Close
Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 366 prej 366
  1. #361
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
    Tė kuptoj, ti je 25-vjeēar dhe nuk ke pasur pėrvoja tė tilla. Besoj se pėrvojat e tua janė bashkėjetesa disamujore e nė kėto lloj bashkėjetesash pa fėmijė, gjėrat janė ndryshe dhe tė gjitha tė duken tė mira. Gjėrat duken nė martesė, kur ke disa vjet bashkė dhe ke fėmijė. Komanda merret dalėngadalė dhe duhet kohė qė njeriu ta shfaqė fytyrėn e tij tė vėrtetė. Ty ky rast qė tregova mund tė tė duket ekstrem. Nė rregull, nė shumicėn e familjeve gjėrat mund tė mos jenė kaq keq, me thyerje pjatash e orash, por qė komandėn e bėn gruaja, kjo nuk diskutohet. Nė Perėndim burri ėshtė njė lolo i gruas dhe asgjė mė tepėr. Ndoshta kur tė martohesh e tė bėsh fėmijė, do ta provosh.
    shpresoj qe jo
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #362
    Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
    Tė kuptoj, ti je 25-vjeēar dhe nuk ke pasur pėrvoja tė tilla. Besoj se pėrvojat e tua janė bashkėjetesa disamujore e nė kėto lloj bashkėjetesash pa fėmijė, gjėrat janė ndryshe dhe tė gjitha tė duken tė mira. Gjėrat duken nė martesė, kur ke disa vjet bashkė dhe ke fėmijė. Komanda merret dalėngadalė dhe duhet kohė qė njeriu ta shfaqė fytyrėn e tij tė vėrtetė. Ty ky rast qė tregova mund tė tė duket ekstrem. Nė rregull, nė shumicėn e familjeve gjėrat mund tė mos jenė kaq keq, me thyerje pjatash e orash, por qė komandėn e bėn gruaja, kjo nuk diskutohet. Nė Perėndim burri ėshtė njė lolo i gruas dhe asgjė mė tepėr. Ndoshta kur tė martohesh e tė bėsh fėmijė, do ta provosh.

    Eshte me te vertete rast ekstrem! Kjo qenka e semure fare... epo te arrije muhabeti gjer ne ulerima e thyerje pjatash e ky te vazhdoj te rrij me te, mua me duket ekstrem!! I vjen keq per femijet, po pse ai mendon qe femijet nuk e vuajne kete situate mes prinderve? Me mire te ndare sesa ti shohin ne kete gjendje.

    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    shpresoj qe jo
    hahaha!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #363
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
    Nė tė vėrtetė, nuk i tregova tė gjitha, tregova vetėm ca. Qė tė kuptosh se gjėrat janė edhe mė keq se kaq, po tė tregoj disa tė tjera. Nuk kam asnjė interes tė gėnjej ose shpik, se nuk kam ndonjė pėrfitim.

    Unė e kam tė afėrm dhe shkoj shpesh te shtėpia e tyre, dhe disa gjėra i kam parė edhe vetė me sytė e mi, jo vetėm me tė treguar.

    Kur kam qenė atje, kam vėnė re se ajo nė ēdo gjė, edhe pėr vogėlsira, do tė bėhet siē thotė ajo. Po nuk u bė siē thotė ajo, mėrzitet ose nevrikoset. Ka patur raste kur ajo i ka bėrtitur tė afėrmit edhe nė syrin tim. Unė jam mėrzitur dhe nuk kam dashur tė shkoj mė atje, por pas disa kohėsh mė ka kaluar inati dhe kam shkuar mė shumė pėr tė takuar fėmijėt e vegjėl.

    Mė ka treguar se kjo zonja kur nevrikoset, i hakėrrohet burrit dhe thyen pjata. Njėherė mė tha se ishte matur pėr ta goditur, por ky ia kishte kapur dorėn. Burri nuk e denoncon gruan pėr dhunė, se ėshtė turp, ndėrsa gruaja perėndimore pėr njė tė bėrtitur ose njė pėllėmbė, tė denoncon.

    Njėherė ajo kishte blerė njė orė muri nga ato qė bėjnė njė zhurmė tik-tak, qė dėgjohet shumė. Ky i kishte thėnė qė zhurma e orės e bezdiste dhe ta vinin nė ndonjė vend tjetėr, po ajo nga inati e pėrplasi orėn nė tokė dhe e bėri copė-copė. Pas disa ditėsh, kur i kaloi inati, bleu njė orė elektronike nga ato qė nuk bėjnė zhurmė.

    Kėshtu janė gjėrat, por njeriu ėshtė qėnie e fortė dhe pėrshtatet. Ai nuk do qė tė ndahet, e nė kohėt e sotme duhet tė dish edhe t'u pėrshtatesh kėtyre gjėrave.
    Mire more Bato, por kjo eshte keshtu jo se pse eshte e huaj, por sepse ka cen ne koke. Te jesh joshqiptar nuk te ben te cmendur as te zgjuar. Ajo shume mire mund te kishte qene shqiptare, bile di disa raste te tilla ne Shqiperi.

  4. #364
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Sigurisht, jane disa elemente qe se bashku formojne nje mungese te lumturise. Sigurisht se varet prej tipit te njeriut. Ne rrethin tim ka edhe aso shqiptare qe jane te martuar me te huaja tani 15 vite. Por nese ndaloj pak dhe vleresoj se cfare njerez jane, e shoh se jane njerez tjere nga une. P.sh. njerez qe s'i pengon qe kur ta pyesesh vajzen e tij 9 vjecare ndonje gje te thjeshte ne gjuhen shqipe ajo thjesht i tund supet dhe s'kupton asgje. Ka njerez qe me keso gjera edhe mburren. Kush e di sa fshatare e njerez te lloj llojshem eshte ne gjendje te prodhoje shqiptaria. Por une per vete e pyes veten, si ndjehet ky njeri, kur i takohet vajza e tij me kusherirat e kusherite e saj ne vendlindje, te cilet nuk flasin gjuhe te huaja, por vec shqip. Femijet e dy vellezerve duhet te meren vesh njeri me tjetrin nepermjet te perkthyeseve. Jo vec perkthyeseve gjuhesore, por edhe aso sociale, kulturore e tjere. Per ate qe kjo gje s'paraqet problem, sigurisht se do kaloje bukur e me bukur me te huajen. Keshtu qe eshte ceshtje vleresimi, ceshtje me te cilen njeriu shpalos karakterin dhe personalitetin e tij. Une per vete ne keso njerez shoh "heronje". Seriozisht, ai njeri qe s'pengohet nga keso gjera, per mua ka zemer luani.
    O chino, po ke shumicen e cifteve shqiptare qe jetojne jashte Shqiperise qe jo vetem qe nuk ua mesojne shqipen femijeve (megjithese te dy jane shqiptare) por ka dhe raste te cmendurish qe ua ndalojne femijeve te folurit ne gjuhen shqipe kur keta femije e dine disi, ne menyre qe te integrohen sa me shpejte ne vendin ku kane shkuar, dhe gjithashtu sepse u vjen turp qe femija e tyre te flase shqip.
    Ndersa kam pare disa cifte me burre shqiptar e grua te huaj ku femija i flet rrjedhshem (ose ne nje menyre te mjaftueshme) te dyja gjuhet.

  5. #365
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    O chino, po ke shumicen e cifteve shqiptare qe jetojne jashte Shqiperise qe jo vetem qe nuk ua mesojne shqipen femijeve (megjithese te dy jane shqiptare) por ka dhe raste te cmendurish qe ua ndalojne femijeve te folurit ne gjuhen shqipe kur keta femije e dine disi, ne menyre qe te integrohen sa me shpejte ne vendin ku kane shkuar, dhe gjithashtu sepse u vjen turp qe femija e tyre te flase shqip.
    Ndersa kam pare disa cifte me burre shqiptar e grua te huaj ku femija i flet rrjedhshem (ose ne nje menyre te mjaftueshme) te dyja gjuhet.
    Po Edvin, duhet te kete edhe keso raste. Sikur te me kishte ndodhur mua qe te bej femij me nje te huaj, ose do kishte ndodhur kjo qe pershkruan ti ose do e kisha bere te vuaj cdo njeri qe me kundershton ne kete gje. Por prape se prape mendoj te mos ndalemi tek nje rast i ketij lloji apo tjeter. Sepse cdo rasti i gjinden te pakten 10 kunder. Edhe ketij tendit.

    Mund te kete edhe cifte shqiptaresh, te cileve u vije turp te flasin shqip. Prandaj them se eshte pyetje karakteri e personaliteti. Shqiperia (shqiptaret ne pergjithesi) si popujt tjere permbajne te gjitha llojet e njerezve, prej atyre qe kane krenari, neper ata qe jane ne halle te ndryshme dhe nuk kane force te merren me vlera karakteri e personaliteti, e deri tek ata vleresimin per veten apo kulturen e tyre e kane zero. Ketyre te fundit mund t'ju thuash cfare te duash, nuk do i arrishe. Sepse jane si pacienti ne dhomen emergjente, pra kane shume dhembje ne vete per te te kuptuar "filozofite" tua e te mia. Kjo nuk vlen per vec neve shqiptaret, por per shume popuj tjere. Shtresa me e ulet e shoqerise kudo ka qene hallka me e dobet. Aty ka gjetur droga stacionin e pare ne shoqeri. Aty krimi. Aty kjo, aty ajo. E verej kete edhe ne shoqerine ku jetoj tani. Per kete arsye tek keso njerez nuk ben as te ndalojme fare. Se ndryshe do fillojme te shohim edhe abnormalitetet me te medha si gjera te rendomta. Edhe drogen, edhe krimin, edhe prostitucionin, edhe shthurjet tjera. Shqiptaret intelektuale qe nuk jane ne asnje varesi te jetes dhe qe jane ne gjendje te pergjegjin pyetjet tona, keta duhet mare si shembuj diskutimi.

  6. #366
    i/e regjistruar Maska e Vitia
    Anėtarėsuar
    13-03-2011
    Postime
    24
    Citim Postuar mė parė nga AGREPI_25 Lexo Postimin
    Shume mashkuj shqiptar jane martua me femra te ndryshme te kombeve te tjera.Ndoshta arsyeja kryesore ka qen per arresye te paisen me dokumenta ne shtetet ku ata jetojne apo ishte thjeshte dashurija A munde te jete nje femer e huaj me e mier se nje femer shqiptare per te krijuar familje ? Ne se mendon se nje femer shqiptare eshte me e mire jep shpjegjimet e tua ne se mendon se nje femer e huaj eshte me e mire per te krijuar familje jep shpjegimet tua???????


    jo kurre...

Faqja 19 prej 19 FillimFillim ... 9171819

Tema tė Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
    Nga Conquistador nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
  3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
    Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  4. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
    Nga pekomeri nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16
  5. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •