Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1

    Mrekullia e hekurit (Fe)

    Hekuri ėshtė njė nga elementet e pėrmendura nė Kuran. Nė suren El
    Hadid, d.m.th. nė suren e Hekurit thuhet:
    ”Ne e kemi zbritur hekurin, nė tė cilin ka forcė tė
    madhe dhe dobi pėr njerėzit...„
    (El Hadid 25)
    Fjala “zbritėm poshtė” e pėrdorur veēanėrisht pėr hekurin nė kėtė ajet,mund tė mendohet se ka njė kuptim metaforik qė do tė thotė se hekuri ėshtė dhuruar pėr tė mirėn e njerėzimit. Por nėse ne do tė merrnim nė konsideratė kuptimin e drejtpėrdrejtė tė fjalės, e cila ėshtė “i zbritur fizikisht nga qielli”, do tė kuptojmė se nė kėtė ajet gjendet njė mrekulli shkencore mjaft domethėnėse. Nė saje tė kėrkimeve astronomike ėshtė zbuluar se hekuri i gjendur nė rruzullin tokėsor ka ardhur prej yjeve gjigande tė hapėsirės. Metalet e rėnda nė univers janė krijuar nė bėrthamėn e yjeve tė mėdha. Gjithėsesi, Sistemi ynė Diellor nuk zotėron njė strukturė tė pėrshtatshme qė tė prodhojė vetė hekur. Hekuri mund tė prodhohet nė yje shumė mė tė mėdhenj se Dielli, te tė cilėt temperatura arrin disa qindra miliona gradė. Kur sasia e hekurit nė njė yll tejkalon njė nivel tė caktuar, ylli nuk mund ta mbajė atė mė gjatė dhe si rezultat ai shpėrthen nė njė shpėrthim tė quajtur “nova” ose “supernova”. Si rezultat i kėtij shpėrthimi, meteorėt qė pėrmbajnė hekur shpėrndahen nėpėr univers dhe lėvizin nėpėr hapėsirė, derisa tė tėrhiqen prej forcės gravitacionale tė ndonjė trupi qiellor. E gjithė kjo na bėn tė qartė se hekuri nuk ėshtė formuar nė Tokė, por ėshtė mbartur nėpėrmjet meteorėve pas shpėrthimit tė yjeve nė hapėsirė, pra, ai “ka zbritur nė tokė” nė tė njėjtėn mėnyrė siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor. Ėshtė e qartė se ky fakt nuk njihej shkencėrisht nė shekullin VII, nė kohėn e shpalljes sė Kuranit.
    Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

  2. #2
    Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
    Hekuri ėshtė njė nga elementet e pėrmendura nė Kuran. Nė suren El
    Hadid, d.m.th. nė suren e Hekurit thuhet:
    ”Ne e kemi zbritur hekurin, nė tė cilin ka forcė tė
    madhe dhe dobi pėr njerėzit...„
    (El Hadid 25)
    Fjala “zbritėm poshtė” e pėrdorur veēanėrisht pėr hekurin nė kėtė ajet,mund tė mendohet se ka njė kuptim metaforik qė do tė thotė se hekuri ėshtė dhuruar pėr tė mirėn e njerėzimit. Por nėse ne do tė merrnim nė konsideratė kuptimin e drejtpėrdrejtė tė fjalės, e cila ėshtė “i zbritur fizikisht nga qielli”, do tė kuptojmė se nė kėtė ajet gjendet njė mrekulli shkencore mjaft domethėnėse. Nė saje tė kėrkimeve astronomike ėshtė zbuluar se hekuri i gjendur nė rruzullin tokėsor ka ardhur prej yjeve gjigande tė hapėsirės. Metalet e rėnda nė univers janė krijuar nė bėrthamėn e yjeve tė mėdha. Gjithėsesi, Sistemi ynė Diellor nuk zotėron njė strukturė tė pėrshtatshme qė tė prodhojė vetė hekur. Hekuri mund tė prodhohet nė yje shumė mė tė mėdhenj se Dielli, te tė cilėt temperatura arrin disa qindra miliona gradė. Kur sasia e hekurit nė njė yll tejkalon njė nivel tė caktuar, ylli nuk mund ta mbajė atė mė gjatė dhe si rezultat ai shpėrthen nė njė shpėrthim tė quajtur “nova” ose “supernova”. Si rezultat i kėtij shpėrthimi, meteorėt qė pėrmbajnė hekur shpėrndahen nėpėr univers dhe lėvizin nėpėr hapėsirė, derisa tė tėrhiqen prej forcės gravitacionale tė ndonjė trupi qiellor. E gjithė kjo na bėn tė qartė se hekuri nuk ėshtė formuar nė Tokė, por ėshtė mbartur nėpėrmjet meteorėve pas shpėrthimit tė yjeve nė hapėsirė, pra, ai “ka zbritur nė tokė” nė tė njėjtėn mėnyrė siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor. Ėshtė e qartė se ky fakt nuk njihej shkencėrisht nė shekullin VII, nė kohėn e shpalljes sė Kuranit.
    Po hekuri qe eshte i pranishem ne miliarda trupa te tjere gjithandej neper univers, perse "eshte zbritur" ?
    Ka pergjigje per kete ?
    Faleminderit.

  3. #3
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
    Po hekuri qe eshte i pranishem ne miliarda trupa te tjere gjithandej neper univers, perse "eshte zbritur" ?
    Ka pergjigje per kete ?
    Faleminderit.
    kot mer,esht zbritur kot,dhe perben jo pak por rreth 10% te mases se gjithe universiit.



    allahu e di me se miri vlla dalan
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #4
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
    Po hekuri qe eshte i pranishem ne miliarda trupa te tjere gjithandej neper univers, perse "eshte zbritur" ?
    Ka pergjigje per kete ?
    Faleminderit.
    aaaaa mos aty se bere gjynah! Ku ka univers?
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  5. #5
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    E gjithė kjo na bėn tė qartė se hekuri nuk ėshtė formuar nė Tokė, por ėshtė mbartur nėpėrmjet meteorėve pas shpėrthimit tė yjeve nė hapėsirė, pra, ai “ka zbritur nė tokė” nė tė njėjtėn mėnyrė siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor. Ėshtė e qartė se ky fakt nuk njihej shkencėrisht nė shekullin VII, nė kohėn e shpalljes sė Kuranit.
    ok,ti thua qe eshte allahu e mbarti nepermjet meteoreve hekurin dhe e solli ne toke........perqindje e hekurit ne koren e tokes eshte minimale dhe sa me ne thellesi te shkohet koncentrimi i tij rritet aq sa ne berthamen e tokes ai eshte maksimal.

    na spjego pak,ose jo ti se e ke copy paste kte,por sill kta islamiko-shkencetaret....pra ne ca menyre e futi allahu hekurin ne berthamen e tokes(berthamen e planetit e kam fjalen)???????
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #6
    Citim Postuar mė parė nga KING_SNAKE Lexo Postimin
    ok,ti thua qe eshte allahu e mbarti nepermjet meteoreve hekurin dhe e solli ne toke........perqindje e hekurit ne koren e tokes eshte minimale dhe sa me ne thellesi te shkohet koncentrimi i tij rritet aq sa ne berthamen e tokes ai eshte maksimal.

    na spjego pak,ose jo ti se e ke copy paste kte,por sill kta islamiko-shkencetaret....pra ne ca menyre e futi allahu hekurin ne berthamen e tokes(berthamen e planetit e kam fjalen)???????
    Po Po e kam copy paste prej nje libri ngase une lexoj....sa per ate se pse ne berthamen e tokes ka me shume hekur se sa ne siperfaqe eshte ngase hekuri nuk eshte zbritur sot por miliona vjet me pare.Dihet se toka ishte ne nje gjendje te lenget e me pastaj eshte ftohur dhe ky hekur i "zbritur" u perqendrua ne berthamen e tokes.Ngase toka nuk mund te prodhoje hekur kjo eshte e vertetuar edhe nga shkencetaret jo islam.
    Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

Tema tė Ngjashme

  1. Mrekullia e Pashkės - Flaka e Shenjtė e Jeruzalemit
    Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 16-04-2023, 03:45
  2. Fakte nga Kurani
    Nga master2006 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-10-2006, 03:08
  3. Ilirėt - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
  5. Zoti, Mekatet Dhe Mrekullia
    Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 02-09-2003, 07:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •