Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Biondina
  Antarsuar
  08-01-2009
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Cool Pyetje mjeksore rreth gjimnastiks.

  Nuk e di nese po e shtroj pytjen e duhur apo jo


  A ndikojn ushtrimet gjimnastikore ne zgjatje te trupit , edhe deri ne cilen moshe rritemi ( ne ket rast femrat ) ?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Kam lexuar qe gjimnastika indikon ne zgjatjen e trupit sidomos ne pubertitet ama ushqimi eshte me e rendesishme (nutrition) plus gjenetika plus hormonet ndihmojn te zgjatesh. Zakonisht nuk zgjatemi pas pubertitetin, per vajzat nga mosha 16 nuk zgjaten me dhe per djemt nga mosha 18 vjec. Ushqimet qe jan te rendesishme jan frutat, perimet, mishi dhe te pish shume uje. Te flesh mire (te paresh pothuajse nja 8 ore ne dite) eshte e rrendesishme kur trupi i femijes po zhvillohet pasi hormonet qe jan te rrendesishme per rritjen e kockave funksionon kur ti fle.
  Ne perioden e pubertitetit disa lloj gjimnastike qe kan te bejn me zgjatjen e trupit te ndihmojn qe te zgjatesh ama pas pubertitetit nuk mund te zgjatesh por keto lloj ushtrime mund te te ndihmojn me pozicionin e trupit, dhe mund tju shtoj ndonje inch apo dy, pasi disa veta nuk mbajn nje posture korrekt dhe duken me te shkurter.
  Shpresoj se ju ndihmova.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Biondina
  Antarsuar
  08-01-2009
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  Kam lexuar qe gjimnastika indikon ne zgjatjen e trupit sidomos ne pubertitet ama ushqimi eshte me e rendesishme (nutrition) plus gjenetika plus hormonet ndihmojn te zgjatesh. Zakonisht nuk zgjatemi pas pubertitetin, per vajzat nga mosha 16 nuk zgjaten me dhe per djemt nga mosha 18 vjec. Ushqimet qe jan te rendesishme jan frutat, perimet, mishi dhe te pish shume uje. Te flesh mire (te paresh pothuajse nja 8 ore ne dite) eshte e rrendesishme kur trupi i femijes po zhvillohet pasi hormonet qe jan te rrendesishme per rritjen e kockave funksionon kur ti fle.
  Ne perioden e pubertitetit disa lloj gjimnastike qe kan te bejn me zgjatjen e trupit te ndihmojn qe te zgjatesh ama pas pubertitetit nuk mund te zgjatesh por keto lloj ushtrime mund te te ndihmojn me pozicionin e trupit, dhe mund tju shtoj ndonje inch apo dy, pasi disa veta nuk mbajn nje posture korrekt dhe duken me te shkurter.
  Shpresoj se ju ndihmova.
  flm per pergjigjen por me sa e di une edhe pas fazes se pubertetit (tek vajzat pas ciklit menstrual per here te pare) prap rriten . Kam degjuar se ne Gjermani mjeku edin ne baze te qiellzes se gojes se sa rritesh.
  Gjakova Blonde

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-02-2009
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Luni basket mamir osht hehe...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Biondina
  Antarsuar
  08-01-2009
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Besimtari islam Lexo Postimin
  Luni basket mamir osht hehe...
  me duket basketi e ka efektin deri ne moshen 15-16 vje.
  Gjakova Blonde

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Citim Postuar m par nga Biondina Lexo Postimin
  flm per pergjigjen por me sa e di une edhe pas fazes se pubertetit (tek vajzat pas ciklit menstrual per here te pare) prap rriten . Kam degjuar se ne Gjermani mjeku edin ne baze te qiellzes se gojes se sa rritesh.
  qelizes se gojes? se kam degjuar kete studim, shume interesante, postoje kete artikull nese ke mundesi
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Tema t Ngjashme

 1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 06:33
 2. Del n shitje "Nj dosje pr Kadaren"
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 3. C'far pyetje duhet te beni!
  Nga Noerti n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-08-2004, 19:00
 4. Pyetje shkencore , por
  Nga Anton n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •