Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 86
  1. #1
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639

    Duke lexuar hadithet :)

    Sonte duke lexuar hadithet , e lexova kete hadith qe me beri te mendoj a eshte i vertete ose jo .
    Nejse behet fjale per hadithin me numer 63 nga Sahih Buhari sipas te cilit a.s. Muhamedi ka qene i bardhe , dmth njeri i races se bardhe.

    Sa ka mundesi kjo, nuk e di, por e nuk e besoj qe ka qene i bardhe te pakten jo me kuptimin e sotem.
    Sma merr mendja qe ne shkretetirat e arabise ke ket pasur ndonje njeri te bardhe me plot kuptimin e fjales.
    Nese nuk gaboj arabet jane mulat dmth diku midis races se bardhe dhe asaj te zeze, por nuk jane te bardhe.
    Por si do qofte, per mua nuk ka rendesi se cfar race ka pasur a.s. Muhamedi, per mua ka rendesi qe Ai na ka sjellur shpalljen e persosur nga ana e Allahut, Kuranin pra.
    Ne vijim hadithi ne fjale.

    While we were sitting with the Prophet in the mosque, a man came riding on a camel. He made his camel kneel down in the mosque, tied its foreleg and then said: "Who amongst you is Muhammad?" At that time the Prophet was sitting amongst us (his companions) leaning on his arm. We replied, "This white man reclining on his arm." The an then addressed him, "O Son of 'Abdul Muttalib."

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  2. #2
    Une besoj se ky hadith eshte i vertete. Ndoshta nuk ka te beje me racen e Profetit a.s. aspak por ndoshta me veshjen, apo ndoshta ka qene me i bardhe se te tjeret etj. Mendoj se hadithi nuk e ka per qellim tregimin e races se Proftetit a.s. sepse fjala rac apo ngjyre e lekures nuk u permend.

    Pershendetje
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  3. #3
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    O njerez pjyesni dhe prisni pergjigjen, ju vet pjyesni, vet pergjigjeni, qenkeni njerez te habitshem!!

    Muhammedi s.a.s ka qene shume i bardhe nga lekura, (bright) ,ka shume hadithe qe flasin per paraqitjen e tij.
    Shoket e tij besnik, tregojn ne hadithe, se ishte me i bardhe se hena e plote naten.
    Pra ka qene i bardhe shume, dhe me floke sy te zinje, qerpiket i ka pasur te gjat, dhe floket i ka ndajtu te gjat deri te supet, (ashtu si gjith profetet), ka pasur trup mesatar, kurse djersa i vinte era livando. Nje shok i tij e mbante djersen e tij dhe parfumosej.
    Ka shume hadithe qe flasin per paraqitjen e tij te jashtme, ate qe duhet te beni eshte te lexoni .
    Kurse ato qe thote GV, se nuk i besohet se arabet jane ashtu e keshtu ,keto jane vetem paragjykime nga nje mendje e semur e tij. Ka shume arab te bardhe, bjonda, etj.
    Kurse ajo qe thot acean. eshte vetem menyera e diskutimit sufist. qe i kethejne si te duan beseden, por dhe kjo eshte nje paragjykim i mendjes me semundje ne te.

    Vendimi Islam per ate qe mohon hadhithe eshte qe ai eshte kafir
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 15-02-2009 mė 09:14

  4. #4
    المسلم العزيز Maska e x_vahir
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Postime
    48
    Te gjitha hadithet ne sahih buhari jane te sakta!Dhe cfare cudie ka qe pejgamberi(Paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te) ka qene i bardhe?Dhe puna ketu nuk eshte: Ta merr mendja apo jo!Por meqe eshte trasmetuar me rruge te sakta duhet ta pranojme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga x_vahir : 15-02-2009 mė 09:43

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Muhammedi a.s ka qen i bardh Gostivar, dhe ne pergjithsi fisi Kurejsh jan te bardh.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

  6. #6
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Perse nuk lejohet shfaqja e Muhamedit p.sh. ne filmin 'The Message'? Ai ka qene njeri si une e si ti, vet Kurani e thote kete.

    18:110. Thuaj: "Unė jam vetėm njeri, sikurse ju, ...

  7. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
    Muhammedi a.s ka qen i bardh Gostivar, dhe ne pergjithsi fisi Kurejsh jan te bardh.
    Celyy prej cka eshte krijuar njeriu, paraardhesi i ketyre Kurejsheve...

    36:77. A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė prej njė pike uji (fare), kur qe, ai kundėrshtarė i rreptė.

    38:71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: "Unė po krijoi njė njeri nga balta, ..


    Une sa e di balta dhe uji krejt jane te ndryshme, por ndoshta ka kuptim indirekt... si thoni ju se ju meniher e gjeni mbulesen

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    ...Kurse ajo qe thot acean. eshte vetem menyera e diskutimit sufist. qe i kethejne si te duan beseden, por dhe kjo eshte nje paragjykim i mendjes me semundje ne te.

    Vendimi Islam per ate qe mohon hadhithe eshte qe ai eshte kafir
    Ne Emer te Zotit te GjitheMeshirshmit, Meshirplotit

    I nderuari century,

    Ku po e sheh se une e mohova kete hadith?

    I lutem Allahut xh.sh. te me fale ne qofte se jam munduar ta ktheje biseden si te dua une dhe ne qofte se kam pase ndonje paragjykim te mendjes se semure ashtu si po akuzohem se kurr nuk jam munduar te bej nje gje te tille me paramendim.

    Gjithashtu une te te fale, dhe i lutem Allahut xh.sh. te te fale, o century, (ne Diten e Gjykimit) qe po ben shpifje ndaj meje dhe ne qofte se po me akuzon pa drejte, se te dy ne flasim aq sa dime e Allahu na udhezoft ne rruge te drejte, e na largoft nga erresira e djallit.

    Allahu A'lim
    Selam

    (Kur'an 25-63) E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u drejtohen injorantėt, ata thonė: "Paqe!"

    (Kur'an 49-11) O ju qė besuat, nuk bėn tė tallet njė popull me njė popull tjetėr, meqė tė pėrqeshurit mund tė jenė mė tė mirė nga ata tė cilėt pėrqeshin dikė tjetėr, e as gratė me gratė e tjera, sepse mund tė ndodhė qė gratė e tjera tė jenė mė tė mira se ato qė pėrqeshin (duke e nėnēmuar njėri-tjetrin) dhe mos etiketoni njėri-tjetrin me llagape. Pas besimit ėshtė keq tė pėrhapet llagapi i keq. E ata qė nuk pendohen, janė mizorė.

    (Kur'an 49-12) O ju qė keni besuar, largohuni prej dyshimeve tė shumta, meqė disa dyshime janė mėkat dhe mos hulumtoni pėr zbulimin e tė metave tė njėri-tjetrit, dhe mos gjuani me fjalė njėri-tjetrin; a mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur? Atė pra e urreni! Kini frikė nga ndėshkimi i All-llahut, e All-llahu ėshtė mėshirues, Ai pranon shumė pendimin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 15-02-2009 mė 15:24
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  9. #9
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar mė parė nga ocean Lexo Postimin
    Ne Emer te Zotit te GjitheMeshirshmit, Meshirplotit

    I nderuari century,

    Ku po e sheh se une e mohova kete hadith?

    I .[/I]
    Un nuk te akuzava per nje gje te till, ajo ishte per GV e jo per tya. Gv njihet si mohus hadithi. kurse per ty e thash
    Kurse ajo qe thot acean. eshte vetem menyera e diskutimit sufist. qe i kethejne si te duan beseden, por dhe kjo eshte nje paragjykim i mendjes me semundje ne te
    dhe kjo eshte e vertet. sufistat njifen per ndryshin e ajeteve dhe haditheve, kjo duket qe ne akiden e tyre.
    gjithsesi vleresoj menyren e diskutimit me ju, je i mirepritur
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  10. #10
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Edhe un e mbeshtes GV sepse qdo her eshte larg disave per nga aftesit e te kuptuarit edhe te shikuarit te vertetes nga genjeshtra.
    O zoteri ne themi qe bibla eshte johynjore per arsye se ka nderhy dora e njeriut , por ne anen tjeter ne nuk po shohum para syve tane , ne mirremi me hadithe i zbatojm hadithet sikur te krishteret biblen , por a ndaleni edhe mendoheni nga kush eshte shkruar hadithi , nga kush ka prejardhjen ? Qdo kush e din qe hadithi eshte fjale e njeriut dhe e transmetuar nga njeriu ne breza te tere . Hadithi nuk eshte fjal e garantuar nga i madhi Zot dhe me kete rast paqare ka mangesi sepse "njeriu" eshte krijues i hadithit edhe ne kete rast eshte i manget.

    Ne kalojm ore te tera duke u munduar tja mbushim mendjen te tjerve se feja e krishtere eshte e mbushur me nderhyrje nga njeriu , a vetveten nuk e shohim se edhe feja jone ka filluar te mbushet me hadithe qe gati qdo dit dalin si kepurdhat mbas shiut . Shyqyr Zotit qe kemi Kur`anin famelart qe eshte i garantuar nga i madhi Zot sepse do te kishim te njejtin fat sikur te krishteret .

  11. #11
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    Un nuk te akuzava per nje gje te till, ajo ishte per GV e jo per tya. Gv njihet si mohus hadithi. kurse per ty e thash dhe kjo eshte e vertet. sufistat njifen per ndryshin e ajeteve dhe haditheve, kjo duket qe ne akiden e tyre.
    gjithsesi vleresoj menyren e diskutimit me ju, je i mirepritur
    Ore ti zoteri une nuk i refuzoj hadithet, por per dallim nga ti qe i quan veper hyjnore une i quaj ato veper njerezore!
    Andaj duke pasur parasysh qe behet fjale per librate shkruara nga njeriu cdo here ekziston mundesia qe te kete gabime aty!
    Cfar psh nese padashje imam Buhari duke menduar qe x hadith eshte i vertete dhe kete ia atribon profetit edhe pse profeti kurre mund mos e ket thene nje gje te tille?!!
    Shambull konkret duke pasur parasysh qe Kurani barazon gruan me burrin dmth e di fort mire se para Allahut si burri si gruaja jane te barabarte , a te merr mendja qe profetiti te ket krahasuar gruan me gomarin ose majmunin?!
    Nqs se thua po ateher ti e ke quajtur edhe r.a. Aishen gomar dhe majmun nga se ke plot hadithe qe tregojne qe profeti eshte falur para saj dhe ajo nuk i ka prish aspak pune ne lutje.
    Nga ana tjeter per mendimin tim, mbas gjithe studimit personal qe kam be jam i bindur qe profeti kurre nuk ka lejuar te shkruhen hadithet dhe urdhero hape nje teme te tille dhe te garantoj qe cdo argument qe do ta sjellish, une do te sjell argumenta biles edhe me te forta qe kane te tregojne se argumentat e tua nuk kane vlere dhe nuk jane te sakte.
    Nje argument i tille psh qe eshte si drite per ata qe mendojne se hadithet nuk jane te urdheruara te shkruhen nga profeti , eshte vet puna e ketyre imameve qe i kane mbledhur ato.
    Ti e di fort mire qe imam Buhariu ka mbledhur me shum se 600.000 mije hadithe dhe nga keto vetem diku pak me shum se 7000 i quan sahih, ose me perqindje i bie qe 98.7 % kane qene hadithe te shpifura dhe vetem pak me shum se 1% kane qene sahih.
    Duke u bazuar ne kete fakt lirisht njeri vjen ne perfundim hadithet jane te besueshem vetem 1% , nese ty kjo te mjafton qe ti konsiderojsh sahih, urdhero, por mua kjo nuk me mjafton.
    Nga ana tjeter nuk e di se ae ke lexuar nje tregim (hadith) , nuk me kujtohet emri tani, por ka te bej lidhur me biseden e zhvilluar midis califit Muavije dhe nje sahabi te profetit dhe ky sahabi i tregon nje ngjarje lidhur me jeten e profetit dhe Muavijes kjo ngjarje i pelqen shum dhe e urdheron qe ta shkruaj diku.
    Ndersa sahabi i profetit i pergjigjet qe profeti na ka urdheruar qe mos ti shkruajme hadithet e tija!
    Si e sqaron ti kete ?!!!
    Dhe ky nuk eshte hadithi i vetem qe flet per kete pune , ekzistojne edhe shum hadithe tjera, psh amaneti i fundit i profetit eshte regjistruar ne tre variante te ndryshme.
    Sipas njerit variant , profeti na ka lene Kuranin dhe sunetin e tij, sipas variantiti tjeter na ka lene Kuranin dhe familjen e tij dhe sipas varianit te fundit (qe per mua eshte me i besueshem ) na ka lene VETEM KURANIT, as familje e as sunet.
    Pse me duket me i besueshem, nga shkaku qe shum mire e din nga historija qe pas vdekjes se profetit muslimanet muslimanet u ndane ne dy grupe me interesa te ndryshme dhe secilit grup i duheshte nje deshmi qe te deshmojne qendrimet e tyre si te verteta, andaj per mendimin tim sunnit dolen me variantin qe profeti ka thene qe ka lene per ne Kuranin dhe sunetin e tij, ndersa shijat dolen me variantin qe sipas te cilit profeti ka thene qe ka lene per ne Kuranin dhe familjen e tij.
    Sa i perket ketij rasti , amanetit te fundit nje gje ESHTE E VERTETE ,se profeti e ka thene amanetin e fundin VETEM NJE HERE e jo TRE HERE DHE CDO HERE ME TJERA FJALE, perndryshe nuk do te quheshte AMANETI I FUNDIT!
    Andaj duke pasur parasysh se vetem nje here lihet amaneti i fundit ne baze te haditheve a me tregon se cfarka lene profeti per ne ?!!
    Kuranin vetem , ose Kuranin me sunetin e tij, ose Kuranin me familjen e tij!


    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #12
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Edhe un e mbeshtes GV sepse qdo her eshte larg disave per nga aftesit e te kuptuarit edhe te shikuarit te vertetes nga genjeshtra.
    O zoteri ne themi qe bibla eshte johynjore per arsye se ka nderhy dora e njeriut , por ne anen tjeter ne nuk po shohum para syve tane , ne mirremi me hadithe i zbatojm hadithet sikur te krishteret biblen , por a ndaleni edhe mendoheni nga kush eshte shkruar hadithi , nga kush ka prejardhjen ? Qdo kush e din qe hadithi eshte fjale e njeriut dhe e transmetuar nga njeriu ne breza te tere . Hadithi nuk eshte fjal e garantuar nga i madhi Zot dhe me kete rast paqare ka mangesi sepse "njeriu" eshte krijues i hadithit edhe ne kete rast eshte i manget.

    Ne kalojm ore te tera duke u munduar tja mbushim mendjen te tjerve se feja e krishtere eshte e mbushur me nderhyrje nga njeriu , a vetveten nuk e shohim se edhe feja jone ka filluar te mbushet me hadithe qe gati qdo dit dalin si kepurdhat mbas shiut . Shyqyr Zotit qe kemi Kur`anin famelart qe eshte i garantuar nga i madhi Zot sepse do te kishim te njejtin fat sikur te krishteret .
    Xhamia falmenderit per perkrahjen.
    Cfar te them tjeter vecese ate qe profeti do te deshmoj ne diten e gjykimit qe gjendet ne Kuran tek kaptina 25 ajeti 30, sipas te cilit profeti do te shprehet :
    "O Zot im, vėrtet populli im e konsideroi kėtė Kur'an si (diē) tė hedhur!"
    sepse sot 90% e fese islame nuk bazohet ne Kuran por ne hadithe, dmth jemi larguar Kuranit, sepse sipas dikujt qenka shum "veshtire" qe te kuptohet Kurani pa hadithet, edhe pse ne Kuran Allahu shum here na tregon se ky liber eshte i detajuar komplet.
    Sa i perket Bibles kete e kam thene edhe une qe muslimanet kane standart te dyfishte, kur vjen e Bibles nuk pranohet sepse ka nderhy dora njerezore ne ate liber, nuk pranohet i vertete sepse ka kontradita ne ate liber, por kur vjen puna e haditheve dhe se jane vepra njerezore edhe pse kane kontradita its okay, jane shpallje hyjnore.
    E keqja eshte se Allahu ne Kuran na tregon fort mire se cila shpallje mund te jete HYJNORE!!!
    Dhe hyjnore sipas Kuranit (dmth sipas Allahut ) jane vetem shpalljet pa KONTRADITA!

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  13. #13
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    .po kur ka tjetri semundje ne koke, eshte e kote te flasesh thuaj
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  14. #14
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    .po kur ka tjetri semundje ne koke, eshte e kote te flasesh thuaj
    Po ja mor zoteri une jam i semure, urdhero ti qe je me i holle se une, sjelli faktet, sjelli argumentat e tua dhe nese me te vertete eshte ashtu sic thua une jam ai qe do te kerkoj falje ne forum.
    Urdhero demontoj ato qe i kam sjellur ne postimin e meparshem nese je ai zoteri.
    Urdhero dhe demantoje qe amaneti i fundit nuk eshte regjistruar ne tre menyra!
    Urdhero dhe demantoje qe Buhari nuk ka mbledhur 600.000 hadithe dhe nga keto vetem diku rreth 7000 i quan sahih.
    Urdhero aman.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  15. #15
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    century me thuaj ti dallimin ne mes te shkruarit te bibles edhe haditheve perveq ndryshimit 600 vjeqar ?
    logjikoje pak ti menyren si kundershton biblen edhe si perkrah hadithin.

  16. #16
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    century me thuaj ti dallimin ne mes te shkruarit te bibles edhe haditheve perveq ndryshimit 600 vjeqar ?
    logjikoje pak ti menyren si kundershton biblen edhe si perkrah hadithin.
    Dallimi me mes ketyre dyjave eshte flagrant o vella i dashur ! Ti a je i verber apo thjesht i pa dijshem, njeri i cili flet nen pasionet e tia ?

    E din ti qe ēdo hadith studjohet zingjiri i saj, tani shiqohet edhe perputhja mes ate qe urdheron kur'ani, me ate qe deklaruan te tjeret ! Kundėrshtimi nė Islam nuk ka vend ! Nėse je mohues i Sunetit, un, po un, te them qe je duke e mohuar me shume se GJYSMEN E FESE sa per mos me then Totalitetin e saj !!!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga Arpos Lexo Postimin
    Dallimi me mes ketyre dyjave eshte flagrant o vella i dashur ! Ti a je i verber apo thjesht i pa dijshem, njeri i cili flet nen pasionet e tia ?

    E din ti qe ēdo hadith studjohet zingjiri i saj, tani shiqohet edhe perputhja mes ate qe urdheron kur'ani, me ate qe deklaruan te tjeret ! Kundėrshtimi nė Islam nuk ka vend ! Nėse je mohues i Sunetit, un, po un, te them qe je duke e mohuar me shume se GJYSMEN E FESE sa per mos me then Totalitetin e saj !!!

    a nuk beson se osht kurani liber perfekt ? hmmm spaku keshtu na mesonte gjyshi im te gjith neve nipat e tij . Por edhe une ja qe jam i nje mendimi me ty se JO nuk eshte liber perfekt dhe as 1 miliard hadithe nuk mund ta bejn ate perfekt
    We are all Aliens

  18. #18
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anėtarėsuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Po ja mor zoteri une jam i semure, urdhero ti qe je me i holle se une, sjelli faktet, sjelli argumentat e tua dhe nese me te vertete eshte ashtu sic thua une jam ai qe do te kerkoj falje ne forum.
    Urdhero demontoj ato qe i kam sjellur ne postimin e meparshem nese je ai zoteri.
    Urdhero dhe demantoje qe amaneti i fundit nuk eshte regjistruar ne tre menyra!
    Urdhero dhe demantoje qe Buhari nuk ka mbledhur 600.000 hadithe dhe nga keto vetem diku rreth 7000 i quan sahih.
    Urdhero aman.

    GV_USA
    O Gv cfar te diskutosh me tya kur ty te jane thene dhe sterthene ato qe kekon. Ti thot qe nuk je as shia, e as suni, por ne akiden tende, ti anon, dhe gjykon, si nje shia..

    Vendimi i synetit ne Islam dihet, Islami eshte suna, pa sunet nuk ka Islam. Un po te sjell artikull me ajete kuranore, ku muslimanet jane te urdheruar te pasaojne sunetin, por e di qe do bije ne vesh te shurdh, e do fillosh te gjykosh me epshtin tend, duke thene qe un mendoj ashtu, e mua sme duket e llogjikshme keshtu, vetem se nga nje i semur dalin keto ystifikime

    Lexo me poshte

    Domosdoshmėria e Sunetit pėr kuptimin e Kuranit
    si dhe disa shembuj pėr kėtė



    Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Vjedhėsit dhe vjedhėses pritini dorėn e djathtė..." [El Maide, 38], ėshtė njė shembull i mirė pėr kėtė. Vjedhėsi i pėrmendur ėshtė i papėrcaktuar ashtu si edhe dora e pakufizuar. Kėshtu qė suneti me fjalė sqaroi tė parėn dhe e kufizoi atė nė vjedhėsin i cili vjedh ēerek dinari (prej ari), ku thuhet: "Nuk prehet dora veēse pėr vjedhjen e ēereku dinari e mė shumė." (E kanė nxjerrė dy shejhat, Buhariu dhe Muslimi).

    Ndėrsa tė dytėn Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) e sqaroi me veprėn e tij apo me veprėn e shokėve tė tij dhe me aprovimin e tij (salallahu alejhi ue selem); ata e pritnin dorėn e vjedhėsit nė kyē, siē ėshtė e njohur nėpėr librat e Hadithit.

    Po kėshtu edhe suneti i shprehur me gojė nga Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka sqaruar se dora e pėrmendur nė ajetin e tejemumit: "...atėherė merrni Tejemum me dhe tė pastėr duke fėrkuar fytyrat tuaja dhe duart." [El Maide, 6], ėshtė pėr qėllim pėllėmba e dorės; Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: "Tejemumi merret duke goditur (dheun e pastėr) me duar njė herė pėr fytyrėn dhe duart." (E ka nxjerrė Ahmedi, dy shejhat -Buhariu dhe Muslimi- e tė tjerė), nga transmetimi i Amar ibėn Jasir (radiallahu anhu).

    Nė vijim po paraqesim disa ajete tė tjera tė cilat nuk mund tė kuptohen me kuptim tė saktė ashtu siē ka pasur qėllim Allahu prej tyre, veēse me anė tė sunetit.

    1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Janė mu ata qė besojnė dhe nuk e pėrziejnė besimin e tyre me padrejtėsi, pėr tė cilėt ka siguri tė plotė. Mu kėta janė tė udhėzuarit." [El En'am, 82].

    Shokėt e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) e kuptuan fjalėn "me padrejtėsi" sipas kuptimit tė pėrgjithshėm i cili pėrfshin ēdo lloj padrejtėsie sado e vogėl qoftė, ndaj edhe ranė nė dilemė pėr kėtė ajet dhe thanė: "O i Dėrguari i Allahut! E cili nga ne nuk e ka pėrzierė besimin e tij me padrejtėsi?!" Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) tha: "Nuk ėshtė ashtu, por ėshtė pėr qėllim shirku (idhujtaria, vėnia shok Allahut). A nuk e keni dėgjuar fjalėn e Lukmanit: "Vėrtet qė shirku ėshtė padrejtėsi e madhe"? [Lukman, 13].
    Kėtė hadith e kanė nxjerrė dy shejhat e tė tjerė.


    2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Dhe kur ju (muslimanė) udhėtoni nėpėr botė, nuk ėshtė gjynah pėr ju nėse i shkurtoni faljet tuaja, nė qoftė se keni frikė se jobesimtarėt mund t’ju sulmojnė." [En Nisa, 101].

    Kuptimi i drejtpėrdrejtė i kėtij ajeti ėshtė se pėr shkurtimin e namazit nė udhėtim ėshtė i kushtėzuar me ekzistencėn e frikės; ndaj edhe disa prej sahabeve e pyetėn tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem): "Si ėshtė puna jonė qė e shkurtojmė namazin (nė udhėtim), pėrderisa tani kemi siguri?!" Ai (salallahu alejhi ue selem) tha: "Kjo ėshtė sadaka (lėmoshė) tė cilėn Allahu ua ka dhėnė juve, ndaj pranojeni sadakanė e Tij." (E transmeton Muslimi).


    3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Tė ndaluara pėr ju (pėr t’i ngrėnė) janė: bagėtitė e ngordhura (e tė patherura), gjaku ..." [El Maide, 3].

    Por suneti me fjalė ka sqaruar se peshku dhe karkaleci i ngordhur, si dhe mėlēia dhe shpretka prej gjakut, janė tė lejuara qė tė hahen. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: "Neve na janė lejuar dy tė ngordhta dhe dy gjakra: karkaleci dhe peshku (me tė gjitha llojet e tij), dhe mėėlēia e shpretka."

    (Kėtė hadith e ka nxjerrė Bejhakiu e tė tjerė, tė ngritur te Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) si dhe meukuf (si fjalė e sahabiut) gjithashtu. Zinxhiri i transmetimit meukuf ėshtė i saktė, dhe ai merr gjykimin e hadithit merfu, sepse pėr kėtė gjė nuk mund tė flitet sipas mendjes.


    4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Thuaj (O Muhammed): “Unė nuk gjej nė atė qė mė ėshtė shpallur mua ndonjė gjė tė ndaluar pėr ngrėnie pėr atė njeri qė dėshiron tė hajė prej atyre, pėrveē kafshėve tė ngordhura, gjakut tė derdhur (nė therjen e tyre) ose mishit tė derrit, pasi ky i fundit ėshtė vėrtet i ndyrė, ose mishin e papėrkushtuar Allahut i cili ėshtė bėrė kurban pėr tė tjerė nė vend tė Allahut ..." [El Maide, 145].

    Mė pas vjen suneti dhe bėn tė ndaluara (haram) edhe gjėra tė tjera tė cilat nuk pėrmenden nė kėtė ajet, siē ėshtė fjala e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem): "Cdo kafshė e egėr me dhėmbė me majė (mishngrėnėse) dhe ēdo shpend me kthetra ėshtė haram (qė t'i hahet mishi)."

    Nė kėtė temė kanė ardhur edhe hadithe tė tjera qė ndalojnė gjėra tė papėrmendura nė ajet, siē ėshtė fjala e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) nė luftėn e Hajberit: "Allahu dhe i Dėrguari i Tij ua ndalon (ngrėnien e mishit) tė gomarit tė butė, sepse ai ėshtė i ndyrė." (E kanė nxjerrė dy shejhat, Buhariu dhe Muslimi).


    5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Thuaj: “Kush e ka ndaluar veshjen e bukur me rrobat e dhuruara prej Allahut, tė cilat Ai i ka krijuar pėr robėt e Tij, si dhe Tajibatet (ushqimet e pastra e tė ligjshme pėr ju nga Allahu) si mirėsi pėr ju?” [El Araf, 32].

    Por suneti ka sqaruar se disa prej zbukurimeve janė tė ndaluara. Eshtė pėrcjellė se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) doli njė ditė tek sahabet e tij dhe nė njė dorė mbante mėndafsh dhe nė tjetrėn ar, dhe tha: "Kėto dyja janė haram pėr meshkujt nga populli im dhe hallall pėr gratė e tyre." (E ka nxjerrė el Hakim dhe e ka konsideruar tė saktė.)

    Hadithet nė kėtė kuptim janė tė shumta dhe tė njohura, nė dy sahihat dhe nė libra tė tjerė tė hadithit, si dhe shembujt pėr kėtė temė janė tė shumta dhe tė njohura pėr dijetarėt qė merren me shkencėn e hadithit dhe tė fikhut.

    Nga sa pamė mė sipėr na bėhet e qartė, o vėllezėr, rėndėsia e sunetit nė sheriatin Islam. Sikur t'i rishikojmė shembujt e pėrmendur, pa folur pėr shembujt e tjerė tė papėrmendur, bindemi plotėsisht se nuk ka rrugė tjetėr pėr kuptimin e Kuranit tė nderuar me kuptim tė saktė veēse tė shoqėruar me sunetin (e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem).

    Nė shembullin e parė, sahabet e kuptuan "padrejtėsinė" e pėrmendur nė ajet sipas kuptimit tė drejtpėrdrejtė dhe sipėrfaqėsor, dhe megjithėse ata kanė qenė ashtu si ka thėnė Ibėn Mesudi: "Mė tė mirėt e kėtij ymeti, me zemrat mė tė pastra, mė tė thelluarit nė dije dhe mė pak tė shtirurit", por megjithatė ata gabuan nė kuptimin e kėsaj fjale, dhe sikur Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) tė mos i kthente ata nga gabimi i tyre dhe tė mos i udhėzonte ata nė domethėnien e saktė tė fjalės "padrejtėsi" nė kėtė ajet, dhe se ishte pėr qėllim shirku, ne do t'i kishim pasuar ata nė gabimin e tyre, por Allahu i Madhėruar na ruajti ne nga kjo gjė falė udhėzimit dhe sunetit tė Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem).

    Ndėrsa nė shembullin e dytė; sikur tė mos kishte ardhur hadithi i pėrmendur, do tė kishim mbetur nė dilemė tė paktėn pėr ēėshtjen e shkurtimit tė namazit nė udhėtim nė rast sigurie, nėse nuk shkojmė nė kushtėzimin e frikės pėr shkurtimin e namazit siē ėshtė kuptimi i jashtėm i ajetit, si dhe ashtu siē i shkoi nė mendje kjo gjė disa sahabeve, sikur tė mos e kishin parė Pejgamberin (salallahu alejhi ue selem) qė t'a shkurtonte namazin nė udhėtim dhe ata bashkė me tė, edhe pse ishin tė siguruar nga armiku.


    Gjithashtu nė shembullin e tretė, sikur tė mos ishte hadithi, ne do tė kishim bėrė tė ndaluara pėr veten shumė gjėra tė cilat na janė lejuar pėr t'i ngrėnė: karkaleci dhe peshku, si dhe mėlēia dhe shpretka.

    Edhe nė shembullin e katėrt, sikur tė mos ishin hadithet e pėrmendura dhe ato tė papėrmendura kėtu, ne do tė kishim bėrė tė lejuar ato gjėra qė Allahu na i ka ndaluar nė gjuhėn e Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selem), prej kafshėve tė egra (mishngrėnėse) dhe shpendėve me kthetra (grabitqarė).

    Po kėshtu edhe nė shembullin e pestė; sikur tė mos kishin ardhur hadithet qė lidhen me tė, ne do tė kishim lejuar gjėra qė Allahu na i ka ndaluar nė gjuhėn e Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selem), prej mėndafshi dhe ari.

    Ndaj edhe dikush prej selefėve ka thėnė: "Suneti gjykon para Kuranit."
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 15-02-2009 mė 23:52
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  19. #19
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga century Lexo Postimin
    O Gv cfar te diskutosh me tya kur ty te jane thene dhe sterthene ato qe kekon. Ti thot qe nuk je as shia, e as suni, por ne akiden tende, ti anon, dhe gjykon, si nje shia..

    Vendimi i synetit ne Islam dihet, Islami eshte suna, pa sunet nuk ka Islam. Un po te sjell artikull me ajete kuranore, ku muslimanet jane te urdheruar te pasaojne sunetin, por e di qe do bije ne vesh te shurdh, e do fillosh te gjykosh me epshtin tend, duke thene qe un mendoj ashtu, e mua sme duket e llogjikshme keshtu, vetem se nga nje i semur dalin keto ystifikime

    Lexo me poshte

    Domosdoshmėria e Sunetit pėr kuptimin e Kuranit
    si dhe disa shembuj pėr kėtė



    Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Vjedhėsit dhe vjedhėses pritini dorėn e djathtė..." [El Maide, 38], ėshtė njė shembull i mirė pėr kėtė. Vjedhėsi i pėrmendur ėshtė i papėrcaktuar ashtu si edhe dora e pakufizuar. Kėshtu qė suneti me fjalė sqaroi tė parėn dhe e kufizoi atė nė vjedhėsin i cili vjedh ēerek dinari (prej ari), ku thuhet: "Nuk prehet dora veēse pėr vjedhjen e ēereku dinari e mė shumė." (E kanė nxjerrė dy shejhat, Buhariu dhe Muslimi).

    Ndėrsa tė dytėn Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) e sqaroi me veprėn e tij apo me veprėn e shokėve tė tij dhe me aprovimin e tij (salallahu alejhi ue selem); ata e pritnin dorėn e vjedhėsit nė kyē, siē ėshtė e njohur nėpėr librat e Hadithit.

    Po kėshtu edhe suneti i shprehur me gojė nga Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) ka sqaruar se dora e pėrmendur nė ajetin e tejemumit: "...atėherė merrni Tejemum me dhe tė pastėr duke fėrkuar fytyrat tuaja dhe duart." [El Maide, 6], ėshtė pėr qėllim pėllėmba e dorės; Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: "Tejemumi merret duke goditur (dheun e pastėr) me duar njė herė pėr fytyrėn dhe duart." (E ka nxjerrė Ahmedi, dy shejhat -Buhariu dhe Muslimi- e tė tjerė), nga transmetimi i Amar ibėn Jasir (radiallahu anhu).

    Nė vijim po paraqesim disa ajete tė tjera tė cilat nuk mund tė kuptohen me kuptim tė saktė ashtu siē ka pasur qėllim Allahu prej tyre, veēse me anė tė sunetit.

    1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Janė mu ata qė besojnė dhe nuk e pėrziejnė besimin e tyre me padrejtėsi, pėr tė cilėt ka siguri tė plotė. Mu kėta janė tė udhėzuarit." [El En'am, 82].

    Shokėt e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) e kuptuan fjalėn "me padrejtėsi" sipas kuptimit tė pėrgjithshėm i cili pėrfshin ēdo lloj padrejtėsie sado e vogėl qoftė, ndaj edhe ranė nė dilemė pėr kėtė ajet dhe thanė: "O i Dėrguari i Allahut! E cili nga ne nuk e ka pėrzierė besimin e tij me padrejtėsi?!" Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) tha: "Nuk ėshtė ashtu, por ėshtė pėr qėllim shirku (idhujtaria, vėnia shok Allahut). A nuk e keni dėgjuar fjalėn e Lukmanit: "Vėrtet qė shirku ėshtė padrejtėsi e madhe"? [Lukman, 13].
    Kėtė hadith e kanė nxjerrė dy shejhat e tė tjerė.


    2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Dhe kur ju (muslimanė) udhėtoni nėpėr botė, nuk ėshtė gjynah pėr ju nėse i shkurtoni faljet tuaja, nė qoftė se keni frikė se jobesimtarėt mund t’ju sulmojnė." [En Nisa, 101].

    Kuptimi i drejtpėrdrejtė i kėtij ajeti ėshtė se pėr shkurtimin e namazit nė udhėtim ėshtė i kushtėzuar me ekzistencėn e frikės; ndaj edhe disa prej sahabeve e pyetėn tė Dėrguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem): "Si ėshtė puna jonė qė e shkurtojmė namazin (nė udhėtim), pėrderisa tani kemi siguri?!" Ai (salallahu alejhi ue selem) tha: "Kjo ėshtė sadaka (lėmoshė) tė cilėn Allahu ua ka dhėnė juve, ndaj pranojeni sadakanė e Tij." (E transmeton Muslimi).


    3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Tė ndaluara pėr ju (pėr t’i ngrėnė) janė: bagėtitė e ngordhura (e tė patherura), gjaku ..." [El Maide, 3].

    Por suneti me fjalė ka sqaruar se peshku dhe karkaleci i ngordhur, si dhe mėlēia dhe shpretka prej gjakut, janė tė lejuara qė tė hahen. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thotė: "Neve na janė lejuar dy tė ngordhta dhe dy gjakra: karkaleci dhe peshku (me tė gjitha llojet e tij), dhe mėėlēia e shpretka."

    (Kėtė hadith e ka nxjerrė Bejhakiu e tė tjerė, tė ngritur te Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) si dhe meukuf (si fjalė e sahabiut) gjithashtu. Zinxhiri i transmetimit meukuf ėshtė i saktė, dhe ai merr gjykimin e hadithit merfu, sepse pėr kėtė gjė nuk mund tė flitet sipas mendjes.


    4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Thuaj (O Muhammed): “Unė nuk gjej nė atė qė mė ėshtė shpallur mua ndonjė gjė tė ndaluar pėr ngrėnie pėr atė njeri qė dėshiron tė hajė prej atyre, pėrveē kafshėve tė ngordhura, gjakut tė derdhur (nė therjen e tyre) ose mishit tė derrit, pasi ky i fundit ėshtė vėrtet i ndyrė, ose mishin e papėrkushtuar Allahut i cili ėshtė bėrė kurban pėr tė tjerė nė vend tė Allahut ..." [El Maide, 145].

    Mė pas vjen suneti dhe bėn tė ndaluara (haram) edhe gjėra tė tjera tė cilat nuk pėrmenden nė kėtė ajet, siē ėshtė fjala e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem): "Cdo kafshė e egėr me dhėmbė me majė (mishngrėnėse) dhe ēdo shpend me kthetra ėshtė haram (qė t'i hahet mishi)."

    Nė kėtė temė kanė ardhur edhe hadithe tė tjera qė ndalojnė gjėra tė papėrmendura nė ajet, siē ėshtė fjala e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) nė luftėn e Hajberit: "Allahu dhe i Dėrguari i Tij ua ndalon (ngrėnien e mishit) tė gomarit tė butė, sepse ai ėshtė i ndyrė." (E kanė nxjerrė dy shejhat, Buhariu dhe Muslimi).


    5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Thuaj: “Kush e ka ndaluar veshjen e bukur me rrobat e dhuruara prej Allahut, tė cilat Ai i ka krijuar pėr robėt e Tij, si dhe Tajibatet (ushqimet e pastra e tė ligjshme pėr ju nga Allahu) si mirėsi pėr ju?” [El Araf, 32].

    Por suneti ka sqaruar se disa prej zbukurimeve janė tė ndaluara. Eshtė pėrcjellė se Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) doli njė ditė tek sahabet e tij dhe nė njė dorė mbante mėndafsh dhe nė tjetrėn ar, dhe tha: "Kėto dyja janė haram pėr meshkujt nga populli im dhe hallall pėr gratė e tyre." (E ka nxjerrė el Hakim dhe e ka konsideruar tė saktė.)

    Hadithet nė kėtė kuptim janė tė shumta dhe tė njohura, nė dy sahihat dhe nė libra tė tjerė tė hadithit, si dhe shembujt pėr kėtė temė janė tė shumta dhe tė njohura pėr dijetarėt qė merren me shkencėn e hadithit dhe tė fikhut.

    Nga sa pamė mė sipėr na bėhet e qartė, o vėllezėr, rėndėsia e sunetit nė sheriatin Islam. Sikur t'i rishikojmė shembujt e pėrmendur, pa folur pėr shembujt e tjerė tė papėrmendur, bindemi plotėsisht se nuk ka rrugė tjetėr pėr kuptimin e Kuranit tė nderuar me kuptim tė saktė veēse tė shoqėruar me sunetin (e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem).

    Nė shembullin e parė, sahabet e kuptuan "padrejtėsinė" e pėrmendur nė ajet sipas kuptimit tė drejtpėrdrejtė dhe sipėrfaqėsor, dhe megjithėse ata kanė qenė ashtu si ka thėnė Ibėn Mesudi: "Mė tė mirėt e kėtij ymeti, me zemrat mė tė pastra, mė tė thelluarit nė dije dhe mė pak tė shtirurit", por megjithatė ata gabuan nė kuptimin e kėsaj fjale, dhe sikur Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) tė mos i kthente ata nga gabimi i tyre dhe tė mos i udhėzonte ata nė domethėnien e saktė tė fjalės "padrejtėsi" nė kėtė ajet, dhe se ishte pėr qėllim shirku, ne do t'i kishim pasuar ata nė gabimin e tyre, por Allahu i Madhėruar na ruajti ne nga kjo gjė falė udhėzimit dhe sunetit tė Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem).

    Ndėrsa nė shembullin e dytė; sikur tė mos kishte ardhur hadithi i pėrmendur, do tė kishim mbetur nė dilemė tė paktėn pėr ēėshtjen e shkurtimit tė namazit nė udhėtim nė rast sigurie, nėse nuk shkojmė nė kushtėzimin e frikės pėr shkurtimin e namazit siē ėshtė kuptimi i jashtėm i ajetit, si dhe ashtu siē i shkoi nė mendje kjo gjė disa sahabeve, sikur tė mos e kishin parė Pejgamberin (salallahu alejhi ue selem) qė t'a shkurtonte namazin nė udhėtim dhe ata bashkė me tė, edhe pse ishin tė siguruar nga armiku.


    Gjithashtu nė shembullin e tretė, sikur tė mos ishte hadithi, ne do tė kishim bėrė tė ndaluara pėr veten shumė gjėra tė cilat na janė lejuar pėr t'i ngrėnė: karkaleci dhe peshku, si dhe mėlēia dhe shpretka.

    Edhe nė shembullin e katėrt, sikur tė mos ishin hadithet e pėrmendura dhe ato tė papėrmendura kėtu, ne do tė kishim bėrė tė lejuar ato gjėra qė Allahu na i ka ndaluar nė gjuhėn e Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selem), prej kafshėve tė egra (mishngrėnėse) dhe shpendėve me kthetra (grabitqarė).

    Po kėshtu edhe nė shembullin e pestė; sikur tė mos kishin ardhur hadithet qė lidhen me tė, ne do tė kishim lejuar gjėra qė Allahu na i ka ndaluar nė gjuhėn e Pejgamberit tė Tij (salallahu alejhi ue selem), prej mėndafshi dhe ari.

    Ndaj edhe dikush prej selefėve ka thėnė: "Suneti gjykon para Kuranit."
    Si do qe te jete ti pik se pari nuk je pergjigjur ne ato pyetjet e mija.
    Ke sjellur ca hadithe te cilat per mendimin tim mund te gelltiten si te verteta.
    Nuk kam kunder asgje ketyre haditheve, vecse ngrenia e karkalecave!
    Per vete nuk do ti haja dot, ja paska qene hallall, por une kurre nuk do ti haja.
    Sa i perket haditheve tjera jemi ne regull sic e thash me lart gelltiten si te verteta.
    Por nga ana tjeter ka shum hadithe qe jane diskutabile.
    Fillimisht qe une e ti te jemi te sinqerte ne debat duhet te pakten te veme ca rregulla.
    Psh. cfar paraqet per ne muslimanet veper hyjnore ?!!
    Dhe ne baze te ketij pohimi te studjojme hadithet.
    Sa di une , nuk jam imam, por aq sa kam lexuar te pakten kete e thot Kurani, e jo une qe nje veper hyjnore dallohet nga veprat njerezore nga fakti qe vepra hyjnore eshte e paster nga kontraditat ndersa veprat njerezore kane kontradita, ashtu ?!!
    Nqs kontraditat jane faktori kyc qe percaktojne nqs se veper eshte veper hyjore ose jo, atehere eshte shum lehte qe te zbulojme te verteten.
    Lexojme Kuranin, dhe te gjithe jemi dakort qe nuk ka kontradita ( pa marre parasysh se cilit drejtim i takojme ne fene islame, a suni, a shia, a salefi a ku ta di une se cfar), pra te gjithe ne kete drejtim jemite nje mendimi se nuk ka kontradita.
    Kur vjen puna e haditheve, ndryshon puna. Dikush thot se nuk ka kontradita ne to, dikush thot se ka hadithe kontradiktore ( dhe kur fol per kontraditat ne hadithe e kam fjalen per hadithet sahih, ato hadithet tjera nuk i fus ne kete thes).
    Neve duhet te gjejme medoten se kush ka te drejte dhe kush eshte gabim.
    Personalisht mendoj qe kontradita ka me shumic tek hadithet sahih , ndoshta 10-15 % e tyre as qe duhet tekonsiderohen sahih, per mendimin tim nuk e kane vendin aty.
    Kete e them jo sepse dikush me ka thene se ka kontradita, por e them sepse i kam lexuar vete, dhe cfar thot nje hadithi tjeter e thot te kunderten psh.
    Ekziston nje hadith sahih, qe thot "Profeti cdo here ( dmth perhere) e pinte ujin duke qendruar ne kembe" sipas ketij hadithi kuptojme se profeti cdo here ujin e ka pi ne kete menyre, dhe asnjehere ulur, por ekziston poashtu nje hadith tjeter qe flet per kete ceshtje qe thot " profeti cdo here e pinte ujin ulur" !
    Menyra se si e pin ujin nuk ka rendesi fetare, por problemi qendron keto dy hadithe jane ne kundershtim, te quhen te dyja hadithet sahih, dhe qe jane ne kundershtim te plote nuk ka kuptim te pakten sipas llogjikes sime.
    Dhe ky eshte vetem nje rast.
    Hadith tjeter qe eshte i dyshimt dhe qe quhet sahih, eshte hadithi qe flet per prishjen e namazit sipas te cilit namazi prishte nqs para besimtarit kalon ose qendron gomari, gruaja ose majmuni.
    Do pyesish pse them qe eshte i dyshimte.
    E them kete sepse ekzistojne hadithe te tjera qe jane percjellur nga r.a. Aishja e cila tregon qe profeti ka kry namaz duke qendruar pas saj.
    Po ashtu kur permenda Aishen , ekzsiton nje histori , nje zenke me thene midis Ebu Hurejres dhe Aishes, ku sipas te ciles Ebu Hurejra e akuzon Aishen se ska ditur te bej asgje tjeter vecse te kujdeset per bukurine e saj, dhe kesaj akuze Aishja i pergjigjet me fjalet se ti je ai (dmth Ebu Hurerja) qe perhap midis njerezve fjale te profetit te cilat KURRE ne te tjeret nuk i kemi degjuar, qe endesh neper rruge me stomak bosh dhe shkon shpi me shpi duke lypur dhe njerezit te qortojne.
    Nese e shikon kete ngjarje , vallai Aishja e akuzon rende kete njeri !!!
    E akuzon se perhap fjale te cilat tjeret kurre nuk i kane degjuar , e akuzon se ka qene ne gjendje te bej cmos vetem per te fituar ca para.
    Per mendimin tim , bazuar ne kete ngjarje eshte veshtire qe te besohen hadithet e percjellura nga Ebu Hurejra, dhe cfar eshte akoma me interesante, Ebu Hurejra eshte personi qe ka percjellur me shum hadithe, me shum se Ebu Bekri, me shum se Aishja, me shum se r.a. Aliu dhe shum te tjere.
    Shkurt e shqip a me tregon ti mua si mund te sqarojsh akuzat qe i ben Aishja , Ebu Hurejres qe ky prap te mbetet sahab i pastert ?!!!

    ME Respekt
    GV_USA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 16-02-2009 mė 01:08
    WE WILL NOT GO DOWN!

  20. #20
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    a nuk beson se osht kurani liber perfekt ? hmmm spaku keshtu na mesonte gjyshi im te gjith neve nipat e tij . Por edhe une ja qe jam i nje mendimi me ty se JO nuk eshte liber perfekt dhe as 1 miliard hadithe nuk mund ta bejn ate perfekt
    Ti s'je fare besimtare, per ty asgje nuk eshte perfekt, e dim, e kem kuptuar qysh moti.

    Por po ta jap nje shembull, ne Kur'an gjindet fjala e Zotit te Plotfuqishem, kurse ne Sunet gjinden mesimet e nje muslimani shembullor ! Gjindet zanati i urtesis qė ua ka mesuar njerzis Muhamedi a.s. me an te Kur'anit.

    Nėse sjllejet e tua ngjajn te nje kafiri, at here si mund ti thuash vetes "musliman" ? Si e din ti se si duhet te jet nje musliman shembullor ?

    Keni kujdes ne ate qe deklaroni, dhe ne vend qe te mesoni fen sa here qe t'ju folin "gjyshi e gjyshja", me mir eshte per ju qe te mesoni vet !

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Adem Demaēi
    Nga lum lumi nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  2. Libri me i lexuar !?
    Nga AuGuSt_ nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 24-12-2009, 16:56
  3. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
    Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
  4. A ben dikush te me sqaroj metodat e punes...
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 12-12-2008, 16:47
  5. Me kerkese te Farukut
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •