Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Perfundimisht Snuk...

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-12-2008
    Postime
    29
    Po pate qef me shto ne MSN me GuJack20@hotmail.com edhe e shofim

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Jo vetem qejf, por do e bej me kenaqesi te madhe te te kem mik!

    Faleminderit nga ana juaj!

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-03-2007
    Postime
    26
    Prsh all
    Ju falenderoj per mundimin qe keni marre per ta ndihmuar per problemin e mikrotikut , une shperndaj internet neper qytet me wireless , do tju jap nje link ku e keni te shpjeguar krejtesisht konfigurimin e mikrotik , http://www.ens-al.com/suport/mikrotikfillestar.pdf , vetem beni kujdes dhe ndic udhezimin , cfar duhet per te bere mikrotik server , minimumi te jete pentium 3 pc dhe te jet me dy kartela rrjeti minimumi 128mb shpejtesi dhe minimumi 20 GB , sa me shum Gb aq me mire sepse i ben cache edhe nuk e mbingarkon serverin kot se koti per disa faqe sepse ruhen ne HDD = hardisk te mikrotik , tek web ku te am dhene une configurimin e ip prsh 192.168.1.254 eshte i pa limituar qa nenkupton qe nese ti i vendos klientit nje ip ai nese e nderron ip edhe te vjedh netin perseri pra aty tek web e ka me /24 ne fund dhe ti duhet ta besh me /30 kjo /30 limiton ip edhe sikur ta nderroje klienti nuk i punon edhe dicka tjeter te kesh parasyshe pasi te futesh ne mikrotik edhe ben cdo gje ok mos harro sapo te shtosh nje klienti shko tek IP ------>ARP dhe aty te shtohet ip me mac adresen e pc te klientit i klikon dy here mbi te edhe i ben COPY -------> APLY dhe ne fund OK
    pra pasi te besh edhe ket komande mos e ki problem fare se po te nderron ip klienti nuk ka lidhje ne server edhe dicka tjeter ki parasyshe tek ARP do ja besh COPY dhe APPLY edhe ok edhe ip te modemit qe te shtohet aty tek ARP si ip e klienteve sepse ka mundesi te vjedh ip nga modemi klienti , per cdo gje mos guro dhe me pyesni jo vetem mua po edhe te tjere , te gjith te kan dhen ne menyren e vet te konfigurimit , edhe nje here i falenderoj qe japin ndihme.
    Shnet e jet dhe euro sa me shum .

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-03-2009
    Postime
    5
    Pershendetje.
    Si mund te konfigurohen ip ne baze te mac adreses ne menyre qe nje klient te kete internet vetem me nje ip. Me duket se behet tek Ip-Arp po nuk e di si konfigurohen.
    Mund te me ndohmoni?

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Citim Postuar mė parė nga elisipr Lexo Postimin
    Pershendetje.
    Si mund te konfigurohen ip ne baze te mac adreses ne menyre qe nje klient te kete internet vetem me nje ip. Me duket se behet tek Ip-Arp po nuk e di si konfigurohen.
    Mund te me ndohmoni?
    shto nje Ip tek ARP dhe te tjerat automatikisht shtohen vete.
    Do te te paraqiten me nje D: perpara, ti dopio click tek IP qe ka D: perpara
    me pas kliko Apply dhe me pas OK.

  7. #27
    Olsi
    Anėtarėsuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    231
    O byrazer e kam provuar dhe une ket metod, po sapo aktivizoj ARP me iken krejt interneti ne sall. Dhe em duhet te bej rikonfigurim nga e para te mikrotikut. Ca problemi mund te kem?

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Ne momentin qe ti rregjistron nje IP tek IRP, te dalin PC e tjera me IP dhe MAC address.
    Dhe domosdo, askush nuk merr internet nese me pare nuk eshte aprovuar tek ARP.

    Tek ARP rregjistroji te gjithe tek e tek, nese nuk pret qe te dalin vete,
    dhe duhet te kesh internet.
    Keshtu e kam bere te pakten une!!!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Kisha nje pyetje.
    A konfigurohet mikrotiku ne menyre te atille qe klientet qe kan tejkaluar afatin e pageses kur te hapin internetin mos ti funksionoje interneti por ti dali ne ekran nje lajmerim nepermjet nje browserit ku te informohen se duhet te bejene pagesen qe te ken internet ?

  10. #30
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    duhet nje integrim i microtik me nje program manaxhimi klientesh
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    duhet nje integrim i microtik me nje program manaxhimi klientesh
    Me kte qe me the tani mu duk sikur me doli 1 mal perpara, ska ndonje menyre me te thjeshte, psh ktyre klienteve tu behet redirect nga mikrotiku ne nje faqe webi timen?

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Ndersa une kam problem, qe tek ARP, pasi e fshij nje IP me del perseri me D: perpara.
    Por edhe nese e bej enable, dhe me pas disable, qe te mos kete internet, perseri me del me D: perpara, dmth rikrijohet nje tjeter, perseri.
    Me del dy here .
    Si tia bej?

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
    Me kte qe me the tani mu duk sikur me doli 1 mal perpara, ska ndonje menyre me te thjeshte, psh ktyre klienteve tu behet redirect nga mikrotiku ne nje faqe webi timen?
    Mbase kjo mund te te ndihmoje (shpresoj te dish anglisht):
    http://infodotnet.blogspot.com/2008/...t-user-to.html

    Shiko edhe ketu:
    http://www.mikrotik.com/documentatio...P/Hotspot.html




    P.S.
    Kur ta rregullosh, ma sqaro edhe mua , por per momentin mua nuk me duhet, per kete arsye nuk po i futem eksperimenteve.
    Por do jua dija per nder nese do ma shpjegonit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Pathfinder : 04-09-2009 mė 19:17

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga The Pathfinder Lexo Postimin
    Ndersa une kam problem, qe tek ARP, pasi e fshij nje IP me del perseri me D: perpara.
    Por edhe nese e bej enable, dhe me pas disable, qe te mos kete internet, perseri me del me D: perpara, dmth rikrijohet nje tjeter, perseri.
    Me del dy here .
    Si tia bej?
    Cdo qe ngatrohesh me ARP, ca problemi ke, cfar do qe te besh ?

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
    Cdo qe ngatrohesh me ARP, ca problemi ke, cfar do qe te besh ?
    Por nuk dua qe klientet e mi te ndryshojne IP e tyre dhe te marrin Internet pa limit sipas deshires se tyre.
    Mesa di une ARP eshte kufizues IP, apo e kam gabim!
    Ka menyre tjeter per kufizimin e IP ne menyre qe klienti im te mos e ndryshoje IP dhe te marrin internet pertej limitit te caktuar?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga The Pathfinder Lexo Postimin
    Por nuk dua qe klientet e mi te ndryshojne IP e tyre dhe te marrin Internet pa limit sipas deshires se tyre.
    Mesa di une ARP eshte kufizues IP, apo e kam gabim!
    Ka menyre tjeter per kufizimin e IP ne menyre qe klienti im te mos e ndryshoje IP dhe te marrin internet pertej limitit te caktuar?
    Une e kam bere ne kte menyre : kam psh 50 kliente dhe te gjithe i kam sistemuar nga 192.168.10.100 deri tek 192.168.10.150, me pas ip-t e tjera para dhe pas ktij rangu i kam bllokuar. Pra nqs nje nga kta kliente do e vej ip 192.168.10.153 ai ska internet. I vetmi problem eshte se nqs dikush do ndroje ip brenda rangut qe kam lejuar une, do bej konflikt ip me nje klient tjeter.

    Per ARP si kam futur duart akoma aty, sdi cte them.

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Kjo menyre qe ti ke bere eshte shume e gjate dhe e lodhshme, pasi te duhet te shenosh te gjitha IP nje nga nje, ne mos gabohem, kjo eshte procedura qe ju keni ndjekur.
    Por me ARP nuk ke nevoje fare. Pa e aktivizuar ne ARP, nje IP nuk ka Internet!

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Jo nuk ka nevoje nje nga nje, krijoj adres lista tek: /ip firewall address-list 192.168.10.150-192.168.10.255
    ....dhe me pas tek Firewall Filter krijon New firewall rule dhe ben drop IP Listen qe krijove (tek advanced Scr adrres list zgjedh listen, ndersa te action e ben drop).

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Mikrotiku me punon mjaft mire per kufizimin e internetit, por kur arrij te bej disable nje IP qe te mos kete Internet, nuk me behet disable !

  20. #40
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
    Me kte qe me the tani mu duk sikur me doli 1 mal perpara, ska ndonje menyre me te thjeshte, psh ktyre klienteve tu behet redirect nga mikrotiku ne nje faqe webi timen?
    Pikerisht ajo eshte ideja por ama qe te monitorosh kush te ka paguar e kush nuk te ka paguar duhet nje databaze. shume veta kane kerkuar ketu per punen e hotspot kur te jem ndonje dite me nge do bej nje tutorial per kete pune eshte shume shume e thjeshte vetem se do manaxhim te perdishem.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Si tė konfigurojmė njė MikroTik Router
    Nga GuJack20 nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 02-04-2014, 15:56
  2. Si tė konfiguroj Mikrotik pėr kufizimin e bandwidth?
    Nga IL_DON nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-03-2011, 20:11
  3. Konfigurimi i Mikrotik 2.9.2
    Nga x-e-n-i nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 18:26
  4. Si tė kufizoj lidhjet nė Mikrotik?
    Nga BlackRain nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 02-06-2009, 12:07
  5. Mikrotik multiple WAN failover?
    Nga qoska nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 10-08-2006, 16:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •