Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Konfernca E Ambasadorve N Londr...

  KONFERNCA E AMBASADORVE N LONDR DHJETOR 1912-MARS 1913
  Publikuar m 02 shkurt, 2009

  Agim Curri, sociolog

  Duke e par s Lufta Ballkanike i vuri n kundrshtim interesat e Rusis dhe t Austro-Hungaris dhe s lufta mund t merrte prmasa t prgjithshme, ishte Anglia ajo q organizoj mbajten e nj mbledhjeje ndrkombtare t gjasht fuive t mdha europiane pr t'i rregulluar shtjet e Ballkanit. Duke i par rreziqet e nj konflikti me prmasa me t gjra, me 17. Dhjetor. 1912, n Londr u organizua mbledhja e Ambasadorve t gjasht fuive t mdha.
  Q n fillim, pr t'i ikur nj lufte t prgjithshme, n parim u pranua krijimi i nj shteti shqiptar autonom. Mirpo caktimi i kufijve t ktij shteti mbeti pr tu caktuar pas disa muajve si shkak i grindjeve ndrmjet Austro-Hungaris dhe Italis, nga njera an, Rusis dhe Francs, nga ana tjetr. Prandaj, me ndrmjetsimin e ministrit britanik t punve t jashtme Edward Grey, u arrit ndrmjet Rusis dhe Austro-Hungaris marrveshja famkeqe e 22. Marsit.1913 pr kufijt e Shqipris s Veriut e t Lindjes. Me ket marrveshje, e tr Kosova, Rrafshi i Dukagjinit dhe Maqedonia shqiptare i mbetn Serbis; ndrsa pjest tjera t Shqipris s Veriut iu dhan Malit t Zi. Dhe, me 11 Gusht 1913, Konfernca e Londres caktoi n hartat gjeografike vijn e kufirit ndrmjet Shqipris dhe Greqis. Me ket rast e tr amria me qytetet bregdetare dhe me Janinn si kryeqendr dhe me nj popullsi thesht shqiptare, mbetn jaht teritorit shqiptar.
  Ajo q i interesonte Austro-Hungaris, n ket priudh kohore, ishte mos dalja e Serbis n Detin Adriatik. Kurse, Italis i interesonte sigurimi i kanalit t Otrantos dhe mos mbyllja e kanalit t Korfuzit. Prandaj, t dyja kto shtete nguln kmb pr mbrojtjen e bregdetit shqiptar.Me ket rast shteti shqiptar doli gjysmak, i ndar n dysh n mnyr krejt artificiale dhe pa asnj kriter etnik e gjeografik, duke i len jasht kufijve m shum s gjysmn e tokave dhe t popullsis shqiptare.Ket masakrim t tokave shqiptare e pohoi edhe vet ministri i Punve t jashtme t Anglis, Edward Grey. At bot, n mbledhjen e Dhomave e t Komunave me 12. Gusht.1913, pati pohuar, s caktimi i kufijve t Shqipris nuk ishte br n interesin e popullsis s atyre krahinave, por pr t mbajtur ekuilibrin ndrmjet fuive t mdha dhe pr ta shptuar paqn n Europ.
  N mbledhjen e 19. Korrikut t vitit 1913,Konfernca e Londres e njohu shtetin gjysmak shqiptar t pavarur dhe vendosi edhe mbi statusin e tij (t Shqipris).Shqipria do t ishte nj Principat e pavarur dhe sovrane dhe si princ i saj u caktua Wilhelm von Wied, i cili kishte prejardhje nga nj familje princore gjermane.(Kjo i ngjan Kosovs s sotme).Konfernca, gjithashtu vendosi mbi organizimin e shtetit shqiptar, mbi administratn civile dhe financat e tij.. Kjo priudh do t zgjaste n nj koh 10-vjeqare me mbikqyrjen e nj komisioni ndrkombtar t prbr prej delegatve t gjasht fuive t mdha dhe prej nj dlegati shqiptar.(Pra historia po na prseritt edhe n ditt e sotme.).

  Shqipria pas Konfernces s Londres.

  Derisa Konfernca e Londres merrte vendime t disfavorshme pr Shqiprin dhe luante me fatin e vendit t shqiponjave, mbrenda shtetit shqiptar gjendja ishte nj tragjedi e zez. Qeveris s Ismail Qemalit n Vlor nuk i kishte mbet hiq m shum s nj e katrta e vendit, kurse m shum s tri t katrtat e vendit ishin pushtuar prej ushtrive armike, t cilat nuk donin t trhiqeshin edhe mbas caktimit t kufijve t shtetit shqiptar prej Konfernces s Londres. Shkodra, n Veri, dhe Janina n Jug, q ishin t mbrojtura nga ushtrit turke dhe nga disa vullnetar shqiptar, i qndruan rrethimit t serbo-malazezve dhe t grekve pr disa muaj me radh. Janina u dorzua me 6. Mars 1913, duke u mundsuar forcave greke ta pushtojn tr amrin, Gjirokastrn, Prmetin, Klcyrn dhe Tepelenn, duke vrar e plakitur popullsin muslimane shqiptare.Ndsa, Shkodra i qndroj heroikisht rrethimit serbo-malazez gjr me 23. Prill.1913, gjr ather kur Ead Pash Toptani, i cili ishte agjent i i Serbis, Malit t Zi dhe i Greqis, trathtisht ia lshoj Shkodrn Malit t Zi. Si dinak q ishte, Esad Toptani arriti q prej Shkodre t strehohej n Durrs ku vendosi qndrn e tij dhe formoj nj pushtet t vetin. Me ket rast, n at cop Shqipri q kishte mbetur pas Konferncs s Londrs, u formuan dy pushtete kundrshtare; njeri n Vlor me qeverin e Ismail Qemalit dhe tjetri n Durrs me qeverin e Esad Toptanit rreth s cils ishin mbledhur trathtart dhe avanturiert e do ngjyre. Esad Toptani gzonte mbrojtjn e Serbo-Malazezve dhe t t gjith armiqve t Shqipris.

  "SHQIPRIN RUAJE ZOT NGA SHQIPTART"!-Faik Konica.
  " SHQIPRIN RUAJE ZOT NGA TRATHTART"!-A.C.

  Paraqet, Sabri Selmani

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dardanius
  Antarsuar
  02-09-2008
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  mir q keni hapur kt tem: por a mundeni q ta paraqitni dokumendin e Konferencn e Ambasadorve t Londrs ju antar t nderuar t forumit nse e keni. flm pr mirkuptim.

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t dal Shqipria nga Konferenca Islamike?
  Nga Fenomeni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 282
  Postimi i Fundit: 13-04-2009, 14:04
 2. Bombat n Londr, identifikohet autori
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 21-07-2005, 17:34
 3. Konferenca e Tirans - 14-20 Prill 1956
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-07-2004, 02:32
 4. Mbretria shqiptare e seksit n Londr
  Nga Shijaksi-London n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-02-2004, 11:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •