Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anėtarėsuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Nikas , ky versioni i ri qe postove me aktorin Brad Pitt dhe Russell Crowe per shikuesit do dukej sikur te shikonin nje verzion te ri nga filmi "Troja" ose "Gladiator" kshqe per te dale nje film i ri , interesant dhe terheqes per shikuesin eshte mjaft e rendesishme dhe zgjedhja e aktoreve ...

    me pelqeu verzioni i pare me Tom Cruise dhe Katie Holmes ...



  2. #42
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Disa skenare te cilat une kam shkruajtur:
    SKENDERBEU! The Lord Alexander. (E kupton vet perse behet fjale) Do kete eksagjerime qe ta bejme Skenderbeun me te madh se jeta!! Ta bejme legjende.
    Gjithe filmi tregohet nga nje i verber te cilin une e quajta Marin Barleti. Ai po e tregon ate ne rruge e siper per ne Itali. Eshte koha kur turqit e kane pushtuar shqiperine dhe shume shqiptare emigrojne per ne Itali. Ky babagjishi u tregon historine vogelusheve.
    Disa pika kulminate te filmit. Keto jane pjese te ndryshme por qe mendoj se do terheqin publikun.
    1) Kur skenderbeun e dergon Sulltani per te pushtuar disa fise mongole qe nuk po mundeshin ai Jep fjalen se do ti thyej per dy jave. Pasi i mund skenderbeu kthehet ne Stamboll dhe vet Sulltani e pret me nderime. Skenderbeu i kerkon ndjese se megjithese i thjeu nuk e mbajti dot fjalen e kohes per dy jave. Ne krah te sulltan Muratit ndodhet dhe i biri Mehmeti i cili me nje xhelozi per fitoret e princit Shqiptar e nenqesh per mosmbajtjen e fjales (BESES). Sulltani e pergezon edhe nje here Skenderbeun dhe i thote qe ska problem te pakten fituam. Skenderbeu i pershendet dhe largohet, sapo arrin tek porta Sulltani e pyet, “I wonder, how long did it take you to conquer them Iskander?’” Skenderbeu pa kthyer koken buzeqesh dhe pergjigjet, “two days my Sultan, just two days”. Kjo e ben te birin e sulltanit edhe me nervoz! “Allah allah Iskander”, klith Sulltani, “You either gona be my succesor or my grave master!”

    2) Ne nje pjese te filmit nga rrethimi i trete i krujes, kur duhet edhe disa dite te arrijne turqit nje Leter vjen nga Ferdinand I of Naples i cili i kerkon Skenderbeut ndihme pasi Principata e tij po rrezohej nga nje kriengritje vendase. Ferdinanti eshte i vetmi shok i vertete qe Skenderbeu kishte pasi e kishte furnizuar vazhdimisht me arme dhe me Ushtare Ushtrine shqiptare. Skenderbeu, pasi i ka dhene besen atij nuk nguron te niset per ne Napoli edhe pse ushtria Turke po afrohet. Skena e tregon Skenderbeun qe nxiton kaq shume saqe po i largohet dhe ushtareve te tij. Nje muzike e shpejte si edhe nje plan filmik nga nje kend 45 grade perpara do ta bente skenen te pa vdekshme. Ne kete moment Degjohet zeri i nje vogelushi qe e pyet babagjishin (Marin Barletin). A harriti gjishi a harriti. Gjyshi i thote, “Po ata ishin larg mor bir akoma larg”. Skena Kalon menjehere ne keshtjellen e mbretit te napolit ku ushtria e tij po thyhet. Kryengritesit Kane shperthyer porten e pallatit mbreteror dhe po i afron portes se Mbretit. Ferdinanti me gjithe familjen e tij dhe 2-4 roje personale po pret te hapet porta dhe sigurisht vdekjen e sigurt. Njeri prej rojeve po e lut qe te largohen nga nje dalje e fshehte por ai I ka dhene fjalen Skendrbeut se da ta presi atje tek porta. Per nje moment degjohen goditje te forta ne porte ku kryengritesit po mundohen ta hapin. Ne nje moment ajo hapet dhe nje tym futet prej saj. Dy keqberes buzeqeshin duke pare Ferdinantin ne kete gjendje dhe e sulmojne ate. Ne moment qe njeri prej tyre po mundohet ta godase me shpate. Nje shpate e trete manovron ne ajer dhe befasishte dy kokat e keqberesve priten. Ne kohen qe dy trupat po bien per toke fytyra e Ashper e Skenderbeut shfaqet. Ai e ngul shpaten ne toke dhe i thote’ “Kur shqiptar jep fjalen....” Ferdinati me lot ne sy dhe pa u besaur atyre ia kthen ne Italisht “Ai ther djalen”.
    Kam shume pjese te tilla qe i perdora ne skenarin e skenderbeut. Megjithate tani po punoj vetem me Koloseun.

  3. #43
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar mė parė nga jul-linda Lexo Postimin
    Nikas , ky versioni i ri qe postove me aktorin Brad Pitt dhe Russell Crowe per shikuesit do dukej sikur te shikonin nje verzion te ri nga filmi "Troja" ose "Gladiator" kshqe per te dale nje film i ri , interesant dhe terheqes per shikuesin eshte mjaft e rendesishme dhe zgjedhja e aktoreve ...

    me pelqeu verzioni i pare me Tom Cruise dhe Katie Holmes ...
    Shiko Julinda, Une shkruaj skenare per Hobi. Thjesht me kalimin e kohes, pa e kuptuar, kam harritur ne nje nivel pothuajse profesionisti. Ne universitet mora dhe disa klasa per Screenplay. Keshtu qe mund te them se kam expertizen e te shkruajturit 'skenar'. Kam disa lidhje ketu ne Amerike qe mund edhe te ndihmojne per te shitur ndonje prej tyre. Se po shite nje aq eshte, i shite te gjitha. Edhe po nuk ia arrita qellimit une kenaqem me ate kohe qe i kushtoj krijimtarise. Eshte si dikush qe shpenzon pak kohe duke pare televizor apo duke luajtur futboll.

    Tani keto Posterat qe shikon ty, i bej thjesht per qejf jo per reklame. Thjesht tju jap nje ide si e shikoj une filmin. nuk do te thote se vendosa une kush do luaj. Une nuk kam aktora ne dispozicion qe te pozojne per mua keshtu qe mbeshtetem se cfare kam nga arkivi i internetit. Kam trupin e Rusell crowe edhe nje fytyre te Tom cruizit. Ata te tjeret i vura kot. Megjithate duhet te kuptosh dicka qe ka rregulla, une s'mund te perdor fotografite e njerezve te famshem sepse ka Copyright dhe quhet plagiarizm e me the te thashe. Thjesht po mundohem te gjej nje menyre te mire si ta paraqes skenarin tim dhe kur ta gjej do bej nje poster me disa qe do me japin te drejten e perdorimit.

    Qe te shesesh skenare ne hollivud ka disa rregulla. Do kontaktosh agjentet e disa direktorave te cilet bejme filma te tille, si edhe studio qe do u interesonte nje projekt me keto permasa. Une kam rreth nje viti qe e kam bere kete research dhe kam gjetur nejrezit me te pershtatshem dhe qe mund te thone PO ne kete rast. Kur ta me posterin gati do ta vendos brenda ne skenar dhe do ta dergoje. Keto gjera spara lejohen por po ke nje poster qe terheq vemendje mund te besh dicka.

    Ate posterin me Tom dhe Katie do ta reegulloj mire dhe do ta dergoje tek Agjenti i tyre. Mundesia me e madhe do jete qe te thone no, but thanks por mund ti kalojne aktorit ne dore ti thone; shiko se cfare bejne me ty. Ai vet mund te kontaktoje dhe te thote qe sme pelqejne disfigurimet por edhe mund ti pelqeje ideja. Megjithate ne leter duhet shpjeguar qe kjo fotografi eshte thjesht per nje ide dhe jo per komercial.

    P.S Edhe e dashura ime me tha qe vetem ajo me Tom dhe Katie i pelqeu, por ajo me ngjyre blu.



    --------------------------------------------------------------------------------
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 25-03-2009 mė 12:15

  4. #44
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291


    --------------------------------------------------------------------------------



    --------------------------------------------------------------------------------



    --------------------------------------------------------------------------------

  5. #45
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291

  6. #46
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291



  7. #47
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anėtarėsuar
    21-06-2006
    Postime
    865

    Per mendimin tim interesante do te ishin 2 tema

    1.Gjergj Kastrioti
    2.Historia e mbretit Bardhyl qe nga qymyrxhi, u be nje nga mbreterit me te fuqishem te Ballkanit.Historia e jetes se tij deri ne betejen e fundit me Filipin kur ishte 90 vjec.Do te ishte nje film intrigues
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  8. #48
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar mė parė nga nikas Lexo Postimin
    Po eshte e vertete qe filmat per femije kane buxhet te ulet dhe fitim te madh se ata sjellim shitje te madhe te lodrave, veshjeve moerne per femije musike e.t.c Nje prind mund ti refuzoje vetes te shikoje nje filem ne kinema per arsye ekonomike por jo femijes. Megjithate kjo gje qe ty pershkrove Geni i referohet Disneit jo hollivudit. Ne hollivud shpenzohen rreth 2 miliard dollare ne vit vetem per blerjen e skenareve de iderave te reja.

    Po nje filem per skenderbeun do te ishte i madh. Une kam nje skenar ne anglisht te pa perfunduar i cili eshte skenari im me i mire. titullohet Iskanderbeg the savor of rome. Ka pak ekzagjerim brenda por kjo eshte gje e mire se ne hollivud po ti pershtatesh komplet biografise se vertete nuk del filem i vertete. Sic ndodhi me Aleksandrin.

    Ne rolin e Skenderbeut: Rusell Crow (me pak mjeker)
    Ne rolin e Sulltanit: James Belushi
    Ne rolin e Kalit: Kali i petrit dumes nga filmi Pylli i Lirise (ah cfare kali ishte ai....i races)

    ose kali i bardhe tek vdekja e kalit edhe ai goxha kal ishte !!! mund te dilte kampion


    Ps: te pergezoj per iniciativat qe ke marr per skenare e filmave !!! te uroj suksese te metejshme !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  9. #49
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    KREKSI si duket?
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  10. #50
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Me dukėt qe nuk e pasqyron kulturėn iliriane.

    Kjo i ngjan me shume asaj romake, greke se sa shqiptare autoktone !

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
    Me dukėt qe nuk e pasqyron kulturėn iliriane.

    Kjo i ngjan me shume asaj romake, greke se sa shqiptare autoktone !
    Kesaj i thone; peshku ne deti e tigani ne zjarrė...!
    Me sa oskar do te emertohet athua kjo rekllam ?
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #52
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
    Me dukėt qe nuk e pasqyron kulturėn iliriane.

    Kjo i ngjan me shume asaj romake, greke se sa shqiptare autoktone !
    Kultura Ilire nuk eshte 100% kulture shqiptare? Iliret flisnin pak a shume nje gjuhe arkaike shqiptare por shume gjera kane ndryshuar qe atehere.

    Ky skenar flet per koloseumin dhe ifluencen qe iliret i dhane romes. Nuk mund te perdor njgyren e kuqe te flamurit shqiptar pasi nuk ka egzistuar ne ate kohe. Ngjyrat ilire ishin pak a shume blu dhe jeshile. Gjithashtu nuk mund te bejme nje filem qe te jete komplet shqiptar pasi nuk mund te pelqehet nga publiku i huaj.

    kreksi nuk e ke kuptuar mire kete teme "sikur hollivudi te bente filma me teme ilire.....". Medemek, po te kishte halla ....si do dukej? Edhe une po te them sikur ta kapnim peshkun si do ta skuqnim? hahahahaha

    Para disa muajsh doli ne mejdan nje skenar per filmin gladiatori 2. Ai ishte shkruajtur nga nje muzikant/shkrimtar (Nick Cave) ai eshte shok i ngushte me russell Crowe. Skenari u pelqye shume nga ruselli dhe direktori Scot. Por producentet nuk pranuan. Mua me ra ne dore ky skenar:

    gladiatori2

    Mua nuk me pelqeu shume si vazhdim i gladiatorit pasi ka shume gjera fantastike. Maximus ngjallet prpae e budallalleqera te tilla. Nejse ky Nick cave eshte pjesetar i nje forumi te cilin e frequentoje edhe une. Disa prej pjesetareve te saj me kerkuan nje kopje te skenarit tim. ndoshta e lexon dhe ai vet. Ku i dihet. Mendoj qe KOLOSEUMI mund te perdoret si gladiator 2.

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Nikas, te uroj sukses psejo, edhe ketu ne france ka ashtu tavolina te rrumbullakta te skenaristve, ke plote site dhe une jam antaresuar aty dhe lexoj here pas here skenare te ndryshme...secili ka te drejte te ekspozoje skanarin aty ne ato site dhe pastaj lexuesit e vlersojne..;nejse duhet te jesh fillestar se ata pro ndryshe veprojne mirepo tani qe skenaristet amerikan jane ne nje kriz tre madhe per ide baze per filma ata pranojne edeh amator me se shumti nga avokatet, farmacienet dhe rrymave te profesioneve te ndryshme.;krysore ideja te jete e kapshme, kjo ju intereson atyre pastaj skenarin e zhvillojne ata vete ne ekipin e tyre te mbrendshem e qe une e ti vetem se kur e shofim filmin ne kinema atehere eshte veshtir edhe ta njohesh se kush eshte autori..
    Keshtu shkon skenari sot, eshte nje materje e pare si stofi e pastaj te kush mbaron si dihet...

    shendet

    E njoh edhe une ate sitin holiwood industri eshte me plte sharlatan aty ke lloj lloj njerzish..;
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #54
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anėtarėsuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin

    E njoh edhe une ate sitin holiwood industri eshte me plte sharlatan aty ke lloj lloj njerzish..;
    Oh e kam parasysh per ke e ke fjalen. Eshte www.triggerstreet.com

    atje jam advanced member (pro). Por nuk e kisha fjalen per ate website. Eshte nje tjeter qe frekuentohet nga profesioniste dhe po e mbejme sekret se perndryshe po te mblidhen shume behet nje mehalle e tere e smerr vesh i pari te dytin. Ky qe them une ka tema te ndryshme dhe merresh me kritiken e filmave qe jane bere dhe per vazhdimin e tyre. Tema qe une jam abounuar eshte gladiatori dyshi.

    Eshte e vertete ajo qe po thua se sot jane ne krize per skenare filmash dhe gjithashtu kur e blejne ata e ndryshojne aq shume skenarin sa i zoti se njeh me. Kam lexuar skenarin Gladiator kur e shkruajti skenaristi per here te pare dhe pastaj pashe dhe filmin. kishte ndryshuar jashte mase.

    Nejse kismet, une e bej per hobi, por qe do me pelqente te behej dicka, packa se kompeticioni eshte jashte zakonisht i madh.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    I besoj syrit tuaj kritik, qenka gomar ai qe ka tentuar ta ringjalli Maximusin...marrina...mire e ke, e kan humbur busollen...
    le te bejne nje fim ashtu qe i kushtohet Belisarit, gjeneralit te Justinianit ose Ajetusit, gjenerali romake me origjine ilire apo thrakase, i rritur ne oborrin e Atiles si femij, pasi qe ja mbysin prinderit romaket e marrin per veti por edeh e ndrrrojn me Atilen, Ajetusi shkon tek hunet e Atila ne romė dhe kur rriten keta dy trima ndeshen ne nje betej te pergjakshme ne france, ne fushen e katallonjes, aty Atila e shef se e humbi betejen edhe pse kishte 130 000 hunė, mirepo Ajetusi ia fal jeten Atiles dhe per kete gjest Valentin II ia kput koken posa kthehet ne romė...
    Do behej nej film shume interesant ky per Ajetusin..;.
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #56
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    Do tė ishte i mirė njė skenar, pėr luftėrat iliro-kelte.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    Citim Postuar mė parė nga Testim Lexo Postimin
    Do tė ishte i mirė njė skenar, pėr luftėrat iliro-kelte.

    .....nuk rrezikojne produktoret per keta dy popuj sepse nuk kane zė ne kinema, emri i tyre nuk eshte i kapur fare nga publiku...romaket, vikinget, hunet i njeh publiku, ka ndegjua sepse emri i tyre tingllon, per emra qe nuk tingllon holuvudi nuk rrezikon fare...
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  18. #58
    Prenku i Dalmatėve
    Anėtarėsuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
    Postime
    1,008
    Nuk e besoj qė ekziston njė problem i tillė. Pėrkundrazi njerėzit e lodhur nga monotonia greko-romako-vikinge kėrkojnė diēka tė re. Sigurisht filmi reklamohet para se tė shitet, dhe mjafton njė reklamė 10-minutėshe qė njerėzit tė shohin mrekullinė e filmit.

    Dy skenare janė mė tė mirat: 1. Kur keltėt kalojnė nėpėr Dardani pėr tė arritur tek Delfi, ndėrsa kur kthehen masakrohen nga ushtria dardane 2. Kur bastarnėt tentojnė tė zhdukin dardanėt nė marrėveshje me Maqedoninė.

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,632
    une thash se publiku nuk don te mirret me erra qe shiptohen shume veshtir; kujt i intereson se kush ishin bastardet, dardanet ?
    koti eshte kjo...
    Publiku deshiron ti ndjeki aventurat e ndonje personazhi te famshem, te jashte zakonshem qe vuan dhe triomfon ne fund...
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #60
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Citim Postuar mė parė nga nikas Lexo Postimin




    Nuk mund te perdor njgyren e kuqe te flamurit shqiptar pasi nuk ka egzistuar ne ate kohe.

    Hmm... si shpejt e shpejt i paske ber keto montazha

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  2. Plavė e Guci
    Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
  3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
    Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
  4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
    Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •