Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Poezi dhe vjersha per Diten e Pavaresise se Kosoves, 17 shkurtin 2008

  Po e hapi kete Teme ,me qellim qe ata qe dijnė te shkruajn Poezi ,te vijnė ne kete Teme dhe te postojn poezit e tyre ne lidhje me Festen e Pavarėsis se Kosoves.

  Po filloj nga Une ,nuk kam shkruar shume vargje ,por ajo qfar e karakterizon Poezin time eshte fakti qe eshte shkruar po atė ditė,d.m.th ne diten e Pavarsis ne rruget e Prishtines pikerisht nen Atmosferen Festive te asaj dite te ftohtė mbi -20 G/c ,ku nuk shikonte syri ,pos dy ngjyra Kuqė dhe Zi:

  Pavarsia (17 Shkurti)


  Ecja duke shikuar
  Frymoja duke rimuar
  Ritmi I te rrahurave te zemres
  Motivonte fuqin qe ti jepte vrapė themres

  Ndjenjat filluan ta luanin vallen kuqe e zi,
  Per ti paraqitur te buzėqeshurat sheshazi.
  Hapi qe levizte trupin,
  E gezonte haptazi 17 shkurtin.

  Buzeqesh dhe kerce me thoshte Flamuri,
  Tash eshte koha te shpaloset arti I nje Burri.
  Plisi I bardh i nje plaku mi ndriqonte rruget
  Dhe Mi jepte mundesit qe ti perjetoj botet.

  Rruget zgjeroheshin dhe mireprisshin kembet,
  Te kaluaren e art dhe te tashmen e blert e pasqyronin kenget
  Vallet dhe brohoritjet te cilat mbulonin rruget,
  Perballonin te ftohtit e nje bore ,qe dukej se kurr nuk do zhduket.

  Ka ardhur koha qe gezimi te na behet mikė
  Paqja ka ngritur koken I thotė dhunes nga ketu Ikė
  Tash eshte koha e shqiptarit te kultivoj paqe dhe Mirėqenje
  Te gezoj jeten dhe te drejtat e tij vetem me buzėshje.

  O Zot bekoje kete Popull dhe kete Vend
  Kerakterizoje si Popull qe gjykon me Mend
  Ta Duan dhe rrespektojn njeri Tjetrin
  Qe ta qmojnė me shumė Dobinė e Pasur se sa Gabimin e Vjeter.


  E shkruar ne rruget e prishtines diten e pavarsis
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 13-02-2009 mė 10:02
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-04-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  uaauuu esht nje poezi shum e mir me befasove pėrgėzime!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga princess.c : 15-06-2009 mė 00:58 Arsyeja: ashtu rrine keq

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pavarsia

  E diel 17 shkurt dymije e tete
  ecte me te madhe, ora e trete,
  kur kryeministri Thaqi me qendrim stoik
  shpalli Kosoven republike.

  Ne kuvend cdo njeri
  ishte ne kembe ish madheshti,
  duartrokitjet frenetike
  percollen fjalet magjike.

  Me rralle cdo deputet
  dha nenshkrimin e vete,
  festonim edhe ne ne dhome
  se na dehu kjo arome.

  Here buzeqeshje here lot
  ishin keto momente sot,
  dhebmje per ata qe s'jane ne jete
  gezim se tani me kemi shtet.

  Se shtetit te sapo l shpallur
  cdo shqiptar dicka i ka falur,
  gur te vegjel ,e te medhenj
  u be nje kala e denj.

  Te merituar, sa qe miqte tane
  zemer hapur pavarsise ,po i thane,
  historia hyri ne binar
  te eci tutje cdo gje mbare.

  Por me pune dihet
  edhe arrmiku gusht zihet,
  - te punojme Kosovar
  ta bejme per veti boten mbare.

 4. #4
  <-Drenica-> Maska e Bl-Erta
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  In Land of All-llah
  Mosha
  25
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja kam shkruar edhe unė njė poezi tė tillė........


  {17 SHKURTI I VITIT 2008}  Sa kohė ka kaluar
  derisa erdhi kjo ditė
  Sa shumė njerėz janė flijuar
  sa shumė kemi prit.

  Plot sakrifica e mundime
  plot vuajtje e padrejtėsi
  kaloj kjo Kosova ime
  gjatė rrugės pėr Pavarėsi.

  Vite e vite tė tėra
  trimat pėr liri luftuan
  Ditė e ditė tė tėra
  nėnat lotuan.

  Sa e shenjtė
  E sa ēmuar ėshtė kjo ditė
  Sa me mall therrasim:
  “KOSOVA REPUBLIKĖ”

  Ėndrra shekullore
  e shqiptarėve je ti
  amaneti i atyre qė ranė pėr liri
  Fjala: “PAVARĖSI”
  Nuk ka asgjė tjetėr qė tė ēarmatosė mė lehtė sesa mirėsia. Ēdo lloj arme shkatėrrohet para saj.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime

  Dhe unė me njė ndėrrimor

  Atė ditė me mikun tim Skėder Tullumin sajuam njė ndėrrimor:

  Ndėrrimor i vjershėruar

  KĖTU BĖJ SHTET MADHĖRISHT
  S’mė ndali furtuna as acari
  N’ shekuj qėndrova burrėrisht
  Si zakon qė ka shqiptari.

  Lum qė erdhe ti moj ditė,
  Borė e bardhė e Alpeve shkėmbore
  Dardaninė e qite nė dritė
  e gjyshėrve - ėndėrr shekullore.


  S’e mbaj fshehur – gėzimin ma sheh nė sy,
  E them haptas – botėrisht:
  Ndaj i thėrras Adem Jasharit – Bac u Kry!
  - KĖTU BĖJ SHTET MADHĖRISHT!


  Sqarim: Kėtu emėrvendi Dardani nuk ka karakter politik, ani se ėshtė pėrdorur simbolikisht.

  Pėrshėndetje,
  Adem Gashi, Danimarkė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 14-02-2010 mė 13:44
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 6. #6
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  ----------Urime Kosovė!--------

  Urime ditelindja vendi ime
  Pa Mitrovicen e bashkuar
  Mbeti ne duar te shkaut
  S'dij si me festuar!

  At dite te madhe
  Te gjithe do ta gezojn
  E ne ne Mitrovice
  Na thuani,si ta festojm?

  Me zemer te ndar ne dysh
  Nuk dij si jetohet
  Te uroj Kosove e dashur
  Qe vendi te bashkohet!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Faleminderit
  50
  39 falenderime nė 28 postime
  KĖTU BĖJ SHTET MADHĖRISHT
  S’mė ndali furtuna as acari
  N’ shekuj qėndrova burrėrisht
  Si zakon qė ka shqiptari.

  Lum qė erdhe ti moj ditė,
  Borė e bardhė e Alpeve shkėmbore
  Dardaninė e qite nė dritė
  e gjyshėrve - ėndėrr shekullore.


  S’e mbaj fshehur – gėzimin ma sheh nė sy,
  E them haptas – botėrisht:
  Ndaj i thėrras Adem Jasharit – Bac u Kry!
  - KĖTU BĖJ SHTET MADHĖRISHT!


  Pėrshėndetje,
  Adem Gashi, Danimarkė

  SHTATĖMBĖDHJETĖ SHKURTI!?

  Edhe Per Ty pershendetje Mėsuesi Adem !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 14-02-2010 mė 13:44
  Dhuro shumė...e prit pak!

 8. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Dy Vite Jetė

  Jam njė foshnje dy vjeēare,
  Kam identitet dhe quhem kosovare.
  E lodhur dhe me duar tė buta,
  Dhe nuk jap, por akoma marr fruta.

  Frikėsohem nga syri i keq!
  Qė kojshia mė hudhin nė hendeq.
  Kam flamurin me ngjyra qe s'mė pelqejnė!
  Por gėzohem tash, per ata qė mė urrejnė.

  Kam vėllezer e motra me miliona,
  Tash jemi mė tė fort, se disa biliona.
  Dy vite i mbusha dhe qendroj urtė,
  Kam ditėlindjen me 17 shkurtė.

  Me zemer e cila rrah pa mėrzi,
  Per mua flamuri ėshtė kuq e zi.
  Krenar dhe optimist pėr tė ardhmen,
  Me sy shprese, sot shikoj tė tashmen.

  Gėzojeni kėtė ditė,
  Sepse pėr ne bėnė dritė,
  Urojeni njėri-tjetrin, se tash ėshtė koha,
  Jemi tė pavarur dhe po na njef bota.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 14-02-2010 mė 13:45
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #9
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Gėzuar Pavarsia

  Me rrespekt kujtojmė tė kaluarėn,
  Dhe pėr jetė, nuk e harrojmė tė shkuarėn.
  Kaluam sfida dhe momente tė vėshtira,
  Por me durim kemi bėrė qudira.

  Sot jemi tė lirė dhe tė pavarur,
  Nga dhembja te gėzimi kemi ardhur.
  Tash kemi shtetin, tė cilin e gėzojmė,
  Ta duam dhe mbajmė, tė gjithė premtojmė.

  Falenderues pėr tė gjithė ata qė ndihmuan,
  Qė kėtė pėrhershmėri gėzimi pėr ne realizuan.
  Lusim Zotin, pėr bekimet e Tij, pambarim,
  Qė kėtė shtetin tonė ta ruaj dhe pėrgėzojė me pėrparim.

  Kujto tė kaluarėn dhe gėzo tė tashmen,
  Puno tė tashmen dhe syno tė ardhmen.
  Festo me gėzim dhe krenari,
  Dy vjetorin e shtetit mė tė ri.


  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 17-02-2010 mė 04:40
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #10
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,672
  Faleminderit
  164
  166 falenderime nė 121 postime
  kosove.....me ty jemi

  kosove,ti bija e shqiperis
  ke te fala nga tetova dhe gjithe malesis,
  sote me ty bashke festojm,
  cdo kosovare...edhe pse large urojm.

  ndjenje e forte me kaplon trupin,
  kure kujtoj 17 shkurtin,
  ne syte tane nga gezimi ka vec lote,
  per nje kosove te re ne kete bote.


  "bac u kry" nga qielli valle a veshtron,
  a p'e sheh se si kjo shqipe e lire po valon,
  e p'e shehe se sa i forte eshte shqipetari,
  nga ju trashegoi c'do fuqi kosovari.


  moj kosove ,t'u dhashte e mbara gjithmone ne jete,
  sakrifica e heronjeve tua nuk u trete,
  po te ishte shote galica,te shkonte vare mbi vare.....
  sote...te ngrihet nga vari kushe eshte kosovare.


  "njerezit vdesin,populli nuk vdes kure,
  trimate dhe trimeria nuk vdesin kure,
  ata jetojne bashke me popullin"


  pershendes te gjithe shqipetaret kudo qe jane,e sidomos kosovaret....urime..dhe me fate dita e pavarsise........
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tetovarja87 : 17-02-2010 mė 05:37
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2007
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
  kosove.....me ty jemi

  kosove,ti bija e shqiperis
  ke te fala nga tetova dhe gjithe malesis,
  sote me ty bashke festojm,
  cdo kosovare...edhe pse large urojm.

  ndjenje e forte me kaplon trupin,
  kure kujtoj 17 shkurtin,
  ne syte tane nga gezimi ka vec lote,
  per nje kosove te re ne kete bote.


  "bac u kry" nga qielli valle a veshtron,
  a p'e sheh se si kjo shqipe e lire po valon,
  e p'e shehe se sa i forte eshte shqipetari,
  nga ju trashegoi c'do fuqi kosovari.


  moj kosove ,t'u dhashte e mbara gjithmone ne jete,
  sakrifica e heronjeve tua nuk u trete,
  po te ishte shote galica,te shkonte vare mbi vare.....
  sote...te ngrihet nga vari kushe eshte kosovare.


  "njerezit vdesin,populli nuk vdes kure,
  trimate dhe trimeria nuk vdesin kure,
  ata jetojne bashke me popullin"


  pershendes te gjithe shqipetaret kudo qe jane,e sidomos kosovaret....urime..dhe me fate dita e pavarsise........
  Edhe kjo poezi kaq e bukur dhe jo vetėm kjo flet se ne shpirtėrisht jemi njė komb i pandarė,respektivisht se pjesa shqiptare nė Maqedoni,dhe pjesėt tjera shqiptare pėrreth,ndjehen Shqipėri dhe ndjehen Kosovė

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2007
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  UĒK

  Mbi gjakimin e lashtė Forcė e ngritur
  E mpleksur ndėr kohėra si stuhi e rrufe
  Lisi kokė nė qiell nė rrėbeshe rritur
  Lartėsisė diellore shkon me ty atdhe.

  Gjaku nė damar flamurin e valon
  Frymėverohet dimri mė njė emėr
  Det nė dallgė i qeshur syri vezullon
  e ndjejmė mė tė ngrohtėn nė zemėr.

  Nga ngrehina e re flitka edhe muri:
  -Ē`u mboll nė aqė mote,u mbi…
  Ushtri Ēlirimtare njerėzish palcė guri
  Shkėmbi qė s`ja di nė kurrnjė stuhi.

  Nė ato lartėsira,te flamuri i ngritur
  Sakush do e sheh gjakun qė dasmon
  Te emri i ngritur si njė e ndritur,
  Diadema e lirisė vezullon

 13. #13
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,899
  Faleminderit
  324
  183 falenderime nė 101 postime
  Kosove djepi i Shqiptarise
  urime te qofte dita e Pavarsis.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 14. #14
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,672
  Faleminderit
  164
  166 falenderime nė 121 postime
  edhe nje poezi per ty....


  sote,gjithe shqipet ne qiell fluturojn,
  edhe ata kete dite e festojn,
  e bilbili me kenge i shoqeron,
  qielli i bukur...s'ka ku shkone.


  jehone kenga,vallezon shqiperia,
  ne kete valle edhe shqipet nga maqedonia,
  sote edhe shpirterate e heronjeve jane zgjuar,
  skender beu,adem jashari per te festuar jane takuar.

  gjithe ata trima qe dhane jeten per liri,
  sote prehen ata ne qetesi,
  sepse sote,qe dy vite kosova e tyre,
  eshte nje shtet,i pavarur..jo me zinxhire.


  sote c'do nene gezone me lote ne sy,
  shume krenare,sepse djalin te dha kosove ty,
  sote shume femi te permalluar,
  shume krenare per baban jane duke biseduar.


  e ne zemer sa shume dhimbje por edhe gezim,
  te urojm oj kosove....atedheu ime,
  jemi shume large tek ti s'mujna me ardhe,
  por njekohesishte shume afer jena...kem nje gjake.


  se c'fare zemre paska shipetari,
  nga i fundite gjer tek i pari,
  sote te gjithe neve kem nje shpirte kosovari,
  zemra ne kraharor,dote nuk duron,
  done edhe ajo,me shpiqonjat te fluturon...  urime dhe nje here.....
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 15. #15
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,672
  Faleminderit
  164
  166 falenderime nė 121 postime
  me prite kosove se po vi,
  jam jote moter e kam nene te madhen shqiperi,
  kam edhe une bija dhe bijte e mi,
  bashke me ata kosove po vije.


  le tja nisime valles,me nje kenge per ty,
  me kenge me te bukur qe flete per liri,
  e pastaj trimat tane te uck-s le te bejne nderim,
  me ca te shtena per kete festim.


  se gjithemon ka qene i pari shqipetari,
  ndace per lufte,ndace per valle i pari,
  te bashkuar,me gjake e me shpirte...
  gjere sa te shkone tek varri....  (sp/cme ka kapluar nje ndjenje patriotizmi mua sote ....aman ....shaka)

  shpresoje se kam aritur te trg.dicka: )  miliona urime...per te gjithe
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2007
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Gafurr BYTYQI

  LUTJA PĖR POLITIKAJTĖ E MĖRITUR

  -nė pėrvjetorin e dytė tė Pavarėsisė-


  Na i kėndell politikajtė, tė lutem ,Zot!
  Nga mėritė e tyre vėrtallemi ne;
  Mėritė s`bėnė punėn nė asnjė mot.
  Nuk bėhet dot ndarjesh ky Dhč .

  Ata shtyhen:– ti ,unė , unė ,ti…,
  E ne lėkuremi,bėhemi plojė;
  Hapjau sytė, o Zot , si Ti di,
  Tė shohin brevėn dhėmbė e gojė.

  Tė keqen qė u fryen ,pėrdreq,
  Ngulfatjau nė zemėr ,tė lutemi ne!
  Zot ,engjuj dėrgo ,ata ti ndreq,
  Mė shumė se vetėn ta shohin kėtė Dhč.

  Ne,edhe mė,shenjohemi rrufeshė,
  Dhe ata as lozkan nga e mėritur;
  Pėrmendi, o Zot , tė quarit peshė!
  Si bėn tė mėdhenjtė aq tė mitur?

 17. #17
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Mosha
  46
  Postime
  695
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Po shkruaj edhe nja dy vargje per kete tem


  U skuq qielli,
  u skuq toka,
  mbaroi historia.

  sipas motiveve te mikut tim A.B.
  Te gjitha jane thene

 18. #18
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime nė 32 postime
  Gezuar Pervjetori

  Gezuar kete pervjetor,
  gezuar sot, mot dhe perjete!
  Kosova kesulebardhe debore,
  NJe cope e Shqiperise se vertete.

  Ky pervjetor do te shikohet,
  shume shpejt ne ardhmeri.
  Si kujtim qe nuk harrohet,
  ne rrugetimin per NJE SHQIPERI.

  Gezuar Kosova Loke,
  je vete Gjergj Elez Alia.
  Lulekuqja e kesaj toke,
  Krahehapur te pret Shqiperia.

  Me Ty jemi gjithmone,
  ne dhimbje dhe ne festime.
  Kosove oj zemra jone,
  Gezuar oj locka ime !


  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Po e hapi kete Teme ,me qellim qe ata qe dijnė te shkruajn Poezi ,te vijnė ne kete Teme dhe te postojn poezit e tyre ne lidhje me Festen e Pavarėsis se Kosoves.

  Po filloj nga Une ,nuk kam shkruar shume vargje ,por ajo qfar e karakterizon Poezin time eshte fakti qe eshte shkruar po atė ditė,d.m.th ne diten e Pavarsis ne rruget e Prishtines pikerisht nen Atmosferen Festive te asaj dite te ftohtė mbi -20 G/c ,ku nuk shikonte syri ,pos dy ngjyra Kuqė dhe Zi:

  Pavarsia (17 Shkurti)


  Ecja duke shikuar
  Frymoja duke rimuar
  Ritmi I te rrahurave te zemres
  Motivonte fuqin qe ti jepte vrapė themres

  Ndjenjat filluan ta luanin vallen kuqe e zi,
  Per ti paraqitur te buzėqeshurat sheshazi.
  Hapi qe levizte trupin,
  E gezonte haptazi 17 shkurtin.

  Buzeqesh dhe kerce me thoshte Flamuri,
  Tash eshte koha te shpaloset arti I nje Burri.
  Plisi I bardh i nje plaku mi ndriqonte rruget
  Dhe Mi jepte mundesit qe ti perjetoj botet.

  Rruget zgjeroheshin dhe mireprisshin kembet,
  Te kaluaren e art dhe te tashmen e blert e pasqyronin kenget
  Vallet dhe brohoritjet te cilat mbulonin rruget,
  Perballonin te ftohtit e nje bore ,qe dukej se kurr nuk do zhduket.

  Ka ardhur koha qe gezimi te na behet mikė
  Paqja ka ngritur koken I thotė dhunes nga ketu Ikė
  Tash eshte koha e shqiptarit te kultivoj paqe dhe Mirėqenje
  Te gezoj jeten dhe te drejtat e tij vetem me buzėshje.

  O Zot bekoje kete Popull dhe kete Vend
  Kerakterizoje si Popull qe gjykon me Mend
  Ta Duan dhe rrespektojn njeri Tjetrin
  Qe ta qmojnė me shumė Dobinė e Pasur se sa Gabimin e Vjeter.


  E shkruar ne rruget e prishtines diten e pavarsis
  Luja patriot luja,
  vallha bilha jeni ba patriota t'madhaj prej atina momentit qe e perzune prej Kosove at kryepsikopatin e mjekrroshave t'gerrditshem Xhemajl Duka.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  pergezime te gjithe atyre qe kan krijuar keto poezi kaq te bukura per kosoven..
  vazhdoni..

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 2. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
  Nga YlliRiaN nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •