Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Shqiptart e Bosnje-Hercegovins

  Mentor Tahiri

  - Shembull i heroizmit t kombit ton dhe i nevojs pr kujdes nga shteti am -

  E dal nga nj luft e prgjakshme me s paku 100 mij t vrar dhe 1 milion refugjat brenda dhe jasht vendit Bosnja-Hercegovina tani e 14 vite pas vendosjes s nj paqe t brisht dhe t padrejt q e la vendin t ndar, mbetet viktima m e dmtuar e luftrave t fundshekullit q lam pas. Sot shteti arrin t mbijetoj ndoshta jo si shtet sa si nj subjekt ndrkombtar, n mas t madhe jofunksional me nj qeveri qendrore t kufizuar dhe t bllokuar brenda vetvetes.

  Bosnja-Hercegovina akoma vazhdon t qndroj n kuadr t shteteve q nuk njohin Republikn e Kosovs. Ndonse nj qndrim nga Sarajeva kundr pavarsis se Kosovs nuk ka ardhur asnjher prve nga komuniteti serb i cili bllokon njohjen.

  N pamundsi t themelimit t marrdhnieve bilaterale mes dy shteteve, diplomacia kosovare n rastin e Bosnje-Hercegovins prve prpjekjeve pr themelimin e tyre duhet t prqendrohet n fusha t bashkpunimit ku ka mundsi pr kt. N vend jeton komuniteti shqiptar kryesisht nga Kosova. Gjithashtu ka edhe shum ura lidhse q mund t shfrytzohen, prfaqsues t Republiks s Kosovs deri tani morn pjes n turne t ndryshme sportive.

  Brenda Kosovs jeton komuniteti boshnjak t cilit Kosova i garanton t drejta m shum se do shtet prreth dhe njher jemi i vetmi shtet q mes tjerash u ka lejuar dhe financuar edukim universitar. Megjithat, kur bhet fjal pr komunitetin shqiptar n Bosnje-Hercegovin disi na shkon mendja se jan ln t harruar dhe fare rrall t prmendur.

  Komuniteti shqiptar q jeton atje e q zyrtarisht prbhet nga 4 mij veta duke i radhitur shqiptart n nj ndr minoritetet m t mdha, paraqet vetvetiu nj ur lidhse por edhe m shum se kaq, ai paraqet nj obligim t institucioneve tona q t kujdesen pr njerzit tan.

  N fakt numri i shqiptarve n Bosnje-Hercegovin mund t jet shum m i madh ngase n fillim t lufts vetm n Sarajev jetonte m shum se dyfishi i numrit zyrtar t sotm. Shqiptart e Bosnje-Hercegovins jetojn dhe punojn kryesisht n Sarajev ku ka prani qysh nga vitet e 60-ta, por shqiptar hotelier t vyeshm dhe t muar mund t gjesh gati n do qendr urbane n shtet, jo edhe n pjesn e dominuar nga serbt ku shqiptart ishin ndr viktimat e para t fushats gjenocidale si sht shembull qyteti i Bijelins, ku trupat e kriminelit Arkan t drguara nga Serbia ekzekutuan do shqiptar n qytet pasi q e pushtuan n Prill 1992.

  Para m pak se nj viti, gjat ekshumimit t trupave t masakruarve nga nj varrez masiv afr qytetit Bratunac n Bosnjn lindore ndr martirt u gjetn trupat e dy shqiptarve, Fejzullah Rashkaj nga Prizreni dhe Shyqyri Bytyqi nga Fushtica e Drenasit, t vrar n fillim t spastrimit etnik.

  Vitet e lufts ishin koh kur t tjert po iknin, por jo edhe shqiptart. Komuniteti shqiptar i Bosnje-Hercegovins prjetoi fatin q pati tr vendi. Ata por edhe vullnetar nga Kosova dhe viset tjera shqiptare lan gjurm t pashlyera dhe shkruan faqe t lavdishme n luftn kundr agresorit, duke mbrojtur vendin jo vetm si ushtar t rndomt por edhe shpesh si udhheqs t shkatht t lufts si Bislim Zyrapi n rrethinat e Travnikut, Fuad Ramiqi n Bihaq apo Halil Bicaj n Sarajevn e rrethuar. Vetm n njsitet q po mbronin Sarajevn e rrethuar ishin t angazhuar rreth 600 shqiptar, kurse vetm n dy vitet e para t lufts 170 rran heroikisht n fushbeteja anemban vendit si pjestar t Armats Boshnjake.

  N prgjithsi, t flassh pr kontributin e shqiptarve n Bosnje-Hercegovin nuk do t mjaftonte nj libr i tr, ndihma e tyre sidomos gjat lufts ishte shum dimensionale. Ka shum emra q mund t prmenden. Nj rrug e Sarajevs sot mban emrin e heroit Bajram Zenuni, ishte ky njeriu q lshoi kushtrimin pr rezistenc prmes valve televizive. I paharruar mbetet edhe nj shembull si Aliriza Gashi nj drejtues i rndsishm i RTV-s s Bosnje-Hercegovins q ishte m shum se nj simbol duke mbajtur t gjall zrin e Bosnjs s lir.

  Sot komuniteti shqiptar n Bosnje-Hercegovin sikur edhe pjesa m e madhe e mrgats ton nuk ka lidhje institucionale me Kosovn si shtet am i tyre. Ekzistojn shoqata si ta zm ajo Bajram Curri n Sarajev, Albos n Tuzlla dhe Adem Jashari n Mostar. Kto tri shoqata s bashku prbjn Bashksin e shqiptarve t Bosnje-Hercegovins e cila ka nj prfaqsues n kuadr t Kshillit shtetror t pakicave kombtare. Si fakt q komuniteti shqiptar gzon respekt mund t prmendet rasti i t ngarkuarit me pun n Ambasadn e Bosnje-Hercegovins n Podgoric i cili sht shqiptar, sht ky Muharem Zejnullahu.

  Kur prmendet diaspora shqiptare, mendja na shkon tek njerzit tan n Zvicr, Gjermani, Britani, SHBA apo vende t ngjashme. Prshtypja e par q kemi sht se ata sjellin para tek ne. N botkuptime normale nuk do t prfundohej me kaq dhe do t ishte e turpshme pr nj shtet t ndalej me kaq. N fakt pavarsisht fuqis financiare t mrgats, shteti nuk mund t u ik obligimeve t tij.

  Askush nuk ndalon Kosovn dhe ministri t fushave t caktuara t prpiqen m shum pr diasporn. Shteti i Kosovs edhe pse me probleme t shumta nuk guxon t mos ndrmerr rolin e shtetit am ndaj shqiptarve kudo. Republika e Kosovs pr fat t keq sot nuk ka Ministri q merret me mrgimtart tan t shumt dhe t kujdeset pr ta. Shqiptart e Bosnje-Hercegovins jan treguesi m i dhembshm. Republika e Kosovs prve q duhet t ndihmoj profesionalisht sidomos n edukim n gjuhn amtare dhe rruajtjen e traditave ajo ka t drejtn e plot legjitime dhe morale ta bj kt.

  Nuk ka dyshim, njerzit tan mbijetojn me apo pa shtet. Shqiptari ndr shekuj ka pas fatin e till dhe sht msuar t rezistoj i kalitur kundrejt ambientit sulmues. Sot ambient sulmues pr nj shqiptar t Sarajevs sht rreziku nga asimilimi jo pr shkak se shteti atje e bn kt por pr arsyen se shteti i tij am e ka harruar dhe nuk kujdeset pr t. Nuk duhet aspak uditur qe shum nga kta bashkkombs tan m edhe mund t mos e flasin gjuhn e tyre.

  Republika e Kosovs ndonse pa nj resor prkats pr shqiptart jasht atdheut, megjithat mund t bj shum m tepr e veanrisht resor si Ministria e Kulturs dhe ajo e Arsimit. Aty ku ka baz, Republika e Kosovs duhet t krkoj nga vendet tjera reciprocitet n trajtimin e komuniteteve dhe e ka fare leht t insistoj n kt thjesht pr arsye njerzore e jo prfitime politike, n rastin e Bosnje-Hercegovins mund t dalim plotsisht ballhapur, aq m tepr q shqiptart atje dshmuan prkushtimin ndaj vendit ku jetojn me gjakun q ia faln liris s Bosnje-Hercegovins.

  Telegrafi
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 2. #2
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shteti i Kosovs edhe pse me probleme t shumta nuk guxon t mos ndrmerr rolin e shtetit am ndaj shqiptarve kudo.
  Nuk e di se si mund t'a bj kt, prderisa n Kosov zyrtarisht nuk ka fare shqiptar.

 3. #3
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne vitin 1953 ne Bosje dhe Hercegovin numroheshin 1.638 shqiptare
  Viti 1961 - 5.939 shqiptare
  Viti 1971 - 4053 shqiptare
  Viti 1981 - 4500 shqiptare
  Viti 1991 - 4922 shqiptare

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-06-2005
  Vendndodhja
  Stamboll,Sarajeve
  Mosha
  32
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  une jetoj ne Sarajeve,Ne bosne Kreyt eshte punoj ne Furre Ka 10.000 shqipater ne Bosne
  [COLOR="Red"]E kam Nj Jeta,Nj Bota,Nj Zemra Per Flamuri Shqiptare !/COLOR]

 5. #5
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  une jetoj ne Sarajeve,Ne bosne Kreyt eshte punoj ne Furre Ka 10.000 shqipater ne Bosne
  Shum lajm i mir. Kam lexu n nj gazet q jan 5.000, por qenkan br m shum.

  A din t na tregosh n cilat qytete jan t prqndruar shqiptart?

  A ka q jetojn n pjesn serbe, apo vetm n Federatn kroato-boshnjake?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shqiptaret me te shumti jetojne ne Sarojevo dhe ne Mostar dy qytetet me te rendesishme te Bosnje _Hercegovines,dhe shumicen e bisneseve tregtare zoterohen nga shqiptaret si argjendari ,restorante ,fura buke ,fotograf ,etj .
  shqiptaret shkojne shume mire me Boshnjaket ,per arsye dhe te perkatesis fetare .
  Ne Bosnje jeton deri brezi i katert i te emigruarve ,kur kam shkuar per here te pare ne Bosnje _hercegovin ,kam pasur nje varese flori me shqiponje ,shume tregtar qe kishin dyqane ku une i vizitoja ,menjehere me pyesnin a jam nga Shqiperia ,dhe megjithese nuk dinin shqip se ishin brezi i katert qe ishte rritue ne Bosnje kishin nje dashuri per Shqiperin qe nuk mund ta shpjegosh dot ,u ndjeva me te vertet shume mire .
  Zoti Muharem Zejnullahu ne kohen e luftes ne Bosnje ka qene Kryetari i Lidhjes se Shqiptareve te Bosnjes ,dhe nga te paret qe u organizuan per te luftuar me shume Shqiptar te tjere ,gjithashtu ka qene dhe ne Shqiperi per 8 vjet ambasadori i Bosnje _Hercegovines
  nje historian dhe njeri shume i mire ,i uroj pune te sukseshme ne Mal te Zi.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e refet
  Antarsuar
  24-04-2007
  Postime
  567
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Merhaba Bosna

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-06-2005
  Vendndodhja
  Stamboll,Sarajeve
  Mosha
  32
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kemi ambassad shqiperis ne sarajeve.I hapuar e ri Ne Rruges Telali Ne Bascarsij ky haber shume mir asht
  Abbasad ehste shume e madh dhe shume e bukur!

  Ndryshuar pr her t fundit nga vetvadi : 10-06-2010 m 05:09
  [COLOR="Red"]E kam Nj Jeta,Nj Bota,Nj Zemra Per Flamuri Shqiptare !/COLOR]

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 4. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 19:16
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •