Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  It's Good to Be Yourself Maska e new-man
  Antarsuar
  16-10-2008
  Mosha
  23
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Hyn pr her t par vaksina kundr kancerit t qafs s mitrs

  Mbahet Konferenca e par shqiptare pr luftn kundr kancerit n qafn e mitrs

  Tiran, 19 janar 16:56 NOA - N javn evropiane t lufts kundr kancerit t qafs s mitrs, sapo ka hyr n treg vaksina e par kundr kancerit t qafs s mitrs, e cila zhvillohet n tre faza.

  Momenti aktual (zero), pas nj muaji dhe pas 6 muajsh. Nj sasi dozash, firma GlaksoSmithKline n bashkpunim me MSH, do ti shprndaj falas nj grupi t przgjedhur femrash n nevoj.

  Specialistt vlersojn se dalja e vaksins pr mbrojtjen nga kjo smundje, krijon mundsi shum t fuqishme pr t shptuar jett e femrave. Parandalimi nprmjet vaksinimit dhe kryerjes s depistimeve (PAP testit) periodike, reduktojn riskun e zhvillimit t kancerit t qafs s mitrs deri n 94 %.

  N strategjin e re t vaksinimit n Shqipri, sht parashikuar q pas pak vitesh, t merret seriozisht n konsiderat prfshirja e vaksins s re HPV (virusit t papiloms humane), n programin kombtar t vaksinimit.

  ***

  Me rastin e Javs Evropiane t parandalimit t kancerit t qafs s mitrs, u mbajt konferenca e par n Shqipri, pr luftn kundr kancerit t qafs s mitrs.

  E organizuar nga Ministria e Shndetsis s Shqipris n bashkpunim me Institutin e Shndetit Publik dhe me mbshtetje financiare t firms farmaceutike GlaxoSmithKline, kjo konferenc kishte pr qllim sensibilizimin e grave shqiptare n luftn kundr ksaj smundje vdekjeprurse.

  Ministrja Godo vlersoi se Java Evropiane e parandalimit t kancerit t qafs s mitrs, parashtron pr Ministrin e Shndetsis, si objektiv primar, forcimin e puns pr ndrgjegjsimin tek t tr grupet e shoqris shqiptare, lidhur me kt smundje, si edhe me mundsit e mdha q ekzistojn pr parandalimin e saj.

  Parandalimi

  Ministrja e shndetsis, znj.Godo tha n kt konferenc se rruga jon e progresit sht parandalimi.

  Ajo veoi ktu: Ngritja dhe prmirsimi i programeve efektive t parandalimit t kancerit cervical, n prputhje me rekomandimet e Bashkimit Europian, pr depistimin e kancerit cervical.

  Nxitja dhe prfitimi nga shkmbimi i praktikave m t mira midis vendeve t Evrops, n mnyr q, t gjith t prfitojn nga ekspertizat e niveleve t larta.

  Mbshtetjen e studimeve apo krkimeve shkencore, t cilat synojn ndriimin e fakteve t reja, lidhur me prmirsimin e metodave t depistimit si edhe vaksinimit kundr papiloms virusale, me qllim reduktimin n minimum t ktij lloj kanceri.

  Megjithse n Shqipri ekziston nj tradit jo e paprfillshme n fushn e kontrollit t kancerit t cerviksit, prsri jemi n hapat e para t instalimit t nj sistemi efikas t depistimit.

  Ende ne kemi nj nivel shum t ult t pap-testit, ku vetm nj prqindje e vogl e grave shprehin interes.

  Sakaq, sistemi yn shndetsor ka mungesat e veta e duke qen t ndrgjegjshm pr kt, jemi sot ktu, pr t shprehur gatishmrin ton n prmirsimin e vazhdueshm t ktij sistemi, duke ftuar femrat shqiptare n prdorimin e shrbimeve t depistimit, n mnyr q t rrisim presionin mbi sistemin dhe prgjegjsin ton, pr tiu prgjigjur m shpejt dhe m me cilsi ksaj krkese.

  Shifrat

  N Europ do vit, t paktn 500 000 femra zhvillojn kancer t qafs s mitrs dhe 250.000, vdesin prej tij. N mbar botn, do dy minuta nj grua vdes nga kanceri i qafs s mitrs

  N Shqipri ky lloj kanceri ka nj incidenc mesatare prej 4.1 pr 100 000 banor. Ai prbn 51.2% t rasteve me tumore malinje q prekin aparatin gjenital femror.

  Vihet re nj tendenc e dyfishimit t t prekurave nga kjo smundje pas vitit 1993. Ndrkoh q shum problematik mbetet fakti se shumica e rasteve diagnostikohen n stade t avancuara t smundjes, t tretin ose t katrtin, ku rreziku pr jetn sht jashtzakonisht i madh.

  Reagimi

  Duke par edhe kto statistika, ministrja Godo cilsoi n fjaln e saj se aktualisht, jemi duke punuar me partner brenda dhe jasht vendit dhe, brenda pak javsh do t filloj puna n drejtim t rritjes s kapacitetit midis profesionistve t shndetsis, prmirsimit t teknologjis mjeksore diagnostikuese, instalimit t protokolleve dhe sistemeve t referencs dhe sidomos n drejtim t ndrgjegjsimit t grave shqiptare, duke i pajisur ato me t gjitha njohurit e nevojshme lidhur me problemin shndetsor, praktikat e kshilluara dhe mnyrn se si mund t prdorin sistemin shndetsor.
  Ndryshuar pr her t fundit nga new-man : 19-01-2009 m 12:39
  I don't like to fuss or fight, just tryin' to live life right ! Florim Qerimi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  "Disa shfaqje mbi lekuren rreth Cancerit!

  Duke njohur rajonet me probleme

  Mund q t prplasem,me nje te lnduar ose mol t jet nj shenj pr dika keq? far duhet t dini pr diktim kancerit t lkurs.

  Vetm me ajr t krehur modele revista kan lkur t prsosur. Pr pjesn tjetr prej nesh, gunga, moles, arna t that dhe me luspa t lkurs jan zakonisht pjes e fotos - dhe aq e zakonshme ne nuk mund t'i jap atyre nj mendim t dyt. Ata nuk mund t jen t bukur, por ka m shum se bukuri n rrezik: Kto shtje mund t sinjalizoj kancer t lkurs.

  Tashm nj prej kancereve m t zakonshme n bot, rastet e kancerit t lkurs sht n rritje. Aktualisht, ekspertt vlersojn se nj n tre raste t kancerit t reja sht e kancerit t lkurs. Pr fat t mir, sht gjithashtu nj nga format m t shrueshm nga kanceri - por zbulimin e hershm sht i rndsishm.

  Ja se far ju duhet t dini pr spot probleme:

  Njohur shenjat e

  Si mund t ju tregoni nj shtje e mir nga nj vend me probleme? sht e deri n ekspert pr t br nj diagnoz t - me nj ekzaminim t plot dhe shpesh nj biopsi - por ktu jan disa shenja t mbani n mend:


  Pr shkak t mundshm melanoma me moles, ekspertt rekomandojn vemendje ABCDEs tuaj, q sht:

  - Asimetri: gjysma e nishan duket e ndryshme se sa t tjera n, ngjyr ose form cilsi.

  - Kufijt: kufijve t parregullt, q qoshet jen te rrudhura,t paqart, ose t dehur.

  - Ngjyra q sht e pabarabart: moles shumica jan hije e orengj. Megjithat, moles si probleme mund t ken gri, e kuqe, roz,rrumbullak blu ose t zez dhe blu.

  - Diametri: melanomas mund t jet i vogl, por shumica jan m shum se 6 milimetra, ose 1 / 4 cm ne diameter - n lidhje me madhsin e nj mjegull apo gom n laps tuaj.

  - Shtjellimi: moles do t kalojn npr ndryshime t padmshme gjat gjith jets son, por mund t sinjalizoj nj ndryshim probleme. Nse ngani vend ndryshon, mos panik - per flisni me mjekun tuaj.

  Po n lidhje me jo-melanoma kancerit t lkurs? shiqo pr:

  - Nj e madhe q sht vendosur dhe t kuqe, ose nj gung q sht i vogl, t qet, dylli apo shklqim dhe zbeht.

  - Nj gung ose plag q gjakoset ose forme t nj kore, ose kore.

  - Nj shenje prafrt dhe me luspa q mund t kuqet apo kafe n ngjyr.

  - Nj vend i shesht i kuq q sht e prafrt, e that dhe me luspa shenje Mund t shkaktojn kruamje, apo t hidhrohet pr t prekur.

  Megjithat, nse ju keni ndonj nga kto shenja, kjo nuk do t thot q ju keni kancer t lkurs. Kjo sht nj ide e mir pr t mbajtur nj sy n lkurn tuaj dhe bisedoni me mjekun tuaj nse ju shihni ndonj shenj t dyshimt apo ndryshime.

  Nevoj pr disa visuals? Kanceri i Shoqats kanadeze pr lkurn Dermatologji faqe prfshijn fotografit, dhe t Akademis Amerikane t Dermatologjis ka hap pas hapi instruksionet se si t shqyrtuar lkurn tuaj - duke prfshir nj Harta shkarkohen Mole Body.

  Mjeku juaj duhet gjithashtu t marrin nj sy n mnyr t rregullt - studimet kan treguar se ekspert t bie m tepr raste t kancerit t lkurs se individt. Nj tjetr opsion: Pyesni Rreth shfaqja e kancerit t lkurs t lir n zonn tuaj. Disa klinika ofrojn shrbime t harts nishan pr nj tarif.

  Kancerit t lkurs: t mdha tre

  Mendoni kanceri i lkurs sht mbi t gjitha moles pr t uditshme? Nj lloj sht: melanoma. Kjo form m e rrezikshme e kancerit t lkurs fillon n melanocytet (qelizat q e bjn melanins, pigmenti q ngjyrat lkurn ton dhe flokt). Nse nuk trajtohet, tumoret mund t rritet thell n lkur dhe metastasize - prhapjen e kancerit n pjes t tjera t trupit.

  Melanoma nuk sht aq vdekjeprurse si llojet e tjera t kancerit, por ajo ende mund t pretendojn jetn. Kt vit, mjekt do t diagnostikojn rreth 5500 raste t reja t melanoma, sipas parashikimeve nga Cancer Society kanadez. Ndrsa 950 njerz jan parashikuar t vdesin pr shkak t melanoma n vitin 2011, smundja ka ende nj norm t lart pes-vjeare pr mbijetes: 86 pr qind pr meshkujt dhe 93 prqind pr femrat.

  M pak t rrezikshme - por jo t jen nn vlersuara - jan jo-melanoma kancerit t lkurs. Dy nga llojet m t zakonshme prfshijn:

  Tumor qeliz basal (BCC) sht nj rritje t ngadalt tumor q fillon n qelizat n baz t shtress ton t lart t lkurs, veshje e guasks. BCC sht lloji m i zakonshm i kancerit t lkurs dhe shpesh duket si nj xhung n lkur. Ndrsa ajo zakonisht nuk metastasize, ai mund t ndikoj n indet prreth dhe shkaktojn shmtim.

  Tumor qeliz Squamous (SCC) gjithashtu ndodh n veshje e guasks por shpesh duket si nj cop toke me luspa ose plag me kore e perplasur me gjak. Kjo sht lloji i dyt m i zakonshm i kancerit t lkurs, dhe mund t prhapet n disa raste.

  Jo-melanoma kancerit t lkurs jan t trajtohen zakonisht nga dermatologists, dhe nuk jan shnuar shpesh n statistikat e kancerit, sepse ata zakonisht nuk prfshijn qndron n spital ose komplikime. Megjithat, Shoqria kanadeze Cancer parashikimet 74.100 rastet e mos-melanoma kancerit t lkurs do t diagnostikuar n 2011.

  Kush sht m n rrezik?

  Ne e kemi dgjuar at prpara: Ekspertt e konsiderojn ekspozimit UV ray t jet shkaku krye t llojeve m t kancerit t lkurs nse ajo vjen nga dielli ose nj krevat tanin. Ekspozimi m shum q t merrni, m t lart rreziku - veanrisht nse ju keni pasur djegje diellit t rnda n t kaluarn. Shum kancere t lkurs ndodhin n pjest e lkurs q t merrni ekspozimit t rregullt - si pjesa e prapme, fytyrn, kraht dhe kmbt m t ult. Njerzit t cilt jan shpesh jasht shtpis ose jasht pune kan nj rrezik n rritje.

  far tjetr duhet t keni parasysh?

  - Fytyr: njerzit me drit me ngjyr t lkurs, e flokve dhe syt kan m shum gjasa pr zhvillimin e kancerit t lkurs. Nse ju djeg para se tan, ju mund t jet n rrezik t lart.

  - Mosha: si me kanceret m t madhe, rreziku rritet me moshn. Kanceri i lkurs sht m e mundshme pr t treguar deri pas moshs 40.

  - Gjenetik: nse ju keni nj histori familjare t melanoma, ju jeni m shum gjasa pr t zhvilluar at - veanrisht nse ju keni moles atipike.

  - Numri i moles: moles m shum mund t thot nj rrezik t lart pr melanoma, sidomos nse keni m shum se 50 ose kan disa ato t mdha apo t atipike.

  - Trauma e lekures: n disa raste, plagt, djegiet apo ekspozimi ndaj rrezatimit apo kimikaleve mund t kontribuojn pr t jo-melanoma kancerit t lkurs - si mund inflamacion kronik t lkurs.

  - Dobsuar sistemin imunitar pr shkak t nj transplantim t organeve, kimioterapi ose nj smundje si Limfoma pr HIV / AIDS mund t kontribuojn n nj lloj i kancerit t lkurs t njohur si sarkom Kaposi-s.

  Megjithat, nuk do t jet lulled n nj ndjenj t rreme sigurie n qoft se ju nuk keni shum nga kta faktor t rrezikut. dokush mund t zhvillojn kancerin e lkurs n do mosh. Gjithashtu, njerzit q kan disa nga kto faktort e rrezikut nuk do t zhvilluar smundje.

  Mund ta pengoj at?

  Nuk jan nj shum e rreziqeve ne nuk mund t kontrolloj, por ne mund t trajtoj nj m t zakonshme: ekspozimit t diellit dhe UV. Ju e dini Strvitja: me krem mbrojtje nga dielli,veshin (shum e saj, dhe ri-aplikuar shpesh), kaloni shtretr pr rrezitje dhe t qndrojn jasht diellit 10:00-4:00. Syze dielli, nj kapel dhe veshje mbrojtse jan gjithashtu nj domosdoshmri.

  Megjithat, t jen t vetdijshm se rrobat tuaja t vers mund t jet shum t lehta pr t siguruar mbulimin e m shum. Disa burime rekomandojn q mbajn nje plhur pr t par se sa drita vjen prmes- diellit te lkurs tuaj. Nse ju jeni pazar pr veshje mbrojtse, shikoni pr plhura t endura fort, ngjyr t errt dhe plhura t caktuara (t lehta t lart shklqim poliestr ose pambuku t pazbardhur) q bllokojn m shum drit.

  Disa tags veshje edhe listn e Rrezet ultraviolet Faktori pika e Mbrojtjes (UPF) - nj mas q ju tregon se sa e rrezeve UV t diellit t arrijn lkurn tuaj. Ekspertt thon se t synojn pr nj UPF prej 50 ose m lart: q do t thot q do t thot nj 1/50th (ose 2 pr qind) e rrezatimit UV t diellit arrin lkurn tuaj. (Pr m shum detaje, shih kshilla Skin Cancer me bazen n Veshje mbrojtse.)

  Kto masa mbrojtse jan edhe m t rndsishm pr t rriturit m t rinj dhe fmij. Kjo nuk sht vetm shum vite t ekspozimit kumulative prpara: Shtresa e ozonit dmtuar do t thot m shum UV sht arritur ne. Ekspertt vlersojn se kanadezt lindur gjat viteve 1990 jan 2-3 her m shum gjasa pr zhvillimin e kancerit t lkurs se kanadezt lindur gjat viteve 1960.

  Ndrsa do lloj kanceri mund t jet e frikshme, kanceri i lkurs nuk duhet t marr nj taks shkatrruese. Duke marr koh pr t parandaluar ekspozimit t diellit dhe t shikojn pr shenja paralajmruese t thot nj rezultat m t mir.

  N Web
  Pr m shum informacion rreth kancerit t lkurs, vizitoni:
  Shndeti Kanada: Skin Cancer
  Instituti Kombtar i Kancerit
  Skin Cancer Foundation
  WebMD.com: Melanoma / Skin Cancer Center Shndetsis

  Burime shtes: Shoqria kanadeze Cancer, kanadeze Skin Cancer Foundation, Shndetsis Kanada, Agjensia e Shndetit Publik t Kanadas, MedlinePlus.com, Melanoma Fondacioni Ndrkombtar, PubMed Shndetsor Kombtar t Kancerit Instituti SHBA

  Foto iStockphoto.com / shnoj wragg


  __________
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 16-08-2011 m 11:45
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 3. #3
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Hajla paska qene pijshem kur ka sjelle keshillat rreth kancerit te lekures ...


  Vaksina per kancerin e qafes se mitres duhet te jete e detyrueshme dhe falas per te gjitha femrat shqiptare.

  Para nja tre muajsh mbaroi nje kolegia ime nga kjo lloj semundje. Ishte 52 vje. E kishte kapur me shume vonese. Metastazat ishin perhapur ne stomak e deri ne meli. Brenda 6 muajsh shkoi prane Perendise. Nuk paten asnje lloj efekti seancat e kimios qe kreu. Me ka ardh shume keq ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Deri 25 ka efekt po te jesh me e madhe nuk lejohet ta besh vaksinen te pakten ketu...
  une nuk besoj se behet gje nese e ke te shkruajtur ne dna do te ndjeke cdo vaksine qe te besh

Tema t Ngjashme

 1. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 09:44
 2. Ne treg vaksina kunder kancerit te mitres!
  Nga YaSmiN n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-01-2007, 00:57
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 11:59
 5. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •