Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Problemi qendron se ne USA me teper preferohen filmat komercial
  shum e vertet, shif skenarin e filmit qe po lun Brand Pit, nji njeri qe lind i vjeter dhe shkon tuj u ba i ri !
  film per femij ky.............
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 2. #22
  ToRoNtO_GuY Maska e YoUGoTNoGaMe
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Vendndodhja
  EaRtH..,On TeMpOrArY ViSa.....Ne ToKe..,Me ViZE Te PeRkOhShMe
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me pelqen Ideologjia jote Nikas,ndoshta ne te ardhmen HOLLIVUDI do ti bej ndonje nga legjendat e Illyrians
  WoRlD WiDe AlBaNiAn PrIdE
  §e©u®it„ §©ript ²°°9

 3. #23
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  Per Baton , Teuten ,aleksandrin E Maqedonis, Skenderbeu , Agronin Dhe Piratet Ilire Qe Ishin Tmerr I Mesdheut
  Uaw Landi. Po ty sikur ke lexuar Skenarin tim..ahahaha

  Historine e batos e kam perfshyre si Babai i doiklitit qe luftoi me tigrin pa arme fare. Gjithashtu teuten ku e permend qe vjen e nga e njeta Fmilje me Olimpine e Aleksandrit te madh. Edhe Agroin e kam permendur si burri i Teutes. Kurse piratet e Adriatikut i kam si teme te pergjithsme ne histori.

  Nga te gjithe qe permende vetem Skenderbeun nuk kam vendosur se nuk kishte linduar akoma...por flamurin e tij si edhe flaet e urta jane presente.

 4. #24
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  shum e vertet, shif skenarin e filmit qe po lun Brand Pit, nji njeri qe lind i vjeter dhe shkon tuj u ba i ri !
  film per femij ky.............
  Me vjen keq Doruntina por mendoj se ketu e ke gabim. Filmi eshte

  MPAA Rating: PG-13 for brief war violence, sexual content, language and smoking.

  pra per njerez mbi 12 vjec. Ai filem ishte per te medhenj sepse koncepit ishte i veshtyre per tu kuptuar.

  E kam thene edhe me pare qe me te vertete industria e filmit per femije eshte shume fitimprurese por jo se holliwoody nuk ben filma per te rritur. Mos i ngaterro gjerat. Filmat per femije behen nga disney kurse per te rritur ne hollivud.

  Filmat epic jane shume te preferuar dhe cdo vit ke te pakten 2-4 filma te ketij lloi.

 5. #25
  Une jam shqiptar Maska e gjergj arianiti
  Anėtarėsuar
  29-12-2008
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave
  Mosha
  36
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ke te drejte duhet me u be nje filme me teme nje periudhe te historise shqiptare.Sidomos per periudhen e Skenderbeut.Eshte nje personazh qe e meriton ta njohe dhe ta respektoje e gjithe bota.Atehere ishim i vetmi komb qe luftonim me superfuqine ushtarake te asaj kohe.
  Eshte per tu admiruar strategjia qe ndiqte per te mbrojtur Krujen gjate rrethimeve,si dhe fakti qe ne 25 vjet beteja, shume nga keto ne fusha te hapura dhe me numer me te madh armiqsh humbi vetem 1.Po ta arsyetojme mire Kastrioti hyn ne pescen e gjeneraleve me te mire te te gjithe koherave, duke marre parasysh faktin se ca ushtrie kishte dhe kunder kujt luftonte.
  Gjergj Kastrioti eshte personazhi qe ka frymezuar dhe na frymezon akoma gjithe kombin shqiptar.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e jul-linda
  Anėtarėsuar
  10-07-2008
  Postime
  2,077
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  shum e vertet, shif skenarin e filmit qe po lun Brand Pit, nji njeri qe lind i vjeter dhe shkon tuj u ba i ri !
  film per femij ky.............


  Te keshilloj te shikosh dhe nje here filmin " The Curious Case of Benjamin Button "
  mbase do ndryshosh mendjen ...
  I meriton 13 nominimet per Oscar , ne cdo skene David Fincher reflekton ndjenjen e egzistences , e te qenurit plak , te vdekjes dhe ndjenjen e fundit te jetes ne nje menyre te cuditshme ...
  Nje master-piece ....

 7. #27
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga jul-linda Lexo Postimin
  Te keshilloj te shikosh dhe nje here filmin " The Curious Case of Benjamin Button "
  mbase do ndryshosh mendjen ...
  I meriton 13 nominimet per Oscar , ne cdo skene David Fincher reflekton ndjenjen e egzistences , e te qenurit plak , te vdekjes dhe ndjenjen e fundit te jetes ne nje menyre te cuditshme ...
  Nje master-piece ....

  Pajtohem me mendimin tend JUL, ishte nje filem i mrekullushem. E keqja me filmat eBrad pit eshte se qe ne vitet 80-90 ishte krijuar ideja se Bradi pelqehet vetem nga qe eshte i pamshem dhe besoj se edhe ai vet e besonte nje gje te tille. Por qe nga Roli i tij ne TROY ai po na befason. Edhe ne filmin BABEL ai luajti nje rol te mrekullueshem.

  A e vute re qe tre aktoret qe luajten ne Babel ishin po ne Benjamin Button?

  Brat pit
  Cate Blanchett
  dhe ajo vajza e vogel:
  Elle Fanning

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-06-2003
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Desha te theksoj se me pelqyen shume idete tua per shfaqje te filmave me histori shqiptare ne hollywood, gje qe ka qene ide edhe imja moti. Ti ke arritur ne shkallen te shkruash edhe skenare dhe per kete te pergezoj. Desha te shtoja dicka qe nese je ne gjendje vertete te mbash kontakte me producentet dhe nese nuk mirreni vesh vetem per cmimin provo edhe ndonje sponzor tjeter, mendoj kerko psh nga shteti shqiptar ndonje ndihme qe ti japesh skenaret me cmim me te lire. E rendesishme eshte qe ndonje film i tille te krijohet, kjo eshte shume me teper se nje reklame qe ben qeveria shqiptare ne BBC, eshte nje gje qe sheh gjith bota dhe ben emer, prandaj provo te bisedosh me dikend kompetent dhe ndoshta kemi fat te del ndonje film i tille ne drite. E di qe veshtire por e vlen te provohet.

 9. #29
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
  Desha te theksoj se me pelqyen shume idete tua per shfaqje te filmave me histori shqiptare ne hollywood, gje qe ka qene ide edhe imja moti. Ti ke arritur ne shkallen te shkruash edhe skenare dhe per kete te pergezoj. Desha te shtoja dicka qe nese je ne gjendje vertete te mbash kontakte me producentet dhe nese nuk mirreni vesh vetem per cmimin provo edhe ndonje sponzor tjeter, mendoj kerko psh nga shteti shqiptar ndonje ndihme qe ti japesh skenaret me cmim me te lire. E rendesishme eshte qe ndonje film i tille te krijohet, kjo eshte shume me teper se nje reklame qe ben qeveria shqiptare ne BBC, eshte nje gje qe sheh gjith bota dhe ben emer, prandaj provo te bisedosh me dikend kompetent dhe ndoshta kemi fat te del ndonje film i tille ne drite. E di qe veshtire por e vlen te provohet.
  MENDIM, fatkeqesisht njerez perparimtare si puna jote jane me pakice. E keqja me e madhe me shqiptaret sot eshte se kane nje semundje qe nuk i lejon te ecin perpara, “smira” apo “cmira” qe i themi ne nga jugu. Hame inat me njeri tjetrin. Une kontaktova edhe producenta dhe regjisore shqiptare por ata nuk treguan interes te vecante. As qe nuk i lexuan skenaret e mia. Shume te keqinj ne pergjigje. Mundoheshin te shisnin mend kur nuk kishin idene e filmave ne hollivud.
  Megjithate nje producente Greke tregoi interes para disa vitesh dhe afruan edhe nje shume te mire per skenarin tim te pare qe titullohej “I dreamed Of America” ---“Une Enderova Ameriken”. Por mua nuk me pelqeu mendimi qe grekerit te benin nje filem per emigrantet Shqiptare ku une atje tregoja edhe racizmin grek. Migjithate ata vendosen dhe ben nje filem te ngjashem qe quhej Eduart. Ky skenari im ka ndryshuar shume dhe titullohet tani “A Journey to heaven”. “Nje Udhetim Per ne parajse”.
  Mendim, mua kjo industri me ka pelqyer qe ne femijeri kur kinostudio shqiptare vinte ne Sarande dhe bente ndonje filem. Ketu ne Amerike une arrita dhe krijova shume lidhje me shume njerez te industrise se filmit dhe pata shume raste te mira per te shitur skenaret e mi. E keqja eshte se migjithese shume nga skenaret e mi jane te nivelit te larte une isha shume naiv ne mardheniet me keta “tipa”. Ka thene Steven Spielberg dikur qe ne holliwood bejne bisness jo filma, mede mek eshte gjithshka politike. Qe ti afrohesh nje njeriu te famshem nuk eshte thjesht e nevojshme te kesh nje ide te mire per filem por duhet te jesh edhe nje politikan i zgjuar. Supozojme se i afrohesh Tom Cruise-it. Duhet qe te dish gjithshka per te dhe te dish se cfare i pelqen atij?! Ai eshte nje anetar i zellshem i sektit “Sceintology”. Gjera te tilla. Nuk duhet te mbrosh psykologet para tije.
  Nejse pas kaq kohe une kam mesuar shume gjera dhe besoj se Skenari im –KOLOSEUMI—eshte dicka e vecante dhe do terheqi vemendje, pasi ne kete moment shume producent mundohen te risjellin ne kinema vazhdimin e historise se gladiatorit. Kam disa lidhje te mira ne hollivud dhe sa te mbaroj se rregulluari kete skenar do ta pronotoj direkt. Egziston nje website ku gjithe skenaristet postojne skenaret e tyre dhe njerez te industrise i analizojne dhe kritikojne ato. Nga te gjitha skenaret e mia Koloseumi mori vetem kritika jashtzakonisht te mira. U pelqye jashte mase. Te them te drejten per here te pare une kam dhe tre partnere qe po e regullojne ate per mua keshtu qe merita nuk eshte vetem imja. Dy prej tyre jane edhe shkrimtare ne gjuhen angleze. Gjithashtu anglishtja ime perparon dita dites pasi une kam baruar edhe dy universitete ne amerike dhe po mundohem te heq aksentin shqip nga kjo gjuhe.
  Mendim, ke shume te drejte kur thua qe nje filem do bej nje pune te mire per Shqiperine. Do i tregoje botes se kush jemi ne. Edhe pse jo, ta manipulojme pak historine ne favorin tone. A ska bere Greku dicka te tille? Greku historine e ka 80% mashtrim?
  Pas ketij skenari do i futem skenarit tjeter te tiulluar Iscanderbeg, The lord alexander. Per skenderbeun. Do kete dhe pak eksagjerim ne favorin tone. Filmi do filloje me tre figura, Konstandini e madh, skenderbeun dhe Nene Terezen. I pari e beri evropen Kristiane i dyti e mbrojti dhe e treta e sherndau ate neper bote. Dicka madheshtore!
  Menjehere filmi do jete ne kohen presente duke treguar Romen, Kosoven Maqedonine si edhe Tiranen. Overlaping images me bustet e skenderbeut si edhe pak nga opera e skenderbeut nga Vivaldi. Dhe me pas historia do tregohet nga nje njeri I verber qe ia tregon historine nipit. Filmi do kete tre etapa: 1)-Femirija e skenderbeut si edhe shkollimi I tije ne Turqi, 2)-Kthimi ne Kruje dhe 3 rrethimet e krujes.3)- Dhe vdekjen e gjergjit.
  Nesje Faleminderit per konsideraten.
  NIKAS

 10. #30
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Unė kisha prefeeru njė skenar me Mujin dhe Halilin, qė nga lindja gjer kur futen nėn dhe. Do tė dilte shumė mė interesant sesa disa Xena, Herkuleza, Llordoftheringa etj etj etj

 11. #31
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Testim Lexo Postimin
  Unė kisha prefeeru njė skenar me Mujin dhe Halilin, qė nga lindja gjer kur futen nėn dhe. Do tė dilte shumė mė interesant sesa disa Xena, Herkuleza, Llordoftheringa etj etj etj
  Muji dhe Halili jane mitologi qe nuk njihen akoma nga gjithe Shqiptaret jo me Bota. Hollivudi ka bere filma me mitologji Greke (Jason, Herkuli e.t.c) por ata njihen nga Bota dhe Mitologia greke pranohet nga te gjithe. Punet duhen bere me avash.
  1) nje filem me Iliret por kombinim me Romaket, ku te theskohet preardhja e Shqiptareve modern prej tyre. Fillimet e Kristianizmit nga nje Ilir...Kostandini.

  2) Nje filem per Skenderbeun, ku te lidhet prape me romen sesi shpeton Evropa nga Feja e Islamit. Ketu ty imponohet Evropes se pa Skenderbeun Berluskoni do falej 5 here ne dite...

  3) nje filem rreth viteve 1912-1944 (kronik) qe te pasqyroje me te vertete se cfare ndodhi me Shqiperine edhe si u coptua. Gjithashtu te permendet Presidenti Wilson qe tu behet qefi Amerikaneve. Gjithashtu te permendet nene tereza. Do zgjuarsi cdo gje. Tua imponosh te tjereve historine te nde, sic ka bere Greku.

  4) Nje filem per Enverin (apo skam nje skenar gati per te: "THE LAST FARAO") dhe lufta e tij e brendshme dhe e jashtme. (se patatja eshte edhe buke edhe gjelle mo....e o enver po ja qe as patate skishim ama...)

  e keshtu me rradhe. do avash avash puna.

 12. #32
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  Ku kan me ba amerikanet filma per ne kur skemi libra me vler !
  nji film e kan lujt frnqezet te shkrimtarit kadare....askund spati sukses.
  duhen libra
  skemi shkrimtar te mdhej
  ne kemi shkrimtar goj mdhej..............
  Ma paske marė mendimin Dorontina!
  A ju ka rėnė ndonjėherė rasti tė bisedoni me ndonjė Amerikan tė thjeshtė? Dhe kur lind pyetja nga je, tė duhen tė paktėn 15 minuta ti shpjegosh kordinatat se ku ndodhet Shqipėria dhe me kė kufizohet.
  Pastaj del tek historia ku ne nuk figurojmė me asnjė vėnd.
  Historia shkruhet me zbulime shkencore dhe jo me filma.
  Bėn filma Hollivudi pėr Greqinė e Lashtė dhe pėr Romėm por historia e tyre ėshtė e shkruar dhe e pranuar nga tė gjithė.
  Ne duam filma spektakolarė, kur po tė kėrkosh nėpėr libraritė e gjithė botės, nuk gjen dot njė libėr tė shkruar nga njė historian Shqiptarė, pėr figurėn mė tė ndritur tė kombit tonė Skėnderbeun. Absolutisht asnjė!
  Bota di pėr Skėnderbeun ēfarė shkruajnė Grekėt e Italianėt, ēfarė shkruajn tė huajt e tjerė qė e paraqesin atė ashtu siē u intereson atyre!
  Ja pra prandaj filma tė tillė nuk bėhen dot aq lehtė.
  Ne duhet tė fusim nė veshėt e botės si fillim, se ne ekzistojmė, dhe pastaj tė bėjmė njė filėm tė kėtyre pėrmasave.
  Unė e lexova me kujdes atė skenarin qė ka shkruar nikas por tė them tė drejtėn jam shumė skeptik pėr kėtė histori alla-lesh-arapi ku historia ėshtė e shtrirė nė kohė nė njė perjudhė kaq tė madhe kohore, dhe e bėn filmin shumė primitiv. Pak a shumė si filmat e viteve 60 - 70
  Filmi modern kėrkon njė hero kryesor, dhe kur heronjtė janė shumė, filmi bėhet i rėndomtė dhe jo interesant. Pak rėndėsi ka se sa e lavdishme ėshtė historia pėr tė cilėn trajton filmi.
  Gjithsesi unė tė pėrgėzoj pėr inisjativėn qė ke marrė me kėtė skenar.
  A mund tė na thuash diēka mė tepėr pėr kėtė skenar, ėshtė njė projekt apo e ke bėrė thjesht pėr hobi?
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

 13. #33
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga flory80 Lexo Postimin
  Ma paske marė mendimin Dorontina!
  Unė e lexova me kujdes atė skenarin qė ka shkruar nikas por tė them tė drejtėn jam shumė skeptik pėr kėtė histori alla-lesh-arapi ku historia ėshtė e shtrirė nė kohė nė njė perjudhė kaq tė madhe kohore, dhe e bėn filmin shumė primitiv. Pak a shumė si filmat e viteve 60 - 70
  Filmi modern kėrkon njė hero kryesor, dhe kur heronjtė janė shumė, filmi bėhet i rėndomtė dhe jo interesant. Pak rėndėsi ka se sa e lavdishme ėshtė historia pėr tė cilėn trajton filmi.
  Gjithsesi unė tė pėrgėzoj pėr inisjativėn qė ke marrė me kėtė skenar.
  A mund tė na thuash diēka mė tepėr pėr kėtė skenar, ėshtė njė projekt apo e ke bėrė thjesht pėr hobi?
  Me duket se nuk e ke lexuar me kujdes skenarin tim. Skenari ka vetem nje hero. Ai eshte figura me e madhe e historise Romake. DIOKLITI. Ai ishte nje femije nga nje familje e varfer Ilire me origjine nga Dalmatia. Filmi Gladiator ishte komplet fantazi kur ky skenari im eshte i bazuar ne historira te verteta. Une thjesht mora karaktere qe kane egzistuar ne kohe te ndryshme dhe i vura ne nje epoke. Pra ke Perandorin me te keq qe ka pasur Roma, Kaligulen, Gjeneralin me te madh--- Diokliti qe u be me vone perandor dhe vuri bazat e shtetit burokratik dhe adminstrativ qe i kemi edhe sot. Kam Elementin TEUTA (por ama te bijen—fantazy kjo). Dardani, Kapedani i Pirateve Ilir. Keta te gjithe jane personazhe te dores se dite. Colflikti eshte midis Diolklitit dhe Kaligules. Ata ishin dikur shoke te ngushte por jeta e solli qe te behen armiq.
  Ku e pe ty qe historia eshte shtrire ne nje kohe te gjate? 20 vjet para kohes prezente kur Diolkiti ishte 10. 10 vjet me vone kur u be 20 dhe gjenral i ushtrise dhe historia prezente. Fiks 20 vjet. Dhe nga keto permend vetem 20 vjet me pare Baton, babin e Dioklitit si gladiator. 10 vjet me vone Diokliti me Kaligulen ne shkolle per ushtarake, dhe 20 vjet me vone ne koloseum, ku Diokliti eshte tani nje gladiator.
  Historia nuk eshta alla leshi, por eshte shkruajtur me kujdes dhe te gjitha regullat e nje skenari modern. Nuk e di po ke lexuar ndonjehere skenar filmash por keshtu tingellojne, shume dull. Te thjeshte pa fjale te medha pasi nuk eshte per ty per ta lexuar por per regjisorin dhe aktorin.
  Si mund ta krahasosh me nje skenar primitiv te viteve 60? Me cilin, se une i kam te gjitha skenaret dhe skam lene asnje pa lexuar. Kush? Kaligula, Spartaku? Cili pra?
  Megjithate skenari qe ty lexove permban vetem 60 faqet e para pasi une jam i kujdesshmen ne keto gjera, ndodhin dhe vjedhje. Nesje, qe ta kuptojne te gjithe historine po te jap nje permbledhje te shkurter dhe ty gjykoje vet pastaj.:

 14. #34
  ILIR NĖ GEN Maska e flory80
  Anėtarėsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buzė Vjosės Kaltėroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Unė ta thash edhe mė sipėr, sinqerisht tė pėrgėzoj pėr inisjativėn, unė nuk jam i zanatit dhe ndoshta dhe gaboj por mendimi im ėshtė se nė qoftė se do tė bėsh njė film historik bazohu vetėm nė njė perjudhė tė caktuar kohore dhe tek njė grup personazhesh tė caktuar ku tė ketė pėrputhje ngjarjesh dhe karakteresh. Personazhi kryesor ėshtė ai qė shtjellon ngjarjet nė filėm me dramat nėpėr tė cilat kalon nė film. Pataj nuk mund tė futėsh kaq shumė figura tė shquara nė njė filėm sepse i bie sikur tė bėsh njė filėm pėr vitet 40 ku tė fusėsh Hitlerin Stalinin Ēurēillin edhe tė gjithė pretagonistėt e asaj kohe pa harruar dhe Enver Hoxhėn. Cilin nga kėta do tė bėsh personazhe dytėsore dhe nė hije nga pjesa tjetėr? Shtrirja e gjatė kohore e kthen atė nga njė film Historik si pėr shėmbull "Troja" nė njė film fantastiko shkencor qė do tė pėrfundoj nė duart e adoleshentėve dhe kjo do tė jetė kategoria e cila do ta ndjeki kėtė film.
  Unė kur thash si skenar i viteve 60 nė mėndje kisha Spartakun dhe nja dy filma tė tjerė qė nuk mė kujtohen titujt.
  Jam shumė kurjoz tė di, a ėshtė ky njė projekt, apo ėshtė thjesht pėr qef, si hobi e juaja! Sepse brumi me tė cilin ti po gatuan ėshtė i jashtzakonshėm, dhe me pak punė, mund tė arrish njė kryevepėr!
  EH I ZIU NJERI, GĖLLTIT DIKU NJE LUGĖ ĒORBĖ TĖ PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PĖR GJITHĖ JETĖN!

 15. #35
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ja dhe nje version tjeter per Coloseun:


 16. #36
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lufta e dardanėve kundėr invadimeve kelte-gale, do tė ishte e jashtėzakonshme.

  Nė kthim e sipėr tė ushtrisė kelte, nėpėr tokėn dardane, dardanėt asgjėsuan tėrė keltėt nė shenjė hakmarrjeje.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Nikas, te pershendes per hapjen e kesaj teme ku secili mundohet te shprehi entuziazmin e tij se sa e dojmi ne shqiptaret vetevehten, pra ketu shifet se e duajmi me te vertete vetevehten dhe pse jo edhe ne edhe rinija jone te mos mburrej e te knaqej per dy tri or ne nje kinema e te dali nga salla plote vrull ku ne ftyre do i shpertheje ajo pamje e knaqesise te te qenunit shqiptar ?

  Pra Nikas, nese ju keni dy projekte, me duken pake sepse keni fantezi, ju duhet dhe keni aftesi te jepni edhe mė shumė, kemi biseduar me duket gati per te njejten tem para dy vitesh"si te bejmi nje film"...

  Si propozim ai qe fillove ti eshte i mirė por me interesante do ishte qe filmi "Koliseum" nuk mund te te lidhet mjerishte me teuten sepse Koliseumi eshte ndertuar shume shekuj(dy tre shekuj) pas Teutes, keshtuqe kete ide ta eliminosh se shikuesi i mire nuk ha bari...megjithese Holivudit nganjehere nuk i dhembe per data te sakta..si per ate "Gladiatorin" ku ne vend te 200 e ca vite pas kriushti ata ne fillim te filmit e benen me qellim nje gabim gjoja se ngjarja ishte para krishti...
  Po nejse, si e shef te duhet edhe korrigjues te fakteve historike...

  Une do e kisha prezentuar ndryshe Teuten, se se si;

  Skena 1.
  Te mbledhur ne Senatin romake nje gjeneral i nohtur Varrios kerkone nga senati te beje fushate ndeshkuese kunder piraterise ilire mirepo gjysma e senatorve e hedhin poshte kete propozim duke thene se iliret jane te forte e po e humben luften kartagja do trimerohej dhe po u bene se bashku keto dy fuqi do e permbysin Romen...
  Mirepo Varrios ka nje plane gjenial ne koke, del nga Senati i hidheruar...

  Skena 2.
  Pas disa minutash e shofim me floten e tij ne Adriatike ku sulmohet nga nje anije ilire..
  Pas nje lufte te ashper romaket vrejne se ata nuke ishin burra por te gjithe piratete ishin femra, vasha te reja ilire...i trimeruar varrios urdheron qe ti kapin gjalle te gjitha keto femra luftetare..

  Skena 3.

  Hapet dera e Senatit Romakė dhe buria lajmron ardhjen e Varriosit ku per surprizen e te gjithe Senatorve femrat ilre i kishte mbyllur ne kaca dhe kur i hap para Senatorve nga kacat dalin femrat luftetare ilire gjysem te gjveshura....
  Varriosi iu thote senatorve; Qe ju qytetar romakė nga kush keni frike; nga nje grushte femra pirate !

  Skena 4;
  ....te mbetet te vazhdosh ...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga korēar Lexo Postimin
  Me erdhi keq prandaj nderhyra dhe thashe te ta them nje fjale, se ben vaki meson diēka njeriu. (Nje gje ke te drejte, kot qe hyra.) Puna mbare, mbare paē, e gjithe te mirat. Dhe mos u merzit ore, he tu befsha.
  Po ku i gjete trute ti qe ti japish te tjereve ,ke fillu me u krujt me meshkuj tani e ?
  pu sa fare e keqe qe jeni ju grekerit .....aty e keni menjen.....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Holivud apo Bolivud ?

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Nikas, te pershendes per hapjen e kesaj teme ku secili mundohet te shprehi entuziazmin e tij se sa e dojmi ne shqiptaret vetevehten, pra ketu shifet se e duajmi me te vertete vetevehten dhe pse jo edhe ne edhe rinija jone te mos mburrej e te knaqej per dy tri or ne nje kinema e te dali nga salla plote vrull ku ne ftyre do i shpertheje ajo pamje e knaqesise te te qenunit shqiptar ?

  Pra Nikas, nese ju keni dy projekte, me duken pake sepse keni fantezi, ju duhet dhe keni aftesi te jepni edhe mė shumė, kemi biseduar me duket gati per te njejten tem para dy vitesh"si te bejmi nje film"...

  Si propozim ai qe fillove ti eshte i mirė por me interesante do ishte qe filmi "Koliseum" nuk mund te te lidhet mjerishte me teuten sepse Koliseumi eshte ndertuar shume shekuj(dy tre shekuj) pas Teutes, keshtuqe kete ide ta eliminosh se shikuesi i mire nuk ha bari...megjithese Holivudit nganjehere nuk i dhembe per data te sakta..si per ate "Gladiatorin" ku ne vend te 200 e ca vite pas kriushti ata ne fillim te filmit e benen me qellim nje gabim gjoja se ngjarja ishte para krishti...
  Po nejse, si e shef te duhet edhe korrigjues te fakteve historike...

  Une do e kisha prezentuar ndryshe Teuten, se se si;

  Skena 1.
  Te mbledhur ne Senatin romake nje gjeneral i nohtur Varrios kerkone nga senati te beje fushate ndeshkuese kunder piraterise ilire mirepo gjysma e senatorve e hedhin poshte kete propozim duke thene se iliret jane te forte e po e humben luften kartagja do trimerohej dhe po u bene se bashku keto dy fuqi do e permbysin Romen...
  Mirepo Varrios ka nje plane gjenial ne koke, del nga Senati i hidheruar...

  Skena 2.
  Pas disa minutash e shofim me floten e tij ne Adriatike ku sulmohet nga nje anije ilire..
  Pas nje lufte te ashper romaket vrejne se ata nuke ishin burra por te gjithe piratete ishin femra, vasha te reja ilire...i trimeruar varrios urdheron qe ti kapin gjalle te gjitha keto femra luftetare..

  Skena 3.

  Hapet dera e Senatit Romakė dhe buria lajmron ardhjen e Varriosit ku per surprizen e te gjithe Senatorve femrat ilre i kishte mbyllur ne kaca dhe kur i hap para Senatorve nga kacat dalin femrat luftetare ilire gjysem te gjveshura....
  Varriosi iu thote senatorve; Qe ju qytetar romakė nga kush keni frike; nga nje grushte femra pirate !

  Skena 4;
  ....te mbetet te vazhdosh ...
  Harrova te ju pyes; sa miliona dollar te nevoiten te beni nje film te tille ?

  5 milion ?
  10 milion ?
  100 milion ?
  ...apo me teper...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 20. #40
  ALBANIAN ATTITUDE
  Anėtarėsuar
  10-10-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  291
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kreksi, Ke te drejte kur thua qe Skenari im ka “gabime” Historike. Megjithate Gladiatori ishte i bazuar ne 10 % histori te vertete kur historia ime eshte rreth 80% e vertete. Cfare une kam bere ne kete skenar eshte permbledhja e figurave me te shquara Ilire dhe Tiraneve me te keqinj Romake. Dhe i kam vendosur kundrejt njeri tjetrit. Te gjithe ata kane egzistuar. Sipas historise romake Nje mbret Ilir, Genci, u kap i gjalle dhe u dergua ne Rome. Disa referencime flasin per denimin e tij si gladiator ne arene.
  Ne vitet qe une peshkruaje ngjarjen nuk kemi pasur Mbreter Ilir pasi ishim te pushtuar nga Romaket. Dhe vet Perandori i trete i Romes, Caligula, egzistoi disa vjet perpara se te ndertohej Koloseumi. Ne vend te koloseumit egzistonte nje shtatore e Caligules qe e quanin Kolosos nga e cila mori dhe Amfitheatri emrin. Une thjesht fantazoje se cfare mund te ndodhte sikur Caligula te bashkejetonte me kete Stadium.
  Une e njoh mire historine romake por kur vjen puna tek filmat nuk mund ti permbahesh historise pik per pike, duhet tia servires publikut ashtu sic e do ai. Gladiatoret ne kohen romake nuk ishin si ai Rusell crowe. por si mund ta paraqesnin personashin kryesor?! Te shendosh dhe pak i shkurter? Te shemtuar? Se keshtu kane qene gladiatoret. Ata hanin per te mbushur barkun dhe nuk dinin nga dietat. Keshtu qe pjesa me e madhe ishin te shendoshe. Pra ketu hyn ekzagjerimi.
  Pra kreksi duhet te kuptosh qe Hollivudi ben filma qe shiten jo Historike.
  Megjithate, te falenderoj per kritiken si edhe per sygjerimin. Une skenarin e kam mbaruar dhe thjesht po e editoj keshtu qe nuk mund te perfshije ato femrat “pirate”. Nevertheless, Ajo mund te behet nje skenar me vete te titulluar Amazonat e Adriatikut!
  Une kam shume skenare qe kam shkruajtur, dhe shume prejt tyre kane tema Iliro-Shqiptare.

  P.S Per filmin koloseumi do duhet nje buxhet mbi 100 milion n.q.se do qe ta besh te klasit 'gladiatori'. Por duhet te behet me i mire se ai, pasi kemi dhe teknologjine me te mire si edhe histori me me intrige.

  Cdo filem duhet te sjelli dicka te re ne Kinema. Gladiatori solli ato special efektet te cilat nuk mund te perdoren tek filmi im se do ishte dicka kot. Une mendoj qe ne kete filem te ndertohet koloseumi prej verteti. Me te njejtat permasa. Si mund te behet ajo gje? gjej nje stadium qe ka puthuajse te njetat permasa me Koloseumin dhe thjesht vishe me shkume deti qe te ngjasoj si amphytheater. Sa do kushtoj. Ja me e shumta 1-5 milion dollar. Ne gladiator efektet kushtuan me shume se 50 milion dollar, dhe prape ishin filma vizatiomore thjesht me te advancuara. Do duket me bukr po ta kesh koloseumin te vertete. Spielbergu vdes per ide te tilla. Kur beri ate filmin TERMINAL beri nje pjese aeroporti prej verteti dhe shpenzoi miniona dollare. e beri sic donte ai dhe funskiononte tamam. Ai mund te shkonte ne nje aeroprt dhe te paguante nje shume dhe ta merte me qira.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nikas : 25-03-2009 mė 10:35

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 2. Plavė e Guci
  Nga Davius nė forumin Shqipe nga Mali i Zi
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 20:53
 4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •