Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet nė Bllog
    1

    Kthim ne fene e Krishtere Orthodhokse

    Se pari dua te identifikohem. Jam nje i Krishtere Orthodhoks.
    Po hap nje teme te re, e cila ka te beje me mundesine qe shqiptaret jo te Krishtere te konvertohen ne fene e te pareve, pra ne Krishterimin Orthodhoks. Kjo teme nuk besoj se shkel tolerancen fetare sepse une hedh idene e kthimit te vullneteshem te te gjithe muslimaneve, bektashinjve, etj.,ne besimin e Shenjte Orthodhoks.
    Une po paraqes ketu rrugen qe duhet ndjekur:

    -Paraqituni ne Kishen Orthodhokse te qytetit apo fshatit tuaj dhe merrnin kontakt me prifterinjte te cilet do t`ju udhezojne se si te veproni. Ju siguroj se do te jeni shume te mirepritur. Atje do te mesoni shume per fene tone te vertete. Atje edhe do te pagezoheni ne emer te ATIT, te BIRIT e te SHPIRTIT te SHENJTE, dhe do te merrni hir mbi hir,bekimin brez pas brezi dhe shpetimin dhe ringjalljen diten e fundit.

    Per qytetin e Tiranes, ju lutem drejtohuni tek Kisha Orthodhokse "Ungjillezimi i Perendilindeses" tek Rruga e Kavajes, perballe me Ambulancen e Motrave te Nene Terezes,"At Luigi Monti".

    Ju lutem ndiqni Rrugen e Vertete. ZOTI ju ndihmofte.

    Pershendetje!
    Mund te telefononi ne numrin fiks 04234117, per ēdo rast.

  2. #2
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet nė Bllog
    1

    Sqarim

    Dua te bej nje sqarim. Numri 04234117 eshte numri i Kishes Orthodhokse "Ungjillezimi i Perendilindeses"

  3. #3
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Teme e mire !
    Po lexoj librin e Shmidt ,Skenderbeu, (akoma nuk e kam mbaruar !) por thote se ne veri te Shqiperise para 500 vjetesh (pervec Shkodres nen influencen e Vendeikut) jetonin arber ortodokse te devotshem ortodoksise.

  4. #4
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    jetonin arber ortodokse te devotshem ortodoksise.
    Te cilet nen presionin e pushtimit osman, u detyryan te nderrojne fe per ti shpetuar taksave te renda , apo presioneve te ndryshme qe u beheshin (duhet nje teme e tere per te folur per to).

    Por mesa duket disa nuk u pelqen ta studiojne historine, sa keq humbasin shume ....
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  5. #5
    Comunicazione & Marketing Maska e Albmaster
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    REPUBBLICA ITALIANA
    Postime
    811
    Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
    Se pari dua te identifikohem. Jam nje i Krishtere Orthodhoks.
    Po hap nje teme te re, e cila ka te beje me mundesine qe shqiptaret jo te Krishtere te konvertohen ne fene e te pareve, pra ne Krishterimin Orthodhoks. Kjo teme nuk besoj se shkel tolerancen fetare sepse une hedh idene e kthimit te vullneteshem te te gjithe muslimaneve, bektashinjve, etj.,ne besimin e Shenjte Orthodhoks.
    Une po paraqes ketu rrugen qe duhet ndjekur:

    -Paraqituni ne Kishen Orthodhokse te qytetit apo fshatit tuaj dhe merrnin kontakt me prifterinjte te cilet do t`ju udhezojne se si te veproni. Ju siguroj se do te jeni shume te mirepritur. Atje do te mesoni shume per fene tone te vertete. Atje edhe do te pagezoheni ne emer te ATIT, te BIRIT e te SHPIRTIT te SHENJTE, dhe do te merrni hir mbi hir,bekimin brez pas brezi dhe shpetimin dhe ringjalljen diten e fundit.

    Per qytetin e Tiranes, ju lutem drejtohuni tek Kisha Orthodhokse "Ungjillezimi i Perendilindeses" tek Rruga e Kavajes, perballe me Ambulancen e Motrave te Nene Terezes,"At Luigi Monti".

    Ju lutem ndiqni Rrugen e Vertete. ZOTI ju ndihmofte.

    Pershendetje!
    Mund te telefononi ne numrin fiks 04234117, per ēdo rast.

    Jam plotesisht dakort me ju.... Ne shqiperi nuk kane ekzistuar besimet e tjera fetare.. Feja orthodokse ka qene dhe do mebetet feja e vertete shqiptarit.

    Albmaster

  6. #6
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Kuptimi i Othodhoksise i kalon kufijte e nje besimi klasik ne nje "teori", "perralle", ne nje tregim qe vjen nga thellesia e shekujve. Kur bota e pushtuar nga kthetrat e erresires, luftes kanibalizmit, prapambetjes morri mesazhin e Krijuesit nepermjet Theantopit ne toke zbriti dita.
    Nuk ishte rastesi Mesazhi te quhej(pavaresisht se ne c'gjuhe vendosi Krijuesi ta percjelle ne Toke) Orthos-(e drejte, e vetme, e pranueshme ) dhoksa (lavdi, fame, udhe drejt fitores).
    Pastaj njeriu vete u shpernda ne varesi te si e kuptonte kete mesazh dhe ngelen kristiane shumica per shekuj e mijevjecare nen vetequajtjen kristiane- katholike, protestant, evangjelist etj. Me shume se kurre orthodhokset duhet te bashkohen, ribashkohen riperterihen rilavdesohen rikthehen ne besimin madheshtor qe ndryshoi rrugen e njerezimit njehere e pergjithmone.
    Shqiptaret jane nje shembull qe kane nje nevoje te tille imediate. Rruga e Zotit eshte gjithmone e hapur, dera e kishes orthodokse gjithmone do te kete hyrje dalje dhe kurre nuk do te ngelet e shkrete, vertetojeni.
    Gezuar Kostandin dhe Elenin.
    Gezuar!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARKIA : 22-05-2009 mė 08:31
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-05-2009
    Postime
    50
    o vllau i im i krishtere nuk shprendahet feja per numer por per zot

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Ende njerezit nuk mund te ndajne konceptet orthodoks me greqi dhe ne fakt deri diku mund te kuptohet sepse dihet qe perandoria Bizantine dhe ne pergjithesi pellgu i Mesdheut kishte gjuhen greke si gjuhe te komunikimit, por ajo qe duhet te sqarohet eshte se Bizanti kishte edhe popuj te tjere jo greke nder ta ishin sllavet, egjiptianet sirianet, shqiptare etj. Historia pastaj u koklavit me pushtimin osman i cili ne fakt gjithmone identifikoi te krishteret orthodokse si greke dhe kjo u shfrytezua nga nje pjese e qarqeve greke te cilat kishin pushtet te konsiderueshem ne oborrin e sulltanit.
    Sot te krishteret orthodokse akuzohen si greke duke u ndikuar nga problemet politike te cilat si gjithmone ne Ballkan jane te ndera. Mardheniet ndershteterore shqiptaro greke dhe rivendikimet territoriale dhe qenia e nje numri te konsiderueshem shqiptaresh ne Greqi bene qe te kete zhvillime e identifikime te besimit orthodoks ne Shqiperi me ate grek.
    Por duhet te ndalemi ne historine tone per te vertetuar se sa greke jane orthodokset. Se pari ashtu si gjithe popujt ballkanike ne kohen e pushtimit osman patriotet shqiptare punuan per zgjimin e ndergjegjes kombetare dhe dihet qe shume te tille ishin orthodokse qe nga Dhaskal Todri, Kristoforidhi, Themistokli Germenji e sa te tjere. Madje edhe ne konferencat e viteve 20 te shek te kaluar u desh fjala e Mihal Turtullit per te vertetuar se ortodokset e Shqiperise qenkan shqipetare. Sot perseri kjo perpjekje por tashme jo nga greket ne arenen nderkombetare por nga vellezerit e gjakut, te cilet ashtu te lindur e rritur ne lirine e siguruar nga gjaku i pebashket i eterve tane nuk kuptojne qe godasin atje ku nuk duhet ne vend te kontribojne. Eshte detyre te lexojne me shume per krishterimin orthodoks shqiptar dhe jo vetem kaq por te vizitojne kishat orthodokse te qyteteve ku ata jetojne per te mesuar me shume edhe duke pare, se vetem keshtu do te shohim se shume pak te verteta ka ne ato qe ata kane degjuar se besimtaret orthodokse qe shkokan ne kisha qenkan greke. Kjo nuk vjen per qellim te beheni te krishtere por per nje qellim me te rendesishem te njihni me mire fqinjin tuaj dhe te mos harroni qe ndoshta eshte i vetmi komunitet fetar qe ne cdo meshe lutet per banoret e qytetit, republiken e qeverisjen, gje qe nuk e kam degjuar ne asnje komunitet tjeter. Prandaj perpiquni te mos gjykoni pa njohur me mire dhe pa pare njerezit te cilet akuzoni.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anėtarėsuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    More ilia feja jone e te pare nuk eshte as ortodokse po megjithate coji fjale atij janullatosit qe nuk ka shqiptar qe te hyje ne kishe e te degjoje greqisht . i thuaj qe sado qe te rroje nuk do taq mbaje peng ortodoksine tone dhe i thuaj dhe po te them ty ilia qe zoti di te flase edhe shqip

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Shko ne Kishe dhe vertetoje. Vetem keshtu mund te flase dikush duke pare me syte e tij dhe duke folur me besimtaret qe jane atje dhe vetem atehere ka kuptim cdo fjale e kundert. Merrni shembullin e Shen Thomai i cili i shkoi deri ne fund proves se besimit te tij, duke kerkuar dhe ta preke plagen ndaj kerkoje te verteten atje ku duhet dhe jo vetem me mediat. Atje do te gjesh shpjegimin e vertete per te gjitha vetem ne Kisha.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anėtarėsuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    o neokastra qetesohu se dhe une nga baba jam ortodoks po qe ta dishti as stre ster gjysherit e mi nuk kena degjuar meshe ne greqisht dhe qe ta dish ti mer cun une e kom amanet qe shkohet ne nje kish qe flitet SHQIP se zoti e kupton gjuhen tende . dhe sa per dijeni ne kemi pas gjithmone mbiemrin tone e jena vra e jena pre per komb e fe . a dhe nje tjer ne ortodoksine tone kumbari i pagezimit zgjidhet i fese tjeter per te bashkuar fete se e rendesishme ishte shqiptarizma .
    dhe une kumbarin e femijes tim e kam myslyman me fe . prandaj te lutem me thelle e me sakte .
    por gjithsesi po te them qe fete jane kalimtare per ne si popull

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Citim Postuar mė parė nga ujkus Lexo Postimin
    o neokastra qetesohu se dhe une nga baba jam ortodoks po qe ta dishti as stre ster gjysherit e mi nuk kena degjuar meshe ne greqisht dhe qe ta dish ti mer cun une e kom amanet qe shkohet ne nje kish qe flitet SHQIP se zoti e kupton gjuhen tende . dhe sa per dijeni ne kemi pas gjithmone mbiemrin tone e jena vra e jena pre per komb e fe . a dhe nje tjer ne ortodoksine tone kumbari i pagezimit zgjidhet i fese tjeter per te bashkuar fete se e rendesishme ishte shqiptarizma .
    dhe une kumbarin e femijes tim e kam myslyman me fe . prandaj te lutem me thelle e me sakte .
    por gjithsesi po te them qe fete jane kalimtare per ne si popull




    Do te isha i interesuar te dija se sa shpesh shkon ne kishe dhe nuk cuditem se pagezimin e ke bere shqip. Per nunin ne fakt do te uroja te ishte i krishtere orthodoks sepse pavaresisht se sot ne e kemi kthyer konceptin e nunit ne nje gje shume simbolike ende shume familje te krishtera e zbatojne me perpikmeri traditen duke zgjedhur nje njeri besimtar te kishes i cili i jep mundesi femijes jo ate qe sot me shaka permendim "kryqin e florit", por ndihmen per tu rritur si krishtere orthodoks. Eshte shume dhe perseri shume e rendesishme qe ne te edukojme femijet me besimin tone dhe jo formalisht sepse nuk kemi asnje humbje dhe dikur te aferm te mi me thonin te mos shkoja ne kishe cdo te djele, por pergjigjia ishte e thjeshte se a me mesohet atje te mos mesoj, te mos punoj te mos ju respektoj. Pergjigjia e tyre ishte jo. Dhe prandaj femijet me shume se cdo gje tjeter duhet t'i mesojme me kishen.
    Me kujtohet para disa viteve ne nje takim me hiresi Joanin e Korces kemi biseduar me te dhe me kujtohet qe ai tha dicka qe e mbaj mend se kujohuni qe dhe ne kishe do gjeni njerez te cilet nuk jane shume te rregullt ne ato qe meson besimi dhe e dini perse? Kjo ndodh sepse ata vijne nga bota dhe jetojne ne bote dhe do te reflektojne nga bota, prandaj ne cfare mund te bejme. Dhe sa me shume njerezit te njohin besimin aq me shume do te kontribojne ne perhapjen e shqipes me te sakte ne liturgjiken e kishes.
    Te pakten ne kishen ku shkoj une psalet shqip dhe te gjitha ceremonite behen shqip dhe une lutem shqip. Edhe ne katedralen e Tiranes lutjet i degjoj ne shqip dhe psaljen e korit, madje edhe fjala kur mbahet nga kryepeshkopi perkthehet sepse dihet se nje i moshuar sado perpjekje te beje nuk meson nje gjuhe te paster letrare keshtu qe ne kete pike une e mirekuptoj duke pare dhe veshtiresite e prinderve te mi per te mesuar perdorimin e nje celulari jo te nje gjuhe.
    Shpresoj te mirekuptohemi sepse nuk kam asnje gje tendencioze, por vetem te lutesha si vella i krishtere shko me shpesh te djelave ne kishe me femine tend, sepse gjithmone me ka goditur veprimi i nje prindi femijet e te cilit sot i kam miq qe ishte ai qe vinte me femijet ne kishe cdo te djele dhe mendoj se Perendia e ka shperblyer per kete veprim ne shume aspekte ne mardheniet me ta si nje familje.
    Gezohu gjithmone me Zotin!
    Krishit midis nesh!

  13. #13
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Vendndodhja
    ........
    Postime
    309
    Citim Postuar mė parė nga ujkus Lexo Postimin
    o neokastra qetesohu se dhe une nga baba jam ortodoks po qe ta dishti as stre ster gjysherit e mi nuk kena degjuar meshe ne greqisht dhe qe ta dish ti mer cun une e kom amanet qe shkohet ne nje kish qe flitet SHQIP se zoti e kupton gjuhen tende . dhe sa per dijeni ne kemi pas gjithmone mbiemrin tone e jena vra e jena pre per komb e fe . a dhe nje tjer ne ortodoksine tone kumbari i pagezimit zgjidhet i fese tjeter per te bashkuar fete se e rendesishme ishte shqiptarizma .
    dhe une kumbarin e femijes tim e kam myslyman me fe . prandaj te lutem me thelle e me sakte .
    por gjithsesi po te them qe fete jane kalimtare per ne si popull
    Pak ka asij orthodox sot sikurse je ti shoku ..
    Nėse ua lexon gjitha komentet kėtyre , sidomos hapesit e kėsaj theme , ta bie te varrėsh vetėn ..
    Nuk u intereson kėtyre kombi JOOOOOOOOOOOOO , u intereson si tė bėjnė mė shumė Grek nė Shqipėri e Shqiptari .
    KAQ,

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Citim Postuar mė parė nga Iliri. Lexo Postimin
    Pak ka asij orthodox sot sikurse je ti shoku ..
    Nėse ua lexon gjitha komentet kėtyre , sidomos hapesit e kėsaj theme , ta bie te varrėsh vetėn ..
    Nuk u intereson kėtyre kombi JOOOOOOOOOOOOO , u intereson si tė bėjnė mė shumė Grek nė Shqipėri e Shqiptari .
    KAQ,


    Ke te drejte vella por ne duhet tu tregojme ate qe dime dhe kaq, nese duan te kuptojne dakort, nese jo problem i tyre, ne duhet te vazhdojm rrugen tone pavaresisht se na quajne greke. Neser kur femijet e shqiptareve orthodokse te mesohen me shprehjen greke, keta vellezerit tane do cuditen, por ne nuk do kemi cfare te bejme sepse do te ndodhe ajo qe quhet hipnoza e perseritjes e cila eshte si ti thone dikujt disa vete rresht dukesh i semure dhe me vone dhe ai do te ndihet si i semure dhe mendoj se keta njerez qe na konsiderojne te tille jane fatkeqesisht greket e vertete te cilet na kane turperuar kombin me nderrimin e emrave shume te bukur shqip sepse nuk munden as tu shpjegojne kuptimin grekeve.
    kjo eshte fatkeqesi qe e vuajne orthodokset por do vije koha qe ne nuk do jemi me shqiptare se po na e mohojne kombesine.

Tema tė Ngjashme

  1. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  2. Muhamedi a.s. sipas kėndvėshtrimit tė krishterė
    Nga presHeva-Lee nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 10-04-2010, 22:15
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:06
  4. Kriptokrishtėrimi nė Shqipėri
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 08:02
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •