Close
Faqja 33 prej 38 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 660 prej 755
 1. #641
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  -------------------------------------------------------

  disa jan kėngė disa jan poezi vargje gjithnji kam thėnė se dikujt i pelqen vargu rima dikuj te gjata dikuj kenga dikuj poezia-
  kam shkruar modele te ndryshme per te gjitha shijet-
  ne nji forum tjeter ka kohė qė kam pas thėnė-
  nji autorė nuk mund te ket te gjitha vargjet apo
  vjershat qind per qind te suksesshme -
  ne mes te tridhjet vjershave tri nese jan te sukseshme mirė ėsht-
  keshtu e ka s ecili autorė sikur te ishte ashtu qe secila krijimtari te ishte e sukseshme do te kishin njerz qudira
  Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
  Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
  Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
  Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
  Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
  Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Preng Sherri : 14-07-2009 mė 04:53

 2. #642
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nga Xhelal Ferizi
  shkruan xhelal ferizi

  Nga lindja, iranizmi, sektarizmi dhe klanorizmi si dhe feregjia talibaniste wehabiste
  jane dukuri te reja ne Kosove he ne trojet tona etnike shqiptare -
  Synimi i te gjitha kėtyre praktikave tė aplikuara nė kėtė terren europian qė quhet dardani -
  ėshtė ndryshimi rrėnjesorė ne modalitet pamje kulturė
  dhe tjetersimi i popullit antik shqiptarė me pamje te reja te shmetuara nga disa grupe fundamentaliste -

  ky esht tjetersim i shqiptarve
  dhe kultures se tij antike tė lashtė -krim shovenist kulturorė i ardhur nga pseudokulturat e huaja qe paraqesin per ne rrezik kombtarė
  , formimi i nje injorance dhe konzervatizmi barbar primitiv -

  tjetersimi i kultures kombėtare me anė tė disa bestytnive te ardhura -
  nga disa ekstreme fundmantaliste nga sheeriatet ekstreme fundamentaliste
  afrikane e aziatike .
  Kėto sekte fetare kane hyrė nėn ndikimin e Iranit dhe Arabise Saudite-rusisė greqisė
  dhe serbisė -

  si dhe tani nėn ndikimin direkt tė pagesave mujore, tė qarqeve tė caktuara

  ekstreme antishqiptare te qarqeve agjentureske qe dua“n ne e tha zemren e shqiperisė etnike moderne -

  qė ua mveshin ket fe apo sekt shqiptarve te gjorė ne ditet ezeza te varfrisė

  duke i zgjeruar ne ket fe

  me anė tė pagesave mujore me para -si sklelver duke i futur nen pelhurat e

  zeza antimoderniste talibane kur ne iliret veshjen europiane ia dham civilizimit europian jemi kntribuesit e parė te veshjes civilizuese ne europė e ne botė e tash biem pre e shkretirave e shpellave aziatike qe paraqesin rrezik per civilizimin tonė te shejt te lashtė te bukur dhe shum njerzorė shum modern avangard oeroarimtarė sepse buron nga antika e civilizuar shqiptare ilire e civilizimit te bukur -
  ketyre grupeve radikale talibaniste wehabiste shqiptare te mjera u sillen premtime para

  apo sigurimin e nji ekzistence ku i marrin nga 500 euro nė muaj pėr kėto qėllime .
  dhe sjellje antikombtare anti perendimore anti europiane

  Njerėz me pagesa me pare , jo vetėm qė nuk kan' pasur prirje fetare ma parė

  , por as idene pėr kėto fe e sekte as nga vijnė e ku jan nisur -

  , as pėr fetė nė pėrgjithesi

  por oferta e parave i bėri qė paraqiten me pamje si wehab e taliban .


  Kur vetė i kam pa disa njerez tė cilėt i njoh personalisht

  kur i kam pa nė wehabizėm tė veshur disa jan ,

  nga qyteti im, jo vetėm qė nuk kane qene ata tė pėrshtatshėm-


  as pėr me hy ne grup me satanin se as dreqit nuk i duhen

  ata , se le ma fetarisht te paraqesin diqka ,progresive te qytetruar -

  tė cilet sillen poshtė e lart si parazit kot,

  ashtu sileshin edhe ma parė

  ata jan disa njerz qė krejt kot ecin e edhe ma parė kot kan ecur mbi dhe püa dyshim keshtu esht
  se per veq pageses mujore qė ju ka intresuar
  per te marrė para pa punuar asgjė tjeter jo-ata nuk kan zot as fe per veq se luajn lojen ekstreme te iranit e moskes e beogradit

  as nuk ju shihet hajri pėr asgjė
  as shoqeria nuk ua sheh hajrin as familja as atdheu-sepse jan kotsira qė sorollaten kot-
  jan
  parazit qe nuk punojnė asnjeri nga ata nuk jan te punsuar vetem sillen rrugve te
  kosoves

  paraqiten me pamje si wehab e taliban -

  per te ndryshuar edhe veshjen europiane te shqiptarve -

  ata sillen me misione te tilal per te perhapur ket modė te rrezikshme te kohrave te guritt e kohrave te deves nha shkretirat aziatike per ti perhapur ne trojet tona entike shqiptare-

  Ata vetėm paranė e njohin sot me ua ofru dikush nje pagesė ma tė madhe
  edhe ne shoqeri te djallit hyjnė sepse princip kurfare nuk kan as kurriz .

  Merreni me mend se kush ka hy nė kėto organizata
  qė un i quaj politike me prapavija ekstreme fetare fundamentaliste

  pėr tė asgjėsuar nga mbrenda kombin shqiptarė.

  sepse aktive ėsht edhe rusia e serbia qė paguan para per keto qellime antishqiptare

  ata pagesat i marrin jo vetem nga irani e arabia
  por edhe nga rusia e serbia greqia

  nga fonde armiqsore ilegale per qellime dhe sjellje e paraqitje tė tilla

  pėr tu dukur me veshje e pamje vampireske te shkretirave qe
  te neverisin ne pamje dhe ta neverisin jeten te rrenqethin
  -dhe nuk jan kultura shqiptare -
  Te gjitha kėto rryma- organizohen nga qendra financiare ruso greko sllavo arabo-iraniane,
  por me bashkepunim me qendrat Athine-Moske-Beograd,
  me qėllim tė paraqitjes para bote tė nje talebanizmi nė Kosove
  e nji imazhi sa ma anti perendimorė.

  Se sa jane te vetdijshem shqiptarėt pėr kėt rrezik tė ri kombtarė

  qė i kanoset kombit tonė shqiptarė , nuk e di,

  por rrezik sigurisht i madh po, edhe pse numri akoma ėsht i vogel. i tyre


  Po shfrytezohet varferia dhe dembelia e disa njerezve idiot debil te pa vetedije e vizione
  tė cilėt janė tė gatshėm qė per pak para edhe me djallin te hyjn ne valle e ne shoqeri -
  se le ma me dike tjeter
  Habitem me ata qe guxojnėte bėnėveprime tėtilla-
  kur e dinė se sa rrezik paraqet kjo sjellje per ne e kombin shqiptarė

  qė me mund e sakrifica me aq gjakderdhje edhimbje e fitoj lirinė.


  sa shume vuajti kombi shqiptar pė kė liri dhe sa sakrifica bėri neper shekuj te vuajtjeve .

  Keto organizata duhet te ndalohen menjehere,

  te shpallen te ndaluara dhe shume te rrezikshme per interesat e kombit

  shqiptarė -

  dhe te ndalohen me dekret shtetrorė

  ketu nuk jemi ne taliban por ne europė

  Perse keto sekte nuk lejohen ne Serbi, Rusi apo Greqi?

  Keto sekte financohen nga bugjeti arabo-irano-ruso-ortodoks, per te irrituar perendimin -


  dhe per ta hasmuar kunder kosves dhe trojeve etnike shqiptare -

  ne menyre qe perendimi ta braktise Kosoven,dhe trojet tjera etnike shqiptare -

  te neveritet nga Kosova

  dhe ta lshoj ne kthetrat e pansllavizmit per asgjesim definitiv


  Komplet loja ketu luhet se ketu nuk ka te bej asgjė me fe.

  Ne kete loje te rrezikshme kane hyre ata njerez qe marrin nga 500 euro ne muaj -

  qe jan duke ndejtur si parazit pa punauar duke u qelbur nen pamjet e pelhurave talibane -

  duke ndenjur kot,

  ndersa tinza (fshehtas)

  disa nga ata pijne raki


  dhe bejne njeqind te zeza, ndersa diten paraqiten fetar te rregullt te sektit.


  Mendoj se kjo praktike teatrale duhet ndeprere dhe duhet te kerkohet llogari nga keto shtete-


  qe menjihere ta ndepresin aktivitetin e tyre ne token e kosoves

  dhe ne te gjitha trojet shqiptare -


  Kombi shqiptar do e shohe se sa gabim eshte.


  nese keta i lejon qe te livadhisin si te duan mbi trojet ete parve ilir

  qe na i lan amanet ti trashgojm e tua percjellim brezave -

  Me mos marrjen e menjihershme te ketyre masave qe shperndajne keto cerdhe te rrezikshme talibanizmi ne truallin europian -

  do te vije nje dite kur do te jete vonė per te gjith ne pra

  Perveq prishjes se kultures tonė

  pamjes civilizuese ne veshje e ne sjellje dhe identitetit kulturorė e kombtarė
  prishjes se imazhit dhe fotografisė civilizuese perendimore qe kemi ne kosova dhe trojet etnike tjera

  ku po zhvillohet me te madhe ky aktivitete i rrezikshem -fundamentalist

  me prejardhje aziatike

  do te na rrezikoj edhe teritorialisht trojet tona etnike -

  te mos qajė pastaj kombi shqiptarė si ne vitet 1913 kur ja kan nda tokat per kso shkaqesh fetare -  Nuk luftuam dhe nuk u coptuam neper shekuj qė tė sjellim talbanėt nė europė e wehabėt -

  por per liri demokraci


  dhe jetė te bukur e te lirė ne token tonė ne trojet e bukura antike -


  me kulturė ilire autoktone euripiane e shum te lashtė dhe te bukur .


  Ne luftuam qė tė europianizojm kosoven
  sepse ashtu kshtu ndikoj ndikimi serb

  dhe demtoj kulturen tonė ne disa aspekte
  duke e degjenruar ne orientime pansllave te serbizimit

  edhe pse nuk arriti shum ta prekė

  mjaaft qe e ka dridhur ne shpirtė


  Ne shqiptarėt luftuam qė ta sjellim lirinė e demokracinė ne trojet tona modernizimin dhe jeten e perparuar

  por jo sekte te shkretirave e besiemeve bestytnive te huaja ne trojet tona ilire shqiptare

  Por jo! Pas kaq lot e gjak, te vijne te tjeret dhe te tallen me mundin dhe lotin tone neper shekuj,

  me gjakun dhe varret e deshmoreve tane qe rane per liri dhe modernizim,

  per progres dhe integrim europian.


  Mosnderprerja dhe mos ndalimi i kesaj rryme radikale i ka shtuar guximet qe te veprohet

  edhe ma lirshem neper udhekryqe te medha te qyteteve.shqiptare

  U ndertuan xhamija qe ne kohrat ma heret nuk kan kenė aty askund pari dhe gjamijat ne kosoven dardane kan pasur stil tjeter arkitekture

  aty ato nuk jan te stilit te maparshem por arkitekturė me pamje krejt tjeter qe i ngajnė vedneve arabe

  Ato u ndertuan pa plan, vetem se ai qe lejoi tenderin i korruptuari

  mori disa mijera euro

  per te ble nje lopė mushkė dhe nje makinė benz

  per tu sorollatur esdhe kot posht e lart pa ja pa hajrin atdheu askund mbi dhe
  te gjorit

  sepse bastardi fanatik injorant i pa kurrriz
  qe u vendos ne komunė duke keqperdorur besimine shoqerisė shqiptare

  lejoj troje per keto lloj gjamijash-fundamentaliste proarabe te pamjeve qe vret syrin-
  e civlizimit gjamijat nuk janndertuar si ne arkitekturen evjeter qe ishin krejt ndryshe dhe ne to hynin njerz modern me pamje dhe kulturė europiane

  e shum
  te mdoeruar qe i ngjanin europes ne pamje e civilizim u arabizua kosova me shpejtsi se pes unmiku agjenturesk antishqiptarė po ashtu endihmoj shum ket demtim te shqiptarve

  dhe solli keto pamje

  qe nuk jan tonat te shqiptarve-aspak

  prandaj rreziku po na kanoset si rrezik kombtarė

  Injoranca dhe rreziqet qe lejoheshin nga gjithfare lloj idiotesh qe u besohej posti -
  ka ardhur koha qė te ndryshohen gjėrat qe ata qe keqpewrdoren postin dhe atdheun te shkojn te punojjn neper miniera e patriotve te ju jepet mundsia ti drejtojn vendet e rendsishme shqiptare

  injrantet qe merrinin postet ne duar dhe fatin e popullit ja se qfar na shkaktuan per nje kohė kaq te shkurter
  ata
  nuk kane kurfar karakteri njerzor,

  as formimi te vetedijes as vizion as dashuri kombtare per atdhe

  pervec karriges dhe paftyrsise e parasė interesit personal


  qe per para nuk po lanė gjė mbi tokė e mbi dhe pa pranuar


  qe me duket se nene e baban do ta shisnin per para -e sa per


  per kombin e vatanin e token shqiptare te parve shqiperi etnike


  duke mos menduar fare per pasojat qe mund t'i vijn atdheut -nga kjo aventurė tejet e rrezikshme

  -ku nat e dit repeorteret dhe gazetaret pansllav e grek

  e armiq te tjere fotografojne trojet shqiptare dhe i paraqesin si talibane -

  dhe shkruajn per kto grupe dhe propagandojne Kosoven si nji taleban i ri,


  si nji Iran, si nji vend i faregjeve dhe kultures aziatike-


  VET KY VEPRIM TREGON ANTISHQIPTARIZEM MJAFT QE NA RRENON

  SIKUR TE ISHIN MIQ TANE KETO VENDE TALIBANE

  NUK DO TE NA SILLININ KETO SEKTE TALIBANISTE NE TROJET TONA ANTIKE

  POR KET E BENE NE BASHKPUNIM ME MIQT E TYRE NE MOSKE, NE ATHINE E NE BELGRAD.

  THIKE PAS SHPINE KOSOVES


  NDERSA NE KET E KURTH NE KETE PROVIM RANE TE GJITHE NAIVET DHE LAKMIQART DEMBEL

  SHQIPFOLSA

  QE DOJNE PARA PA PUNUAR

  SI DHE POLITIKANT TANE QE PER PARA LEJOJNE GJITHCKA.


  Lejojne cka do qe i teket botes qe mbi ne te kaloje gjithfare lloj shtegtari e praktikanti i qorbave te perziera

  me arabo ortodoksi irano pansllavo talibanizem.

  Te shpetojme atdheun sa nuk esht vonė nga ky rrezik.
  Autori i kėtij shkrimi Xhelal ferizi liriku i pa atdhe
  -----------------  them pa atdhe ne zhgenjim e zemrim kunder

  ktyre njerzve antikombtarė

  ne patriotet atdhetarėt jemi aq te zhgenjyer kohrave te fundit

  sepse na larguan sikur te ishim te huaj


  patriotet i shembin me mohim


  i lėnė neper skuta jasht qdo integrimi ne shoqeri

  e
  te bijt e talibanve e komunistve ifavorizojnė

  te joshur per para e te shtyrė me lakmi nga agjenturat e huaja

  ndersa ne atdhetarė shqiptarė nuk i japin pesė para

  qe lan asht e rasht brez pas brezi ata i shtyjnė ne izolime spostome gremina varfrie e hije te zeza i ndjekun eperndjekun i lėnė neper vende te huaja -

  patriotet luftuan dhe u munduan pesuan


  e djal pas djali per ket dhe qe quhet shqiperi etnike

  qe tash po e gzojn-
  ma shum talibanet klanoristet profiteret mashtrusit grabitsit brrylagjijtė
  komunistet wahabet anarkistet korrupcionistet grupagjijtė sabotatoret

  dhe talibanet e bijt e tyre

  ndersa atdhetarėt

  te cilet u munduan per ket tokė qe derdhen

  mund e gjak e lot u injruan keq dhe mbi ta ranė hijet emohimit

  u lmohuan dhe te izoluar nga shoqeria

  ata jan te fshehur dhe te menjanuar

  jan askund rrijn nen hiet e zhgenjimeve


  por faj kan edhe atdhetarėt

  qe nuk u bashkuan kurr ne nje front me moton atdhetarėt bashk ku do qe jan


  kunder tradhtarve dhe mashtruesve matrapazve fundamentalistve

  dhe lejuan te bien ne pozita skllavruese
  deri sa penda e pushka jan gjallė

  vet patriotet e atdheut i kan fajet per ket humbje -

  autori xhelal ferizi nga kosova

 3. #643
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
  Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
  Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
  Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
  Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
  Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!
  ---------------------------------------

  Ju flisni dhe jeni nder ata hajt te flas diqka ne kalim nuk ka lidhje a flas vet me vete pikrisht te ali podrimja te lum lumi siq thua ti ajo poemė nga vet autori esht paraqitur si e deshtuar po qe u bė edhe kalimtari i rastit -
  te flas per vlerat e pa vlerat-
  perse nuk thua nuk di dhe nuk jam vlersues nuk e njoh as vargun as poezinė dhe nuk te kam lexuar ti thue i kam lexuar nja dy poezi tuat por ti nuk e ke lexuar asnje hiq asnje dhe nuk din me zberthy qoftė edhe nje metaforė poetike pse nuk bėhesh i sinqert-
  nuk pres nga secili un vlersime profesionale -
  prandaj hajt o zotni vazhdo nes eke ndoj profesion merru me at profesion e mos fol vet mevete se as per migjenin e as per podrimjen nuk paske lexuar -

  njerzit qe i krahasojnė poezitė jan tjerė njerz ata ata e marrin secilin varg e njimij her e shtjellojnė e analizojnė e imtsojnė neper variantin artistik te metafores duke ja hapur te gjitha shtigjet emundshme te perceptimit dhe doemthenjes pastaj e krahasojn me te shkrimtarve tjerė krahasimi i secilit varg me secilin varg te shkrimtarve tjerė ati mund ti thuhet kritik letrarė se ti qe qe dal hajt bacė neper forume e po mundohesh me me thanė diqka paushall poezia nuk esht pazarė por shkencė artistike e thelluar ne vetvete qe don veshtrim kriktik profesional nga ma te detalizuarin ashtu sqim mund te montohet nji kompjuter ne detalet ma te imta te funksioneve ashtu duhet me ja kontrollu funksioninoperativ te vargut e poezis metafores se ku i del caku e filizofija ne qellime definim-
  dhe te gjtih autoret duhet te krahasohen ndersa ti krahasimin e asnji autori nuk e ke bė por flet me gjuhene pazareve kalimtare per argtime tua ne kalim -

 4. #644
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ti dhe disa tjerė nuk dini te dalloni cilat jan kenget lirke e cilat janpoemat e cilat jan poezitė veq hajt po them diqka duke i perzier engatrruar te gjith a bashk duke mos ditur se keto kan dallim te madh se kenget dallojn me gjithat-
  nuk kam dalur neper forume per djalin e dervish shaqes as te askuj kam dalur
  per te shkruar shqip qe te lexojn njerzit -
  kaq hiq ma shum per kurfar qellimi tjeter -
  kujt i pelqen i pelqen kujt nuk i pelqen del ne faqet tjera -
  por ma mirė te mos dalin kshtu si ti me thanė i kam lexuar nja dy poezi tua -
  se qe besa hiq as nji jo ti nujk e ke lexuar dhe shum leht dallohet secili njeri qe del e paraqietet e flet dihet menjiher a ka lexuar apo nuk ka lexuar

 5. #645
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Unė e di qė s'kam lexuar dhe e di qė nuk di!
  Por e di edhe kėtė gjė: Ruana zot prej atyre qė dinė gjithēka dhe tė cilėt vetėm njė libėr nė jetė e kanė lexuar!
  Unė nuk t'bėj krahasime sepse duhet me pas vlerė pėr krahasime por ti mu nė kėtė forum ke krijues dhe merri e krahasoj vetė ato me ato krijime tė tė tjerėve!
  Ajo qė mė bje nė sy ėshtė gabimet e shumta qė ti bė drejtshkrimore sikurse qė nuk di tė dallosh "ē" me " Q".

  Sė pari mėsoje parimin morfologjik tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe, i cili kėrkon qė fjalėt dhe pjesėt e tyre pėrbėrėse tė sistemit trajtėformues e fjalėformues, tė shkruhen njėsoj, pavarsisht nga ndryshimet tingullore tė shkaktuara prej ligjeve fonetike, qė veprojnė sot nė gjuhėn tonė.
  Pra zbato kur tė shkruash edhe disa parime tjera si; leksikun - parimor, parimin tradicional - historik etj.

  Njė pyetje sa pėr kureshtje:
  A ke botuar dikund( pėrpos nė forume) nė ndonjė Revist apo edhe ndonjė libėr me kėto qė krijon?
  Unė s'kuptoj shumė siē thashė mė lartė ( kam nevoj akoma shumė-shumė tė mėsoj por edhe tė lexoj) por njė e di qė vargjet nė stilin: " Kur erdhė haberi te fshati/ Ori nėnė na u vra reshati/ mė sė paku kanė tė bėjnė me Poezin sado qė rimon nė mėnyrė tipike pėr sharkin e " Salih e ferizit".

 6. #646
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Unė e di qė s'kam lexuar dhe e di qė nuk di!
  Por e di edhe kėtė gjė: Ruana zot prej atyre qė dinė gjithēka dhe tė cilėt vetėm njė libėr nė jetė e kanė lexuar!
  Unė nuk t'bėj krahasime sepse duhet me pas vlerė pėr krahasime por ti mu nė kėtė forum ke krijues dhe merri e krahasoj vetė ato me ato krijime tė tė tjerėve!
  Ajo qė mė bje nė sy ėshtė gabimet e shumta qė ti bė drejtshkrimore sikurse qė nuk di tė dallosh "ē" me " Q".

  Sė pari mėsoje parimin morfologjik tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe, i cili kėrkon qė fjalėt dhe pjesėt e tyre pėrbėrėse tė sistemit trajtėformues e fjalėformues, tė shkruhen njėsoj, pavarsisht nga ndryshimet tingullore tė shkaktuara prej ligjeve fonetike, qė veprojnė sot nė gjuhėn tonė.
  Pra zbato kur tė shkruash edhe disa parime tjera si; leksikun - parimor, parimin tradicional - historik etj.

  Njė pyetje sa pėr kureshtje:
  A ke botuar dikund( pėrpos nė forume) nė ndonjė Revist apo edhe ndonjė libėr me kėto qė krijon?
  Unė s'kuptoj shumė siē thashė mė lartė ( kam nevoj akoma shumė-shumė tė mėsoj por edhe tė lexoj) por njė e di qė vargjet nė stilin: " Kur erdhė haberi te fshati/ Ori nėnė na u vra reshati/ mė sė paku kanė tė bėjnė me Poezin sado qė rimon nė mėnyrė tipike pėr sharkin e " Salih e ferizit".

  ----------------------
  Haj t neziro lexo diqka ndoj liber pra e sa per morfologji e sintaksa e gramatikė mos na u bė msues
  po un simbas teje vetem nje liber e kam lexuar -


  por ti si duket paske hanger gazetė diku ne ndoj pauzė te baushtelles kur ke hanger buk e djath me qepė

  un jam ne forum nuk ja ne akademi

  gabime drejtshkrimore ka

  por nuk e kam ndermend ti ndjeku rregullat e shkrimeve te shumta

  rendesi ka qe te mos ket shum gabime ortografike
  sa per

  rregullat morfologjike se si latohet vargu e zanoret
  ne rima e ne pozicione kah ky shkon e kthehet sipas nevojave

  atletike te tingullit e pozicionit-
  mos ja qaj hallin vargut ti o nezir
  se qe besa boll shu pseudonimet i paske pas -
  e salihi e ferizi po rapsod ishin por ti haber nuk ke mne asnji varg hiq ta jap me garanci as ne lirikė as ne poema -
  as hiq nuk emerr evsh as nji fjalė sa kah shkon e ku e qet fjala -
  shko ne ndoj shkollė nate gjeje ndoj kurs dikun ka me te ba un ty nuk jam dalė ktu per msus por me shkrua se edhe un i kam halelt emia ekohen time nuk mund ti msoj kalimtart udhes

 7. #647
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Nga autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Mua liria
  Mė doli ma e keqe
  se
  robėrija
  sepse kahdo mbi dhe
  u mboll
  mercenaria shitja e atdheut
  u mboll
  shpirtngushtėsia
  shum shpirta jan shitė e jan ble
  nga euro e rubla e dhrahmija
  e qau toka e skenderbeut
  se jan nda me kisha e gjamija e me fe
  e ndasi fisnore klanore krahinore
  ja grryenin themelet atdheut
  mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
  sikur u shua dashuria arbnore
  pastaj lindi bizari perversi faqe zia
  u lanė meritorėt pa dore
  perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
  hilja mizoria barbaria
  egoja ndarja klasore
  dolen pederast pedofil e prostituta
  sikur u tha e u vyshk besnikėria
  ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
  vetem do laraska te kqia
  ne trojet qe i la agroni e teuta
  u mboll wehabija trinitrija
  u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
  u mboll mbi dhe dinakėria
  u lan atdhetarėt pas dore
  pėr vjedhje lindi lakmija
  u mboll edhe absurdi
  tallava e pabesia
  e hordhitė lakuriqe klanore
  zhjgyri u mboll dhe orgjija
  mos rrespekti e pandershmja dredhia
  ankthi-
  e u vra emocioni
  u mboll kahdo papunsia
  ne gara fitoj demoni
  mjerimi u mboll e varfėria
  u djallėzua njeri i joni
  e vdiq mbi dhe dashuria
  me ego doli padroni
  u mboll kahdo ftoftėsia
  u mboll edhe antivlera
  shundi kiqi e veset
  e fama me lavde tė pa vlera
  u shtua mbi dhe pabesia
  u mboll edhe ego mizoria
  na u shiten fabrika e miniera
  u mboll edhe hajdutria
  mohimet kahdo e perbuzje
  u mboll anti njerzia
  u shiten me hile tendera
  prandaj mė doli ma e keqe
  ma e keqe liria se robėria
  e dalur fare e ndere
  se u mbollen edhe kohrat me leqe
  u mboll edhe dyftyrsia
  ma e ndryshkur se qdo teneqe
  dolen disa zemrat te kqia
  ajo qė aq shum e ėndrrova
  me doli ma e keqe se roberia

  liria liria liria
  ''''''''''''''''''''''''''''''''
  autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 8. #648
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Sa her e deshta vetem lotin
  ------------


  xhelal ferizi autori
  --------------------
  sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
  kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
  nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
  nėpėr kohrat e udhėt lakuese
  -----------
  dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
  lot dhimbje udhė fate me gjak
  pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
  pse a thua o zambak
  --------
  pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
  damarėve tė kohes time
  pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
  mė ndiqnin nga pas me vrapime
  ------------------

  xhelal ferizi autori
  ----------------------

 9. #649
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Atdhe dashuria ime
  ---------------------
  Nga autori xhelal ferizi
  liriku i vargjeve shqiptare
  ----------------------
  atdhe dashuria ime
  atdhe me ty jam ma trim
  atdhe gjithqkaja ime
  atdhe o mahni zbukurim
  atdhe gjaku i zemres time
  atdhe flladi i gjakut tim
  atdhe puhija e damarėve tė mi
  atdhe ti prodhon dashuri
  atdhe qerdhe e ndejnjave tė mia
  atdhe ushqimi i shpirtit tim
  atdhe ti je vet dashuria
  atdhe per ty ndjej mallengjim
  atdhe mbėshtetja e shpresave tė mia
  atdhe foleja e ėndrrave tė mia
  atdhe arteria e shpirtit tim
  atdhe rrėnja e vullnetit tim
  atdhe ilaqi i guximit tim
  atdhe gjini i sigurisė time
  atdhe shqipni etnike trime
  atdhe kroni i pashterrsisė time
  atdhe me fusha e ara me gjelbrime
  atdhe damari i dashurisė time
  atdhe per ty nuk ndjej harrime
  atdhe mburoja e jetes time
  atdhe shpirti i besės time
  atdhe krijuesi i ndjenjave tė mia
  atdhe lumi im i pa shterrur
  atdhe ti jet vet bukuria
  atdhe ti je vet lumturia
  atdhe lisi im i pėrjetshėm
  atdhe rrap i furtunave tė mia
  atdhe drita e syve tė mi
  atdhe shkėlqimi im i shpirtėsisė
  atdhe arti im ma i bukur i pikturuar nė ndnjenjėsi
  atdhe o caku i lirisė
  atdhe mbeshtetisi i mbshtetsisė
  ti je me gjithė qka ke
  ma i dashuri per ne mbi dhe
  atdhe tė dua me gjersi qielli
  atdhe hapsira e paanė e shpirtit tim
  atdhe ti je per ne si dielli
  atdhe nė ty ndjehem mahnisht
  atdhe u dheu i shejt i im
  atdhe i yti jam pėr jetė
  atdhe kur vuajtje kam pėr teje mbahem
  atdhe pėr teje shtrėngohem nė qdo kohė
  atdhe nga ti nuk ndahem
  atdhe ty nuk tė bie moh
  ti je pėr ne motivim
  atdhe tė dua o gjaku im
  atdhe burim i pashterrsive tė mia
  atdhe ti je vet knaqėsia
  atdhe motiv i joshjeve tė mia
  atdhe o krua floriri i zemres e gjakut
  atdhte o mirėsia e mirėsive nė qdo kohė
  atdhe trolli i bajrakut
  atdhe ma jep hise nj trohė
  atdhe mos me bjer moh
  atdhe ty moh nuk tė bie
  atdhe ti je i imi nuk tė jap
  atdhe ti je cak lirie
  atdhe per ty un qes hap
  atdhe trungun mos ma humb
  atdhe ma ruajm gjurmen e tė parit
  atdhe jam i yti pllumb
  jam fisi e gjaku i shqiptarit
  atdhe pa farė mos mė le
  atdhe mos mė humb si fis
  atdhe tė pa denjė mos mė le
  atdhe zemren ma bėn tirqi e plis
  atdhe ti je shjetria e arit
  atdhe te dua per ty zėrin e kem nisė
  atdhe ti je votra e te parit
  secilen fjalė det pashterrsie e kam
  atdhe je kullimi i arit
  atdhe i yti un jam
  atdhe pse qajė e lotoj
  e tė fala shum tė dėrgoj
  tė dua nė mes tė lirisė
  pėr ty atdhe ėndrroj
  atdhe per ty miliarda shkėlqime i kombinoj
  vetem me tė lajmrue nė lavdi pėrkushtimesh
  atdhe fjalėt ma tė bukura u yllzoj
  atdhe ti mua gjithmonė mė dhimbesh
  atdhe ti nuk e din sa shum tė dua
  atdhe kur tė duhet kurban
  flijim gjithmonė mė merr mua
  vetem ti tė mos rrėnohesh
  atdhe ti kohen ma ke kujtua
  atdhe nuk dua tė mė hidhrohesh
  pse shpinen ty ta kam kthye
  atdhe ti gjith mė kujtohesh
  se kohrat ishin mishngranse
  atdhe ndoshta nuk ke si me shpėrblye
  por un ne secilen qelizė
  dashurit pėr ty kam me i zbėrthye
  edhe lulet do ti bėj fjalore
  atdhe ti na mbanė pa u thye
  atdhe o tokė arbnore
  e ndjenjat tuaja puhizė
  qe ty atdhe me tė lulzue
  me ma te bukuren kangė arbnore
  oh ti per mua je art diritė
  je qenje mbi dhe madhore
  per teje i mbajė te gjitha dashuritė
  ti dua udhė ara e fusha e bregore
  atdhe ti me ke rritė
  o at e mėmė je per mua
  babė ekam dheun enanė lulet tua
  un nuk mundem atdhe me tė harrua
  ti je per mua shprehja atnore
  tė dua atdhe tė dua
  ------------------------
  nga autori xhelal ferizi
  liriku i mėrgimit me vargje shqiptare
  ----------------------------
  -----------
  ---------------------------
  ------------------------------
  --------------------------
  lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
  ua kėndoni fmijve e djepave tuaj
  ua runi si amanete nga liriku juaj
  poeti i harruar shqiptarė e i lanun pas dore
  qe shum vite neper mėrgim
  si gjithmonė i pa pėrkrahje kombtare
  amanet vargjet shqiptare
  ruani si driten e syve brez pas brezi
  gjakut shqiptarė tė ja dhuroni kto vargje
  si frymzim e lmim flladi e puhije
  qe dashuria
  e juaj qendresa ndjenja e malli
  le te ndjehen duke pulsuar per secilin varg
  emocion tė bėhet per shpirtin tuaj vargu i autorit vetedije e ruajtjes
  se amanetit e burrnisė e zakoneve fisnike shqiptare

  e dėshira evargut te jet prezente nė gjakun tuaj patriot tė arbnit
  ruani vargjet me burrni dhe besnikri shqiptare kush ka gjak shqiptari qoftė edhe nji pikė te vetme e damari veq pak shqip i rrehė tregohuni fisnik dhe me ndjenja
  e pergjegjs
  ndaj vargut dhe mundit shumvjeqar te nji shqiptari qe kurr nuk pata interesa tjera per veq ti sherbej atdheut e mirsisė as nuk deshta grada as pasuri
  vetem qellim pėr tė miren e shqiptarve
  ------------------------------
  lexoni vargje nga autori xhelal ferizi tregoni shoqes shokut mikut shqoatave
  dhe bashkatdhetarve
  kontakti me autorin integro_fat@hotmail.com

 10. #650
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje Nga shqiptari lirik Xhelal Ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
  autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''
  pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
  kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
  o ju me shqisa qorre
  pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
  qė shqipėria kahdo ėsht etnike
  tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
  '''''''''''''''
  vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
  do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
  kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
  do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
  ''''''''''''
  at'her do ta kishit kuptuar
  se gjuha qė flitet nė yje
  liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
  pėrkthyeshėm pa hala e nyje
  ''''''''''
  pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
  se un metaforat i ndjejė
  nė yje nė art e nė vlerė
  me ndjenja e sense i blejė
  '''''''''''
  disa i marr falas si dhurata
  ylberat m,ė japin metaforė me pi
  e yjet me kthjelltėsi kah nata
  mė falin pėrkthim n' bukuri
  ''''''''''''
  pėrse i pėrkthyet ju me gjak
  ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
  me mėri i pėrkthyet e me lak
  ua lat ngatrrimin brezeve

  pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
  nuk thrrisni poet e autorė
  pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
  as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
  ''''''''''
  driten un ua pėrkthej
  nė secilen rimė e varg
  shtegun e sajė u a gjejė
  nga udha e mėrgimit larg
  '''''''''''''

  zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
  pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
  e prej rrezeve me dritė prej hane
  etnike me shndritė shqipnija
  ''''''''''''''''''''
  kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
  askush tjetėr mbi dhe
  se gjuhen ua vret armiku
  ju ndanė me klane e fe
  '''''''''''
  lirikun ndėgjone lirikun
  e leni prrallat tjera
  mos ndegjoni nė perkthim armikun
  se vdes shqipėri e mjera
  ''''''''''''''''''''''''''''
  nga autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

 11. #651
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kohrat vrastare
  --------------
  autori xhelal ferizi
  ------------------
  pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
  para se ato ti vrasin bukuritė
  nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
  shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
  ------------
  pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
  ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
  vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
  e mua mė qanė penda shqiptare
  ------------
  dijet jan margaritarė
  dijet jan vlera jetike
  por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
  kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
  ----------

  Xhelal Ferizi autori
  ----------------------

 12. #652
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Si duhet tė jet shqiptari
  ------------
  Autor xhelal ferizi
  -----------------------
  zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
  gjakun duhet ta kesh' barot
  qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
  trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
  -----------
  djem e vajza tė duhen si trima me fletė
  tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
  nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
  nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
  ------------
  puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
  shekujt duhet me i pasė si qeliku
  turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
  nga vdekja tė mos trembet qerpiku
  ------------
  mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
  i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
  me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
  mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
  ----------
  nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
  armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
  mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
  pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
  ----------
  llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
  veprat jan ma tė mira qdo her
  e ta ruaj secili traditen shqiptare
  mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
  --------
  mėsohu me vdekė ashtu si me le
  mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
  bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
  mendo pėr faren shqiptare e fisin
  -----------
  mos e le armikun te i yti me ndikue
  pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
  vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
  mbje nė thumb grek e pansllavinė
  -----------------
  aman qyqarinė mos e fut n' program
  se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
  pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
  i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
  -----------
  mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
  por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
  pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
  nana kur t' i lindė nė djep
  ---------
  e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
  se ato jan qyqare disfata
  e gjithfar pallavrash agjenture e bote
  e llafae tė pa fudnme tė gjata
  ----------
  mos harro kurrė se fara e shqiptarit
  e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
  se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
  nė gjak e ka trimėrinė
  -------
  jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
  e fjala e pena e mjeshtrisė
  por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
  pushka le tė flet e trimrisė
  --------
  mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
  me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
  sa tė jet e gjallė pushka e barotit
  e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
  --------
  se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
  luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
  mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
  se trimrinė e don etnike shqipėria
  ---------
  egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
  bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
  le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
  pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
  --------
  edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
  e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
  shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
  por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
  ---------
  nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
  me pas gjuhė e kombe mbi dhe
  pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
  se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
  ---------
  mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
  se luftė nė qdo hap ėsht jeta
  pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
  ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
  --------
  shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
  robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
  me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
  i shejt le tė jet zakoni e miku
  -----------
  e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
  i squeti luftari e shkollari
  le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
  por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
  --------
  tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
  me sekte e ndasi aziate
  aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
  e jo nė vajtime porsi qyqe nate
  ---------
  paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
  shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
  nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
  me flakė e barot duhet me u ngranė buka
  ---------
  e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
  nė gjak e nė damarė e nė zemer
  shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
  shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
  -------
  nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
  damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
  armikut flakė duhet dhanė e batare
  nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
  ------------
  vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
  e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
  tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
  qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
  ----------
  por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
  qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
  tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
  e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
  ----------
  jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
  as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
  nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
  pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
  ---------------------

  Autori xhelal ferizi
  liriku i vargjeve shqiptare

 13. #653
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  VAJI I QYQES

  qyqja
  i
  thot
  vetes
  veē
  me vajtua

  vaji i qyqes!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 14. #654
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  ----------------------
  Haj t neziro lexo diqka ndoj liber pra e sa per morfologji e sintaksa e gramatikė mos na u bė msues
  po un simbas teje vetem nje liber e kam lexuar -


  por ti si duket paske hanger gazetė diku ne ndoj pauzė te baushtelles kur ke hanger buk e djath me qepė

  un jam ne forum nuk ja ne akademi

  gabime drejtshkrimore ka

  por nuk e kam ndermend ti ndjeku rregullat e shkrimeve te shumta

  rendesi ka qe te mos ket shum gabime ortografike
  sa per

  rregullat morfologjike se si latohet vargu e zanoret
  ne rima e ne pozicione kah ky shkon e kthehet sipas nevojave

  atletike te tingullit e pozicionit-
  mos ja qaj hallin vargut ti o nezir
  se qe besa boll shu pseudonimet i paske pas -
  e salihi e ferizi po rapsod ishin por ti haber nuk ke mne asnji varg hiq ta jap me garanci as ne lirikė as ne poema -
  as hiq nuk emerr evsh as nji fjalė sa kah shkon e ku e qet fjala -
  shko ne ndoj shkollė nate gjeje ndoj kurs dikun ka me te ba un ty nuk jam dalė ktu per msus por me shkrua se edhe un i kam halelt emia ekohen time nuk mund ti msoj kalimtart udhes
  hahahah, mė bėre tė qeshėm; Ti qenke definitivisht i sėmur!

 15. #655
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ju jeni msuaar ty fyeni ti o preng sherri ik nga tema ime perfundimisht se i smurė je vet -
  dhe shko te salihi e ferizi kėndo me ta -
  me leni te qetė te shkruaj se do i ankohem administrates kunder juve e provokimeve te shkieve qe flaisn shqip
  qe po me pengoni ne shkrime e krijimtari e po me nervozoni-
  ju veq njerz te poshter jeni me emer tjeter nuk mund te ju quaj per veq se provokatorė-
  hajt balit shko ne kaun merre shakrin e shko kendo se nuk esht forumi per ty

 16. #656
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
  VAJI I QYQES

  qyqja
  i
  thot
  vetes
  veē
  me vajtua

  vaji i qyqes!
  ------------


  baju mor sakat ik prej temes teme ktu
  se do i ankohem administratorit albo per provokimet tua te vazhdueshme ik me le te qet te shkruaj ik ma nga tema ime boll ik kush po te pyet ty diqka

 17. #657
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  ju jeni msuaar ty fyeni ti o preng sherri ik nga tema ime perfundimisht se i smurė je vet -
  dhe shko te salihi e ferizi kėndo me ta -
  me leni te qetė te shkruaj se do i ankohem administrates kunder juve e provokimeve te shkieve qe flaisn shqip
  qe po me pengoni ne shkrime e krijimtari e po me nervozoni-
  ju veq njerz te poshter jeni me emer tjeter nuk mund te ju quaj per veq se provokatorė-
  hajt balit shko ne kaun merre shakrin e shko kendo se nuk esht forumi per ty
  hahahahahahahahahahahahahahaa

  mirė - mirė s'po e zgjasė me ty sepse pėr kėtė gjė duhen dy veta!

 18. #658
  Maska e Liridona
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  39
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  hajt balit shko ne kaun merre shakrin e shko kendo se nuk esht forumi per ty
  O ju past dada Liridon mos e ngucni lirikun,se do me i ngran tan shkronjat,lene ju past dada me halle te veta!
  Liridona

 19. #659
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Mė lavdroi njeher nje kohė servile
  -------------------
  autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''
  mė lavdroi njeher nje kohė servile
  un qava me ngjyrė pende si lot
  sepse ajo kohė me rrehte shpatullat me hile
  ajo kohė nuk kishte zot
  ''''''''''''


  pastaj me perqeshi nje kohė e pa kohė
  un perseri qava me pendė
  dhe ju thash shekujve perse sjellni vula me maska e moh
  por jo ndoj kohė me mendė  ''''''''''

  dhe dielli qe skenat i kishte pa
  me tha me nje peshperimė
  shperblime jeta pak ka
  jeto me tha o viktimė
  -----------

  po ti diell perse keshtu gjykon
  i thash me vargun tim
  me tha se gara e brrylave viktima kerkon
  e faji mbetet jetim

  ''''''''''''''''''''''
  dhe mos kerko psehe me tha as ne diell
  mos kerko kandare pa hile
  se engjuj nuk ka as ne qielll
  se edhe retė jan kopile
  --------


  nuk paska ne kohra ikona

  mos u falė pa kohė mbi dhe

  mos ec stinve te vona

  se mbetesh ne kohen pa fe
  '''''''''''''

  autori xhelal ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 20. #660
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Hajt balit merre sharkinė e shko ne katun se nuk ėsht forumi pėr ty-
  kjo dada liridonė hėngtė gurė e rrasa po shum e hilet i paska hanger -si duket me hile po e
  ngrėnka edhe buken a thue edhe hile ne vend te ujit pin qfar emri se
  liri demona
  edhe kjo prej dhive paska ardh a prej cilit katun se sa intresant uh dadė me gjith zanorin u bėfshi horė po taksiratli paski kenė hė

Faqja 33 prej 38 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2295
  Postimi i Fundit: 12-02-2018, 12:46
 2. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Coli-i-vogėl nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:20
 3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
  Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
 4. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •