Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 67 prej 67
  1. #61
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Testim, KREKSI ka shume te drejte; nuk rrezikon hollivudi shuma te medha per gjera te panjohura. Duhet te kuptosh qe keto lloj filmash (EPIC MOVIES) kane nevoje per buxhete kolosale. Pra 100-200 milion dollare. Ne raste te tilla as edhe nje kompani filmi nuk merr persiper gjithe harxhimet por futen investore, kompani te vogla te cilat duan nga nje thele, medemek duan kreditin, emrin e tyre ne nje filem te madh. Pra ke 5 grupe te ndryshme qe duhet te thone PO qe filmi te kaloje nga skenar ne Pre-production(Paraprodhim).
    1) investoret. Keta jane njerez thjesht qe shikojne vetem fitimin. Parane!
    2)Studioja e vogel. Jo vetem fitimi por edhe emri.
    3)Studioja kryesore. Keta jane qe vendosin me shume. nje humbje per keta eshte problem.
    4)Regjisori: ai duhet qe te bie ne dashuri me temen ndryshe se ben. Ne.q.se filmi nuk del me sukses i bie shume vlera atij. Edhe pse ai mund te jete rregjisori me i mire ne hollivud.
    5)Producentet: Keta jane te fundit qe thone PO, kur kane thene te gjithe. Keta analizojne gjithshka; perqindjen e audiences, financen, kredibilitetin si edhe mundesine e realizimit.

    Keshtu qe Testim kur ty u hedh atyre nje tem me Kelto-Ilir duhet qe tu mbushesh atyre mendjen qe ta bejne. Qe te te jap te kuptosh: nga 1 miliard Skenare qe shkruhen ne vit vetem rreth 10% e tyre blihen. Nga ato qe blihen vetem 1-ne 10 behet filem.

    presim ne nje filem per Skenderbeun. S'ka per tu bere kurre nga Hollivudi. Nuk rrezikon njeri ashtu. Po do behet, do behet nga Shqiptare ne hollivud te cilet do kene eksperiences si dhe financen.

    Nejse ty bere mire qe e hodhe idene pasi kjo teme eshte thjesht per ide filmi me teme Shqiptaro-Iliro e.t.c
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 07-07-2009 mė 08:56

  2. #62
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
    Hmm... si shpejt e shpejt i paske ber keto montazha
    Disa si puna e kesaj e kam bere shpejt e shpejt. Ajo me blu ecila eshte perfundimtarja ka marr kohe. Nejse keto jane thjesht per qejf qe ti shikojme ne ketu ne forum dhe te kemi nje ide si do dukej nje filem hollivudi me teme iliro-shqiptare. Une nuk i marr seriozisht keto postera. Une merrem me skenare. Ato po qe i shkruaj me seriozitet.

  3. #63
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    Keshtu qe Testim kur ty u hedh atyre nje tem me Kelto-Ilir duhet qe tu mbushesh atyre mendjen qe ta bejne.
    I bie qė ne ose ata duhet tė bėjnė njė kalim gradual, fillimisht me kėto tė juajat ku pėrmes filmit romak njihen ilirėt, duke u dhėnė famė, e mė pas duke u pėrqėndru vetėm tek ilirėt, dhe duke e zhvillu kėtė lloj zhanri.

  4. #64
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    une thash se publiku nuk don te mirret me erra qe shiptohen shume veshtir; kujt i intereson se kush ishin bastardet, dardanet ?
    koti eshte kjo...
    Publiku deshiron ti ndjeki aventurat e ndonje personazhi te famshem, te jashte zakonshem qe vuan dhe triomfon ne fund...
    Ato qė them i them bazuar nė realitet, si psh filmi Konan The Barbarian, ose Konan dhe Destroyer, ku vetė historia nuk njeh ndonjė Konan, dhe kėta filma janė fantazi e kulluar, nė tė gjitha aspektet, mirėpo ka bėrė bujė, dhe ende pėlqehet nga njerėzit.

  5. #65
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar mė parė nga Testim Lexo Postimin
    I bie qė ne ose ata duhet tė bėjnė njė kalim gradual, fillimisht me kėto tė juajat ku pėrmes filmit romak njihen ilirėt, duke u dhėnė famė, e mė pas duke u pėrqėndru vetėm tek ilirėt, dhe duke e zhvillu kėtė lloj zhanri.
    bravo, tani i re ne te! Kjo eshte gjithe ideja ime: romako-Ilir---pastaj Iliro-Arberesh (me skenderbeun) dhe me pas skenderbeu me kohen moderne shqiptare.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga nikas Lexo Postimin
    bravo, tani i re ne te! Kjo eshte gjithe ideja ime: romako-Ilir---pastaj Iliro-Arberesh (me skenderbeun) dhe me pas skenderbeu me kohen moderne shqiptare.
    edhe une pajtohem ketu pajtohem me testimin, nuk shkohet menjehere me planin kryesor te fiksohen iliret por duhet te kapen dikun nga periferija me role te vogla ku pastaj vete forca e gravitacionit do i sjelli nje dite ne qender te vemendjes edhe iliret e atehere Nikas, Testimi une a apo gjenerat tjeter e skenaristeve do tia prezentoje holivudit ndonje syzhe madheshtor me tem nga historia e popullit ilire me personalitete si Diokliciani, Aureliani, Konstantini i Madh, Justiniani e pa e harruar Gentin e Teuten....

    Tani me tv numerike eshte me lehte te depertojmi, ne vete shqiptaret duhet te marrim guximin pa endrruar fare ne holivud, pa i quar mendt andej, ne duhej te perforcohemi te pershasim vepra te njohura si psh. e kam permendur kete autor te romaneve te vizatuara(stripeve) qe ishte Ramadan Zaplluzha duke na prezentuar heroin ilire Artanin ne lufte kunder pushtuesit romakė..;nuk mundem tua pershkruaj knaqesin e qe ndjieja ne ato momente.
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #67
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    E pos kėsaj kam pėrshtypjen se shumica e filmave fillimisht bėhen tė famshėm ende pa u bėrė, dmth shkruhen novelat, si psh Harry Potter, fillimisht roman pastaj film, domosdo qė do tė ketė famė ende pa dalė nė shitje.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

  1. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  2. Plavė e Guci
    Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
  3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
    Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
  4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
    Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •