhe mos i fut shokėt tė gjithė nė njė thes se disa kanė detyrime e disa nuk kanė'. Shef L.A.., ėshtė shok i ngushtė me Xh.M., qė pėr mua ėshtė Aldo Bare i Fierit. Pėr kėtė incident unė lajmėroj drejtorin e burgut, Shpėtim Kalemin si dhe shefin e regjimit. Ata folėn me Agron Kuliēin. Pas dy ditėve tė kėsaj ngjarjeje, vijnė tek mua oficerėt e policisė qė mbaja kontakte dhe unė nė takim me ta u them, 'se si njė shef policie mund tė flas pėr Agron Kuliēin?'. Ata ma kthejnė se 'aman o Ilir, bėj sikur nuk di gjė'. Tani L.A-nė e kanė ēuar nė burgun e Rrogozhinės..."
  Keti Bita
  "Me Keti Bitėn kam qenė nė birucė nė vitin 1999. Unė kisha dėgjuar mė parė se nė lagjen e Ketit ishte vrarė njė arixhi. Shkak i vrasjes kishte qenė se ai shkonte me njė femėr tė bardhė. Kur hapet muhabeti me Keti Bitėn, mė thotė se kėtė vrasje e kishte kryer ai dhe se motiv i vėrtetė kishte qenė marrja e njė sasie tė madhe hashashi dhe mosdhėnia e lekėve pėr tė. Sipas asaj qė mė tregonte Keti nė qeli, mėsova se arixhiu kishte hezituar tė shlyente pėr hashashin qė kishte marrė dhe pėr rrjedhojė, merr plumb nė kurriz. Kėtė ia kam shpjeguar dy herė radhazi prokurorit Altin Binaj. I tregoj Binajt njė detaj: Arixhiu ėshtė vrarė prapa shpine. Nė kurrizin e tij ka shenjėn e plumbit. Ai hapi dosjen, e pa dhe shprehu hapur qė arixhiu ishte vrarė pikėrisht nė kurriz dhe mė deklaroi se ishte e vėrtetė ajo qė unė i thashė. Edhe pse kjo ėshtė njė vrasje e zbardhur kėtu e 10 vjet tė shkuara, duhet thėnė se Keti Bita ėshtė sot nė burgun e Rrogozhinės."
  Kujtim Eqimi
  "Kujtim Kuēi, vėllai im Bert Sallku, Ilir Mėrnica nė 1997 kanė plagosur Kujtim Eqimin. Kujtimi vdiq mė vonė nė Greqi. Kujtim Kuēi ka dalė nga burgu nė vitin 1997. Pagoi mjaft lekė dhe e mbylli kėtė ēėshtje. Vrasja e Kujtim Eqimit po bėn 10 vjet pa zbuluar".
  Grupi i Arjan Selimit
  "Dritan Dh., e kam njohur nga vėllai i im i madhi, Edi. Janė arratisur bashkė nė vitin 1990 nga Semani. Tani ka punuar me Erionin nė 2003. Tre herė i kam shitur mall. Ai e ēonte nė Greqi. Tre kilogramė tė pastėr me 11 mijė euro kilogramin. Fitova 500 euro. Atėherė mė ēoi Tani nė Greqi dhe e shita vetė tė gjithė sasinė. Tani ėshtė mė grupin e Arjan Selimit. Ai ka marrė pafajėsi. Nė vitin 2004 ėshtė arrestuar Dritan Dh.. Ai pagoi lekė. Kur vajta nė Bėnēė i kėrkova 1 kilogram heroinė tė pastėr dhe ma dha. E ēoj nė Greqi tek Berti im. Gjysmat e lekėve ia ēoj Ben K., dhe Tan Dh., i cili ka njė lokal me emrin ... dhe ka njė mjedis tė madh afėr lokalit. Tani ėshtė i fuqishėm dhe vetė e shiste, por edhe pinte vetė heroinė."
  Gėzim Hajdari
  "Kur isha nė biruca, mė sjellin nė dhomė Dritan Koēiun, nga Sektori Seman nė Fier. Jam rritur me tė nė njė fshat dhe tani mė thoshte se kishte dashnore Valbona Hajdėrin. Ai mė tregoi se e kishte shitur tė dashurėn pėr 600 mijė lekė tė vjetra. Blerėsi ishte njė Arben Prifti, nga Fieri. Unė e njihja si Benin edhe Valbonėn, pasi kjo e fundit punonte nė Torino si prostitutė. Dritan Koēiu akuzohej me gjithė Albert Gjodeshin, pėr grabitje. Ndėrsa, Dritani ishte kapur, Berti im akoma jo. Kur u kap Berti, Dritan Koēiu u tėrbua fare. Vinte nė birucė vėrdallė. Shante Bert Gjodeshin dhe thoshte se mė la nė burg shkėrdh..., se e kishte lėnė nė burg pėr gjithė jetėn. 'I kisha ēuar haber pse iku jashtė nė Greqi', -thoshte. Dritani pyeste policin: 'Ik pyet Bertin, ka treguar gjė deri tani'. Derisa polici i solli pėrgjigje se Berti nuk kishte folur. Unė e pyes Dritanin: Pse je kaq i shqetėsuar. Pse kėrkon qė Berti tė mos tregoj? Ēfarė ke bėrė? Ai mė kthen pėrgjigje se kam kryer disa grabitje mė tė nė Pėrmet.
  Kur ika nė Greqi nė vitin 1999 i them njė shokut tim nga Sektor Semani. Ai ėshtė polic me specialet nė Tiranė. E pyes pse Dritani u mėrzit kur u arrestua Berti. Kishte shumė frikė dhe shante.
  Ai mė tha: 'Pse nuk e dije t'i pse ėshtė frikėsuar? Sepse, Dritani me gjithė Bert Gjodeshin kanė vrarė Gėzim Hajdarin, vėllanė e Valbonės. Gėzimi i kėrkonte atyre motrėn, tė cilėn ia kishin rrėmbyer. Arben P., Dritani dhe Arben Gjodeshi vranė Gėzimin me thikė nė vitin 1996 dhe mė pas e hodhėn nė lumin Seman. Ai ishte gjysmė i gjallė dhe nė qafė i lidhėn njė gur tė rėndė. Deri mė sot familja e tij enden nuk ka marrė asnjė lajm. Nėna, bashkėshortja dhe vajza e vogėl qė ai la. A nuk ėshtė krim i shėmtuar ajo ēfarė bėri Beni, ndėrsa Gėzimi kėrkonte tė motrėn?


  --


  “Ju rrėfej krimet nga Ben Qimja tek Kastriot Jaupi”
  » Dėrguar mė: 23/02/2009 - 11:19  Gerti Xhaja

  Ēfarė ndodh me tė penduarin qė zbardhi krimet e bandave tė Fierit?

  Ilirjan Sallku sot ka hyrė nė ditėn e 11-tė tė grevės sė urisė, nė ambientet e spitalit tė burgut nė Tiranė, ku edhe ndodhet. Sipas burimeve tė besueshme nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Burgjeve, dita e sotme pritet tė jetė edhe fundi i grevės sė urisė, pasi "Drejtoria e Mbrojtjes sė Dėshmitarėve ka vendosur t'i pranojė kėrkesat e tij". Dhe, sipas njė ēudie qė mund tė ndodh vetėm nė Shqipėri, Sallku ėshtė lėnė nė grevė urie, pasi vendimi pėr miratimin e kėrkesave tė tij nga drejtoria ėshtė marrė nė fund tė orarit zyrtar tė sė premtes. Meqė e shtuna dhe e diela janė ditė pushimi zyrtare, sipas tė njėjtit burim, Sallkut i ėshtė dashur tė qėndrojė edhe tri ditė tė tjera nė grevė urie, deri sot, kur pritej t'i komunikohej vendimi i Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Dėshmitarėve. Kėrkesa kryesore e tij ka qenė largimi nga Spitali i Burgut dhe dėrgimi, qoftė edhe nė ndonjė burg tė sigurisė sė zakonshme. Sallku ka kėrkuar tė plotėsohen tė gjitha pikat e marrėveshjes qė ėshtė bėrė me tė kur ka vendosur tė bashkėpunojė me Drejtėsinė. Nė fakt, ėshtė hera e dytė brenda njė viti qė Sallku vendoset nė Spitalin e Burgut. Ai vetė, nėpėrmjet njė telefonate tė kryer me Gazetėn, ka deklaruar se nuk ndihet i sigurt nė kėtė vend. Duke iu referuar ditarit tė tij, ku pėrshkruhet hera e parė qė ėshtė vendosur nė Spitalin e Burgut, i transportuar nė tė njėjtėn autoambulancė me Agim Boriēin, Sallku pėrshkruan se aty ndodhej edhe njė i dėnuar pėrjetė, me tė cilin ka pasur njė pėrleshje me thikė. Ai quhet Gėzim Guri, dhe Sallku e pėrshkruan nė kėtė mėnyrė: "Gėzim Guri ėshtė nga Shkodra dhe nga dhuna e tij ka vdekur njė i burgosur nė burgun e Burrelit. Ai ėshtė i dėnuar i pėrjetshėm. Unė isha grindur me tė njė herė mė parė dhe e kam qėlluar me thikė. Kjo ka ndodhur nė burgun e Peqinit, mė 21 shkurt tė vitit 2007. Duke u bazuar tek kjo pėrplasje me kėtė tė burgosur, mendova qė mė kishin krijuar kurth me qėllim qė unė tė trembesha..."

  "...Por, unė ju them tė gjithė shqiptarėve qė kjo ishte dėshira ime. Tė dalin tė gjithė para ligjit. Nė kėtė vend tė ketė drejtėsisė njėlloj pėr tė gjithė. Unė di 3 vetė nga Fieri qė kanė marrė 39 vjet burg pėr vjedhjen e njė telefoni, ndėrsa shumė vrasės qė unė kam denoncuar janė jashtė tė lirė dhe drejtojnė bizneset e tyre tė pista...." Nuk ėshtė Roberto Saviano, por krimet dhe organizatat kriminale qė ai tregon janė po aq tė pėrgjakshme dhe tė organizuara sa edhe "Gomorra". Quhet Ilirjan Sallku, dhe jeta qė ai ka kryer, arrestimet dhe burgosjet e shpeshta, e kanė bėrė qė tė njohė e tė bėhej pjesė e organizatave kriminale tė Fierit. Krimet dhe trafiqet e kėtyre i kalojnė kufijtė e vendit, ndėrsa sipas Sallkut, vazhdojnė aktivitetin brenda dhe jashtė Shqipėrisė. Njė pjesė e eksponentėve kriminalė qė ai pėrmend nė ditar, ndodhen nė qeli, tė arrestuar nga policia, dhe prangosja e tyre vjen fill pas dėshmive tė Sallkut. Tashmė ėshtė 29 vjeē, nė qeli prej dy vjetėsh dhe i dėnuar me 16 vjet e 6 muaj burg pėr krimin e vrasjes. Vetė jeta e tij e hedhur nė rreshtat e njė fletoreje, qė e quan "Ditar i krimeve qė unė di", ėshtė dėshmia e gjallė e jetės sė njė krimineli, qė e ka nisur aktivitetin me vjedhje tė vogla, ka vijuar me grabitje, vrasje, korruptim tė prokurorėve e gjyqtarėve, trafik e shitje armėsh dhe lėndėsh narkotike. Gazeta publikon sot dėshmi tė reja pėr vrasje tė tjera tė pazbardhura, si edhe pėr ekzekutime, si ajo e vitit 1999 nė Fier, pėr pronėsinė e Fabrikės sė Tullave tė Krapsit, tė cilat janė mbyllur nga Prokuroria. Gjithashtu, zbardhen pėrplasjet mes gjyqtarėve pėr t'i marrė kush e kush pėr vete dhe pėr tė mos i ndarė bashkė 30 milionė liretat qė nxorėn nga burgu vetė Ilirjan Sallkun, pas arrestimit pėr vrasjen e Genci Muhos. Sallku sjell dėshmi edhe pėr jetėn e Fatos Nanos nė Burgun e Bėnēes, dhe darkat, qė sipas tij, Fatos Nano kalonte nė qytetin e Gjirokastrės, jashtė burgut.
  Jeta prej
  krimineli
  Sallku vjen nga njė familje tė dėnuarish politikė, ndėrsa i ati ėshtė burgosur nga diktatura komuniste. I rritur pa baba dhe i molestuar nga mėsuesit qė nė moshė tė mitur, Sallku nuk e kishte tė vėshtirė ta gjente veten mes botės dhe njerėzve tė krimit.
  "U rrita pa baba dhe qė 10 vjeē, mėsuesit kanė abuzuar me mua", - shkruan pėr veten Sallku. Ai tregon se nė 26 gusht tė vitit 1986 ka rėnė nė burg pėr herė tė parė pėr vjedhje. "Bėra gjashtė muaj. Mė pas, ndenja dy muaj jashtė dhe u rifuta pėr tė qėndruar edhe dy vjet tė tjera", - vazhdon rrėfimin. "Pasi u ktheva nga Gjermania, nė 16 janar tė vitit 1997, Shqipėrinė e gjeta nė trazira. Unė isha antikomunist dhe e doja Partinė Demokratike me shpirt. Mua mė dhanė dy kallashė kur u ndanė nė PD-nė e Fierit, me qėllim qė tė mbronim pushtetin", - ėshtė njė tjetėr dėshmi e Sallkut. Nė vitin 1998 plagoset, dhe sipas tė njėjtit rrėfim, duke mbrojtur godinėn e PD-sė, pas trazirave tė 14 shtatorit tė vitit 1998. U arrestua pėr tentativėn e vrasjes sė Arta Dhjarit dhe fėmijėve tė saj. Sipas policisė, Sallku kishte vrarė vėllanė e Dhjarit, Genci Muha dhe donte tė vriste dhe tė motrėn e kėtij pėr tė mbyllur hetimet. Vetė Sallku pranon vrasjen e Muhos, edhe qė kishte fituar pafajėsinė pėr kėtė krim pasi kishte paguar pėr tė korruptuar gjykatėsit dhe prokurorin, 30 milionė lireta nė 14 qershor 1999.
  Korruptimi i gjyqtarėve
  "Mua personalisht, mė 14 qershor tė vitit 1999 mė dhanė pafajėsinė, pasi pagova 20 milionė lireta pėr gjyqtarė e prokurorė dhe 10 milionė lireta ia dhashė avokatit tim. Kur dola nga burgu dhe mora pafajėsinė, liretat ia dhashė I.D., dhe...

  (vijon nė faqen 16-17)

  --

  Si e nxirrnin Fatos Nanon pėr darka nga Burgu i Bėnēes
  » Dėrguar mė: 23/02/2009 - 11:28


  Lajme te ngjashme
  Fatos Kongoli, “Bolero nė vilėn e pleqve”
  • Datė: Jan 26, 2009
  (vijon nga faqja 15)

  ...L.S.. Tė dy kėta ishin gjyqtarė tė ēėshtjes sime dhe mė dhanė pafajėsinė nė kėmbim tė 30 mijė liretave. Dy gjyqtarė mė liruan, kurse A.Z., edhe kjo gjyqtare, edhe pse ishte nė trupin gjykues tė ēėshtjes time, nuk ra dakord, sepse ajo i donte tė gjitha liretat vetė. Ajo nuk donte tė ndante shumėn e liretave me gjyqtarėt e tjerė, pasi burri i saj, qė quhet J.Z., e qė punonte nė polici ishte duke ndėrtuar njė pallat 7-katėsh dhe pikėrisht pėr kėtė pallat kėrkonte 30 milionėt e mi. Pasi pagova 30 milionė liretat dhe mora pafajėsinė, pavarėsisht qejfmbetjeve nė radhėt e drejtėsisė sė Fierit, katėr vjet brodha i lirė pa pasur asnjė lloj problemi. Por, nuk zgjati shumė pafajėsia ime dhe 20 ditė para se tė martohesha nė vitin 2003, mė ngritėn njė akuzė tė rremė, sikur unė do tė vrisja motrėn e viktimės qė kisha vrarė vetė, si dhe vajzėn e saj 8 vjeēe, me qėllim qė tė mbuloja gjurmėt e vrasjes sė tė vėllait tė saj, qė e kisha kryer nė vitin 1997. Akuza e rremė qė u ngrit ndaj meje u mbrojt me pretendimin se unė doja tė shfarosja motrėn dhe mbesėn e viktimės, pasi motra ishte e vetmja dėshmi. Unė betohem dhe deklaroj, duke u thėnė tė gjithė shqiptarėve dhe banorėve tė Fierit, se unė e kam vrarė Genci Muhon dhe se motra e tij nuk di asgjė si ai ėshtė vrarė..."
  "Aldo Bare" i PD-sė
  "Aldo Bare i PD-sė, apo me emrin real Xh.M., ėshtė i lidhur me krimin nė tė gjithė Shqipėrinė. Gjithashtu, ai ėshtė i lidhur edhe me politikėn. Xh.M. ka nė pronėsi lokalin nė qendėr tė Fierit qė quhet... Ai ja ka grabitur atė bashkė me Agim Boriēin dhe Agim M., njė shtetasi nga Kosova. E kanė marrė mė dhunė. Nė vitin 1997 e kanė detyruar atė qė tė firmosė me imponim. Gjysmėn e pronės e ka B.B., kushėri i Agim Boriēit. Xh.M. dhe dy Gimat, ranė dakord qė "Barin" e grabitur ta shitnin pėr 210 milionė lireta. Xh.M. u ju jep dy Gimave nga 70 milionė lireta dhe mban vetė. Xh.M., ka vrarė njė person dhe njė e ka plagosur nė vitin 1999 para Gjykatės sė Fierit, pėr pronėsinė e Fabrikės sė Tullave tė Krapsit. Pėr kėtė ngjarje Xh.M. ėshtė dėnuar vetėm me 2 vjet burg, pasi atė dosje ja mbylli Th.S.. Xh.M. Gjatė kohės qė ka qenė nė punė shofer i drejtorit tė Burgut tė Bėnēės, merrte Fatos Nanon dhe Petrit Selacin, eksponent i njohur nė Fier, dhe dilnin jashtė burgut pėr tė ngrėnė darka. Ata kanė shkuar pėr darkė deri nė Gjirokastėr. Xh.M., dhe vėllai i tij L.M., janė shitėsit numėr njė tė drogės. Xh.M. ka vjedhur shtėpitė e tė pėrndjekurve. Nė qoftė se njė familjeje i takonte njė banesė, familjarėt e Xh.M-sė kanė marrė nga katėr hyrje secili. Xh.M., sot ėshtė bėrė avokat. Dua tė di, kush ia dha licencėn 'Aldo Bares' sė PD-sė? Gjatė kohės qė ai punonte nė burgun e Rrogozhinės, bėnte korrupsion me drejtorin. Ai kishte qenė me tė nė Tepelenė dhe shėtiste Fatos Nanon bashkė me Petritin. Tė shkoje tek burgu i Rrogozhinės, duhej qė njė herė mė parė tė merrje lejė tek Xh.M., dhe jo tek drejtori i Burgut. Unė dhe gjithė shqiptarėt dua tė di, ku shkon njė si Fatos Nano me njė Petrit Selaci? Ku i hanė ata darkat bashkė?"
  Prokurori i Krimeve tė Rėnda me trafikantin, bashkė pėr qejf dhe femra nė Mal tė Zi
  "Ben K., nga Berati, vėllai i Ylli K., ish-presidentit tė Klubit tė Futbollit... janė dy shokėt e mi. Me Yllin kam punuar me drogė. Ja ēonte nga Holanda njė shoku im, Gerti Q., nga Fieri, qė ka njė vilė katėrkatėshe, kur ikėn pėr nė Vlorė, nė krah tė majtė afėr doganės. Yllit, nė vitin 2001, i kam ēuar dy kilogramė kokainė nė Torino me ēmimin prej 35 mijė euro, pastaj rashė nė burg. Ylli, Beni, Afrimi dhe Skerdi, tė tėrė si shokė e vėllezėr kanė punuar me prostitucion. Beni edhe sot e ka femrėn nė Itali. E quajnė Lida. Vetėm Lalanio nuk merret me asgjė. Beni edhe nė maj erdhi tė mė takojė nė Spital. Ylli K., ka lidhje edhe me njė prokuror tek Krimet e Rėnda. Ai e ka ndihmua Yllin nė njė ēėshtje dhe janė shokė qė nga viti 2005. Mė ka treguar Beni se Ylli me njė prokuror ka ikur nė Mal tė Zi, pėr qejf, pėr femra. Ju mund tė merrni informacion nga pikat doganore, tė cilėt mund tė tregojnė se kush ėshtė ky prokuror. Tė nesėrmen, Ylli me thotė jam nė Tiranė e se do tė takoj prokurorin, se na degjeneruan me lajme televizionet private..."
  Kastriot Jaupi
  "Unė kam strehuar pas vrasjes sė Ilir Ngresit, autorin, Kastriot Jaupin, qė ishte nga Berati. E kam mbajtur atė nė shtėpi tri ditė. Nė shtėpi ma solli Agim K., kushėriri im. Kastriot Jaupi mė shpjegoi se pse e kishte vrarė Ilir Ngresin. Kastrioti me Ngresin ishin zėnė pėr ēėshtje banale, por i kishin vrarė vėllanė Ilirin. Sipas Kastriotit, e kishin marrė zvarrė nė furgon dhe pasi e kishin qėlluar nė kokė, Ilir Ngresi me M.H., thanė dhe u justifikuan se Ilir Jaupi kishte rėnė nga mali dhe se pas goditjes koka iu shkėput pėr t'u pėrplasur nė gur. Megjithatė, Kastrioti e dinte se kush ishin ekzekutorėt e tė vėllait. Kjo ngjarje ishte parė nga 9 uniforma blu. Ilir Jaupi me gjithė Shaipin, pasi shpėtuan gjatė plagosjes ishin fshehur tek K.H., nė Zhuaon. Kastrioti thoshte: 'Po tė ma fuste njeri vėllanė nė burg pėr jetė, atė person do e bėja vėlla'".
  Arben Isufi ose Qimja
  "Unė me kėtė person kam qenė vetėm pėr pak kohė. I kam shitur atij dy mina me telefon. Nė vitin 2002 i merrja armėt nė Shkodėr tek Isa K. Ai e ka shtėpinė pėrballė hotel 'Amerikės', vila nė krah tė djathtė kur hyn pėr nė Shkodėr, rrėzė malit. E kam njohur nga kushėriri im, P.Sallku qė jeton nė Kiras. Lekėt qė u shitėn bombat tek Ben Qimja m'i dėrgoi kushėriri me Wester Wnion. Bombat me telefon i kemi shitur 2500 dollarė pėr copė dhe unė fitoja 500 dollarė pėr secilėn. Me I.K., kam punuar mė parė, se sillte pistoleta pa zhurmė. Mė sillte edhe mua, edhe njė kushėririt tim, K.M.. Mė pas, dhėndri i kėtij, Erioni nga Vlora, sė bashku me vėllain e tij i ēonin pistoletat drejt Greqisė. Erioni ka shtėpi nė lagjen 'Ēole' tė Vlorės, nė fund fare, pas pallateve e ka shtėpinė babai i tij, tė cilin e ka invalid. Babai i Erionit e ka humbur njė dorė pas shpėrthimit tė njė sasie dinamiti, duke gjuajtur peshk. Kur I.K. erdhi nga Shkodra nė Fier, solli armėt pėr t'ia shitur Ben Qimes. Kam qenė unė A.I., kushėri i "Qimes", vetė Qimja, dhe dy shokė tė ngushtė tė tij R. dhe K.. Ai shikonte kur ne provonim bombat. Pasi Qimja mori armėt dhe i dha drekė I.K.-sė, dhe ky iku nė Shkodėr. Kemi shkuar me Qimen edhe nė Shkodėr tek I.K., madje rrugės kushėriri i "Qimes" (tė cilit Gazeta i publikon vetėm inicialin e emrit) R., mė tregoi sesi kishin vrarė Pirro Koēiun nė Tiranė. E ka vrarė bashkė me Ro..., qė kishte njė automjet tė tipit 'Mercedez Benz' tė zi, 250 qė punonte me naftė. Atij i kishin kapur makinėn edhe telefonin."
  "Eskobari"
  "Dilo N., 'Eskobarin' shqiptar e kam njohur mė parė, kurse punėn e kam filluar me tė nė vitin 2001. Rrugėn e parė me hashash ja kam dorėzuar Adin Sh. I ēova 300 kg hashash me Dilon. Fitova dy milionė dhrahmi. Droga ka qėndruar e fshehur njė javė nė lokalin e K.M., nė Fier. Pronari me dhėndrin e tij me Dilon. Rrugėn e dytė ēoj rreth 230 kg me Benin, shoferin e tij nė Belgjikė. E mori S. R. E shiti dhe unė fitova 10 mijė marka pėr rrugėn e tretė dhe mė dha Dilo njė dhuratė mė pas. Dilo vijoi tė mė jepte 200 kg hashash dhe atė e shiti Erioni. Fitova tre milionė dhrahmi nė Greqi dhe mė pas Dilo mė tha se duhet tė iki nga Greqia drejt Belgjikės. Dilo mė tha se do tė bėnte njė ngarkesė tė madhe me autobot gazit. Erioni dhe Meli mė bėjnė njė pasaportė nga Vlora me emrin Armando. Pasaporta u bė nė lagjen 'Ēole' dhe pėr tė ėshtė paguar njė polic me 400 mijė lekė tė vjetra. Jam nisur unė, Meli dhe K.M. nga Kakavija. Unė mora vizė, kurse Meli ishte me dokumente greke. Qėndrojmė 15 ditė nė Greqi dhe mė pas i drejtohemi Belgjikės, ku na priste Getė Q. pėr tė siguruar tregun me K.M. Kėtė e njoha edhe vetė se ka nusen nga Fieri, edhe pse vetė ėshtė nga Burreli. Informohemi se droga hashash kishte hyrė nė Itali nga Durrėsi me tragetin e Triestes. Ishte vendosur me pas nė magazinė nė Napoli. Sasia e saj ishte 7 ton e 500 kg. 3 ton i kishte daja i Erjonit dhe Melit, mė duket se ai quhet Berti, kurse 3 ton e 500 gramė ishin tė Dilos. K.M., mori 1 ton e 300 kg. Ngarkesėn e bėri Meli nė maune angleze. Pas sistemit tė rrugės jam kthyer nė Shqipėri, nė datėn 11 shtator 2001. Kam ndjekur itinerarin Belgjikė-Romė-Tiranė. K.M., pati probleme me tregun e saj nė Angli. Njė vit mė vonė, nė vitin 2002 Dilos, iu kap edhe njė sasi prej katėr ton me hashash nė njė autobot gazi. Dilon, nė fakt nuk e ka gjetur dhe nuk e ka gjetur gjė. Dilo sot ka hotel."
  Fatmir Emini
  i njohur si “Mile Ēami”
  "Mile Ēamin unė e kam spiunuar pėr vrasjen e nėnės sė Lul Cakės, por edhe pėr vrasjen e bosit tė pallateve Gjergji Halo. Halon, nė fakt e ka vrarė Bledar Y, i cili ka qėlluar pėr llogari tė Mile Ēamit. Nė vrasjen e nėnės sė Lul Cakės ka marrė pjesė njė tjetėr, qė ėshtė M.H.. Ky e ka marrė me forcė nėnėn e Lul Cakės dhe e ka futur nė makinė. Milja, Tani, Bledi, M.H., kėta e vranė. Edhe pse u zbardh vrasja e nėnės sė Lul Cakės, pse emri i M.H. nuk u pėrmend? Me Tanin e Bledarin kemi qėndruar bashkė nė Belgjikė. Ishim nė Bruksel nė vitin 2002, dhe atje mėsova vrasjet qė kishin bėrė kėta."
  Agim Boriēi
  'Mė 12 maj tė vitit 2008 me kanė transportuar pėr nė spitalin e Burgut tė Tiranės, me njė mjet ambulancė dhe nė tė njėjtin mjet ndodhej edhe Agim Boriēi, pėr tė cilin unė isha marrė nė pyetje dhe kisha dėshmuar. Agim Boriēin e njoh mirė. E shoqėroja nė gjyqet dhe mėsova se ēfarė kishte bėrė. M'i ka thėnė me gojėn tij." "Vrasės, grabitės personash, shitės droge, vėnie gjobash, pra me pak fjalė tė gjitha poshtėrsitė ka bėrė ai", -kėshtu e pėrshkruan Sallku nė ditarin e tij Agim Boriēin.
  "… Agim Boriēi sot ndodhet nė burg. Ai vrau Mond Zefin dhe plagosi shokun e tij, Agim Mulėn. Vrau Altin Yzeirin bashkė me Edi Binxhon, pastaj vret edhe kėtė tė fundit, qė e kishte shok tė ngushtė. Dhe, pėr tė realizuar vrasjen e Edi Binxhos, merr bashkėpunimin e kushėririt, S.D.. Gim Boriēi ka qenė shumė vite para se tė arrestohej nė arrest shtėpi, por nė banesėn e tij prokurori N.T., dhe avokati T.K., hanin darka bashkė tek shtėpia e tij. Sot prokurori N.T. ka dalė pėr korrupsion nga puna. Agim Boriēi dhe A.M., vranė Tanin tek Lokali 'Zėrat e Natės'. Kur udhėtuam bashkė pėr nė spitalin e burgut, Agim Boriēi mė tha: 'Ilir, mė futėn nė burg nga inati se mora tė gjithė tenderat nė Fier dhe e di se kush ma bėri. E di kėtė. Vetėm mos dalsha prej kėtej'"...
  Biseda me 'Qimen'
  "…Mė pas, Isai mė merr nė telefon. Mė thotė se kishte gjetur disa armė tė tjera dhe na fton qė tė shkonim t'i shihnim. Unė i bėj ftes 'Ben Qimes' dhe R.., shokut tė tij dhe ikim nė Shkodėr. Sa hynė nė autostradė, bie zilja e telefonit. Flet 'Ben Qimja'. Sa mbaron me tė 'Qimja', mė thotė se ishte 'hetuesi'. 'E kam shok, - thotė, - ai do mė ndihmojė nėse mė vjen letra nga Interpoli. Ai do ta zhdukė fare atė'. Bėhet fjalė pėr Xh.Hasanbelliun (pėr kėtė kishte diskutuar nė telefon). Nė vitin 2002, Hasanbelliu ishte arrestuar pėr armėmbajtje pa leje dhe pėr tė pritej qė tė vinte njė porosi nga Belgjika, - mė ka treguar 'Ben Qimja'. Letra qė pritej tė vinte nga Belgjika bėnte fjalė pėr vrasjen e hasmit tė tij, Julin si dhe ka plagosur Kasandėr Nogėn. Xh.Hasanbelliu ka qenė bashkė me Miklovanin nga Vlora. Miklovanin e kam pasur dy vjet nė burgun e Tepelenės. 'Ben Qimja' e ndihmonte Hasanbelliun dhe kishte mjaft detyrime pėr tė, pasi ai me gjithė Julianin vranė nė Spanjė hasmin e Benit, Pajtimin. Juliani, qė tashmė ka vdekur, ėshtė nipi i Benit. Jo vetėm me Julianin, por edhe me kushėririn e Benit, R…, unė kam pasur shoqėri. Ai mė ka treguar edhe pėr vrasjen e Lad Hasanit. Unė me R…, kushėririn e Ben Qimes, shokun e tij R…, dhe me Benin kemi shkuar bashkė nė Maqedoni me makinėn time. Nėse vinim nė Shkodėr tek Isai, shkojmė nė krah tė djathtė tė rrugės, pasi andej ėshtė kufiri. Poshtė njė ure, 1 km larg vjen njė shoku i Isa Kryeziut, sjell armėt. Beni i shikon me radhė dhe provon dhe vetė njė armė tė rėndė. Me tė nė dorė kthehet nga unė dhe thotė: 'Ilir, unė dua njė armė tė mirė se do t'i zhduk ēamėt e malit'. Ai qėllonte. Qėllova edhe unė e R…. Mė pas drekuam sė bashku. 'Ben Qimja', edhe pse provoi shumė armė, nuk bleu asnjė atė ditė, por arriti dhe bleu njė makinė tė vjedhur, tė tipit "Audi" pėr gjashtė mijė euro. Shoku i tij, R…, atė ditė gjatė kthimit, u sėmur mjaft rėndė. E ēuam nė spital dhe u ndamė. Marr vesh disa orė mė vonė se R…, kishte hequr...
  (vijon nė faqen 18)

  --
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 23-02-2009 mė 19:31

 13. #13
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari
  kam then aty me lart..se ne vitet e enverit hekuran isai ministri brendeshem ka thene ne mbledhje te mbyllur te ministris.. pra jo per gazeta e tv.. se nuku thuheshin gjerat ahere..se.. o shok.. rrethi i fierit ze vend te pare me statistike per krime ne republike.. etjetj..
  Brari,

  Ti ishe i pranishem ne kete mbledhje? Ah po, spiuni spiun ngelet ne cdo lloj regjimi dhe ha buke ne cdo lloj regjimi, keshtu sic po ben zotrote.

  Boll me keto pallavra qe shkruan sepse nuk mund te pergjithesosh se si jane gjithe banoret e nje qyteti me disa kriminele. Si ne cdo vend te botes, ka njerez te mire dhe kriminele.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  mos e vet shpall o info.. qe ke pasur gjishin e gjishen spiune..
  se qe ta dish ti mire.. sic e din dhe tjeret.. kush i thot brarit spiun.. e ka vetshpallur vehten qe eshte kelish spiunesh..
  as ti vet e as tjeret nuk e besoni qe eshte brari spiun.. po nga qe nuk eshte e nga qe nuk i duroni dot shkrimet e mija.. ju kelishet e spiunve.. nuk duroni dot pa u vetshpallur..

  ste kisha faj o loni..a kozi a ndoni..a qysh e ke..

  bej te fala petro korab kocit..

  ..

 15. #15
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Brari te pershendes nga ana e hekuranit

 16. #16
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  mos e vet shpall o info.. qe ke pasur gjishin e gjishen spiune..
  se qe ta dish ti mire.. sic e din dhe tjeret.. kush i thot brarit spiun.. e ka vetshpallur vehten qe eshte kelish spiunesh..
  as ti vet e as tjeret nuk e besoni qe eshte brari spiun.. po nga qe nuk eshte e nga qe nuk i duroni dot shkrimet e mija.. ju kelishet e spiunve.. nuk duroni dot pa u vetshpallur..

  ste kisha faj o loni..a kozi a ndoni..a qysh e ke..

  bej te fala petro korab kocit..

  ..
  Ti qenke nje cope debili qe nuk e paske shokun. Te thash mos pergjitheso nje krahine te tere per shkak te disa maskarenjve o cope mishi me dy sy dhe nuk te shau njeri familjen, prandaj lere gjyshin dhe gjyshen time se as kockat nuk ju kane ngelur. Megjithate duhet ta dija tashme qe ti nje cope plehre je dhe nuk prisja ndonje gje me shume prej teje.

Tema tė Ngjashme

 1. Vezhgim historik mbi qytetin e Fierit
  Nga Hyllien nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2010, 17:04
 2. Sot nė spitalin Rajonal tė Ferizajt pėrurohet Hemodializa
  Nga Vicianum nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 19-02-2009, 07:34
 3. Arratisen 3 tė burgosur nga paraburgimi i Fierit
  Nga Ujku'80 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 09:11
 4. Tė sėmurėt mendorė nė spitalin e burgut
  Nga RTP nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-10-2005, 05:36
 5. Rast i rallė nė Spitalin Gjinekologjik nė Ēair
  Nga StormAngel nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-08-2004, 11:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •