Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Jonushi
    Anėtarėsuar
    24-01-2009
    Postime
    14

    Si mund te rikthehem ne France, isha refugjat gjate luftes?

    Pershendetje.

    Une jam nga Kosova dhe ne kohen e luftes kam qen ne Franc dikund 7 muaj, Atje me ka lind edhe vajza, Une jam kthyer nga franca me para te mijat dhe nuk kam lajmruar fare shtetin Franqez kur e kam leshuar Francen.
    Ate kohe une mendoja se ne Kosove do te jet shume mire dhe tani duke e pare qe nuk ka asgje momentalisht po kam deshire te kthehem, Shpresa ime eshte se me ka lindur vajza atje dhe e flas mire gjuhen Franceze.
    A mundet dikush te me tregoj a ka far shance qe une te kthehem dhe te kem te njejtin vend qe e kam pasur ateher..

    A ka far shance qe ne baz te Vajzes ti marr letrat..
    Faleminderit per shpjegim.
    Jonushi.

  2. #2
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anėtarėsuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Une mendoj se duheni te vini atje dhe te provoni fatin,
    Nuk kam hasur asnjeher ne nje rast te till te ju them te drejten.
    Por momentalisht buk jam ne franc se do te shkoje te pytje per ju.
    Ndoshta dikush dine me mire dhe do te ju tregon, ketu ne forum ka shume shqipetar qe jetojn ne franc.
    Respekt.
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anėtarėsuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Megjithese eshte bere veshtire,Franca ka vend per te gjithe

    Citim Postuar mė parė nga Jonushi Lexo Postimin
    Pershendetje.

    Une jam nga Kosova dhe ne kohen e luftes kam qen ne Franc dikund 7 muaj, Atje me ka lind edhe vajza, Une jam kthyer nga franca me para te mijat dhe nuk kam lajmruar fare shtetin Franqez kur e kam leshuar Francen.
    Ate kohe une mendoja se ne Kosove do te jet shume mire dhe tani duke e pare qe nuk ka asgje momentalisht po kam deshire te kthehem, Shpresa ime eshte se me ka lindur vajza atje dhe e flas mire gjuhen Franceze.
    A mundet dikush te me tregoj a ka far shance qe une te kthehem dhe te kem te njejtin vend qe e kam pasur ateher..

    A ka far shance qe ne baz te Vajzes ti marr letrat..
    Faleminderit per shpjegim.
    Jonushi.
    I nderuar Jonush,nuk e di se ne ēfar pozicjoni ke jetuar me pare ne France,ke qene kerkues azili,apo diēka tjeter? Me sqaro me drejt dhe une do te kthej pergjigje.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Jonushi
    Anėtarėsuar
    24-01-2009
    Postime
    14
    Jimy,
    Une kam qen ne Franc gjat luftes dhe kam qen Azilkerkus atje,
    Nese mundesh te me shpjegosh diqka me shume ju jam shume mirnjohes.
    Joni

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Postime
    5
    pershendetje jonushi un nuk ndollem ne franc por me sa di un kur ti leshon teritorin e nje vendi qe ke kerkuar azil me pare nuk mund te kthehesh me. sa i perket lindjes se vajzes tuaj ne france nuk besoj se do te ndihmoje sepse tani vajza jote mban te njejtin naciolitet me ty por un te keshilloj nje gje mundohu te kontaktosh nje avokat ne franc vetem ai mun te jape pergjigje pytjeve te tua

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anėtarėsuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    I nderuar Jonush

    Une njoh nje familje Kosovare te cilet mbasi moren negativin (nuk fituan letrat ne France)u kthyen ne Kosove.Mbas nje viti ata u kthyen prape ne France,pasi ne Kosove per ta jeta ishte teper e veshtire.Ata kerkuan prap azil dhe per ēudi Prefectura qe nje vit me pare i kishte perzene,tani i pranoj prap si azil -kerkues.
    I nderuar Jonush ketu ne France ēfar nuk po degjojme,prandaj mos e ki me frike se Franca nuk te le perjashta po te jesh me femije.
    Neqoftese te intereson mun te jap edhe numrin e telefonit te familjes qe behet fjale me siper,per tu konsultuar me tej me te.

  7. #7
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Mendoj qe mund te kthehesh dhe te pretendosh qendrimin. Femija i lindur ne France dhe integrimi yt ne lidhje me gjuhen do te ndihmoje.Me thuaj pak nqs ne ate kohe rregjistrimi per azil ke marre pergjigje nga OFPRA?
    "Carpe Diem"

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Jonushi
    Anėtarėsuar
    24-01-2009
    Postime
    14
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Mendoj qe mund te kthehesh dhe te pretendosh qendrimin. Femija i lindur ne France dhe integrimi yt ne lidhje me gjuhen do te ndihmoje.Me thuaj pak nqs ne ate kohe rregjistrimi per azil ke marre pergjigje nga OFPRA?
    Diana,

    Une ne Franc nuk qendrova gjat dhe nuk prita as te shkoj ne OFPRA per intervist vetem se ne fillim fare atyre ju dergova leter siq bejn te gjithe azil kerkusit aty ceka shkaqet pse po kerkoj azil ne Franc.
    Une nuk kam pas asnje pergjegjje nga OFPRA se nuk kam qendru kohe te gjat atje. Po kur ika per Kosove une nuk kerkova ndihmat u ktheva me mjete te miat..
    Kurse gjuhen e kam mesuar me pare, Dhe e flas shume rrjedhshem, por une kam frig se po shkova ne Franc ndoshta do te rri 2 apo 3 vite atje e po me kthyen frigoj se do u a humbas shkollimin femive edhe ketu edhe atje..

    Faleminderit per shpjegim.
    Jonushi.

  9. #9
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Gjithsesi Jonush mendoj se nqs deshiron nje jete me te mire per familjen tende,ja vlen te tentosh..Ps: nqs ke pyetje rreth ketij problemi mund te me drejtohesh me mp dhe te them procedurat qe duhet te ndjekesh.
    "Carpe Diem"

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anėtarėsuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    I nderuar Jonush

    Ti pretendon se nuk ke marr pergjigje nga OFPRA etj,eshte normale qe ti nuk e di sepse ti ishe larguar nga Franca,por per nje gje jam i sigurt qe ty pergjigja te ka ardhur negative.E them kete se kam pervoje ne keto raste,dhe te gjithe ata qe nuk paraqiten ne daten qe jane thirrur ne OFPRA(perjashto raste kur e justifikon me raport nga mjeku)marin negativin direkt.Pergjigja nga OFPRA dergohet recomande avec .........Kjo behet qe personit t'i bie ne dore zarfi qe i eshte derguar(zakonisht keto meren ne poste duke paraqitur nje leternjoftim ose patente,dhe afati eshte 15 dite.Me pas zarfi kthehet andej nga eshte nisur.
    Brenda 2 muajve ke te drejte t'i drejtohesh nje organi tjeter RECOURS,perndryshe ti nuk ke te drejte te aplikosh me per azil,flas gjithmone per rastin qe ke pasur ti ne ate kohe.Prandaj te jesh i sigurt qe negativin e ke pasur ne xhep.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Jonushi
    Anėtarėsuar
    24-01-2009
    Postime
    14
    Citim Postuar mė parė nga Jimy Lexo Postimin
    Ti pretendon se nuk ke marr pergjigje nga OFPRA etj,eshte normale qe ti nuk e di sepse ti ishe larguar nga Franca,por per nje gje jam i sigurt qe ty pergjigja te ka ardhur negative.E them kete se kam pervoje ne keto raste,dhe te gjithe ata qe nuk paraqiten ne daten qe jane thirrur ne OFPRA(perjashto raste kur e justifikon me raport nga mjeku)marin negativin direkt.Pergjigja nga OFPRA dergohet recomande avec .........Kjo behet qe personit t'i bie ne dore zarfi qe i eshte derguar(zakonisht keto meren ne poste duke paraqitur nje leternjoftim ose patente,dhe afati eshte 15 dite.Me pas zarfi kthehet andej nga eshte nisur.
    Brenda 2 muajve ke te drejte t'i drejtohesh nje organi tjeter RECOURS,perndryshe ti nuk ke te drejte te aplikosh me per azil,flas gjithmone per rastin qe ke pasur ti ne ate kohe.Prandaj te jesh i sigurt qe negativin e ke pasur ne xhep.
    O Jimy,
    Une po te kuptoj se e kam pasur Negativin por une kam ber pytje nese dikush e di perafersisht se a mundet njeriu te kerkoj azil per se dyti dhe a ka shanc ti pranohet.
    Une nuk kam then asnjeher se une kam marr negativ apo pozitiv.
    Faleminderit per sqarim ..

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anėtarėsuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Or mik ti kerkon ndihme apo ēfare?

    Ti vete ke thene me siper qe une nuk kam mar pergjigje nga OFPRA,prandaj dhe une te sqarova me drejt,qe te jesh me i pregatitur neser.Asnje njeri nuk te garanton per ti fituar letrat,kjo varet ne ēfar pozicjoni e nderton ti dosjen per te qene me e besueshme.
    Kalofsh mire,pyet 100 qind vete,dhe bo si di vete.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-02-2010
    Postime
    3
    Pershendetje, Jam Nga Maqedonia kam 18 vjet dhe deshira ime esht qe te shperngulem ne Suedi me familje , kam drejt me nejt atje vetem 3 muj sepse siq e dini esht be liberalizimi i vizave, cilat jan mnyrat per me marr leje te qendrimit Nsuedi.

    Ju Lutem nese keni ndonje pergjegje mos hezitoni te shkruani !

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar mė parė nga Jetmir Gr Lexo Postimin
    Pershendetje, Jam Nga Maqedonia kam 18 vjet dhe deshira ime esht qe te shperngulem ne Suedi me familje , kam drejt me nejt atje vetem 3 muj sepse siq e dini esht be liberalizimi i vizave, cilat jan mnyrat per me marr leje te qendrimit Nsuedi.

    Ju Lutem nese keni ndonje pergjegje mos hezitoni te shkruani !
    Hajde n`Kosove,me mire e ke.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-02-2010
    Postime
    3
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Hajde n`Kosove,me mire e ke.





    Shka me bo en kosov vlla !

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anėtarėsuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Citim Postuar mė parė nga Jetmir Gr Lexo Postimin
    Shka me bo en kosov vlla !
    Kurgje vlla,veq edhe ne Suedi e ke veshtire te marresh letra qendrimi.Nejse,pyete dikend qe eshte ne shtetet Skandinave mirepo eshte veshtire.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-02-2010
    Postime
    3
    Citim Postuar mė parė nga fattlumi Lexo Postimin
    Kurgje vlla,veq edhe ne Suedi e ke veshtire te marresh letra qendrimi.Nejse,pyete dikend qe eshte ne shtetet Skandinave mirepo eshte veshtire.
    Po Nese e kom dikend ndoni shok qe ka biznis tvetin nsuedi a osht ma e leht ? Edhe a munet me ndodh me garantu qaj person per mu a najsen qe masnej me bo far bashkimi familjar a najsen plss pergjigjje!

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-04-2011
    Postime
    16

    Lotaria Amerikane

    Kam plotsuar formularin e lotaris amerikane dhe me kan derguar edhe codin e konfirmimit ne google chrome por dikush me tha se nuk ben vetem me explorer 6 ose 7 ? Adresa eshte kjo https://www.dvlottery.state.gov/application.aspx Kam frike se mos nuk ka qene add e sakte! Mund te me ndihmoje ndokush me ndonje informacion me te sakte??

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-03-2007
    Postime
    1

    Evente me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė

    Pershendetje miq

    Une jetoj ne Itali dhe po organizoj nje ekspozite fotografike me rastin e Pavarsise se Shqiperise. Bashke me shoqaten qe bashkepunoj po organizojme evente te ndryshme deri sa te arrijme ne 100 vjetorin e pavaresise qe do ta festojme me nje event te madh.
    Per momentin jam duke organizuar nje event me rastin e 99 vjetorin e pavaresise. Ne kete event dua te paraqes disa foto te ndryshme qe tregojne datat me te rendesishme nga viti 1912 e deri me sot.
    Po ju shkruaj duke kerkuar ndihme nga ju nese keni ndonje material historik te shkruar ose fotografik qe i perket kesaj periudhe.
    Faleminderit
    Me respekt
    Armando

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Grei
    Anėtarėsuar
    17-11-2010
    Postime
    25
    Une personalisht nuk zoteroj materiale te asnje lloji por te keshilloj te shkosh tek faqja www.zeriyt.com dhe te kerkosh aty per materiale ne gjuhen shqipe,jam mese i sigurt se do te gjesh dicka aty.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ndihme nga ata qe jetojn ne New York.
    Nga shtrigaa nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-05-2006, 05:06
  2. Per ata qe jetojn ne Gjermani ...
    Nga ALBA nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-12-2005, 07:50
  3. Forumistet ne Gjermani, pershendesin njeri tjetrin
    Nga ALBA nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 159
    Postimi i Fundit: 12-12-2003, 13:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •