Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Msime t prgjithshme rreth Akides [8]

  Rndsia e Akides
  Autor: Dr. Abdul Aziz El-Keri
  Burimi: Akideja s parivetm sikur ta dinin

  I Drguari e kshilloi Muadh bin Xhebelin, kur ai ishte duke shkuar n Jemen. Ti je duke shkuar te disa njerz prej Njerzve t Librit. Gjja e par n t ciln do ti thrrassh le t jet adhurimi i Allahut. Nse ata e pranojn Allahun, ather informoi ata se Allahu i ka br obligim pr ta pes namaze gjat dits dhe nats. [Buhari, Muslim]  Ky hadith sht i qart dhe nuk krkon edhe aq shum sqarim. Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) e zbatoi kt parim n thirrjen praktike t tij n Islam. Ai qndroi n Meke pr trembdhjet vite q tua msoj njerzve imanin dhe ti edukoj Shoqruesit e tij n kt shtje, dhe t prmirsoj besimet e njerzve. Ky sht modeli sipas t cilit qen edukuar Shoqruesit (sahabt).  Xhundub ibn Abdullah el-Bexheli tha, Ne e msuam imanin (besimin) pastaj e msuam Kuranin dhe kjo na e shtoi imanin. Abdullah ibn Umer ka thn, Ne jetuam n nj periudh n t ciln njri prej nesh e pranonte besimin para se ta lexonte Kuranin, dhe kur shpalleshin suret ne e msonim at ka ato lejonin dhe ndalonin, at n ka ato urdhronin si dhe far qndrimi duhej t kishim ndaj tyre. Por un kam par shum njerz t cilve u sht dhn Kurani para imanit, dhe ai e lexonte at prej hapjes s Librit deri n prfundim t tij duke mos e ditur se ka urdhron dhe n ka ndalon, dhe far duhet t jet qndrimi i tij ndaj asaj. Ai sht sikurse dikush i cili i gjuan (humb) hurmet [d.m.th. nuk prfiton aspak nga recitimi i tij].  Kjo sht mnyra me t ciln Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) i ngriti shoqruesit e tij: S pari imani pastaj Kurani. Kjo sht e ngjashme me at ka Ebu Hanife theksoi: T kuptuarit e fes s pari (d.m.th. teuhidi) pastaj t kuptuarit e shkencs (d.m.th. sheriatit).  S pari duhet t prmirsohen besimet, pastaj pasojn t gjitha aspektet tjera t fes.  Imam Esh-Shafii ka thn, Q robi ta takoj Allahun me do mkat prve shirkut, sht m mir se ta takoj At me ndonj besim t shpikur (risi).  El-Akide gjuhsisht sht e derivuar nga termi akade. N Arabisht, thuhet litari Akede kur litari sht i lidhur fort. Dhe, shitja Akade apo Ai vendosi shitjen kur personi nnshkruan dhe kontrakton ndonj shitje apo marrveshje. Allahu thot n Kuran, Sa i prket atyre ndaj t cilve duart tuaja t djathta kan br marrveshje (Ar. Akade) [El-Nise 33]. Allahu po ashtu thot, Por Ai do tju merr n prgjegjsi pr betimet q i bni me gjith zemr (Ar. akadtum) [El-Maide, 89] q do t thot pohim dhe besnikri, si dshmohet n vargun. Mos i theni betimet pasi q i keni pohuar ato [En-Nehl, 91]. Nse personi thot, Akedtu at dhe at, kjo do t thot se zemra e tij sht e qndrueshme mbi at dhe at.  Prandaj, el-akide apo el-itikad sipas Dijetarve t Islamit sht: Besimi i fort mbi t cilin zemra e njeriut sht e vendosur pa lkundje apo dyshim. Kjo prjashton fardo supozimi, dyshim apo pasiguri.  Imam Ebu Hanife e quajti kt lnd madhshtore el-Fikh El-Ekber (T kuptuarit m t madh) dhe t kuptuarit e fes. Ai e quajti shkencn e ligjit (Ar. sheriat) t kuptuarit e shkencs. Shum Dijetar t Islamit e prdorin fjaln teuhid pr t gjitha shtjet n t cilat njeriu duhet t besoj. Kjo sht pr at se m e rndsishmja prej ktyre shtjeve sht teuhidi bazor q gjindet n frazn, Askush ssht i denj q t adhurohet prve Allahut.  Teuhidi, sipas tyre, mund t ndahet n dy kategori: teuhidi i njohjes dhe vrtetimit, dhe teuhidi i qllimit dhe i veprave.  Teuhidi i njohjes dhe i vrtetimit sht teuhid i Njshmris s Krijuesit dhe teuhid i Emrave dhe Atributeve t Tija [d.m.th. Ai sht unik n t qenit e Tij i vetmi Krijues dhe i vetmi me Emrat dhe Atributet e Tija]. Teuhidi i qllimit dhe i veprave sht teuhid i Zotrimit, apo se askush sduhet t adhurohet prve Allahut [d.m.th. Ai sht i vetmi q vlen t adhurohet].  Teologt skolastik (Ar. kelamijun) dhe ajo q do tua shpjegoj kush jan teologt skolastik e quajn kt lnd madhshtore rrnja e fes dhe ligjin e quajn degt e fes. Kjo sht terminologjia e tyre. Ne gjithashtu kemi nj kontest me ta n kt shtje, por ky nuk sht vend q kjo t diskutohet. T gjith ata i japin emr apo mbiemr sipas nevojave t tyre.  Por far emri i jep Kurani ksaj shtje?  Kurani i jep ksaj shtje serioze emrin iman. Allahu thot n Kuran, Dhe kshtu Ne frymzuam n ty (Muhamed) nj Shpirt t urdhrit Ton. Ti nuk e ke ditur se ishte Shkresa (Libri, Shpallja), as ishte Besimi. Por Ne e kemi br at t leht, prmes s cils Ne e udhzojm at q duami Ne prej robve Tan [El-Shura, 52].  Konceptet e prgjithshme pr t cilat zemra e besimtarit duhet t jet e vendosur fort, jan shtyllat e besimit t tij. Por njeriu sdo t quhet besimtar vetm me njohjen dhe t kuptuarit e ktyre shtyllave por ai duhet t vjen n nivelin ku ai do t nnshtrohet dhe zbatoj at ka sht urdhruar, n hadithin e Xhibrilit, si Islam. Imani, n kt mnyr, e inkorporon Islamin.  Nse imani do t ishte thjesht t diturit e fakteve n zemrn e njeriut, ather shoqruesi i tij do t ishte i barabart me Shejtanin dhe Faraonin [Shnim: Shejtani ishte m i dituri pr Zotin e tij por megjithkt, ai qe shkatrruar pr shkak t kryelartsis dhe inatit. Faraoni, edhepse pohoi t jet zoti, e dinte se zot ishte Allahu dhe se askush ska t drejt t adhurohet prve Tij. Allahu thot, Ai tha: Vrtet, ti e di se askush nuk i zbriti kto shenja prve Zotit t qiejve dhe toks si dshmi [el-Isra, 102]. ndonse e dinin t vrtetn, ata nuk e zbatuan at duke e kthyer n adhurim vetm ndaj Allahut].  N hadithin e Xhibrilit, Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) shpjegoi shtyllat e besimi t tij n t cilat do njeri duhet t besoj, kur ai u pyet, ǒsht imani?, ai tha, T besosh n Allahun, engjjt e Tij, Librat, t Drguarit, Ditn e Fundit dhe paraprcaktimin e t mirs dhe t keqes.  sht e domosdoshme pr do person q ti di kto shtylla dhe ti msoj ato me t kuptuar t shndosh, dhe t besoj n to n mnyrn t ciln strgjyshrit i kuptuan dhe besuan n to, n mnyr t njjt si besuan dhe i kuptuan Shoqruesit e Pejgamberit (sallallahu alejhi ue selam), si dhe Pasuesit e tyre dhe ata q ndjekn rrugn e tyre. Ktu prfshihen katr Imamt, Sufjan El-Theuri, Sufjan ibn Ujeine, Abdullah ibn el-Mubarek dhe t tjer t ngjashm me ta, si dhe Muhamed ibn Ismail el-Buhari, Muslim ibn El-Hexhexh, Shejh el-Islam ibn Tejmije dhe el-Hafidh ibn el-Kajjim; dhe dijetart e ngjashm me ta t cilt pasuan mnyrn e njjt t t kuptuarit dhe besimit n kto shtylla.  Ky sht obligimi i par mbi qenien e prgjegjshme njerzore. Nuk ka dallim n mendime n mesin e dijetarve n kt shtje, mendimet e t cilve vlen t pasohen. Imam Ebu Hanife ka thn, T kuptuarit e besimit sht m i mir se t kuptuarit e shkencs. Ajo ka ai mendoi me besim sht teuhidi, ndrsa me shkenc ka menduar n sheriat. Ai e vendosi t kuptuarit e teuhidit para t kuptuarit e sheriatit.  Shejh el-Islam el-Herui el-Ensari (v. 481 p.h.) deklaroi n fillimin e librit t tij, itikad ehl el-suneh, Obligimi i par q i takon robit sht dituria mbi Allahun. Kjo dshmohet me hadithin e Muadhit, kur Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) i tha atij, Ti do t shkosh tek disa njerz prej Njerzve t Librit. Gjja e par n t ciln do ti thrrassh ata sht ta adhurojn Allahun. Nse e prvetsojn diturin pr Allahun, ather thuaju se Allahu i ka br obligim pr ta pes namaze gjat dits dhe nats  Prej ksaj premise vazhduan dijetart e mdhenj t Islamit. Mendoni, pr shembull, far ka br Imam Muhamed ibn Ismail el-Buhari n librin e tij el-Xhami el-Sahih, i cili sht libri m autentik pas Librit t Allahut; do t vrehet se prej dituris s detajizuat t tij t fes, ky imam i madh e filloi librin e tij me Fillimi i Shpalljes dhe pastaj e vazhdoi at me kaptina t besimit, pasuar me kaptinat mbi diturin. Sikur t ket menduar, Allahu e mshiroft, q ta theksoj at se obligimi i par mbi qeniet njerzore sht besimi apo imani, dhe mnyra pr arritjen e besimit sht dituria; dhe burimi i besimit dhe dituris sht shpallja. Kshtu q ai filloi duke treguar si ndodhi shpallja dhe far ishte. Pastaj, ai vazhdoi duke prmendur besimin dhe diturin. Kjo renditje ssht e rastsishme; me kt ai cek disa pika t rndsishme.  Kjo sht prmbledhje e asaj q duam t prmendim dhe pr ka ne duam t ngrisim zrin. shtja e akides sht prioriteti i par. Besimi dhe dituria jan mnyra pr arritjen e saj, ndrsa burimi i dituris dhe i besimit sht Libri dhe Suneti.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Parimet e Akides

  Burimi: Mexhmu el-Fetua nga Imam ibn Tejmije

  1. do gj q sht n prputhje me Librin dhe Sunetin autentik, sht e pranuar nga ata (Ehl us-Suneh) dhe do gj q sht n kundrshtim me t, trajtohet si e pavrtet.  Gjja e par e cila i dallon Ehl us-Suneh uel-Xhemat nga t gjith ata krahas tyre, sht metodologjia me t ciln ata i marrin shkencat e tyre (t fes) dhe burimi i s Vrtets prej s cils ata i derivojn besimet e tyre, konceptet, aktet e adhurimit, marrdhniet ndrnjerzore, modelin e tyre t udhheqjes dhe sjelljen. Burimi i Dituris dhe i s Vrtets n t gjitha degt e ndryshme t dituris me Ehl us-Sunet, sht Libri i Allahut dhe Suneti i t Drguarit t Tij. Kurrfar fjal tjera prve fjalve t Allahut dhe asnj udhzim tjetr prve udhzimit t t Drguarit (salallahu alehji ue selam), nuk vjen n rend t par.  2. Askush nga njerzimi ssht i pastr prej gabimeve (n fe), prve t Drguarit t Allahut (salallahu alejhi ue selam).  Ehl us-Sunet nuk e konsiderojn ask t sigurt prej gabimeve sa i prket Fes, prve t Drguarit (salallahu alejhi ue selam). Dijetart nuk jan t lir nga gabimet por m sakt, fjalt e donjrit mund t pranohen ose refuzohen, prve atyre t t Drguarit (salallahu alejhi ue selam). Prandaj, fjalt dhe deklaratat e dijetarve t Ehl us-Sunet doemos jan n pajtim me Sunetin e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selam), dhe ata nuk i paraprijn apo t shkojn para tij.  3. Ixhma (konsensusi) i Selef us-Salih (Paraardhsve t Devotshm) konsiderohet si dshmi Sheriatike pr t ciln sht e domosdoshme q t mbahen ata q vijn pas tyre.  Ehl us-Sunet uel-Xhemat besojn se m t diturit prej krijimit n lidhje me fen e Allahut pas pejgamberit (salallahu alejhi ue selam) jan Shoqruesit (radiallahu anhum) dhe Selefu us-Salih. Pr fardoqoft q ata u pajtuan/bashkuan mbi ndonj shtje t fes, ajo sht e lir nga t qenit gabim dhe ssht e lejuar pr ask q ta l at. Ixhma e tyre sht dshmi sheriatike pr t ciln sht detyrim q t mbahen ata q vijn pas tyre.T gjith ata t cilt mbahen me ixhman e tyre, jan ata q ngjiten me prkushtim ndaj xhematit (grupit) t tyre.  4. Ata nuk pranojn apo konfirmojn ndonj t folur apo ixhtihad (Jurisprudenc), prve pasi q ta ken verifikuar at n tri burimet: Librin, Sunetin autentik dhe ixhman e Selefit.  Ehl us-Suneti mbahet pr Sunetin me t cilin erdhi i Drguari (salallahu alejhi ue selam) dhe ngjitet pr xhematin e pejgamberit (salallahu alejhi ue selam), dhe ata jan Shoqruesit (radiallahu anhum) dhe kushdo q pason rrugn e tyre dhe prvetson metodologjin e tyre. Ata nuk pranojn ndonj ixhtihad apo fjalim pavarsisht se prej kujt vjen, prve pasi q tia ken referuar at Librit, Sunetit autentik dhe ixhmas t Selefit.  5. Ata nuk e kundrshtojn Kuranin apo Sunetin me Akl (intelektin), mendimin apo analogjin e tyre.  Prandaj, Ehl us-Sune uel-Xhemaa nuk mbshteten, nuk pasojn apo mbahen pr tjetr pos dituris dhe praktiks s Selef us-Salih dhe kushdo q merr prej tyre, ngjitet pr xhematin e tyre dhe rrugtojn npr gjurmt e tyre dhe lidhen (dhe e kufizojn veten) vetm n parimet fundamentale t tyre. Kjo pr at se Shoqruesit (radiallahu anhuma) e msuan tefsirin (sqarimin) e Kuranit dhe hadithit prej t Drguarit (salallahu alejhi ue selam), pastaj ua msuan at Tabiinve por nuk e vendosn veten para Allahut dhe t Drguarit e Tij me ndonj mendim, shije personale, intelektin personal, ndriim t befasishm t mendjes (si ajo e Sufive) apo gjra tjera t ngjashme.  6. Xhemati (Grupi q sht i bashkuar n t Vrtetn me t cilin erdhi i Drguari (salallahu alejhi ue selam), n form t fjalve dhe veprave) sht mnyra e Shptimit n kt jet dhe n Jetn e Prtejme.  Prandaj Ehl us-Suneh, mbahet fort pr xhematin e t Drguarit (salallahu alejhi ue selam) duke u shmangur prej vendeve t ndarjes dhe dallimit, duke u mbajtur shtrngueshm pr totalitetin e Librit, Sunetin dhe ixhman (pajtimin unanim t Shoqruesve (sahabve)), t qen larg nga vendet e errsirs dhe paqartsis (n Libr dhe Sunet), t cilat ndajn dhe prajn t bashkuarit. Dhe, (kjo sht kshtu sepse) Xhemati (n vlersimin e tyre) sht mnyr e Shptimit n kt jet dhe Jetn e Prtejme.  7. Ata nuk e bjn t detyrueshme njohurin e nj pjes t veant t dituris pr at q ssht i aft dhe q sht e prshtatshme vetm pr njeriun e aft.  Ehlu us-Suneh besojn n at me ka pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) erdhi n trsin e vet. Sidoqoft, ata bjn dallim n mes atij q sht i aft dhe atij q ssht n lidhje me njohjen e asaj me ka erdhi i Drguari (salallahu alejhi ue selam) n mnyr t detajizuar. Ky sht nj parim madhshtor. Shum sprova e kan goditur Umetin pr shkak t moskuptimit t ktij parimi.  Paqja dhe Bekimet qofshin mbi t Drguarin e Allahut, Shoqruesit e tij dhe t gjith ata q i ndjekin hapat e tyre deri n Ditn e Ringjalljes.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Akideja e Tahaviut

  nga Imam et-Tahaui

  Hyrje  Akideja e Imam Et-Tahauit - prfaqsues i pikpamjes t ehl el-Sune uel-Xhemat, nj koh mjaft t gjat sht referenca e miratuar prgjithsisht dhe vrtet e nevojshme - punim referimi mbi besimet e Muslimanve.  Imam Ebu Xhafer Ahmed bin Muhamed bin Seleme bin Selme bin Abd el Malik bin Selme bin Suleim bin Xheueb Azdi, i njohur si Imam Tahaui, pas vendlindjes s tij n Egjipt, sht autoriteti m i shquar i bots Islamike mbi Hadithin dhe Fikhun (jurisprudencn). Ai jetoi prej 239 deri m 321 P.H., nj epok kur nxnsit e drejtprdrejt dhe jo t drejtprdrejt t katr Imamve Imam Ebu Hanife, Imam Malik, Imam Shafii dhe Imam Ahmed Ibn Hanbel msonin dhe praktikonin. Kjo periudh qe zeniti i studimeve t Hadithit dhe Fikhut, dhe Imam Tahaui studioi me t gjitha autoritetet e gjalla t asaj kohe. Ai filloi si student i dajs s tij, Ismail bin Jahja Muzni, nxns i gjall i Imam Shafiut. Imam Tahaui qe trhequr instiktivisht n prmbledhjen e punimeve t Imam Ebu Hanifes. Vrtet, ai e kishte par dajn dhe msuesin e tij duke iu kthyer punimeve t dijetarve Hanefi pr ti zgjedhur shtjet delikate t fikhut, duke u prqendruar me t madhe n shkrimet e Imam Muhamed Ibn el-Hasan el-Shejbanit dhe Imam Ebu Jusufit, i cili kishte kodifikuar fikhun Hanefi. Kjo e udhhoqi Imam Tahaviun q tia prkushtoj tr vmendjen e tij studimit t punimeve Hanefite dhe ai prfundimisht iu bashkngjit shkolls Hanefite.  Imam Tahaui dallohet jo vetm si pasues i spikatur i shkolls Hanefite, por n shikim apo n erudicionin e madh t tij dhe aftsit e jashtzakonshme t asimilimit (shqyrtimit), si njri prej dijetarve kryesor. Punimet e tija madhshtore prej dijetari, si sht Sherh Meeni el-Ether dhe Mushkil el-Ether, jan enciklopedike n shtrirje dhe shum gjat jan konsideruar si t domosdoshme pr trajnimin e studentve t fikhut.  Ekziston koncenzusi n mesin e Shoqruesve (Sahabve), Pasaardhsve (Tabiinve) dhe t gjitha autoriteteve kryesore Islamike si sht Imam Ebu Hanife, Imam Ebu Jusuf, Imam Muhamed, Imam Malik, Imam Shafii dhe Imam Ahmed ibn Hanbel mbi doktrinat e numruara n kt punim. Kto doktrina t prdorura nga ehl us-Sune uel-Xhemat i kan borxh origjinn e tyre Kuranit t Shenjt dhe Haditheve t konfirmuara dhe t qndrueshme burimet primare t padiskutueshme t Islamit.  Duke qen nj tekst mbi doktrinat Islamike, ky punim trhiqet me t madhe nga dshmit e parashtruara n Kuranin e Shenjt dhe Sunet. Ngjashm, dshmit e avancuara n prgnjeshtrimin e pikpamjeve t sekteve q kan devijuar prej Sunetit, po ashtu jan marr nga Kurani i Shenjt dhe Suneti.  Sa i prket sekteve q jan prmendur n kt punim, nj studim i historis Islame deri n kohn e Imam Tahaviut do t ndihmonte mjaft. Refrencat ndaj sekteve si jan Muteizile, Xhehmije, Kaderije, dhe Xhebrije gjinden n punim. Pr m tepr, kjo prmban aluzione ndaj pikpamjeve joortodokse dhe devijante t Shiajve, Havarixhve dhe mistikve t ktill q kan devijuar nga rruga e drejt. N kt punim gjindet edhe nj referenc e qart ndaj polemiks absurde mbi khalk el-Kuran (Krijimit t Kuranit) n kohn e Memunit dhe disa Halifeve t tjer Abasid.  Derisa rndsia e prhershme e thnieve t besimeve t Kuranit sht evidente, pesha historike dhe besueshmria e ktyre thnieve mund t vlersohet ashtu si duhet vetm nse punimi prdoret si tekst pr studim nn mbikqyrjen e ndonj personi t ditur, i aft q t qartsoj plotsisht argumentet e tija, duke iu referuar prapavijs historike dhe intelektuale t sekteve t prgenjshtruara n punimin. Studimi i till e ndihmon individin q t kuptoj m mir doktrinat Islame dhe tu shmanget devijimeve t kaluara dhe t sotme.  Lusim Allahun q t na dhuroj t kuptuar t vrtet t fes dhe t na prfshij me ata t cilve Allahu iu referohet si O ju q besoni, keni frik Allahun dhe bni vepra t mira; dhe ai i cili i frikohet Allahut, duron vuajtjen, Allahu sdo ta humb shprblimin e bmirsve.  Ikbal Ahmed Azami
  Teksti  N emr t Allahut, Prdllestarit, Mshiruesit  Lavdrimi i qoft Allahut, Zotit t Botrave.  Dijetari i madh Huxhet el-Islam Ebu Xhafer el-Uerek el-Tahaui el-Misri, Allahu qoft i knaqur me t, ka thn: Ky sht prezentim i besimeve t ehl es-Sune ue el-Xhemat sipas shkolls s juristve t ksaj feje, Ebu Hanife en-Numan ibn Thebit el-Kufi, Ebu Jusuf Ibn Ibrahim el-Ensari dhe Ebu Abdullah Muhamed ibn el-Hasan el-Shejbeni, Allahu qoft i knaqur me t gjith ata, dhe at ka ata besojn n lidhje me fundamentet e fes dhe besimit t tyre n Zotin e Botave.  1. Ne themi pr unitetin e Allahut duke besuar me ndihmn e Allahut Allahu sht Nj, pa ndonj ortak.  2. Asgj ssht sikur Ai.  3. Asgj smund ta mbizotroj At.  4. Nuk ka zot tjetr prve Tij.  5. Ai sht i Prjetshmi pa fillim dhe i qndrueshm pa fund.  6. Ai kurr sdo t zhduket apo t prfundoj.  7. Asgj nuk ndodh prve asaj ka do Ai.  8. Asnj imagjinat smund ta prfytyroj At dhe t kuptuarit smund ta prfshij At.  9. Ai ndryshon nga do qenie e krijuar.  10. Ai sht i gjall dhe kurr nuk vdes, dhe sht prgjithmon aktiv dhe kurr nuk fle.  11. Ai krijon pa qen qenia e Tij e nevojshme pr kt dhe e furnizon krijimin e Tij pa ndonj mundim.  12. Ai e shkakton vdekjen pa frik dhe e rivendos jetn pa vshtirsi.  13. Ai gjithmon ka ekzistuar me atributet e Veta qysh para krijimit. Nxjerrja e krijimit n ekzistenc nuk i ka shtuar asgj atributeve t Tija q tashm ishin aty. Ashtu si ka qen, s bashku me atributet e tija, n para-prjetsi, ashtu do t mbetet Ai gjat gjith kohs.  14. Nuk ka qen vetm pas aktit t krijimit q Ai ka mundur t prshkruhet si Krijuesi, as q ka qen vetm me aktin e shpikjes q Ai ka mundur t prshkruhet si Shpiksi.  15. Ai gjithmon ka qen Zot edhe kur nuk ka pasur ndonj gj q t jet Zot i saj, dhe gjithmon Krijues edhe kur ska pasur krijim.  16. N mnyr t njjt si sht Ai q i ringjall t vdekurit, pasi tu ket dhn jet hern e par, dhe e meriton kt emr edhe para se ti ringjall Ata, Ai po ashtu e meriton emrin e Krijuesit para se ti ket krijuar ata.  17. Kjo sht pr shkak se Ai ka fuqi t bj do gj, do gj varet prej Tij, do gj sht leht pr t, dhe Ai ska nevoj pr asgj. Asgj ssht sikur Ai dhe Ai sht Dgjuesi, Shikuesi. (el-Shura 11).  18. Ai e krijoi krijimin me diturin e Tij.  19. Ai e prcaktoi fatin pr ata q i krijoi.  20. Ai u caktoi atyre jetgjatsi t caktuar.  21. Asgj n lidhje me ta ska qen e fshehur pr T para se Ai ti ket krijuar ata, dhe Ai dinte do gj q ata do t bnin para se ti krijoj ata.  22. Ai i urdhroi ata q ta dgjojn At dhe ua ndaloi q ta kundrshtojn At.  23. do gj ndodh sipas vendimit dhe vullnetit t Tij, dhe vullneti i Tij sht i prkryer. Vullnetin e vetm t cilin e kan njerzit sht ai t cilin e ka dshiruar Ai pr ta. Ajo ka Ai dshiron pr ta, ndodh; Ajo q Ai nuk e dshiron, nuk ndodh.  24. Ai i udhzon ata q do Ai, i mbron ata, dhe i ruan ata nga e keqja, prej fisnikris s Tij; dhe Ai i humb ata q do Ai, i poshtron dhe i dmton ata, prej drejtsis s Tij.  25. T gjith ata i jan nnshtruar vullnetit t Tij n mes fisnikris s tij ose drejtsis s Tij.  26. Ai sht i lartsuar prtej t pasurit rival apo t barabart me T.  27. Askush smund ti shmanget vendimit t Tij apo ta zmbraps urdhrin e tij, apo ti mbizotroj shtjet e Tija.  28. Ne besojm n tr kt dhe jemi t sigurt se do gj vjen prej Tij.  29. Ne jemi t sigurt se Muhamedi (salallahu alejhi ue selam) sht robi i zgjedhur i Tij dhe Pejgamberi e i Drguari i zgjedhur i Tij me t cilin Ai sht i knaqur.  30. Dhe, at se ai sht vula e pejgamberve dhe Imami i besimtarve, dhe m i nderuari prej t gjith t Drguarve dhe i dashuri i Zotit t Botave.  31. do pohim n pejgamberllk pas tij sht gnjeshtr dhe mashtrim.  32. Ai sht i cili u sht drguar t gjith xhinve dhe t gjith njerzimit me t vrtetn dhe udhzim, dhe me drit e sqarim.  33. Kurani sht fjal e Allahut. Ai erdhi prej Tij si fjal pa qen e mundur pr t q t thuhet si. Ai e zbriti at n t Drguarin e Tij si shpallje. Besimtart e pranuan at si t vrtet absolute. Ata jan t sigurt se ai sht, n t vrtetn, fjala e Allahut. Ai ssht i krijuar, si sht t folurit e qenieve njerzore, dhe kushdo q e dgjon at dhe pohon se ai sht e folme e njeriut, bhet pabesimtar. Allahu e paralajmron dhe e qorton at, dhe e krcnon at me zjarr kur Ai thot, i Lartsuar sht Ai: Un do ta djegi at n Zjarr (el-Muddethir 26). Kur Allahu u krcnohet me zjarr atyre q thon Kjo sht vetm e folme e njeriut (el-Muddethir 25) ne e dim me siguri se ai sht t folurit e Krijuesit t njerzimit dhe se ai sht plotsisht i ndryshm nga t folurit e njerzve.  34. Kushdo q e prshkruan Allahun si t ngjashm me qenien njerzore n fardo mnyre, ai sht br pabesimtar. T gjith ata q e kuptojn kt do ta ken parasysh dhe do t prmbahen nga thniet t cilat i flasin pabesimtart, dhe ata do ta din se Ai, n atributet e Tij, ssht sikur qeniet njerzore.  35. T pamt e Allahut nga njerzit e Kopshtit sht i vrtet, pa qen t pamt e tyre gjithprfshirs dhe pa qen e ditur mnyra e shikimit t tyre. Ashtu si e ka shprehur Libri i Zotit tnd: Fytyrat do t vezullojn n at Dit, duke e shikuar Zotin e tyre. (el-Kijame 22-3) Shpjegimi i ksaj sht ashtu si Allahu di dhe dshiron. do gj q sht zbritur n lidhje me kt nga i Drguari (salallahu alejhi ue selam) n traditat autentike, sht si ka thn ai dhe do t thot at ka ai ka pasur ndr mend. Ne nuk bjm gjurmime n kt, duke u munduar q ta interpretojm kt sipas mendimeve tona apo ta lejojm imagjinatn q t shfrenohet n kt. Askush ssht i sigurt n fen e tij, prve nse i dorzohet plotsisht Allahut, t Lartsuarit dhe t Madhrishmit, dhe t Drguartit t Tij, dhe tia l diturin e gjrave t cilat jan t dykuptimta atij i cili i njeh ato.  36. Islami i njeriut ssht i sigurt, prve nse sht i bazuar n nnshtrim dhe dorzim. Kushdo q dshiron t dij gjra t cilat jan prtej kapacitetit t tij t njohuris, dhe intelekti i t cilit ssht i knaqur me dorzim, do t shoh se dshira e tij i hedh vellon atij n t kutpuarit e dlir t unitetit t vrtet t Allahut, dituris s pastr dhe besimit korrekt, dhe at se ai ndrron drejtimin n mes mosbesimit dhe besimit, pohimit dhe mohimit, pranimit dhe refuzimit. Ai do tu nnshtrohet prshpritjeve dhe do ta gjej veten t ngatrruar dhe plot dyshim, duke mos qen as besimtar q pranon, e as mohues q refuzon.  37. Besimi i njeriut n t pamt e Allahut nga njerzit e Kopshtit ssht korrekt nse ai imagjinon se si sht kjo, apo ta interpretoj at sipas t kuptuarit t vet meq interpretimi i t shikuarit At apo vrtet, domethnia e fardo fenomeni delikat i cili sht n sfern e Zotrimit, sht anulimi i intepretimit t tij dhe mbajtja rreptsisht n nnshtrim.Ky sht Dini i Muslimanit. Kushdo q nuk e ruan veten nga mohimi i atributeve t Allahut, apo ia gjason Allahun nj gjsendi tjetr, ai ka devijuar dhe ka dshtuar q ta kuptoj Madhshtin e Allahut, sepse Zoti yn, i Lavdishmi dhe i Lartsuari, mund t prshkruhet vetm me an t njsis dhe veantis absolute dhe asnj krijes n asnj mnyr nuk sht sikur Ai.  38. Ai sht prtej nga t pasurit kufij n T, apo nga t qenit i kufizuar, apo nga t pasurit pjes apo gjymtyr. Ai ssht i prfshir nga gjasht drejtimet ashtu si jan t gjitha gjrat e krijuara.  39. El-Miraxh (Ngritja npr qiejt) sht e vrtet. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) qe marr natn dhe ngritur n formn e tij trupore, derisa ishte zgjuar, npr qiej, deri n fardo lartsie q Allahu dshiroi pr t. Allahu e fisnikroi at n mnyrn me t ciln e fisnikroi dhe i shpalli atij at q i shpalli, dhe zemra e tij nuk gaboi n lidhje me at ka ai pa (Nexhm 11). Allahu e bekoi at dhe i dhuroi atij paqe n kt bot dhe n tjetrn.  40. El-Haud, (Pellgu t cilin Allahu do tia dhuroj Pejgamberit si shenj nderimi pr ta shuar etjen e Umetit t tij n Ditn e Gjykimit), sht i vrtet.  41. El-Shefaa, (ndrmjetsimi, i cili sht i ruajtur pr Muslimant), sht i vrtet, si transmetohet n Hadithin (e qndrueshm dhe t vrtetuar).  42. Marrveshja t ciln Allahu e bri me Ademin dhe pasardhsit e tij sht e vrtet.  43. Allahu e dinte, para ekzistencs s kohs, numrin e sakt t atyre q do t hyjn n Parajs dhe numrin e sakt t atyre q do t hyjn n Zjarr. Ky numr as nuk do t rritet as nuk do t zvoglohet.  44. E njjta vlen pr t gjitha veprat e bra nga njerzit, t cilat bhen saktsisht si Allahu e dinte se do t bhen. Secili sht i udhzuar n at pr ka sht krijuar dhe sht vepra me t ciln jeta e njeriut sht e vulosur e cila e dikton fatin e tij. Ata t cilt jan fatlum, jan fatlum me vendimin e Allahut; ata t cilt jan fatkqinj, jan fatkqinj me vendimin e Allahut.  45. Natyra e sakt e paraprcaktimit sht sekret i Allahut n krijimin e Tij, dhe asnj engjlli afr Fronit, as Pejgamberit t drguar me porosi, nuk i sht dhn dituri n lidhje me kt. Gjurmimi n kt dhe meditimi i teprt pr t vetm on n shkatrrim dhe humbje, dhe rezulton n rrebelim. Pra, t keni shum kujdes n lidhje me t menduarit dhe t medituarit mbi kt shtje apo t lejoni q dyshimi n lidhje me kt tju sulmoj, sepse Allahu e ka mbajtur diturin pr paraprcaktimin larg prej qenieve njerzore, dhe i ka ndaluar ata q t pyesin pr kt, duke thn n Librin e Tij, Ai nuk pyetet pr at q bn por ata pyeten. (Enbija 23). Pra, kushdo q pyet: Pse e ka br Allahu kt?, ai ka kundrshtuar gjykimin e Librit; kushdo q e kundrshton gjykimin e Librit sht pabesimtar.  46. Kjo n thelb sht ajo ka ata prej miqve t Allahut me zemra t ndriuara duhet ta din, dhe kjo prbn shkalln e atyre q jan t pajisur me dituri. Pr shkak se jan dy lloje t dituris: dituria e cila sht e arritshme pr qeniet e krijuara, dhe dituria e cila sht e paarritshme pr qeniet e krijuara. Mohimi i dituris e cila sht e arritshme sht mosbesim, dhe pretendimi i dituris e cila sht e paarritshme sht mosbesim. Besimi mund t jet i qndrueshm vetm kur t pranohet dituria e arritshme dhe kur mos t krkohet dituria e paarritshme.  47. Ne besojm n el-Leuh (Pllakn) dhe el-Kalem (Pendn) dhe n do gj t shkruar n t. Dhe, sikur t gjitha qeniet e krijuara t mblidheshin s bashku q ta bjn nj gj t mos ekzistoj, ekzistencn e s cils Allahu e ka shkruar n Pllak, ata sdo t jen n gjendje ta bjn kt. Sikur t gjitha qeniet e krijuara t bashkoheshin q t bjn t ekzistoj ndonj gj t ciln Allahu nuk e ka shkruar n t, ata sdo t ishin n gjendje ta bjn kt. Penda sht thar pasi q ka shkruar tr at q do t jet n ekzistenc deri n Ditn e Gjykimit. fardoqoft q personit nuk i ka ndodhur, ai kurr ska pasur mundsi q ta prjetoj at; dhe ajo q personit i ndodh, kurr ska mundur ti shmanget asaj.  48. sht e domosdoshme pr robin q ta di se Allahu tashm di do gj q do t ndodh n krijimin e tij dhe ai e ka paracaktuar at n mnyr t detajizuar dhe vendimtare. Ska asgj q Ai ka krijuar qoft n qiej apo n tok q mund ta kundrshtoj at, apo ti shtoj asaj, apo ta fshij at, apo ta ndryshoj at, apo ta paksoj at, apo t shtoj at n fardo mnyre. Ky sht nj aspekt fundamental i besimit dhe nj element i domosdoshm i tr dituris dhe njohjes s njshmris dhe zotrimit t Allahut. Si thot Allahu n Librin e Tij: Ai krijoi do gj dhe e paracaktoi at n mnyr t detajizuar. (el-Furkan 2) Ai po ashtu thot: Urdhri i Allahut gjithmon sht vendim i paracaktuar. (el-Ahzab 38) Pra, mjer ai q polemizon me Allahun n lidhje me paracaktimin dhe i cili, me zemr t semur, fillon t gjurmoj n kt shtje. N orvatjen e tij mashtruese q t shqyrtoj t Padukshmen, ai krkon sekretin i cili kurr smund t zbulohet dhe prfundon si keqbrs, duke mos folur tjetr prve rrenave.  49. El-Arsh (Froni) dhe el-Kursi (platforma ku Allahu i mban kmbt e veta ashtu si i prshtatet Madhris s Tij) jan t vrteta.  50. Ai sht i pavarur nga Froni dhe nga ajo q sht nn t.  51. Ai pfshin do gj dhe sht mbi at, dhe ajo ka Ai ka krijuar sht e paaft q ta prfshij At.  52. Ne themi me besim, pranim dhe nnshtrim se Allahu e mori Ibrahimin pr mik intim dhe se Ai i foli drejtprdrejt Musait.  53. Ne besojm n engjjt, pejgambert, dhe n librat q u qen shpallur t drguarve, dhe dshmojm se t gjith ata pasonin t Vrtetn e qart.  54. Ne i quajm njerzit e kibles son musliman dhe besimtar prderisa ata vrtetojn at ka solli pejgamberi (salallahu alejhi ue selam), dhe ta pranojn si t vrtet do gj q ai ka thn dhe pr t ciln ai na ka treguar.  55. Ne nuk lshohemi n t folur t kot e as q lejojm ndonj polemizim n lidhje me fen e Allahut.  56. Ne nuk polemizojm pr Kuranin dhe dshmojm se ai sht fjala e Zotit t Botave me t ciln Shpirti Besnik zbriti dhe e msoi m t ndershmin nga t gjith t drguarit, Muhamedin (salallahu alejhi ue selam). Ai (Kurani) sht fjal e Allahut dhe asnj e folme e qenieve t krijuara nuk sht e krahasueshme me t. Ne nuk themi se ai sht i krijuar dhe ne nuk e kundrshtojm Xhematin e muslimanve n lidhje me kt.  57. Ne nuk e konsiderojm ndonj prej njerzve t kibles son t jet pabesimtar pr shkak t ndonj vepre t gabuar q ata e kan br, prderisa t mos e konsiderojn t lejuar at vepr .  58. Dhe, as q themi se vepra e keqe e njeriut, i cili ka besim, nuk e dmton at.  59. Ne shpresojm se Allahu do ti fal njerzit e veprave t mira n mesin e besimtarve dhe do t'i fus ata n Kopsht prmes mshirs s Tij, por nuk mundemi t jemi t sigurt pr kt, dhe nuk mundemi t dshmojm se kjo prfundimisht do t ndodh dhe at se ata do t jen n Kopsht. Ne krkojm falje pr njerzit e vprave t kqija nga mesi i besimtarve dhe ndonse ne friksohemi pr ta, nuk biemi n dshprim pr ata.  60. Siguria dhe dshprimi e nxjerrin njeriun prej fes, por shtegu i vrtet pr njerzit e kibles shtrihet n mes t ktyre dyjave (d.m.th. personi duhet t friksohet dhe t jet i vetdijshm pr llogaritjen e Allahut, si dhe t shpresoj mshirn e Allahut).  61. Personi nuk del prej besimit, prve me mohimin e asaj q e ka sjellur n t.  62. Besimet prbhen nga pohimi me gjuh dhe pranimi me zemr.  63. Tr ajo q sht dshmuar nga pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) n lidhje me Sheriatin dhe shpjegimin (e Kuranit dhe t Islamit), sht e vrtet.  64. Besimi, n baz, sht i njjt pr donjrin. Por superioriteti i disave mbi t tjert n t sht pr shkak t friks s tyre dhe t qenit t vetdijshm pr Allahun, kundrshtimit t tyre ndaj dshirave t tyre, dhe t zgjedhurit e tyre at q sht m e knaqshme pr Allahun.  65. T gjith besimtart jan miq t Allahut dhe m fisnikt prej tyre, n shikimin e Allahut, jan ata t cilt jan m t dgjueshmit dhe t cilt m s shumti e pasojn Kuranin.  66. Besimi prbhet nga besimi n Allahun, engjjt e Tij, librat e Tij, t Drguarit e Tij, Dits s Fundit dhe besimit se paracaktimi e mira prej saj dhe e keqja prej saj, e mbla e saj dhe e hidhura e saj sht prej Allahut.  67. Ne besojm n t gjitha kto gjra. Ne nuk bjm dallim n ndonjrin nga t Drguarit dhe e pranojm si t vrtet at ka t gjith ata e solln.  68. Ata nga Umeti i Muhamedit (salallahu alejhi ue selam) t cilat kan br mkate t mdha do t jen n Zjarr, por jo prgjithmon, me kusht q ata t vdesin dhe ta takojn Allahun si besimtar duke pohuar unitetin e Tij edhe nse nuk jan penduar. Ata i jan nnshtruar vullnetit dhe gjykimit t Tij. Nse Ai do, do ti fal ata prej fisnikris s Tij, ashtu si prmendet n Kuran kur Ai thot: Dhe Ai i fal fardoqoft q sht m pak se kjo (shirku) kujt t doj (el-Nisa 116); dhe nse Ai do, Ai, do ti dnoj ata n Zjarr prej drejtsis s Tij dhe pastaj do ti nxjerr ata nga Zjarri prej mshirs s Tij, dhe pr ndrmjetsimin e atyre t cilt qen t dgjueshm ndaj Tij dhe ti drgoj ata n Parajs. Kjo sepse Allahu sht Mbrojtsi i atyre q e njohin At dhe sdo ti trajtoj ata n Jetn e Prtejme n mnyr t njjt si i trajton ata t cilt e mohojn At dhe t cilt jan pa udhzimin e Tij, dhe t cilt kan dshtuar q ta prfitojn mbrojtjen e Tij. O Allah, Ti je mbrojtsi i Islamit dhe njerzve t tij. Na bj t fort n Islam deri n ditn kur t takojm Ty.  69. Ne pajtohemi me faljen e namazit pas kujtdoqoft prej njerzve t kibles, qoft ai gabimtar apo bamirs, dhe me faljen e namazit t funeralit t kujtdoqoft prej tyre kur ata t vdesin.  70. Ne nuk themi se ndonjri prej tyre kategorikisht do t shkoj n Parajs ose n Zjarr, dhe ne nuk e akuzojm ndonjrin prej tyre pr kufr (mosbesim), shirk (t brit ortak me Allahun), apo nifak (hipokrizi), prderisa ata t mos e demonstrojn haptazi ndonjrn prej ktyre gjrave. Ne ia lm Allahut sekretet e tyre.  71. Ne spajtohemi me mbytjen e kujtdoqoft nga Umeti i Muhamedit (salallahu alejhi ue selam), prve nse sht e obligueshme me Sheriat t bhet kjo.  72. Ne nuk e pranojm kryengritjen kundr Imamit ton apo atyre q jan prgjegjs t shtjeve tona edhe nse ata jan t padrejt, as q ua dshirojm t keqen atyre, e as q trhiqemi nga dgjueshmria ndaj tyre. Ne konsiderojm se bindja ndaj tyre sht pjes e bindjes ndaj Allahut, t Madhrishmit, dhe prandaj e detyrueshme prderisa ata nuk urdhrojn brjen e mkateve. Ne lutemi pr ta pr udhzim t drejt dhe falje pr gabimet e tyre.  73. Ne e pasojm Sunetin e pejgamberit dhe Xhematin e Muslimanve, dhe iu shmangemi devijimeve, dallimeve dhe ndarjeve.  74. Ne i duam njerzit e drejtsis dhe besnikris, dhe i urrejm njerzit e padrejtsis dhe tradhtis.  75. Kur dituria jon n lidhje me dika sht e paqart, ne themi: Allahu e di m s miri.  76. Ne pajtohemi me frkimin mbi orapa (n Abdes), qoft n udhtim apo ndryshe, mu ashtu si ka ardhur n hadithin (e qndrueshm dhe t vrtetuar).  77. Haxhi dhe xhihadi nn udhheqjen e atyre q jan prgjegjs pr muslimant, qofshin ata bamirs apo mkatar, jan detyra deri t vij asti i Fundit. Asgj smund ti anuloj apo ti hedh posht ato.  78. Ne besojm n Kiramen Katibin (engjjt bujar), t cilt i shkruajn veprat tona pr shkak se Allahu i ka caktuar ata mbi ne si dy kujdestar.  79. Ne besojm n Engjllin e Vdekjes, i cili sht prgjegjs pr marrjen e shpirtrave t t gjitha botrave.  80. Ne besojm n dnimin e varrit pr ata q e meritojn at, dhe n marrjen n pyetje n varr nga Munker dhe Nekir n lidhje me Zotin e personit, fen dhe pejgamberin, si na ka ardhur n hadithin nga i Drguari i Allahut (salallahu alejhi ue selam), dhe n transmetimet nga Shoqruesit (sahabt), Allahu qoft i knaqur me t gjith ata.  81. Varri sht ose njra nga livadhet e Kopshtit, ose njra nga birucat e Zjarrit.  82. Ne besojm n rikthimin n jet pas vdekjes dhe n shprblimin pr veprat tona n Ditn e Gjykimit, dhe n el-Ard, t treguarit e tyre dhe el-Hisab, marrja n llogari pr to. Dhe Kiraat el-Kitab, leximin e librit, dhe shprblimin apo dnimin dhe n el-Sirat (Ura) dhe el-Mizan (Peshoja).  83. Kopshti dhe Zjarri jan gjra t krijuara q kurr nuk prfundojn, dhe ne besojm se Allahu i ka krijuar ato para tr krijimit dhe pastaj i krijoi njerzit q t banojn n seciln prej tyre. Kushdo q Ai dshiron, do t shkoj n Kopsht prej Mirsis s tij; kushdo q Ai dshiron, do t shkoj n Zjarr prmes drejtsis s Tij. donjri vepron n pajtim me at q sht paracaktuar pr t dhe shkon drejt asaj pr ka ai sht krijuar.  84. E mira dhe e keqja jan paracaktuar pr njerzit.  85. Mundsia me an t Teufikut (Meshirs dhe Favorizimit Hyjnor), e cila e bn t mundur q t ndodh nj vepr, smund ti prshkruhet qenies s krijuar. Kjo mundsi sht integrale me veprn, kurse mundsia e nj vepre me t pasurit e shndetit t nevojshm, ekziston n personin para veprs. Ky sht lloj i mundsis i cili sht objekt i diktatit t Sheriatit. Allahu i Lartsuar thot: Allahu nuk e ngarkon nj person, prve sipas mundsive t tija. (el-Bekare 286)  86. Veprat e njerzve jan t krijuara nga Allahu, por t merituara nga njerzit.  87. Allahu, i Lartsuari, i ka ngarkuar njerzit vetm me at pr ka ata kan mundsi, dhe njerzit jan n gjendje q ta bjn at n ka Allahu i ka favorizuar. Kjo sht shpjegim i frazs: Nuk ka fuqi as mundsi, prve me Allahun. Ne i shtojm ksaj se ska manovrim apo mnyr me t ciln ndokush mund ti shmanget apo ti ik dgjueshmris ndaj Allahut, prve me ndihmn e Allahut; as q ndokush ka fuqi q ta praktikoj dgjueshmrin ndaj Allahut dhe t mbetet i qndrueshm n t, perve nse Allahu e bn kt t mundur pr ta q t veprojn ksisoj.  88. do gj ndodh sipas dshirs, dituris, paracaktimit dhe vendimit t Allahut. Vullneti i tij mbizotron t gjitha vullnetet tjera dhe vendimi i Tij i mbizotron t gjitha dredhit. Ai bn fardo q Ai dshiron dhe Ai kurr ssht i padrejt. Ai sht i lartsuar n dlirsin e Tij mbi do t keqe apo humbje, dhe Ai sht i prsosur larg prtej fardo gabimi apo t mete. Ai sdo t pyetet pr at q bn, por ata do t pyeten. (el-Enbija 23)  89. Pr njerzit e vdekur ka dobi prej lutjes dhe dhnies s lmoshs nga t gjallt.  90. Allahu u prgjigjet lutjeve t njerzve dhe ju jep at pr ka ata luten.  91. Allahu ka kontroll absolute mbi do gj, dhe asgj ska fardo kontrolli mbi T. Asgj smund t jet e pavarur nga Allahu, qoft edhe pr kapsitjen e syrit, dhe kushdo q e konsideron vetveten t pavarur prej Allahut pr kapsitjen e syrit, ai sht pabesimtar dhe bhet njri prej njerzve t humbjes.  92. Allahu hidhrohet dhe mund t knaqet, por jo n t njjtn mnyr si cilado krijes.  93. Ne i duam Shoqruesit (Sahabt) e t Drguarit t Allahut, por ne nuk e teprojm n dashurin ton pr ndonjrin individ nga mesi i tyre, e as q e mohojm ndonjrin prej tyre. Ne e urrejm secilin q i urren ata apo nuk flet mir pr ta, dhe ne flasim vetm mir pr ta. Dashuria ndaj tyre sht pjes e Islamit, pjes e besimit dhe pjes e sjelljes s shklqyeshme, ndrsa urretja ndaj tyre sht mosbesim, hipokrizi dhe rrebelim.  94. Ne e konfirmojm at se, pas vdekjes s t Drguarit t Allahut (salallahu alejhi ue selam), Hilafeti s pari i takoi Ebu Bekr es-Sidikut, Allahu qoft i knaqur me t, kshtu duke dshmuar superioritetin dhe shklqesin e tij mbi muslimant tjer; pastaj Umer ibn el-Khatabit, Allahu qoft i knaqur me t; pastaj Uthmanit, Allahu qoft i knaqur me t, dhe pastaj Ali ibn Ebi Talibit, Allahu qoft i knaqur me t. Kta jan Halifet e Udhzuara Drejt dhe udhheqsit e drejt.  95. Ne dshmojm se t dhjetit q qen emruar nga i Drguari i Allahut (salallahu alejhi ue selam), dhe t cilve u qe premtuar Kopshti prej tij, do t jen n Kopsht, si ka dshmuar i Drguari i Allahut fjala e t cilit sht e vrteta se ata do t jen. T dhjetit jan: Ebu Bekr, Umer, Uthman, Ali, Talha, Zubejr, Sad, Seid, Abdur-Rahman ibn Auf dhe Ebu Ubejde ibn el-Xherrah, titulli i t cilit qe besniku i ktij Umeti, Allahu qoft i knaqur me t gjith ata.  96. donjri q flet mir pr Shoqruesit e t Drguarit t Allahut (salallahu alejhi ue selam), grat dhe pasardhsit e tij, t cilt t gjith jan t dlir dhe t panjollosur nga fardo papastrtie, sht i lir prej akuzs s hipokrizis.  97. Njerzit e ditur nga komuniteti i par dhe ata q i pasuan hapat e tyre njerzit e virtytit, transmetuesit e hadithit, juristt dhe analistt pr ta duhet t flitet vetm n mnyrn m t mir, dhe kushdo q flet keq pr ta ssht n rrugn e drejt.  98. Ne nuk e preferojm ndonj nga njerzit e shenjt nga mesi i Umetit mbi cilindo prej pejgamberve, por m par themi se njri prej pejgamberve sht m i mir se t gjith eulijat s bashku.  99. Ne besojm n at q e dim prej Kerameteve, mrekullit e eulijave, dhe n rrfimet autentike n lidhje me ta prej burimeve t besueshme.  100. Ne besojm n shenjat e astit, si sht paraqitja e Dexhallit dhe n zbritjen e Isait, t birit t Merjemes, paqja qoft mbi t, nga qielli dhe besojm n lindjen e diellit prej ku perndon dhe n shfaqjen e Bishs nga toka.  101. Ne nuk e pranojm si t vrtet at ka thon falltart dhe fatthnsit, e as q i pranojm pohimet e atyre t cilt pohojn fardoqoft q sht n kundrshtim me Librin, Sunetin dhe konsenzusin e Umetit musliman.  102. Ne pajtohemi se t qndruarit bashk sht rruga e vrtet dhe e drejt, dhe se ndarja sht devijim dhe dnim.  103. sht vetm nj fe e Allahut n qiej dhe n tok, dhe ajo sht feja islame. Allahu thot: Vrtet, feja n shikimin e Allahut sht Islami. (Al-Imran 19) Dhe Ai po ashtu thot: Un jam i knaqur q Islami t jet feja juaj. (el-Maide 3)  104. Islami qndron n mes shkuarjes n ekstrem dhe dshtimit, n mes Teshbihut (gjasimit t atributeve t Allahut dikaje tjetr), dhe Tetilit (mohimit t atributeve t Allahut), n mes t fatalizmit dhe refuzimit t paracaktimit nga Allahu, dhe n mes siguris (pa qen i vetdijshm pr llogarin ndaj Allahut) dhe dshprimit (nga mshira e Allahut).  105. Kjo sht feja jon dhe kjo sht ajo n ka besojm, s brendshmi dhe s jashtmi, dhe ne refuzojm fardo lidhje, para Allahut, me ndonjrin q kundrshton at q ne e tham dhe e bm t qart.
  Lusim Allahun q t na forcoj n besimin ton dhe t na i vulos jett tona me t dhe t na mbroj nga idet e ndryshme, mendimet e shprndara dhe shkollat djallzore t mendimit si jan ato t Mushabihe, Mutezile*, Xhehmije*, Xhebrije*, Kaderije* dhe t tjera sikur kto t cilt kundrshtojn Sunetin dhe Xhematin dhe e kan prkrahur vetveten me gabim. Ne refuzojm fardo lidhje me ta, dhe sipas mendimit ton ata jan gabim dhe n rrugn e shkatrrimit.
  --------------------------------------------------------------------------------
  *Mutezile Ata q i prkasin shkolls s mendimit racionalist.

  *Xhehmije Mohuesit e Emrave dhe Atributeve t Allahut.


  *Xhebrije Ata t cilt pohojn se njeriu sht i detyruar ta bj at q e bn, d.m.th. se ai ska vullnet t lir q t veproj.


  *Kaderije Mohuesit e paraprcaktimit hyjnor.

 4. Anetart m posht kan falenderuar abdurrahman_tir pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Gjasht bazat e shejh ul-Islam Ibn Abdul-Uehab

  Hyrje  Me emrin e Allahut, Mshiruesit, Mshirbrsit. Ndr shtjet m mahnitse dhe shenjat m t mdha q tregojn fuqin e Malik [Mbretit] dhe Ghellab [Mposhtsit, Fitimtarit] jan gjasht bazat, t cilat Allahu, m i larti, i ka shpjeguar n mnyrn m t qart pr njerzit e thjesht mbi dhe prtej asaj far mund t mendojn ata q dyshojn. Pas ksaj, shum ndr mendjemprehtt e bots dhe inteligjentt midis bijve t Ademit gabuan prsa u prket ktyre, prve nj pakice.
  Baza e Par  Praktikimi i fes sinqerisht dhe iltrsisht vetm pr Allahun, m t lartin, pa i shoqruar ortak dhe shpjegimi i t kundrts s saj, e cila sht shirku n Allahun, dhe shpjegimi q pjesa m e madhe e Kur'anit gjindet n shpjegimn e ksaj baze, nga kndvshtrime t ndryshme, me t atilla fjal saq edhe m t paditurit ndr njerzit e thjesht mund ta kuptojn. Pastaj kur Umetit i ndodhi ajo q i ndodhi, shejtani ua prezantoi atyre [at ka ata supozonin se sht] sinqeritetin n adhurim me nj imazh nnvleftsimi t njerzve t drejt dhe munges t prmbushjes s t drejtave t tyre. Dhe, ai ua prezantoi shirkun n form dashurie pr njerzit e drejt dhe ndjeksit e tyre.
  Baza e Dyt  Allahu ka urdhruar bashkim n fe ndrsa ka ndaluar prarjen n t. Allahu e ka shpjeguar kt, qart dhe mjaftueshm, q njerzit e thjesht ta kuptojn kt. Dhe, Ai na e ndaloi q t jemi si ata para nesh q u pran dhe dalluan mes veti dhe q u shkatrruan. Ai prmendi se Ai ka urdhruar muslimant t jen t bashkuar n fe, dhe i ndaloi q t prahen n t. Kjo qartsohet edhe m shum me at far sht transmetuar n Sunet nga shtjet mahnitse lidhur me kt. Pastaj shtja u prmbys n at mnyr, saq prarja n bazat [usul] dhe n shtjet ansore [furu'] t fes u shndrrua n dituri dhe t kuptuar [fikh] t fes, dhe askush nuk foli pr bashkimin n fe prve [se konsiderohej] 'heretikut' apo t 'mendurit'.
  Baza e Tret  Vrtet, nga plotsimi i bashkimit sht dgjimi dhe bindja ndaj atij q ka marr pushtet mbi ne [muslimant], qoft ai nj skllav Etiopian. Pra, Allahu e shpjegoi kt me nj shpjegim t qart, t gjer dhe t mjaftueshm, me an t llojeve t ndryshme t shpjegimit, legjislativisht [n Sheriat] dhe shprehur n caktimin hyjnor. Pastaj kjo baz u b e panjohur pr shum nga at q pohonin t jen t ditur. E, si ather do t mund zbatohej kjo?
  Baza e Katrt  Nj shpjegim i asaj se ka sht dituri dhe kush jan dijetart, dhe ka sht fikh dhe kush jan dijetart e fikhut [juristt], dhe nj shpjegim mbi at q orvatet t'u gjasoj atyre por s'sht i till.  Allahu e ka shpjeguar kt baz n fillim t kaptins el-Bekare, n thnien e Tij:"O fmijt e Israilit, prkujtoni t mirat e Mia q jua kam dhn, dhe realizojeni marrveshjen tuaj dhe Un do ta realizoj Timen" [el-Bekare, 40], deri tek thnia e Tij:"O fmijt e Israilit, prkujtoni prkrahjen Time q jua kam dhn dhe se si ju favorizova mbi t gjitha botrat" [el-Bekare, 47].  Dhe ajo q i shton qartsimit t ksaj sht ajo q sht shpjeguar n Sunet prsa i prket ksaj, me nj t folme t shumt dhe t qart pr njeriun e thjesht.  Pastaj kjo shtje u b ndr gjrat m t uditshme, kurse dituria dhe fikhu konsideroheshin bidate [risi n fe] dhe drejtim i keq, dhe m e mira q gjindej tek ata [devijuesit q mbanin kso qndrime] ishte e vrteta e przier me t pavrtetn. Pr diturin e vrtet, t ciln Allahu e ka br t detyrueshme pr krijimin e Tij dhe t ciln Ai e lavdroi, pr kt askush s'fliste, prve [atij q konsiderohej] 'heretikut' apo 'njeriut t mendur'. Dhe prsa i prket atij q refuzonte kt dituri dhe shkruante me paralajmrim kundr ksaj, duke e ndaluar kt, ather ai konsiderohej fekih [jurist] dhe dijetar!
  Baza e Pest  Shpjegimi i Allahut t lartsuar lidhur me at se kush jan eulijat [miqt] e Allahut, dhe ndarja q Ai ka br mes ktyre dhe atyre q u prngjajn armiqve t Allahut: hipokritve dhe mkatarve. Dhe prsa i prket ksaj, mjafton ajeti n kaptinn Aali Imran, dhe kjo sht thnia e Tij:"Thuaj, nse vrtet e doni Allahun, ather m ndiqni mua, dhe Allahu do t'ju doj" [Aali Imran, 31]; dhe ajeti n kaptinn Ma'ide, dhe kjo sht thnia e Tij:"O ju q besoni, kushdo midis jush q ia kthen shpinn fes s tij, ather Allahu pa vonuar do t sjell nj popull tjetr, t cilin Ai e do dhe ata do ta duan At" [el-Ma'ideh, 54], deri n fund t ktij ajeti; dhe po ashtu n kaptinn Junus, dhe kjo sht thnia e Tij:"Vrtet, miqt e Allahut nuk kan frik e as q brengosen ata q besuan dhe patn takua [devotshmri]" [Junus, 62]  Pastaj shtja, pr shum nga ata q pohonin t ken dituri dhe q pohonin t jen udhzues pr krijimin dhe mbrojts t ligjit, u b e atill saq ishte e domosdoshme pr eulijat ta braktisnin ndjekjen e t dguarve, dhe se kushdo q i ndiqte ata s'ishte prej tyre; dhe ishte e domosdoshme te lihej xhihadi, dhe ai q bnte xhihad s'ishte prej tyre; dhe ishte e nevojshme t lihej imani dhe takua, dhe kushdo q prvetsonte imanin dhe takuan s'ishte prej tyre [eulijave]. O Zoti yn, krkojm t na falsh. Vrtet, Ti je Dgjuesi i lutjeve.
  Baza e Gjasht  Prgnjeshtrimi i dyshimeve, t cilat shejtani i ka vendosur lidhur me lnien e Kur'anit dhe Sunetit dhe [n vend t ksaj] ndjekjes s opinioneve t ndryshme e t shprndara, si dhe t dshirave: Se Kur'ani dhe Suneti nuk mund t njihen, prve nga nj Muxhtehid Mutlek [jurist i kualifikuar absolutisht]. Dhe Muxhtehidi prshkruhet me prshkrime t atilla, t cilat ndoshta s'mund t gjinden plotsisht tek Ebu Bekri apo Umeri. Dhe at q nse nj person s'sht i ktill, ather ai duhet t'i l Kur'anin dhe Sunetin detyrimisht, n t ciln s'ka dyshim apo vshtirsi.  Dhe se kushdo q krkon udhzim nga Kur'ani dhe Suneti, ai sht ose heretik, ose i mendur, pr shkak t vshtirsis n t kuptuarit e tyre!  Pra, i lavdruar qoft Allahu. Dhe pasha lavdrimin e Tij, sa shum ka shpjeguar Allahu - legjislativisht [n Sheriat] dhe me an t caktimit hyjnor, dhe po ashtu me an t aftsis krijuese dhe urdhrit krijues t Tij - n hedhjen posht t ktij dyshimi t mallkuar, nga disa knde t ndryshme, t cilat jan br nevoja t prgjithshme [n dituri]. Por, shumica e njerzve nuk din:"Vrtet Fjala [e dnimit] sht dshmuar e vrtet kundr shumics nga ata, kshtu q ata s'do t besojn. Vrtet, Ne kemi vendosur n qafat e tyre qafore t hekurta, q mbrrijn deri n nofulla, me qllim q kokat e tyre t jen t detyruara t ngriten. Dhe kemi vendosur penges para tyre dhe penges prapa tyre, dhe i kemi mbuluar ata pr t mos par. sht njjt pr ta, i paralajmruat apo nuk i paralajmruat, ata s'do t besojn. Ti mund ta kshillosh vetm at q ndjek Prkujtuesin [Kur'anin] dhe i friksohet m t Mshirshmit t padukshm. Prgzoje t tillin me falje dhe shprblim t bollshm [xhenetin]" [Ja-Sin, 7-11]  Dhe prfundimi i ksaj sht se i gjith lavdrimi i takon Allahut, Zotit t botrave, dhe lutjet e prshndetjet qofshin mbi udhheqsin ton, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe shokt e tij, deri n Ditn e Gjykimit.

 6. Anetart m posht kan falenderuar abdurrahman_tir pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Akideja e muslimanit sunnij

  Akideja e muslimanit sunnij nga Kur'ani dhe Hadithet e vrteta n Metodologjin e Selefve t sinqert

  Prgatitur nga:
  Komisioni Pr Krkime Shkencore dhe Vrtetim "Gjurmt Islame"
  Qendra pr Studime Metodologjike dhe Krkime Shkencore, "Imam el-Albani" - Jordan
  Prktheu: Unejs Shuajb Murati

  1-Pse na krijoi All-llahu?


  All-llahu na krijoi q ta adhurojm At dhe mos tia shoqrojm asknd n adhurimin e Tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe Un (Allahu) nuk i krijova njerzit dhe xhinnt pr tjetr vese q ata t m adhurojn! (Dharijat, 56)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Obligim i robit ndaj All-llahut sht ta adhuroj At dhe mos tia shoqroj n t (adhurim) asknd" (Buhariu dhe Muslimi)
  2. Si duhet t jet adhurimi yn ndaj All-llahut?


  Ashtu si na ka urdhruar All-llahu dhe si na ka porositur i Drguari i Tij: me sinqeritet dhe pasim t sunnetit.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe ata nuk u urdhruan pr tjetr vese ta adhuronin All-llahun e duke qen t sinqert ndaj Tij. (Bejjineh, 7)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush e bn ndonj vepr t ciln ne nuk e kemi urdhruar, ajo do ti refuzohet". (Muslimi)
  3. Si t realizohet kuptimi i fjals adhurim i sinqert n zemrat tona?


  Q ta adhurojm All-llahun -subhanehu ue teala- me frik nga zjarri i Tij, me shpres n xhennetin e Tij dhe dashuri ndaj Tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe mos punoni djallzi n tok pasi ajo sht vn n rregull, dhe drejtojuni Atij me frik dhe shpres...Sigurisht q mshira e Allahut sht kurdoher pran bamirsve. (Araf, 56)


  O ju q keni besuar! Kushdo nga ju q e braktis fen e vet (Islamin), ather Allahu do t sjell nj popull, t cilin Ai do ta doj dhe ata do ta duan At: (q jan) t prulur ndaj besimtarve, t rrept ndaj mosbesimtarve, q luftojn n Rrug t Allahut dhe gjithnj t patrembur ndaj fajsimeve t fajsuesve (ose t atyre q vet jan fajtor). Kjo sht dashamirsia e Allahut, t ciln Ai e lshon mbi ata q Ai do. Dhe Allahu sht i mjaftueshm pr t prmbushur nevojat e krijesave t Tij, i dijshm." (Maide, 54)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Krkoj nga All-llahu xhennetin dhe mbrojtje nga zjarri (xhehennemi)!" (Hadithi i vrtet, trans. Ebu Davudi)
  4- ka sht mirsia virtyti n adhurim?


  Prkujdesi nga All-llahu - i vetmi- i Cili na shikon neve dhe i di shtjet tona.


  Thot All-llahu n Kur'an:


  O njerz! Jini t bindur (dhe prmbushni detyrimet) ndaj Zotit tuaj, i Cili ju krijoi juve nga nj (shpirt) njeri i vetm (Ademi), dhe prej tij Ai krijoi bashkshorten e tij, dhe nga ata t dy Ai krijoi burra dhe gra t shumt, dhe kini frik Allahun, nprmjet t Cilit ju krkoni t drejtat e ndrsjella dhe mos i ndrprisni marrdhniet me barkun tuaj (t afrmit). Sigurisht Allahu sht kurdoher vzhgues prmbi ju. (Nisa, 1)


  I Cili t sheh ty (o Muhammed a.s.) kur ti ngrihesh (vetm, natn pr faljen e Tahaxhud-it: falje jo e detyruar pas mesit t nats). Dhe lvizjet tua n mes atyre q bien n sexhde (pr Allahun bashk me ty n pes faljet e prcaktuara ditore n faljen e prbashkt n Xhami). (Shuara, 218-219)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Mirsia (virtyti) sht ta adhurosh All-llahun sikur ta shohsh At; edhepse ti nuk e sheh At, Ai t sheh ty". (Muslimi)
  5. Pse All-llahu ka drguar t Drguar (pejgamber)?


  Pr t thirrur n adhurimin e Tij dhe mohimin e shirkut (politeizmit) ndaj Tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe vrtet q Ne kemi drguar n do ummet t Drguar (duke shpallur): Adhurojeni vetm Allahun dhe shmangiuni Tagutit (gjithka q adhurohet prve a prkrah Allahut). Pastaj pati prej atyre popujve, t cilt Allahu i drejtoi, pati edhe t tjer t cilt e merituan dhe iu b e pashmangshme rruga e gabuar. Udhtoni pra npr tok dhe shihni se si ishte fundi i atyre t cilt prgnjeshtruan (t vrtetn) (Nahl, 36)


  Thot Muhamedi - paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Pejgambert jan vllezr dhe feja thirrja e tyre shte nj - e prbashkt [do i drguar ka thirrur n teuhid/njsi-]. (Buhariu dhe Muslimi)
  6. ka kuptojm me teuhidin el-uluhije?


  Njsimi i All-llahut n adhurim si: n dua (lutje), zotim, gjykim dhe n adhurimet e tjera.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dije pra (o Muhammed), se padyshim se nuk ka t adhuruar tjetr me merit prpos Allahut, dhe krko falje pr gjynahin tnd dhe pr besimtart e besimtaret. Dhe Allahu e di mir nga silleni ju dhe vendin ku qndroni (n shtpit tuaja). (Muhammed, 19)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Le t jet njsimi i All-llahut shtja e par n ciln do t thirrni". (Buhariu dhe Muslimi)
  7- ka kuptojm me frazn la ilahe il-lall-llah?


  Nuk ka Zot tjetr i cili meriton t adhurohet pos All-llahut - nj i pa shoq n adhurim -.


  Thot All-llahu n Kur'an: Kjo ngaq Allahu sht Ai i Vrteti, i Prhershmi dhe gjithka q ata (politeistt) lusin n vend t Allahut ose prkrah Tij sht Batil (e rreme, e humbur, e kot). Dhe vrtet Allahu sht Ai m i Larti, m i Madhi. (Haxh, 62)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush thot la ilahe ilall-llah dhe mohon at q adhurohet pos tij, pr ne sht ndaluar pasuria e tij dhe gjaku i tij". (Muslimi)
  8- ka kuptojm me Muhammedi i Drguar i Allahut?


  Nuk ka person tjetr i cili meriton t pasohet pos Muhamedit -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-.


  Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj: Bindjuni Allahut dhe bindjuni t Drguarit, por nse ju shmangeni, ai (i Drguari) sht prgjegjs vetm pr detyrn q i sht ngarkuar atij (t prcjell Mesazhin e Allahut) ndrsa ju pr at q u sht ngarkuar juve. N qoft se i bindeni atij, do t jeni n udhzim t drejt. Detyra e t Drguarit sht vetm komunikimi (Mesazhin Hyjnor) i qart. (Nur, 54)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Sikur t ishte Musa, alejhi selam, gjall, do t m pasonte".
  9- ka sht teuhidi n emrat dhe cilsit e Al-llahut?


  Vrtetimi (besimi) me at q All-llahu e ka emruar apo cilsuar Veten n Kur'an apo pejgamberi e ka emruar apo cilsuar, pa temthil, teshbih, te'uil, teatil.


  Thot All-llahu n Kur'an: Nuk i prgjason Atij askush, Ai sht q dgjon dhe sheh. (Shura, 11)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me t vrtet All-llahu ka 99 emra. Kush i mson dhe zbaton hyn n xhennet".


  do emr nga emrat e All-llahut -teala- sht edhe cilsi e tij ashtu si i takon Atij - t Lartmadhrishmit- (All-llahut).
  10- far dobie ka teuhidi pr Muslimant?


  Udhzim n dunja dhe qetsim n ahiret dhe vrtetim i knaqsis n t dy botrat.


  Thot All-llahu n Kur'an: Jan tamam ata q besojn (n Njsin e Allahut dhe nuk adhurojn tjetr pos Atij) dhe nuk e ngatrrojn besimin e tyre me Dhulm (me t gabuarn, duke adhuruar tjetr prve Allahut), pr t cilt ka siguri t plot. Mu kta jan t udhzuarit. (En-Aam, 82)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Detyra e All-llahut ndaj robrve t vet sht q mos t i dnoj ata q nuk i kan shoqruar n adhurim me t ask." (Buhariu dhe Muslimi)
  11- ka sht besimi (prkufizimi i tij)?


  Besim me zemr, shqiptim me goj dhe veprim me gjymtyr me prkushtim t sinqert.


  Thot All-llahu n Kur'an: O ju q keni besuar! Plotsoni detyrimin ndaj Allahut dhe kini frik At dhe flisni (gjithnj) t vrtetn! Ai do tju drejtoj tek veprat e mira e t drejta dhe do tju fal juve gjynahet tuaja. Dhe kushdo q i bindet Allahut dhe t Drguarit t Tij, me t vrtet ka arritur fitoren m t madhe (El-Ahzab, 70-71)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Besimi sht 70 e ca shkall (pjes): m e larta sht fjala la ilahe il-lall-llah dhe m e ulta sht largimi i pengesave nga rruga. Edhe turpi shte pjes e imanit (besimit)".
  12- A lejohet fshehja e imanit (besimit)?


  Patjetr besimi i vrtet duhet t vrtetohet (t tregohet).


  Thot All-llahu n Kur'an: Arabt e shkrettirs than: Ne besuam. Thuaj (o Muhammed): Ju nuk besoni, por vetm se thoni: Ne jemi nnshtruar (n Islam), pasi besimi nuk ka hyr akoma n zemrat tuaja. Por n qoft se ju i bindeni Allahut dhe t Drguarit t tij, Ai nuk do t paksoj asgj n shprblimin pr veprat tuaja. Vrtet q Allahu sht gjithnj fals i Madh, Mshirplot. (El-Huxhurat, 14)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "O ju q keni besuar (shprehur) me gjuhn tuaj dhe q nuk ka hyr imani (besimi) n zemrat tuaja! Mos i mundoni besimtart (muslimant)."
  13- Ku sht All-llahu?


  All-llahu shte mbi qiell n Arsh ashtu si i takon Atij - subhanehu ue teala -.


  Thot All-llahu n Kur'an: I Gjithmshirshmi Isteua (u ngrit lart dhe qndroi) mbi Arsh (vrtet ashtu si i takon madhshtis s Tij). (Ta-Ha, 5)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "E ka pyetur robreshn: Ku sht All-llahu? sht pgjegjur: N qiell. I ka thn Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- zotris se saj: liroje se ajo sht besimtare".


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me te vrtet All-llahu ka shkruar n shkres se: Mshira ime i ka paraprir (e ka tejkaluar) Hidhrimin Tim dhe ajo (shkres) sht shkruar t All-llahu mbi Arsh." (Buhariu)
  14- A shte All-llahu me ne me qenien e Tij apo me diturin e Tij?


  All-llahu sht me neve me diturin e Tij, na sheh dhe na dgjon.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ai (Allahu) u tha: Mos u friksoni, padyshim q Un jam me ju t dy duke dgjuar e shikuar do gj. (Ta-Ha, 46)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me te vrtet ju po thirrni Dgjuesin, t Afrmin, dhe Ai sht me ju" [dmth ju dgjon dhe sheh]. (Muslimi)
  15- Cili sht mkati m i madh?


  Mkati m i madh sht shirku n All-llahun.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe (kujto) kur Llukmani i tha birit t vet duke e kshilluar: O biri im! Mos bashko t tjer n adhurim me Allahun. Vrtet q bashkimi i t tjerve n adhurim me Allahun sht Dhulm (padrejtsi, gabim) i madh ( m i madhi)! (Llukman, 13)


  sht pyetur Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Cili sht mkati m i madh? Ka thn: t bsh thirrje (t krkosh nga dikush), ta adhurosh tjetrk pos All-llahut, i Cili t ka krijuar." (Muslimi)
  16- Cili sht shirku i madh?


  T bhet do veprim n adhurim pr ndoknd tjetr pos All-llahut, si: n lutje, zotim, therrje dhe gjra t tjera t adhurimit.Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj (o Muhammed): Un lus vetm Zotin tim (Allahun Nj dhe t Vetm) dhe nuk bashkoj asknd si shok a t barabart bashk me T. (Xhinn, 20)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Mkati m i madh sht shirku n All-llahun". (Buhariu)
  17- Cilat jan dmet nga shirku i madh?


  Shirku i madh sht shkak pr qndrimin e prhershm n zjarr t xhehennemit.


  Thot All-llahu n Kur'an: Kush i bn shok All-llahut, All-llahu ia ndalon atij mirsit e xhennetit dhe vendqndrimi i tij sht zjarri. (Maideh, 72)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush vdes duke i shoqruar All-llahut ndoknd n adhurim, do t hyj n zjarr." (Muslimi)
  18- A i sjell dobi vepra personit me pranin e shirkut t madh?


  Nuk i sjell dobi asnj vepr me pranin e shirkut t madh.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ky sht udhzimi i Allahut, me t cilin Ai udhheq k t doj nga robrit e Tij. Po sikur ata t kishin bashkuar t tjert n adhurimin e Allahut (ti kishin br shok Allahut n adhurim) gjithka q ata kan punuar do t kishte qen pa asnj vler pr ta. (En-Aam, 88)


  E ne i kthehemi ndonj vepre q e bn ata dhe e bjm at hi e pluhur. (Furkan, 23)


  Thot All-llahu n hadith kudsij: "Kush bn vepr dhe shoqron ndoknd me Mua, e kam ln at dhe shirkun e tij". (Muslimi)
  19. A sht shirku prezent te Muslimant?


  Po, sht prezent edhe shum - fatkeqsisht!


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe shumica e tyre nuk e besojn Allahun, vese duke i bashkuar Atij shok e ortak si t barabart me T (duke u br mushrik (idhujtar). (Jusuf, 106)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Nuk do t ndodh kijameti -kataklizma- derisa ti pasojn jehudit disa nga fiset e popullit tim dhe t adhurohen idhujt". (Tirmidhiu, sahih)
  20- Cila shte dispozita e sheriatit pr at q i thot muslimanit kafir (jobesimtar) pa argumente?


  Nuk lejohet nj gj e till e cila sht nga mkatet e mdha.


  Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj: Zoti im i ndaloi vetm t kqijat e turpshme, le t jen t hapta ose t fshehta, ndaloi mkatin, ndaloi shtypjen e tjetrit pa t drejt, ndaloi ti mvishni Allahut shok pa patur pr t kurrfar argumenti dhe ndaloi t thoni pr Allahun at q nuk e dini se sht e vrtet. (Araf, 33)


  Thuaj: Sillni argumentet tuaja nse jeni t sinqert뒔. (Neml, 64)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush i thot vllaut t vet kafir -jobesimtar- vetm se e ka merituar njri prej tyre.
  21-Cila sht dispozita e sheriatit mbi lutjen e tjetrkujt pos All-llahut, si evlijas?


  Lutja e till sht shirk q t fundos n zjarr.


  Thot All-llahu n Kur'an:


  Kshtu, mos lut ilah (zot, t adhuruar) tjetr me Allahun, se prndryshe do t jesh prej atyre q ndshkohen. (Shuara, 213)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush vdes duke lutur ndoknd tjetr pos All-llahut, do t hyj n Zjarr". (Buhariu)
  22- A sht lutja adhurim ndaj/pr All-llahun?


  Po, lutja sht adhurim ndaj/pr All-llahun.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe Zoti juaj thot: M thirrni Mua (m adhuroni Mua, Nj e t Vetm, dhe krkoni t doni vetm tek Un), Un do tju prgjigjem. (Gafir, 60)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Duaja (lutja) sht adhurim." (Tirmidhiu, sahih)
  23- A i dgjojn t vdekurit duat (lutjet)?


  T vdekurit nuk i dgjojn duat (lutjet) e asgj tjetr.


  Thot All-llahu n Kur'an: Sigurisht q ti nuk mund t bsh t vdekurit t dgjojn (tiu sjellsh prfitim atyre dhe po kshtu mosbesimtarve) e as nuk mund t bsh t shurdhrit t dgjojn thirrjen kur ata ikin duke kthyer shpinn. (Neml, 80)


  T gjallt (besimtart) dhe t vdekurit (mosbesimtart) nuk jan njsoj. Sigurisht q Allahu e bn t dgjoj k t doj, ndrsa ti nuk mund ti bsh t dgjojn ata q jan n varre. (Fatir, 22)


  Thot Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "All-llahu ka melaike t shprndara npr tok, t cilat prcjellin prshndetjet pr mua nga ummeti im". (Ahmedi, sahih)
  24- A lejohet t krkojm ndihm n rast rreziku prej atyre q nuk jan prezent ose prej t vdekurve?


  Jo, nuk krkojm (ndihm) prej tyre, por krkojm prej Allahut.


  Thot All-llahu n Kur'an: (Prkujtoni) kur ju krkuat ndihm te Zoti juaj dhe Ai u prgjigj (duke ju thn): Do tju ndihmoj me nj mij melek rradh-rradh. (El-Enfal, 9)


  Muhamedi, paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t, nse i ka ndodhur ndonj fatkeqsi apo pikllim ka thn: Ja Hajju, ja Kajjum (o i Gjall e i Prjetshm), me mshirn tnde krkoj ndihm. (Hadithi hasen)
  25-A lejohet krkimi i ndihms nga tjetr kush pos All-llahut?


  Nuk lejohet t krkuarit ndihm nga askush tjetr pos All-llahut. Kjo sht shirk. Ndihm duhet krkuar nga All-llahu -i vetm-.


  Thot All-llahu n Kur'an: "Vetm ty t adhurojm dhe vetm te Ti krkojm ndihm". (Suretu El-Fatiha, 4)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Nse pyet, pyete All-llahun dhe nse krkon (ndihm), krko nga All-llahu" (Tirmidhiu, sahih)
  26- A lejohet krkimi i ndihms nga t gjallt q jan prezent?


  Po, n ato gjra q kan mundsi ata, e jo n gjrat q i takojn vetm All-llahut-teala-.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ndihmohuni mes veti me t mira e n pun t mbara, e jo n mkate e armiqsi. (Maide, 2)


  Muhamedi, paqja dhe mshira e All-llahut qoft mbi t, thot: "All-llahu sht n ndihm t robit t vet derisa robi sht n ndihm t vllait t vet". (Muslimi)
  27- A lejohet zotimi pr ndoknd tjetr pos All-llahut?


  Nuk lejohet zotimi vetm se pr All-llahun -e vetm-


  Thot All-llahu n Kur'an: (Prkujto) kur bashkshortja e Imranit tha: Zoti im! T jam betuar Ty se (fmija) q sht n barkun tim t jet i prkushtuar pr shrbimet Tua (i shkputur nga do pun e ksaj bote pr ti shrbyer Vendit Tnd t adhurimit), kshtu pra, ma prano kt mua. Padyshim q Ti je vrtet dgjuesi, i dijshmi. (Ali-Imran, 35)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush sht zotuar n respekt ndaj All-llahut le t respektoj, e kush sht zotuar n mkat ndaj All-llahut mos ta respektoj (mos ta bj)" (Buhariu)
  28- A lejohet therrja pr ndoknd tjetr pos All-llahut?


  Nuk lejohet! Nj gj e till sht shirk i madh.


  Thot All-llahu n Kur'an: Kshtu pra, falu pr Zotin tnd dhe prej kurban (vetm pr t)! (Keuther, 2)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Mallkimi i All-llahut qoft mbi at q therr pr ndoknd tjetr pos All-llahut!" (Muslimi)
  29- A lejohet tauafi (sjellja) rreth varreve?


  Nuk lejohet tauafi (rreth ndonj gjje tjetr) pos Qabes.


  Thot All-llahu n Kur'an: Pastaj le t plotsojn detyrimet e prcaktuara pr ta, t therrin kurbant dhe t sillen rreth shtpis s lasht (Kabes n Mekke)! (Haxh, 29)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Kush bn tauaf rreth Qabes 7 her dhe i fal dy rekate, ka shprblim sikur t ket liruar nj rob". (Ibn Maxhe, sahih)
  30- A lejohet namazi ndrsa varret gjenden para teje?  Nuk lejohet namazi n drejtim t varreve pr at se mund t anoj n madhshtimin dhe adhurimin e tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe prej ngado q t nisni faljen, ktheni fytyrn nga Xhamia e Shenjt (Mesxhidil-Haram, Kabah n Meke). Dhe padyshim, kjo sht e vrteta nga Zoti yt. Dhe Allahu nuk sht i pavmendshm pr far veproni. (Bekare, 149)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Mos u ul mbi varr dhe mos u fal n drejtim t tij!" (Muslimi)
  31- Cila sht dispozita e sheriatit pr punn me sihr (magji)?


  Nuk lejohet puna me t! Kjo sht nga mkatet e mdha, t cilat t shpiejn n kufr n All-llahun, gjithashtu edhe msimi i tij (sht haram).


  Thot All-llahu n Kur'an: Ata ndoqn at q Shejtant e nxorrn (n mnyr t rreme nga magjia) n kohn e sundimit t Sulejmanit. Nuk mohoi Sulejmani, por Shejtant mohuan (nuk besuan) duke u msuar njerzve magjin dhe gjra t tilla q zbritn n Babiloni prej dy melekve, Harut dhe Marut, por n t vrtet asnjri prej tyre nuk i msoi ndokujt gjra t tilla, vese pasi ata than: Ne jemi vetm sprov, kshtu q mos u bni mosbesimtar (duk msuar magjin prej nesh). Dhe nga kta melek njerzit msuan at q shkaktonte ndarjen e burrit nga bashkshortja e tij, por ata nuk mundn t dmtonin ndoknd, prve se me Vullnetin e Allahut. Dhe ata msuan at gj q i dmtonte dhe nuk u sillte prfitim. E n t vrtet ata e dinin se blersit e saj (t magjis) nuk do t kishin aspak pjes nga Bota e Pastajme. Dhe vrtet, sa e keqe ishte ajo pr t ciln ata e shitn veten e tyre, vetm sikur ta dinin. (Bekare, 102)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Largohuni 7 gjrave/mekateve: shirku n All-llahun, sihri". (Muslimi)
  32- A ti besojm Magjistarit?


  Nuk i besojm asgj se ka flet ai e as nuk shkojm te ai!


  Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj: Askush n qiej e n tok nuk e di Gajbin (t fshehtn, t panjohurn) prve Allahut, as nuk mund ta ndiejn se kur do t ringjallen. (Neml, 65)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush shkon te magjistari dhe e beson at q e thot ai, vetm se ka mohuar at q sht zbritur mbi Muhamedin". (Ahmedi, sahih)
  33- A e di t fshehtn dikush nga krijesat?


  Jo, askush nuk e di t fshehtn pos All-llahut -t vetm-.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe vetm me T jan elsat e Gajbit (t fshehts), askush nuk i di prve Atij. Ai di gjith ka n n tok e det; nuk ka as gjethe q bie e Ai t mos ket Dijeni pr t; nuk ka asnj grimc n errsirn e toks, asgj t njom ose t that q t mos jet shkruar n Shkrimin e Qart. (En-Aam, 59)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Nuk e di t fshehtn (askush) pos All-llahut". (Taberaniu, hasen)
  34- Me ka duhet t gjykojn muslimant?


  Obligohen t punojn/gjykojn me Kur'an dhe sunnet, qofshin ata grupacione, persona apo udhheqs.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe n kt mnyr (ti, o Muhammed) gjyko mes tyre me at q t ka shpallur Allahu dhe mos u shko pas dshirave t tyre t kota, por tregohu i vmendshm ndaj tyre q mos t t kthejn e t t largojn nga disa gjra, t cilat Allahu ti ka zbritur ty. Por nse ata largohen, ather sht Dshira e Allahut pr ti ndshkuar ata pr disa mkate t tyre. Dhe vrtet shumica e njerzve jan Fasikun (t pabindur e t pannshtruar ndaj Allahut)." (El-Maideh, 49)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: Allahu sht Ai q gjykon dhe prfundimi sht te Ai. (Ebu Davudi, hasen)
  35- Cila sht dispozita e sheriatit pr ligjet e vendosura q e kundrshtojn sheriatin?


  Puna me to sht kufr i madh, nse e lejon - nse thot se ky sht i lejuar, sht m i mir se ligji i All-llahut apo i jep prparsi para ligjit t Kur'anit.


  Thot All-llahu n Kur'an: ...E kush nuk gjykon me at q e zbriti All-llahu, ata jan mohues. (El-Maideh, 44)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: Derisa t gjykojn prijsit me ligj tjetr dhe e ln at q e ka zbritur Allahu, Allahu do t krijoj mes tyre armiqsi. (Sahih)
  36- A lejohet betimi n ndonj gj pos All-llahut?


  Nuk lejohet betimi n ndonj gj pos All-llahut.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ata q nuk besuan mbahen se nuk do t ringjallen m kurr (pr t dhn llogari). Thuaju (o Muhammed): Po! Pr Zotin tim! Ju pa asnj dyshim do t ringjalleni, pastaj ju do t njoftoheni (dhe do t shprbleheni) pr far punuat dhe kjo sht mjaft e leht pr Allahun. (Et-Tagabun, 7)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush betohet n tjetr gj pos All-llahut, vetm se ka br kufr". (Ahmedi, sahih)
  37- A lejohet vendosja e Hajmalive?


  Nuk lejohet vendosja e tyre ngase kjo sht nga veprat e shirkut.


  Thot All-llahu n Kur'an: Nse All-lahu t godet me ndonj t keqe, ska kush q ta largoj at pos Tij. (En-Am, 17)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Kush ka vendosur hajmali vetm se ka br kufr". (Ahmedi, sahih)
  38- Me ka ndrmjetsohemi te All-llahu-teala-?


  Ndrmjetsohemi te All-llahu me Emrat e Tij dhe Cilsit e Tija -subhanehu ue teala- punt e mira.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe t Allahut jan gjith Emrat m t bukur, kshtu q luteni At me ta dhe largojuni shoqris s atyre t cilt i prgnjeshtrojn (dhe prdhosin) emrat e Tij. Ata shpejt do t shprblehen (me dnim) pr far kan vepruar. (Araf, 180)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Krkoj nga Ti (All-llahu) me do emr q ke emruar veten". (Ahmedi, sahih)
  39- A ka nevoj lutja pr ndrmjetsim nga krijesat gjat lutjes?


  Nuk ka nevoj lutja pr ndrmjetsim nga askush nga krijesat.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe kur robrit e Mi t pyesin Ty (o Muhammed) pr Mua, ather (prgjigjju atyre): Vrtet Un jam pran tyre (me Dijen Time), Une u prgjigjem lutjeve t lutsit kur ai m drejtohet Mua me lutje (pa ndrmjetsues a ndrlidhs). Kshtu pra, ata le t m binden Mua dhe le t m besojn Mua, q n kt mnyr t udhheqen drejt! (Bekare, 186)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qoft mbi t-: "Me te vrtet ju po thirrni Dgjuesin, t Afrmin dhe Ai sht me ju!" [dmth ju dgjon dhe ju sheh]. (Muslimi)
  40- Cila sht detyra e pejgamberve?


  Detyra e pejgamberve sht predikimi, qartsimi dhe ngritja e argumenteve.


  Thot All-llahu n Kur'an: O i Drguar! Shpalle (Mesazhin) i cili t sht zbritur ty nga Zoti yt dhe nse nuk e bn kt, ather nuk e ke shpallur Mesazhin e Tij (nuk e ke uar n vend porosin e Tij). Allahu do t t mbroj ty nga njerzit. Sigurisht q Allahu do t t mbroj ty nga njerzit. Sigurisht q Allahu nuk e udhzon nj popull q nuk beson". (El-Maideh, 67)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "O Zot, dshmo!" [kjo ishte pas prgjigjes s pejgamberit pr fjalt e sahabiut q ka thn se me t vrtet, o i Drguar, e ke kumtuar, kryer, kshilluar kumtesn tnde] (Muslimi)
  41- Nga kush t krkojm ndrmjetsimin e pejgamberit?


  Krkojm ndrmjetsimin e Muhamedit nga All-llahu -teala-.


  Thot All-llahu n Kur'an: Allahu! Askush nuk ka t drejt (nuk meriton dhe nuk duhet) t adhurohet prpos Tij, i Prjetshmi, i Pafillim dhe i Pambarim, Mbajtsi dhe Mbrojtsi i gjithkaje q ekziston). As kotje e as gjum nuk e kap At. Atij i prkasin gjith sht n qiej e n tok. E kush sht ai q mund t ndrhyj te ai prve se me Lejen e Tij?..." (El-Bekareh, 255)


  Thuaju: Allahut i takon i gjith ndrmjetsimi. Atij i prket Mbizotrimi i qiejve dhe i toks. Pastaj te Ai do t ktheheni. (Ez-Zumer, 44)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: duke e msuar njrin nga shokt e vet q t thot: O Zot, bje ndrmjetsues at [bre ndrmjetsues timin Muhamedin]... (Tirmidhiu, sahih)
  42- Si ti duam All-llahun dhe t Drguarin e tij?


  Dashuria jon sht n respektim dhe pasim/zbatim t urdhrave te tyre.


  Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj (o Muhamed): Nse vrtet e doni Allahun, ather m ndiqni mua (pranoni Islamin, ndiqni Kuranin dhe Sunnetin, Rrugm time), Allahu do tju doj juve dhe do tjua fal gjynahet tuaja. Dhe Allahu sht gjithnj Fals i Madh, Mshirplot. (Ali-Imran, 31)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Nuk ka besuar askush nga ju derisa mos t jem m i dashur pr t se fmija i tij, prindi i tij dhe njerzit n prgjithsi". (Buhariu)
  43- A t jepemi shum n lavdrimin e Muhamedit?


  Jo, nuk jepemi shum n lavdrimin dhe ngritjen e Muhamedit, por inshall-llahu teala jemi ata q ia japim hakun q e meriton.


  Thot All-llahu n Kur'an: Thuaj (o Muhammed): Un jam vetm nj njeri si edhe ju, (por) mua m sht frymzuar e m sht shpallur se i adhuruari juaj sht Nj dhe i Vetm, Allahu; kshtu pra, kushdo q shpreson pr Takimin me Zotin e Tij, le t punoj mirsi e drejtsi dhe t mos i bashkoj asknd si shok n adhurim Zotit t Tij. (El-Kehf, 110)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Mos me lavdroni/ngritni ashtu si e kan lavdruar/ngritur t Krishtert birin e Merjemes (Isain, alejhis-selam), se un nuk jam tjetr pos rob, andaj thuani rob i All-llahut dhe i Drguari i Tij". (Buhariu)
  44- Cila sht krijesa e par?


  Nga njerzit Ademi, e nga gjrat tjera Lapsi.


  Thot All-llahu n Kur'an: (Kujto) kur Zoti yt u tha melekve: Me t vrtet Un do t krijoj njeriun nga balta.


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Nga gjrat e para q krijoi All-llahu sht Lapsi". (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu, Hadithi sht sahih)
  45- Nga ka sht krijuar Muhamedi alejhi selam?


  E ka krijuar All-llahu Muhamedin, alejhi selam, si do krijes tjetr njerzore.


  Thot All-llahu n Kur'an: "Thuaj (o Muhammed): Un jam vetm nj njeri si edhe ju, (por) mua m sht frymzuar e m sht shpallur se i adhuruari juaj sht Nj dhe i Vetm - Allahu; kshtu pra, kushdo q shpreson pr Takimin me Zotin e Tij, le t punoj mirsi e drejtsi dhe t mos i bashkoj asknd si shok n adhurim Zotit t Tij. (El-Kehf, 110)


  (Allahu) sht Ai i Cili ju ka krijuar nga dheu (Ademin), pastaj nga Nutfah [Lngu i ngjizur i krijuar nga bashkimi i fars s vezs mashkullore me at femrore] (pasardhsit e Ademit), pastaj nga nj cop gjaku e mpiksur, pastaj ju nxjerr jasht si foshnja, pastaj ju jep rritje q t mund t arrini moshn e fuqis dhe m pas t jeni t moshuar -ndonse disa prej jush vdesin m prpara-, dhe q t arrini nj koh t prcaktuar, me qllim q t kuptoni (e fitoni menuri). (Gafir, 67)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Vrtet do njeri nga ju formohet n barkun e nns s tij 40 dit si pik (nutfe)..." (Buhariu dhe Muslimi)
  46- far sht dispozita e sheriatit pr luftn/xhihadin n rrug t All-llahut?


  Xhihadi sht detyr (farz i sheriatit) me: pasuri, trup dhe gjuh.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ecni prpara qoft kur e keni t leht (kur jeni t shndosh, t pasur, t armatosur), qoft kur e keni t vshtir (jeni t smur, t moshuar, t varfr, pa mjete) dhe prpiquni (luftoni) n Rrugn (shtjen) e Allahut. Kjo sht m e mir pr ju, vetm sikur ta dinit. (Teube, 41)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- ka thn: "Luftoni mushrikt (politeistt) me pasurin tuaj, trupin/fizionomin tuaj dhe me gjuhn tuaj". (i cili sht fard ajn - detyr pr t gjith q kan mundsi kur t okupohet nj vend nga vendet e muslimanve afr e m afr). (Ebu Davudi, sahih)
  47- Cila sht miqsia ndaj muslimanve?


  Miqsia ndaj muslimanve sht dashuria ndaj tyre - ndihm besimtarve t cilt jan t pastr n njshmrin e All-llahut.


  Thot All-llahu n Kur'an: Besimtart e besimtaret jan Eulija (ndihmues, mbrojts e miq) pr njri-tjetrin, ata i urdhrojn njerzit El-Maruf (n Islami dhe gjith prmbajtjen e tij, far urdhron ai) dhe i ndalojn njerzit nga El-Munker (mosbesimi, politeizmi i do lloji dhe gjithka tjetr q e ndalon Islami), ata i kryejn rregullisht dhe n mnyr t prkryer faljet e prcaktuara ditore, japin zekatin dhe i binden Allahut dhe t Drguarit t Tij... (Teube, 71)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Muslimant jan si nj ndrtes, e forcojn njri-tjetrin si blloqet mes veti." (Muslimi)
  48-A lejohet Miqsia me jobesimtart/kafirat, fitorja dhe ndihma e tyre?


  Nuk lejohet miqsia me jobesimtaret dhe as fitorja e tyre, sepse kjo sht nga gjrat q t largojn nga besimi i sinqert.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe tashm t sht br e ditur n Libr (Kuran) se kur t dgjosh q Ajetet e Allahut mohohen ose prqeshen, ather mos rri me ta derisa t ndrrojn bisedn. (Sikur t uleshe me ta) n kt mnyr padyshim q edhe ti do t ishe si ata. Sigurisht q Allahu do ti bj bashk hipokritt dhe mohuesit n Xhehennem. (En-Nisa)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me t vrtet famija e filanit nuk jan miqt e mi [pr arsye se ata nuk jan besimtar]... (Buhariu dhe Muslimi)
  49- Kush sht (konsiderohet) mik (i afrt dhe i dashur)?


  Mik sht besimtari, takuaja (ai q i friksohet All-llahut, sunnij, q punon me Kur'an dhe Sunnet dhe t kuptuarit e Selefit).


  Thot All-llahu n Kur'an: Ta dini se Eulijat (t dashurit e Allahut) nuk kan frik (n botn tjetr) e as ndonj brengosje. (Ata) t cilt besuan dhe ishin t ruajtur. (Junus, 62-63)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: I afrt i imi sht Allahu dhe besimtart e mir. (Buhariu dhe Muslimi)
  50- Prse e zbriti All-llahu Kur'anin?


  All-llahu e zbriti Kur'anin pr ta lexuar, kujtuar dhe pr t punuar me t.


  Thot All-llahu n Kur'an: Ndiqni at q ju sht zbritur nga Zoti juaj (Kuranin, Pejgamberin dhe rrugn e Tij) dhe mos shkoni pas asnj Eulijai (ndihmues a mbrojts q ju urdhron t adhuroni t tjer prve a prkrah Allahut) tjetr pos Tij (Allahut). Sa pak q prkujtoni! (Araf, 3)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Lexojeni Kur'anin dhe punoni me t". (Ahmedi, sahih)
  51- A na mjafton Kur'ani pa Sunnet?


  Jo nuk na mjafton Kur'ani pa Sunnet (hadith).


  Thot All-llahu n Kur'an: (Ne i drguam t Drguarit) me shenja t qarta dhe me Libra, ndrsa ty (O Muhammed) t kemi zbritur Prkujtuesin me kshilla (Hadithin), q ti t mund tu shpjegosh njerzve qart se far u sht abritur atyre dhe q t mund t mendojn. (En-Nahl, 44)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "M sht dhn mua Kur'ani dhe i Ngjajshmi me t". (Ebu Davudi, sahih)
  52- A i japim prparsi fjals s ndonje krijese para fjals s All-llahut dhe t t Drguarit t Tij?


  Jo, nuk i japim prparsi fjals s askujt tjetr, kushdoqoft ai, para fjals s All-llahut dhe t drguarit t Tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: O ju q keni besuar! Mos vendosni para se t vendos Allahu dhe i Drguari i Tij dhe kini frik Allahun. Vrtet Allahu sht Dgjuesi, i Gjithdijshmi. (El-Huxhurat, 1)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Nuk ka respekt ndaj askujt n mkat ndaj All-llahut. Me t vrtet respektimi sht n t mir (pun t mbara)". (Buhariu dhe Muslimi)
  53-ka t bjm nse kundrshtohemi -polemizojm mes veti?


  Duhet t kthehemi te libri i All-llahut, sunneti i t Drguarit t Tij dhe n t kuptuarit e Selefit duke pyetur dijetart e sinqert - selefit.


  Thot All-llahu n Kur'an: O ju q keni besuar! Bindjuni Allahut dhe bindjuni t Drguarit dhe tyre q jan n drejtimin e udhheqjes tuaj! Dhe nse keni mosmarrveshje pr ndonj gj ndrmjet veti, drejtohuni Allahut (fjals s Tij -Kuranit) dhe t Drguarit t Tij (Sunnetit t t Drguarit), nse besoni Allahun dhe Ditn e Fundit. Kjo sht m e mir dhe m e prshtatshme pr prcaktimin e fundit. (An-Nisa, 59)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: Ua kam ln dy gjra, q po qe se kapeni pr to, kurr nuk do t devijoni: Librin e Allahut dhe Sunnetin tim. (Sahih)
  54- ka sht bidati (risia) n din (fe)?


  do gj q nuk bazohet me argument t sheriatit dhe adhurohet me t All-llahu -subhanehu ve teala-.


  Thot All-llahu n Kur'an: Apo kan ata shok e t barabart me Allahun (zota t rrem t tyre), t cilt kan themeluar e prcaktuar pr ta ndonj fe t ciln nuk e ka urdhruar e pcaktuar Allahu? Dhe po t mos kishte qen pr nj Fjal Vendimtare (tashm t kaluar), shtja do t gjykohej mes tyre. Dhe padyshim q pr Dhalimunt (politeistt, keqbrsit) do t ket dnim t dhimbshm. (Esh-Shura, 21)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t ka thn-: "Kush shpif dika (t re) n fen ton e q nuk sht nga ne, ajo sht e refuzuar". (Buhariu dhe Muslimi)
  55- A ka n dinin (fen) ton bidat (risi) t mir?


  Jo, nuk ka n dinin (fen) ton bidat (risi) t mir, por do gj e shpikur sht nga epshet dhe shijet vetanake.


  Thot All-llahu n Kur'an: ...Kt dit, ata t cilt nuk besuan, kan humbur t gjitha shpresat pr fen tuaj (q tju joshin e tju largojn nga Besimi islam), kshtu q mos iu friksoni atyre, por Mua t m friksoheni. Kt dit Un prsosa fen tuaj, plotsova Mirsin Time mbi ju dhe zgjodha pr ju Islamin si fe... (Maideh, 3)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- ka thn: "Ruajuni nga gjrat e shpikura, se do e shpikur sht risi, do risi sht lajthitje dhe do lajthitje sht n zjarr". (Ebu Davudi, sahih)
  56- A ka n Islam sunnet t mir?


  Po, fillimi i nj pune t mir q t tjert ta pasojn at apo t themelohet dika e mir nga puna e tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: Edhe ata t cilt thon: Zoti yn! Na dhuro neve nga grat tona dhe fmijt tan t atill q t jen qetsia e syve tan dhe na bj prijs t Muttekinve (t t prkushtuarve n Besimin e Pastr Islam). (Furkan, 74)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t- thot: "Kush bn n Islam nj pun t mir, ai ka shprblimin e vet dhe t gjith atyre q e bjn at pun pas tij!" (Muslimi)
  57- A mjafton pr muslimanin shrimi/prmirsimi i vetvetes?


  Jo, patjetr duhet ta shroj dhe ta kshilloj (n Islam) famijen e tij dhe k t mundet nga njerzit.


  Thot All-llahu n Kur'an: O ju q keni besuar! Shmanguni dhe largoni prej vetes suaj dhe prej familjeve tuaja nj Zjarri, lnda djegse e t cilit jan njerzit dhe gurt, mbi t cilin jan (caktuar) melek t vrazhd e t ashpr, t cilt nuk kundrshtojn Urdhrimet q marrin prej Allahut, por zbatojn at q u sht urdhruar. (Tahrim, 6)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me t vrtet All-llahu do t pyet do prgjegjes pr kopen, famijen e tij se ka ka br me t? E ka ruajtur at apo e ka humbur!?". (Hasen)
  58- Kur do t fitojn muslimant?


  Ather kur ta fitojn/ndihmojn dhe praktikojn fen e All-llahut, duke punuar me Librin e All-llahut dhe Sunnetin e t Drguarit t Tij.


  Thot All-llahu n Kur'an: O ju q keni besuar! Nse ju e ndihmoni Allahun (n shtjen, Fen e Tij), Ai do tju ndihmoj juve dhe do tju bj t qndroni fort n kmbt tuaja. (Muhammed, 7)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Nse bni tregti (merreni me kamat) dhe kapeni pr bishta t lopve (kapeni pas pasuris s ksaj bote), jeni t knaqur me t dhe e lini xhihadin (luftn), ka pr t zbritur All-llahu nnmim mbi ju (dhe nuk e ngrit nnmimin nga ju) derisa t riktheheni n fen tuaj." (Sahih)
  59-Cila sht rrugdalja nga grupacionet dhe prarjet?


  Rikthimi n fen e vrtet, ashtu si e kan kuptuar seleft e sinqert dhe largimi nga konfliktet dhe prarjet.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe kushdo q kundrshton t Drguarin pasi ti jet br e qart atij Rruga e Drejt, dhe ndjek rrug tjetr nga ajo e besimtarve, Ne do ta mbajm at n at drejtim q ai vet ka zgjedhur, dhe do t djegim at n Zjarr. Sa prfundim i keq!" (Nisa, 115)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: "Me te vrtet ai q do t jetoj prej jush, do t shoh prarje/kundrshtime t shumta. Ju porosis t pasoni sunnetin tim dhe sunnetin e hulefa rrashidinve t udhzuar pas meje. Kapuni pr ta me dhmball!"... (Sahih)
  60- Cili sht obligimi i Muslimanve t sotm?


  Kapja e t gjithve pr Librin e All-llahut, q t jen popull i bashkuar.


  Thot All-llahu n Kur'an: Dhe mbahuni fort, t gjith ju s bashku pas Litarit t Allahut (Kuranit) dhe mos u ndani mes jush, dhe mbani n mendje Prkujtimin e Allahut prmbi ju, pasi ju ishit armiq mes veti, kshtu q me Mirsin e Tij ju u bt vllezr (n Besimin Islam); dhe ishit n buz t gremins s Zjarrit, ndrsa Ai ju shptoi prej saj. Ksisoji Allahu jua bn t qarta Ajetet (provat, argumentet, treguesit, shpalljet) q t mund t drejtoheni. (Ali-Imran, 103)


  Muhamedi -paqja dhe mshira e All-llahut qofshin mbi t-: Shembulli i muslimanve n dashamirsi, mshir dhe ndihm t ndrsjell sht sikurse trupi q ka ndonj pjes t smur, ather i tri vuan nga pagjumsia dhe zjarmia. (Buhariu)

 8. Anetart m posht kan falenderuar abdurrahman_tir pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  shtjet e Imam Harb bin Ismail el-Kirmanij,

  t prmbledhura nga Ibn Kajjim el-Xhevziu n librn e tij Hadil el-Eruah
  [Ka thn Imam Dhehebiu n librn e tij Sijer Ealamun-Nubela, se shtjet e Harb bin Ismailit jan nj ndr librat m t dobishme t Hanbelive]

  Ky sht drejtimi i dijetarve dhe i pasuesve t etherit [gjurmve] dhe Ehlu Sunnetit, t cilt kan qen t kapur pr t [Sunnet]. Kta jan pasuesit e Sahabeve n kto shtje deri n ditt e sotme, dhe i ka takuar kush i ka takuar prej dijetarve t Hixhaz-it, Sham-it e t tjer. Kush kundrshton dika prej ktij drejtimi, fyen dika nga kjo ose i kritikon kto thnie, ai sht kundrshtues, bidati i dalur nga xhemati, i larguar nga metoda e Sunnetit dhe nga rruga e vrtet.  Ka thn [Harb bin Ismail]: Po ashtu ky sht drejtimi i Ahmedit, Ishak ibn Ibrahim ibn Mahled, Abdullah ibn Zubejr el-Humejdij, Seid bin Mensur, dhe prej t tjerve me t cilt jemi ulur dhe kemi marr dituri prej tyre, e thniet e tyre kan qen:  1. Vrtet, imani [besimi] sht thnie, vepr, qllim dhe kapje pr Sunnet. Imani shtohet dhe paksohet.  2. Bhet prjashtim [istithna]1 n iman, me kusht q ky prjashtim t mos jet nga dyshimi. Dhe kjo sht sunnet [tradit] i s kaluars tek dijetart.2 Kshtu q nse nj njeri pyetet: a je besimtar [mumin]? Ai duhet t thot: un jam besimtar InshaAllah, apo: shpresoj se jam besimtar, apo: kam besuar n All-llahun, engjjt e Tij, Librat e Tij dhe pejgambert e Tij.  Sqarim: Pra, me mumin nuk sht pr qllim t pyeturit se a je musliman - shqiptimi i shehadetit me gjuh.3 Ngase, po t ishte pr qllim kjo, do t nnkuptohej se ai i cili thot InshaAllah dyshon n Imanin e tij, kshtu q n kt rast nuk sht e lejueshme ta thot kt. Por, ktu sht pr qllim shkalla e dyt e Islamit, e ajo sht Imani. Ngase shkallt e Islamit jan tri4: Islami, Imani dhe Ihsani. E njerzit ndahen n musliman, mumin dhe muhsin. Musliman sht ai i cili ka shqiptuar shehadetin, kryen disa nga obligimet dhe n t njjtn koh sht zullumqar ndaj vetvetes ngase bn mkate. Kurse Mumin sht ai, i cili prve q beson n t gjitha kushtet e Imanit dhe Islamit, ai njherit edhe i kryen t gjitha ato dhe do urdhr tjetr, dhe n t njjtn koh mundohet q t largohet nga do ndales. Kshtu q si thot edhe Ibn Tejmijje5 - do mumin sht musliman, kurse do musliman nuk sht mumin.  Pra, si po vrehet, me mumin ktu sht pr qllim shkalla e Imanit, e jo vet Imani [besimi, i domosdoshm e pa dyshime] i njeriut. Ibn Tejmijje n librin e tij, el-Iman, faqe 198 thot:"Dhe me kt ajet [Huxhurat:14], Ahmed ibn Hanbeli dhe t tjert kan argumentuar se lejohet Istithnaja n Iman, por jo n Islam. Dhe se pronart e mkateve t mdha dalin nga Imani n Islam [dmth nuk jan m mu'min, por vetm musliman]." Mejmuni ka thn: "E kam pyetur Ahmed ibn Hanbelin pr mendimin e tij lidhur me shtjen: Un jam mumin inshaAllah. Ai tha: "Un them: mumin inshaAllah, dhe them: muslim, pa br Istithna. Ai [Mejmuni] tha: "I thash Ahmedit: A bn dallim n mes Islamit dhe Imanit? Ai m tha: "Po." "I thash: Me far argumenton?" Ai ma ktheu: Beduint than: Ne kemi besuar! Thuaj: Ju nuk keni besuar ende, por thuani: Ne jemi dorzuar, e ende nuk po u hyn besimi n zemrat tuaja," dhe ceku gjra tjera. [Zejd Haziri]  --------------------------------------------------------------------------------
  1. Gjuhsisht do t thot: prjashtim, por nuk sht fjala pr prjashtimin e veprave nga Imani, sepse veprat jan prej Imanit tek Ehlus-Sunneti [Zejd Haziri].

  2. Autori i ktyre paragrafeve ka vdekur n vitin 280 hixhrij, dhe sht njri prej shokve t Imam Ahmedit. Q do t thot se dijetart pr t kan qen Sahabt dhe Tabi'int, e nga kjo kuptojm se kjo sht tradit e tr Selefus-Salih! [Zejd Haziri].

  3. Ibn Tejmijje n el-Iman, fq. 204, thot: Kshtu q Islami, i cili nuk ka Istithna n t, sht [shqiptimi] i dy dshmive vetm me gjuh, ngase ato nuk shtohen e as nuk paksohen, kshtu q nuk ka Istithna n t. [Zejd Haziri]

  4. el-Iman, te Ibn Tejmijjes, fq.11, me Tahrixh t N.Albanit, el-Mektebul-Islami, botimi i pest, 1996, Bejrut.

  5. el-Iman, fq.204.

  --------------------------------------------------------------------------------

  3. Kush pretendon se Imani sht fjal pa vepr, ai sht Murxhia; kush pretendon se Imani sht fjal, dhe veprat jan pjes plotsuese, prsri sht Murxhiaa.  4. Kush pretendon se Imani shtohet dhe nuk paksohet, vetm se ka thn fjal t Murxhiave; kush nuk e njeh prjashtimin [Istithnan] n iman, ai po ashtu sht Murxhia.  5. Kush pretendon se Imani i tij sht si imani i Xhibrilit alejhi selam dhe i Engjjve, ai sht Murxhia; kush pretendon se njohja sht me zemr edhe nse nuk e shpreh at, ai po ashtu sht Murxhia.  6. Kaderi pr t mirn [hajrin] dhe pr t keqen [sherrin], pakica dhe shumica, e dukshmja dhe e fshehta, e mbla dhe e hidhura, e dashura dhe e urryera, e mira dhe e keqja, e para dhe e fundit, jan caktim vetm nga Allahu i Lartsuar, q ka caktuar pr robrit e Tij; sht paracaktim q ua ka paracaktuar atyre dhe nuk mund ti ikin dshirs s All-llahut azze ve xhel-le. Po ashtu askush nuk mund ta tejkaloj caktimin e Tij, por t gjith jan t drejtuar n at q Ai e krijoi pr ta dhe bien n at q ua ka paracaktuar Ai. Kjo sht drejtsi prej Tij Subhanehu ue Teala.  7. Zinaja [marrdhniet e paligjshme seksuale], vjedhja, pirja alkoolit, mbytja e vetvets, ngrnia e mallit t ndaluar [haram], shirku, dhe mkatet, t gjitha jan me vendimin dhe paracaktimin e Allahut, n mnyr q ndonj prej krijesave t mos ket dshmi kundr All-llahut, ndrsa Allahu posedon dshmi t qarta pr krijesat e Tij; Ai nuk pyetet ka punon por ata pyetn. [Enbija 23]  8. Dituria e All-llahut rreth robrve t Tij ka qen e gjithmonshme me dshirn e Tij. Ai Subhanehu ue Teala e ka ditur pr Iblisin dhe pr t tjert q kan mkatuar dhe do t mkatojn kundr Tij deri sa t vij Kijameti. Mkatet dhe krijimi i njerzve pr to: Ai ka ditur pr respektimin e respektuesve dhe i ka krijuar ata pr respektim. Secili vepron sipas asaj q i sht krijuar atij dhe kalon mbi at q i sht paracaktuar atij. Askush nuk mund t i ik paracaktimit t All-llahut dhe dshirs s Tij; All-llahu sht Veprues i asaj q dshiron.  9. Kush pretendon se All-llahu ua ka dashur t mirn dhe nnshtrimin atyre robrve q jan treguar kryene dhe kan br mkate, ndrsa kta robr kan dashur pr vetveten t keqen dhe mosdgjimin, kshtu q kan vepruar sipas dshirs s tyre, ather ai vese ka pretenduar q dshira e robrve sht m e madhe se Dshira e Allahut tebareke ue teala. E, a ka shpifje m t madhe se kjo?!  10. Kush pretendon se zinaja nuk sht me paracaktim [kader], atij i thuhet: A e sheh kt grua, e cila mbart barr prostitucioni dhe e lind at [fmij]. Dhe i thuhet: A ka dashur All-llahu apo nuk ka dashur ta krijoj kt fmij?! Dhe, a i ka paraprir dituria e Tij [a e ka ditur All-llahu pr kt]? Nse thot: Jo, ai ka pretenduar se prve All-llahut ka krijues tjetr! Ky sht shirk i qart.  11. Kush pretendon se vjedhja, pirja e alkoolit dhe ngrnia e mallit haram nuk sht me vendimin e Allahut, ai ka pretenduar se ka mundsi pr ta ngrn rrizkun [furnizimin] e dikujt tjetr, e kjo sht fjal e qart e mexhusve [zjarrputistve], sepse [n realitet] e ka ngrn rrizkun q All-llahu ia ka caktuar pr ta ngrn po n at mnyr q e ka ngrn.  12. Kush pretendon se mbytja e vetvets nuk sht me vendimin e All-llahut azze ve xhel-le, ai ka pretenduar se i mbyturi ka vdekur pa vendimin e Tij, dhe a ka kufr [mosbesim] m t qart se ky? Andaj, kjo sht me vendimin e All-llahut, sht drejtsi prej Tij n krijesat e Tij dhe rregullim i Tij pr ta, dhe kado q rrjedh nga e kaluara prej dituris s Tij pr ta, Ai sht i Drejt, i Vrtet, i Cili vepron ka dshiron.  13. Kush pajtohet me diturin [e All-llahut], pr t sht i detyrueshm plqimi n paracaktimin dhe dshirn e All-llahut n gjra t vogla dhe t padshiruara.  14. Nuk dshmojm pr asnj pasues t kibles se ai sht n zjarr pr shkak t ndonj mkati q e ka br dhe po ashtu pr shkak t rnies s tij n ndonj mkat t madh, prve nse ka ardhur ndonj transmetim [hadith] pr kt. Po ashtu nuk garantojm pr dshmorsi [se ndokush sht shehid] dhe nuk dshmojm pr asnj se sht n Xhennet pr shkak t veprs s mir q ka br, apo pr mirsit e tij q ka vepruar, prve nse sht ndonj hadith pr kt; sikur q sht transmetuar.  15. Udhheqsia sht pr Kurejshitt edhe nse mbesin vetm dy njerz, dhe nuk i takon asnjrit prej njerzve t tentoj/pretendoj nj gj t till [hilafetin e tyre]. Nuk ngritemi kundr tyre dhe nuk pajtohemi pr t tjert n t [hilafet] deri n Ditn e Gjykimit.  16. Xhihadi sht i prhershm dhe n fuqi, me udhheqsit e mir dhe t kqinj. Nuk e bn t pavlefshm at [xhihadin] padrejtsia e t padrejtit [zullumqarit] dhe as drejtsia e t drejtit.  17. Xhuma-ja, Bajramet dhe Haxhi praktikohen me udhheqsin, edhe nse nuk jan t mir, nuk jan t drejt dhe nuk jan t devotshm.  18. Nnshtrimi ndaj atij q All-llahu e ka br uelij [udhheqs] n shtjet tuaja - mos heq dor nga respektimi ndaj tij dhe mos u ngrit kundr tij me shpat, se All-llahu do t ofroj ty ndonj rrugdalje.  19. Mos u ngrit kundr udhheqsit, dgjoje, respektoje dhe mos e the marrveshjen ndaj tij, e kush vepron kshtu, ai sht bidati kundrshtues, i larguar nga xhemati. Nse t urdhron udhheqsi pr ndonj gj q sht mkat ndaj All-llahut, nuk t takon ta respektosh at, mirpo jo edhe t ngritesh kundr tij. Po ashtu kjo sduhet t jet shkak pr mosrespektimin e t drejtave t tij.  20. Largimi nga fitneja [rregullimi] sht Sunnet i prhershm dhe praktimi i ksaj sht detyrim. E nse sprovohesh, jepi prparsi vetvets [n dm] para fes, dhe mos i ndihmo prarjes me dor apo me gjuh, por ndale dorn, gjuhn dhe epshet tua; All-llahu sht ndihmues.  21. T kesh kujdes ndaj pasuesve t kibles: mos e bj asnj prej tyre pabesimtar pr shkak t ndonj mkati, mos e nxjerr at prej Islamit pr shkak t ndonj vepre, vetm nse ka ndonj hadith pr kt, si ka ardhur ose si sht transmetuar, t e vrtetosh, t e pranosh dhe t e jesh i sigurt se ai [hadith] sht i sakt si sht transmetuar; p.sh. sikur kufri i atij q e bn t lejuar lnien e namazit, pirjen e alkoolit dhe t ngjashme me kto, ose bn ndonj bidat q e shpien vepruesin e saj n kufr dhe dalje prej Islamit. Pasoje kt [rrug] dhe mos e kundrshto.  22. Dalja e Dexhallit t verbr [n nj sy] sht e vrtet dhe nuk ka dyshim n t. Ai sht m gnjeshtari i gnjeshtarve.  23. Denimi n varr sht i vrtet. Pyetet robi pr Fen e tij, Zotin e tij, pr Xhennetin dhe Xhehennemin.  24. [Engjjt] Munker dhe Nekir jan t vrtet. Ata dy jan pyetsit e varrit. E lusim All-llahun pr prforcim.  25. Pellgu [Haudi] i Pejgamberit alejhi selam [n Xhennet] sht i vrtet. Ky sht Pellg tek i cili kthehen Ummeti i Pejgamberit alejhi selam. Ai [Pellgu] ka en dhe ata pijn me en prej tij.  26. Ura [Sirati] sht e vrtet. Ajo vendoset mbi Xhehennem, mbi t kalojn njerzit dhe Xhenneti sht pas ksaj.  27. Peshorja [Mizani] sht e vrtet. Peshohen t mirat dhe t kqijat n t, ashtu si dshiron All-llahu t peshohen.  28. Boria [Suri] sht e vrtet. Asaj i fryen Israfili, vdesin krijesat, pastaj i fryhet edhe njher dhe ngriten tek All-llahu pr t'u marr n llogari, pr caktimin prfundimtar, pr shprblim, denim, Xhennet dhe Xhehennem.  29. Nga Leuhi Mahfudh merren veprat e krijesave nga ajo ka ka kaluar prej paracaktimeve dhe vendimeve [Kada-s dhe Kader-it].  30. Lapsi [Kalemi] sht i vrtet. I ka shkruar All-llahu me t paracaktimet e do gjje dhe i ka ruajtur n prkujtim.  31. Ndrmjetsimi n Ditn e Kijametit sht i vrtet. Ndrmjetson grupi pr grupin tjetr dhe nuk hyjn n zjarr. Do t dal nj grup njerzish prej zjarrit pasi t ken kaluar nj koh n t dhe t ken qndruar aty sa ka dashur All-llahu. Grupe njerzish do t rrin n t prgjithmon, e ata jan Ehlu Shirki [idhujtart], Tekdhibi [prgnjshtruesit], Xhuhudi [mohuesit] dhe Kufri n All-llahun azze ve xhel-le.  32. Do t theret Vdekja n Ditn e Kijametit n mes Xhennetit dhe Xhehennemit.  33. Tanim sht krijuar Xhenneti dhe 'ka ka n t, po ashtu sht krijuar zjarri dhe 'ka ka n t. I ka krijuar All-llahu ata dy, po ashtu i ka krijuar edhe krijesat e tyre, dhe kurr nuk do t zhduken ata dy dhe 'ka n to. E nse t argumenton ndonj bidati apo zindik i dalur nga feja, me fjaln e Allahut: do gj zhduket prve Fytyrs s Tij. [Kasas 88], dhe me t ngjashme prej ajeteve t paqarta, i thuhet atij: do gjje q All-llahu ia ka shkruar zhdukjen dhe shkatrrimin do t shkatrrohet, kurse Xhennetin dhe Zjarrin i ka krijuar t prhershme, jo t zhdukshme e t shkatrrueshme, dhe kta dy, Xhenneti dhe Xhehennemi, i prkasin bots s ardhshme e jo ksaj bote, dhe Hyrit symdha nuk zhduken n Ditn e Gjykimit, e as kur ti fryhet Surit dhe nuk zhduken kurr, sepse All-llahu i ka krijuar ato t prhershme, jo t zhdukshme, dhe nuk u ka caktuar atyre vdekje, e kush e thot t kundrtn e ksaj, ai sht bidati, i humbur nga rruga e vrtet.  34. Allahu i ka krijuar shtat qiej pal-pal dhe shtat tok pal-pal. Largsia n mes toks dhe qiellit t dunjas sht pesqind vjet, dhe largsia n mes qiejve po ashtu sht pesqind vjet. Uji sht mbi qiellin e shtat, Arshi [Froni] i All-llahut sht mbi uj, kurse All-llahu sht mbi Arsh.  35. Kursia sht vendi i dy Kmbve t Tij. Ai [Allahu] e di ka n qiej, n tok, n mes tyre, nn t, dhe n thellsi t detit. Ai sht Rritsi i flokve dhe i pemve, dhe i do bime dhe perimeje. Ai sht Rrzues i do flete, numron do fjal, numron rrn, gurt e imt dhe dheun, i peshon kodrat, veprat dhe gjurmt e robrve, fjalt dhe frymarrjet e tyre, dhe di do gj, dhe nuk mund ti fshehet Atij asgj prej ktyre. Ai sht mbi Arsh mbi qiellin e shtat. Nn T ka penges prej zjarrit, drits dhe errsirs, dhe nuk ka m t ditur se Ai pr to.  Nse argumenton ndonj bidati apo kundrshtar me fjaln e All-llahut: Ne jemi m afr tij se damari i qafs s tij. [Kaf 16] ose dhe nuk bhet bised e fsheht n mes tre vetave e t mos jet Ai i katrti, e as n mes pes vetave e t mos jet Ai i gjashti, e as m pak vetave dhe as n mes shum vetave, e t mos jet Ai me ta, kudo q t jen, [el-Muxhadeleh 7] dhe t ngjashme prej ajeteve t paqarta nga Kurani, thuaj: Kjo do t thot dituri, sepse All-llahu subhanehu ue teala sht mbi Arsh mbi qiellin e shtat, i di kto t gjitha dhe Ai sht larg nga krijesat e Tij, dhe nuk i fshehet dituris s Tij asnj vend.  36. Pr All-llahun azze ue xhel-le ka Arsh, dhe pr Arshin e Tij ka mbajts q e mbajn at. All-llahu azze ue xhel-le qndron mbi Arshin e Tij, dhe nuk ka kufinj pr T.  37. All-lahu azze ue xhel-le sht Dgjues, jo i shurdhr; Shikues, jo i verbr; i Ditur, jo injorant; Bujar, jo koprrac; i Durueshm, jo i ngutshm; Hafidh [Ruajts] q nuk harron dhe nuk kotet; Vigjilent, jo i shkujdesur; flet, sht Gjithprfshirs, qesh, gzohet, do [robrit], urren, hidhrohet, irritohet, knaqet, plqen, mshiron, fal, jep dhe nuk jep [ndalon], zbret do nat n qiellin e dunjas ashtu si do Ai; Asnj send nuk sht si Ai, dhe Ai sht q dgjon dhe sheh [do gj]. [Shura 11]  38. Zemrat e robrve jan n mes dy Gishtrinjve prej Gishtrinjve t All-llahut, i rotullon ato dhe i bn t kuptojn ashtu si dshiron Vet. E ka krijuar Ademin alejhi selam me dorn e Tij n formn e tij [Ademit alejhi selam]. N Ditn e Kijametit, qiejt dhe toka do t jen n Pllmbn e Tij. Ai do ta vendos Kmbn e Tij mbi Xhehennem dhe e ndrydh at, dhe do t nxjerr grupe njerzish nga zjarri me Dorn e Tij. Banort e Xhennetit do t shiqojn n Fytyrn e Tij; Ai i nderon ata [njerzit] dhe u paraqitet atyre. N Ditn e Kijametit robrit dalin para Tij; Ai i llogarit veprat e tyre dhe kjo nuk i takon [llogaritja] askujt tjetr pos Tij.  39. Kurani sht fjal e All-llahut. Ai ka folur me t, nuk sht i krijuar. Kush pretendon se Kurani sht i krijuar, ai sht xhehmij kafir. Kush pretendon se Kurani sht fjal e All-llahut dhe ndalet, duke mos thn se nuk sht i krijuar, ai sht njeri m i keq se i pari. Kush pretendon se shprehjet dhe leximi jon jan t krijuara kurse Kurani sht fjal e All-llahu, ai po ashtu sht xhehmij. Dhe i foli All-llahu Musait me fjal, prej Tij [All-llahut] tek ai [Musai alejhi selam], ia ka dhn Teuratin prej Dors s Tij n dorn e tij [Musait alejhi selam], dhe vazhdon All-llahu t jet fols.  40. ndrra prej All-llahut sht e vrtet. Nse ndrruesi ndrron n gjumin e tij ndonj ndrr q nuk sht e ndrlikuar dhe ia tregon at ndonj dijetari dhe sht besnik n rrfim, dhe e ka komentuar dijetari me komentim t vrtet dhe nuk e ndryshon, ky komentim i ndrrs sht i vrtet. ndrrat e Pejgamberve kan qen shpallje. A ka njeri m t paditur se ai q i injoron [i konteston] dhe pretendon se ato jan asgj.  41. Thot [Harbi bin Ismail]: M ka arritur mua se kush e thot kt fjal [i mohon ndrrat] ai nuk e konsideron pastrimin prej ndrrave [prej xhunubllkut], dhe sht transmetuar prej Pejgamberit alejhi selam, Vrtet, ndrra e besimtarit sht fjal. I flet All-llahu me t robit t Tij. [Hadith i dobt sh.p]. Po ashtu ka thn, Vrtet, ndrra sht prej All-llahut. [Buhariu dhe Muslimi]  42. Prkujtimi i t mirave t Sahabeve dhe mosdiskutimi i gjrave q kan ndodhur n mes tyre - e kush i nnmon ata ose i fyen me dika, apo flet pr t metat e tyre dhe e nnvleftson ndonjrin prej tyre, ai sht bidati, rafidij, i keq dhe kundrshtues, nuk pranon All-llahu prej tij vepr e as drejtsi dhe asnj t mir, bile dashuria ndaj Sahabeve sht Sunnet dhe duaja [lutja] pr ta sht afrim tek All-llahu, pasimi i tyre sht shkak [pr Xhennet] dhe ndjekja e gjurmve t tyre sht mirsi.  43. M i miri prej Ummetit pas Pejgamberit alejhi selam sht Ebu Bekri, pastaj Omeri, pastaj Othmani, pastaj Aliu radijAll-llahu anhum; populli jan ndalur tek Othmani radijAll-llahu anhu. Ata jan udhheqsit udhzues t drejt. Pastaj pas ktyre katr njerzve, njerzit m t mir jan shokt e Pejgamberit alejhi selam. Nuk sht e lejueshme pr asknd t prmend dika prej t metave t tyre dhe as t e ofendon ndonjrin prej tyre me ndonj t keqe dhe mangsi. Kush vepron kshtu, udhheqsi sht i detyruar t e edukoj dhe ta denoj at, mos ta fal por ta denoj, dhe tia imponoj atij pendimin. Nse pendohet para ksaj, nuk ndshkohet; nse nuk pendohet, i kthehet denimi dhe mbetet prgjithmon n burg derisa t vdes apo t heq dor nga ai qndrim.  44. Dhe ua njohim arabve t drejtn, vlern dhe mirsit e tyre, i dojm ata, n pajtim me hadithin e Pejgamberit alejhi selam, Dashja e tyre sht prej besimit, kurse urrejtja e tyre sht hipokrizi. [Hadithi i dobt, shiko n Sahih ue Daif el-Xhamiu es-Sagir nr.2683.] dhe nuk themi fjal sikur q thon nacionalistt: N nivelin m t ult jan ata t cilt nuk i dojn arabt, nuk ua njohin vlerat, mirsit atyre [arabve] dhe fjala e tyre sht bidat.  45. Kush i ndalon fitimet, tregtit dhe krkon pasuri [pa punuar] prej Fytyrs s All-llahut, ai sht i paditur q gabon dhe kundrshton. Madje, fitimet n format e lejuara jan hallall, e ka lejuar All-llahu azze ue xhel-le dhe i Drguari i Tij. Njeriu sht i detyruar t krkoj pr vetveten e tij dhe familjen e tij nga t mirat e Zotit t tij, e nse e braktis kt dhe nuk e vlerson fitimin, ai sht kundrshtues.  46. Feja sht Libri i All-llahut azze ue xhel-le, gjurmt, sunnetet, transmetimet e vrteta me njerz t besueshm dhe me lajme t vrteta e t forta dhe t njohura, q forcojn njra-tjetrn, deri t mbaroj tek i Drguari i All-llahut alejhi selam [zingjiri i transmetueve t vrtet] i Sahabeve t tij, Tabiinve dhe Tabei Tabiinve, dhe kush sht pas tyre prej dijetarve t njohur q i pasojn ata, q jan kapur pr Sunnet, q ndjekun Gjurmt, q nuk njihen me ndonj bidat, apo nuk i ka ofenduar ndokush me ndonj gnjeshtr dhe q nuk jan t sulmuar pr ndonj kundrshtim [t gjitha kto konsiderohen si burim i Fes].
  Thot Ibn el-Kajjim: Derisa ai [Harb bin Ismail el-Kirmanij] tha: Kto jan thniet q i kan prshkruar drejtimet e Ehlu Sunnetit dhe Xhemaatit dhe Etherit, pasuesve t transmetimeve [dijetart e Hadithit], bartsve t dituris, t cilt i kemi takuar dhe kemi marr prej tyre hadithin, e kemi msuar prej tyre Sunnetin. Kan qen dijetar t njohur e t vrtet, posedues t besnikris dhe fisnikris, ne i pasojm ata, marrim nga ata, pasi nuk kan qen pasues t bidateve e as kundrshtues [t Sunnetit] dhe nuk kan qen prej t dyshuarve. Kjo sht fjala e Imamve dhe Dijetarve q kan qen para tyre. Kapuni pr ta, msoni tek ata dhe msoni t tjert.  Prktheu dhe prshtati: Unejs Murati, Xheladin Leka dhe Muslim Qazimi


  Zerka - Jordan
  07.01.2004.

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Shkoqitur nga libri "Bazat e Fes" t shejh Muhamed in Salih el-Uthejmin

  Gjuhsisht el-Ahdaf ka disa kuptime, midis t cilave sht: Nj objekt nishani, drejt t cilit hidhet apo gjuhet, apo nj objekt dshire dhe krkese; nj prfundim t cilin e krkon apo synon ta arrij nj person.  Ahdaf t akides Islamike jan synimet dhe qllimet fisnike t vendosura si rezultat i kapjes pr t. Ato jan t shumta dhe t ndryshme. Midis tyre jan kto n vijim:  E para: T vendoset qllimi i sinqert dhe adhurimi vetm ndaj Allahut, ngaq Ai sht Krijuesi i cili s'ka ortak. Kshtu, qllimi dhe adhurimi duhet t'i kushtohen vetm Atij.  E dyta: T lirohet mendja dhe mendimi nga humbja e paarsyeshme dhe kaotike, q rezulton nga zemra e cila nuk e ka kt akide. Ngaq n nj gjendje t ktill, zemra ose sht e zbrazt nga do besim, duke adhuruar vetm at q perceptohet materialisht, ose ka humbur midis drejtimeve t kqija t besimeve [t prishura] dhe paragjykimeve.  E treta: T vendoset paqja e mendjes dhe t menduarit e shndosh, n mnyr q uni t pushoj pa merak dhe mendja t jet e pastr nga ngatrrimi. Ngaq kjo akide lidh besimtarin me Krijuesin e tij dhe si rrjedhim, ai e pranon At si Zot n pushtet dhe gjykats q v ligje. Si pasoj, zemra e tij bhet e sigurt rreth vlersimit t Tij t drejt dhe gjoksi i tij i hapet Islamit, q s'krkon gj tjetr ve ksaj.  E katrta: T ruhet qllimi, dhe veprimi kundr devijimit n adhurim t Allahut apo n ndrveprimin me t krijuarit, ngaq ndr bazat e akides sht besimi n t drguarit, gj q prfshin kapjen pas rrugs s tyre t siguris n qllim dhe veprim.  E pesta: T merren shtjet me vendosmri dhe seriozitet, n mnyr q personi t mos l t kaloj ndonj rast vese ta shfrytzoj at pr t br vepra t mira, duke pasur shpres pr shprblimin [nga Allahu]. Po ashtu ai nuk sheh ndonj t keqe q z vend vese rri larg asaj, duke pasur frik nga dnimi i Allahut, se sht ndr bazat e akides sht t besosh n Ringjalljen dhe Shprblimin pr veprat:  "Pr t gjith njerzit do t ket grada [shkall] sipas veprimit t tyre, dhe Zoti yt s'sht i pavmendshm ndaj far bjn ata". [el-En'am, 132]  Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] nxiti q t arrihet ky synim:  "Besimtari i fort sht m i dashur pr Allahun sesa besimtari i dobt, dhe n t dy ka mirsi. Duaje at q t sjell dobi [n jetn e prtejme] dhe krko ndihm nga Allahu e mos u demoralizo. Dhe, nse t godet ndonj gj [fatkeqsi, shqetsim] mos thuaj: Po t kisha br kt, s'do t m kishte ndodhur kshtu. Por thuaj: Allahu bri far ka caktuar. Ngaq [t thnt] nse sht hyrje pr t vepruar shejtani".  E gjashta: Vendosja e nj umeti t fort, q me do mim do t konsolidoj fen e tij dhe t'i prforcoj bazat e tij, duke shprfillur pasojat q mund t ndodhin n arritjen e ktij synimi. Pr sa i prket ksaj, Allahu thot:  "Besimtar t vrtet jan vetm ata q kan besuar n Allahun dhe t drguarin e Tij, dhe m pas nuk dyshuan por u prpoqn me pasurit dhe jett e veta n rrugn e Allahut. Ata jan t vrtetit". [el-Huxhurat, 15]  E shtata: Arritja e lumturis n kt jet dhe n jetn e prtejme, duke reformuar individt dhe grupet, si dhe duke krkuar shprblim dhe mnyra pr t arritur nder. Allahu thot rreth ksaj:  "Kushdo q bn pun t mira, qoft mashkull apo femr, ndrsa ai [ose ajo] sht besimtar i vrtet, atij do t'i japim jet t mir [n kt bot] dhe me siguri do t'i shprblejm [dmth n xhenet] sipas m t mirs q ata kan br". [en-Nahl, 97]  Kto m sipr jan disa nga synimet e akides Islamike. Lus Allahun q t'i bj kto t arritshme pr mua dhe t gjith muslimant.

 11. Anetart m posht kan falenderuar abdurrahman_tir pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Shpjegim i thnies "Ata e deshn mosbesimin dhe mosbesimtart"

  Marr nga Sherh Mesa'il el-Xhahilije e shejh Salih el-Feuzan
  "Ata e deshn mosbesimin dhe mosbesimtart".1  Shpjegimi:  Nga Mesa'il el-Xhahilijeh: Ata e deshn mosbesimin dhe mosbesimtart, si ka prmendur Allahu i lartsuar lidhur me Izraelitt se ata i merrnin mosbesimtart pr miq. M i larti ka thn:  Shum prej tyre i sheh t'i marrin mosbesimtart pr eulija [miq, mbrojts dhe ndihms] [el-Ma'ide, 80]  Kurse, Allahu e ka ndaluar marrjen e mosbesimtarve pr miq. M pas, m i larti, thot:  O ju q besoni, mos i merrni ifutt dhe t krishtert pr eulija, sepse ata jan eulija t njri-tjetrit. Nse ndokush prej jush i merr ata pr eulija, me t vrtet q sht si ata [el-Ma'ide, 51]  Allahu i ka ndaluar muslimant nga ngjasimi me veprimet e ifutve, si marrja e mosbesimtarve pr miq dhe dashja e mosbesimtarve.  Besimtart t mos i marrin mosbesimtart pr eulija [miq, prkrahs] n vend t besimtarve. Kushdo q e bn kt, kurr s'do t ndihmohet nga Allahu n asnj mnyr, prve nse ndiheni t rrezikuar nga ata [Aal Imran, 28]  Kjo shtje sht e qart. Urrejtja ndaj mosbesimtarve, mospranimi i tyre dhe i fes s tyre sht obligim. Dhe el-uela uel-bera [besnikria dhe armiqsimi pr hir t Allahut] jan nga obligimet m madhore n Islam.  --------------------------------------------------------------------------------
  1. Mesa'il el-xhahilije e shejhul-Islam Muhamed ibn Abdul-Uehab, pika 122.

Tema t Ngjashme

 1. Tridhjet E Tre Msime Nga Sureja (kaptina) Jusuf
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2009, 10:50
 2. Shenja ne Rruge!?
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
 3. Roli i Akides s Selefve n bashkimin e muslimanve
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 05:28
 4. Me kerkese te Farukut
  Nga Gostivari_usa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56
 5. Mesime ne Audio nga dijetar ne gjuhen shqipe!
  Nga ~Geri~ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-09-2005, 23:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •