Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1

    Prapashtesa -UR ne perdorimin e disa fjaleve.

    Kam nje paqartesi mbi perdorimin e prapashteses "ur" ne disa fjale.A eshte ky krahinorizem apo ca?
    Psh:

    Jam duke IK--Jam duke IKUR
    Ai eshte duke FOL---Ai eshte duke FOLUR
    Ajo eshte GODIT--Ajo eshte GODITUR
    etj etj etj
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  2. #2
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Ore ti shiko se eshte e kunderta. Ato me ato -ur mbrapa jane trajtat e duhura te fojeve, kurse foljet pa kete prapashtese jane shkurtime.
    Nqs e mbaj mend mire "duke folur" eshte percjellorja veprore kurse "goditur" eshte percjellorja joveprore, nese, keto t'i shpjegon nje ekspert ne fushe, se une kaq mbaj mend nga tetevjecarja lol
    Elegance is an attitude.

  3. #3
    Ca jane keto qe thua ti?
    Ti je ne rregull nuk ke shkare apo jo?
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  4. #4
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Jo jo nuk ka bere ngrice keto kohe qe te shkas, po ule koken mbi libra aty dhe meso qe ti marresh vesh cfare jane
    Elegance is an attitude.

  5. #5
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    lol prapashtesa -ur eshte percjellorja i dashur. Angelina ka te drejte. Jam duke ik nuk eshte korrket nga ana gramatikore.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ik,fol ;perdoren vetem ne vete e trete njejes ne formen urdherore.
    duke ikur,duke folur; tregojne vazhdimesine e nje veprimi.

  7. #7
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Citim Postuar mė parė nga Inteligjentja Lexo Postimin
    lol prapashtesa -ur eshte percjellorja i dashur. Angelina ka te drejte. Jam duke ik nuk eshte korrket nga ana gramatikore.

    Nuk e di sesi e keni mesuar gjuhen shqipe ju atje ne Planetin e Kurrkundit por e para nuk eshte percjellorja por 'pjesore' e dashur. Dhe se dyti, eshte teper korrekte nga ana gramatikore.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-07-2006
    Postime
    29
    ...ėshtė pjesore dhe jo pėrcjellore e foljes.
    Gegėrisht thuhet KAM FOLUN, kurse toskėrisht thuhet KAM FOLUR.
    Simbas njė ligji gjuhėsor tė quajtur rrotacizėm - N - intervokalike nė gjuhėn shqipe
    kėthehet nė - R - intervokalike.Dmth. vetėm kur N-ja ndodhet ndėrmjet zanoresh.
    N'atė rast krejt forma e pjesores foljore ėshtė, geg.kam foluNĖ, kurse tosk. kam foluRĖ.
    Simbas njė ligji tjetėr gjuhėsor - Ė - ja fundore nuk ndėgjohet nė shqiptim, prandaj
    mbetet forma geg. kam foluN dhe trajta tosk. kam foluR.
    Por pjesa -UN e pjesores gegėrishte, nė tė vėrtetė, nuk ėshtė e arsyetueshme, dmth.
    pse duhet - UN nė fund tė trajtės foljore pjesore ? Ēfarė funksioni ka ajo - UN nė trajtėn
    e pjesores nė gjuhėn shqipe ?
    - UN aty nuk ka kurrfarė funksioni, ajo aty ka zėnė vend gabimisht, nga pakujdesia e
    shqipfolėsit.
    - pjesa - UN ka funksion ke mbiemrat, si : i lag - UN, me kuptim pasiv.
    Trajta e pjesores sė foljes , nė tė vėrtetė, ėshtė : KAM FOLĖ dhe i pėrgjegjet plotėsisht
    kuptimit PJESĖ foljeje. Edhe nė mėnyrėn pėrcjellore ajo ėshtė, gjithnjė, trajtė pjesoreje.
    Prandaj, DeuS - i ka tė drejtė nė konstatimin e vet.
    Prof.Fehim Reēani

  9. #9
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    N'atė rast krejt forma e pjesores foljore ėshtė, geg.kam foluNĖ, kurse tosk. kam foluRĖ
    Nuk ka zanė vend kot.

    Ka qenė forma e lashtė ilire, sipas mendimit tim.

    Nė njė krahinė ėshtė bėrė eliminimi i N. Nga ME PUNUNE, ka mbetur ME PUNUE, nga ME LUFTUNE ka mbetur ME LUFTUE.

    Nė krahina tjera, ėshtė bėrė eliminimi i Ė, nga ME FOLUNĖ, ME FOLUN.

    Pas shpėrnguljeve dhe pėrzierjeve tė dialekteve, disa fjalė janė marrė nga njėri e ca fjalė nga tjetri, duke kriju gegnishten e re.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga DeuS Lexo Postimin
    Nuk e di sesi e keni mesuar gjuhen shqipe ju atje ne Planetin e Kurrkundit por e para nuk eshte percjellorja por 'pjesore' e dashur. Dhe se dyti, eshte teper korrekte nga ana gramatikore.
    Mua nuk me duket korrekte duke ik.Eshte duke ikur.Keshtu e kemi mesuar ne gramatike, te pakten mesa e kujtoj une.
    Feelings change - memories don't.

  11. #11
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Ka qene gabimi im...

    Nuk e korrigjova per fjalen e ngjyrosur tenden, por per prapashtesen 'ur' te cilen e kishte quajtur 'percjellore'

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171
    Ka disa morfema te fjaleve ne gjuhen shqipe qe fjales vetem i japin trajta te ndryshme gramatikore dhe nuk ia nderrojne kuptimin fjaleve. Keto morfema (morfeme=pjese e fjales qofte me kuptim, qofte edhe pa kuptim) quhen mbaresa te fjaleve. Psh. : lexo-j, lis-i, puno-va, ik-ur, kendo-jme, i pas-ur etj. Pra nuk mund t'i quajme as parashtesa, as prapashtesa pasi qe marrin pjese vetem ne ndryshimin e formes apo trajtes se fjales.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171
    Ore ti shiko se eshte e kunderta. Ato me ato -ur mbrapa jane trajtat e duhura te fojeve, kurse foljet pa kete prapashtese jane shkurtime
    Besoj se ky post nuk do te fshihet. Po qe se fshihet ndonje post i kujtdo qofte, eshte mire te jipen edhe shkaqet e fshirjes dhe te tregohen thyerja e rregullave te forumit...........
    Tash po kaloj ne teme. Nuk quhen prapashtesa cdo pjese e fjales e cila gjendet ne fund te saj. Kete duhet ta dije secili person qe e ka kryer shkollen fillore e per ata te shkolles se mesme as mos te flasim. Gjithashtu nuk quhet parashtese edhe cdo pjese e fjales qe gjendet ne fillim te saj. Gjuhetaret sa di une, keto i kane quajtur morfema, d.m.th. pjese qe hyjne ne perberjen e fjales.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2007
    Postime
    1,281
    ikur, folur-ėshtė nė mėnyrėn pjesore;
    duke ikur, duke folur-ėshtė nė mėnyrėn pėrcjellore

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Desha t'ju pyes nese i dergoni ndonje miku leter, apo i dergoni ndonje shkrese zyrtare dikujt a duhet .sh Per :znj.Vlera Hoxhėn apo Vlera Hoxha

  16. #16
    Me sa di une thuhet

    pėr Vlera Hoxhėn

    ose

    pėr znj. Vlera Hoxha

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-11-2004
    Postime
    125
    Kjo teme eshte ngritur kot fare.

    Nje grupim i caktuar foljesh te cilat nuk kane ndryshim themelor nga folja ne formen e saj baze,por edhe sisa qe kane dalin ne pjesore me kete lloj mbarese (ur) si psh: Flas - Folur ; Godas – Goditur , pra kjo eshte pjesorja e foljes ne shqip ne disa raste ndryshon shume nga forma e foljes baze si psh: Ha – Ngrenė ; Shoh- Parė . Pra ketu kemi te bejme me nje forme te pashtjelluar te foljes qe eshte pjesorja.

    Per sa i perket nje letre zyrtare emrat dhe nisjes se nje letre zyrtare emri i pervecem nuk do te lakohej neper rasa si psh: ne rastin konkret “sadete” do te shkruhej : Per Znj Vlera Hoxha



    Mbetshi me shendet

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865

    hm

    administrator ,perdor fjalen MbyllUR
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  19. #19
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anėtarėsuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Ka dy lloje foljesh te rregullta dhe te parregullta...Te rregulltat jan ato qe nuk e ndryshojne temen ne zgjedhimin e kohes se kryer te thjeshte dhe ne pjesore...Kurse te parregulltat ndryshojne.

    Me pjesoren formohen kohet e perbera dhe trajtat e pashtjelluara(percjellorja,se ca eshte nje me "per te" para dhe mohorja "pa")...Dhe kur jane te rregullta ne shumicen e rasteve marrin -ur ne fund fjalet.
    Really Dude... Get A Life!!!

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Qyfyre dhe Brezi97, Ju faleminderit shume!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ethymologjia e fjalėve: rod e rob
    Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 19-04-2009, 18:31
  2. Info per Eqerem Cabej?
    Nga rrogozhinsi nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 18-04-2009, 18:36
  3. Pastėrtia e gjuhės shqipe nė media
    Nga murik nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
  4. Fjalet eukaristike te Jezusit
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:34
  5. Mirėsia e katėr fjalėve
    Nga Blerimi boy nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-06-2004, 18:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •