Close
Faqja 1 prej 38 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 755
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Vargje nga mėrgimtari Xh.Ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
  Penda ime
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  fajtore je ti
  qė je robėruesja e gjakut tim
  ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
  mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
  ---
  ti po mė nxitė nėpėr maja
  nėpėr gurra e shtojzovalle
  nė brigje e male e pllaja
  nė valė e gurė e zalle
  ---
  fajtore je ti robėruesja ime
  mė ke lidhė pėr globeve me dhe
  ti mė nxitė me artet e tua intime
  pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
  ---
  ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
  shekuj'tėrisht mė robron
  me fjalen tėnde qė nuk djerret
  joshė'sisht mė hipnotizon
  ---
  ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
  pas luleve e artit tė jetes
  ti mė merr kudo pas vetit
  nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
  ---
  ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
  pas vrapimeve tua tė pa fund
  un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
  pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
  ---
  Tė dua domosdo se jam rob i yti
  por bukuri ka kjo robėri
  vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
  her nė gaz her nė gjykime e mėri
  ---
  un tė dua e her nė ty zemrohem
  se dua tė jem zog i lirė
  sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
  o penda ime e mirė
  ---
  se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
  tė vrapoj pas etikave e seciles fe
  shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
  ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
  ---
  vrapi pas teje kalon male e fusha
  me zemren time fluturuese me krah
  oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
  qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
  ---
  tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
  o zot sa je ti magjike
  un pas teje do tė jem si nji zog vere
  me cicėrima kahdo poetike
  ---
  e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
  e di se e mbajmė tė dy fjalen
  sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
  kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
  ---
  ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
  mė tregon me gisht gjithqkajat
  dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
  andej ku jan thelbet e majat
  ---
  mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
  ti mė zhyt thell nė kėrkime
  nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
  mė jep cak e spjegime
  ---

  Autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Vargu i lotit
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Shkruan Xhelal Ferizi,
  l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
  Vargu im shkon degė mė degė
  pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
  kahdo nė lot si curril ari
  prekė,n'pėr gjak,tė qdo,damari
  thrret,n' pėr,krena,e n' pėr,ndergjegje
  rrokllisė,lotin n' gurė prej,megje
  kėrkon,dritė,e kėrkon,shtegje
  ju kėrkon,bijve t'shqipnisė
  n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
  nji themel,tė ri,me e,nisė
  me besė hane,e,rreze,dielli
  me currila,qė,i lshon qielli
  me,erė t'freskt prej,karajfili
  e porsi za qė lshon bilbili
  me dy krah e me dy kokė
  t' mbesin vllezer miq e shokė
  e t' mos kputet gJaku e fija
  as aortė qė e lidhė shqipnija
  rrugė e,zemres n' fise t' mija
  lidhnu,prore, n' fjalė,t'qelikut
  n'besė e shend t'adriatikut
  si ai diell qė lidhė ,bregore
  n' rreze e dritė,qė i mbanė pėr dore
  qė i mbanė shendi i ti i dritsisė
  gjithkah rrin toka e etnisė
  me ato thekse e me zanore
  mbane bashk zemren arbnore
  porsi ylberi i bukurisė
  mbajeni artin t' dashurisė
  porsi harku e ngjyra e ti
  qė lidhė,qiellin e bjen me pi
  tu i,shėndritė,currilat,n 'shi
  edhe ju me gjakun shegė
  lidhni pipat degė mė degė
  jo shqipninė pėr t' gjallė me e djegė
  veq pse don kshtu i' far' padroni
  Me u nda copash dhe i joni
  mbani lidhjet porsi vlla

  t' gjith damartė gjaku ku i ka
  lidhni bashk si'q'lidhet ari
  me kullim e gjuhė shqiptari
  mos u shponi,n,fjalė e,zhgjetė
  sa,nji gogel pėr me mbetė
  n'hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė
  lidhni,kokrrat n'pėr,qdo pip
  n'sy largpams,,e gjuhen shqip
  me ngjyrė shege sa nji det
  ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
  s'ka q'na,bėn as krajl as mbret
  shkrueni n' qiell,kto vargje t' mija
  ti'lexojnė kur t'lindin fmija
  ti,mbajnė,syt,pėr,kah shqipnija
  jo kah greku e kah armiku
  se me u thye mundet qeliku
  se,na'qanė ,adriatiku
  na,qanė,dheu e'na kjanė'shkolla
  na,shkretohen,shegė e mollla
  na,lidhė*hasmi n'pranga e,bolla
  na,i nxinė,ditėt qė,i ka moti
  na,largon prej jete e,zoti
  e na djegė,me,flakė baroti
  kur,njiherė n'copė,t'na ket nda

  n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja
  kur nė zemer trinitrinė
  te na e ngulė e t' therrė,shqipninė
  me shtizė,hasmi,n,.dy barkusha
  kan me kja po mali e fusha
  myzeqeja e dardanija
  fusha e shkodres e qamėrija
  mosni ,mosni,toskė,e,gegė
  gjaku juaj qė vlon n'dy degė
  prej nji nane e nji rremė,mishi
  besen tuaj vallė,kush e prishi
  e ka prish thonė trinitrija
  mos me mbetė nji brum vllazrija
  lot me ra neper saksija
  e jo ujė qe lshon currili
  e jo shqip me kndue bilbili
  me e gzue fleten karajfili
  me lidhė ,n'gjuhė ,e, n'komb,krahinen
  dialektin e mot e stinen
  bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
  at kaptinė me dy kokė,nane
  tė shqiponjes iliriane
  vargu im qė pikė nė vrri
  majes t' pendes,n'ftue e bli
  shkon tue pikė po flet mė fletė
  tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
  don shqipninė me e kthye nė jetė
  gegė e toskė me i ėmbėlsue
  shkon tue marrrė currila n' krue
  tue thirrė vashė e tue thirrė grue
  tue marr',ari gurrė me gurrė
  tue prekė gjakut djalė e burrė
  kah rrijnė moshat i ri e plak
  vargu im tue pikue n' gjak
  tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
  sharton ėmbėl toskė e gegė
  pajton djemt ,t' nji nane ! djegė !
  edhe moshat,lidh n' ylbera
  vargun tim qė e mbanė era
  era e shqipes n' krih pranvere
  qė thrret diell e yllė dritė'vere
  qe thrret shqipet,nė cak,ndere
  n'lidhje e punė e nė asht t' skeletit
  n,pėr,kallij tė bereqetit
  bardh me qeshė si vala e detit
  nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
  kryq e fe edhe krahinė
  mbajė karrshi sllav e latinė
  o toskė e gegė se jeni vlla
  mos ndėgjoni grek as shkja
  as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
  tokė e dhe qė u bėjn pėrshesh
  sa per dinė e per krahinė
  leni pllumba e kanarinė
  le tė kėndojnė nė gjuhė tė vet
  leni valėt bardh mbi det
  lidhni gjuhė lidhni adet
  lidhni gjuhen e shekujt n'cak
  shqipja jonė e ka nji gjak
  lidhni shpresat,nxeht si flakė
  e mos ndigjoni fjalė turrece
  kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
  anė e mbanė me kryq t' ballkanit
  akingji tė car dushanit
  jeniqerė tė helenisė
  rus e vlleh tė trinitrisė
  mbani,n' cak krent e shqipnisė
  mbani thumbin mirė nė sy
  hasmi n' tokė,kur don me msy
  me tri fe,qe i keni n ,kry
  me dy krena e me dy krah
  mos u bėni mish pėr gjah
  se pėr gjah e m'ni u kan nda
  mish t' nji nane pėr me tha
  bėhuni djem tė urt pėr nanen
  per shqipnin qė e,mahnitė,hanen
  qė din bashk me ndejtė n'tri fe
  qė i gzon tokes gurė e dhe
  por qė gjakut ia njeh eren
  se e ka nanė shqipni pranveren
  prandaj kryqi kurr si ndanė
  sa t' ket lulja qelė mbi thanė
  ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
  forcė e shqipes krah t' drangonit
  kurr shqipnija s' bahet dy
  se nji zemer e ka e sy
  i ka bashk nė shqipe tė ballit
  bashk e ka edhe dheune zallit
  bashk e ka fushen e detin
  male e ara e bereqetin
  bashk e ka mishin e gjakun
  bashkl e ka gjuhė e bajrakun
  se e ka t' nanes veq nji mish
  nuk ėsht tym qė del n' kamish
  kah kush t'don at me e shpernda
  por ėsht gjak qe,vlon n'nji vlla
  kot e keni o ,grek e shkja
  gegė e toskė kurrė s' kan me u tha
  sa tė jet gjallė,moti me dhe
  gurė e zalle e diell me nxe
  as n' tri fe s' mbanė m'ni etnija
  se at gji ju dha shqipnija
  ata vrap bien n' prehen t' nanes
  kur ti thrret shkėlqimi i hanes
  ashti i vjeter i ilirianes
  kur ti thrret nji grup i gjakut
  vargu im e shekujt t'cakut
  kur ti thret vargu i poetit
  kan me ushtue si vala e detit
  nė emocione kan me u ndje
  bashk me e mbajtė shqipninė me dhe
  me ato fusha e maja tė malit
  tė jet shqiptare djal pas djalit
  turr e vrap po kan me vlue
  gegė e toskė kan me vėrrshue
  n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
  edhe ne lule karajfile
  e me e dashtė si nanė pa hile
  deri n' dardanė e n 'mollė tė kuqe
  kan me i lidhė moza e burbuqe
  kan me lidhė ara e ledina
  fletė me shegė lisa e qetina
  kan me lidhė po mote e,stina
  me gjak t' kuq qė ju dha nana
  me at ballė,qe u shndritė si hana
  fara e lasht ah pellazgiana
  kah ka fis e kah ka farė
  gegė e toskė qė jan shqiptarė
  qam dardan edhe malsorė
  kan me i lidhė n' damarė arbnorė
  siq lidhė besa gjak e dorė
  ka me u lidhė e fortė etnija
  n' det e tokė ku rrin shqipnija
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
  ------------------
  Autori Xhelal Ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Unė dhe hiri
  ''''''''''''''''''''''''''''''''
  Xhelal ferizi autorė
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  l-i-r-i-k-u-
  '''''''''''''''''''''''''''
  unė dhe hiri bėhemi nji
  kur ,un tė bėhem hi
  un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
  kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
  -----------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
  unė dhe hiri jemi,nji trup
  mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
  gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
  tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor' pėr dore
  -------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
  hiri ,dhe un ,pluhurisht
  do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
  do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
  nė zemer e ftyren toksore

  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
  ---------------------------

  unė dhe hiri shkruar
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
  Nga autori Xhelal Ferizi
  --------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Qė tė mos vuani
  --------
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Autori Xhelal Ferizi
  ----------------------
  qė tė mos vuani gjithmonė nė vuajtėri
  ndėrtoni ura nga zemra nė zemer
  lidhuni me besė e pėrkrahje e dashuri
  shqip kah frymon qdo emer
  --------
  qė tė mos vuani gjithmonė nė robėri
  ikni nga vetlavdija
  nga vet mburrja e nga secila vetiakėri
  cak i jetes tuaj le tė bėhet etnike shqipėria
  ------------
  qė tė mos vuani nė lot
  lidhuni me shpirtra si qeliku
  mos rrini kurr pa barot
  nė gjumė tė mos ju gjejė armiku
  --------
  qė tė mos vuani mbi dhe
  lidhuni si damarė
  shqip bashkohuni me fe
  lindni dhe vdisni si shqiptarė
  --------
  qė tė mos vuani gjithmonė nė mjerim
  vraponi mbas pune
  punoni nat e dit punoni o kombi im
  qė tė mos shkelni prej armiku e dhune
  ---------
  qė fėmijėt tė mos ju qajnė prore
  e gratė e dhunuara tė ju dėnesin
  mbi dhe e tokė arbnore
  largoni tė ligat e vesin
  ---------------
  qė tė mos vuani me shpirtė ndėr dhėmb e shpėrnda
  bashkohuni nė besė e armė e shkollė e qėllim
  nė thumb mbani gjithmonė grek e shkja
  armatė le tė jet kombi im
  ------------
  qė tė mos vuani gjithmonė e tė ju laget qerpiku
  mbani bashk tri fe
  tė mos ju ndajė nė hasmėri armiku
  shqipėrinė etnike mbane si diell me u nxe
  --------
  shpirtin ta keni nji e tė pa ndarė
  brengen pėr secilin bashkkombas ta keni
  shpirtin pėr njeriun tuaj solidarė
  sytė e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
  --------
  dhe pėr secilin shqiptarė mendoni se mund tė ju duhet
  mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
  vetėm kėshtu qdo armik ju druhet
  kur keni mbi dhe unitet
  -----------
  dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
  nėse nuk doni tė gjėmoni nė vuajtėri
  mos e ndjeni zot metelik edollarin
  por bashkimin e kultin etnike shqipėri
  ---------
  mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
  se prap motra e fėmij ju qajnė gjith nėn shkja
  merrni o shqiptarė o kombi im mėsim
  se vuajtėria mundet pėrėri me tė tha
  ----------
  nėse nuk doni tė tmerrshme vuajtėri
  armėt ti keni adhurim e dijen shkollare
  me gegė e toskė mbani shqipėri
  njė zemėr shqipėri ta keni shqiptare
  ----------
  XhelaL-Ferizi-autorė
  l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m-
  --------------------------------

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Ah sikur tė isha pėrtkthyes i dashurisė

  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  ------------------------------------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

  Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
  ------------------------------
  Autori xhelal ferizi
  -------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

  ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
  sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajė magjike
  sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
  sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
  --------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

  ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
  sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
  dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
  dashurinė qė e nisi ajo vet
  -----------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
  me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
  me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
  ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
  ------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
  kėt zanafillė tė para nismėrisė
  ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
  e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
  ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

  -------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
  nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
  paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
  spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
  nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

  ---------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''
  mahni shkencoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
  qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
  ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
  qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
  sikur tė isha pėrkthyes mbi qiellorė i kėsajė dashuri kuptimsisė
  ah sikur te isha pėrkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
  shkencė tė re tė pėrsosur pėr dashuri do tė kisha nisė
  -------------

  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėl'nisje nisje ėmbėltare
  qė nxiti tė gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
  me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
  paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
  dashuria dashuria para zjarmtare
  para toksore para ujore para det
  ishte nisma ishte dashuria vet
  ---------

  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
  ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
  e fuqishme tė perendisė
  ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
  qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
  kur paranisma nisi fenomen'istiken
  ather edhe dashuria ėsht nisė
  ---------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė bėhem pėrkthyes dashurije
  kur nuk kam zbėrthimin tė para'nismėrisė
  se kjo ėsht mahni e forcė perėndije
  qė din kso qudirash me nisė
  --------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
  ėsht njė qudi si mister qė gjuhė zemre flet
  kur asnjė sekret toksorė zemėrsisht si dry s' ka fuqi ta mbajė
  ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
  e lotėt hidhrim'gzim sa nji det
  ----------
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  si tė bėhem un pėrkthyes i sajė kur jam njeri i varfėr - gjuhtarė
  kur tė thellsishmen para'nismėri nuk e njoh fare
  si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė pėr kėt farė
  qė zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
  ------------
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
  autorė i vargjeve shqiptare jeton nė mėrgim

  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

 6. #6
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  mbaj kete cepin ketu dhe mos dil qe ketu, pls . Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  me se fundi liriku gjeti toke te re.

  urime,

  e befsh edhe kete si tjetrin.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nėse vdesin shekujt
  --------------
  Autori xhelal ferizi
  -----------------------
  nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja 'fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
  errsira niveli i ndėrgjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
  nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
  absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
  ----------
  nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
  stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
  nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
  planeti qenka si gryka e thesit
  ----------
  se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
  vetėm joshja mbi thesarė
  gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
  nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
  -------
  thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
  urė e tij bėhu e vig
  o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
  ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
  ---------

  nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
  edhe hana e dielli
  yjet e toka e deti me gjasė
  pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
  ---------------
  nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
  fajtorė ėsht harbuti
  nė fise nė kombe nė farė e nė fe
  i pari nuk duhet tė prijė huti
  -------------
  nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
  bilbilat mund tė mos cicėrojnė
  yjet mund tė shuhen nė dritė
  gjak'rat ma nuk do tė vlojnė
  ------------
  mosmirnjohjet jan vese barbare
  jan bimė kopile tė zeza
  po mbjellen nė trojet shqiptare
  do tė thajnė sa mote e breza
  -----------
  plast do tė bien shum yje
  do tė vdesin shum ideale
  gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
  lulet do tė tkurren nė male
  ------------
  e diellit nuk do ti qeshet fytyra
  arti do tė vdes duke mallkuar
  mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
  e kohė mosmirnjohse e truar
  ---------------
  ----------------------------
  l-i-r-i-k-u- mėrgimtarė
  Autori xhelal ferizi
  ----------------------

  Tema: lirik Pėrgjigju Temės
  Jeni identifikuar si lirik Titulli:
  ----------------------------------


  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Mesazh: lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
  tregoni shokut shoqes
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
  --------------------------------------
  -----------------------------------------------------

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mėrgimtari Xhelal Ferizi

  ---------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
  -----------------------------------------------

  Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
  ------'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
  Nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

  Autori xhelal ferizi
  ---------''''''''''''''''''''''''
  nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
  si kaltri margaritari
  si biluret me safire
  dilni e shihni nė tokė ilire
  kah dhėrmia e kah himara
  ujė tė detit pėr kah fara
  thua se valė ėsht qiellorike
  mbi himaren perlė antike
  e krijoj vet perėndia
  thue se nė lot ėsht shkri ingjija
  ashtu shkrinė artin vizllimi
  ujė e zallė pėr kah shkėlqimi
  aty shkrihet bukurija
  llogaraja e kah dhėrmija
  shkrinu shkrinu ndjenja t'mia
  vuaj poet se penda jote
  lot po derdhė nė epoka e n' mote
  kah jan turrė kah toka jote
  grek e sllav e tjerė me plane
  kush me grup e kush me klane
  ata ujė e duan n' at m'nyrė
  pėr me e shprishė atdheun n' fytyrė
  shqipėrinė nėnėn t’poetit
  duan ta vrasin ujt e detit
  ata ujė shtri buzės t' bregut
  kush kah vjen me plane shtegut
  kush kah greku e kah sllaviani
  kush me plan e helm dushmani
  pėr me i qthurė tė bukurat male
  q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
  se un andej me art jam shkri
  kam ra me valė nė dashuri
  e me kaltrinė tė ati deti
  e me fusha bereqeti
  e ka folė me ndjenjė me valen
  i kam dhanė besen e fjalen
  kam me mbrojtė peshkun e njalen
  kam me e mbrojtė ekologjinė
  kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
  do tė shkruaj nė yje pėr lirinė
  pėr himarė tė shqipėrisė
  me palcė ndjenjash tė bukurisė
  kam me mbrojtė gjithmonė o zot
  her me fjalė e her me lot
  m'fton kushtrimi e dashurija
  ah me dhimbje mė fton etnija
  mėmė e dashur shqipėrija
  e toskėria e dashur moter
  fton kosoven nė at votėr
  fton e bukura vala nė det
  me pendė timen si poet
  se un vuaj shum pėr himaren
  i kam shiju un shegė e naren
  mbi ujė tė shndritshėm kam ra nė shpinė
  ah me not e ndjeshmėrinė
  kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
  ju nuk e dini o fise tė mija
  si mė shkrinte nė shpirtė knaqsija
  si kam ndejtė un mbi at ujė
  n’ njiqind penda se pėrshkruej
  as nuk ka mbi globe e dhe
  si himara n' shpirtė me t’nxe
  deri poshtė ku bjen ksamili
  kam mbjellė vargje karajfili
  ju betohem nė kohra e stinė
  vet kam qa pėr qdo zallinė
  nga ajo droja pėr dhėrminė
  vet kam qa si zog shqiptarė
  pėr ksamil e pėr himarė
  se mos vallė ma merr armiku
  si kah joni e adriatiku
  e na nxitė ndoj sherr me fe
  e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
  fort shtrėngue e kam himaren
  e kam marrė penden shqiptaren
  e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
  kam marrė ngjyrė prej diell e hane
  jam ra nė gjuj nė kullim rane
  e jam lidhė me shpirtė shartimit
  me shum ndjenja e germa t’shkrimit
  me ndjenjė dheu tė pėrmallimit
  per tu lidhė me bukurinė
  me e bashku me dashurinė
  me ato brigje argjentare
  shqip ku shndritė qehre shqiptare
  nė llogara e tokė himare
  mandej ujin e kam nda
  n' pėr currila kthjellt tue pa
  mbi shuplakė bilur kah rrshqet
  kam shartue lotin me det
  lot i g'zimit e i rrezikut
  pėr at perlė t’adriatikut
  pėr at perlė tė detit jon
  mos na e sheh thash ndoj demon
  mos don kush me na e grabitė
  e kam qa pėr bukuritė
  gjith tu m' pikė shum lot qerpikut
  duke u trembė planit t' armikut
  e i kam lshue po sytė kah moti
  nė shum lutje n’ qiell kah zoti
  shum jam lutė pėr brigje e detin
  me ja ruajt integritetin
  edhe tėrsinė ksaj bukurije
  kah shqipni i thonė etnije
  m' ja ruaj fisin edhe faren
  shqip kullue ma ruaj himaren
  i kam nda currila e zallin
  edhe qiellit i nxita mallin
  shum kaltri m' kan kuptu hallin
  ma kuptoj hallin kaltria
  tue pėrkdhelė me vargje t’ mia
  se tu i mbajtė un sytė kah qielli
  shqip tu veshė me rreze dielli
  tue veshė ndjenjen shqip me emer
  nanė shqipninė tue mbajtė nė zemer
  kshtu jam lutė pėr tokė e dhe
  shqip m'kan ra lotėt si rrke
  se mė pushtoi shum bukuria
  emocioni e dashuria
  pėr himarė margaritare
  tokė shejtėrie bregdetare
  shqip ma ruaj o zot me fe
  plani i hasmit mos me e bre
  shum jam dridhė nga pėrkushtimi
  nga hjeshia e ledhatimi
  i ksaj toke aq magjike
  shqip himara rrnoftė etnike
  kshtu jam lutė me emocion
  se m' ka shkri ai deti jon
  me kaltri e bukuri
  prandaj thrras me ndjeshmėri
  un i biri i dardanit
  prekur thell nė gjen tė ’gjanit
  se m' frymzoj qdo pikė me ujė
  rrshqitja e notit s’ mund t' pėrshkruaj
  si kam rrshqitė un porsi njalė
  mbi kaltri n' shkumbardha e valė
  se n' qfar ndjenje nė ujė me pika
  shihej fundi si optika
  edhe zalli nė qehre dritė
  por si qelqi n' margaritė
  mandej shpinen e lash tė lirė
  mė mbante uji plot dėshirė
  shqip mė fliste toka e qielli
  rrezja e arit e i famshmi dielli
  mė mbante uji i himares
  pėr'gjat bregut tė nėnė shqiptares
  e knaqsija prekė kah qielli
  kah m' ngacmonte n' rreze 'dielli
  e kah bregu njė erė ftoni
  shkrinte aromė kah det i joni
  deti jon deti i magjisė
  n' shkumbė magjike m 'ka harlisė
  se' q' m 'ka l'muar nė valė tė gjakut
  kur me not trupin n'rreth t' lakut
  nė nji lak qė e thente vala
  e kam kthye knaqsisht si njala
  jam shėndrru nė tė dashur lojė
  s’ mund ta them me shkrim as gojė
  kur mbi det pushoja nė shpinė
  m' pushtoj loti pėr shqipėrinė
  se ma nxiti dashurinė
  edhe m' perfshiu nė emocion
  shqip kaltroshi deti jon
  ma pėrziu ndjenjen e lotit
  e ' m' ka nxitė me thirrė drejt zotit
  un shqip i biri kosovari
  kam thirrė shqip me theks shqiptari
  siq thirr shendin drita e ari
  e jam lutė pėr valė ujvare
  shqip t' shkumbzoj mbi tokė himare
  valabardha e gurgullima
  shqip me qiell e gjeraqina
  shqip ti qelin karajfilat
  shqip ti kndojn gjithmonė bilbilat
  e jam lutė pėr komb pėr mshirė
  pėr me mbetė shqiprija e lirė
  mos me e nga kush me e trazue
  thirra shekujt me e lulzue
  nė megjė etnije kah qdo shteku
  tė mos e prekė as shkja as greku
  ma ruaj zot gjithmonė etninė
  shqip mbi dhe m' ja ruaj tėrsinė
  e bekua i kam shegė e nara
  shqip mi pastė shekujt himara
  mandej dola n' shkėmb e guri
  uj kah lmonte si biluri
  thue zallina si gurė qmue
  leht optikes tu u ngacmue
  po lėvizte e nanurisė
  me plot art tė bukurisė
  thua reflekset jan valėzue
  thue se dielli ish tu i shkrue
  thue se ari e kaltrija
  ishin shkri kah rrezanija
  edhe pėrplasjet tingull'tare
  valabardhas nė tokė shqiptare
  shqipron vala nė tokė himare

  e damartė e gjirit t' detit
  e kallijt e bereqetit
  e ulliri lmuar nė faqe
  e ato lule manushaqe
  bashk me eren bregdetare
  mbanin art mbi tokė himare
  zemren tė luanin si violina
  thue se sharm po shkrinte stina
  tinguj t’ leht vala pėrthye
  uj't syprines tu e ngazllye
  un mendoja me pendė n’ dorė
  si ta shkruaj poeti i gjorė
  kėt pasqyrė porsi kristali
  kur ai shkėmb valen e ndali
  me stėrkala pėrplasė n’ pika
  thue platina ktu po u shkrijka
  me diamantin e gurė tjerė
  nisa nė vaj me u zhgrehė si i mjerė
  se nuk gjeja tė duhuren fjalė
  me e lidhė shqip pėr uj e valė
  detit jon pėr me ia thurė
  perlė e art ndjenjė e bilur
  prandaj thirra un naimin
  thirra ndihmė lshova kushtrimin
  thirra fishtė mjedė e shiroken
  t' gjith poet nė shqipri loken
  edhe kėrkova varg hua
  te' t'gjith shqiptart kah jem njė vlla
  si bilbili degė degė mė degė
  kahdo rrijnė po toskė e gegė
  pėr himarė tė shqipni nanes
  t'ndihmojnė vargjet e ilirianes
  ta pėrshkruaj si driten t' hanes
  ah kėt vlerė ingji magjike
  thash po e msynė llava armike
  thash te mbrojė me njė magji
  t' mos e shkelė klan as orgji
  t' mos e sheh i lig ndoj sy
  se mandej mundet me e thy
  then krahinen perlė shqiptaren
  lulė ksamilin e himaren
  ishujt t'jonit margariten
  ku e merr shndritshėm vala driten
  ku tė mbanė nė shpinė e n' bark
  ah valbardha n’ gjysėm hark
  thue se shtrat ėsht qehlibari
  uj e zallė nė at dhe shqiptari
  prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
  kur himara mė bjen ndėr mendė
  me ato male prekė nė qiell
  llogara qė flet me diell
  ah turizmi njė kryevepėr
  n'pika ari po e shkruaj n'letėr
  e po e shkruaj me pika ylli
  flladin t' detit n' breg kah pylli
  me gėshtenja man e bli
  shegė e agrum edhe bojli
  dardhė e rrush tė shijshme mollė
  edhe hijet mbi fletė'hollė
  qe i lshojnė drujt kah bregu i detit
  a ato fusha t’ bereqetit
  qė deri n' buzė tu e ndėrpre malin
  nganjėherė n' lugina dalin
  ndėrpejnė shkėmbin bardh e shkurre
  tu u pėrpjekė me kullim gurre
  ku ato kthjellshėm derdhen n'deti
  si valbardha nė mes veti
  gurgullushėm kah shkumbzojnė
  bukuritė thua po kėndojnė

  kur pėrplasen kah ujvara
  kush bilur me dalė ma e para
  ashtu shndritė me sharm himara
  ashtu shndritė kjo ndriqimtare
  qoftė mbi dhe gjithmonė shqiptare
  --------------------------

  Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves i shkruan bukurive
  tė atdheut shqipėrisė etnike vargjet i keni nėpėr
  forumet shqiptare '''''''''''''''''''''
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
  Tė dashur lexues
  lexoni vargjet e autorit shqiptarė nė mėrgim
  xhelal ferizi nga mitrovica tregoni shoqes shokut tė afėrmve
  ---------------------------------

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Duke vrapuar
  -----------------
  Shkruan Xhelal Ferizi

  l-i-r-i-k-u
  -------------------------
  duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
  shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
  pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
  i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
  po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
  kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
  njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
  e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
  nė secilin meditim krijim imagjinim
  ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
  se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
  sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
  do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
  pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
  gjahtar i mundimeve qdo kund

  ------------------------
  vargje shqiptare
  nga autori xhelal ferizi
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  ---------------------

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hapni Rrugė

  ----------------------
  shkruan xhelal ferizi
  -----------------------

  hapni rrugė mendjes sė ndritur
  trurit tė prirur margaritarė
  mos leni menqurinė nė hije duke pritur
  duam nė krye dijetarė
  -----------
  mos e mbuloni dijen me akull
  me dhjamin koktrashė mbi karriga
  mos e rrėzoni etninė shakull
  mos shtyni me brryla e intriga
  -----------
  hapni rrugė menqurisė
  kahdo nė dije eshkencė
  mos ecni nga pas cektėsisė
  se s njihni tė jetės esencė
  ----------
  shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
  l-i-r-i-k-u-
  -------------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
  -----------
  Autori xhelal ferizi
  ---------------
  tė gjitha pse'het do ti gjykoj
  kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
  psehet do ti dėnoj
  pėrse psehet na i krijuan mundimet
  -------
  mundohu dhe pėrse
  jeto dhe pse
  vdis dhe pse
  gjithqka fund dhe pse
  ---------
  pse'het do ti analizoj
  pse'het do ti shuaj
  do ti ringjalli kur ti gjykoj
  me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
  --------
  pse'heve fundin nuk do tė ua di
  as fillimin
  as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
  psehet ku e kan pėrfundimin
  ------
  o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
  pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
  pse nė nismė e pse nė hiq e nė tė qenshmet ėsht e juaja vula
  pse'ėsht i juaj pse refreni
  --------
  Autori xhelal ferizi
  ----------------

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
  Nė fenomenin e gjakut
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
  --------------------------------

  *Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
  --------
  *e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

  *Shkruan Xhelal Ferizi*
  --------------------------
  *nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
  *duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
  *nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
  *kokrrat e gjakut me i spjegue*
  *ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
  *nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
  *merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
  *nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
  *por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
  *as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
  *pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
  *se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
  *gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
  *pse me ujė damari nuk mbahet*
  *pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
  *prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
  *se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
  *e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
  *si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
  *gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
  *gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
  *gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
  *e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
  *ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
  *ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
  *por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
  *ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
  *ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
  *ai e mbanė at tru qeliza e gjene
  *ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
  *pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
  *gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
  *e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
  *gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
  *gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
  *gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
  *ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
  ----------------------------------------------------
  *xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
  ------------------------------------------
  *vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
  -----------------------------------------------
  lexoni vargje
  nga autori
  xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
  --------------------------------------------
  l--i--r--i--k--u
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kėmbėt e mia
  ---------
  Xhelal Ferizi autorė i mėrguar
  -------
  sa shum keni shkelė e nuk e keni ditė
  mbi mote keni ecė
  mbi lulet mbi barin qė shiu e ka rritė
  sa her nė balt keni ngecė
  --------
  mbi shpresa keni ecė pėrmbi vet mashtrime
  edhe pėrmbi suksese
  keni ecė mbi kohra pėrmbi ngjarje e vlime
  detyrushėm tė lidhura pėr hapi e bese
  -------
  keni ecė mbi gjak keni ecė mbi mund
  keni ecė mbi flakė e ferr
  keni ecė edhe hiqit e cakut askund
  mbi flakė mbi zjarrė e mbi terr
  -------
  keni ecė mbi burgje keni shkelė mbi lot
  mbi gjak e gjamė e llahtare
  keni ikė nga krimet nėpėr muaj e mot
  keni shkelė mbi mbi kohrat bizare
  ------
  keni shkelė mbu vuajtje embi lumturi
  keni shkelė mbi pendim
  keni shkelė mbi akte mbi gjemba e robėri
  gjurmėt i keni plot fakte

  -----
  sa shum keni shkelė pėrmbi dhe e shtete
  pėrmbi token e huaj
  sa shum keni vrapuar pėrmbas caku e jete
  keni shkelė mbi akull mbi borė e mbi ujė
  --------
  o kėmbet e mia sa shum keni qėndruar
  sa her jeni ngri pėr tė gjallė
  sa her ju kam namur sa her ju kam uruar
  sa her shputat tuaja jan djegė pėrmbi zallė
  --------

  o kėmbet e mia sa keni kaluar
  sa lotin e keni shkelė
  sa her jeni ndalur e keni ikė trishtuar
  sa her mė keni ngritė ndoj frut pėr ta vjelė
  ---------
  o kėmbete mia kahdo nėpėr udhė
  sa shum keni ecė mbi udhkryqe
  kahdo sa hidhrime e dashuri ju kan hudhė
  sa her jeni ndalė si qyqe
  ---------
  o kėmbėt e mia kaluat lidhje ure
  sa shum jetė e vdekje e ringjallje mbi dhe
  keni ecė mbi lot permbas sa qivure
  e merime jete neper kombe e fe

  -----
  o kėmbet e mia sa her nė vrapime
  keni dalė tė parat me vrap
  keni ecur vuajtjeve e nėpėr mjerime
  instikti nuk ju bėnte zap
  ----------
  dyshimit keni ecė lindjes perėndimit
  kahjeve pa cak e me vrull
  sa her jeni ndalė pėr shkak tė dyshimit
  nga mundi e djersa qull
  ----------
  sa her jeni joshur sa her jeni shty
  nė mashtrime me gjysėm hap
  sa her me dyshime mbrapa jeni kthy
  dhe nė cak jeni nisur prap
  ----------
  Autori Xhelal Ferizi autorė nga kohrat e mykura i harruar
  ------------------
  lexoni autorin xhelal ferizi i harruar nga pluhuri e kohrat
  tregoni shoqes shokut
  ------------------------------------------

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Fjalen do ta shpalli kult
  ------------------------
  Autori Xhelal Ferizi
  --------------------------
  do ta shpalli kult fjalen
  do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
  do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
  nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
  nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
  nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
  nė mes tė apokalipsave
  nė mes tė shekujve
  nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
  nė mes tė artit
  nė mes tė qendrave e shqisave
  nė mes tė ndejnjave e hapit
  nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
  mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
  nė mes tė hamendjeve e premisave
  mu nė mes tė vrapit
  nė mes tė thėnjeve
  nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
  nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
  nė mes tė kafkes mendore
  mu nė mes tė lotit
  nė mes tė dhimbjeve
  nė mes tė gjinive rracore
  nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
  mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
  kult do ta ngris aty
  fjalen
  kur thuhet nė sy
  nė te do tė ndalen
  ndoshta dikush me qa
  dikush me qeshė
  dikush me pshty
  tė gjith aty
  tė gjith shekujt aty kan me u kthy
  me shikim rrespekti
  ndoshta diksuh shanė
  dikush pendueshem ka me shfry
  para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
  tė gojes tė syve tė zemrave
  trajtat do ta shquajn emroret
  rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
  ujitjen
  zanoret
  bashktinglloret
  rregulloret
  kult do ta ngris
  me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
  token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
  fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
  nė qendra mendore botrore njerzore
  mbi dhe mbi dete
  mbi amanete
  nė shkolla nė universitete
  fjalen do ta skalis si kult nė memore
  mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
  nė secilen pore
  nė secilen domethėnje ,mendore
  kult ku do do ta bėj fjalen
  le ta dijnė qenjet
  para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
  edhe vet fenomenet
  fjalen do ta bėj kult ndėrtim
  kahdo nė sfera nė dije nė vlera
  ndėr kombe kult e kult te kombi im
  fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
  do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
  kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
  nė lot nė dashuri nė art
  nė dhurim lules qė i qelė pranvera
  nė bukuri
  nė amanete e secilin flijim
  nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
  do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
  kult do ta bėj fjalen
  kult
  ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
  --------------------------------------------------
  Autori Xhelal Ferizi
  ------------------------------------

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  ---------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''-----------------------------------------------------

  Psherėtima e njė nate
  -----------------------
  Autori xhelal ferizi
  -------------------

  gurėt e kishin ndėgjuar
  plasur thonė kishte ra
  o shekull i mjerė i truar
  psherėtima,tė ka vra
  ---------
  psherėtima e,njė nate
  kishte therrė,njė shpresė
  u ndje n' pėr monopate
  nuk harrohet deri sa tė vdes
  ------------
  nuk harrohet psherėtima
  nė naten e qetė me gurė
  se yjet i shpoj me vrima
  se erėrat i ka pėrthurė
  -----------
  Nga autori Xhelal Ferizi
  -------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Mos premto

  --------------------
  Autori xhelal ferizi
  -----------------------
  mos premto shekuj dashurie
  tė dehur
  o zemra idealiste e padjallzuar
  o art mbyllur nė vetvete
  ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
  ti o zemer arti
  qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
  qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
  o zemer ti je arti im i pėrvluar
  nė notin e lotit zhgėnjimtarė
  ti je botė nė vete
  qė flet e proteston vetmevete
  akuzon tė gjith shekujt
  me gjuhė idealizim
  askush duke tė mos kuptuar
  vetmevetja zemer monologuese mbete
  kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
  ti je gjersia vet
  ti je pafundsia qė je shprehur
  zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
  por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
  ti je vetmia e harruar e zbehur
  ti je nga tė gjith e harruar
  ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
  e lidhur nė prangat tė vetmevetes
  tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
  tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
  ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
  bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
  bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
  bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
  bashkim i dy komponentave bastarde
  inetreso demon
  qfar konstrukti teatrorė
  e ti je viktima e enderres sė idealizuar
  qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
  nė skenen e kti vrapi tė truar
  bota ėsht vrasėse mashtruese
  o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
  --------------------------------
  Autori Xhelal Ferizi
  -----------------------------

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Karajfilin e kuq kur ta dhurova
  ---------
  Autori Xhelal Ferizi
  --------------
  karajfilin e kuq kur ta dhurova
  nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
  un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
  shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
  -------
  un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
  mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
  me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
  po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
  ----------
  nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
  e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
  qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
  pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
  ---------
  zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
  ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
  dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
  ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
  ------------
  ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
  ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
  ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
  do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
  ----------
  un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
  nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
  un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
  qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
  ------------
  un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
  ta vyshkun
  nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
  un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
  nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
  --------
  dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
  dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
  un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
  udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
  -----------
  me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
  e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
  gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
  karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
  -----------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  ------------------------------------

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
  ---------------------
  Xhelal Ferizi autori
  -----------------------
  me optimizmin tim
  u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
  sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
  po kjo qenka mė than njė punė e kotė
  -----------

  dhe a e dini pse sepse un muratorė
  isha me nji pe tė drejtė pa lak
  dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
  kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
  ---------------
  ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
  pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
  qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
  ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
  -----------------
  jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
  nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
  kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
  nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
  -------------
  sipas penit tė fortit pastaj
  u ngrit e tha nji tjetėr
  do ta vendosi si dua un
  kala nga mbrendė me lugetėr
  ---------------

  mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
  e plot tjerė si demon me hipokrizi
  mė prishnin pe e gurė
  tė bardhė e tė kuq e tė zi
  --------------
  nuk je ti mjeshtėr mė than
  q' ėsht kjo kala e butė
  kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
  nė qdo cep e skutė
  ---------------------
  po pse ore thash un dua mir'sinė
  tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
  kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
  qė kohen ta keni drit'mirė
  ------------------
  jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
  me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
  ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
  priti luftėnxitsi e foli


  ---------------------
  dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
  me pre me gri e me vra
  ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
  sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
  ----------
  ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
  gojėn e kishte krokodil
  mos je farė e ilirianit
  ndal se tė ha o bilbil
  -------------
  pse don ti kala kėtu miqsije
  pėr kombe pėr njerz e fe
  tė ndėrtosh pėr breza njerzije
  kur dheun duam ta shembim ne
  ------------
  po jo thash jo se tė bukurin globin
  si lėmsh mahnits me dhe e ujė
  e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
  ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

  ---------------------------
  qeshen gajasur do tjerė
  lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
  a nuk e sheh o i mjerė
  se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
  ---------------
  ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
  mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
  se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
  qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
  ----------------
  mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
  e koha e menquria e brezat e ri
  se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
  ėsht koha pėr shije jete e liri
  --------------
  jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
  pėr masakra e tmerre e vujtėri
  pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
  por pėr jetė e argtime e liri
  ------------

  jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
  dhe do tjerė me katran klanorė
  dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
  e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
  --------------
  kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
  shikonin nė mua e nė skenė
  dikush po gajasej dikush lotin rrėke
  mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
  ---------------
  dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
  me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
  e nisen tė me shisnin mendė
  sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
  ------------
  mė than morėm vesh nga larg
  se ti ndėrton nji kala
  me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
  por kėtu servili as dhelpri nuk ka
  ----------
  e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
  a'jeni ju nė vete
  se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
  e jo si tuajat servile adete
  ------------
  pse ju kėrkoni nė kala servilinė
  nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
  jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
  parimet nuk duan me i shkelė
  -----------
  un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
  me varg me pe e me pendė
  kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
  e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
  ---------
  kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
  kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
  dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
  donin ta ndalnin hovin tim
  ----------
  po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
  ore a nuk sheh ti tė zezat plane
  se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
  se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
  ---------------
  po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
  kala e gurė miqsije me themel kam nisė
  kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
  ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
  ------------

  qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
  se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
  ata i duan brezat si qyqet mbi lis
  ata nuk i duan brezat t' barabartė
  -----------


  iken edhe kta dhe un po vazhdoja
  me pe e gurėt nė latim
  me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
  i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
  ------------
  o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
  dihatur me vrap e rrėmujė
  pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
  ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
  ----------
  ndėrton kala jo pėr trinitrinė
  por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
  me veset e tona intrigė e tradhtinė
  me kuaj druri e panhelene me fe
  -----------
  un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
  jo ju thash ju lutem kuptoni
  kala po dua pėr paqe mqisi e liri
  ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
  ---------------
  lej ato prralla me than ata me akuzė
  ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
  qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
  me sllav sė bashku nė njė trinitri
  -------------
  un shtanga u habita nga ky moskuptim
  kur erdhen dhe rus e shkje
  e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
  qė e duan planetin me dhe
  -------------
  e duart mė dridheshin nga ky presion
  se peni s' mė mbahej dot
  kishin dalė me sulme vampir e demon
  dhe nė guri mė pikėn lot
  -----------
  e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
  hanė e diell e yje
  po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
  te bukurat kreshta e pyje
  ---------
  tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
  se jeta e jonė ėsht nė rrezik
  se njeriu me fe me klane ėsht nda
  na e prishė natyren o mik
  ----------
  e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
  pėr hirė tė gurve e ranes
  edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
  gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
  -------------
  secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
  secilit nė kala nė gdhendje e latim
  qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
  pėr pe pa u lėkundė nė lakim
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
  Xhelal Ferizi Autori shqiptarė
  nga shqipėria verilindore (kosova)
  ------------------------
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
  Trojet tona gjithkombtare
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
  Nga autori Xhelal Ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
  trojet tona gjithkombtare
  pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta
  do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare
  do t' vloj shqipja n' troje t' veta
  do tė ket shqipni etnike
  sa tė ken shekujt ecje para
  e pathyeshme si qelike
  do tė rrin shqipni e mbara
  nė mes europe njė lule prilli
  qelur n' fletė me sharm mahnije
  mbarė shqipnisė do i niset fillli
  nė za do tė jet pėr punė e dije
  nami i sajė edhe jehona
  nė fise e fe do t' jet sa i qiellit
  kahdo shqip mbi trojet tona
  ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
  kan me vlue dijet shkencore
  e flamujt me i mbajtė hjeshija
  pėrmbi dheun e tok's arbnore
  ka me shndritė n' shekuj liria
  kan me vlue shum abetare
  nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat
  gjuha e jonė si qehlibare
  ka me i joshė fllade e puhizat
  e shqipnija e lashtė etnike
  ka me vlue si vala e detit
  gruri i sajė mbi tokė antike
  pėrmbi ara t'bereqetit
  kahdo tokes karajfilat
  kan me qelė edhe nė degė shum pipe
  kan me kndue gjithkah bilbilat
  kahdo flitet gjuha shqipe
  ka me lue shtati i kallirit
  kahdo shtrihet bereqeti
  shtati i sajė bija e ilirit
  me tri fe n' nji aortė shteti
  me tri fe do tė ket nji zemer
  si kah deti e si kah toka
  nji shqipri me t' bukurin emer
  me shqiponjen me dy koka
  me lavdi ndėr fise e fe
  do t'permendet si dukati
  porsi zonjė do t' rrin mbi dhe
  do ti shndrisin puna e fati
  do ti vloj gjuha magjike
  nder ma t' vjetrat vlerė e motit
  lart mbi fron do tė rrin etnike
  si ma i bukuri yllė i zotit
  edhe kohrat do e bekojnė
  kahdo dheut e kah zallinat
  mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė
  me dy krena gjeraqinat
  do i permendet sqepekrruta
  sa tė jet kanga e fjala e shkrola
  do ti kndoj per jetė lahuta
  pėr skendera e mic sokola

  mbi ato male bjeshkė e suka
  do t'permendet edhe vranina
  mbi barot ai oso kuka
  ku la nam edhe martina
  edhe tjerė por si skyfteri
  do t' pėrmenden kah trimnija
  selam labi e jakup feri
  do ti kndoj gjithmonė sharkija
  por edhe trimin legjendarin
  me shtat zemra prej qeliku
  trim si rrfe adem jasharin
  qė se trembi kurr armiku
  --
  e shqipni do tė ket mbi dhe
  sa te ket diell e hanė e yje
  nji etni qė i mbanė tri fe
  me kreshnike kreshta e pyje
  e me tė bukura ato lulzime
  me plot drita ato qytete
  do te kndoj shqipnia trime
  n' za do t' jet nder kombe e shtete
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
  Autori xhelal Ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
  -liriku i kėngėve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves nė kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tėnjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijve-shqiptarė
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
  autori xhelal ferizi
  liriku shqiptarė i kėngve shqiptare
  nė mėrgim
  gjithmonė i harruar nėpėr vite
  dhe i lėnun nė harresė
  nga populli i vet
  nga disa shqipfolsa edhe i pėrbuzur
  '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Faqja 1 prej 38 12311 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2295
  Postimi i Fundit: 12-02-2018, 12:46
 2. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Coli-i-vogėl nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:20
 3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
  Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
 4. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •