Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Biondina
    Anëtarësuar
    08-01-2009
    Postime
    79

    Cool Pyetje mjekësore rreth gjimnastikës.

    Nuk e di nese po e shtroj pytjen e duhur apo jo


    A ndikojnë ushtrimet gjimnastikore ne zgjatje te trupit , edhe deri ne cilen moshe rritemi ( ne ket rast femrat ) ?

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Kam lexuar qe gjimnastika indikon ne zgjatjen e trupit sidomos ne pubertitet ama ushqimi eshte me e rendesishme (nutrition) plus gjenetika plus hormonet ndihmojn te zgjatesh. Zakonisht nuk zgjatemi pas pubertitetin, per vajzat nga mosha 16 nuk zgjaten me dhe per djemt nga mosha 18 vjec. Ushqimet qe jan te rendesishme jan frutat, perimet, mishi dhe te pish shume uje. Te flesh mire (te paresh pothuajse nja 8 ore ne dite) eshte e rrendesishme kur trupi i femijes po zhvillohet pasi hormonet qe jan te rrendesishme per rritjen e kockave funksionon kur ti fle.
    Ne perioden e pubertitetit disa lloj gjimnastike qe kan te bejn me zgjatjen e trupit te ndihmojn qe te zgjatesh ama pas pubertitetit nuk mund te zgjatesh por keto lloj ushtrime mund te te ndihmojn me pozicionin e trupit, dhe mund tju shtoj ndonje inch apo dy, pasi disa veta nuk mbajn nje posture korrekt dhe duken me te shkurter.
    Shpresoj se ju ndihmova.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Biondina
    Anëtarësuar
    08-01-2009
    Postime
    79
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    Kam lexuar qe gjimnastika indikon ne zgjatjen e trupit sidomos ne pubertitet ama ushqimi eshte me e rendesishme (nutrition) plus gjenetika plus hormonet ndihmojn te zgjatesh. Zakonisht nuk zgjatemi pas pubertitetin, per vajzat nga mosha 16 nuk zgjaten me dhe per djemt nga mosha 18 vjec. Ushqimet qe jan te rendesishme jan frutat, perimet, mishi dhe te pish shume uje. Te flesh mire (te paresh pothuajse nja 8 ore ne dite) eshte e rrendesishme kur trupi i femijes po zhvillohet pasi hormonet qe jan te rrendesishme per rritjen e kockave funksionon kur ti fle.
    Ne perioden e pubertitetit disa lloj gjimnastike qe kan te bejn me zgjatjen e trupit te ndihmojn qe te zgjatesh ama pas pubertitetit nuk mund te zgjatesh por keto lloj ushtrime mund te te ndihmojn me pozicionin e trupit, dhe mund tju shtoj ndonje inch apo dy, pasi disa veta nuk mbajn nje posture korrekt dhe duken me te shkurter.
    Shpresoj se ju ndihmova.
    flm per pergjigjen por me sa e di une edhe pas fazes se pubertetit (tek vajzat pas ciklit menstrual per here te pare) prap rriten . Kam degjuar se ne Gjermani mjeku edin ne baze te qiellzes se gojes se sa rritesh.
    Gjakova Blonde

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-02-2009
    Postime
    13
    Luni basket mamir osht hehe...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Biondina
    Anëtarësuar
    08-01-2009
    Postime
    79
    Citim Postuar më parë nga Besimtari islam Lexo Postimin
    Luni basket mamir osht hehe...
    me duket basketi e ka efektin deri ne moshen 15-16 vjeç.
    Gjakova Blonde

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga Biondina Lexo Postimin
    flm per pergjigjen por me sa e di une edhe pas fazes se pubertetit (tek vajzat pas ciklit menstrual per here te pare) prap rriten . Kam degjuar se ne Gjermani mjeku edin ne baze te qiellzes se gojes se sa rritesh.
    qelizes se gojes? se kam degjuar kete studim, shume interesante, postoje kete artikull nese ke mundesi
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Tema të Ngjashme

  1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  2. Del në shitje "Një dosje për Kadarenë"
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
  3. C'far pyetje duhet te beni!
    Nga Noerti në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
  4. Pyetje shkencore , por
    Nga Anton në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •