Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
    Anëtarësuar
    09-09-2008
    Postime
    1,327

    Djali i regjisorit të mirënjohur boshnjak, konvertohet ne Islam

    Tanimë nuk ndihem i vetmuar, thotë Davudi - Në moshën 32 vjeçare i pagëzuar në kishin ortodokse në Moskë.

    Djali i regjisorit të mirënjohur boshnjak Bahrudin Bata Çengiq, i cili vdiq në vitin 2007, Darko Çengiq, dje (13.02.2009) në xhaminë e Mbretit Fahd në Sarajevë, nga krishterimi kaloi në Islam dhe zgjodhi për vete emrin Davud. Ceremoninë e udhëhoqi myderriz Nezim Haliloviq.

    "Kjo është dita më e lumtur e jetës sime. Jam liruar nga emri i cili më iritoi tërë jetën. Ky është moment i madh për mua. Ishte shumë emocionuese. Në xhami ishin të pranishëm 1.000 njerëz dhe kur kalova në Islam mendoja se do ta humbas vetëdijen. Lotët nuk ndaleshin. Nuk kam qajtur kur nëna imei shte shpërngulur për në ahiret, por kjo... Tanimë nuk jam i vetmuar", me sy të përlotur dhe me emocione fliste Davud Çengiqi.

    Në fillim të tregimit ai fliste se si ai, si djalë i Suadës dhe Bahrudinit, në moshën 47 pranoi islamin.

    "Unë jam djali më i vogël nga martesa e parë e babait tim me Suada Kazaziq-Çengiq. Gjyshi im ishte Hasan-bej Çengiqi. Ne jemi pasardhësit e vërtetë të Smail-agë Çengiqit. Koha bëri që të gjitha ato të humbin, por unë tani dëshiroj t'i kthehem rrënjëve të vjetra", thotë Davudi.

    Davudi në Moskë jetoi më shumë se 20 vjet. Në moshën 32 vjeçare ishte pagëzuar në kishën ortodokse. Ishte i martuar me ruse dhe prej dy martesave ka tre fëmijë. Por, para tetë muajve, siç thotë ai, është zgjuar, dhe vendosi të kthehet në Sarajevë.

    "Isha milioner, ndërsa sot jam i papunësuar. Jetoj me qira në një dhomë pa nxehje. Kam vetëm një qen dhe një mace të cilët i kam marrë nga Moska. Jam pagëzuar në të njëjtën ditë me fëmijën tim të vogël. Atë kohë isha në kishë dhe më pagëzuan edhe mua", thorë Davudi. Por, nuk ankohet. Sepse, siç thotë ai, është më i lumtur se çdo herë.

    "Një gjë që kam dashur me vite është që t'i kthej rrënjët e familjes sime të cilat janë humbur në komunizëm. Në të ardhmen ky do të jetë synim i jetës sime" thotë Davud Çengiqi.

    Fëmijët e Davudit janë rritur, dhe siç thotë ai, kanë zgjedhur rrugët e tyre.

    "Unë jam i shëndoshë dhe në vitet më të mira, dhe nëse do Zoti, dëshiroj të gjej një grua besimtare, e cila do të lind fëmijë, me të cilët do të kemi një familje çfarë dëshiroj unë", thotë në fund Davudi.

    dnevniavaz
    Ndryshuar për herë të fundit nga Drini_i_Zi : 14-02-2009 më 17:52

  2. #2
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Lajm i mire , vetem se mua me vjen inat per ate m.utin qe kaloj nga islami ne ortodoksisem , e kam fjalen per ate regjisorin Emir Kushtunica (Kushturica).
    Lene qe ndroj fene pisi, po ndroj edhe kombin, veten e quan serb majmuni!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anëtarësuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Lajm i mire , vetem se mua me vjen inat per ate m.utin qe kaloj nga islami ne ortodoksisem , e kam fjalen per ate regjisorin Emir Kushtunica (Kushturica).
    Lene qe ndroj fene pisi, po ndroj edhe kombin, veten e quan serb majmuni!

    GV_USA
    Dhe mua nuk me duket as lajm i mirë e as lajm i keq, por një dicka e zakonshme e përditshme! Njerëzit kanë të drejtën e tyre ta zgjedhin mënyrën e besimit, e drejtë e tyre personale, që fundja veprimi i tyre as që i ofron dhe as që i largon nga Zoti dhe as që bëjnë ndonjë mëkat ndaj Tij! Mëkatarë janë pikëtrisht ata që rrijnë zgjuar duke propaganduar fenë e tyre dhe duke iu gëzuar anëtarësisë në fenë e tyre(duke shpënderë libreza partie!) dhe duke i mallkuar dhe kërcnuar ata që duan të bëjnë një lutje në formë tjetër Gjithëkrijuesit! Cfarë ironie! Cfarë injorance!
    Dhe mua nuk më vjen inat për ata m.tat që kalojnë nga islami në orthodoksizëm, nga orthodoksizmi në islamizëm, nga islamizmi në katolocizëm, budizëm, apo anasjelltas, por me vie inat që këta m.ta ( tani fjala është për "shqiptarët")jo vetëm që shkojnë të luten në faltore të huaja, por edhe lutjet e tyre i bëjnë greqisht, serbisht, arabisht duke lënë anash gjuhën shqipe, të cilën edhe atë e krijoj Zoti!
    Shqipëtarët, një komb i vjetër, me rrënjë të vjetra, por i dergjur dhe i rraskapitur keq pikërisht për shkak se ata shkojnë t´i luten Zotit në faltore dhe gjuhë të huaja ! Dhe këta që harruan t´i thonë Zotit Zot, sic i thanë stërgjyshërit tonë, tash i thonë Allah... dhe falen në gjuhë të huaj! Mallkuar qofshin m.utat e horrat! Ani kanë fytyrë e të drejtë dikend ta akuzojnë se kanë ndërruar kombin! Akuzojnë ata që gjuhën e tyre e zhvlerësojnë për hirë të kulturës së huaj dhe madje vetën e mbajnë "patriot" të kombit të tyre! Majmuna e shkuar majmunash! M.tat!
    Shqipëri, e mjera Shqipëri...!
    Ndryshuar për herë të fundit nga DardanG : 15-02-2009 më 06:04

Tema të Ngjashme

  1. Bosnja Dhe Serbia (Lufta)
    Nga forum126 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 10-12-2015, 10:30
  2. "Nderi i Kombit" për aktorin e mirënjohur Xhejms Belushi
    Nga Brari në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 14-11-2008, 11:17
  3. Intervistë me aktorin e mirënjohur Mirush Kabashi
    Nga Albo në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-09-2006, 13:31
  4. Shqiptare te mirenjohur ne Itali takohen me Papen
    Nga ornament në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-04-2003, 14:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •